Keď bábo prestane priberať

témy o dojčení starších detí

Keď bábo prestane priberať

Neprečítaný príspevokod zigi » 24 Okt 2011, 13:59

Potrebovala by som poradiť. Aj napriek tomu, že mám stále málo mlieka a už od júla štrajkujeme, sa mi malú úspešne darilo dokrmovať cievkou a s príkrmami od štvrtého mesiaca sme aj pekne priberali cca 150-200g týždenne. Teda až do konca septembra. Od 8. októbra, t.j. za viac ako dva týždne mi malá pribrala len 50g. Teraz má 7,450g a pekne si ich drží :(
Na papaní a ani dojčení sa nič nezmenilo, vlastne som mala pocit, že dojčenie bolo asi jeden týždeň lepšie, Hanku sa mi párkrát denne podarilo pekne nadojčiť aj bez cievky a okrem toho som jej dávala len polovičnú dávku mlieka denne a mala aj dosť pocikaných plienok, tak sme boli spokojní. Po týždni sa to ale zas dostalo do starých kolají a bez cievky sa nenadojčí, tak sme na tom zas ako predtým.
T.j. cz den vypije cez cievku cca 250-300ml MM (obcas trochu UM, ak nemám dosť odsatého) a 3x denne príkrm, cca 150ml zeleninka s maskom, cca 50-100ml ovocie, cca 50-100ml nejaka obilninova kasa s ovocim.

Jediná zmena, čo sa udiala, je, že chodime 2x tyzdenne plavat a malá je tam ako utrhnutá z reťaze, non-stop kope, cápe do vody, rehlí sa, no proste má riadny kalorický výdaj. Ona je inak taká riadne pohyblivá aj normálne, ale v tom bazéne je naozaj ako na baterky. Môže to až tak ovplyvniť váhu? Alebo mám pridať mliečko? Príkrmu mám pocit má dosť..
Plienok má 6, niekedy len 5 denne...

Poraďte prosím, začínam byť z toho dosť nešťastná, robím čo sa dá a furt je to na nič... :(

Ďakujem pekne.
zigi
 
Príspevky: 267
Registrovaný: 05 Jún 2011, 17:55
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 13 rokov, 11 dní
2. dieťa: Maťko
Rokov: 6 rokov, 10 mesiacov, 26 dní

Re: Keď bábo prestane priberať

Neprečítaný príspevokod gabika78 » 24 Okt 2011, 21:37

ahoj zigi.. netráp sa tým. Ak je čiperná, má dosť pocikaných plienok tak si myslím, že je to OK: Ani náš zhruba od 6 mesiaca nepribral ani Ň. Dokonca by som povedala, že troška aj schudol. Pripisujem to tomu, že začal štvornožkovať (síce len dozadu :mrgreen: ) a má malú vrtuľku v riťke. :-))
Obrázok užívateľa
gabika78
 
Príspevky: 448
Registrovaný: 15 Apr 2011, 13:54
Počet detí: 2
1. dieťa: Martinko
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 14 dní
2. dieťa: Romanko
Rokov: 10 rokov, 6 mesiacov, 30 dní
Môj status: Najväčšia liečivá sila je LÁSKA

Re: Keď bábo prestane priberať

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 25 Okt 2011, 00:15

Gabika ma uplnu pravdu. POkial je vsetko ostatne v poriadku (moc, stolica, usmev pre maminu). tak je to ok. Po 6tom mesiaci najmenej priberajuce deti naozaj mozu stagnovat, dokonca klesat na vahe, a to i pocas niekolkych mesiacov. Ak ti prikrmy pekne papa, tak sa mozes smelo sustredit na odstraneni UM a aj cievky - radsej jej to MM ponukni z poharika.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 5 mesiacov, 18 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 5 mesiacov, 11 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 1 mesiac, 12 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Keď bábo prestane priberať

Neprečítaný príspevokod Klemka » 25 Okt 2011, 11:35

Zigi, ja by som toto prešla s poradkyňou, ktorá komplexne všetko zhodnotí od začiatku až po súčasnosť. Nemáte dojčenie ideálne, ale čisto čo sa týka zdravia bábätka, priberanie by malo byť dobré, nech už ho dosahuješ akokoľvek (dojčením bez problémov alebo dojčením s rôznymi formami dokrmovania a prikrmovania). Ja sa priznám, že Tvoj konkrétny prípad tu občas vidím, ale komplexne nesledujem, neviem to takto zhodnotiť, bolo by treba vidieť všetky údaje o hmotnosti, vyhodnotiť to dobre v percentilových grafoch, do toho vidieť, ako to dojčenie naozaj vyzerá, koľko ona reálne vypije... nemáš sa na koho osobne obrátiť?
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Keď bábo prestane priberať

