Kvalita materskeho mlieka

témy o dojčení starších detí

Kvalita materskeho mlieka

Neprečítaný príspevokod tinka33 » 02 Apr 2011, 10:39

Ahojte,
prosim Vas o radu. Moja 10-mesacna dcerka ma viacero zdravotnych problemov: atopicky ekzem, problemy s travenim (nemoze sa vykakat bez rurky), kazdodenne naduvanie, odmietanie prikrmov, velmi slabe priberanie (ma 7 kg). Pravdepodobne ma alergicku reakciu (stale je vyhadzana, drobne cervene pupaciky na celej hrudi a brusku+chrbatik, len neviem z coho). Davam velky pozor na to co papa dcerka aj ja, nejem orechy, citrusy, kakao, strukoviny, mlieko, ziadne korenie ci bylinky, vysmazane, oleje,...skratka sa snazim zdravo stravovat). Moze sa do mojho materskeho mlieka dostavat nieco co babatk vadi? Chemikalie,alergeny,...ja sama mam alergiu na travy a brezy a treti rok beriem injekcie-imunoterapia na liecbu alergie. Hoci vsade citam ze mliecko je vzdy dobre, nemoze sa aj tak stat ze je tam nieco co babatku skodi? Taketo problemy mame od narodenia, okrem priberania. Prve styri mesiace priberala velmi krasne potom sa to zastavilo. Prikrmy papa len po troskach - par lyziciek rano, obed, vecer. Je potrebne spravit rozbor materskeho mliecka?
Dakujem.
tinka33
 
Príspevky: 46
Registrovaný: 23 Mar 2011, 09:09
Počet detí: 1

Re: Kvalita materskeho mlieka

Neprečítaný príspevokod didulka » 03 Apr 2011, 21:49

S alergickou reakciou mam svoje skusenosti. Dokonca sme boli tyzden na koznom hospitalizovane, ked mala dcerka 3 mesiace. Tak isto mame male cervene vyrazky, ktore sa zvyknu zliat do map. Malokedy ma kozu uplne bez vyrazok. Obcas ma brusko vysypane, niekedy ma aj chrbat a naposledy sa jej vyhadzali aj ramena. Na koznom mi tvrdili, ze to nemoze byt z mojho mlieka. Ked po tyzdni na nic neprisli, tak povedali, ze je to z toho, co som pojedla.
Vsimla som si, ze sa jej to horsi, ked sa spoti. A odkedy som prestala pouzivat praci prasok, tak nemala az taky hrozny vysyp. Zacala som prat v pracich orechoch.
Tak isto sme zacali kupovat bio ovocie a zeleninu. Dokonca aj bio kasu. Mame podozrenie, ze je dcera citliva na kadejake pesticidy, ktore sa pouzivaju pri pestovani. Neviem, ci davas hotove prikrmy, ale tie mame uplne zakazane.
Moja mama mi povedala, aby som ju tolko nestudovala. Ked som bola mala, take vyrazky nikto ani neriesil.
Kebyze prestanes dojcit, tak by to s kakanim bolo este horsie. Poznam vela rodicov, ktori kupuju materske mlieko, aby sa ich deti aspon obcas vedeli vykakat.
Co sa tyka priberania, v tom ti neporadim.
Tvoje mlieko je uplne najlepsie, co mozes dietatu dat.
Obrázok užívateľa
didulka
 
Príspevky: 475
Registrovaný: 22 Mar 2011, 12:13
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1

Re: Kvalita materskeho mlieka

Neprečítaný príspevokod tinka33 » 04 Apr 2011, 10:50

Dakujem za rady Didulka,

aj my sme boli prednedavnom hospitalizovane kvoli ekzemu. Dcerke davam len domacu mrkvicku inac obcas mrazenu zeleninu ale zial neviem zohnat bio. Kasicky komercne vobec nedavam, robim ich doma z bio ovsenych vlociek, ryze natural a pohanky. Pravdepodobne ma vsak po celom tele kvasinku ktoru vraj, neviem co je na tom pravdy, jej davam ja do tela z mojho mlieka. V blizkej dobe sa dam vysetrit na kvasinku z krvi a som naozaj zvedava. Ak ju mam ja tak viem kde je problem ale dojcit neprestanem, budem sa snazit vykynozit ju z mojho tela dietou. Tie pupaciky co ma, tak sa totiz prejavuje kvasinka. Praskaju a siria sa dalej a velmi to svrbi a cervena.
Tiez si myslim ze materske mliecko je najlepsie. Vyrazky by som ani tak neriesila ako to svrbenie. Cele noci kvoli tomu nespime
Dakujem.
tinka33
 
