Riziká predčasného odstavenia

témy o dojčení starších detí

Riziká predčasného odstavenia

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 05 Dec 2011, 00:13

Kedze prisla poziadavka na rozobratie tejto otazky, rozhodla som sa zalozit novu temu. Postupne sa tu nazhromazdi hadam dost informacii.

Ja zacnem jednym rizikom, ktoremu som chcela sprvoti venovat temu, ale davam to sem. Je to o tom, ako dojcenie ovplynuje vyvoj celusti a postavenia zubkov (uz sa tesim na Shirine prispevky z praxe :-) a Klemkine prispevky). Pokial je dietatko dlhodobo dojcene a nepouziva ziadne cumliky a flase, tak jeho celust a postavenie zubkov sa optimalne vyvija. Ak to tak nie je, a cim skor dieta pouziva flasu a nie prsnik a taktiez pouziva cumlik, tak vyvoj a postavenie zubkov sa zhorsuju. Skuste si spomenut na typicke anglicke tvare - predlzena, zuzena tvar , zuby casto vybiehajuce dopredu. Ak sa poobzerate po svojom okoli (staci sa zahryznut do kartona a porovnat si svoje si svoj odtlacky), tak tiez take najdete.

Ja som predvcerom bola s jednym byvalym kolegom, co ma 13 rocnu dceru. Spomenul, ze musi zacat setrit, lebo dcera musi zacat nosit strojcek. Bral to ako uppne nieco normalne prirodzene, co musi byt, lebo tak je na tom vacsina spoluziakov. Ked som spomenula dojcenie, tak vedel, ze dojcena bola asi rok, ale cumlik i flasa tam asi boli (uz si nevedel spomenut, ale zrejme ano - vsak je to predsa normalne). Tato 4rocna strapacia pre mladych ludi stoji cca 1400eur...

SAmozrejme , i pri predcasnom odstaveni je mozne tomuto predchadzat - je dolezite vediet, ze nepouzivat ziaden cumlik, ci flasu. Na druhej strane, prave deti, co ich pouzivaju, maju velmi vysoke riziko predcasneho odstavenia.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Riziká predčasného odstavenia

Neprečítaný príspevokod artemis » 05 Dec 2011, 08:15

Ahoj, nechcem protirečiť, ani sa hádať, ale zo života poznám ix protipríkladov. Nemyslím si, že tam je súvislosť. To ako sa vyvíja čeľusť a zuby, nesúvisí priamo s dojčením. Cmúľanie cumľov a podobne, ok, to sú zlozvyky, ktoré ovplyvnia vývin zubov a podobne. Takisto i podávanie liekov môže mať vplyv na zuby. Nehovoriac o mechanických poškodeniach... Ale inak - ee. Nie som zubár ale laik. Myslím, že to akú má človek čeľusť, a aké zuby je dané hlavne geneticky.
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Riziká predčasného odstavenia

Neprečítaný príspevokod artemis » 05 Dec 2011, 08:23

A čo sa týka toho Tvojho bývalého kolegu, tak to je odraz dnešnej doby, kedy na krásu sa kladie maximálny dôraz. Dnes nosia pomaly všetky mladé dievčatá strojček.
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Riziká predčasného odstavenia

Neprečítaný príspevokod Norika » 05 Dec 2011, 09:10

artemis ale chapes ze vdaka dojceniu robi dieta dojciaice sacie pohyby, ktore maju vplyv na to,ako sa vyvija celust a vsetko?? aj ostatne casti v ustach....deti ktore nesaju prsnik, saju inaksie, preto sa vyskytuju tie anomalie....toto je moj laicky pohlad a moje laicke vysvetlenie,ako na to dojcenie vplyva...


a priznam, sama som mala cumel do 5 rokov, prsnik nikdy, a nikdy som nemala strojcek, ale ako Jankamich vysvetlila, musim vyskusat, ci aj ja mam pretiahnutu tvar :-D
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 3 dni

Re: Riziká predčasného odstavenia

Neprečítaný príspevokod hysterka » 05 Dec 2011, 13:13

Ja si myslím, že na zuby ma vplyv hlavne genetika, manžel bol kojený 2 mesiace a ma zuby ako americky herec - biele a rovné, a to jedného času fajčil a pil čiernu kávu - 10 rokov nebol u zubára a nemal žiaden kaz.
čo sa týka strojčekov, je to skôr móda, mne osobne moje "upiráky" nikdy neprekážali :D
a niekde som čítala, že mladé japonky si dokonca dávajú "robiť" krivé zuby, takže to možno príde aj k nám.

ale ako beriem, že asi treba kojiť, čo to dá ;) len s tými zubami, by som to tak dramaticky nevidela.
hysterka
 
Príspevky: 225
Registrovaný: 23 Apr 2011, 08:25
Počet detí: 0
1. dieťa: Natálka
Rokov: 15 rokov, 6 mesiacov, 22 dní
2. dieťa: Tomáško
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 20 dní

Re: Riziká predčasného odstavenia

Neprečítaný príspevokod akdarka » 05 Dec 2011, 13:34

v nasej rodine plati to o zuboch :-) ja cumlova, flaskova s predhryzom a moja mama s 3surodencami dojcena 3roky, bez cumla a krasne rovne zuby. moj muz detto ako ja - ale mensi predhryz. dnes mi nasadil dr fixny aparat na zuby - to nie je len o vzhlade (na mna by malokto nepovedal, ze potrebujem strojcek) ale aj o "funkcnosti" chrupu, vacsom riziku vzniku kazov (co mi dr hovorila).
akdarka
 
Príspevky: 935
Registrovaný: 22 Mar 2011, 06:36
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 5 dní
Môj status: "Stratené je len to, čoho sa sami vzdáme."