Neprečítaný príspevokod hysterka » 25 Okt 2011, 18:46

zigi, zial, zas sme v rovnakej teme. Moj maly mal dva tyzdne strajk a nechcel moc prikrmy, ale uz sa zas rozjedol, zelenina 170ml a mliecna kasa 130ml, ovocie mu nechuti, tak to zje len par lyziciek. Kojenie sa mi zdalo, na nase pomery, fajn. Pricucne, pocucka, mlieko sa mi pekne spusta... tak neviem, co zas robim zle...

zigi, ako robis tu kasu s ovocim?

klemka, pozries sa na to nase priberanie? dakujem
5t: pribral 900 g - vážil 4,8 kg
9t: pribral 800 g - vážil 5,6 kg
13t : pribral 7OO g - vážil 6,3 kg
16t: pribral 25O g - vážil 6,55 kg
18t: pribral 150g - vážil 6.7kg
22t: pribral 700g - vážil 7,4 kg
26t: pribral 28Og - vazi 7,68 kg
hysterka
 
Príspevky: 225
Registrovaný: 23 Apr 2011, 08:25
Počet detí: 0
1. dieťa: Natálka
Rokov: 15 rokov, 7 mesiacov, 21 dní
2. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 19 dní

Re: Keď bábo prestane priberať

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 25 Okt 2011, 23:08

Kukla som sa i ja - teraz ste tesne pod 50tym percentilom, pricom prve cca 2 mesiace ste boli tesne nad. Je tam jasne vidiet ta vasa kriza v 4tom mesiaci, ktoru ste vsak teraz nastastie vyrovnali. O mesiac by ste mali vazit cca 350g viac :-).
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 5 mesiacov, 18 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 5 mesiacov, 11 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 1 mesiac, 12 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Keď bábo prestane priberať

Neprečítaný príspevokod lenkaa » 26 Okt 2011, 13:37

Dnes sme boli u doktora. Maly mi pribral 400g za dva mesiace. Viem, ze je nutne mat viac udajov o hmotnostnom prirastku, ale tie bohuzial nemam, kedze mi ukradli mobil v kt. som mala maleho nezalohovany dennik :( Tesil sa, ze dojcime na poziadanie. Poznamenal, ze drobec je strasne biely az priesvitny a brali mu aj krv. Povedala som mu aj o nasich ubohych prikrmoch a on povedal, ze to moze byt aj pricina chudokrvnosti. Zajtra budeme mat vysledky. Som z toho smutna. :(
lenkaa
 
Príspevky: 340
Registrovaný: 11 Aug 2011, 11:59
Počet detí: 1
1. dieťa: syncek prvorodený
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 23 dní

Re: Keď bábo prestane priberať

Neprečítaný príspevokod akdarka » 26 Okt 2011, 13:48

a dr v karte/preukaze o zdravi a chorobach nevedie evidenciu hmotnostnych prirastkov? a anemia sa uz potvrdila?
aj nas maly je biely ako stena a mal KO v perfektnych hodnotach...
akdarka
 
Príspevky: 935
Registrovaný: 22 Mar 2011, 06:36
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 4 dni
Môj status: "Stratené je len to, čoho sa sami vzdáme."

Re: Keď bábo prestane priberať

Neprečítaný príspevokod zigi » 26 Okt 2011, 14:15

Hysterka, my sme tusim na jednej vlne. ;) Ale vam aspon to dojcenie ide...
No mna to sokovalo hlavne preto, ze prestala priberat zrazu z nicoho nic.
Tu su vahove udaje:
12tt: 5,50kg
14tt: 6,00kg
18tt: 6,61kg
22tt: 7,20kg
24tt: 7,40kg
26tt: 7,45kg

Klemka, ja poradkynu mam, ale je to uz take rozpacite, stretavame sa od jula, robim vsetko, co treba a cievky ani strajku sme sa nezbavili. Takze vsetky jej navstevy vyzeraju rovnako, mala sa nechce prisat, skusame poharik, nakoniec ju navela navela nadojcim s cievkou. Na to mi poradkyna povie, ze mam dbat na fyzicky kontakt, nosit ju atd... a to vsetko ale robim. Vidim uz na nej aj ja, ze nevie, co s nami, ked nic nezabera. Uz mi je aj hlupe ju zas volat, ked to bude zase to iste. O stagnovani na vahe som jej pisala, ale neozvala sa, tak preto sa obraciam na toto forum. Je mi to uz naozaj blbe ju obtazovat, ak si s nami nevie rady..nerada otravujem. Uz si pripadam ako hypochonder.

