Riziká predčasného odstavenia

témy o dojčení starších detí

Re: Riziká predčasného odstavenia

Neprečítaný príspevokod Klemka » 08 Dec 2011, 13:58

Artemis, však na tomto fóre sa nehádame ;) Súhlasím s tým, čo hovoríš. Nič to však nemení na tom, čo hovorím ja - pre zdravé zuby človek potrebuje mať dostatočne veľký priestor pre ich správne usporiadanie a dobrý zhryz. Toto je niečo, čo sa vytvorí bez ohľadu na to, či je človek predurčený žiť 30 rokov alebo 70 rokov a je to niečo, čo na zdravie zubov vplýva omnoho skôr, než pred 30. narodeninami. Na vývoj týchto vecí podľa Briana Palmera zásadne vplýva správny spôsob prehĺtania a satia, ktorý sa deje počas dojčenia a akékoľvek odchýlky od týchto normálnych pohybov svalov, ktoré môžu byť spôsobené zásahmi, s ktorými evolúcia človeka nepracovala (umelé náhrady prsníka a krátkodobé dojčenie), ovplyvňovali zdravie chrupu a tým aj zdravie jedinca.
Máme jednu celú prezentáciu o tomto, ktorá ale stále nie je na stránkach Mamily. Z nej Ti teda aspoň ja kopírujem odkazy na stav chrupu na prehistorických lebkách (hoci nemám konkrétnu celú citáciu na štúdie):
Palmer, B. – mliečny chrup- Smithsonian
– 1344 zubov – výskyt kazu- 1.4%.
Torney, P. – lebky v literatúre, 500-1000 rokov staré- výskyt kazu- 0.2%.
Price, W. - 1000 lebiek - pre-civilized kultúry
- minimálny výskyt kazu, ideálna oklúzia.
Molnar, S. - 600 pre-civilized lebiek – Australia, bez kazu

Veľmi veľa zaujímavých informácií nájdeš v tých prezentáciách od Briana Palmera, ktoré tu vyššie uvádzala Ludka. Odporúčam preštudovať všetko, ak Ťa toto zaujíma.
Plus tieto zaujímavé štúdie:
Oulis, CJ et al. Feeding practices of Greek children with and without nursing caries, Pediatr Dent, 1999. Nov-Dec; 21(7):409-16.
Joyce Sinton et al., A systematic overview of the relationship between infant feeding caries and breast-feeding.
Ont Dent, 1998; 75(9)(Nov):23-27
Pamela Erikson, Estimation of the caries-related risk associated with infant formula, Pediatr Dent, 1998;20(7)(Nov-Dec):395-403
Pamela Erikson, Investigation of the role of human milk in caries development. Pediatric Dentistry, 1999;21(2)(Mar-Apr):86-90.
Relationship between breastfeeding duration and prevalence of posterior crossbite in the deciduous dentition, Kobyashi et al, 2010
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Riziká predčasného odstavenia

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 08 Dec 2011, 14:13

Aj dnes sa bezdomovci dozivaju menej ako my, ale nie je to kvoli dojceniu/nedojceniu, ale podmienkam na zivot ake maju.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Riziká predčasného odstavenia

Neprečítaný príspevokod artemis » 08 Dec 2011, 15:12

Klemka, autori na ktorých sa odvolávaš, neviem podľa akých kritérií hodnotili ľudské lebky. A takisto - robiť hodnotenie že pred xx.000 rokmi nemali malé deti zubný kaz, podľa nálezu lebiek, doslovne to v mojej reči znamená, že sa hodnotili detské lebky ktoré boli nájdené. To znamená, že tie detské lebky boli v čase úmrtia skutočne deťmi-detskými mŕtvolami. Že dieťa zomrelo je tragédia sama osebe, bez ohľadu na to, či malo kaz, alebo nie. Ak by sme mali robiť poctivé hodnotenie - naopak, by nám vychádzalo, že deti ktoré v dávnych dobách netrpeli zubným kazom, umierali skôr, kdežto deti z kazmi sa dožili dospelosti. Čo i celkom sedí, z dôvodov uvedených viď nižšie.
Ľudia patria medzi savce, to je jasné o tom nemusíme diskutovať. Ale to, kto má akú čeľusť je dané hlavne geneticky. Je ale archeologicky dokázané že ľudia už pred 50.000 rokmi mali zubné kazy (nález vo Švajčiarsku). Nálezy lebiek spred cca 100.000 rokov ukazujú aký odolný materiál vedia byť zuby - ľudia síce netrpeli zubným kazom, ale mali chrup totálne mechanicky doničený (logicky - z tej vtedajšej stravy). V starom Egypte keď sa zintenzívnilo poľnohospodárstvo (pestovanie pšenice-zdroj uhľohydrátov) vzrástol podiel zubného kazu u obyvateľov zo 16 percent na 25 percent. Vždy bohatšie vrstvy obyvateľstva v Egypte trpeli viac zubným kazom a to z dôvodu väčšej konzumácie napríklad aj sladkostí, ktoré si chudobní nemohli dovoliť. Paušálne sa dá povedať, že prechodom od lovenia a zberačstva smerom ku poľnohospodárstvu sa zvýšil aj zubný kaz u ľudí, čo časovo sa dá priradiť k mladšej dobe kamennej, tak tam mal každý štvrtý človek už zubný kaz. A to nehovoríme ešte o čistom cukre atď....
Ako tu už odborníčka na chrup Shira uviedla, že príčinou zubného kazu sú choroboplodné zárodky, ktoré potrebujú isté prostredie v ústnej dutine aby mohli robiť šarapatu, museli by sme i dôkladne poznať genézu vývoja týchto choroboplodných zárodkov v histórii ľudstva, aby sme mohli robiť nejaké jednoznačné závery vo vzťahu ku niečomu - napríklad ku dojčeniu.
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Riziká predčasného odstavenia

