Riziká predčasného odstavenia

témy o dojčení starších detí

Re: Riziká predčasného odstavenia

Neprečítaný príspevokod shira » 16 Dec 2011, 16:20

norika, ja si užijem, lebo v máji ideme na dovolenku aj s mojimi rodičmi, to bude mať malý 17 mesiacov.. to je akurát asi tá fáza, že bude doslova "mamin cecek" - ukotvenie dojčenia, takže mama na vlastné oči uvidí to "hrozné obťažovanie dojčením". moja mama ma nepresviedča, ale myslí si svoje a nesúhlas dáva dosť najavo :mrgreen: lebo aj doktorka na markíze povedala, že cumel je zdravý a dojčiť max.do roka :twisted: predpokladám, že za tým hned bežala reklama s dieťaťom, ktoré prospieva a usmieva sa vďaka výbornému jedinečnému UM..
moj sa zatiaľ nechce dojčiť pred ľuďmi, ale minule to zvládol pri mojom mužovi, ktorý sa robil, že spí, ale pritom ho pozoroval. no ale teda kukal ako puk, čo ten malý stvára :D :D
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Riziká predčasného odstavenia

Neprečítaný príspevokod Norika » 16 Dec 2011, 16:32

moj maly sa hrozne smeje,ked vidi,ze niekto cudzi ho pozoruje pri dojceni, akokeby sa chcel pochvalit,ze ma cicu :)
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 3 dni

Re: Riziká predčasného odstavenia

Neprečítaný príspevokod lenkaa » 16 Dec 2011, 17:56

Gabika78- ten caj ma teda pekne pobavil. Ma udijuve ako mozu ludia hovorit take bludy s uplnou vaznostou a este tomu aj dokonca verit! A to my sme tí divní :mrgreen: aaaaaaaaaaaaaaa :)
lenkaa
 
Príspevky: 340
Registrovaný: 11 Aug 2011, 11:59
Počet detí: 1
1. dieťa: syncek prvorodený
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace, 24 dní

Re: Riziká predčasného odstavenia

Neprečítaný príspevokod janka » 17 Dec 2011, 09:09

akdarka, skvely prispevok z 13.12., velmi sa mi pacil (pardon, ze reagujem trochu s opozdenim, bola som chvilu mimo web), ani sa mi nezda az tak mimo temy. Dojcenie s nosenim a celkovo so vztahovou vychovou velmi suvisi, cim starsie dieta, tym viac, sa mi zda, a podla mna je to celkom zavazny dosledok nasilneho odstavovania a osamostatnovania dietata, ze zostane agresivne a ma problemy so socialnymi vztahmi. Tiez pocuvam to iste, ze ake mam uzasne kludne dieta, ake mam len stastie. No ja som uz dva roky do toho dietata intenzivne nieco investovala, to sa uz predsa musi prejavit. Niekedy podotknem, ze na zaciatku teda vobec nebola kludnym a jednoduchym babatkom, ale postupne akosi skludnela. Vtedy si niekedy druha mamicka povzdychne, ako ona len caka, kedy konecne skludne aj to jej. Nedojcene, nenosene... nuz moze cakat, myslim si. Niekedy mam tiez pocit, ze "hyperaktivita" je akasi modna diagnoza, akoze mnoha mamicka sa priam pochvali tym, ze jej dieta je hyperaktivne, ze aky je to zbojnik, cert a tak, a v podstate su tak nejak hrde, ze to jej dieta, ake je len zive, kolko ma len energie. Hmmmm, vsak ako si kto zariadi, tak ma. Len ma to obcas tak jesitne zamrzi, ze sotvakto to pripise matke za zasluhu, ze ma pokojne dieta, skor akokeby sa priznavali zasluhy matkam "zivych" a "hyperaktivnych" deti, ze ake maju len to materstvo narocne.
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: Riziká predčasného odstavenia

Neprečítaný príspevokod Norika » 17 Dec 2011, 12:04

mnoho mamiciek si to ani nechce priznat, ze to nespravnou vychovou su deti take splasene....a vsetko odvolavaju na geny a prirodu...
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 3 dni

