Odstavenie dieťaťa - 16m

témy o dojčení starších detí

Odstavenie dieťaťa - 16m

Neprečítaný príspevokod myska7 » 26 Dec 2011, 00:15

Moja dcérka má 16mesiacov a stále ju kojím. V noci sa stále budí - každé 2 hodiny,nadránom aj každu hodinu a cucá mliečko, skusam jej dávat aj vodu ale vacsinou vodu odmietne. Chcela by som ju naučiť na umelé mlieko aby prespala celú noc. Má 13kg a nevládzem ju celú noc prekladať postieľka-posteľ. Zatial som jej skúšala dávať Bebu ale nechce. Ako ju naučiť na UM? Manzel jej chce prelozit postielku do vedlajsej izby,ze mozno tak bude viac spat a nebude sa stále budit. Cez deň nechce veľmi papať ale je to zrejme preto,lebo musi mat plne brusko mliecka co zje v noci...Cez den ju kojim na poziadanie-vacsinou iba pred obednajsim spankom, potom vecer pred spanim a celuu noc.
myska7
 
Príspevky: 1
Registrovaný: 26 Dec 2011, 00:05

Re: Odstavenie dieťaťa - 16m

Neprečítaný príspevokod Norika » 26 Dec 2011, 01:09

myska, existuje celkom jednoduche riesenie vasho problemu, aj ked jeho uvedenie do praxe sa asi take lahke zdat nebude

16m dietatko potrebuje byt dojcene- niekolko krat cez den a takisto aj v noci, je to jeho fyziologicka potreba,ktora pocase,ked na to bude zrele, zmizne...ale zatial na to zrele nie je....deti sa prirodzene odstavuju po 2,5 r....ak su odstavene skor, prinasa to vela rizik a negativ- skore odlucenie od matky,nenaplnena citova potreba,ktoru si naplna dojcenim, lebo dojcenie nie je len potrava, dieta sa dojcenim zbavuje stresu, zlych pocitov,nadbytocnej energie,upokojuje sa tak,ked sa zrani,ked sa vylaka...cim je dojcene dieta starsie, tym sa v materskom mlieku vytvara viac protilatok,je tak stale chranene pred väčšinou chorôb....
preto supnite malu ku vam do postele a praktizujte spolocne spanie, tak sa naplni aj dalsia potreba malej....zo zaciatku sa mozno vsetci traja (vratane manzela) budete citit nevyspati a zle, ale ak to nevzdate, tak sa to podari a najdete tu harmoniu,ktoru prinasa soplocne spanie....dojcenie v noci pocas spoocnehoo spania je nieco,na co su ludia prirodzene nastaveni,nie je to nic neobvykle...mamicky,ktore dojcia takto svoje deti mnohokrat ani nevedia,kedy sa to dojcenie udialo,pretoze dojcia v polospanku....co prinasa to pozitivum,ze sa vyspia paradne,akokeby v noci ani neboli hore...
v knizke Koncept kontinua sa spomina jeden pripad, ze maly nejaky problem s dietatom, islo tam o to,ze nemalo naplnenu potrebu spolocneho spania....to dieta malo cca 4 roky....dali na autorkinu radu a skusali spolocne spanie...mesiac sa nevyspali a ked sa to konecne podarilo, tak ich dieta bolo spokojne a stastne...

takze to je to,co vam pomoze,je uz na vas, ci to skusite, drzim palce
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 2 dni

Re: Odstavenie dieťaťa - 16m

Neprečítaný príspevokod zigi » 26 Dec 2011, 14:46

Myska, naucenie dcerky na umele mlieko vobec nie je zarukou, ze prespi celu noc. Ona sa pravdepodobne budi preto, lebo Ta potrebuje citit vedla seba a nie na hlad. Ak by si ju odstavila, mohlo by to byt pre vas este tazsie. Teraz si dcerku pri zobudeni prilozis a pekne sa predudka do dalsieho spanku, pri odstaveni by si to uz tak jednoducho robit nemohla. Ja som isty cas na radu lekarky davala mojej malej pred spanim flasu a na spanku resp. budeni sa nezmenilo nic. My samozrejme nie sme ziadna statisticka vzorka, ale uz sa to tu niekde na fore riesilo..

Najjednoduchsie by bolo ako pise Norika, zacat spolu spat a nocne dojcenie pre Teba prestane byt problem. Mozno sa Ti to nezda, ale za pokus to urcite stoji.
zigi
 
Príspevky: 267
Registrovaný: 05 Jún 2011, 17:55
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 13 rokov, 11 dní
2. dieťa: Maťko
Rokov: 6 rokov, 10 mesiacov, 26 dní