Príspevky: 46
Registrovaný: 23 Mar 2011, 09:09
Počet detí: 1

Re: Kvalita materskeho mlieka

Neprečítaný príspevokod didulka » 04 Apr 2011, 13:51

Moju dcerku tie vyrazky nesvrbia. Teda aspon si to myslim, kedze nam to nevie povedat. :-) Minule bola tak velmi vyhadzana, ze keby som nevedela, ako to chodi na pohotovosti a na koznom, tak utekam na Kramare. Dali sme fenistil kvapky a pomohlo.
Nam o kvasinke nehovorili nic.
Vyskusaj nepouzivat praci prasok. Nam to najviac pomohlo na kozu.
Obrázok užívateľa
didulka
 
Príspevky: 475
Registrovaný: 22 Mar 2011, 12:13
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1

Re: Kvalita materskeho mlieka

Neprečítaný príspevokod miriam » 04 Apr 2011, 21:54

kvasinky v materskom mlieku? to urcite nie. MM obsahuje probiotika, ktore zabezpecuju spravne kysle ph, ktore je pre kvasinky nepriatelske ! myslim, ze ked si uz lekari nevedia dat rady, co je pricinou alergickej reakcie, zhodia vinu na tvoje mlieko a stravovanie..drzim palce
miriam
 
Príspevky: 251
Registrovaný: 23 Mar 2011, 11:18
Počet detí: 2
1. dieťa: *1
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 3 dni
2. dieťa: *2
Rokov: 12 rokov, 7 mesiacov, 1 deň
3. dieťa: *3
Rokov: 9 rokov, 11 mesiacov, 14 dní

Re: Kvalita materskeho mlieka

Neprečítaný príspevokod didulka » 05 Apr 2011, 12:06

Miriam ma pravdu. Presne to som zazila aj ja v nemocnici. Ked nevedeli najst pricinu, tak to zvalili na moje mlieko. Som sa im podakovala a odisla som. Zbytocne ma pripravili o tyzden zivota.
Obrázok užívateľa
didulka
 
Príspevky: 475
Registrovaný: 22 Mar 2011, 12:13
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1

Re: Kvalita materskeho mlieka

Neprečítaný príspevokod miriam » 05 Apr 2011, 13:39

tinka33, napadla mi jedna vec, ktora by mohla pomoct presne vo vasom pripade. nesuvisi s dojcenim, ale kazda rada dobra- ovsene vlocky. jednak ich davaj do jedielka koli zmakceniu stolice ( mozes si pripravit kasu- povaris vlocky, rozmixujes a pridas do ovocia, alebo kludne aj k obednemu prikrmu, ale davaj ich kazdy den) , ovsene vlocky su uzasny zdroj vlakniny, B vitaminov...a zaroven v nich dcerku kup. ovseny kupel pripravis uplne jednoducho- pol hrnceka ovsenych vlociek povaris, staci chvilku, precedis cez sitko a "vyluh" nalejes do vodicky na kupanie. pred tym dcerku normalne umy ako zvyknes, po pouziti ovseneho kupela uz neoplachuj, neumyvaj, len zabal do cistej osusky. je to naozaj oskusane a pomaha to, ale musis to aplikovat kazdy den. verim, ze to zaberie aj u vas.dojcenie nevzdavaj, prave vdaka nemu pomahas dcerke budovat imunitny system a pomahas jej bojovat s okolitymi bakteriami, bacilmi a pod...
miriam
 
Príspevky: 251
Registrovaný: 23 Mar 2011, 11:18
Počet detí: 2
1. dieťa: *1
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 3 dni
2. dieťa: *2
Rokov: 12 rokov, 7 mesiacov, 1 deň
3. dieťa: *3
Rokov: 9 rokov, 11 mesiacov, 14 dní

