Dojcenie a choroba

témy o dojčení starších detí

Dojcenie a choroba

Neprečítaný príspevokod liienka » 05 Okt 2011, 14:16

Ahojte,

Mam 13 mesacnu dcerku, ktoru celkom uspesne dojcim od narodenia. Kedze som od 1.9. nastupila do prace a dcerka do jasli, asi 2 mesiace sa dojcime uz len rano a vecer. Vsetko bolo v poriadku, pokial som neochorela, teplota, nadcha, bolest v hrdle. Od pondelka som na PNke, a dcerku mam tiez doma, lebo ma nadchu - tej sa nevie zbavit uz druhy tyzden, aj to moze byt dosledok poklesu tvorby mliecka?
Uz tyzden citim, ze mliecka je menej, dokonca teraz sa mi zda, ze vobec. Po prisati uz necitim ani spustaci reflex, dcerka pije asi naprazdno. Neviem co mam robit, casto si ju prikladat? V pondelok idem naspat do prace, dcerka do jasli, potom to uz nebude mozne. Mam este sancu vratit sa k dojceniu?

Dakujem
liienka
 
Príspevky: 1
Registrovaný: 05 Okt 2011, 13:23
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 9 dní

Re: Dojcenie a choroba

Neprečítaný príspevokod vejula » 05 Okt 2011, 18:37

určite častejšie prikladaj a mliečko sa rozbehne. čim menej mala papka tym menej mliečka sa bude tvoriť.
Obrázok užívateľa
vejula
 
Príspevky: 841
Registrovaný: 29 Máj 2011, 10:14
Bydlisko: žilina
Počet detí: 0
1. dieťa: Dominik
Rokov: 14 rokov, 18 dní
2. dieťa: kristinka
Rokov: 11 rokov, 5 mesiacov, 23 dní
Môj status: nieje nič krajšie ako byť mamičkou

Re: Dojcenie a choroba

Neprečítaný príspevokod Klemka » 06 Okt 2011, 09:33

Liienka, je veľmi ťažko cez internet vyhodnotiť tvorbu mlieka, je pravdepodobné, že je to tak, ako uvádzaš, určite k tomu môže prispieť aj to, že ste začali fungovať iným systémom, dve dojčenia denne pre 13-mesačné dieťa môžu spôsobiť, že tvorba mlieka (bez ohľadu na chorobu) poklesne a časom môže dieťatko začať na znížený tok mlieka reagovať. Mnohým pracujúcim mamičkám sa osvedčilo dieťa dojčiť vždy, keď sú s ním v kontakte, teda ráno a po príchode z práce ho prakticky dojčiť a nekŕmiť tuhou stravou až zase do odchodu do práce ďalší deň. Mimoriadne dôležité je tiež to, aby dieťa v čase neprítomnosti matky nebolo kŕmené fľašou, ideálne nemalo skúsenosť so žiadnym cumlíkom, či už na fľaši alebo klasickým cumľom. Zmenený spôsob prisávania a odlišný spôsob satia, plus skutočnosť, že fľaša poskytuje stabilný a rýchly tok tekutiny, dokážu ohroziť dojčenie aj po 13. mesiacoch úspešného dojčenia.
Ako riešenie by som Ti navrhovala sa skontaktovať s poradkyňou pri dojčení a osobne sa pozrieť na jedno-dve dojčenia a posúdiť, či sú skutočne najmä o satí naprázdno, alebo dcérka aj pije. Okrem toho môžeš skúsiť aj Ty, napr. pomocou videí na stránkach Mamila.sk si naštudovať, ako rozlíšiť, kedy pije a kedy saje naprázdno a odsledovať si ako vlastne pri dojčení pije. Ak uvidíš, že skutočne tie dojčenia sú prevažne o satí naprázdno a prehltne skutočne len pár krát a máš záujem za dojčenie zabojovať, existujú možnosti, ako toto zvrátiť. Samotná tvorba mlieka sa dá podporiť, asi najvhodnejší spôsob v Tvojej situácii je zvýšiť tvorbu mlieka prostredníctvom domperidónu, ktorého dávkovanie a spôsob užívania je najlepšie konzultovať osobne s poradkyňou, aby bolo jeho užívanie s maximálnym efektom. Okrem toho je však treba upraviť aj to, čo spôsobilo tento stav. Je možné, že aj samotná choroba, najmä ak bola spojená s vyššou teplotou, do toho prispela, okrem toho, je však dobré zvážiť naozaj výlučné dojčenie v čase, kedy si doma z práce, zintenzívnenie kontaktu v čase, kedy sa môžeš dieťatku venovať - spoločne spať, nosiť dieťa v detskom nosiči, občas mať dieťatko v kontakte koža na kožu, ktorý takisto veľmi napomáha dojčeniu.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1


Späť na 6 a viac mesiacov

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 38 hostia