Ustálené dojčenie, či hroziace odstavenie?

témy o dojčení starších detí

Ustálené dojčenie, či hroziace odstavenie?

Neprečítaný príspevokod janka » 06 Nov 2011, 00:01

Donedavna sa Miska dojcila neskutocne casto, az mi to islo na nervy, ked som nemohla kvoli dojceniu nic urobit, aj tu na tomto fore som kvoli tomu v nejakych temach frflala. Akosi som rozumela, ze je to normalne, aj z nejakych prezentacii na strankach mamily, a aj neskor som vyrozumela, ze sa tak prejavuje ustalovanie dojcenia v druhom roku zivota. Po case ale frekvencia dojceni radikalne klesla, teraz sa Miska dojci vecer na uspatie, v noci zoparkrat, rano na prebudenie, cez den si pyta prsnik len ked sa udrie, vyplasi, ked sa citi nesvoja v novej spolocnosti... skratka uz je to len taka psychicka podpora. Na jednej strane to vitam, lebo je to podstatne pohodlnejsie, no na druhej strane ma to aj zarazilo, ci je to normalne, tak zriedkave dojcenia. Nemoze to znamenat, ze sa ide uz odstavit? Ci je to v tomto veku, ak dojcenie je uz bezpecne ukotvene, normalne, a mam vyhliadku na mnoho mesiacov pohodlneho dlhodobeho dojcenia?
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: Ustálené dojčenie, či hroziace odstavenie?

Neprečítaný príspevokod Klemka » 06 Nov 2011, 07:53

Janka, u Vás ťažko povedať, pretože, ak si dobre pamätám, si tehuľka a to ovplyvňuje dojčenie staršieho dieťaťa, najmä, ak je takéto maličké ešte. Myslím, že je fajn, že si to všímaš, sleduješ, keby si mala naďalej pocit, že sa to nejako mení v zmysle znižovania počtu dojčení, môžeš prsník aktívne ponúkať a robiť ostatné kroky pre prilákanie dieťaťa na prsník - veľa fyzického kontaktu, spoločné spanie, spoločné kúpele atď. Môže to súvisieť aj s tvorbou mlieka, ktorá počas tehotenstva poklesne a nedá sa ovplyvniť prostriedkami, ktoré bežne na zvyšovanie tvorby mlieka používame (bylinky, domperidón).
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Ustálené dojčenie, či hroziace odstavenie?

Neprečítaný príspevokod Klemka » 06 Nov 2011, 13:14

A ešte by som rada dodala, že je neuveriteľné, ako veľmi dojčené dieťa vníma momentálnu situáciu matky, aj jej zmeny v hormonálnej situácii, toto píšem čisto z osobnej skúsenosti, neviem, čo na toto povie nejaký seriózny výskum, ale som presvedčená o tom, že dieťa reaguje na Tvoju momentálnu situáciu a je možné, že ak cítila, že časté dojčenie momentálne je pre Teba zaťažujúce, stiahla sa. Chcem znova zdôrazniť, že ak budeš naďalej takto pozorne sledovať Vaše dojčenie, myslím, že Vám odstavenie nehrozí.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Ustálené dojčenie, či hroziace odstavenie?

Neprečítaný príspevokod janka » 06 Nov 2011, 22:33

vdaka, Klemka, budem teda dojcenie sledovat a snazit sa udrzat aspon na tejto urovni. Vecery, noci a rana stale dojcenie funguje ako predtym, len ten den sa zmenil. Osobne si myslim, ze ja som Misku velmi neodradila, lebo ona nie je ten typ dietata, co by bralo do uvahy pohodlie ci nepohodlie okolia, ona si od narodenia velmi tvrdo isla za svojim :D

Je fakt, ze som nikdy nemala mety ako "chcem dojcit do troch rokov", "chcem dojcit tandemovo", len som vsetko brala, ako to prislo, vravela som si, ze ved ked sa odstavi, tak sa odstavi, asi to tak ma byt, a ze ked sa odstavi pred porodom, tak aspon bude potom po porode dojcenie jednoduchsie. No teraz sa mi zrazu zda, ze by mi to asi bolo luto... aj tak sa tomu raz nevyhneme, tak ci tak sa raz odstavi, vsak.
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: Ustálené dojčenie, či hroziace odstavenie?

Neprečítaný príspevokod Klemka » 07 Nov 2011, 08:27

Janka, ja som nemyslela, že Ty si aktívne niečo robila, aby si ju odradila, som presvedčená, že dieťa získava pri dojčení takisto veľmi presné informácie (hormonálne, inými chemikáliami, neviem...) o momentálnom stave a potrebách matky. Osobná skúsenosť ma v tomto veľmi presvedčila, plus veľmi často mi mamičky potvrdzujú, že dieťa vie, kedy dostanú menštruáciu, alebo prvé vedelo, že matka je tehotná.
Ja si nemyslím, že toto je na odstavenie, som sama zvedavá, ako to bude ďalej a držím palčeky!
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1


Späť na 6 a viac mesiacov

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 40 hostia

cron