Okrem toho nas najvacsi problem je stale strajk. Takze na tvoju otazku, ci mam predstavu, kolko vypije, len tolko, ze mozno (maximalne) o 1dcl viac ako to, co jej dam cez cievku. Ona sa totiz aj prisaje, ale po par sekundach sa pusta, ak jej nejde mliecko, preto jej musim dat cievku. Ale aj s cievkou, sa pusta velmi casto, 2-3 razy za minutu...
Preto by bolo mozno naozaj lepsie cievky sa zbavit a skusit davat mm len z poharika ako pisala Janka, ale to jednak polku vylejeme a to mi je luto, a jednak ju uz na prsnik asi nedostanem.
zigi
 
Príspevky: 267
Registrovaný: 05 Jún 2011, 17:55
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 13 rokov, 11 dní
2. dieťa: Maťko
Rokov: 6 rokov, 10 mesiacov, 26 dní

Re: Keď bábo prestane priberať

Neprečítaný príspevokod zigi » 26 Okt 2011, 14:22

Hysterka k tej kasi. Ja som kupila bio prosnu instantnu v bio obchode, to len zalejem vodou a pridam ovocie. Ale inak varim pohanku a nedavno som zacala davat aj ovsene vlocky. To len povarim vo vode, pomixujem a pridam bud surove ovocie, alebo naparene (ak je prilis kysle, tak trosku zosladne). Ale inak tiez su dni, ked ovocie nechce, hlavne kyslejsie jablko ani bohovi...uspech mam len s hruskou, tu zle vzdy. ;)
...uz len keby som mala na to viac casu ..
zigi
 
Príspevky: 267
Registrovaný: 05 Jún 2011, 17:55
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 13 rokov, 11 dní
2. dieťa: Maťko
Rokov: 6 rokov, 10 mesiacov, 26 dní

Re: Keď bábo prestane priberať

Neprečítaný príspevokod lenkaa » 26 Okt 2011, 18:13

dakujem akdarka, vysledky mi zavolaju zajtra, tak si vypytame aj hmotnostne prirastky. Tak ich sem potom hodim. Zarazilo ma, ze sa im 400g malilo :( uvidime. Dam vediet.
lenkaa
 
Príspevky: 340
Registrovaný: 11 Aug 2011, 11:59
Počet detí: 1
1. dieťa: syncek prvorodený
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 23 dní

Re: Keď bábo prestane priberať

Neprečítaný príspevokod hysterka » 26 Okt 2011, 19:07

zigi,
tak to mi je luto, ze sa s tym strajkom tak stale trapite.
zda sa, ze vam ta cievka moc nepomohla... ja som cievku nepouzivala, nemal mi to kto ukazat a sama som sa s tym nemala kedy babrat.
My sme strajky presli vzdy osvedcenym uspavanim a hopsanim na fitlopte s prsiami k dispozicii - proste ked uz bol moc unaveny, umrncany, tak sa na ten prsnik skor ci neskor pricucol. Aj teraz, ked sa cez den nechce pricucnut, tak ho necham trochu polozit a za pol hod skusim zas.
Ani ked je velmi unavena, tak sa nepricucne? Ani vecer pri uspavani?

inak ja som zistila, ze jablko mu tiez nechuti a banan ho zas zapeka - ale dnes som skusila mu dat malu ovocnu Hippku - to je len ovocie bez cukru, a celkom to jedol - co som rada (az na to ze ten maly poharik stoji 1,3 e - co je teda dost)

ja robim kasu tiez instatnu - mliecnu ryzovu nutrilon - kedze naozaj neviem, ci toho mlieka ma odo mna dost.

tak sa drzte
hysterka
 
Príspevky: 225
Registrovaný: 23 Apr 2011, 08:25
Počet detí: 0
1. dieťa: Natálka
Rokov: 15 rokov, 7 mesiacov, 21 dní
2. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 19 dní

Re: Keď bábo prestane priberať

Neprečítaný príspevokod zigi » 26 Okt 2011, 19:28

No pri zaspavani sa prisaje, prave vtedy jej davam cievku, inak mi nevydrzi prisata ani s cievkou. A to tiez musime hopsat na lopte a spievat aby vydrzala. Ja uz neviem, chodim po byte furt hore bez, robim cumel, ale aj tak to nejde...aspon susedia su radi, ked ma vidia cez okno ;).
Moj problem je stale ten, ze mlieka je malo, spusta sa tazko, proste mame problem aj s prisatim, ale kedze sa mi nechce prisavat, som rada, ze sa vobec pricucne a nemozem prisatie upravovat, lebo by som ju uz na prso nedostala...
Inak ta Hippka je naozaj draha, Hamanek robia bio vyzivy a stoja do 1 Eura, skus mozno tie. A aj ked naparis, tak nechce? Aby si nemusela davat kupovane hotove, ale domace...
zigi
 