Re: Kvalita materskeho mlieka

Neprečítaný príspevokod tinka33 » 06 Apr 2011, 11:07

Dakujem Miriam za radu-ovsene vlocky. V tom s Tebou suhlasim. Su velmi dobrym zdrojom vitaminov, a navyse aj betaglukanu ktory zvysuje imunitu. Davam ich uz od prvych prikrmov, resp. ked som zaviedla lepok do vyzivy dcerky. Davam nie kazdy den ale skoro kazdy den. Ovseny kupel sme tiez skusali, trosku zmiernil svrbenie ale po case prestal ucinkovat. Vsetko co sme doteraz vyskusali ucinkovalo len velmi kratko (tyzden-dva) a potom sa ucinok stratil. Vraj kvasinka po case ziskava rezistenciu treba striedat, ci uz premastovadla alebo liecidla len keby som vedela ako a co to je uz dost zlozite. A lekari len kortikoidy a kortikoidy a ja aby som nejedla bylinky, koreniny, kysle, mliecne, .........keby to pomohlo drzala by som akukolvek dietu, ktora samozrejme neznizi vitaminove zlozenie mliecka. Ale nepomaha nic.
tinka33
 
Príspevky: 46
Registrovaný: 23 Mar 2011, 09:09
Počet detí: 1

Re: Kvalita materskeho mlieka

Neprečítaný príspevokod Ludka » 06 Apr 2011, 18:45

No paradoxne, deti odmietaju a slabo priberaju, ak ma matka malo mlieka. Viac dojcit by som ti odporucila. Skus si zvysit laktaciu, aby mala viac mliecka, a uvidis zaberie to a rozpapa sa a aj priberie. Kolko mala porodnu vahu?
Obrázok užívateľa
Ludka
 
Príspevky: 298
Registrovaný: 22 Mar 2011, 00:06
Bydlisko: Košice
Počet detí: 3
1. dieťa: 8
2. dieťa: 3
3. dieťa: 14 dní
Môj status: ...aby dojčené dieťa bolo normou...

Re: Kvalita materskeho mlieka

Neprečítaný príspevokod Ludka » 06 Apr 2011, 18:46

A este alergicku reakciu, jej mohla vyvolat aj ockovacia latka, kedze obsahuje rozne latky, ako vajecny bielok a podobne, na ktore tvoja dcerka moze byt alergicka.
Obrázok užívateľa
Ludka
 
Príspevky: 298
Registrovaný: 22 Mar 2011, 00:06
Bydlisko: Košice
Počet detí: 3
1. dieťa: 8
2. dieťa: 3
3. dieťa: 14 dní
Môj status: ...aby dojčené dieťa bolo normou...

Re: Kvalita materskeho mlieka

Neprečítaný príspevokod tinka33 » 07 Apr 2011, 13:35

Ahoj Ludka, ano po druhom ockovani sa dcerke ekzem vyrazne zhorsil. Ale nikto na to neprihliada, je to povinne a keby som odmietla tretie ockovanie musela by som platit mastnu pokutu...Mliecko som sa vsemozne pokusala zvysovat (Domperidon, MoreMilk, dcerku mam stale pri sebe, nosim ju, stale ponukam prsnik ale len si cucne a ide dalej, v noci si to vsak vynahradi a cez den pred spanim, v manduke). Trosicku zacala papkat, ale len par lyziciek a dost. Nemam pocit, ze by som mala malo mliecka, vzdy, ked sa dcerka prisaje, aj ked len na chvilku, vidim ako pije (pauzu v brade).
Dakujem za rady.
tinka33
 