Re: Riziká predčasného odstavenia

Neprečítaný príspevokod shira » 17 Dec 2011, 13:28

janka absolutne súhlasím :) mala si to s Miškou perné, som zvedavá, ako budete fungovať s dalším človiečikom, ako sa bude chovať Miška a tak...
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Riziká predčasného odstavenia

Neprečítaný príspevokod akdarka » 17 Dec 2011, 14:15

janka, moju dusu prave preto potesilo "uznanie" od cloveka, ktory vidi vela deti, matiek a ich interakcii. lebo teda investujem do dietata tiez vela, nic si neulahcujem na ukor maleho. teraz spi v satke a to ma pomaly 16mes...ale ked mu to vyhovuje tak OK :-) ja si momentalne plnim len nevyhnutne fyziologicke potreby aj to nie vzdy a vsetky :mrgreen: ale je to proste vzdy lahsie. a citim, ze "moj cas" este pride - nakupy, cestovanie, spolocne chvilky s manzelom :) do cca 1.roka to bolo sialenstvo - bola som v jednom kole po velmi narocnom tehotenstve kedy som sa od 14tt starala o manzela, ktory bol imobilny po nasej vaznej autonehode. ak hovorim starala tak myslim vsetko (ak som chcela aby bol v nemocnici umyty a v cistom tak som to musela urobit ja, podanie klyzmy, vynasenie podloznych mis...lebo nase zdravotnictvo....skoda reci). som zdravotna sestra takze to na oddeleni uvitali, ze nemusia obriadovat muza lebo pridem ja na cele popoludnie :? potom mi ho supli domov, kde bol chudak este 6tyzdnov leziaci, potom sme intenzivne rehabiilitovali. takze toto bolo moje tehotenstvo. ked sa postavil na barle tak som isla rodit a to len zacala sranda (urevane dieta, nespiace mimo prsnika, problemy s dojcenim) :mrgreen: manzel mi ho nosit nemohol - mal vela zraneni a zatazovat nohu nemohol. teraz po roku mi je uz lepsie, maly sa uz chvilu zabavi, porobim co to aj bez neho v satke :) trochu ma vytaca, ze nejaka mamicka sa cele tehotenstvo "vyvaluje", oddychuje a ked ma dieta 3mesiace tak riesi kedy ho necha vyrevat lebo ono same nezaspi a ona je unavenaaaaa :evil: no ospravedlnuujem sa za tento elaborat, som asi vo faze spracovavania traumatickych udalosti :mrgreen: tak som to zo seba vypisala
akdarka
 
Príspevky: 935
Registrovaný: 22 Mar 2011, 06:36
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 5 dní
Môj status: "Stratené je len to, čoho sa sami vzdáme."

Re: Riziká predčasného odstavenia

Neprečítaný príspevokod Klemka » 18 Dec 2011, 08:44

Cekom dobrý prehľad rizík kŕmenia umelou výživou http://www.infactcanada.ca/RisksofFormulaFeeding.pdf
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Riziká predčasného odstavenia

Neprečítaný príspevokod katka » 20 Dec 2011, 20:58

Akdarka obdivujem co si zvladla! Tomu sa hovori Laska :love: .
katka
 
Príspevky: 143
Registrovaný: 02 Apr 2011, 19:17
Počet detí: 2
1. dieťa: zelenoocko
Rokov: 20 rokov, 24 dní
2. dieťa: modroocko
Rokov: 13 rokov, 10 mesiacov, 9 dní
Môj status: Ja si tady sednu a uz se ani nehnu!