Re: Odstavenie dieťaťa - 16m

Neprečítaný príspevokod Klemka » 26 Dec 2011, 18:41

Myska, z hľadiska poradkyne pri dojčení súhlasím s tým, čo píše Zigi. Z Tvojej otázky sa zdá byť hlavný problém to, že je náročné dojčiť v noci často dieťa, ktoré potom treba prekladať do postieľky. Základným dôležitým poznatkom pre Vašu rodinu by mohlo byť to, že dcérka sa nebudí na dojčenie. Ono to tak vyzerá, pretože dojčenie si Ty ako matka, ktorá konala inštinktívne a citlivo napĺňala potreby svojho dieťaťa, od narodenia používala na zaspatie dieťatka a keďže toto je skutočne jedna z najdôležitejších funkcií dojčenia, dobre to fungovalo - dojčenie sa ukázalo byť najjednoduchším spôsobom, ako dieťa pri precitnutí v noci dostať do stavu spánku za pomerne krátku dobu - prečo ho teda na to nevyužívať? Preto aj teraz pri precitaní funguje prsník. To však neznamená, že primárnou príčinou precitania dcérky je potreba dojčiť sa. Malé deti majú iný spánok ako dospelí ľudia. Ich spánkové cykly sú kratšie a tak sa častejšie dostávajú do fázy, kedy sa vynárajú z hlbokej spánkovej fázy do plytkého spánku, v ktorom sa ľahko precitnú. A pre dieťa je typické, že tieto nočné precitnutia nevie riešiť samo. Potrebuje na to pomoc dospelého človeka, inak sa úplne prebudí a plače. Táto potreba opätovného uspatia neodozneje do 16. mesiacov, hoci vo svojom okolí je možné, že nájdeš veľa detí, ktoré boli rôznymi spôsobmi donútené k tomu, aby sa naučili zaspávať a spať samé, jednoducho pochopili, že potrebnú pomoc od svojich rodičov nedostanú, často za cenu vyplakania alebo oslabenia vzťahovej väzby s matkou. Prirodzené však je, že aj dieťa v tomto veku potrebuje s nočným precitnutím pomoc. A pre dojčiacu matku je najjednoduchšie poskytnúť túto potrebnú pomoc svojmu dieťaťu dojčením. Zrušiť nočné dojčenia preto neznamená, že dieťa sa prestane precitať. Ono bude túto pomoc potrebovať naďalej. A možnosti, čo s tým sú potom v zásade dve - 1. naďalej dcérke túto pomoc poskytovať, ale inak ako dojčením - nosením, hojdaním, spievaním.. alebo 2. ignorovať túto jej potrebu a jej protest, ktorým bude dávať najavo, že Vašu pomoc naďalej potrebuje. Vzhľadom na to, čo robí vyplakanie dieťaťa za účelom toho, aby prestalo vyžadovať pomoc so zaspávaním a spánkom od rodiča, s fyzickým aj psychickým zdravím dieťaťa do budúcnosti, by som skutočne veľmi zvážila, či toto stojí za to... A ak sa aj Vašej rodine bude zdať metóda vyplakania príliš krutá, ostáva možnosť č. 1 - nahradiť dojčenie niečim iným. Táto možnosť sa mne osobne zdá omnoho náročnejšia než to, čo robíte teraz. Podľa môjho názoru ak pochopíš, že dieťa sa v zásade vôbec nebudí na dojčenie, ale dojčenie jednoducho ponúka najjednoduchšiu možnosť, ako to precitnutie vyriešiť rýchlo, potichu a jednoducho, možno by bolo vhodné pouvažovať nad tým, ako si tento prostriedok na uspatie dieťaťa zjednodušiť tak, aby si Ty pri tom bola obťažovaná minimálne. Verím, že čakať, kým dcérka tuho zaspí a potom ju (ťažkú) prekladať do postieľky a skúšať znova v posteli zaspať, je mimoriadne stresujúce a náročné. Pre dojčiacu mamičku býva jednoduchšie mať svoje dieťa pri sebe a po precitnutí ho len prisunúť k prsníku, nečakať, kedy zaspí, ale rovno po priložení oddychovať a zaspať s dieťaťom po krátkej dobe. Mamičky, ktoré takto dojčia, bývajú menej unavené, aj pri omnoho častejších dojčeniach v noci, pretože spánkové cykly dieťaťa a matky sa zosúladia, matka sa precitá chvíľu pred dieťaťom (a teda nie je vytrhnutá z hlbokého spánku), dieťa sa precitá, priloží k prsníku a obaja rýchlo zaspávajú. Jednou z dôležitých funkcií dojčenia je aj uspávať matku, preto mnohé mamičky pociťujú pri dojčení únavu (a často sa to pripisuje tomu, že dojčenie ako také vyčerpáva) - pretože satie na prsníku spôsobuje, že matke sa môže chcieť začať spať. Ak máte postieľku, na ktorej sa dá spustiť bočnica, bolo by to pravdepodobne najideálnejšie riešenie.
Na túto situáciu je dôležité sa pozrieť aj s ďalšieho pohľadu - zrušenie nočného dojčenia v prípade, že ide o dieťa, ktoré nevyužíva žiadne iné funkcie dojčenia než výživovú a na zaspatie, znamená, že v priebehu pravdepodobne krátkej doby, sa dieťa odstaví úplne, a predčasné odstavenie dieťaťa prináša viaceré riziká pre jej aj Tvoje zdravie. Píšeš, že dcérka nie je dobrý papkáč, často sa po nútenom zrušení dojčení stáva to, že dieťa vôbec nezačne lepšie jesť, niekedy práve naopak a keďže už nemá výživu z materského mlieka, nastáva problém čo s tým ďalej a scenáre, ako to pôjde ďalej, môžu byť rôzne, zažila som už aj veľmi nepríjemné. Mimochodom - veľmi často sa stáva, že dieťa nedá veľa príkrmom práve v prípade, že sa postupne zruší dojčenie na požiadanie (čo znamená, že dieťa na prsníku trávi čas satím s pitím mlieka ale veľa času aj satím naprázdno - nielen na zaspatie a spánok, ale rieši si dojčeniami aj rôzne náročné situácie - fyzické zranenia, psychicky náročné situácie - situácie, kedy je v spoločnosti mnohých ľudí, keď napr. zažije nejakú krivdu, nepríjemnosť atď.) a tým sa postupne zníži frekvencia dojčení počas dňa, na čo reaguje aj tvorba mlieka. Znížená tvorba mlieka znamená, že dieťa možno naďalej ochotne prijíma prsník na zaspatie, ale z hľadiska pitia, už pije malé množstvá mlieka. A tak práve opačný scenár - pokúsiť sa vrátiť dojčenie cez deň na dojčenie na požiadanie, by mohol spôsobiť, že dcérka začne ochotnejšie prijímať príkrmy. Okrem toho - ďalšou dôležitou pomocou, ktorú dojčenie ponúka dojčiacej matke pri dojčení na požiadanie je, že má skutočne jednoduchý a účinný spôsob, ako riešiť bežné nepríjemné situácie - ako napr. keď zabudne, že dieťa už dávnejšie nenakŕmila alebo že už môže byť unavené, alebo sa dieťa správa inak, lebo naňho lezie nejaká choroba - a problém sa prejaví napr., keď dieťa dostane "hysterický záchvat" pre nejakú "hlúposť" - napr. chce nejakú hračku v obchode, či niečo iné, čo nemôže dostať alebo mať, alebo v situáciách, kedy sa rozľútostí, lebo mu iné dieťa nepožičia hračku, či mu iné dieťa ukradne jeho hračku atď., určite poznáš tieto nepríjemné situácie, dojčenie pomáha aj dojčiacim matkám upokojiť v tejto vypätej situácii dieťa, ktoré premohli emócie a nedá sa s ním nijako rozumne dohovoriť, aby sa upokojilo a po nadojčení sa, ste mohli hľadať riešenie, ktoré by bolo prijateľné pre obe strany.
Ešte posledná poznámka - keďže dojčenie skutočne nie je to isté ako pitie mlieka, je skutočne zrejmé, že samotné nahradenie materského mlieka nejakým iným mliekom, nepomôže. Predstava, že sa to dá, je len výsledkom toho, nakoľko nás ovplyvňuje prešpekulovaný a výborne pôsobiaci neetický marketing na náhrady materského mlieka, teda ľudovo povedané reklamy na umelé mlieko. Neexistuje žiada "kaša na dobrú noc" ani špeciálne umelé mlieko, po ktorom dieťa prespí celú noc. Nehovoriac o tom, že 16-mesačné dieťa už skutočne žiadne umelé mlieko nepotrebuje (a že ho odmieta nie je vôbec čudné, má fungujúce chuťové bunky, skúste tú Bebu ochutnať, či by ste to pili), a to ani keby už vôbec nebolo dojčené - nutrične vyváženou a pestrou stravou sa dá dosiahnuť, aby dieťa dobre prospievalo aj bez umelého mlieka.
Okrem toho je dobré vedieť, že nočná starostlivosť o dieťa je najnáročnejšia od približne 9. mesiaca, kedy väčšinou vrcholí častosť nočných precitaní, do cca. 2. rokov, kedy sa častosť precitnutí pomaly znižuje, pretože sa zastavuje rozmach rozvoja mozgu. To znamená, že dcérka sa postupne začne budiť menej často, len jej treba dať čas. Ďalší dôležitý míľnik v tomto smere je dosiahnutie 4-násobku pôrodnej hmotnosti, kedy sa tiež znižuje potreba pomoci s precitnutiami v noci. Jednoducho povedané - čím bude dcérka staršia, tým jej jednak viac vyzrejú spánkové cykly a postupne sa počet precitnutí zníži, ale okrem toho sa vďaka Tvojej citlivej starostlivosti o ňu v noci, v nej vybuduje pocit, že spánok je čas bezpečia, kedy je mamička nablízku a je ochotná jej kedykoľvek pomôcť a postupne bude z tejto istoty čerpať, aby sa pri niektorých precitnutiach nepotrebovala opätovne uspať, ale niektoré precitnutia vyrieši sama - zaspí sama. Postupne bude takýchto precitnutí pribúdať, až nakoniec prespí celú noc. To sa stane s každým zdravým dieťaťom, len je samozrejme veľmi ťažké si predstaviť, že aj sa to stane aj s tým mojim dieťaťom, ktoré teraz neprespí viac ako hodinu vkuse. Bolo by však skvelé, keby si sa pokúsila tomuto veriť a pokračovala v tom, čo si robila doteraz, pretože je to nesmierne dôležité pre správny vývoj Tvojho dieťatka. Držím palce!
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Odstavenie dieťaťa - 16m