Neprečítaný príspevokod Klemka » 08 Dec 2011, 16:00

Artemis, ale dostávaš sa do argumentácie, ktorá vôbec nie je odpoveďou na to, o čom toto celé začalo... podstatou v kontexte tohto fóra a tejto témy je, že dlhodobé dojčenie je dôležité pre správny vývoj ústnej dutiny a aj iných častí tváre, ktoré s tým súvisia. Palmer vo svojich prezentáciách jasne ukazuje na sily, akými dojčenie v tomto vývoji pomáha. Tieto sily pôsobia počas celej doby dojčenia a normálnou dĺžkou dojčenia je dlhodobé dojčenie. Nedojčenie spôsobuje, že na vývoj tváre tieto sily nepôsobia. A takisto jasne ukazuje na odlišné sily pôsobiace na tento vývoj pri používaní rôznych umelých náhrad prsníka (cumlíka, fľaše, klobúčikov). A ukazuje aj to, čo z toho vzniká a tento stav sa týka väčšiny našej populácie.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Riziká predčasného odstavenia

Neprečítaný príspevokod artemis » 08 Dec 2011, 16:17

Podstatou mojej argumentácie je, že genetika nepustí. Ak sa človek vyvíjal státisíce rokov ako savec, tak má na to i čeľusť, i keby 4 generácie matiek svoje deti nedojčili, nebude to mať vplyv na čeľusti ich detí a ďalších detí z hľadiska dedičnosti! Iné je, keď sa deťom mechanicky počas prvých rokov života deformuje čeľusť cumľami, fľaškami atď. Ale to neznamená, že to prejde do dedičnosti. Logicky, ako žene, ktorá pri autonehode príde o nohu, sa nenarodí beznohé dieťa. Jednoducho dojčenie je prirodzená vec a na to sú i uspôsobené čeľuste, ale hľadať nejaké rozdiely v tvárach napr. angličanov v tejto súvislosti, hovoriť o konských zuboch nedojčených detí a podobne, mi pripadá trochu už rasistické.

Aby vôbec došlo k neželanej zmene - na ktorú táto téma chce narážať, že by sa ľudstvu úplne zmenil tvar čeľustí vďaka nedojčeniu, bolo by nutné aby minimálne 30 generácií matiek po sebe vôbec nedojčilo, a deti sa stravovali nejakou sondou, bez satia, aj to nie je celkom isté, ako by to potom vyzeralo. Ospravedlňujem sa, že toto musím písať, ale nedá mi to.
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Riziká predčasného odstavenia

Neprečítaný príspevokod vejula » 08 Dec 2011, 17:06

tak neviem čo je na tom pravdy s tymi zubami.
Skusim len pridať pripady z mojho okolia. Ja dojčena len pol roka, kedže mamina začala ako tehotna krvacať musela ma odstaviť, mam zuby velmi na tesno, vraj mala sanka,, moji bratia boli dojčení dlhšie(2 a 3 roky) aj zuby maju lepšie myslim tym to postavenie, rovne a nie natesno(okrem najstaršieho ale ten bol dojčeny tiež len 10 mesiacov)manžel dojčeny len 4 mesiace tiež nema rovne zuby. Tak z mojho okolia celkom vyxhadza že dojčene deti maju aj rovnejší chrup a zuby nemaju tak natisnute.
ale čo sa tyka imunity, tak v tom to u nas v rodine vôbec neplati. Ja som bola dojčena najkratšie napriek tomu byvam najmenej chora. A najmladší brat ktorý bol dojčený do troch rokov ma ako jediny alergiu a aj chorý býva dosť často...
No napriek tomu neberiem dojčeniu žiaden vyznam. JA osobne nehodnotim prinosy dojčenia aby som mala dôvod dojčiť. Pre mna je samotne dojčenie uplne prirodzene, neviem si predstaviť že by som mala odstaviť... Asi by som to sama psychicky nezvladla a moje dieťa by to znašalo velmi zle.
Nikdy by ma to pred tym nenapadlo. ale v poslednom čase si kladiem otazku, ako tie detičky (nie uplne niekolkodnove miminka) znašaju odstavenie. KEd si to predstavim na mojom malom dovolim si tvrdiť že by to bolo pre neho jedna z najstresovejších udalosti ake by sa mu mohli prihodiť.
Samozrejme všetci lutujeme detičky ktore preživaju ine formy stresu v rodine ako hadky krik rodičov neustale napätie... Nasilne odstavenie podla mna nieje o nič lahšie pre dieťa ako toto. Ako si to v tej malej hlavke može asi usporiadať. Prečo mi maminka zrazu nechce dať cicik? OBrovske sklamanie.... nemôže to pochopiť, ved ako by aj mohlo, ked doteraz to bolo normalne a zrazu už nieje pretože je "velke"...
Obrázok užívateľa
vejula
 