Re: Riziká predčasného odstavenia

Neprečítaný príspevokod zigi » 05 Dec 2011, 15:13

Tak ja som bola na cumli a na flasi a zuby som mala ako keby mi ich niekto do ust len tak nahodou vysypal! ;) Vraj preto, lebo mam uzku sanku a celust a zuby sa mi do ust nezmestili. To si myslim moze mat priamy suvis s nespravnou technikou sania... Samozrejme to, ci by bez flase a cumla boli rovne, uz teraz nikto nezisti. V kazdom pripade, moji rodicia aj stari rodicia mali chrup pekny, takze dedicna preddispozicia tam nebola, ale keby aj bola, pouzivanie cumlika a flase by jej urcite nepomohlo. Podla mna je lepsie sa akymkolvek rizikovym faktorom radsej vyhnut, ako spekulovat, ci na moje dieta budu amt vplyv alebo nie.
zigi
 
Príspevky: 267
Registrovaný: 05 Jún 2011, 17:55
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 12 dní
2. dieťa: Maťko
Rokov: 6 rokov, 9 mesiacov, 27 dní

Re: Riziká predčasného odstavenia

Neprečítaný príspevokod shira » 05 Dec 2011, 16:47

pokial by krivé zuby mali byť hlavným rizikom skorého odstavenia, nebol by to určite dostatočný prodojčiaci argument ;)
rovné zuby nie sú iba otázkou krásy, ale aj otázkou zdravia. to, že deti na strojček pozerajú skôr ako na módu, nie ako na hendikep, je obrovské plus. pred 15 rokmi na takéhoto človeka spoločnosť pozerala ako na mimozemšťana, ktorý by sa pomaly nemal ukazovať na verejnosti. pekné a zdravé zuby sú bonusom pre uplatnenie v spoločnosti, majú reprezentatívnu funkciu, sú vizitkou človeka, hovoria čosi o "vzťahu k sebe samému" a istej osobnostnej úrovni. krivé zuby okrem estetickej stránky nesú so sebou celý rad ďalších možných komplikácií- počínajúc sťaženou hygienou, vysokým rizikom vzniku kazu, preťažovaním určitých častí chrupu- dochádza k poškodeniu závesného aparátu zubov čo vedie k predčasným stratám zubov, končiac poškodením čeľustného kĺbu, okrem iného aj zhoršením fonetickej(rečovej)funkcie a možno inými vecami, ktoré ma teraz tak narýchlo nenapadnú. ide o veľmi komplexnú problematiku.
na postavení zubov sa vo veľkej miere podieľa genetika. nemusí to byť dedičnosť priamo po rodičoch, ale niekde v minulosti sa niečo vyskytlo, prípadne niekto príslušný gén nesie.. navyše, často sa dedí napríklad úzka čelusť po jednom z rodičov a široké zuby po druhom, pričom sa tieto zuby potom do čeluste nezmestia a všelijako sa prekrížia. zo získaných(nededičných) vplyvov sa v najväčšej miere podieľajú predčasné straty mliečnych zubov. mliečne trojky, štvorky a päťky(tzv. oporná zóna) sa vymieňa až vo veku 10-12 rokov, pričom trvalá šestka je už dávno prerezaná. pokiaľ dojde k predčasnej strate mliečnych zubov následkom kazu, trvalá šestka sa posúva popredu a nenechá miesto pre trvalú 3,4,5. takže najčastejšie je horná trojka a dolná pätorka mimo rad, pretože vyrastajú posledné a nemajú miesto. predčasná strata celej opornej zóny vytvára tzv. hlboký zhryz. taktiež straty mliečnych rezákov spôsobia nedostatok miesta vpredu čo spôsobí prekríženie, stesnanie trvalých zubov. Zlozvyky majú tiež svoje následky. z ortodontického hľadiska sa považuje za nežiadúce cmúľanie cumla, prsta, čoholovek po 3 roku života. Zlozvyky do 3 rokov nemajú údajne markantný vplyv na postavenie trvalých zubov, hoci postavenie mliečnych zubov už výrazne ovplyvňujú, tiež vplývajú negatívne na vývoj reči (tiež závisí, či má dieťa cumel, prst v ústach skoro stále alebo napr. len pri zaspávaní) Po treťom roku je kvoli dalšiemu správnemu vývinu čeľustí potrebné ich odstrániť. Na základe tohoto sa nedá paušalizovať- že dojčené dieťa bude mať rovné zubay a nedojčené krivé. Samozrejme u nedojčených je väčše riziko zlozvykov. Osobne vidím hrozbu skor v tých predčasných stratách mliečnych zubov zavedením skorých príkrmov v kašovitej forme od 4 mesiaca, nedajbože skôr. tieto deti veľmi skoro konzumujú kompletný sortiment potravín, pričom udržiavať hygienu u takéhoto malého dieťaťa je obtiažne. zvlášť podávanie príkrmov v kašovitej forme, kaší vo fľaške na zaspatie, um vo fľaške na noc a podobne určite zubom neprospieva.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Riziká predčasného odstavenia