Re: Riziká predčasného odstavenia

Neprečítaný príspevokod mamusia » 21 Dec 2011, 14:16

Musim prispiet ohladne agresivity deti a nedojcenia,nenosenia sa.Ja si skor myslim,zeide hlavne o to nosenie,tda urcite aj dojcenie,bo to velmi spaja matku a dieta,ale mam jeden konkretny priklad,mojho bratranca synceka,teraz ma skoro 2,5 roka a je strasne divoky,agresivny a presne vyzaduje,aspon negativnu pozornost,ako ziadnu,bol dojceny asi do roka a nebol noseny a chcem to porovnat s mojou starsou dcerkou,ktora bola skoro od zaciatku na UM a nosena asi od 9teho mesiaca obcas,ked bola malinka v klokanke,bo sme nevedeli (ako vsetko s nou.... :( ),no a teraz si strasne vyzaduje nosenie,stale len hovori: k maminke,do satky :D co ma celkom prekvapuje,bo bol isty cas,ked sa nechela vobec nosit a ona sa sprava v inom kolektive celkom pokojne,no je dost placha,sa hanbi (to moze byt aj tym nedojcenim),no aj tak nam je najviac s mm luto,ze nebola nosena uplne odmalicka a stale,to by nam velmi urcite pomohlo,bo sme nemali peniaze(mala som natahovacky ohladne mateskej)a tak sme sa rozhodli,ze satka je draha a nesli sme do toho.....no teraz to napravujeme na 100% pri druhej a ak by bolo 3tie,to by uz bolo vsetko dokonale :D
A co sa tyka dojcenia a mojho postrehu,tak ja by som sa skor nazvala "zavisla" na dojceni nez moja mladsia,dam cicucha,to berie,nedam,nestazuje sa,no ja si neviem predstavit,ze raz prstanem kojit - budem potrebovat terapiu dalsim dietatom potom :D :dojcenie:
A este o zubkoch som chcela napisat,prva na flasi,dudliku,druha dojcena a spodne zubky maju obe uplne rovnako krive,take dovnutra,ale aj mm ma krive zuby,tak zrejme dedicne by som povedala.
mamusia
 
Príspevky: 200
Registrovaný: 15 Apr 2011, 14:04
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
1. dieťa: Zoe
Rokov: 14 rokov, 2 mesiace, 27 dní
2. dieťa: Zara
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 24 dní

Re: Riziká predčasného odstavenia

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 21 Dec 2011, 23:43

Mamickam vzdy spominam negativa klokanky a opisem a ukazem ako ma vyzerat dobry nosic. Ale na druhej strane poviem, ze zla klokanka je lepsia ako kociarik, lebo dobry vztah s mamickou je dolezitejsi ako pripadne problemy s chrbticou. Mamusia, to ze pri prvej dcerke nebolo vsetko uplne dokonale vyvazilo urcite to, ze si do toho dala cele srdiecko :love: .
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Riziká predčasného odstavenia

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 16 Okt 2013, 14:41

Baby idem oprášiť túto tému, lebo som natrafila na toto.... ako toto ma vie vždy "potešiť".

"Ten, kto tvrdí, že dojčenie dva roky má výborný efekt a ochranný vplyv na imunitný systém, nehovorí pravdu. Je dokonca dokázané, že predlžovanie dojčenia bez prídavkov napríklad na 8-10 mesiacov zvyšuje riziko astmy v neskoršom veku."

http://www.imunita.sk/poradna/?otazka_cislo=189

btw. niekde sme tu už riešili, niečo podobné, ale neviem to nájsť, kde to bolo, že nejaký pán imunolog neodporúčal dlhodobé dojčenie...
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 9 mesiacov, 3 dni
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 7 mesiacov, 15 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: Riziká predčasného odstavenia

Neprečítaný príspevokod quaxi » 16 Okt 2013, 16:49

carodejnica píše:Baby idem oprášiť túto tému, lebo som natrafila na toto.... ako toto ma vie vždy "potešiť".

"Ten, kto tvrdí, že dojčenie dva roky má výborný efekt a ochranný vplyv na imunitný systém, nehovorí pravdu. Je dokonca dokázané, že predlžovanie dojčenia bez prídavkov napríklad na 8-10 mesiacov zvyšuje riziko astmy v neskoršom veku."

http://www.imunita.sk/poradna/?otazka_cislo=189

btw. niekde sme tu už riešili, niečo podobné, ale neviem to nájsť, kde to bolo, že nejaký pán imunolog neodporúčal dlhodobé dojčenie...