Príspevky: 841
Registrovaný: 29 Máj 2011, 10:14
Bydlisko: žilina
Počet detí: 0
1. dieťa: Dominik
Rokov: 13 rokov, 11 mesiacov, 19 dní
2. dieťa: kristinka
Rokov: 11 rokov, 4 mesiace, 24 dní
Môj status: nieje nič krajšie ako byť mamičkou

Re: Riziká predčasného odstavenia

Neprečítaný príspevokod vejula » 08 Dec 2011, 17:16

tym som vlastne len chcela napisať, že podla mna nieje naväčšia nevyhoda predčasneho odstavenia ani zly chrup ani slaba imunita, podla mna ide hlavne o zranenie detskej dušičky o stratu viery v bezstarostný život... A to si myslim že na prve sklamanie v živote maju tí naši drobčekovia ešte čas, a jednoznačne nechcem aby to prve sklamanie pochadzalo od vlastnej mamy.
Obrázok užívateľa
vejula
 
Príspevky: 841
Registrovaný: 29 Máj 2011, 10:14
Bydlisko: žilina
Počet detí: 0
1. dieťa: Dominik
Rokov: 13 rokov, 11 mesiacov, 19 dní
2. dieťa: kristinka
Rokov: 11 rokov, 4 mesiace, 24 dní
Môj status: nieje nič krajšie ako byť mamičkou

Re: Riziká predčasného odstavenia

Neprečítaný príspevokod akdarka » 08 Dec 2011, 17:20

Vejula, myslím, že si vystihla moje pocity :-) pekne napísané
akdarka
 
Príspevky: 935
Registrovaný: 22 Mar 2011, 06:36
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 5 dní
Môj status: "Stratené je len to, čoho sa sami vzdáme."

Re: Riziká predčasného odstavenia

Neprečítaný príspevokod Klemka » 08 Dec 2011, 17:30

Artemis, ja sa obávam, že si nerozumieme... táto téma nechce narážať ani náhodou na to, že nedojčením dokážeš ovplyvniť genetický základ, akým sa vyvíja čeľusť. Ani 30 generácií nie je dostatočný počet na to, aby to nejako ovplyvnilo genetický základ, evolúcia pracuje s inými časovými jednotkami, ja som mala skúšky aj z evolučnej biológie, trochu tomu rozumiem ;) . Teda nechceme povedať to, že ak dieťa nie je dojčené a deformuje sa mu vývoj tváre napr. cumlíkom, musí aj jeho dieťa mať deformovanú tvár (ako ten príklad s jednonohou ženou). Toto snáď bolo prekonané ešte pred 500 rokmi, teda myslím takýto pohľad na dedičnosť.
Pointa je úplne iná - tisícky rokov tu fungujeme ako druh Homo sapiens a tisícky rokov sme uspôsobení na to, že do vývoja tváre zasahuje obdobie dojčenia - pričom prirodzená dĺžka dojčenia je približne 3-4 roky a vývoj tváre z 90 % prebieha práve v tomto období (a to podľa mňa nie je náhoda). Ak dieťa nezažije dlhodobé (=normálne dlhé) dojčenie, chýba mu tento faktor, ktorý k vývoju čeľustí prispieval. Je to len jeden z faktorov, ale je zásadne dôležitý! V našej spoločnosti navyše tento fakt znamená navyše to, že takéto dieťa má väčšinou cumlík a náhrady materského mlieka pije z fľaše. Brian Palmer podľa mňa nespochybniteľne ukazuje, ako sily pri neprirodzenom cmúľaní a satí menia vývoj tváre (plus zlozvyky ako nesprávny spôsob prehĺtania ďalej vytláčajúci zuby zo svojich pozícií, ostáva aj po skončení používania cumlíka či fľaše). Geneticky by toto dieťa pravdepodobne malo základ, ktorý by mu zaručil, že sa jeho tvár vyvinie správne. Vplyv týchto neprirodzených faktorov dokáže spôsobiť nesprávny vývoj týchto štruktúr a tým spôsobuje vznik vysokého podnebia, zmenený tvar zubných oblúkov a tým pádom aj možné problémy s postavením zubov. Častejší zubný kaz je priamo spôsobený týmito faktormi, hoci - ako som povedala, na výskyte zubného kazu sa nepodpisuje LEN to, že dieťa je dojčené krátkodobo a používa umelé náhrady prsníka. Takmer každý človek dnes potrebuje v istom veku starostlivosť smerujúcu k úprave postavenia zubov, napr. strojčekom. Toto je takisto väčšinou priamy dôsledok krátkodobého dojčenia a používania umelých náhrad prsníka. A to sú jednoducho reálne riziká, ktoré sa dajú riešiť, ale ich riešenie je časovo a finančne náročné, bolestivé, nepríjemné a prináša so sebou ďalšie riziká.
Bude jednoduchšie, keď si toho Palmera pozrieš, je tam skutočne veľa jednoznačných dôkazov, takto mám pocit, že sa bavíme o niečom a zrazu zistím, že Ty myslíš niečo úplne iné...
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Riziká predčasného odstavenia