Neprečítaný príspevokod shira » 26 Dec 2011, 22:42

Klemka,vzdy ked citam tieto
tvoje prispevky som v uzase nad rozsahom tvojich vedomosti. Velmi mi to pomaha pochopit mnohe veci aporozumiet dietatu a urcitym zakonitostiam jeho spravania· super :)
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 4 mesiace, 4 dni
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 9 mesiacov, 26 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Odstavenie dieťaťa - 16m

Neprečítaný príspevokod tamoulik » 27 Dec 2011, 01:20

Myska, ku Klemkinmu prispevku niet co dodat, mozno len osobnu skusenost. Starsieho syna som odstavila v 17. mesiacoch, budil sa 5-6x za noc, cez den som dojcila priblizne ako ty, rano, pred obednym spanim a vecer, niekedy na upokojenie aj cez den. Po odstaveni sa mi zacal budit este castejsie, aj 10x za noc, akurat uz som ho nevedela rychlo uspat na prsniku, ale davala som caj vo flaske a trvalo to dlhsie, bolo to pre mna ovela unavnejsie. Teraz ma 3 roky, stale sa 2-3x za noc prebudi a dozaduje sa cajiku vo flaske a ked mu nechcem dat, tak zacne vrieskat, pretoze ma prave tu potrebu sa upokojit sanim flasky, kedze som mu predtym prsnik odoprela. Nie je velky papkac, ked je chory, aj niekolko dni nic nezje, vtedy si vzdy hovorim, ze keby som nadalej dojcila, vobec by ma to netrapilo. Mlieko odvtedy nevypil ziadne, nechce ani ochutnat. Snazim sa nelutovat veci z minulosti, ale odstavenie Tomaska je asi jedina vec, ktoru velmi lutujem a keby ma vtedy niekto podporil a poradil, urcite by som vydrzala aj dalej.
Drzim palce
Obrázok užívateľa
tamoulik
 
Príspevky: 497
Registrovaný: 22 Máj 2011, 22:05
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 3
1. dieťa: Tomáš
Rokov: 15 rokov, 5 mesiacov, 4 dni
2. dieťa: Samuel
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace, 5 dní
3. dieťa: Izabela
Rokov: 9 rokov, 9 mesiacov, 26 dní
Môj status: On ne voit bien qu´avec le coeur, l´essentiel est invisible pour les yeux (A.de Saint Exupéry)

Re: Odstavenie dieťaťa - 16m

Neprečítaný príspevokod Norika » 27 Dec 2011, 10:44

tamoulik píše:Myska, ku Klemkinmu prispevku niet co dodat, mozno len osobnu skusenost. Starsieho syna som odstavila v 17. mesiacoch, budil sa 5-6x za noc, cez den som dojcila priblizne ako ty, rano, pred obednym spanim a vecer, niekedy na upokojenie aj cez den. Po odstaveni sa mi zacal budit este castejsie, aj 10x za noc, akurat uz som ho nevedela rychlo uspat na prsniku, ale davala som caj vo flaske a trvalo to dlhsie, bolo to pre mna ovela unavnejsie. Teraz ma 3 roky, stale sa 2-3x za noc prebudi a dozaduje sa cajiku vo flaske a ked mu nechcem dat, tak zacne vrieskat, pretoze ma prave tu potrebu sa upokojit sanim flasky, kedze som mu predtym prsnik odoprela. Nie je velky papkac, ked je chory, aj niekolko dni nic nezje, vtedy si vzdy hovorim, ze keby som nadalej dojcila, vobec by ma to netrapilo. Mlieko odvtedy nevypil ziadne, nechce ani ochutnat. Snazim sa nelutovat veci z minulosti, ale odstavenie Tomaska je asi jedina vec, ktoru velmi lutujem a keby ma vtedy niekto podporil a poradil, urcite by som vydrzala aj dalej.
Drzim palce