Príspevky: 46
Registrovaný: 23 Mar 2011, 09:09
Počet detí: 1

Re: Kvalita materskeho mlieka

Neprečítaný príspevokod annag » 08 Apr 2011, 10:54

ahoj tinka,

Tvoje bábätko sa už predovšetkým narodilo s alergickou predispozíciou a to sa ovplyvniť príliš nedá - pri tom obmedzení čo spomínaš, je pravdepodobnosť, že jej cez mliečko predávaš veľa alergénov, ktoré by je mohli škodiť, minimálna - súčasné odporúčania hovoria, že nemá zmysel sa matke nejako extra obmedzovať, žiadna relevantná štúdia nepotvrdila jednoznačne , že by si stravou mohla ovplyvniť alergické reakcie u bábätka - skôr to vyzerá na alergény počas tehotenstva, ktoré k bábätku idú cez placentu - ale opäť, množstvo odborníkov to spochybňuje a upozorňuje na riziká, ktoré by s drastickým obmedzením jedálnička u matky vznikli - najmä by sa zvýšilo riziko nízkeho prísunu živín, minerálov, vitamínov pre nenarodené bábätko, mohlo by ho to negatívne ovplyvniť v jeho vývoji. Preto sa mamičke , ktorá má sama alergiu alebo mamičke, ktorá má bábätko ss alergiou odporúča v dojčení pokračovať a postupovať úplne rovnako ako ostatným mamičkám. Kvasinkami sa bábätko osídli už v pôrodnici, väčšina detí už s candidou domov prichádza - a je len otázka jeho imunity, ako sa kvasinky premnožia. Keby som mala povedať osobnú skúsenosť, môj synček sa takmer zaradil medzi alergické deti ... dlho som netušila príčinu a nakoniec som zistila, že zle toleruje akýkoľvek olej - olivový, repkový, slnečnicový ... po každom jedle, kde sa čo i len kvapka objavila nastala búrlivá kožná reakcia. A to je dosť zriedkavá príčina ...
Obrázok užívateľa
annag
 
Príspevky: 153
Registrovaný: 20 Mar 2011, 22:46
Bydlisko: okres Liptovský Mikuláš
Počet detí: 3
1. dieťa: Adelka
Rokov: 21 rokov, 2 mesiace, 8 dní
2. dieťa: Miško
Rokov: 17 rokov, 7 mesiacov, 20 dní
3. dieťa: Anička
Rokov: 15 rokov, 5 mesiacov, 23 dní
Môj status: Aby dojčenie prinášalo mamičke radosť ...

Re: Kvalita materskeho mlieka

Neprečítaný príspevokod tinka33 » 09 Apr 2011, 08:23

Dakujem Annag za rady. Je pravda ze ma dcerka kvasinku uz od pobytu v nemocnici (biely vytok, belavy jazycek). Nevies nahodou ci sa aj napriek tomu da spravit rozbor materskeho mlieka? Test na kvasinku asi nema zmysel, moze dojst k sekundarnej kontaminacii, ale rada by som vedela aspon priblizne zlozenie...ci neobsahuje akekolvek skodlive latky, pripadne vyzivove hodnoty kedze dcerka malo pribera. Ma 10 mesiacov a len 7100 g a to za poslednych 5 tyzdnov pribrala necelych 200g. Chystame sa na gastro vysetrenie, ci nie je problem v traveni. Dufam ze jej moje mliecko neskodi :( Uz si nepamatam presne kde, ale citala som skusenost jednej mamicky, ktorej dietatku sa polepsil ekzem ked pretala dojcit :(
tinka33
 
Príspevky: 46
Registrovaný: 23 Mar 2011, 09:09
Počet detí: 1

Re: Kvalita materskeho mlieka

Neprečítaný príspevokod annag » 09 Apr 2011, 08:53

tinka, nemá to význam. Čo je to vlastne materské mlieko? Je to fyziologická tekutina podobne ako krv. Má svoje parametre "od do". V tejto hranici sa pohybujú všetky jeho zložky. Nie je to tak, že by v ňom nejaká látka úplne chýbala, alebo bolo niečím úplne zamorené - asi by si sa sama necítila dobre, ak by to tak bolo. Samozrejme, sem tam sa i v Tvojej krvi môže objaviť niečo cudzie,ale predpokladám, že sepsou netrpíš :-D. Pokiaľ sa neobmedzuješ v stave extrémne, neživoríš - tak Tvoj organizmus netrpí deficitom minerálov či vitamínov. Však ženy v Afrike majú katastrofálnu životosprávu a napriek tomu produkujú nutrične hodnotné mlieko - lebo organizmus matky na to myslí - zachovať rod, v prvom rade ide vitamín do mliečka, na úkor Tvojho tela.