Neprečítaný príspevokod shira » 08 Dec 2011, 17:33

artemis píše:Podstatou mojej argumentácie je, že genetika nepustí. Ak sa človek vyvíjal státisíce rokov ako savec, tak má na to i čeľusť, i keby 4 generácie matiek svoje deti nedojčili, nebude to mať vplyv na čeľusti ich detí a ďalších detí z hľadiska dedičnosti! Iné je, keď sa deťom mechanicky počas prvých rokov života deformuje čeľusť cumľami, fľaškami atď. Ale to neznamená, že to prejde do dedičnosti.

O vplyve dojčenia na dedičnosť tu nikto nehovorí. Je tu reč o mechanickej deformácii na jednej strane a kompenzačných mechanizmoch na druhej strane, čo sa u rozličných jedincov prejavuje rôzne.
vejula píše:tym som vlastne len chcela napisať, že podla mna nieje naväčšia nevyhoda predčasneho odstavenia ani zly chrup ani slaba imunita, podla mna ide hlavne o zranenie detskej dušičky o stratu viery v bezstarostný život... A to si myslim že na prve sklamanie v živote maju tí naši drobčekovia ešte čas, a jednoznačne nechcem aby to prve sklamanie pochadzalo od vlastnej mamy.
toto nepotrebuje komentár, iba :goodjob: :goodjob:
a Klemka ma predbehla ;)
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Riziká predčasného odstavenia

Neprečítaný príspevokod Klemka » 08 Dec 2011, 17:34

Vejula, toto je presne to, ako to môže byť napriek tomu, že dieťa je dojčené, ale štatistika nepustí - väčšina dojčených detí býva menej často chorých. To neznamená, že práve to naše nemusí byť choré častejšie ako susedkine nedojčené. Ale takisto to nie je argument, že tento faktor dojčenia je nepravdivý...
A argument s dušičkou, ktorý píšeš - absolútne súhlasím, ale je veľmi ťažké toto vysvetliť niekomu, kto nemá skúsenosť s dlhodobým dojčením a vidí to podľa svojich osobných - nedojčiacich skúseností...
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Riziká predčasného odstavenia

Neprečítaný príspevokod Norika » 08 Dec 2011, 17:52

staci len vidiet, ze vezmete dietatu nejaku vec,pre ktoru sa prave nadchlo,no buhzial nie je vhodna....dieta spusti neskutocny rev....a nie dlhodobe dojcenie, ktore pre nho znamena vsetko..to len moje skromne doplnenie, ako to asi musi dieta boliet
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 3 dni

Re: Riziká predčasného odstavenia

Neprečítaný príspevokod artemis » 08 Dec 2011, 18:14

vejulka to napísala najlepšie. Netreba hľadať takéto argumenty že krivé zuby, kazy, imunita a podobne, pretože podstata je v prirodzenosti dojčenia.

Ja ešte iba podotknem, že kritériá krásy v rôznych dobách a kultúrach môžu byť odlišné. Vnímanie krásy v tom najmodernejšom pojatí je ale súmernosť a vyrovnanosť proporcií. A tomu kritériu podlieha ľudská postava, tvár aj zuby atď. Široké tváre majú ženy tradične patriace k slovanským národom, aktuálne v svetovom ženskom modelingu nie sú práve v móde typické slovanské tváre (a prakticky ani nikdy neboli).

Shira: existuje jeden moderný smer vo vede, ktorý tvrdí že ľudské rasy neexistujú ale diferencie spôsobuje aktuálne vonkajšie prostredie. Nedávno akýsi pán profesor v nejakej science relácii tvrdil (meno som zabudla) že pokiaľ bude beloch po dobu 2000 rokov žiť v svojich generáciách v Afrike, a to podotýkam len čisto ako beloch (nie vplyvom miešania), tak "sčernie". Rovnako ako černoši v Škandinávii "zbelejú". A to rovnako nie miešaním s bielymi, ale čistom vplyvom daného geografického prostredia.
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Riziká predčasného odstavenia