Tamoulik, a preco si ho chcela odstavit a nasledne aj odstavila??
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 2 dni

Re: Odstavenie dieťaťa - 16m

Neprečítaný príspevokod shira » 27 Dec 2011, 14:35

Ja myslim, ze na "dobre" rady okolia, o tom, ako dieta starsie ako 1 rok uz sa nema co v noci dojcit a musi prespat celu noc :(
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 4 mesiace, 4 dni
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 9 mesiacov, 26 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Odstavenie dieťaťa - 16m

Neprečítaný príspevokod Klemka » 27 Dec 2011, 15:43

Norika, Ty by si ešte dojčila, keby si bola vystavená bežnému vplyvu okolia bez dôkladnejších vedomostí o dojčení?
Je to o jednom a tom istom - o norme, norme, norme... normou spoločnosti nie je dojčenie. Začína sa budovať povedomie o tom, že dojčenie je dôležité, normálne pre novorodenca, ale to je tak asi všetko, napriek tomu to, ako vlastne to dojčenie novorodenca má vyzerať, je už opradené mýtmi a rôznymi nesprávnymi radami a ak hovoríme o dojčení staršieho bábätka či nebodaj dieťaťa, toto už nie je nielen normálne, ale ani žiadúce a už vôbec nie bežné.
Nechcem hovoriť za Tamoulik, ale súhlasím so Shirou. Najmä oblasť nočného dojčenia je opradená neskutočným množstvom nesprávnych odporúčaní a mýtov, ktoré prezentujú ako akúsi nevyhnutnosť na prežitie pre matku, aby po istom čase (väčšinou po 6. mesiaci) už nedojčila atď. Človek tomuto nesmierne ľahko podľahne, najmä, ak o tom, že existujú aj iné informácie, ktoré sú navyše podporované vedeckými štúdiami a spoločnosťou, kde dojčenie je normou, vôbec netuší.
Pre toto je také nesmierne dôležité zaviesť medzinárodný kódex marketingu náhrad materského mlieka do praxe aj z právneho hľadiska, pre toto je také dôležité nepodporovať médiá, ktoré kódex cielene porušujú a profitujú z podpory nedojčenia, pre toto je také dôležité oboznamovať verejnosť s tým, ako dojčenie, najmä dlhodobé, skutočne vyzerá a čo obnáša a prinášať ho tak prakticky bližšie k matkám, aby sa tie mali možnosť rozhodovať o dĺžke dojčenia nie na základe mýtov, ale na základe pravdivých a presných informácií. Matka, ktorá si môže vybrať takto a vyberie si napriek tomu krátkodobé dojčenie, nebude mať pocit viny, keď zistí, že to všetko mohlo byť aj inak, nebude sa cítiť podvedená, ukrátená, či "zlá" matka. A nebude útočiť na vyjadrenia a články propagujúce dojčenie, pretože ona sa dojčenia zriekla dobrovoľne a uvedomele. Nebola zneužitá a podvedená...
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Odstavenie dieťaťa - 16m

Neprečítaný príspevokod Norika » 27 Dec 2011, 15:56

klemka, ja som to nemyslela vobec v zlom,ked som sa to opytatal tamoulik, pravez to som chcela vediet,preco tak matky cinia...ci mala podobny problem ako myska, alebo co ine v tom bolo,aby som bola zas o krok napred v tom,ako zmyslaju ostatne mamicky...

ano,ja som ako z ineho sveta....neviem ako by to bolo u mna,keby som nemala tieto informacie o dojceni,ktore mam....mne staci moja dravost,ze si robim vsetko podla seba a nie podla okolia, takze ak by som si sama nastudovala nejaky nepravdivy clanok a podobny zdroj,tak by som tak aj skoncila....tak to je u mna....je to stastie ze som natrafila este po porode na Annag na MK, a potom po zruseni jej temy na toto forum....co sa tyka mojho okolia,tak zatial mi vsetci dojcenie len schvaluju, moje sestry su z toho uchvatene,lebo pre nich (ako si sama pisala) znamena dojcenie v podobe babätka v perinke....a ked minule videli,ze ho dojcim, ja si pohodlne sedim a maly stoji, tak ostali mimo....sestra zacala vykrikovat ze to treba odfotit, to treba fotkuuu...a pod...do nocneho spania mi uz vobec nic nekecaju,asi ani netusia,ze ho dojcim v noci,kedze nas nie je pocut, preco by aj malo byt? :-D... len minule moj otec poznamenal, ze teraz uz je neskoro ho ucit na postielku,ked je nauceny tak...pretoze sme riesili prolem,ako sa dostanem k lekarke,ktora mi nakazala nechat spat maleho doma...
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 2 dni

Re: Odstavenie dieťaťa - 16m

Neprečítaný príspevokod Klemka » 27 Dec 2011, 19:21

Norika, však ja som to myslela v dobrom 8-)
Inak, Shira, ďakujem za milé slová :love: Ja tak zase, keď tak spomínaš rozsah tých vedomostí, nechápem, ako niekto dokáže do živého človeka urobiť dieru a opraviť ju tak, aby fungoval ďalej (a nie tak, ako keď si zuby opravoval Mr. Bean :twisted: ) :D
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Odstavenie dieťaťa - 16m

