Strácam mlieko - čo s tým???

témy o dojčení starších detí

Strácam mlieko - čo s tým???

Neprečítaný príspevokod Lea » 09 Jún 2011, 22:05

Dobrý večer,

potrebujem akútne poradiť od skúsenejších laktačných poradkýň či mamičiek.
Mám 11 mesačné dievčatko a hoci naše začiatky s dojčením neboli ideálne, môžem skonštatovať, že neskôr sa to ustálilo a dojčenie je, teda bolo, v pohode, obidve si ho užívame. Žiaľ, tento týždeň mám silný pocit, že mliečko strácam. Príčinou je zrejme moja choroba - prekonala som črevnú chrípku a v pondelok sa k nej priradili aj vysoké horúčky a pravdepodobne upchatý mliekovod (pozn. s upchatými mliekovdami mám bohaté skúsenosti :( , ale môžem povedať, že tentokrát to bol extrém. Pomaly som si začala myslieť, či nejde o mastitídu, keďže horúčky aj bolesť v prsníku začali v ten istý deň, resp. noc. V utorok sa mi podarilo z prsníka povytláčať žltú tekutinu - vyzeralo to ako hustá smotana alebo maslo a bolo to mierne lepivé - myslíte, že to bol upchatý mliekovod??? V stredu ma už prsník našťastie nebolel, ale mliečko stále z neho po stlačení nestrieka tak ako to bolo vždy predtým. Ani pri dojčení mi už z nepoužívaného prsníka mlieko nekvapká, o striekaní už ani nehovoriac, tak ako to bývalo. Predtým som cítila spúšťací reflex a aj na malej som videla, aj počula, že jej mliečko ide a ona pije. Dnes, keď sa aj mliečko spustí, tak počujem a vidím, že intenzívne pije možno 20 sekúnd a potom sa už len pohráva s bradavkou. Snažím sa aj stláčať prsník a niekedy to na chvíľočku pomôže, ale tiež môžem hovoriť len o sekundách. Taktiež malá má len mierne pocikané plienky, aj to max 6 ks. Dnes ráno som sa už naozaj vyľakala, lebo som ju zvykla prebaľovať aspoň jedenkrát v noci aj keď sa mi niekedy nechcelo ;) , tak ráno mala plienku ťažkú ako olovo, dnes - bola po celej noci takmer suchá!!! Moje prsia sú ako "prázdne mäkké vechtíky".
Teóriu o správnom dojčení poznám (však momentálne absolvujem aj kurz), pauzy v brade sledujem, ale sú veľmi chabé. Dojčím na požiadanie, resp. ponúkam, aj keď si bábo nepýta, nepodávam čaj ani iné tekutiny, stláčam prsník. Polohu máme akú máme a prisatie už v tomto veku asi tiež veľmi neovplyvním. :( Príkrmom moja malá veľmi nefandí, takže nepredpokladám, že by bola prejedená a tým by sa znižoval jej záujem o dojčenie.
Dnes som si začala odstriekavať mlieko (aby som si zvýšila tvorbu), za 15 minút som zo seba "vycedila" možno 1 polievkovú lyžicu (pozn. odstriekavala som z prsníka, z ktorého som práve dojčila, ale aj tak). Pijem intenzívne čaje na podporu tvorby mlieka, dokonca som začala jesť pivovarnícke kvasinky a hroznový cukor. Rozmýšľala som aj nad senovkou a benediktom, ale keďže to pomáha skôr v prvých dňoch dojčenia, asi by to nebolo naj-riešenie.
Tak som začala ráno intenzívne rozmýšľať nad kúpou Motília. Možno náhoda, možno nie, v lekárničke u nás doma som našla 2 takmer plné balenia - COSTI - Domeridonum 10 mg (také malé ružové tabletky, 30 ks v balení). Moja otázka znie - je správne, že som si ich nasadila alebo sa takáto situácia dá riešiť inak? Užila som 3 x po 3 ks - zatiaľ nejaké extrémne zmeny nebadám, ale uvidíme v noci. Mám v ich užívaní pokračovať, ako dlho ich mám užívať (aspoň 2 týždne a potom postupne vysadzovať? či ak sa mi bude zdať zajtra, že sme na tom lepšie, stačí keď budem užívať týždeň a naraz vysadím) a ak sa mi nepodarí zohnať recept na ďalšie balenia môžem ich neskôr nahradiť Motíliom. Prosím poraďte mi!
A ak máte niekto dobré tipy - ako sa už v podobnej situácii neocitnúť, budem rada, keď ich tu spomeniete. Dojčiaca mamička by mala byť v prvom rade v pohode, aby mohla dojčiť, ale ja som sa už dávno tak ničoho nebála ako straty týchto vzácnych chvíľ, ktoré s malou máme, keby som prišla o mliečko. :(
Lea
 
Príspevky: 24
Registrovaný: 02 Apr 2011, 20:47
Počet detí: 1
1. dieťa: Natálka
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov, 21 dní
2. dieťa: Katuška
Rokov: 11 rokov, 5 mesiacov, 3 dni

Re: Strácam mlieko - čo s tým???