Neprečítaný príspevokod vejula » 08 Dec 2011, 18:22

akdarka shira klemka :-)
klemka maš pravdu s tym že ludia ktorí toto nezažili nepochopia. Ja som tiež nechapala. Ako tehotna som dojčenie neriešila, myslela som že budem dojčiť tak rok a pol max do 2 rokov. A ako sa to bliži viem že to bol taky pohlad smiešny egoisticky, proste len tak z brucha som si povedala že do dvoch rokov. PRečo??? Neviem len tak však už bolo dosť. To mi pride takto planovať a odstavovať niečo čo ani nieje moje.. Ale moje dieťa, to na ktorom mi zaleži najviac na svete? A ja mu chcem spraviť v živote takuto bolesť, len tak, preto že som si povedala že už stačilo? Bože pride mi že by som Dominikovi tak strašne ubližila. Mam pocit že teraz by zažil väčšiu citovu ujmu ako pred pol rokom alebo pred rokom...A ja by som nevedela fungovať. Sama na to absolutne niesom pripravena...
Fakt človek ktorý do toho nevidi nevie realne pochopiť čo by to znamenalo povedať 2 ročnemu dieťaťu že už nemôže....

Samozrejme hovorim o dobrovolnom odstavení zo strany mamy, vôbec si nedovolim hodnotiť odstavenie dieťaťa z nejakych važnych pričin. Aby som sa nahodou niekoho nedotkla :-)
Obrázok užívateľa
vejula
 
Príspevky: 841
Registrovaný: 29 Máj 2011, 10:14
Bydlisko: žilina
Počet detí: 0
1. dieťa: Dominik
Rokov: 13 rokov, 11 mesiacov, 19 dní
2. dieťa: kristinka
Rokov: 11 rokov, 4 mesiace, 24 dní
Môj status: nieje nič krajšie ako byť mamičkou

Re: Riziká predčasného odstavenia

Neprečítaný príspevokod shira » 08 Dec 2011, 18:29

artemis ale však toto nie je nič nové, že ludia sú farební vďaka prostrediu v ktorom žijú, ale nerozumiem, ako to súvisí s týmto tu. genetika je veda o prenose génov, gény sú okrem iného ovplyvňované prostredím, vývoj genómu je základom evolúcie.. ale toto je debata o dojčení. odhliadnuc od toho, že dojčenie je samozrejme prirodzené, je v spoločnosti nepovažované za normu. nehľadáme argumenty prečo dojčiť, ale tie, o čo sú ochudobnené deti, ktoré dojčené nie sú. nehľadáme tieto argumenty kvoli sebe, ale kvoli šíreniu osvety v dojčení.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Riziká predčasného odstavenia

Neprečítaný príspevokod vejula » 08 Dec 2011, 18:30

artemis dakujem :-)

inak ty čo si vyštudovala, kukam že veeela čitaš asi.. ako moj manžel :-) ja by som tiež chcela ale nejako sa k tomu neviem dokopať a par volnych chvil čo mam pri drobcovi ked si ho zobere tatik tak stravim tu na fore :-D
Obrázok užívateľa
vejula
 
Príspevky: 841
Registrovaný: 29 Máj 2011, 10:14
Bydlisko: žilina
Počet detí: 0
1. dieťa: Dominik
Rokov: 13 rokov, 11 mesiacov, 19 dní
2. dieťa: kristinka
Rokov: 11 rokov, 4 mesiace, 24 dní
Môj status: nieje nič krajšie ako byť mamičkou

Re: Riziká predčasného odstavenia

Neprečítaný príspevokod vejula » 08 Dec 2011, 18:35

a ešte to som chcela že chapem že LP musia mať aj taketo argumenty, už mi to vysvotlovala tušim že klemka? niesom si ista, ked som nechapala, načo sa zaoberaju stale nejakymi skutočnosťami prečo dojčiť.... Mi to prišlo ako keby sa niekto zaoberal tym prečo radšej deti plodiť prirodzene ako isť na IVF... Vieš že je to človeku vlastne tak isto prirodzene aj plodiť aj rodiť aj dojčiť.... Ale už som dostala vysvetlenie, a viem že vtedy som asi svojim prispevkom aj niekoho trocha urazila, čo ma mrzelo, lebo som to tak nemyslela.. Ale to je ta nevyhoda virtualnej debaty...
Obrázok užívateľa
vejula
 
Príspevky: 841
Registrovaný: 29 Máj 2011, 10:14
Bydlisko: žilina
Počet detí: 0
1. dieťa: Dominik
Rokov: 13 rokov, 11 mesiacov, 19 dní
2. dieťa: kristinka
Rokov: 11 rokov, 4 mesiace, 24 dní
Môj status: nieje nič krajšie ako byť mamičkou