Neprečítaný príspevokod Anna » 05 Dec 2011, 18:05

Pri saní z prsníka dieťa predsúva sánku dopredu a tým stimuluje rast jej správnym smerom, takisto ako Shira napísala predčasná strata mliečnych hlavne stoličiek môže spôsobiť posun trvalých prvých stoličiek/ tie sa mimochodom prerezávajú za mliečnymi zubami!, veľa rodičov si myslí, že ich dieťa má pokazené mliečne zuby/, ktoré tiež stimulujú rast sánky horizontálnym a vertikálnym smerom/ do dĺžky a výšky/, ale nedá sa povedať, že kto nebude dojčený, bude vyzerať chorobne, to by väčšina asi bola čudná výzorom, ale hovoríme o výrazne podpornom účinku raste kostí v tejto oblasti...okrem toho do tohto deja vstupuje genetika, kedy vznikajú rôzne kombinácie dedenia kostí po rodičoch a starých rodičoch a potom rovnakým spôsobom sa dedia zuba, takže kto chce nech vyráta počet kombinácií / čeľusť a sánka sa dedia skôr po starých rodičoch/...ja by som skôr do popredia okrem sania dala zdravé mliečne zuby, ktoré rodičia podceňujú a potom si treba uvedomiť, že vo veku 5-6 rokov za mliečnymi zubami rastú trvalé stoličky, ktoré treba opatrovať ako diamanty....
Anna
 
Príspevky: 389
Registrovaný: 23 Sep 2011, 21:50
Počet detí: 1
1. dieťa: Martin
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov, 2 dni

Re: Riziká predčasného odstavenia

Neprečítaný príspevokod Norika » 05 Dec 2011, 18:07

a okrem zubov, ake dalsie rizika môze mat predcasne odstavenie?
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 3 dni

Re: Riziká predčasného odstavenia

Neprečítaný príspevokod hysterka » 05 Dec 2011, 19:39

mam dotaz mimo temy,
moja mama ma dojcila 1,5r - pocas toho obdobia jej uplne odisli zuby - zubar jej povedal, ze mala sklovinu makku ako tvaroh a od svojich 24r ma umele zuby :roll: a vypadali jej vlasy tak, ze mala na plesinky ako 5korunky - tak jej vsetci (vratane doktorov) radili prestat kojit, je fakt mozne, ze ju to kojenie tak "zruinovalo"?
hysterka
 
Príspevky: 225
Registrovaný: 23 Apr 2011, 08:25
Počet detí: 0
1. dieťa: Natálka
Rokov: 15 rokov, 6 mesiacov, 22 dní
2. dieťa: Tomáško
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 20 dní

Re: Riziká predčasného odstavenia

Neprečítaný príspevokod Norika » 05 Dec 2011, 20:12

hysterka píše:mam dotaz mimo temy,
moja mama ma dojcila 1,5r - pocas toho obdobia jej uplne odisli zuby - zubar jej povedal, ze mala sklovinu makku ako tvaroh a od svojich 24r ma umele zuby :roll: a vypadali jej vlasy tak, ze mala na plesinky ako 5korunky - tak jej vsetci (vratane doktorov) radili prestat kojit, je fakt mozne, ze ju to kojenie tak "zruinovalo"?

ja si myslim ze nie, pretoze prave zeny ktore dojcia su tak "nastavene" aby mali v organizme vsetkeho viac, aby nemali nedostatok a aby mali aj pre dieta...napriklad vapnik....zeny ktorte sa dojcia maju viac vapnika ako ine zeny, a ako viem, tak zeny ktore dojcili potom aj menej z nich trpi osteoporozou v starsom veku
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 3 dni

Re: Riziká predčasného odstavenia

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 06 Dec 2011, 02:20

Chrup ludi z minulosti nemal pokazeny skus a bol krasne obly. Aj dnesne prirodne narody, ktore dlhodobo dojcia, maju krasny usmev. A samozrejme, ze maju horsi pristup ku sladkostiam... Zubny kaz maju len ludia, aj to nie jeho celu historiu a niektore domace zvierata, ktore ziju s ludmi. Inak by to bola evolucna samovrazda. Mimochodom, Annag ma tu niekde na blogu historiu nedojcenia, ktora v zapadnej Europe je uz dlho a vela rozsirena. Takze dedicnost zleho zhryzu je naozaj viac mytus ako skutocnost. Kolke z nas by na zaklade dedicnosti nemali dojcit, lebo nase mamy a stare mamy "nemohli" dojcit? Asi dost vela. Aj tento mytus je v spolocnosti tiez velmi rozsireny.