Neprečítaný príspevokod tamoulik » 27 Dec 2011, 21:37

Norika, ja som to v zlom urcite nevzala. A preco som odstavila? V kuse sme sa s MM kvoli dojceniu hadali, jemu vsetko uz vadilo, dojcenie na verejnosti, to, ze nemohol on maleho uspat, ani na obed ani vecer, ze bol maly iba na mne zavisly, ze sme nemohli nikam sami dvaja ist, ze sme ho nemohli nechat starym rodicom, neustale nocne dojcenie, k tomu okolie ho len podporovalo, v rodine nikto nedojcil, kamaratky tak max do roka, moja sestra do toho, ze som sebecka, lebo mi je dolezitejsie dojcenie ako manzel atd. Pediatricka v 15. mesiacoch zahlasila pred MM, ze moje mlieko z nutricneho hladiska uz nema nic, ze maly je iba zavislak a nic mu uz nedavam, prenho to bolo ako voda na mlyn. A kedze som chcela otehotniet a nemala som MS, tak som prestala odolavat a odstavila Tomaska. Teraz, ked si predstavim tu hlupost, ze som milovala dojcenie, a ja plne prsia a obidvaja sme plakali, lebo on chcel a ja som mu nedala prsnik. Navyse som nevedela o vsetkych dolezitych funkciach dojcenia a nikto ma nepodporil, aby som vydrzala. Navyse som inspirovala jednu velmi dobru kamaratku, ktora dojcila ako jedina 20-mesacneho syna a po mojom odstaveni, tiez prestala dojcit :x
Do mesiaca prisla ovulka, hned som otehotnela a az potom sa dostala ku strankam Mamily a laktacnym poradkyniam. Ked sa Samko narodil, skusila som Tomina dostat znova na prsnik, prisat sa vedel, ale mliecko mu uz nechutilo. Teraz vsetci vedia, ze budem dojcit dlhodobo a nikto sa mi ani neodvazi nic povedat, kedze vedia, ze to aj tak nema zmyslel.
Obrázok užívateľa
tamoulik
 
Príspevky: 497
Registrovaný: 22 Máj 2011, 22:05
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 3
1. dieťa: Tomáš
Rokov: 15 rokov, 5 mesiacov, 4 dni
2. dieťa: Samuel
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace, 5 dní
3. dieťa: Izabela
Rokov: 9 rokov, 9 mesiacov, 26 dní
Môj status: On ne voit bien qu´avec le coeur, l´essentiel est invisible pour les yeux (A.de Saint Exupéry)

Re: Odstavenie dieťaťa - 16m

Neprečítaný príspevokod Norika » 27 Dec 2011, 22:37

tamoulik píše:Norika, ja som to v zlom urcite nevzala. A preco som odstavila? V kuse sme sa s MM kvoli dojceniu hadali, jemu vsetko uz vadilo, dojcenie na verejnosti, to, ze nemohol on maleho uspat, ani na obed ani vecer, ze bol maly iba na mne zavisly, ze sme nemohli nikam sami dvaja ist, ze sme ho nemohli nechat starym rodicom, neustale nocne dojcenie, k tomu okolie ho len podporovalo, v rodine nikto nedojcil, kamaratky tak max do roka, moja sestra do toho, ze som sebecka, lebo mi je dolezitejsie dojcenie ako manzel atd. Pediatricka v 15. mesiacoch zahlasila pred MM, ze moje mlieko z nutricneho hladiska uz nema nic, ze maly je iba zavislak a nic mu uz nedavam, prenho to bolo ako voda na mlyn. A kedze som chcela otehotniet a nemala som MS, tak som prestala odolavat a odstavila Tomaska. Teraz, ked si predstavim tu hlupost, ze som milovala dojcenie, a ja plne prsia a obidvaja sme plakali, lebo on chcel a ja som mu nedala prsnik. Navyse som nevedela o vsetkych dolezitych funkciach dojcenia a nikto ma nepodporil, aby som vydrzala. Navyse som inspirovala jednu velmi dobru kamaratku, ktora dojcila ako jedina 20-mesacneho syna a po mojom odstaveni, tiez prestala dojcit :x
Do mesiaca prisla ovulka, hned som otehotnela a az potom sa dostala ku strankam Mamily a laktacnym poradkyniam. Ked sa Samko narodil, skusila som Tomina dostat znova na prsnik, prisat sa vedel, ale mliecko mu uz nechutilo. Teraz vsetci vedia, ze budem dojcit dlhodobo a nikto sa mi ani neodvazi nic povedat, kedze vedia, ze to aj tak nema zmyslel.

boze tamoulik,to mi je tak hrozne luto, takuto odpoved som necakala :-(
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 2 dni

Re: Odstavenie dieťaťa - 16m

Neprečítaný príspevokod Anna » 27 Dec 2011, 23:22

Ja ťa chápem Tamoulik, presne o tom všetkom často premýšľam, že som sa rok a pol sama z domu nepohla, že s manželom vôbec nechodíme na výlety každý víkend, že už vôbec nestíham koníčky a šport, dokonca spíme s manželom oddelene/ synček vstáva často a manžel má taký opatrný spánok/....ale našťastie moje emócie sú oveľa silnejšie ako "racionálno" proti dojčeniu z pohľadu okolia, ak by som nebola natrafila tiež na správne stránky , tak som s dojčením sekla už dávno, ale teraz to okolie prekvapuje a priam fascinuje rodinu, takže môj manžel sa furt tak s údivom pozerá a závadí , keď malý stojí a sa dojčí alebo mi povie ,aby som si ľahla a dojčí sa na mojom brušku a potom ešte keď nestačí jeden prsník, tak povie: "Duhá/ akože druhá cica/,"toto je také zvláštne, že sa naučil v tejto dobe používať oba prsníky a ešte aj v noci si ich nastriedačku popriťahuje. A so spaním je to naozaj tak, že buď necháš "vyplakať" alebo vymeníš prsník za nosenie alebo čajíky a nezmení sa vôbec nič... dokonca moja pediatrička dojčila syna mesiac, ale 7-8-krát za noc jej vstával do štyroch rokov...určite veľa robí aj genetika a temperament. Tiež musím uznať, že Klemkine odpovede sú veľmi prínosné a poučné, ale zároveň sa priznávam, že som už menej trpezlivá písať a čítať dlhé články na obrazovke počítača,ale stále ma silne namotivujú..Ešte som chcela dodať, že v poslednom čísle časopisu Mama a ja bol článok o forme psychoterapie, keď mama a dieťa sú si nejak "vzdialení"- na margo toho, že syn miluje polohu na mojom brušku, tak som ho ozaj oberala o dokonalé citové priľnutie k mamičke, lebo som ho nenosila /nechala som ho v kočíku aj plakať, keď som už nezvládala stres/a keď som potom chcela, tak už bol veľký a nechcel to...no teraz si to našťastie vynahrádza.
Anna
 