Chapem to spravne, ze ide o prikrmy? Je totiz pravda, ze tam je korelacia, ale samotna informacia nijako nesuvisi s otazkou, ani zvysnym textom, a nie je vobec argumentom proti dlhodobemu dojceniu.
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 27 dní

Re: Riziká predčasného odstavenia

Neprečítaný príspevokod Klemka » 16 Okt 2013, 20:08

Áno, toto sa snaží povedať, že nie je dobré dojčiť výlučne do smrti. Čo je pravda. A každé normálne sa vyvíjajúce dieťa sa chce s jedlom hrať v momente, ako na to motoricky vyzreje. A časom začne jesť.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Riziká predčasného odstavenia

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 16 Okt 2013, 22:48

Teraz som si uvedomila, že nie celkom vhodne som zvolila tému... ale teda je to tak, že predlžovanie doby "výhradného" dojčenia zvyšuje riziko astmy?
Lebo inak som sa už stretla s tým, že niekto dobrovoľne túto hranicu posúva skoro až k roku, alebo aj nedobrovoľne, ako ja, čo mám deti odmietajúce príkrmy (až teraz v cca 14 mesiacoch konečne malý začal javiť záujem o jedlo tým spôsobom, že keď vidi že niečo jem, príde ku mne a pýta si to).
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 9 mesiacov, 3 dni
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 7 mesiacov, 15 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: Riziká predčasného odstavenia

Neprečítaný príspevokod Mamamima » 17 Okt 2013, 01:13

Carodejnica,

tak si ma zase nakopla. pripomenula si mi totiz temu DAMSKY KLUB, to je pravdepodobne to, co si hladala tu v Archive. Tam sa podobne nepochopitelne radikalne vyjadroval Doc. alergolog/imunolog.
Uz tu sedim hodiny na PC a hrabem sa v vo vytlacenych clankoch, z kecky sa mi pari. Mam Ti Vela, co povedat, ale uz sa mi to nedari, lebo deti sa zu o tomto case hlasia v 5 minutovych intervaloch. (vy nejete, my nespime :D )
V skratke: nasla som jeden clanok (Sears et al, Lencet 2002), ktory tvrdi, ze je zvyseny vyskyt astmy a atopie u dojcenych deti. Podrz sa: porovnavali skupinu A) nedojceni oproti B) dojceni 4 tyzdne aviac. ??? Akoze aka blbost? Co znamena tyzdnove dojcenie? Ved to nie je vobec dako zadefinovana skupina... Pre mna je postavenie takejto statistiky nezmyselne. Ale nadpis je jasny: dojcenie zvysuje riziko astmy a atopie.
Ostatne clanky na tuto temu sa tykali terminu zavadzania prikrmov a sice skoro vs. neskoro. A to zvacsa nezavisle od toho, ci bolo dieta dojcene, alebo na UM. A casto dosli k zaveru, ze skore zavadzanie, (4 -6 m), nesposobuje zvyseny vyskyt ekzemu, astmy, rinitidy. V niekolkych studiach vyslo, ze neskore zavedenie zvysilo riziko vyskytu ekzemu, v jednej jedinej zvysene riziko piskotov (dychcich potiazi, ktore MOZU znamenat vyskyt astmy v neskorsom veku), resp. alergie na vajicko. Ziadna nepopisuje zvysenie rizika samotnej atmy. Ta studia, ktora ma najviac vysledkov v zmysle potvrdenia neskoreho zavadzania prikrmov ako rizikoveho faktora pre Ekzem a piskoty, uvadza, ze predlzenie kojenia znizuje rizika vyskytu dychacich potiazi. ( Snijders, B., Pediatrics 2008)
V dalsej studii, ktoru radi cituju autori, co hladaju podporu v zmysle skoreho zavedenia prikrmov (Zutavern, A., Pediatrics 2008), lebo dokazuje, ze skore zavadzanie nezvysuje rizika alergickych ochoreni, bolo kojenych aspon nejako 62 % deti (co znamena i 1 prilozenie), v 8 tyzdnoch ale len 30%!!!! Co potom dalej ????? Takze tazko tam dokazovat, ako kojenie neprospieva, skodi, alebo je zbytocne. Ti autori to ani nepisu. Zaver: skore zavadzanie nie je z ich pohladu rizikovy Faktor pre alerg. ochorenia. Ale pre mna to ani nie je dokaz, ze by NESKORSIE ZAVADZANIE BOLO.
Mam este viac postrehov, ale zu sa mi klepu ruky. zajtra pokracovanie
Mamamima
 