To čo spomínaš, ako sa bábätku polepšilo po odstavení, nemá oporu v relevantných štatistikách - možno sa jej to len zdalo, možno zároveň urobila i iné opatrenia, možno sa len zmenilo ročné obdobie a možno to len chcela tak vnímať ... To by predsa bolo jednoduché - každá matka by dieťa odstavila, dieťaťu by sa ekzém zlepšil - to tak nefunguje. Navyše, na čo by si prešla? Na nejakú formu kravského mlieka - ktoré obsahuje to, čo by sme nechceli, krava nežije v sterilnom priestore niekde na Mesiaci, žije, je a dýcha to isté čo i ľudia. Až na to, že jej zloženie mlieka je prispôsobené teliatku a nie bábätku - a tak i bábätko na zloženie jej mliečka reaguje často veľmi zle - napr. kvôli kravskej bielkovine. No krava sa pasie a žuje alergény, pije vodu, ktorá nie je destilovaná a obsahuje i čo ja viem ťažké kovy ...Materské mlieko je pre ľudské mláďa hypoalergénne, kravské zasa pre teliatko.

ak maličká slabo prospieva, tak sú to dve možnosti:
- ochorenie - napr. kvasinková infekcia (ak má malá i výtok, tak je candida i v brušku) -
- nie zloženie MM, ale slabý prísun mliečka čo sama vyvraciaš - to my na diaľku len tak neposúdime, snáď najlepšie sa to dá zistiť na diaľku podľa plienok, aké sú ťažké ...

Inak, malá na svoj vek nepribrala málo, problém je v tom, že už niekde predtým mala slabý prírastok - ak to treba dohnať, musí sa dostať do rastového špurtu -- vyliečiť ochorenie ak nejaké má a rozpapať ju - a rozpapanie sa tiež dá robiť zvýšeným prísunom mliečka (resp. ak bábo odmieta jesť a piť čokoľvek iné, alebo nechce jesť lieky .. , tak presne tak,ako sa bábo dokrmuje cievkou sa mu dá počas dojčenia pustiť cievkou čokoľvek iné). Malá možno dojčením prijíma dosť mliečka na to aby pokračovala v raste, ale možno príliš málo na to, aby sme zaznamenali skok - kedy si naposledy brala domperidon?
Obrázok užívateľa
annag
 
Príspevky: 153
Registrovaný: 20 Mar 2011, 22:46
Bydlisko: okres Liptovský Mikuláš
Počet detí: 3
1. dieťa: Adelka
Rokov: 21 rokov, 2 mesiace, 8 dní
2. dieťa: Miško
Rokov: 17 rokov, 7 mesiacov, 20 dní
3. dieťa: Anička
Rokov: 15 rokov, 5 mesiacov, 23 dní
Môj status: Aby dojčenie prinášalo mamičke radosť ...

Re: Kvalita materskeho mlieka

Neprečítaný príspevokod tinka33 » 09 Apr 2011, 09:21

Ahoj Annag, velmi s Tebou suhlasim, susene mlieko nie je pre babatka...nechcem prestat dojcit (aj keby mi to vsetci lekari odporucali) len ak nieco v mliecku mam chcem seba vyliecit. Momentalne by som tym sposobila urcite aj citovu traumu pre dcerku, teraz viem ze na to este nie je pripravena, sme na seba velmi citovo naviazane (ale nie je na mne zavisla, len si proste dojcenie stale "uziva" :) vidim ako ma z toho radost a aj ja a dokazem ju tym upokojit, aj nakrmit, uspat....odstavenim by vzniklo daleko viac problemov ako mame teraz.

Zacnem znovu vazit plienky, aby som vedela kolko vypije. doteraz to bolo cca 500 ml za den cize zhruba tolko vypije mliecka, vratane prikrmov ale tych nie je vela, par lyziciek, niekedy ma aj "dobry den" takze aj 100ml polievocky ale to nie casto. skor tak do 50. Tiez neviem kolko by vlastne malo 10-mesacne dietatko spapat.