Príspevky: 389
Registrovaný: 23 Sep 2011, 21:50
Počet detí: 1
1. dieťa: Martin
Rokov: 13 rokov, 10 mesiacov, 1 deň

Re: Odstavenie dieťaťa - 16m

Neprečítaný príspevokod rivatha » 30 Dec 2011, 12:39

Ahojte!
Riesim tiez odstavovanie, hoci mam dojcenie rada. (Az na tie rana, ked sa po mne loptos vala z jednej strany na druhu. :D ) Zareagujem tu viac-menej len na posledny odstavec tvojho prispevku.
Ak chce zena otehotniet, asi velmi na vyber nema. Keby si Tomaska neodstavila, pravdepodobne by si tak skoro necakala druhe babatko :) Niekto nema problem otehotniet, aj ked dlhodobo dojci, no niekto ma "rozhadzane" hormony a ovulacia napriek menstruacii vobec neprebieha. Tak neviem, co potom robia zeny v takom pripade :) Mate skusenosti?

tamoulik píše:Do mesiaca prisla ovulka, hned som otehotnela a az potom sa dostala ku strankam Mamily a laktacnym poradkyniam. Ked sa Samko narodil, skusila som Tomina dostat znova na prsnik, prisat sa vedel, ale mliecko mu uz nechutilo. Teraz vsetci vedia, ze budem dojcit dlhodobo a nikto sa mi ani neodvazi nic povedat, kedze vedia, ze to aj tak nema zmyslel.
rivatha
 
Príspevky: 11
Registrovaný: 02 Júl 2011, 08:41
Čakám bábo: 05 Jan 2013
Počet detí: 1
Rokov: 14 rokov, 2 mesiace, 1 deň

Re: Odstavenie dieťaťa - 16m

Neprečítaný príspevokod Klemka » 30 Dec 2011, 13:21

Rivatha, pre to rozhoduje o dĺžke dojčenia aj matka na základe zváženia všetkých rizík predčasného odstavenia v kontexte toho, pre aký dôvod sa rozhoduje pre odstavenie. Toto Ti bohužiaľ nikto neporieši, musí to byť súkromné rozhodnutie Vašej rodiny... ja osobne som si túto otázku zodpovedala tak, že aj vďaka dojčeniu sa ďalšie tehotenstvo môže podariť až vtedy,keď je starostlivosť o ďalšie dieťa už ako-tak zvládnuteľná, každé dieťa a každé materstvo je iné, sú deti, ktoré sú skutočne náročné a náročnejšie a napr. pre mňa osobne otehotnieť s tým, že mám dieťa vo veku Tvojho dieťaťa, tak asi môžem rovno skočiť z mosta, pretože by som naozaj nezvládala náročné staršie dieťa a pritom druhé dieťa... ale toto je môj osobný prípad a naozaj toto si musí každá rodina zvážiť. Pre mňa osobne bolo okrem toho nesmierne dôležité to, že som videla ako vyzerá prirodzené odstavovanie vo svojom okolí a pochopila som, prečo je vlastne dojčenie dôležité aj pre staršie dieťa. O tom, či mu túto funkciu dojčenia vziať alebo nie, môže rozhodovať naozaj len Vaša rodina, pretože - samozrejme - žijeme v dobe, kedy napr. mnohé matky majú prvé dieťa okolo 35. roku života a nemusí byť jednoduché otehotnieť, ak sa dieťa bude ďalšie dva roky dojčiť tak, že dojčenie bude blokovať matkinu plodnosť a matka dostane možnosť nabehnúť na plodné cykly napr. po 37. roku života... jednoducho tu nie sú žiadne možné odporúčania... držím palce, aby ste sa rozhodli tak, aby bola spokojná celá rodina.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Odstavenie dieťaťa - 16m

Neprečítaný príspevokod shira » 30 Dec 2011, 13:51

Klemka píše: žijeme v dobe, kedy napr. mnohé matky majú prvé dieťa okolo 35. roku života a nemusí byť jednoduché otehotnieť, ak sa dieťa bude ďalšie dva roky dojčiť tak, že dojčenie bude blokovať matkinu plodnosť a matka dostane možnosť nabehnúť na plodné cykly napr. po 37. roku života... jednoducho tu nie sú žiadne možné odporúčania... držím palce, aby ste sa rozhodli tak, aby bola spokojná celá rodina.

:( :( :( my sme sa rozhodli s manželom pre taký nejaký kompromis... že toto príde na rad, ked bude mať Tomáško 2 roky... a to už bude ozaj asi posledná šanca. ja som prirodzene neotehotnela ani bez dojčenia.. je to ťažké, keby som mala o 10r. menej, neriešim. ale k tomuto má právo vyjadriť sa aj partner, je to vec rodiny, tak ako píšeš. Najprv som bola presvedčená, že dojčiť rok, a teraz je všetko ináč. tvrdím, že 2 roky určite a potom sa uvidí. keby sa stal zázrak a ja otehotnela pri dojčení :(
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 4 mesiace, 4 dni
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 9 mesiacov, 26 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Odstavenie dieťaťa - 16m

Neprečítaný príspevokod vejula » 30 Dec 2011, 14:51

shira rivatha, ja som tiež rozmyšlala o tom ako s druhym. A tiež sme zvažovali rôzne riešenia. Ja som prvu m,enstruaciu dostala ked mal maly 19 ,mesiacov. Ale ja čim dalej tym viac som presvedčena že odstaviť by bolo pre mna na tolko psychicky naročne, že pochybujem že by som v takto zlom psychickom rozpoložení vôbec otehotnela. Preto som uplne zamietla že by som mohla maleho odstaviť i ked sa otehotnenie nebude dariť. Tiež by som chcela aby som otehu počas dojčenia, le to si nevyberem tak to nechavam nech je tak ako ma. A modlim sa nech Boh da ak uzna za vhodne, ale ak nie tak si počkam na vhodny okamih. Viem že manžel tuži po druhom, ale chvalabohu ma nepresviedča aby som s dojčenim prestala. To by som asi velmi zle znašala.. A on sam teda vie že k tomu by musel aj on priložiť ruku k dielu. Tym že maleho dojčim vela starosti mu odpada, V noci sa do ružova vyspi uspavať maleho nemusi lebo zaspava len pri cici, tak si myslim že už len z tej pohodlnosti by ma k tomu nenutil :-D