Príspevky: 499
Registrovaný: 03 Jún 2012, 23:02
Počet detí: 3
Rokov: 15 rokov, 9 mesiacov, 17 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 9 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 9 dní

Re: Riziká predčasného odstavenia

Neprečítaný príspevokod quaxi » 17 Okt 2013, 12:03

carodejnica, ja som si toto pozerala pred vyse 5 rokmi, neviem ci odvtedy vyskumali nieco ine (nakoniec tie vyskumy dokazu uplne vsetko co chcu, takze to nie je vobec spolahlive). Schvalne pisem, ze tam je korelacia - lebo to nemusi znamenat vobec nic. Ako mamamima pise, tie vyskumy maju vela problemov. Napr. tento co som stretla porovnaval skupiny deti podla dlzky vylucneho dojcenia, ale nebral do uvahy ine faktory, napr. dedicnost. V case, ked sa deti z vyskumu narodili a vyrastali, prevladala teoria, ze cim dlhsie sa vylucne koji, tym nizsie riziko alergii a astmy. Takze hlavne mamicky alergicky a astmaticky sa snazili vylucne kojit dlhsie nez tych 6m, ostatne nemali dovod - odporucalo sa im prikrmovat od 6m. Samozrejme deti astmaticiek mali astmu castejsie, nez tie ostatne. Ale ten, kto to interpretoval, sa nad tym vobec nezamyslel (mozno naschval).
Druha vec je "zvysenie rizika". Kym sa nepovie, ake riziko bolo predtym, ake potom a o kolko presne stuplo, je ta informacia uplne nanic. Pretoze ak mi stupne riziko z 0,5% na 0,75%, tak sice stuplo o 50% (rata sa to oproti povodnemu), ale mozem to mat spokojne na haku, hlavne ak mi zaroven ine riziko vyznamne klesne. Ak stupne z 50% na 75%, stuplo rovnako o 50%, ale uz ma to bude dost trapit. Lenze vysledky interpretujuu lekari, ktori proste nevedia robit s cislami a myslia si, ze prave cislo vyjadrujuce narast rizika je smerodajne. Takze ti napr. odporucia radsej situaciu, pri ktorej by riziko niecoho stuplo z 10% na 12% (o 20%), nez druhu, pri ktorej riziko stupne z 0,3% na 1% (o vyse 300%).
A co sa tyka deti, ktore takmer nic nezjedia - aj ked len vezme do ust kusok a vypluje, uz sa mu nieco vstrebe, tym padom sa organizmus dostane do styku s danymi latkami a zvyka si. Z hladiska prevencie roznych zdrav. problemov je dolezitejsie, aby toto zvykanie na nove latky prebiehalo este pod ochranou dojcenia, nez kedy presne to bude, samozrejme ak to nie je priskoro.

Mamamima :goodjob: ja ta uplne obdivujem, ze sa ti chce v tom hrabat a este o takom case :o
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 27 dní

Re: Riziká predčasného odstavenia

Neprečítaný príspevokod Klemka » 17 Okt 2013, 17:43

carodejnica píše:Teraz som si uvedomila, že nie celkom vhodne som zvolila tému... ale teda je to tak, že predlžovanie doby "výhradného" dojčenia zvyšuje riziko astmy?
Lebo inak som sa už stretla s tým, že niekto dobrovoľne túto hranicu posúva skoro až k roku, alebo aj nedobrovoľne, ako ja, čo mám deti odmietajúce príkrmy (až teraz v cca 14 mesiacoch konečne malý začal javiť záujem o jedlo tým spôsobom, že keď vidi že niečo jem, príde ku mne a pýta si to).