To s tou stratou mliecnych zubov a zleho zakladania trvaleho chrupu mi nedoslo, ale v koncenom dosledku to tiez rovnako podporuje zmysel dlhodobeho dojcenia. Pri vylucnom dojceni 6 mesiacov ( nezriedka i viac) predsa dietatko nepride do styku s potravinami, co by chrup poskodil. Pri dalsom dojceni sa taktiez znizuje potreba inej stravy a taktiez inych tekutin. Ako tu uz bolo spomenute - u deti sa problematicky cisti chrup - ale k tomu je predsa nase mliecko vyborny pomocnik. OKrem dobrot pre brusko dietatko, obsahuje aj vselijake uzitocne latky, co pomahaju boju s bakteriami v ustnej dutine. Mimochodom, MM neobmyva zubky potokom, lebo skoro vsetko mliecko ide rovno do bruska - bradavka sa dostava az na koren jazyka a nic sa nedeje, aj ked je dietatko na prsniku celu noc. Taktiez je tam slinotok, ktory tiez zubkom pomaha.
Na rozdiel od flase (napr. caju inak dojceneho dietata) - cumlik je kratky, tekutina, zvycajne s cukrom, obmyva zubky a agresivne na ne posobi. A cim je dieta na flasi viac zavisle a ma k nemu samostatny pristup, tym horsie. A co takto cumlik namoceny do medu? To vylucne dojcene deti taktiez nepoznaju.
Niekto tu tiez velmi spravne poznamenal, ze vyznamny vplyv na tvorbu sanky a klenby ma pohyb jazyka pri sati. Pri sati cumlika a flase je tlak jazyka viac na predne zuby, potom je vysledny obluk menej polkruhovy a viac spicaty. Kazde narusenie do prirodzeneho procesu (dlhodobe dojcenie bez cumlov) formovania chrupu sa proste niekde prejavi.
Ja som si doposial vzdy myslela, ze mam pekne zuby. Dojcena som bola sice len tri mesiace, ale nemala som cumlik. Flasu zrejme este nejaky cas ano. Az ked som si to zacal vsimat, vsimla som si, ze obluk je naozaj spicatejsi a ked zahryznem do toho kartonu, tak predne zuby (jednotka a dvojka) sa tam neukazu. Na rozdiel od manzela, ktory bol dojceny rok.
Uz sa tesim, ako si Shira zacne vsimat svojich pacientov viac a v pripade peknych oblukov klast otazky ako dlho nosili strojcek :-).

A co su ine rizika predcasne ho odstavenia? Pre matku - zvysene riziko osteoporozy, rakoviny prsnika,..., nemoznosti uspokojit dieta v pripade chorob, spanku, urazu... pre dieta zvysene riziko oslabenia citovej vazby, imunitneho systemu- choroby, nizsie IQ, obezity...

prikladam aj clanocek urceny beznej verejnosti + vela najdete aj na hlavnej stranke tohto blogu
Prílohy
clanok 13 - Ako dlho dojcit.doc
(33.5 KiB) 455 krát
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Riziká predčasného odstavenia

Neprečítaný príspevokod Ludka » 06 Dec 2011, 11:30

prezentacie o vplyve dojcenia na zuby a celkovy zdravotny stav od fundovaneho zubneho lekara Briana Palmera
http://www.brianpalmerdds.com/online_presentation.htm
http://www.brianpalmerdds.com/bfing_import.htm

este nejake clanocky
http://www.brianpalmerdds.com/articles.htm

plus dalsi dovod na dlhodobe dojcenie
Kmeňové bunky pre výskum a liečebné využitie bude pravdepodobne v budúcnosti možné získavať z materského mlieka - teda bude možné získavať ich etickejším a neinvazívnym spôsobom, narozdiel od sporného získavania týchto buniek z ľudských embryí v súčasnosti.
Členka spoločnosti, ktorá v roku 2007 zistila, že materské mlieko obsahuje kmeňové bunky, hovorí, že bola očarená ich vlastnosťami a tým, čo dokážu urobiť pre dojčené dieťa.
Kmeňové bunky sa podľa výsledkov tohto výskumu dokážu dostať po požití materského mlieka do krvného obehu dieťaťa a následne do rôznych orgánov a prispievajú tak k správnemu rastu a vývoju - počas celej doby dojčenia (teda aj v 3-4 a viac rokoch!)
http://www.sciencewa.net.au/3726-human-breast-milk-stem-cells-circumvent-embryonic-dilemma.html
Obrázok užívateľa
Ludka
 
Príspevky: 298
Registrovaný: 22 Mar 2011, 00:06
Bydlisko: Košice
Počet detí: 3
1. dieťa: 8
2. dieťa: 3
3. dieťa: 14 dní
Môj status: ...aby dojčené dieťa bolo normou...