Co sa tyka mnozstva mliecka a dojcenia, musim povedat ze pocas dna jej ponukam neustale ale ked sa hra, ked prave nejde spat, nechce papat, len si cucne a hra sa dalej. dvakrat za den spinka v manduke vtedy sa viac napapa. Vzdy ju pozorujem a vidim pauzy v brade cize papa, neviem este ako by som mala zabezpecit aby viac pila. Neustale jej ponukam prsnik, ked chce sama k nemu pribehne (s vyskotom :))) a napije sa ale nikdy nie dlho len na par sekund. Ponukam najprv jeden prsnik, ked naozaj vidim ze uz len cucka a je makky tak ponukam druhy ale casto aj na striedacku aby sa aj druhy trochu vyprazdnil ale snazim sa hlavne jeden potom druhy (aby mala zadne mliecko)

Stale bojujeme s kandidou, lebo ju ma dcerka uz od porodnice, stale stale...mozno naozaj ona je pricinou nepriberania aj ekzemu, ale skutocne neviem ako sa jej zbavit. Brala Mycomax ale ten jej neurobil dobre na travenie celkovo (zapchy) a ani jej vobec nepomohol. Imazol na zadocek tiez nepomaha.

Dakujem.
tinka33
 
Príspevky: 46
Registrovaný: 23 Mar 2011, 09:09
Počet detí: 1

Re: Kvalita materskeho mlieka

Neprečítaný príspevokod annag » 09 Apr 2011, 09:51

tinka, vážiť plienky nemusíš,nie sme na pretekoch - navyše, toto je len jedna z foriem vylučovania tekutín - človek dýcha, potí sa ...

ako často kaká a akým? ako vyzerá stolica?

- takéto neustále pocuckávanie by sa mohlo zmeniť zvýšenou tvorbou mliečka - to mnohokrát pomôže (rovnako ako pri štrajku, pri prechode z fľašky na dojčenie) - ide o okamžitý a dostatočne rýchly a plynulý tok mliečka, ktorý dokáže bábo na prsíčku zdržať - ak mu tečie po chvíľke pomalšie, chce sa hrať .... tak už ho neudržíš len tak ľahko .
Obrázok užívateľa
annag
 
Príspevky: 153
Registrovaný: 20 Mar 2011, 22:46
Bydlisko: okres Liptovský Mikuláš
Počet detí: 3
1. dieťa: Adelka
Rokov: 21 rokov, 2 mesiace, 8 dní
2. dieťa: Miško
Rokov: 17 rokov, 7 mesiacov, 20 dní
3. dieťa: Anička
Rokov: 15 rokov, 5 mesiacov, 23 dní
Môj status: Aby dojčenie prinášalo mamičke radosť ...

Re: Kvalita materskeho mlieka

Neprečítaný príspevokod tinka33 » 09 Apr 2011, 12:12

Kaka raz za dva-tri dni, stolica je hustejsia kasovita, niekedy i dost tvrda. Costi (Domperidon) som dobrala cca pred tromi mesiacmi, cele balenie, trikrat za den. Velmi mi nezvysilo tvorbu mliecka, ani MoreMilk velmi nepomohlo.
tinka33
 
Príspevky: 46
Registrovaný: 23 Mar 2011, 09:09
Počet detí: 1

Re: Kvalita materskeho mlieka

Neprečítaný príspevokod annag » 09 Apr 2011, 14:57

koľko dní si domperidon užívala - keď píšeš celé balenie - koľko kusové si mala? zrejme príliš krátko - niekedy to chce i viac týždňov ...

- kaká raz za 2-3 dni, určite nemusíme debatovať o "prednom" a "zadnom" mlieku - laktáciu treba podporiť ....


http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojci ... -uzivania/
Obrázok užívateľa
annag
 
Príspevky: 153
Registrovaný: 20 Mar 2011, 22:46
Bydlisko: okres Liptovský Mikuláš
Počet detí: 3
1. dieťa: Adelka
Rokov: 21 rokov, 2 mesiace, 8 dní
2. dieťa: Miško
Rokov: 17 rokov, 7 mesiacov, 20 dní
3. dieťa: Anička
Rokov: 15 rokov, 5 mesiacov, 23 dní
Môj status: Aby dojčenie prinášalo mamičke radosť ...