Carodejnica, predlžovať obdobie výlučného dojčenia nie je vhodné v prípade, že dieťa prejavuje záujem o príkrmy, pretože dieťa sa správa prirodzene a nie je mu to umožnené. Tvoje deti neboli výlučne dojčené. Oni jedli (a blahoželám, že teraz papká lepšie), ale nejedli veľké množstvá. Takto to má množstvo detí. To, čo je dôležité je, či priberajú a prospievajú.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Riziká predčasného odstavenia

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 17 Okt 2013, 18:39

Mamamima :goodjob: :goodjob: :goodjob:

Baby ďakujem z vyčerpávajúce odpovede, a Mamamima teším sa na tvoju ďalšiu analýzu. :)

Ja mám trocha z týchto príkrmov traumu (ako bolo to občas na nervy, veľmi často som sa zneistila, a hlavne keď sa do mňa pustila rodina), ale zisťujem, že mnohí Matejovi rovesníci, čo jedli v 7-9 mesiaci kopu príkrmov a boli odstavené, prechádzajú napriek tomu často fázami "nejedenia", takže myslím, že to mám jednoduchšie s tým, že dojčím. A ďalšia vec, čo som si všimla, že dosť detí, ktorých bolo odstavených lebo "zle spalo a veľa sa budilo", stále sa budí a zle spí, aj keď z 10 razov na prsníku sú dva s fľašou mlieka, stále mi je jednoduchšie vytiahnuť ten prsník, ... ale to sú už len také postrehy.
Viac ma štve, ako mnoho mamičiek, ktoré takto "predčasne odstavili", či už kvôli príkrmom, alebo nespaniu, šíri takéto bludy o "škodlivosti" dojčenia, ktoré trvá dlhšie ako rok.... Ja mám na toto obľúbený výrok, že rešpektujem každého voľbu, ale nech ma nepresviedča že pre dieťa - ľudské mláďa - staršie ako rok je lepšie kravské mlieko, ako ľudské. To je proti prírode, a nech si výskumy hovoria čo chcú. :dojcenie:
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 9 mesiacov, 3 dni
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 7 mesiacov, 15 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: Riziká predčasného odstavenia

Neprečítaný príspevokod Mamamima » 19 Okt 2013, 23:42

Carodejnica, tak som do poradne imunologa napisala otazky, ktore nam vyplyvali z ich odpovede c.189. Tu je text, tesim sa na odpoved:
Dobry den, v prvom rade dakujem za mnohe velmi kompetente odpovede z Vasej poradne. Zaujala ma vsak odpoved na otazku c. 189. Som v kontakte s mnohym dojciacimi matkami i sama dojcim, preto som na tuto temu senzibilizovana.  Mnohokrat su vsak odporucania ohladom dojcenia aj z ust odbornikov protichodne, preto by som Vas rada poprosila o vysvetlenie niektorych Vasich tvrdeni, koli sebe i ostatnym dojciacim matkam. 1) Ako konkretne sa meni obsah imunoaktivnych zloziek v materskom mlieku po 6. Mesiaci a neskor. Mozte prosim uviest i odborny zdroj? 2) Preco je nepravdou, ze dojcenie 2 roky a viac ma pozitivny vplyv na imunitu dietata? 3) Kto dokazal, ze predlzovanie dojcenia bez pridavkov na 8-10 mesiacov zvysuje riziko astmy v neskorsom veku? Kde to bolo prosim publikovane? Za odpoved uz vopred velmi pekne dakujem.

Viem, ze Klemla s Jankou mi uslachtilo vysvetlovali, ako je to plytvanie pozitivnou energiou pustat sa do dakych debat, ktore k nicomu nevedu. Ale u mna zatial predsalen vedu, lebo ma motivuju k resersovaniu, ze ktore som vdacna, lebo som sa pri Tom zu mnoho dozvedela a naucila.
Mamamima
 
Príspevky: 499
Registrovaný: 03 Jún 2012, 23:02
Počet detí: 3
Rokov: 15 rokov, 9 mesiacov, 17 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 9 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 9 dní