Príspevky: 267
Registrovaný: 05 Jún 2011, 17:55
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 13 rokov, 11 dní
2. dieťa: Maťko
Rokov: 6 rokov, 10 mesiacov, 26 dní

Re: Keď bábo prestane priberať

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 27 Okt 2011, 00:20

Hysterka - ak som nebola pochopena dostatocne, ospravedlnujem sa. Kazdopadne vase vysledky su zatial naozaj dobre, vyborne ste dohnali ten 4.ty mesiac. 50ty percentil je presne uprostred grafu, vy ste nieco pod, mozno 40ty, co ale znamena, ze ste uplne fajn, 40 babetiek zo 100 maju mensie prirastky ako vy a napriek tomu su tiez v norme. Mliecna kasa od Nutrilonu je urcite chutna, ale zbytocne obsahuje UM, nakolko uz podavas prikrmy a na prilepsenie dostatok MM. (ak dieta z nejakeho dovodu nema ziadne MM a uz konzumuje dostatok prikrmov, nepotrebuje uz ziadne UM. Kazda kvapka MM navyse a predovsetkym dojcenie samotne je v tomto pripade plus). V tom 7.mom mesiaci cakam, ze budete mat 7kg.

Zigi, vy ste vlastne opak Hysterky, ale tiez velmi fajn. Totiz vy ste boli totiz najprv pod 50tym percentilom (cca40ty) a potom vdaka vsetkemu moznemu snazeniu ste priberali dokonca viac ako je norma pre dany percentil a vyskocili ste niekde az ku 60temu percentilu. Ten slabsi prirastok za posledne 2 tyzdne pripisujem tomu, ze sa to snazi normalizovat a ist skor na ten 50ty percentil. Inymi slovami ta zvysena snaha viedla vlastne trocha ku prekrmeniu :-). Myslim, ze je cas vdaka tymto vybornym cislam trocha v snahe polavit a dat si priestor na oddych, hoci by to prvy tyzden-dva mozno znamenalo slabsie prirastky nez ocakavane. Moj navrh na ten oddych - v prvom rade odstranit cievku a v pripade potreby pouzit poharik. Ak poharik z akychkolvek pricin nepojde (mozno to bude aj dobre), tak to nechat tak a len ponukat MM co najcastejsie. Samozrejme nadalej ponukat prikrmy. Tie by ti mohli pomoct v psychike - ze ak by bola mala hladna, tak by sa hadam najedla. Je mozne, ze mocu bude nieco malo menej - aj my cikame viac, ked sa viac napijeme.
Ak sa naozaj odhodlas nechat veciam volny priebeh, odhadujem, ze dva tyzdne mozu prirastky stat, ale potom by sa mali hybat hore podla 50teho percentilu cca 300g/mesiac

Maminy, ste super, mate za sebou narocnych 6 mesiacov a dufam, ze teraz si mozte niekolko rokov konecne zacat uzivat pohodlie dojcenia :goodjob: :dojcenie: :goodjob:
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 5 mesiacov, 18 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 5 mesiacov, 11 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 1 mesiac, 12 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Keď bábo prestane priberať

Neprečítaný príspevokod zigi » 27 Okt 2011, 17:30

ďakujem ďakujem, nie je nad povzbudivé slová. To je to, čo asi potrebujeme najviac, lebo som už z toho všetkého úplne na nervy :mrgreen:
Skúsime nahradiť cievku pohárikom, ale pravdu povediac sa toho bojím, teda bojím sa, že sa mi už vôbec neprisaje.... keby som aspoň odsávať nemusela, to ma ničí asi najviac, malú si tak vôbec neužijem, buď odsávam, alebo sa ju snažím nakŕmiť, alebo uspávam..

Nejdem teda tú váhu chvíľu riešiť a skúsime vsa pohrať s tým pohárikom...no teda, to bude!