Re: Riziká predčasného odstavenia

Neprečítaný príspevokod charlie » 06 Dec 2011, 12:27

Nemyslim to vobec vyryvacne, len chcem poznamenat, ze my s bratom sa uplne vymykame, moj brat bol dojceny 2 mesiace, ja 4 mesiace, obidvaja sme nikdy neboli nejak chorlavi, skor sme dostavali tie take "diplomy", za vzornu dochadzku(mame ich plny suflik), obidvaja sme skor chudi a ja osobne (chvalabohu) si vobec nemusim davat pozor, co zjem a aj tak mam stale 50kg, a co sa IQ tyka...neskromne podotknem, ze mame obidvaja nadpriemerne IQ.....Tak a teraz?
charlie
 
Príspevky: 132
Registrovaný: 18 Máj 2011, 09:30
Počet detí: 2

Re: Riziká predčasného odstavenia

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 07 Dec 2011, 00:27

Mam pocit, ze velmi podobne je na tom vacsina poradkyn :-). Jednoducho asi mame intelekt na to, aby sme velmi zdlhavou cestou museli prist na to, co je prirodzene africkej zene a ziadne skolenia na to nepotrebuje, ale v nasej civilizacii by sme to uz prirodzene neprisli.

Na druhej su dojcene deti, ktore stale trapia same choroby( pozor, tam moze naburat imunitu i pristup modernej mediciny a civilizacie - ATB, ockovania, medicinsky vedeny porod, prekurene miestnosti, malo pohybu...), vsak ano. To, ze je dieta dojcene, neznamena, ze zije zdravym sposobom zivota. A vice versa.
Vsetko co sa tu pise, su zvysene rizika nedojcenia/predcasneho odstavenie + pouzivanie umelych nahrad prsnika. Ano, je mnoho deti, co pili MM velmi kratko. Ale su tam aj ine faktory - starostlivost o dieta - citova napln rodicov, vplyv zivotneho prostredia, prisady do jedal a napojov... Je zname, ze deti z detskych domovov, hoci su mozno zdrave po fyzickej stranke (hoci nemali MM), velmi stradaju po dusevnej stranke a prejavuju sa u nich vselijake deviacie.

Na intelekt ma vplyv aj neskorsia vychova - ale - studie preukazali, ze take africke dlhodobe dojcene deti mali okolo 5teho roku (pred nastupom do skoly) vyssie IQ ako nase deti. Potom tento rozdiel meni vzdelanie. O co sme teda mohli byt na tom lepsie ( hoci nie sme na tom zle), keby sme dojceni dlhodobo.

My ludia mame stale potrebu nieco zdokonalovat - voda nam nestaci z potocika, tak urobime studnu, studna nestaci, urobime vodovod, vodovod nestaci, musime zabalit do flase, voda vo flasi nestaci, musime ju este upravovat.....A potom nechapeme ako zvieratka dokazu stale prezit z vody v potociku. V knihe koncept kontinua je spomenute, ze indiani si vodovod mohli postavit - zrucnosti i intelekt na to mali, ale oni radsej presli k zivej vode. A uplne nakoniec, po vsetkych moznych vedeckych rozboroch a skusenostiac sa nakoniec aj tak pride k tomu, ze ziva voda z potoka je aj tak najlepsia. Lenze vtedy uz vedcom nikto neveri, lebo marketing na vyrobu presladenej a prechemizovanej CocaColy je silnejsi.

A presne tak je to aj s MM - dnes je uz velmi tazke prebit marketing kultu UM, kocikov a vsetkych moznych pomocok, ktore nam kazdy den maju ulahcovat zivot. A pritom - mame od prirody nasu naruc, prsnik a MM, aby dieta mohlo mat uspokojene vsetky potreby (len na tom nik nezarobi).
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Riziká predčasného odstavenia