Re: Riziká predčasného odstavenia

Neprečítaný príspevokod artemis » 08 Dec 2011, 18:57

shira: Veď práve preto, nemôžeme tvrdiť, že deti čo nie sú dojčené, že budú mať krivé zuby, a tie čo dojčíme že bude záruka že budú mať rovné zuby a bez kazov. Taká argumentácia je neseriózna a kontraproduktívna. Ani tie historické argumenty o zdravých neandertálcoch neobstoja. A to s tými rasami, to nie je také automatické ako tvrdíš, lebo Ty sa vyznáš, ale bežní ľudia to nevedia... ja som sa pustila do tejto debaty preto, lebo sa mi nepáčilo ako tu ktosi spomínal tie pretiahnuté anglické tváre...Angličania si myslím sú dosť za dojčenie, určite viac ako napr. Američania. A pokiaľ ide o tú normu, ja si myslím že dojčenie JE považované stále za normu, nie je to až také zlé. Môj názor. Proste s tými umelými mliekami a reklamami je to strašné lákadlo, rovnako ako zrýchlený životný štýl a naháňanie sa žien za kariérou robí svoje.
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Riziká predčasného odstavenia

Neprečítaný príspevokod vejula » 08 Dec 2011, 19:06

artemis možem sa spytať čo maš vyštudovane? LEn tak zo zvedavsoti :-)

čo sa tyka dojčenia, tiež si myslim že je považovane za normu, ale len prvý rok... Fakt dojčenie po skončení prveho roku už ludom pride ako niečo "navyše" niečo čo nieje bežne, niečo nad čim sa tak pousmeju, nie v zlom ale tak, že fuuuu
Obrázok užívateľa
vejula
 
Príspevky: 841
Registrovaný: 29 Máj 2011, 10:14
Bydlisko: žilina
Počet detí: 0
1. dieťa: Dominik
Rokov: 13 rokov, 11 mesiacov, 19 dní
2. dieťa: kristinka
Rokov: 11 rokov, 4 mesiace, 24 dní
Môj status: nieje nič krajšie ako byť mamičkou

Re: Riziká predčasného odstavenia

Neprečítaný príspevokod shira » 08 Dec 2011, 19:57

vejula presne na to sa psychicky pripravujem, že po roku ma už bude každý odhovárať, zvlášť očakávam argumenty,pretože som schudla 10kg z povodnej váhy, takže mám myslieť na svoje zdravie a nemám sa nechať vycicať :twisted:
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Riziká predčasného odstavenia

Neprečítaný príspevokod vejula » 08 Dec 2011, 20:08

shira, no uvidiš... Ale treba kašlať na take reči... A nebrať to ani v zlom, vieš komu nebolo dane nemôže byť od neho ani žiadane. Im proste nebolo dane pochopiť toto...
A s tymi kilami to si teda riadne schudla. Ja dojčením vôbec nechudnem.... Dokonca ma mvyššiu vahu ako pred otehotnenim. Ale je pravda že pred tym som bola taký prutik, teraz je zo mna žena :-D
Obrázok užívateľa
vejula
 
Príspevky: 841
Registrovaný: 29 Máj 2011, 10:14
Bydlisko: žilina
Počet detí: 0
1. dieťa: Dominik
Rokov: 13 rokov, 11 mesiacov, 19 dní
2. dieťa: kristinka
Rokov: 11 rokov, 4 mesiace, 24 dní
Môj status: nieje nič krajšie ako byť mamičkou

Re: Riziká predčasného odstavenia

Neprečítaný príspevokod Klemka » 08 Dec 2011, 22:36

Artemis
Veď práve preto, nemôžeme tvrdiť, že deti čo nie sú dojčené, že budú mať krivé zuby, a tie čo dojčíme že bude záruka že budú mať rovné zuby a bez kazov.

Toto tu nikto netvrdí... viackrát som napísala presne to, čo si teraz napísala Ty...
Štúdie na prehistorických lebkách hovoria jasne - ľudia tých dôb nemali problém s postavením zubov, tvarom zubných oblúkov a nemali takmer žiadne, ak vôbec nejaké zubné kazy. Keď si dáš tú prácu, že si pozrieš prezentácie Briana Palmera, bude Ti viac jasné, prečo na túto skutočnosť ako dôležitý faktor vplývalo dojčenie a je zrejmé, že takto isto vplýva na vývoj tváre dojčenie aj pri dnešných deťoch. A prečo čokoľvek iné prináša riziká v tejto oblasti. A je dobré o nich vedieť, ak zvažujem napr. predčasné odstavenie dieťaťa.
Vejula
a ešte to som chcela že chapem že LP musia mať aj taketo argumenty, už mi to vysvotlovala tušim že klemka? niesom si ista, ked som nechapala, načo sa zaoberaju stale nejakymi skutočnosťami prečo dojčiť.... Mi to prišlo ako keby sa niekto zaoberal tym prečo radšej deti plodiť prirodzene ako isť na IVF... Vieš že je to človeku vlastne tak isto prirodzene aj plodiť aj rodiť aj dojčiť.... Ale už som dostala vysvetlenie, a viem že vtedy som asi svojim prispevkom aj niekoho trocha urazila, čo ma mrzelo, lebo som to tak nemyslela.. Ale to je ta nevyhoda virtualnej debaty...