Hysterka, veľmi vám závidím, že vám to dojčenie funguje...vidíš, kto by to pred pár mesiacmi povedal, že? ;)
zigi
 
Príspevky: 267
Registrovaný: 05 Jún 2011, 17:55
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 13 rokov, 11 dní
2. dieťa: Maťko
Rokov: 6 rokov, 10 mesiacov, 26 dní

Re: Keď bábo prestane priberať

Neprečítaný príspevokod hysterka » 27 Okt 2011, 18:37

jankamich:
ja tym percentilom teda asi ozaj nerozumiem. Som myslela, ze to funguje tak, ze ked raz bol percentil 50, tak si ho ma drzat. Ked klesne pod - je to zle.
Za dva tyzdne mame poradnu, tak uvidim, co povie dr.

zigi: s tym kojenim, to zas u nas nie je uplne idealne - dnes sme boli u nasich - kojit niekde inde ako doma nehrozi - maly pozera po stenach, vrti sa, do toho pribehne dcera - vsetko ho rusi.
Tak predpokladam, ze si to v noci dozenie :(
Ale nastastie je uz vasci, tak mu uz davam aj trochu cajiku. Uz to bude lepsie - snad tych kojeni bude pomaly ubudat. Aj ked som bola dnes u kamosky a tej sa mala v roku budi castejsie ako ako ked mala 3 mesiace - tak uvidime, co bude.
Kedze som mala dcerku na UM - viem, ze ani to nie idealne - hlavne to behanie v noci po flasu ma totalne odraza. A dcera napriek tomu,ze UM uspava a je sytejsie, prvykrat prespala noc po dvoch rokoch. Uvidime, co bude tento za zavislaka ;)
Inak mas moj obdiv, ze skusat tu cievku a teraz aj poharik - ja by som na to ozaj nemala nervy.
Tak drzim palce, nech sa vam dari.
hysterka
 
Príspevky: 225
Registrovaný: 23 Apr 2011, 08:25
Počet detí: 0
1. dieťa: Natálka
Rokov: 15 rokov, 7 mesiacov, 21 dní
2. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 19 dní

Re: Keď bábo prestane priberať

Neprečítaný príspevokod hysterka » 28 Okt 2011, 07:28

zigi
a este sa chcem spytat, ako ti pomoze zrusenie cievky a krmenie z poharika k dojceniu?
hysterka
 
Príspevky: 225
Registrovaný: 23 Apr 2011, 08:25
Počet detí: 0
1. dieťa: Natálka
Rokov: 15 rokov, 7 mesiacov, 21 dní
2. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 19 dní

Re: Keď bábo prestane priberať

Neprečítaný príspevokod zigi » 28 Okt 2011, 14:25

No ak tomu správne rozumiem, tak tok mlieka z cievky je iný ako pri normálnom dojčení, je kontinuálny, rovnako silný a tá moja malá opica si zjavne na to zvykla. To vidno na tom, ze ked ju maám na prsníku, tak sa zlostí aj ked sa mi spustí mlieko, ale ked dám cievku je lepsie...ehm, ako kedy, niekedy ani to nepomoze. Takze by som ju asi mala naucit na normálne dojcenie bez cievky.
Lenze neviem ako, dnes som skúsila dat len poharik, nie cievku a nevedela som ju uspat, ona si zvykla papat cez cievku pred spaním, ale takto jej nic neslo...problem je, ze mne sa mlieko nespusta..je ho asi malo a ja som z toho v strese. Aj ked odsavackou odsajem denne aj 3 dcl, ked saje mala, tak ziadne pauzy...
Co mam este robit? Bez tej cievky nam to nejde, bojim sa, ze sa mi bez cievky odstavi uplne. Uz som z toho fakt hotova. Toto asi nikdy nebude dobre :(
zigi
 
Príspevky: 267
Registrovaný: 05 Jún 2011, 17:55
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 13 rokov, 11 dní
2. dieťa: Maťko
Rokov: 6 rokov, 10 mesiacov, 26 dní

Re: Keď bábo prestane priberať

Neprečítaný príspevokod hysterka » 29 Okt 2011, 16:30

no zigi, ja ti fakt neviem, snad ti tu odbornicky poradia, ale neviem, ci sa ti ju podari kojit bez cievky, ked je uz na nu taka zvyknuta... a preco ju vlastne rusis, ked ti to s tou cievkou ide?
osobne si neviem, predstavit, ako polrocne babo sa da naucit pit z poharika...

v kazdom pripade, si vydrzala pol roka! co nie je vobec malo!
len dufam,ze to ti nasi krpci ocenia, ked sme sa s nimi tolko natrapili ;)
hysterka
 
Príspevky: 225
Registrovaný: 23 Apr 2011, 08:25
Počet detí: 0
1. dieťa: Natálka
Rokov: 15 rokov, 7 mesiacov, 21 dní
2. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 19 dní

Re: Keď bábo prestane priberať

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 29 Okt 2011, 22:41

Zigi, ako vyzera vase dojcenie v noci ? Tiez potrebujete cievku? Pripadne su ine chvile, ked to ide bez cievky?
Bezne deti zaspavaju na prsniku tak, ze len dudlu napradno, t.j. uz ziaden tok. Stane sa vam niekedy, ze by si takto dudlala? Pouzivas cievku pri kazdom jednom dojceni? Zavadzas ju hned na zaciatku dojcenia alebo chvilu cakas?