Neprečítaný príspevokod Klemka » 07 Dec 2011, 12:49

Dievčence, ťažkú tému ste začali a navyše mimoriadne citlivú. Je skutočne veľmi ťažké toto vysvetliť na pár vetách komentárov, to chce prednášku, komplexne sa do toho ponoriť...
Po prvé - riziká nezahŕňajú vždy každého, kto ich podstúpi. To znamená, že všetky fakty, ktoré sa prezentujú, neznamenajú, že skutočne napr. každé dieťa, ktoré nebude dlhodobo dojčené, bude mať viditeľné problémy s postavením zubov. Isté ale je, že štatisticky odklon od normálneho správania (a dlhodobé dojčenie je normálne správanie, je to to, čo organizmus dieťaťa očakáva po pôrode a v ďalších rokoch po narodení) môže vyvolať rôzne abnormality, ktoré by dieťa nemalo, ak by bolo dlhodobo dojčené. Štatistika znamená, že nie pri každom dieťati bude jednoznačne vidieť všetko, čo zahŕňajú riziká predčasného odstavenia.
Dojčenie dieťaťu aj vo vyššom veku naďalej poskytuje kvalitnú potravu - materské mlieko je vždy najkvalitnejšie mlieko, v porovnaní s mliekom produkovaným inými živočíšnymi druhmi. Mnoho mesiacov po pôrode stačí ako jediný zdroj potravy a tekutín, ešte v druhom roku života niektoré vitamíny či iné nutrične dôležité látky obsahuje v takom množstve, že dieťa nepotrebuje tieto látky z inej tuhej potravy.
Toto samozrejme vplýva na zdravie dieťaťa, hoci dokážeme správnou skladbou iných potravín dodať dieťaťu všetky nutrične potrebné látky - mnohé deti však nemajú ochotu jesť to, čo by jesť mali, aby mali všetkého dostatok. Mnohé deti odmietajú určitú dobu počas obdobia prikrmovania jesť čokoľvek z tuhej stravy, mnohé deti napr. jedia niekoľko týždňov len jeden druh príkrmu atď. A samozrejme, že je jednoduchšie dojčiť a tým pádom dieťaťu poskytnúť všetky nutrične dôležité látky dojčením a prikrmovaním tak, ako dieťa momentálne chce ako to pracne robiť pri nedojčení. A samozrejme, že ak sa to pri nedojčenom dieťati nie celkom optimálne darí, dieťa je vystavené deficienciám v určitých látkach dôležitých pre jeho vývoj a nie vždy sa to prejaví drasticky, ale nie je to ideálne.
V materskom mlieku sa okrem výživovo dôležitých látok počas celej doby dojčenia nachádzajú protilátky a iné imunologicky dôležité látky, probiotické baktérie alebo napr. kmeňové bunky.
Toto takisto ovplyvňuje zdravie dieťaťa a samozrejme, že ak ich dieťa nemá, ovplyvňuje to jeho zdravie negatívne.
Dojčenie je mimoriadne dôležité pre správny vývoj mozgu.
Čo ale zase - neznamená, že toto sa dá spochybniť osobnou skúsenosťou, že žijeme a fungujeme napriek tomu, že sme neboli dojčení vôbec alebo aspoň nie dlhodobo. Jednoducho to takto nefunguje.
Podobne to platí pre vplyv dojčenia na zdravie ústnej dutiny - nedá sa po prečítaní si výroku, že dojčenie je dôležité pre správny vývoj ústnej dutiny, povedať, že to je prehnané, pretože ja nemám problémy so zubami a nebola som dojčená. Dojčenie je norma, dojčenie prispieva k správnemu vývoju, čokoľvek iné zvyšuje riziko, že to správne nebude. Nakoľko nesprávne sa to však vyvinie nezáleží len od jediného faktoru - dojčenia, pretože pre napr. tvar podnebia a zubných oblúkov nie je dojčenie jediný faktor, ktorý to celé ovplyvňuje. Ak však človek vie, že čím dlhšie je dieťa dojčené, tým menšie je riziko vzniku nesprávneho postavenia zubov. Vývoj ústnej dutiny sa dá najviac ovplyvniť do 4. rokov dieťaťa (čo je mimochodom - prekvapivo? - presne vek, kedy sa väčšinou deti prestávajú dojčiť). Používanie fľaše, cumlíka alebo klobúčikov (umelých náhrad prsníka) môže ovplyvniť tvar podnebia a spôsobiť vznik vysokého podnebia tým, že sa zubné oblúky tvarujú do písmena V (nie do U), zuby sa tým pádom tlačia na seba. A do toho samozrejme vstupuje aj fakt, ktorý spomínala Shira - že na tento stav vplýva aj stav mliečneho chrupu a tu znova vystupujú riziká nedojčenia - niektoré umelé mlieka rozpúšťajú zubnú sklovinu, vačšina umelých mliek zásadne znižuje pH v ústach, niektoré umelé mlieka dokážu spôsobiť dentínový kaz už po 3,4 týždňoch používania a po 7,2 týžňdoch môže kaz prejsť až do zubnej drene, niektoré umelé mlieka zásadne podporujú rast baktérií. Naproti tomu dojčenie a materské mlieko nespôsobuje pokles pH v ústach, pokiaľ dieťa nekonzumuje iné cukry, samotná laktóza v materskom mlieku (mliečny cukor) nespôsobuje zubné kazy, podporuje rast baktérií len mierne, vápnik a fosfor z MM sa ukladajú priamo do skloviny, preto dojčenie počas 40 a viac dní dokáže pôsobiť preventívne a inhibovať vznik zubného kazu u detí. A to zase - neznamená, že dojčené dieťa nemôže mať zubný kaz. Skrátka to nie je takéto jednoduché - na vznik zubného kazu vplývajú aj iné faktory.
Pri kŕmení fľašou sa nadvihuje mäkké podnebie dieťaťa, jazyk sa posúva dozadu a mení sa pohyb jazyka. Zmenený tvar zubných oblúkov a podnebia zmenšuje aj nosové štrbiny dieťaťa a posúva aj iné dôležité štruktúry v hlave - hltan, Eustachovu trubicu atď. To všetko vplýva na zdravie detí. Napr. pre toto sú deti používajúce cumlík častejšie náchylné na zápal stredného ucha.
Ludka sem dala dôležité odkazy na prezentácie zubára, Briana Palmera, v nich sa dočítate omnoho viac. Myslím, že nemá zmysel sa na tieto veci dívať cez osobné skúsenosti, ktoré nemusia reflektovať to, čo zahŕňajú riziká predčasného odstavenia, pretože ľudské telo dokáže veľa vykompenzovať a skutočne veľa závisí aj od toho, aké má genetické predpoklady. Je však dôležité vedieť, že dojčenie je norma. Len normálne správanie dokáže pomôcť normálnemu vývoju. Chceme pre naše deti to najlepšie. Je podľa mňa dôležité vedieť, že tak, ako považujeme za dôležité podporiť ich normálny vývoj dojčením v novorodeneckom období, tak je pre ne dôležité pokračovať v dojčení, až dokiaľ nie sú samé pripravené na odstavenie.
Pridávam ešte jeden dôležitý článok, ktorý zahŕňa dôležitosť dojčenia staršieho dieťaťa aj pre vývoj jeho samostatnosti a nezávislosti. http://www.mamatata.sk/node/451135
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Riziká predčasného odstavenia

