Časté dojčenie 16-mesačného dieťatka

témy o dojčení starších detí

Časté dojčenie 16-mesačného dieťatka

Neprečítaný príspevokod tinka33 » 17 Sep 2011, 14:20

Ahojte,

myslite si ze je nevhodne ked krmim na poziadanie 16-mesacnu dcerku? Mne osobne to problem nerobi, nemam problem ju hocikde nakrmit, len mi v hlave viri myslienka, ci si na to nezvykne a ked bude starsia (a bude mat viac rozumu :) ) nebude to vyuzivat. Tym myslim, pytat si mliecko v (pre mna) nevhodnych chvilach, ked sme vonku, niekde medzi ludmi a prave ju nemam v manduke. Mate s tym niekto skusenosti? Nechavam tomu zatial volny priebeh, len ma zaujima, ci by som pomalicky mala dcerku ucit, ze mliecko nemoze hocikde. Aby si na to proste zvykla, a potom, ked naozaj mozno pride situacia ked nebudem moct ju nadojcit, by to pochopila a nespustila protestny plac.
Zaujima ma, ako to riesite Vy, mamicky, ktore mate uz taketo, trosku starsie babatko.
Dcerka si pyta vcelku casto, pije po menej ale castejsie (mnohokrat aj kazdu hodinu a niekedy aj castejsie). Esete pridavam informaciu, ze sa prisava tak vselijako ale nedari sa mi to nijak ovplyvnit, ked pije aspon stlacam prsnik aby sa jej dostalo dostatok mliecka.

Dakujem :)
tinka33
 
Príspevky: 46
Registrovaný: 23 Mar 2011, 09:09
Počet detí: 1

Re: Časté dojčenie 16-mesačného dieťatka

Neprečítaný príspevokod Ludka » 17 Sep 2011, 14:59

Zatial by som to neriesila od 18 mesiacov plati zasada neponukat, neodmietat. Teraz je to este potrebne, ponukat. Co sa tyka pravidiel, kedy kde a ako....mate na to este cas ;) ked vyrastie, lepsie to pochopi aj prijme...
Obrázok užívateľa
Ludka
 
Príspevky: 298
Registrovaný: 22 Mar 2011, 00:06
Bydlisko: Košice
Počet detí: 3
1. dieťa: 8
2. dieťa: 3
3. dieťa: 14 dní
Môj status: ...aby dojčené dieťa bolo normou...

Re: Časté dojčenie 16-mesačného dieťatka

Neprečítaný príspevokod Klemka » 17 Sep 2011, 17:06

Tinka, dojčenie na požiadanie je dôležitou podmienkou úspešnosti dojčenia podľa Svetovej zdravotníckej organizácie. Zároveň WHO odporúča pre dojčenie, že po 2. roku, kedy sa dojčenie ukotví, je vhodné dojčiť "tak, ako to matke a dieťaťu vyhovuje". To znamená, že je vhodné dojčiť štýlom "ponúkať a neodmietať" do času, kým nemáš pocit, že dojčenie je ukotvené, čo nastáva najskôr po 18. mesiaci, v pol roku medzi 1,5 a 2. rokmi a spoznáš to podľa toho, že dieťa sa stane na prechodnú doby malým závisláčikom, bude potrebovať dojčenie často, dlho, opakovane... väčšinou to prebieha približne takto. Osobne by som Ti odporúčala momentálne neriešiť teraz niečo, čo Ti teraz nevadí, s cieľom "predísť niečomu do budúcna". Dieťa je každú chvíľu iné, inak schopné chápať, správať sa, je podľa mňa zbytočné teraz obmedzovať dojčenie preto, aby sa ho potom dieťa nedožadovalo v nevhodných situáciách. Matka si Ty, pravidlá určuješ Ty. Keď bude dieťa staršie a nebude Ti vhodné dojčiť niekde, máš právo dojčenie odmietnuť, prípadne sa posnažiť uspôsobiť Vaše dojčenie tak, aby ste boli obaja spokojní - napr. dojčiť v šatke a pokračovať vo svojej činnosti. Ale je fakt, že dojčenie si dieťa pýta často v situáciách, v ktorých je zúfalé, veľmi unavené, hladné a tieto situácie sa ťažko riešia rozumnou dohodou. Ak by si ju vôbec nedojčila, aj tak by sa takéto situácie vyskytli a podľa mňa je pre dojčiacu matku omnoho jednoduchšie ich zvládnuť diskrétnym dojčením kdekoľvek, pri ktorom si dieťa trošku odpočinie, naberie energiu a dá sa s ním potom rozumne rozprávať, než pre nedojčiacu matku, ktorá musí byť omnoho vynaliezavejšia pri hľadaní riešení v týchto vypätých situáciách. Jednoducho povedané - ak dieťa bude v kondícii, môžeš o dojčení rozhodovať v situáciách, kde Ti nebude po vôli Ty, ak bude v zlom rozpoložení, nepomôže Ti, že teraz si dohodnete nejaké pravidlá.
Poznámočka - ak dcérka dobre priberá a prospieva, nie je potrebné sledovať špeciálne dojčenie, či pri ňom dosť pije, stláčať prsník a pod. - môžeš si pri dojčení robiť niečo iné a užívať si, že máš trošku voľna :)
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Časté dojčenie 16-mesačného dieťatka