Vo chvili, ked prestanes pouzivat cievku to bude fungovat ako dojcensky strajk. T.j. vela odmietania od Hanky a z tvojej strany obavy, ci to prekona. Podla tvojich odpovedi bude zrejmejsie ako to asi bude vyzerat. Ak je Hanka aspon v noci papat bez cievky, ak je aspon niekedy schopna papat bez cievky, ak aspon niekedy je schopna sat na prsniku kym tam nic nie je, tak by to malo byt uspesne. Ak nepozna flasu a cumlik, ale len prsnik, tak napriek tomu, ze to uz nebude take fajn ako doposial, tak by mala ostat pri prsniku. Chce to velmi vela fyzickeho kontaktu, idealne hore bez cely den :-) a vela trpezlivosti. Nezmeni to pravdepodobne za jeden den, ale krok po kroku by sa to malo upravovat - preto som tam dala tie 2 tyzdne na moznu stagnaciu v prirastkoch.
Ak odmietne papat,treba samozrejme udrziavat tvorbu mliecka odsavanim a dobre je uzivat Costi (alebo ho este stale beries?). Je jasne, ze existovat sa da aj odsavanim a s cievkou celu dobu dojcenia, ale pohodlnejsie je to zrejme bez nej :-), mimoine, pravdepodobnost dlhodobeho dojcenia je tak urcite omnoho vyssia. Cas na odstranovanie akychkolvek pomocok (okrem Domperidonu v nevyhnutnom pripade) je prave v case zavadzania prikrmov.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 5 mesiacov, 18 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 5 mesiacov, 11 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 1 mesiac, 12 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Keď bábo prestane priberať

Neprečítaný príspevokod zigi » 31 Okt 2011, 09:31

Janka, este raz dakujem velmi pekne za pomoc, ja uz tak zufalo hladam cokolvek co by nam pomohlo....

V noci sa dojcime dva razy, pekne pije, ale je to pomerne kratko, maximalne minutku dve, nie vzdy sa mi podari vymenit strany, lebo obycajne hned po tej minutke pitia zaspi. Inak sa prebudza castejsie,ale pit nechce, len chyti bradavku do pusy a drzi a musim si s nou pri tom sadnut, inak sa zobudi uplne. Takze nastastie, v noci cievku netreba. Ja inak po prvom nocnom dojceni odsavam mlieko, odsajem tak cca 40ml.
Denne dojcenia vyzeraju tak, ze sa prisaje len je cas, chvilu pockam kym je prisata, ci sa nepusti mliecko, ale vacsinou zacne byt hned nervozna, takze cievku jej musim dat hned. POtom ako spapa mliecko cez cievku ale pekne dudluje az zaspi. A to je cca 4 razy denne. Takze ano pred spanim dudluje naprazdno. POnukam aj inokedy, ale vzdy sa len prisaje cucka par sekund a hned sa odtrha a uz nechce. Kedze odo mna vela nevypije, odsavam cca 4-5krat denne, podla toho ako stihnem a raz v noci ako som pisala.

Takze Janka ak som to spravne pochopila, mam uplne prestat pouzivat cievku, mliecko dat len z poharika a ak sa nebude chciet prisat, tak odsavat....
Tak dnes to tak skusim, uvidim ako to zvladneme, uz sa bojim. Ale nevies si predstavit ako rada by som sa tej cievky a odsavania zbavila...

Hysterka, vies, ked ju dokrmujem cez cievku, musim odsavat, umyvat a sterilizovat flase, zabera to hrozne vela casu a je to hrozne neprakticke..

Este raz dakujem za rady!!!
zigi
 
Príspevky: 267
Registrovaný: 05 Jún 2011, 17:55
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 13 rokov, 11 dní
2. dieťa: Maťko
Rokov: 6 rokov, 10 mesiacov, 26 dní

Re: Keď bábo prestane priberať

Neprečítaný príspevokod zigi » 31 Okt 2011, 19:19

chcela som napisat, ze cez den sa prisaje len ked je cas spinkat...
zigi
 
Príspevky: 267
Registrovaný: 05 Jún 2011, 17:55
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 13 rokov, 11 dní
2. dieťa: Maťko
Rokov: 6 rokov, 10 mesiacov, 26 dní

Re: Keď bábo prestane priberať

Neprečítaný príspevokod zigi » 31 Okt 2011, 22:53

Tak dnes sme to skusali, ale nejak sa nam to s poharikom nedari. Vodicku z neho pekne pije, ale ked jej chcem dat mliecko, tak nechce, kruti hlavkou a odtlaca mi ruky... tak som jej predsa dala aj cez cievku 150ml, lebo z poharika sa mi podarilo do nej naliat len 20ml. :( :(
zigi
 