Neprečítaný príspevokod Ludka » 09 Jún 2011, 23:11

Ahoj moja,

Mozes ich nahradit Motiliom, uplne v pohode.
ako sa zavadza najdes tu:
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojci ... -uzivania/
a ako sa vysadzuje presny postup najdes tu:
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojci ... -uzivania/
Mozno ich po dobrati nebudes uz vobec potrebovat....

poradila by som ti este kontakt koza na kozu, i ked ste uz vacsi ale pomaha to i v tomto veku.
Senovku a benedikt si mozes nasadit uplne bez problemov.
Obrázok užívateľa
Ludka
 
Príspevky: 298
Registrovaný: 22 Mar 2011, 00:06
Bydlisko: Košice
Počet detí: 3
1. dieťa: 8
2. dieťa: 3
3. dieťa: 14 dní
Môj status: ...aby dojčené dieťa bolo normou...

Re: Strácam mlieko - čo s tým???

Neprečítaný príspevokod etnicka » 10 Jún 2011, 11:53

Ja by som este dodala, ze v kazdom veku dietatka sa da upravit prisatie. Najlahsie sa to robi, ked ja babatko v polospanku.
Obrázok užívateľa
etnicka
 
Príspevky: 326
Registrovaný: 23 Mar 2011, 00:23
Bydlisko: Sazdice
Počet detí: 1
Rokov: 15 rokov, 29 dní
Môj status: Kazdy si vytvara svoju realitu

Re: Strácam mlieko - čo s tým???

Neprečítaný príspevokod etnicka » 10 Jún 2011, 11:58

Pridavam link na protokol o slabom priberani po dobrom priberani http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pr ... -priberat/
Obrázok užívateľa
etnicka
 
Príspevky: 326
Registrovaný: 23 Mar 2011, 00:23
Bydlisko: Sazdice
Počet detí: 1
Rokov: 15 rokov, 29 dní
Môj status: Kazdy si vytvara svoju realitu

Re: Strácam mlieko - čo s tým???

Neprečítaný príspevokod Andrea » 13 Jún 2011, 00:28

Ahoj Lea, mame cca rovnako stare deti, a pred necelym mesiacom som mala pocit ze stracam mlieko. Nepresla som si sice takymi peripetiami ako ty a mlieka som vzdy mala dost, takze mozno to bol len moj subjektivny pocit. Kazdopadne som si den davala senovku a asi po 24hod som mala prsia naliate skoro ako ked mal maly par tyzdnov. Takze ja verim senovke, intenzivnemu kojeniu a pozitivnemu pristupu :). Hodne zdaru.
Andrea
 
Príspevky: 28
Registrovaný: 04 Apr 2011, 11:26
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov

Re: Strácam mlieko - čo s tým???

Neprečítaný príspevokod kinsi » 15 Jún 2011, 15:27

Lea, ako pokračujete? Zmenilo sa niečo?
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov, 21 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 4 mesiace, 16 dní

Re: Strácam mlieko - čo s tým???

Neprečítaný príspevokod Lea » 15 Jún 2011, 22:03

Ahojte dievčatá,
v prvom rade ďakujem pekne za rady a záujem :D , je to dobrý pocit, keď sa človek má o koho oprieť.
Pokračujeme vcelku úspešne. Na druhý - tretí deň sa mi produkcia mliečka vrátila v plnej miere (sme šťastné :D ). Začala som postupne vysádzať Costi, každý deň jednu tabletu.
Cez víkend som bola akurát na školení pre laktačné poradkyne a tam som si tiež overovala správnosť svojho rozhodnutia. V podstate som urobila dobre, možno som mohla najprv radšej skúsiť senovku a benedikt, keďže tieto sú na prírodnej báze, nie veľmi rada pchám do seba chémiu. Ale keďže išlo o veľa, tak som sa musela rozhodnúť podľa toho, čo som mala k dispozícii. :) Na školení som si zabezpečila aj kapsule senovky a benediktu (mimochodom ľudka ďakujem pekne za ponuku), takže ak by som sa ešte niekedy ocitla v podobnej situácii, budem to riešiť s týmito (dúfam, že už nebudem potrebovať ;) ).
Zatiaľ pá a príjemné :dojcenie: všetkým :D