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 18 Sep 2011, 00:34

Je to krasne, ze mate s dcerkou taky pekny vztah. Skoda len, ze to, co by sa malo povazovat za prirodzene, mame niekedy obavy, ci to nie je nevhodne. Mozno pomoze pozorovanie okolia - je niekedy nevhodne, ked si dieta, ktore nie je dojcene, pyta pit? Cim je dieta mensie, tym viac je zrejme, ze pravidla velmi nepomozu a dieta s flasou v kociku vidime hocikde. Cim starsie dieta, tym su pravidla jasnejsie - napriklad pri prechadzani cesty napoj 3 rocnemu dietatu nepodame. DOjcata su na tom tak isto. Kym su malicke, treba im ponuknut prsnik hned ked sa zamrvia. Ked su vacsie, mohokrat musia chvilu pockat, lebo mamina si chce najst pohodlnejsiu polohu alebo hoci kludnejsi kutik, kde nebude babo rusene. Taktiez ked su nosene na chrbte (zvacsa tak po roku), nebudeme si ich predsa prekladat dopredu kazdu chvilu, to by sme nic neporobili (Africanky by neokopali pole)- musia pockat. Myslim, ze aj tvoja dcerka je uz vo veku, kedy uz mamicka dava obmedzenia - jednoducho to patri k zivotu. Verim, ze tvoj materinsky cit ti presne povie, kde tie hranice uz mozes zacat davat, presne tak ako ta krasne viedol doposial.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 5 mesiacov, 18 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 5 mesiacov, 11 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 1 mesiac, 12 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Časté dojčenie 16-mesačného dieťatka

Neprečítaný príspevokod tinka33 » 20 Sep 2011, 13:21

Dakujem Vam krasne Ludka, Klemka aj Janka :) uistila som sa v tom ze nebudem nic riesit, urcite na to pridem sama kedy bude vhodna doba na akesi "urcovanie pravidiel". Pochybnosti mam preto, lebo niektore kamaratky - mamicky, mali s tymto problem a riesili ho len tym ze prestali dojcit lebo inak sa im nepodarilo problem vyriesit. Ale ja chcem este dojcit co najdlhsie.

Klemka, s tym priberanim mame trosku problem. Nie je to kriticke, ale myslim ze by dcerka mohla mat aj trosku viac kileciek. Ma 15,5 mesiaca a vazi 8600g. Preto stlacam prsnik. Ale nie vzdy. Len vtedy, ked uz saje naprazdno (pomaha to, lebo sa zle prisava, tak, ako sa jej zachce :) a uz ju to neviem odnaucit).