Re: Kvalita materskeho mlieka

Neprečítaný príspevokod didulka » 11 Apr 2011, 12:28

Mne doktorka povedala, ze ked prestanem dojcit, tak sa pravdepodobne problemy s kozou dcerky vyriesia.
Obrázok užívateľa
didulka
 
Príspevky: 475
Registrovaný: 22 Mar 2011, 12:13
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1

Re: Kvalita materskeho mlieka

Neprečítaný príspevokod tinka33 » 11 Apr 2011, 14:10

Keby som nemala taky problem zohnat domperidon brala by som ho asi dlhodobo...pokusim sa este. Ako casto by som ho mala brat aby co najrychlejsie a anajefektivnejsie pomohol? Uzivala som jedno balenie 30ks, cize 10 dni (3x denne).

Didulka, mne aj keby doktorka zakazala dojcit tak neprestanem. Nenechaj sa odradit.
tinka33
 
Príspevky: 46
Registrovaný: 23 Mar 2011, 09:09
Počet detí: 1

Re: Kvalita materskeho mlieka

Neprečítaný príspevokod akdarka » 11 Apr 2011, 14:31

tinka, ja som brala domperidon (costi) nieco vyse 1 mesiaca a riadila som sa tymto clankom annag http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojci ... -laktacie/ - vysadzovala som po odsledovani mnozstva mliecka - spokojnost maleho, pocikane plienky, ci aktivne pije na prsniku...predpisovali mi costi rozni lekari (pediatricka synceka, gynekolog, gastroenterolog...) a za jedno balenie som doplacala 0,3€.
akdarka
 
Príspevky: 935
Registrovaný: 22 Mar 2011, 06:36
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 4 dni
Môj status: "Stratené je len to, čoho sa sami vzdáme."

Re: Kvalita materskeho mlieka

Neprečítaný príspevokod didulka » 11 Apr 2011, 17:56

Tinka o dojceni a materskom mlieko mam viac nastudovane ako doktorka. Keby som sa riadila jej radami, tak uz davno nedojcim.
Obrázok užívateľa
didulka
 
Príspevky: 475
Registrovaný: 22 Mar 2011, 12:13
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1

Re: Kvalita materskeho mlieka

Neprečítaný príspevokod Klemka » 13 Apr 2011, 11:18

Tinka, je vysoko pravdepodobné, že dojčenie a materské mlieko nemá so zdravotným stavom dcérky nič spoločné. Materské mlieko sa upravuje presne podľa potrieb dieťaťa a naopak, pre dieťa s alergiou je nesmierne dôležité práve dojčenie a dlhodobé dojčenie. Niekedy sa stáva, že matka nemá alergiu, ale dieťa reaguje na niečo v jej strave, hoci do mlieka prechádzajú tieto látky len v stopových množstvách, niektorým deťom to môže stačiť na to, aby na to reagovali alergiou. Tieto isté potraviny im potom spôsobujú problém aj pri podávaní vo forme príkrmov. Nie to však časté a hľadať príčinu v tomto je pravdepodobne zbytočné. Každopádne, je aj táto možnosť - vyskúšať, čo by to bolo. Už teraz sa obmedzuješ v mnohých potravinách a ak sa zdá, že stav sa po ich vypustení nezlepšuje, môžeš ich všetky opäť zaradiť do svojho jedálnička, nie je dôvod sa takto obmedzovať, navyše, píšeš, že sa snažíš stravovať zdravo - ak napr. neješ vôbec kvôli dojčeniu strukoviny, orechy, citrusy atď. tak sa o pestrej a nutrične bohatej strave nedá veľmi hovoriť. Dôležité však je najmä to, že tieto opatrenia nezaberajú a nie je preto dôvod v nich pokračovať. Ak by si chcela, môžeš skúsiť tzv. eliminačnú diétu, čo znamená, že jednu vytipovanú potravinu vynecháš úplne zo svojej stravy na týždeň a za ten týždeň budeš pozorovať, či sa niečo nezlepší. Je to však veľmi náročné, lebo mnohé potraviny sú zamaskované v iných, napr. aj niektoré rožky vraj obsahujú mlieko, nestačí teda nepiť mlieko, ale vynechať úplne všetky možné zdroje mlieka. Pri eliminačnej diéte sa odporúča postupne vynechávať potraviny (mlieko a mliečne výrobky, lepok, orechy, morské ryby, vajcia...), ktoré sú najčastejšou príčinou alergií, nejesť túto potravinu jeden týždeň a ak sa niečo zlepší, pokračovať, ak nie, vrátiť sa ku konzumácii tej potraviny. Je však nejasné, kedy a či vôbec toto zaberie, pretože je pravdepodobné, že nejde o reakciu na niečo v Tvojej strave. V takom prípade z hľadiska dojčenia nemá zmysel riešiť ďalej, či dojčenie dcérkin stav zhoršuje a robiť rozbory MM ale naopak, pokračovať v dojčení ako v dôležitej súčasti pomoci dcérke. A samozrejme, pokračovať v liečbe dcérky, hľadať rôzne možnosti a asi aj konzultovať s viacerými lekármi jej stav.
V oblasti dojčenia ale je dôležité poriešiť to, čo sa takto z Tvojho komentára zdá byť možným problémom - po 4. mesiaci sa priberanie dcérky zastavilo a naďalej je neuspokojivé a dcérka nemá záujem o príkrmy - vyplýva z toho, že je možné, že sa znížila tvorba mlieka a je potrebné s ňou niečo urobiť, pričom najvhodnejšie je to urobiť práve pomocou spomínaného domperidónu. Domperidón sa užíva 3x denne 30 mg (3 tabletky) a je najlepšie užívať ho pod kontrolou poradkyne pri dojčení, s ktorou sa potom spoločne rozhodnete, ako ďalej - dokedy užívať túto plnú dávku a kedy začať postupne vysadzovať jednotlivé tabletky a ako. Je to liek, nemal by sa užívať len tak, bez dozoru, najmä preto, že pri korekcii užívania sa dá dosiahnuť jeho maximálny efekt za najkratšiu dobu, tak aby ho bolo nutné užívať čo najkratšie a vykonal čo najviac práce.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Kvalita materskeho mlieka