Re: Riziká predčasného odstavenia

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 20 Okt 2013, 10:02

Mamamima píše:Carodejnica, tak som do poradne imunologa napisala otazky, ktore nam vyplyvali z ich odpovede c.189. Tu je text, tesim sa na odpoved:
Dobry den, v prvom rade dakujem za mnohe velmi kompetente odpovede z Vasej poradne. Zaujala ma vsak odpoved na otazku c. 189. Som v kontakte s mnohym dojciacimi matkami i sama dojcim, preto som na tuto temu senzibilizovana.  Mnohokrat su vsak odporucania ohladom dojcenia aj z ust odbornikov protichodne, preto by som Vas rada poprosila o vysvetlenie niektorych Vasich tvrdeni, koli sebe i ostatnym dojciacim matkam. 1) Ako konkretne sa meni obsah imunoaktivnych zloziek v materskom mlieku po 6. Mesiaci a neskor. Mozte prosim uviest i odborny zdroj? 2) Preco je nepravdou, ze dojcenie 2 roky a viac ma pozitivny vplyv na imunitu dietata? 3) Kto dokazal, ze predlzovanie dojcenia bez pridavkov na 8-10 mesiacov zvysuje riziko astmy v neskorsom veku? Kde to bolo prosim publikovane? Za odpoved uz vopred velmi pekne dakujem.

Viem, ze Klemla s Jankou mi uslachtilo vysvetlovali, ako je to plytvanie pozitivnou energiou pustat sa do dakych debat, ktore k nicomu nevedu. Ale u mna zatial predsalen vedu, lebo ma motivuju k resersovaniu, ze ktore som vdacna, lebo som sa pri Tom zu mnoho dozvedela a naucila.


:goodjob: No tom som zvedavá, čo ti odpíšu.
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 9 mesiacov, 3 dni
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 7 mesiacov, 15 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: Riziká predčasného odstavenia

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 20 Okt 2013, 11:47

aj ja :-)
Inak - kto ss vela pyta, vela sa dozvie
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Riziká predčasného odstavenia

Neprečítaný príspevokod Mamamima » 01 Nov 2013, 01:20

Odpoved z poredne na moju otazku:

V prvom rade si
myslím, že odporúčania imunológov sa v ostatnom čase zjednotili, a to
najmä na základe nových odporučení odborných spoločností z roku 2009.
Zároveň chcem podotknúť, že som zástancom dojčenia vo svetle najnovších
poznatkov a vedomostí, ktoré čiastočne upresnili pôvodné názory.
Existencia okna tolerancie, kedy je črevo detí pripravené na stretnutie sa
s jednotlivými antigénmi stravy je od ukončeného 4. do približne 7.-8.
mesiaca, o tom dnes už niet pochýb. Z toho dôvodu je predlžovanie
výlučného dojčenia na dlhšie ako 6 mesiacov neodôvodnené a podľa viacerých
štúdií vedie k vyššiemu riziku niektorých alergických ochorené - ekzému,
astmy, potravinovej alergii (Pesonen, 2006; Kramer 2001, Sears 2002,
Takamura 2000 a ďalší - nie je tu priestor na tento výpočet). Dnes vieme,
že odkladanie zavádzania lepku po tomto odbobí zvyšuje riziko alergie na
pšeničnú múku. Výlučné dojčenie v prvých mesiacoch určite svoj protektívny
efekt má, ale rešpektujúc okno tolerancie, jeho význam po pol roku z
pohľadu imunitného systému slabne. Dokonca existujú aj štúdie, podľa
ktorých pokračovanie dojčenia do obdobia 2.-3. roku môže zvýšiť riziko
ekzému. Výsledky možno samozrejme oponovať inými štúdiami, ktoré
protektívny efekt dokázali, každopádne kľúčovým je existencia okna
tolerancie. V materskom mlieku postupne dochádza k poklesu tak IgA ako aj
IgG protilátok, obsah rôznych cytokínov a imunitných mediátorov tiež
klesá, navyše je nekonštantný a nevieme, aká veľká časť sa zrezorbuje. Iné
zložky - oligosacharidy, mastné kyseliny, LCP tuky, nukleotidy - tie
viac-menej ostávajú, ale postupne sa ich hlavných zdrojom stane pestrá
strava dieťaťa.

Záverom - určite jedinečnosť imunomodulačného komplexného účinku
materského mlieka je neprekonateľná a ani najlepšia mliečna formula ho
nedokáže plnohodnotne nahradiť a zastúpiť, každopádne, samotný vplyv na
imunitný systém po pol roku postupne klesá a po prvom roku života už
pravdepodobne nehrá dôležitú úlohu. Aj z pohľadu imunologa je plne
odporúčané exkluzívne dojčenie 4 mesiace (prípadne 6. mesiacov), ale
následne je potrebné zaviesť príkrmy. Ak je možné, matka by mala dojčiť do
konca prvého roku života. Dúfam, že som Vám aspoň trochu vysvetlil svoju
predchádzajúcu odpoveď, za ktorou si samozrejme stojím.