Dcerka sa zatial nosit na chrbte nechce (skoda, mnohokrat by som to potrebovala, hlavne pri praci), ale nechavam to na nu. Este sa tam neciti dobre. Preto ked je vpredu, dojcim ju hocikedy, je to super :) hlavne ked sme v meste.
tinka33
 
Príspevky: 46
Registrovaný: 23 Mar 2011, 09:09
Počet detí: 1

Re: Časté dojčenie 16-mesačného dieťatka

Neprečítaný príspevokod divoska » 18 Nov 2011, 00:06

dotaz /nenasla som lepsiu kategoriu kam s nim/.

dnes sa mi /zajtra 15m/ syn dojcil vacsinu dna tak, ze striedal prsniky po par desiatkach sekund. doslova vystriedal ich asi tak doblba - ja neviem - desiatky krat.... aj pri sprchovani sa chcel prisat, vacsinou par sekund cucne a je spokojny, teraz ale zase striedacky a 10 minut vkuse toto. pri zaspavani detto, hocikedy pomedzi to takisto, jednoducho toto som dnes mala cely den /na navsteve to bolo specialne komicke :) ono sa totiz hrabe od jedneho k druhemu ako keby sa blizil koniec sveta/. mlieko mam evidentne stale v obidvoch, taketo srandy sme takto intenzivne este nemali. stretla ste sa s tym prosim niektora?
netusim ci to mam riesit vysvetlovanim ala ze bud si das z jedneho alebo nebude a bude az neskor /alebo to este nema vyznam sa o to snazit/, alebo ma len nejaky zvlastny den co sa dojcenia tyka, alebo pochopil ze mam dva prsniky naraz :))) doteraz som bola vzdy ochotna vsetko, otazne je ci uz nemam zacat stanovovat nejake hranice. netusim ci to je vymyslanie, zuby /ktore ma viacere len tak tak na prerezanie/ alebo nieco ine.
dik
divoska
 
Príspevky: 1
Registrovaný: 22 Mar 2011, 10:36

Re: Časté dojčenie 16-mesačného dieťatka

Neprečítaný príspevokod Norika » 18 Nov 2011, 00:09

divoska píše:dotaz /nenasla som lepsiu kategoriu kam s nim/.

dnes sa mi /zajtra 15m/ syn dojcil vacsinu dna tak, ze striedal prsniky po par desiatkach sekund. doslova vystriedal ich asi tak doblba - ja neviem - desiatky krat.... aj pri sprchovani sa chcel prisat, vacsinou par sekund cucne a je spokojny, teraz ale zase striedacky a 10 minut vkuse toto. pri zaspavani detto, hocikedy pomedzi to takisto, jednoducho toto som dnes mala cely den /na navsteve to bolo specialne komicke :) ono sa totiz hrabe od jedneho k druhemu ako keby sa blizil koniec sveta/. mlieko mam evidentne stale v obidvoch, taketo srandy sme takto intenzivne este nemali. stretla ste sa s tym prosim niektora?
netusim ci to mam riesit vysvetlovanim ala ze bud si das z jedneho alebo nebude a bude az neskor /alebo to este nema vyznam sa o to snazit/, alebo ma len nejaky zvlastny den co sa dojcenia tyka, alebo pochopil ze mam dva prsniky naraz :))) doteraz som bola vzdy ochotna vsetko, otazne je ci uz nemam zacat stanovovat nejake hranice. netusim ci to je vymyslanie, zuby /ktore ma viacere len tak tak na prerezanie/ alebo nieco ine.
dik

aj moj sa tak dojci...obca sa vklude naje z jedneho,potom z druheho a ako sa to blizi ku koncu, tak castejsie strieda..alebo niekedy si len lezi, a niekedyy nemacas sa ani najest, este aj pri dojceni skace po mne, specialne po krku a vybera si ktory chce...
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 2 dni

Re: Časté dojčenie 16-mesačného dieťatka

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 19 Nov 2011, 23:56

Divoska, tvoj pribeh pekne vystihuje skutocnost, ze dojcenie nie je len krmeni. Pre dietatko je to i velmi prijemna cinnost, vdaka ktorej sa vela uci a objavuje svet. Momentalne zrejm objavil, ze miecko sa nachadza na oboch stranach maminy a asi sa nevie novej skutocnosti nabazit. Je to zazrak mat moznost pozorovat takto zblizka rozvoj dietatka a tesis sa spolu s nim, ze ku uplnej spokojnosti mu staci iba mamina
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 5 mesiacov, 18 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 5 mesiacov, 11 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 1 mesiac, 12 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt


Späť na 6 a viac mesiacov

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 53 hostia

cron