Mimochodom Kinsi, teraz som si všimla, že máme rovnako staré baby. Hm, milé! :D
Lea
 
Príspevky: 24
Registrovaný: 02 Apr 2011, 20:47
Počet detí: 1
1. dieťa: Natálka
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov, 21 dní
2. dieťa: Katuška
Rokov: 11 rokov, 5 mesiacov, 3 dni

Re: Strácam mlieko - čo s tým???

Neprečítaný príspevokod kinsi » 15 Jún 2011, 22:05

Vidíš, a ja som si to nevšimla. A kedy sa Natálka narodila? Kristínka ráno okolo 2:30.
Super, že sa to upravilo.
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov, 21 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 4 mesiace, 16 dní

Re: Strácam mlieko - čo s tým???

Neprečítaný príspevokod Ludka » 15 Jún 2011, 23:41

Lea, kde si bola na kurze? zeby v Kosiciach?
Obrázok užívateľa
Ludka
 
Príspevky: 298
Registrovaný: 22 Mar 2011, 00:06
Bydlisko: Košice
Počet detí: 3
1. dieťa: 8
2. dieťa: 3
3. dieťa: 14 dní
Môj status: ...aby dojčené dieťa bolo normou...

Re: Strácam mlieko - čo s tým???

Neprečítaný príspevokod Lea » 19 Jún 2011, 22:45

Kinsi, Natálka sa narodila o 14.10 - cisárskym :cry: .
Ludka na kurze som bola v Žiline. Bolo to fajn, fakt som sa veľa naučila. Hmm, keby som to vedela pred pôrodom ... mohlo byť mnoho vecí inak, ale nevadí, pri druhom sa budeme vyhýbať chybám :D
Lea
 
Príspevky: 24
Registrovaný: 02 Apr 2011, 20:47
Počet detí: 1
1. dieťa: Natálka
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov, 21 dní
2. dieťa: Katuška
Rokov: 11 rokov, 5 mesiacov, 3 dni

Re: Strácam mlieko - čo s tým???

Neprečítaný príspevokod Mata28 » 12 Feb 2012, 20:47

Ahojte, chcela by som Vas poprosit o radu resp. utvrdenie, ze je vsetko tak ako ma byt. Mam 22 mesacnu dcerku, ktora je dojcena na poziadanie. V poslednom case som si vsak vsimla, ze mi dost klesla tvorba mliecka. Mam za sebou trosku stresujuce obdobie a aj mala bola chora (zapal priesusiek + sopliky), takze aj ked si pytala prsnik dost casto, kvoli upchatemu nosteku nevladala sat a stale sa odpajala. Po vyzdraveni sa vsetko vratilo do starych kolaji, no do toho prisiel stres a ja som si pred par dnami uvedomila, ze to mnozstvo mlieka uz nie je take ake byvalo. Prsia mam o dost mensie nez pred par tyzdnami, na pohmat su makke, pocit plnosti v nich sa uplne vytratil. Navyse som si vsimla, ze nie pri kazdom dojceni citim vypudzovaci reflex.
Na druhej strane sa vsak mala vobec nestazuje, na prsniku je spokojna. Len predtym intenzivne pila, teraz uz viac casu stravi sanim naprazdno. Dojci sa stale pomerne casto, v priebehu dna niekedy aj kazdu hodinu, v noci je to tak cca 2-3x. Tak sama neviem ci mam nieco riesit alebo je vsetko ok...
Mata28
 
Príspevky: 27
Registrovaný: 22 Mar 2011, 15:09
Bydlisko: okres Prešov
Počet detí: 1
1. dieťa: Tamarka
Rokov: 14 rokov, 15 dní
2. dieťa: Kristinka
Rokov: 10 rokov, 10 mesiacov, 15 dní

Re: Strácam mlieko - čo s tým???