Neprečítaný príspevokod shira » 07 Dec 2011, 15:50

klemka :goodjob: snažím sa totiž dať dokopy nejaké podložené informácie o pozitívnom vplyve dlhodobého dojčenia,ktoré by som mohla spracovať dohromady a prezentovať budúcim mamičkám, ktoré prídu na tehotenskú prehliadku. Po skončení VŠ som pracovala u jednej lekárky v Tn, ktorá veľmi dbala na prevenciu a robila rôzne odborné prednášky. v tých prednáškach pripomínala, že mamičky sa v ambulancii často pýtajú, kedy sa začať starať o chrup svojho dieťaťa... väčšina lekárov v sále odpovedala: od prvého zúbka. a ona na to vždy odpovedala: nie, nie je to pravda. Starostlivosť o chrup dieťaťa začína vtedy, ked je dieťa ešte v brušku- takže už počas tehotenstva! učila tehotné mamičky, že chrup musia mať ošetrený-bez kazu- pred narodením dieťaťa, tak vo významnej miere obmedzia prenos kazotvorej mikrobiálnej flóry do úst dieťaťa. tiež ich učila starostlivosti o vlastné zuby, o ústnu dutinu bábätka, o tom, aký vplyv má potrava bábätka pre zdravie zubov. do tohoto konceptu by mi zapadalo aj odporúčanie čo najdlhšieho dojčenia a zavádzanie príkrmov po ukončenom 6. mesiaci. z tohoto pohľadu mi príde zdravšie (pre zuby) podávanie kusovej potravy, nie kašovitej, takto postupovať sa dá však iba pri pokračujúcom intenzívnom dojčení. snaha o žutie podporuje tvorbu slín a zvyšuje samočistiacu schopnosť zubov. Nie som laktačná poradkyňa ani pediater, takže nie je v mojej kompetencii sa priamo v ambulancii zaoberať poradenstvom o strave a dojčení, ale takouto formou by sa dalo do mojich odporúčaní dlhodobé dojčenie "prepašovať". článok mamatata poznám, len mi nejde otvoriť tú prezentáciu na konci. nevadí, ešte si musím pozrieť toho dr. palmera.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Riziká predčasného odstavenia

Neprečítaný príspevokod Klemka » 07 Dec 2011, 16:39

Shira, to by bolo super. Keby si mamičkám pri prehliadke počas tehotenstva dala takéto informácie, možno by sa niečo zmenilo. K tomu by bola ideálna informácia o tom, že na dojčenie je potrebné sa pripraviť počas tehotenstva a informácia, že pre dlhodobé dojčenie je v tejto spoločnosti plnej mýtov a správania, ktoré je ovplyvnené normou kŕmenia fľašou umelým mliekom, potrebné takisto niečo vedieť, nielen sa rozhodnúť dojčiť "tak dlho ako sa bude dať". Ideálne je takejto matke dať kontakt na miestnu poradkyňu pri dojčení a tá si mamičku aj pozve do svojej podpornej skupiny dojčiacich matiek.
Palmer je skvelý a nájdeš tam veľa skutočne zaujímavých dôkazov o tom, ako používanie cumlíka učí dieťa zapájať iné svaly a ako neustále používanie týchto svalov (a to sa netýka len obdobia používania cumlíka - nesprávne prehĺtanie napr. potom ostáva až do konca života) deformuje kosti v tvári. Ja som to mala spracované kdesi, kedysi, ale stratilo sa mi to a nanovo na to nemám čas teraz...
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Riziká predčasného odstavenia

Neprečítaný príspevokod Klemka » 07 Dec 2011, 16:41

Tú prezentáciu si skús otvoriť cez tento link http://www.mamila.sk/pre-poradkyne/prez ... o-dojceni/ - nájdi si tam odkaz (skoro na konci stránky dole) na Kurz pre poradkyne 2009 a prezentáciu o dlhodobom dojčení.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Riziká predčasného odstavenia

Neprečítaný príspevokod shira » 07 Dec 2011, 17:08

ach zistila som, že mám iba takú zjednodušenú verziu "ofisu" v ktorej nie je power point, takže v tom je problém. tak skúsim otvoriť potom v inom počítači.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Riziká predčasného odstavenia