Príspevky: 267
Registrovaný: 05 Jún 2011, 17:55
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 13 rokov, 11 dní
2. dieťa: Maťko
Rokov: 6 rokov, 10 mesiacov, 26 dní

Re: Keď bábo prestane priberať

Neprečítaný príspevokod annag » 02 Nov 2011, 00:00

zigi
ak je to tak, nevadí - má cievku, ale dojčí sa. Je spokojná, nadojčí sa až sa "precucká" k spánku. Dojčenie sa skladá z dvoch rovnocenných častí: materského mlieka a sania prsníka. Ak to teraz v tejto chvíli potrebuje takto, nevadí. Stále môže využívať výhody dojčenia, stále prijíma materské mlieko a saje prsník. Bolo by zlé, ak by si mala maličká prsko sprotiviť len preto, že zrazu cievku nemá. Alebo sa úplne odstaviť. Niektoré napr. adoptívne mamy musia dokrmovať celé obdobie dojčenia cez cievku a sú šťastné - lebo ich dieťa sa dojčí a prsíčka neodmieta.

Ty máš mliečka podľa opisu veľa, maličká asi skôr reaguje na spúšťanie mliečka . Toto má priamy súvis so psychikou, pohodou mamičky. Ak už vopred očakávaš problém sú spúšťaním a prisatím , tak ten problém nastane - preto sa niekedy dojčenie nedarí, hoci všetko nasvedčuje tomu, že by sa malo. (i preto je veľmi dôležité už v začiatkoch dokrmovania vždy najskôr bábo nadojčiť a až tak pustiť mliečko cievkou - aby nestrácalo trpezlivosť)

Dávnejšie som si písala s mamičkou, ktorej bábo sa evidentne veľmi zle prisávalo, nemala v okolí pomoc a nevedela to zmeniť. Odsávala si mliečko viac než rok a dávala ho bábätku cievkou - a časom sa s tým zmierila a bola spokojná. Veľa mamičiek sa cievky zbaví až v čase príkrmov, keď už majú možno 9 či viac mesiacov a príde to zdanlivo náhle. Práve v čase, keď prestanú dojčenie, prírastky, cievky riešiť a berú to ako fakt. Tomu sa nedá rozkázať, a preto sa ani nedá povedať, či a kedy taká situácia nastane.

Môžeš skúsiť tok mliečka cez cievku počas dojčenia spomaliť - stačí ju ohnúť. Možno pomôže, ak jej každý deň po trošku budeš uberať množstvo. Možno jej ide len o prvý okamžitý tok mliečka a nie o jeho objem - najmä v čase, keď už chce i spinkať. V jej veku už vníma i samotnú cievku - už i to, že ju má v puse ju môže upokojovať . Takisto môžeš skúsiť kúpiť náhradnú cievku k suplementoru od Medely. Má totiž i tenší priemer než cievka a možno by to pomohlo k prechodu od silného toku k pomalšiemu.

Chápem, že je otravné zarábať mlieko a čistiť fľaše, no maličká Ti určite za Tvoju pozornosť, snahu a trpezlivosť dáva a bude dávať odmenu. Ona cíti, že robíš všetko, čo je v Tvojich silách. Váš vzťah to môže len upevniť. Napriek tomu,že má cievku v puse, musí byť pohľad na Vás dve úžasný, vychutnávaj si jej prítomnosť a spokojnosť na prsíčkach. Lebo ona si to, hoci s cievkou vychutnáva. :)
Obrázok užívateľa
annag
 
Príspevky: 153
Registrovaný: 20 Mar 2011, 22:46
Bydlisko: okres Liptovský Mikuláš
Počet detí: 3
1. dieťa: Adelka
Rokov: 21 rokov, 2 mesiace, 8 dní
2. dieťa: Miško
Rokov: 17 rokov, 7 mesiacov, 20 dní
3. dieťa: Anička
Rokov: 15 rokov, 5 mesiacov, 23 dní
Môj status: Aby dojčenie prinášalo mamičke radosť ...

Re: Keď bábo prestane priberať

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 02 Nov 2011, 00:18

A ten Costi? Ostatne odpovede vyzeraju podla mna velmi dobre, len keby to ta psychika vedela vsetko vydrzat :-).

Kazdopadne vyborne je, ze ta noc je bezproblemova. Aj kvoli odstranovaniu cievky, a hlavne kvoli tvojej psychike. Ono nic nie je dokonale, ani ta cievka. Aj na nu sa da zvyknut a je to potom narocne odstranit.