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 12 Feb 2012, 23:27

Vidim to tak na 2 moznosti:
- nechas to tak ako to je, s tym ze budes nadalej dostatocne casto dojcenie ponukat (do 2 rokov plati zasada ponukat a neodmietat, okolo 2 rokoch je dojcenie povazovane za ustanovene, takze staci neodmietat) a zvysis oddych (opak stresu). Toto samotne (vela oddychu a caste dojcenie) by v zasade malo stacit na vratenie dojcenia do povodneho stavu
- ked prvym sposobom skusas uz dlhsie a mas pocit, ze to stale nie je ono, mozes si pomoct liekom Costi, denne 3x3tbl.(prip. Motilium, to je bez predpisu). V tvojom pripade by mal fungovat velmi rychlo. Musis dat pozor pri jeho vysadzani, nechaj si na to aspon tyzden-dva, aby sa prudko neznizila tvorba. Viac o zacati a ukonceni uzivania na hlavnej stranke blogu, sekcia Ako dojcit, laktagoga.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 5 mesiacov, 18 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 5 mesiacov, 11 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 1 mesiac, 12 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Strácam mlieko - čo s tým???

Neprečítaný príspevokod Anna » 13 Feb 2012, 11:56

Ja mám syna- 19 mesiacov, v takom veku už riešim často podobnú vec, či mám alebo nemám dosť mlieka, ale na druhej strane, ak zmiznem na 4-5 hodín, tak viem, že prsia sú naliate a vypudzovací reflex je určite, ale už to nie je také intenzívne každú hodinu...ja by som chcela vedieť , či je normálne, že keď sa veľa dojčí/ každá hodina/, že plienky sú menej pocikané, pričom vodu ponúkam neustále,ale piť viac nechce resp. si chlypne ako keď sa nedojčí a pije viac vody, teda akokeby v MM bolo menej vody, ale napriek tomu mu to stačí, lebo ďaľšiu veľkú porciu tekutín nechce...preto ma vlastne napadá, žeči vôbec dačo pije...to sú moje skúsenosti, mne dosť rýchlo/možno je to placebo/ zaberú aj čaje ako senovka alebo voľnopredajné homeopatiká 5CH/ užívam vtedy, keď ma prepadne panika/...
Anna
 
Príspevky: 389
Registrovaný: 23 Sep 2011, 21:50
Počet detí: 1
1. dieťa: Martin
Rokov: 13 rokov, 10 mesiacov, 1 deň

Re: Strácam mlieko - čo s tým???

Neprečítaný príspevokod Mata28 » 14 Feb 2012, 07:57

No ja som doteraz tiez vzdy najprv skusila caje a homeopatika. Len mam pocit, ze tentoraz to nezabera. Tiez som si vsimla, ze mocu je uz menej. My sme uz cca 2 mesiace odlienkovani, takze vidim kolko mocu bolo napr. po noci pri tom istom pocte dojceni pred mesiacom a kolko ho je teraz. Vody napriek tomu nevypije ovela viac, tak neviem ci mam aj viac ponukat, no nechcem aby to bolo kontraproduktivne vo vztahu k dojceniu. Po Costi by som zatial este siahnut nechcela, nemohla by zabrat aj senovka grecka?
Mata28
 
Príspevky: 27
Registrovaný: 22 Mar 2011, 15:09
Bydlisko: okres Prešov
Počet detí: 1
1. dieťa: Tamarka
Rokov: 14 rokov, 15 dní
2. dieťa: Kristinka
Rokov: 10 rokov, 10 mesiacov, 15 dní

Re: Strácam mlieko - čo s tým???

Neprečítaný príspevokod Klemka » 14 Feb 2012, 14:05

Mata, vodu môžeš ponúkať v takom množstve, v akom ju dcérka chce vypiť.
Je ťažké takto posúdiť, či treba s dojčením niečo robiť. Ak máš Ty pocit, že chceš zvýšiť tvorbu mlieka, senovka môže byť dobrá voľba. Môžeš sa obrátiť na poradkyňu v mieste svojho bydliska, ktorá Ti môže poradiť, kde sa dá senovka (ideálne v kapsuliach - tak sa užíva najjednoduchšie) zohnať niekde u Vás.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Strácam mlieko - čo s tým???

Neprečítaný príspevokod kinsi » 08 Mar 2012, 17:25

Ja riešim presne to isté, čo Maťa a Anna. Mám rovnako veľkú dcérku a v poslednej dobe pozorujem presne to isté - malá menej močí. Dojčí sa často, mám pocit, že vekom stále častejšie a častejšie, aj dlhšie na prsníku vydrží. Napriek tomu podľa diurézy je jasné, že mlieka vypije menej ako kedysi. Vodičku mimo dojčenia si dá len niekedy, nárazovo aj vačšie množstvo,ale bežne skor nechce. Stále málinko je, tiež skor tak nárazovo, ak jej niečo zachutí, ale sú dni, keď okrem pár hltov, nezje prakticky okrem mm skoro nič. Ale krásne prospieva, je vysoká a primerane váži.
Tiež rozmýšľam, či to nie je proste prirodzený vývoj, že mlieka je s takýmto odstupom od porodu jednoducho menej.
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov, 21 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 4 mesiace, 16 dní

Re: Strácam mlieko - čo s tým???