Neprečítaný príspevokod didulka » 13 Apr 2011, 16:02

Manzel bol u alergologicky-imunologicky a pytal sa na opakujuci sa vysyp nasej dcerky. Povedala, ze dolezite je dojcenie. A vysyp nemam riesit, pokial nesvrbi a sam mizne. Detsky organizmus sa stale vyvija.

Klemka suhlasim s tym, co pises. Zo zaciatku som bola opatrna a aj tak sa u dcerky prejavila alergicka reakcia. Nejedla som skoro ziadne ovocie, cesnak, strukoviny.... Bola som par krat chora, tak som zacala jest vsetko. Musim sa priznat, ze dcera nemala problemy s naduvanim ani po niekolkodnovej konzumacii fazulovej polievky. :-D
Vysyp mavame obcas, ale nie castejsie ako ked som jedla len "dovolene" potraviny.
Uz takmer mesiac periem v orechoch a vysyp na tele nemala. Ak sa uz nevrati, tak na vine bola Lovela.
Obrázok užívateľa
didulka
 
Príspevky: 475
Registrovaný: 22 Mar 2011, 12:13
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1

Re: Kvalita materskeho mlieka

Neprečítaný príspevokod tinka33 » 14 Apr 2011, 10:23

Pravda je, ze nerada drzim takuto dietu a viem ze to nie je velmi vhodne. Dcerka ma vsak problemy s vetrikmi, najma v noci, ani espumisan nepomaha. A kedze je vysypana stale, nikdy neviem co jej vadi a co nie. Od zaciatku som prala v mydlovych orechoch, tie som teraz vymenila za mydlove vlocky, stale je to rovnake. Namiesto avivaze davam ocot, oblecenie zehlim. Cize neviem zistit cim to je.
Keby sa neskriabala do krvi a nebudila sa kazdu noc nielkolkokrat po sebe s placom, ekzem by som az tak neriesila. Ale okrem vysypu ma velmi suchu pokozku ktoru sa mi nedari nicim premastit ani zvlacnit a ma aj cervene ohranicene flaky v plienkovej oblasti aj na tele a tiez chrasticky po tele. Cim dalej je to horsie :(
Pomaly zacnem jest aspon strukoviny, uvidim ci sa zhorsi ale jest alergeny sa bojim (orechy, citrusy).
tinka33
 
Príspevky: 46
Registrovaný: 23 Mar 2011, 09:09
Počet detí: 1

Ďalší

Späť na 6 a viac mesiacov

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 43 hostia

cron