Inak škoda že sa už Myska 7 neozvala :-(
Obrázok užívateľa
vejula
 
Príspevky: 841
Registrovaný: 29 Máj 2011, 10:14
Bydlisko: žilina
Počet detí: 0
1. dieťa: Dominik
Rokov: 14 rokov, 18 dní
2. dieťa: kristinka
Rokov: 11 rokov, 5 mesiacov, 23 dní
Môj status: nieje nič krajšie ako byť mamičkou

Re: Odstavenie dieťaťa - 16m

Neprečítaný príspevokod rivatha » 30 Dec 2011, 15:25

Ja viem, ze si to vyriesime koniec-koncov len my sami, no som chcela pocut nejake skusenosti k tejto teme :) Dakujem za postrehy.
My mame tiez velmi ziveho synceka, ale ked si zratam, ze cyklus sa musi za par mesiacov upravit, plus kym sa podari cosi zamiesit, tak bude mat do pripadneho narodenia surodenca uz krasne tri rocky, a to uz je celkom samostatne dietatko v mnohom ;) Nerada by som nejaky 5-rocny rozdiel. Clovek si obcas nevyberie, viem, ale ak sa da, nech sa vedia pohrat. A ja potiahnem jednu matersku. Tiez uz nemam prave 20 :D

Klemka píše:Rivatha, pre to rozhoduje o dĺžke dojčenia aj matka na základe zváženia všetkých rizík predčasného odstavenia v kontexte toho, pre aký dôvod sa rozhoduje pre odstavenie. Toto Ti bohužiaľ nikto neporieši, musí to byť súkromné rozhodnutie Vašej rodiny... ja osobne som si túto otázku zodpovedala tak, že aj vďaka dojčeniu sa ďalšie tehotenstvo môže podariť až vtedy,keď je starostlivosť o ďalšie dieťa už ako-tak zvládnuteľná, každé dieťa a každé materstvo je iné, sú deti, ktoré sú skutočne náročné a náročnejšie a napr. pre mňa osobne otehotnieť s tým, že mám dieťa vo veku Tvojho dieťaťa, tak asi môžem rovno skočiť z mosta, pretože by som naozaj nezvládala náročné staršie dieťa a pritom druhé dieťa... ale toto je môj osobný prípad a naozaj toto si musí každá rodina zvážiť. Pre mňa osobne bolo okrem toho nesmierne dôležité to, že som videla ako vyzerá prirodzené odstavovanie vo svojom okolí a pochopila som, prečo je vlastne dojčenie dôležité aj pre staršie dieťa. O tom, či mu túto funkciu dojčenia vziať alebo nie, môže rozhodovať naozaj len Vaša rodina, pretože - samozrejme - žijeme v dobe, kedy napr. mnohé matky majú prvé dieťa okolo 35. roku života a nemusí byť jednoduché otehotnieť, ak sa dieťa bude ďalšie dva roky dojčiť tak, že dojčenie bude blokovať matkinu plodnosť a matka dostane možnosť nabehnúť na plodné cykly napr. po 37. roku života... jednoducho tu nie sú žiadne možné odporúčania... držím palce, aby ste sa rozhodli tak, aby bola spokojná celá rodina.
rivatha
 
Príspevky: 11
Registrovaný: 02 Júl 2011, 08:41
Čakám bábo: 05 Jan 2013
Počet detí: 1
Rokov: 14 rokov, 2 mesiace, 1 deň

Re: Odstavenie dieťaťa - 16m

Neprečítaný príspevokod rivatha » 30 Dec 2011, 15:28

Aj my budeme mat coskoro 2 rocky, tiez som to nechcela riesit skor. No ked si to vsetko zratam, takto nam to takto s manzelom akosi vychadza. Idealne by bolo popri dojceni, to ano, ale tazko to odsledovat a treba mat vlastne vobec aj co sledovat :D Velmi ti ten zazrak prajem, bolo by to isto krasne :) Nie zeby sme sa uz nejako snazili, ale keby sa podarilo babatko, dojcit by som nebola prestala. A ved kto vie, mozno sa bude vediet nas loptosko po case este prisat :dojcenie: :lol:

shira píše: :( :( :( my sme sa rozhodli s manželom pre taký nejaký kompromis... že toto príde na rad, ked bude mať Tomáško 2 roky... a to už bude ozaj asi posledná šanca. ja som prirodzene neotehotnela ani bez dojčenia.. je to ťažké, keby som mala o 10r. menej, neriešim. ale k tomuto má právo vyjadriť sa aj partner, je to vec rodiny, tak ako píšeš. Najprv som bola presvedčená, že dojčiť rok, a teraz je všetko ináč. tvrdím, že 2 roky určite a potom sa uvidí. keby sa stal zázrak a ja otehotnela pri dojčení :(
rivatha
 
Príspevky: 11
Registrovaný: 02 Júl 2011, 08:41
Čakám bábo: 05 Jan 2013
Počet detí: 1
Rokov: 14 rokov, 2 mesiace, 1 deň

Re: Odstavenie dieťaťa - 16m

Neprečítaný príspevokod rivatha » 30 Dec 2011, 15:33

My sme si tusim kedysi pisali spolu aj na Konikovi :) A tusim som tu veru niekde v teme postrehla, ze by ste uz radi druhe babatko. Prajem ti, aby sa podarilo vsetko ako ma a aj ako si prajes. Ja som napriklad prvu menstruaciu po porode dostala, uz ked mal malicky 10 mesiacov. Medzitym som postrehla aj nejaku ovulaciu v testeri, ale za posledne mesiace vobec nic, len rozvlacne cykly :-| Nieze by mi to inak vadilo, ale ak teda chceme buduci rok zamiesit babatko, tak nic moc. Takze verim, ze takto to bude spravne a ze to zvladneme vsetci, hoci je to najma pre deticky aj mamicky urcite narocne.