Ďakujem, je to bohužiaľ tak. Potrebujeme argumenty na dokazovanie toho, prečo niečo normálne a fyziologické má pokračovať, mali by sme sa cítiť rovnako trápne, ako keby sme chceli niekomu vysvetliť, prečo je lepšie otehotnieť prirodzeným spôsobom, než umelým oplodnením... Ale - dlhodobé dojčenie skutočne u nás nie je norma, o tom sa naozaj nedá sporiť. Artemis -normou rozumieme správanie, ktoré je bežné v spoločnosti - v prípade dlhodobého dojčenia by to znamenalo, že takmer každá matka dlhodobo dojčí a čokoľvek iné je vnímané ako minimálne zvláštne. Takto sa dnes cítia práve dlhodobo dojčiace matky, nie naopak. A argumenty pre dlhodobé dojčenie potrebujú aj matky, ktoré by rady dojčili ďalej, ale myslia si, že nemôžu, lebo napr. musia podstúpiť nejakú liečbu, pri ktorej by ich dieťa pri dojčení prijímalo stopové, zanedbateľné množstvá nejakého lieku a takáto matka potrebuje počuť skutočne ucelenú informáciu, aby dokázala pochopiť, že riziko užívania lieku popri dojčení je v jej prípade (tak ako to v drvivej väčšine prípadov je) omnoho menšie, ako riziká spojené s predčasným odstavením. Rovnako silné argumenty potrebujú mamičky, ktoré po určitom období dojčenia dohnal nejaký problém s dojčením a napr. potrebujú po roku dojčenia riešiť zníženú tvorbu mlieka alebo kandidózu, hoci aj po troch rokoch dojčenia - je mimoriadne ťažké presvedčiť mnohé tieto mamičky a najmä ich okolie, že za dojčenie sa oplatí zabojovať. A potom je osobitná kategória - mamičky, ktoré práve norma spoločnosti presvedčila, že s dojčením po roku - roku a pol, či dvoch rokoch, už "s tým" treba niečo robiť. Pravidelne, aj dnes, dostávam takéto emaily od mamičiek - a nie je jednoduché odpísať matke, ktorá sa po napr. 18. mesiacoch dojčenia na mňa obráti, že potrebuje skončiť s dojčením a čo má robiť - jednak ako poradkyňa pri dojčení o tomto nemám žiadne informácie, ktoré by som jej odborne mohla poskytnúť a tak jej neviem a nemôžem poradiť ako urobiť samotné predčasné odstavenie (čo sa mnohokrát nechápe a vníma sa to ako extrémizmus poradenstva laktačných poradkýň) a jednak -ona už je v podstate rozhodnutá, chce odstaviť, ak začnem argumentovať, prečo dojčiť, budem zase v pozícii extrémistky. Pritom - rozhodla sa táto matka skutočne informovane? Je si vedomá toho, že "závislosť" na dojčení je v tomto veku normálnym prejavom ukotvenia dojčenia? Že ide o normálný a v podstate želaný prejav toho, že dieťa je dojčené na požiadanie a matka mu dojčením citlivo napĺňa jeho potreby? Väčšina matiek nemá ani poňatia, ako vlastne má dojčenie staršieho dieťaťa vyzerať a samozrejme, že je ťažké si urobiť o niečom obraz, keď nič podobné vo svojom okolí nevidím. Obavy matky, že to je niečo, čo nie je v poriadku, že to bude len a len horšie, že niečo pokazila, sú úplne normálne, bohužiaľ, sú len odrazom normy, ktorou nie je dlhodobé dojčenie. Ale ako to vysvetliť takejto matke? Je si vedomá rizík, ktoré toto rozhodnutie prináša (viď táto diskusia, a to je tých argumentov ešte viac)? Pochybujem... a tak sa vlastne rozhoduje neinformovane a potom niektoré tieto mamičky svoje rozhodnutie ľutujú, keď sa dozvedia, že to v skutočnosti mohlo vyzerať aj inak (a ich trauma potom niekedy vyzerá ako útočné obhajovanie svojho rozhodnutia) alebo sa snažia obhajovať svoje rozhodnutie tvrdeniami, ako ich dieťa zrazu ostalo úžasne samostatné, spokojné, prestalo byť uplakané, umrnčané a napr. konečne zaspí samo či prespí samo celú noc (to, že je to len jeden z prejavov núteného odpútania sa dieťaťa od matky netušia...).
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Riziká predčasného odstavenia

Neprečítaný príspevokod vejula » 08 Dec 2011, 23:59

klemka pekne si to napisala. ako isto dlhodobe dojčenie norma nieje.. to sa snad zhodneme všetci. OD maličkachcu mať mamičky všetko pod kontrolou aby babo cicikalo vtedy kedy ma a nie ked chce.. ja som na začiatku tiež vdaka našej lekarke žila v mytuse že dieťatku nemožem dať papať skôr ako po troch hodinach, lebo sa zmieša stare mliečko s novym a potomzle travi. KEd mi mamina povedala že ona kolkokrat aj celu noc prespala tak že braško mal cicik v puse,. tak som sa čudovala či ho bruško nebolelo z toho. Až potom som sa dozvedela na fore že to je blbosť...