Neprečítaný príspevokod Anna » 08 Mar 2012, 22:32

Kinsi,ja už neriešim, jednoducho sú dni keď vody vypije menej a sú keď pije nonstop, dojčí sa teraz takpovediac furt, lebo sa mu prerezávajú očné zúbky, ale plienky sú tiež napodiv raz suchšie raz plnšie, čakala by som som pri tak častom dojčení riadne "váhy", ale to asi potvrdzuje to, že staršie dieťa už prsník využíva aj inak ako len na kŕmenie.
Anna
 
Príspevky: 389
Registrovaný: 23 Sep 2011, 21:50
Počet detí: 1
1. dieťa: Martin
Rokov: 13 rokov, 10 mesiacov, 1 deň

Re: Strácam mlieko - čo s tým???

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 08 Mar 2012, 23:09

Mliecka je mozno menej na objem, ale urcite jeho zlozenie sa plne prisposobuje dietatku tak, aby splnalo jeho poziadavky (napr. sa zvysi podiel tuku).

Mate pravdu, kym prospieva a dojci sa dobre, moc je dostocne svetly, tak by to malo byt v poriadku.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 5 mesiacov, 18 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 5 mesiacov, 11 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 1 mesiac, 12 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Strácam mlieko - čo s tým???

Neprečítaný príspevokod Anna » 08 Mar 2012, 23:42

Janka Mich, chcela by som vedieť, či napr. dojčenie môže mať vplyv na hladinu mojich tukov v krvi.Vždy som mala problém s tukmi, mala som LDL /tie zlé/ málo a HDL/tie dobré/ navyše, čo nie je ako by sa zdalo výhoda, lebo telo naozaj potrebuje aj tuky aj kvôli vitamínom A,D,E,K /rozpustné v tukoch/, hormónom, atď.no tak som začala pracovať na zvyšovaní tukov a teraz/ po pôrode a v priebehu dojčenia/ mám LDL dobré, ale HDL menej/tesne pod normou/-viem, je to llen laboratórny výsledok...
Anna
 
Príspevky: 389
Registrovaný: 23 Sep 2011, 21:50
Počet detí: 1
1. dieťa: Martin
Rokov: 13 rokov, 10 mesiacov, 1 deň

Re: Strácam mlieko - čo s tým???

Neprečítaný príspevokod Klemka » 09 Mar 2012, 08:25

Priame dôkazy o množstve mlieka (ak hovoríme o tvorbe materského mlieka počas celej doby dojčenia) neexistujú, existujú však nepriame dôkazy, ktoré hovoria, že dieťa pije počas celej doby dojčenia až do času, kedy sa začne prirodzene odstavovať (teda minimálne do 2,5 roka) približne rovnaké množstvá materského mlieka ako keď malo 1 mesiac. Tvorba mlieka je však ovplvyniteľná tým, čo sa okolo dojčenia deje - používanie cumlíkov, iných náhrad prsníka, pričom za fľašu sa považuje aj pohárik na pitie s náustkom, sosáčikom či slamkou, nedojčenie na požiadanie, príliš rýchle zavádzanie príkrmov alebo podávanie príliš veľkých množstiev príkrmov a iné faktory môžu ovplyvňovať tvorbu mlieka prakticky v ktoromkoľvek veku dieťaťa.
Je preto ťažké odpovedať na otázku, prečo sa zdá, že dieťatko začalo menej močiť. Myslím si, že aj kinsi aj Anna - obe viete o dôvodoch, ktoré som spomenula v predchádzajúcich vetách a sledujete dojčenie, ponúkate prsníky. Ak detičky priberajú, prospievajú, asi je naozaj zbytočné sa trápiť.

Anna na otázku ako ovplyvňuje dojčenie stav hladiny cholesterolu LDL a HDL neviem odborne odpovedať. Stravovanie matky (dojčiacej či nedojčiacej) je však ovplyvnené nedostatkom času, starostlivosťou o dieťa, mnohé matky nemajú čas pracovať na kvalite svojej výživy tak, ako pred pôrodom, aj to by som videla ako jeden faktor...
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1


Späť na 6 a viac mesiacov

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 46 hostia

cron