Neprečítaný príspevokod janka » 08 Dec 2011, 09:04

shira, skvely prispevok o tom zaciatku starostlivosti o chrup :goodjob:

Chcela by som pridat dalsi pozitivny aspekt dlhodobeho dojcenia, ktory som si nedavno uvedomila vdaka osobnej skusenosti. Presnejsie spolupraca dlhodobeho dojcenia a prirodzenej (vztahovej) starostlivosti o dieta. Dojcenie je v prvych rokoch velmi ucinny prostriedok pre vysporiadanie sa dietata so stresovymi situaciami. No nielen ze mu dojcenie (namiesto sprosteho "nechat plakat") pomaha lahko a rychlo preknat momentalny stres, ale mu tiez tato skusenost pomaha omnoho lepsie sa vysporaduvat so stresovymi situaciami neskor v zivote. A stres, to nie je len neprijemny pocit a nepohoda v zivote, to je aj velmi ucinny spustac autoimunitnych ochoreni ako psoriaza, zapaly stitnej zlazy, cukrovka... co su ochorenia, s ktorymi sa teda podstatne zdlhavejsie bojuje ako napriklad s blbou chripkou. Urcite byva za tymito ochoreniami nejaka geneticka predispozicia, ale to, ci sa naozaj rozvinie a skomplikuje cloveku zivot, zavisi do velkej miery uz od jednotlivca. Je to smola, ze taketo zavazne dosledky nedojcenia a studeneho odchovu sa prejavuju az dlhe roky neskor. Tak mamicka odstavi po par mesiacoch, a po par rokoch si povie, vsak aha, dieta je zdrave, dobre prospieva, sikovne... pohoda.

Bohuzial som medicinsky aj laktacny laik, neviem to zatial podopriet referenciami, tak dufam, ze s tym mi niekto z lekarok ci laktacnych poradkym pomoze, pripadne ma opravi, ak treba.
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: Riziká predčasného odstavenia

Neprečítaný príspevokod artemis » 08 Dec 2011, 09:33

Nechcem nikomu brať ilúzie, ale nie je pravda, že v minulosti mali ľudia lepšie zuby než dnes a "prírodné národy" či ako sa to tu citovalo majú krásne úsmevy, teda zdravé, rovné zuby. Opak je pravdou. Je to rovnaká bájka ako tá o zdravých a silných Indiánoch v čase objavenia Ameriky.
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Riziká predčasného odstavenia

Neprečítaný príspevokod Klemka » 08 Dec 2011, 10:20

Artemis, z jednej veľkej štúdie na prehistorických lebkách:
- zubný kaz sa vyskytoval vo frekvencii 0-1,4 %, všetky lebky mali ideálnu oklúziu (to je zjednodušene to, ako horné a spodné zuby do seba zapadajú, keď človek zhryzne)
Zo štúdií vyplýva, že deti zubný kaz nemali 92-tisíc rokov existencie ľudského druhu.
A k tomuto zase - neprispievalo len dojčenie, ale aj konzistencia, zloženie stravy a iné faktory, ale nie je možné spochybniť fakt, že títo ľudia boli všetci dojčení dlhodobo a že vzhľadom na to, čo uvádza Brian Palmer vo svojich prezentáciách o vývoji ústnej dutiny, bol faktor dojčenia v tom, čo sa zistilo z prehistorických lebiek veľmi dôležitý.
Zubný kaz bez možnosti ošetrenia je smrteľná choroba. Keby sa kedysi vyskytoval tak bežne, ako dnes, bola by to buď istá samovražda alebo je zrejmé, že táto vec bola pod mimoriadne silným evolučným tlakom a vyvinuli sa mechanizmy, ako zabezpečiť, aby človek mal zdravé zuby od narodenia až po starobu.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Riziká predčasného odstavenia

Neprečítaný príspevokod artemis » 08 Dec 2011, 10:31

Klemka nechcem sa s tebou hádať, ale skús byť úprimná a pozrieť sa na vec komplexne. Nemôžeš porovnávať neporovnateľné. To jest ľudí ktorí sa v dávnej minulosti dožívali priemerne 25-30 rokov s dnešnými ľuďmi, ktorí sa dožívajú 70-75 rokov. Zloženie a konzistencia ľudskej stravy bola vo VŠETKÝCH dobách katastrofálna a to do rôznych aspektov.

A pekná je Tvoja poznámka o mimoriadne silnom evolučnom tlaku aby sa vyvinuli mechanizmy ako zabezpečiť aby mal človek zdravé zuby od narodenia až po starobu - s mojim dovetkom, že príroda naozaj vskutku nikdy nepočítala s tým, že ľudia sa budú dožívať veku ako dnes, špeciálne z pohľadu toho koľko ľudské zuby vydržia.

Pretože staroba z pohľadu prírody nastupuje už u človeka vo veku cca 35-40 rokov. A toľko by sme sa i dožívali nebyť pokroku ktorý má na svedomí ľudský mozog.

Mohla by si mi uviesť zdroj štúdií na ktoré sa odvolávaš?
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Ďalší

Späť na 6 a viac mesiacov

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 6 hostia

cron