Inak čo sa tyka toho odstavenia, minule mi jedna kočka pisala že odstavila synčeka ked mal niečo vyše roka lebo mala strašne vela zapalov prsnika, neviem tušim spominala 15 krat a že v rodine maju rakoviny prsnikov. A preto jej odporučila znama nech odstavi, lebo pri zapale sa oslabí to tkanivo a skôr sa tam može chytiť ta rakovina. Mne to prišlo celkom logicke. čo si o tom mysliš ty?
Obrázok užívateľa
vejula
 
Príspevky: 841
Registrovaný: 29 Máj 2011, 10:14
Bydlisko: žilina
Počet detí: 0
1. dieťa: Dominik
Rokov: 13 rokov, 11 mesiacov, 19 dní
2. dieťa: kristinka
Rokov: 11 rokov, 4 mesiace, 24 dní
Môj status: nieje nič krajšie ako byť mamičkou

Re: Riziká predčasného odstavenia

Neprečítaný príspevokod artemis » 09 Dec 2011, 08:10

klemka: všetko beriem, len treba si dávať pozor aby pri argumentáciách človek nevkĺzol do dogmatizmu, pretože to sa môže stať aj spravodlivej myšlienke. Preto som hovorila o istých argumentáciách ako o kontraproduktívnych. Z toho ako som vyrozumela bližšie, je vnímanie väčšiny ľudí voči dlhodobému dojčeniu spôsobené predsudkami najmä psychologickými (čo na to okolie atď.) až potom i praktickými (rýchla moderná doba), preto treba argumentovať na tejto rovine, a nie zachádzať do antropologických detailov.
vejulka: Zo známych štúdiií i štatistík jasne vyplýva, že ženy ktoré dojčili menej postihuje rakovina prsníka.

Pokiaľ ide o lekárne, to je osobitná kapitola, podľa môjho názoru by lekárňam mali zo zákona zakázať predávať umelé stravy a výživové doplnky + kozmetické výrobky. Ono to budí totiž dojem že sa jedná o liečivá, resp. vytvára ilúziu čohosi nadmieru prospešného zdraviu (veď to kupujem predsa v lekárni, nie?) čo nie je pravda.
V okolitom zahraničí sa umelé mlieka, detské výživy a krémiky predávajú v drogériách a potravinách, NIE v lekárňach.

Rovnako lekárom by malo byť nariadené nerobiť poradenstvo ohľadne dojčenia a umelej stravy. Ja som skutočne šokovaná tým, aký vplyv má autorita lekára na matku malého dieťaťa, a akým smerom môže byť táto autorita zneužitá, a to nielen v oblasti dojčenia.

Na dojčenie sú poradkyne, na umelú stravu drogérie. Existuje totiž riziko korupcie v tomto sektore, kde lekár za odporúčanie tej ktorej značky požíva benefity od danej spoločnosti ktorá zastupuje výrobcu v marketingových a predajných stratégiách.
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Riziká predčasného odstavenia

Neprečítaný príspevokod vejula » 09 Dec 2011, 09:32

artemis, hej to viem minule hjopvoril lekar ako rizikove faktory rakoivny prsnika nedojčenie ale hned za tym spomenul zapaly prsnikov. a ked ich ma niekto tolko, ja za seba by som sa tiež bala

A s tym dogmatizmom ti rozumiem. To fakt nieje dobre. Tu v tejto diskusii si nedovolim tvrdiť či je pravda na jednej alebo druhej strane.. Fakt sa do toho nevyznam žiadne študie som nečitala. Ale tiež nemam rada ked ku dobrej veci treba pridavať tolko bonusov.... Dojčenie je super vec, ktoru pre mna osobne nepotrebuje žiadne ine čerešničky na torte.ALE to niesom LP, a viem že ony sa pri svojej praci zrejme stretavaju so ženami pri ktorých potrebuju mať tolko argumentov... i ked j e to pre mna nepochopitelne ako sa žena môže rozhodnuť dojčiť či nedojčiť na zaklade takychto faktov, ale skutočnosdť j et taka...obdivujem LP ktore to dokažu a maju na to nervy. mne osobne by velmi uberalo energiu, keby som sa snažila pomôcť a nakoniec by moja snaha vyšla nazmar a mamička by si zvolila inu cestu
Obrázok užívateľa
vejula
 
Príspevky: 841
Registrovaný: 29 Máj 2011, 10:14
Bydlisko: žilina
Počet detí: 0
1. dieťa: Dominik
Rokov: 13 rokov, 11 mesiacov, 19 dní
2. dieťa: kristinka
Rokov: 11 rokov, 4 mesiace, 24 dní
Môj status: nieje nič krajšie ako byť mamičkou

PredchádzajúciĎalší

Späť na 6 a viac mesiacov

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 9 hostia

cron