vejula píše:shira rivatha, ja som tiež rozmyšlala o tom ako s druhym. A tiež sme zvažovali rôzne riešenia. Ja som prvu m,enstruaciu dostala ked mal maly 19 ,mesiacov. Ale ja čim dalej tym viac som presvedčena že odstaviť by bolo pre mna na tolko psychicky naročne, že pochybujem že by som v takto zlom psychickom rozpoložení vôbec otehotnela. Preto som uplne zamietla že by som mohla maleho odstaviť i ked sa otehotnenie nebude dariť. Tiež by som chcela aby som otehu počas dojčenia, le to si nevyberem tak to nechavam nech je tak ako ma. A modlim sa nech Boh da ak uzna za vhodne, ale ak nie tak si počkam na vhodny okamih. Viem že manžel tuži po druhom, ale chvalabohu ma nepresviedča aby som s dojčenim prestala. To by som asi velmi zle znašala.. A on sam teda vie že k tomu by musel aj on priložiť ruku k dielu. Tym že maleho dojčim vela starosti mu odpada, V noci sa do ružova vyspi uspavať maleho nemusi lebo zaspava len pri cici, tak si myslim že už len z tej pohodlnosti by ma k tomu nenutil :-D

Inak škoda že sa už Myska 7 neozvala :-(
rivatha
 
Príspevky: 11
Registrovaný: 02 Júl 2011, 08:41
Čakám bábo: 05 Jan 2013
Počet detí: 1
Rokov: 14 rokov, 2 mesiace, 1 deň

Re: Odstavenie dieťaťa - 16m

Neprečítaný príspevokod vejula » 30 Dec 2011, 15:37

rivatha, shira, mohyli by sme tu založiť snažilkovssku temu čo vy na to????? :-D
rivatha ja tiež pochybujem že mam ovulku. Prva mrcha to bolo take slabučke, fakt tri dni a dosť. A prave teraz mam druhu menstruaciu po 37 dnoch ale teda už riadnu. Aj taku bolestivejšiu. Tak uvidime ak to bude pokračovať.
Aleviečo asi ideme mimo temu tak by sme si faktmohli založiť tu snažilkovsku temu čo vy na to. NEch sa tam potom vyrozpravame do sytosti :-D
Obrázok užívateľa
vejula
 
Príspevky: 841
Registrovaný: 29 Máj 2011, 10:14
Bydlisko: žilina
Počet detí: 0
1. dieťa: Dominik
Rokov: 14 rokov, 18 dní
2. dieťa: kristinka
Rokov: 11 rokov, 5 mesiacov, 23 dní
Môj status: nieje nič krajšie ako byť mamičkou

Re: Odstavenie dieťaťa - 16m

Neprečítaný príspevokod rivatha » 30 Dec 2011, 16:21

Mozeme, ked sa ozaj zacneme aj snazit a nebudeme len teoretizovat :D Lenze toto je uplne verejne forum, ze? Aby na mna neukazovali na ulici prstom, ze "Aha, oni doma pracuju na babatku!" :D :D :D
Ja som mavala aj 40-60 dni, niekedy okolo 30, no uplne nepredvidatelne :D Bolesti som zdaleka nemala ako pred porodom (chvala Bohu teda), ale bola uplne normalna. Cloveku by nenapadlo, ze ovulacia nebyva. Na sone mi to vsak vravel lekar v nahodnom cykle a aj podla toho mikroskopiku som videla. Sranda, ako nam to telo funguje 8-)

vejula píše:rivatha, shira, mohyli by sme tu založiť snažilkovssku temu čo vy na to????? :-D
rivatha ja tiež pochybujem že mam ovulku. Prva mrcha to bolo take slabučke, fakt tri dni a dosť. A prave teraz mam druhu menstruaciu po 37 dnoch ale teda už riadnu. Aj taku bolestivejšiu. Tak uvidime ak to bude pokračovať.
Aleviečo asi ideme mimo temu tak by sme si faktmohli založiť tu snažilkovsku temu čo vy na to. NEch sa tam potom vyrozpravame do sytosti :-D
rivatha
 
Príspevky: 11
Registrovaný: 02 Júl 2011, 08:41
Čakám bábo: 05 Jan 2013
Počet detí: 1
Rokov: 14 rokov, 2 mesiace, 1 deň

Re: Odstavenie dieťaťa - 16m

Neprečítaný príspevokod rivatha » 30 Dec 2011, 16:22

Ale zasa pozitivne je, ze ti uz dosla. Ktovie, mozno budes ty prave z tych, co budu dojcit a otehotneju v pohode :)

vejula píše:rivatha, shira, mohyli by sme tu založiť snažilkovssku temu čo vy na to????? :-D
rivatha ja tiež pochybujem že mam ovulku. Prva mrcha to bolo take slabučke, fakt tri dni a dosť. A prave teraz mam druhu menstruaciu po 37 dnoch ale teda už riadnu. Aj taku bolestivejšiu. Tak uvidime ak to bude pokračovať.
Aleviečo asi ideme mimo temu tak by sme si faktmohli založiť tu snažilkovsku temu čo vy na to. NEch sa tam potom vyrozpravame do sytosti :-D
rivatha
 
Príspevky: 11
Registrovaný: 02 Júl 2011, 08:41
Čakám bábo: 05 Jan 2013
Počet detí: 1
Rokov: 14 rokov, 2 mesiace, 1 deň

Re: Odstavenie dieťaťa - 16m

Neprečítaný príspevokod rivatha » 30 Dec 2011, 16:22

Asi by som nemala kopirovat vsade tie prispevky, ale bez zavinaca som tu akasi dezorientovana :D
rivatha
 
Príspevky: 11
Registrovaný: 02 Júl 2011, 08:41
Čakám bábo: 05 Jan 2013
Počet detí: 1
Rokov: 14 rokov, 2 mesiace, 1 deň

Ďalší

Späť na 6 a viac mesiacov

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 47 hostia