Mam jeden poradensky pribeh, ktory Ta dufam povzbudi. Bolo to cca 9 mesacne babo, uplne zavisle od cumlika, ktore od troch mesiacov bolo dojcene iba pocas spanku a cez den krmene flasou s UM (normalne som neverila, ze je nieco take mozne). Mamicka ma kontaktovala, ako zvysit laktaciu, nakolko maly zacal spavat uz len raz denne (teda cez den uz len jedno dojcenie, nie dve ) a v noci sa krmil asi 1-2 krat. Mamicka zacala brat Costi, zrusila flasu aj UM (maly uz mal dost prikrmov+nieco MM), zvysili fyzicky kontakt a snazila sa obmedzit cumel (nedokazala ho zrusit celkom). Taktiez mala skusit zvysit pocet nocnych dojceni. Mliecko stuplo, v noci sa darilo dojcit viac. Obmedzenie cumlika bolo tazke, hlavne zo zaciatku, ale snazili sa pouzit najprv naruc, potom cumel. Asi po 1-2 mesiaci sa podarilo prvykrat nadojcit tesne pred spanim (t.j. pri vedomi). Od toho casu sa to zlepsovalo, az jedneho dna maly rozhryzol cumel. Novy nechcel a uplne ho nahradil dojcenim.

Je mozne, ze ak by mamicka odstranila cumel hned, ten vysledok by sa dostavil radovo v par tyzdnoch, takto to bolo par mesiacov. Je tiez vsak mozne, ze nasledny strajk by mamicka nemusela zvladnut a vysledok by nebol dobry. Vy ste na tom omnoho, omnoho lepsie, nemate zle navyky, akurat bude treba zvladnut iny sposob dojcenia - nie parkrat velky tok, ale castejsie dojcenie s mensim tokom. Z pribehu je vidiet velku oporu v nocnom dojceni. Aj tebe aj na zaklade vasho opisu, odporucam skusit pridat nocne dojcenia a nahradit tym nocne odsavanie. Taktiez pocas dennych spankov skusit nadojcit tak cca po hodinke spanku - deticky su vtedy zvycajne v lahsej faze spanku a aspon bude lepsie v spanku pokracovat. Ono celkovo by bolo najidealnejsie si na tyzden zavolat maminu a s malou byt co najviac "hore bez", v neustalom fyzickom kontakte.

Denne dojcenie mimo spanku - Ak som pochopila spravne, tak cez den sa 4 krat "poriadne" naje a spolu vypije cca 600ml odstriekaneho mlieka. Tak ako mala, aj ty si zvyknuta na urcity sposob dojcenia, ktory vyzera zvonku ako ten spravny. T.j. cca kazde 3 hodinky sa mala poriadne napije a medzitym bud spinka alebo sa hra. Ty si vsak medzitym neoddychnes, lebo si musis odstriekat mliecko, i ked by si si mozno radsej s malou lahla a spala :-). Tento rytmus je velmi typicky pre flaskovane deti s UM, ktori ludia poznaju a nevedia, ze dojcene deti su ine. UM totiz dieta na rozdiel od MM dobre uspia. MM v skutocnosti je najidelanejsie podavat co najcastejsie. Inymi slovami, potrebuju si cucnut trosku kazdu chvilu. Ked si to preratame - 150ml kazde 3 hodiny je 50ml kazdu hodinu, resp. 25ml kazdu polhodinu... A tu zrazu tych 20ml je uplne perfektne cislo! Naozaj staci dat trosku cucnut kazdy polhodinu! Je mozne, ze sprvoti sa to malej nebude pacit, mozno bude nejaky strajk - vtedy treba podat mliecko poharikom (islo vam to super). Idealne si odstriekat nie popredu, ale len v pripade odmietnutia a podat jej hned tu trosku poharikom. Nerobit si zbytocne zasoby. Aj tato zmena v odstriekavani pomoze v zmene manazovania dojcenia na castejsie a mensie objemy.

Takze sumar:
- zvysit dojcenia pocas spanku
- zavolat si pomoc aspon na tyzden a byt s malou v co najvacsom fyzickom kontakte, i pocas denneho spanku
- zvysit pocet dojceni cez den, hoci kazdu polhodinu si cucnut
- ak odmietne dojcenie, trocha si odstriekat a podat poharikom. 20ml kazdu polhodinu je super. Nerobit si zbytocne zasoby popredu

Velmi drzim palce. :goodjob:
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 5 mesiacov, 18 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 5 mesiacov, 11 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 1 mesiac, 12 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Ďalší

Späť na 6 a viac mesiacov

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 49 hostia

cron