S pozdravom,
doc. MUDr. Miloš Jeseňák, PhD., MBA
klinický imunológ, alergológ, pediater
Mamamima
 
Príspevky: 499
Registrovaný: 03 Jún 2012, 23:02
Počet detí: 3
Rokov: 15 rokov, 9 mesiacov, 17 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 9 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 9 dní

Re: Riziká predčasného odstavenia

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 03 Nov 2013, 11:22

Jéjda, tak o tomto písala už aj Klemka, hlavne čo sa týka imunologického okna .... Mamamima pozri si jej príspevky tu v tejto diskusii - viewtopic.php?f=10&t=312&start=25
(na druhej strane diskusie dole, som načala tému imunologického okna)

konkrétne toto:
"Je dobré vedieť, ako toto vzniklo. Túto hystériu ohľadom prirkrmovania od 4. mesiaca rozvíril najmä článok troch "vedcov", ktorých výskum bol zčasti financovaný firmami vyrábajúcimi UM. Zavádzanie príkrmov od 4. mesiaca môže ohroziť dojčenie. Kto profituje z nedojčenia? Odporúčam prečítať si napr. reakciu na tento článok od Adriana Cattanea, ktorý medzi mnohými svetovo uznávanými kapacitami kritizoval ten článok http://www.bmj.com/rapid-response/2011/ ... ot-so-good neviem, nakoľko rozumieš po anglicky, keby si mala problém, napíš. V stručnosti - prvý odsek hovorí o tom, že článok, ktorý rozvíril túto hystériu - neposkytuje o nič presvedčivejšie dôkazy, než tie, z ktorých vychádza WHO (ktorá mimochodom naďalej odporúča dojčiť do cca 6. mesiacov výlučne). V skutočnosti sú dôkazy toho článku horšie. Cattaneo vysvetľuje, že WHO vychádza z hodnovernejších štúdií, než kolektív autorov na čele s pani Fewtrell. Tí citujú len štúdie, ktoré popisujú situáciu. Dve hodnovernejšie štúdie, ktoré cituje Fewtrell sa stále ešte neukončili a navyše neodporujú stanovisku WHO. V druhom odseku hovorí o tom, že dôležitejšie je sledovať, aké signály deti dávajú a teda neinformovať matky o určitom veku pre zavádzanie príkrmov, ale o tom, aby sa sústredili na prejavy dieťaťa. Upozorňuje tiež, že väčšina detí sa chce prikrmovať až po 6. mesiaci. "

Fakt by bolo fajn v tejto diskusii s pánom docentom pokračovať, neviem, možno majú baby nejaké dobré odkazy a citácie... celkom by ma to zaujímalo.
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 9 mesiacov, 3 dni
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 7 mesiacov, 15 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: Riziká predčasného odstavenia

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 04 Nov 2013, 01:54

osobne nie som specialista na vedecke clanky - ja vzdy len cerpam z mudrosti inych... Najviac mi sedia info, ktore sleduju prirodzeny vyvoj a sledovanie dietata (a nie knih a doktorov). To nastastie potvrdzuje ako pise Carodejnica aj WHO, takze moje odporucania su vzdy take, ze intenzita dojcenia pri zavadzani prikrmov je stale rovnaka, ziadne nahradzenie jednej davky dojcenia prikrmom, ale nechat na dieta, aby sa pomedzi dojcenie obsluzilo z maminho taniera :-). Samozrejme, mamicke odporucim, aby na tanieri mala vzdy nieco, co si dietatko moze bez obav zobrat - korka, zemiacik.... Lyzica v krupicovej, ale ani v zeleninovej kasi to urcite nebude :-) (na to tu padlo aj od zubariek dost padnych argumentov).
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

PredchádzajúciĎalší

Späť na 6 a viac mesiacov

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 9 hostia

cron