Hryzenie pri dojčení

témy o dojčení starších detí

Hryzenie pri dojčení

Neprečítaný príspevokod akdarka » 23 Mar 2011, 11:43

syncek 7mes ma zacal hryzt,resp.dasienkami velmi silno stlacat. Uz sa desim ked mu pojdu zuby. Robi to cca 2tyzdne, ze po dojceni si akoby presunie bradavku viac do kutika ust a dasnami ju silno zovrie. No obcas ju este aj taha do zaklonu. Au :? nikdy nemal flasku ani cumel. Ma to nejaky dovod alebo to nie je caste? Este podotknem, ze to nerobi ked sa zacne obzerat, vtedy sa pekne bezbolestne odcucne. Ale ked stiska dasienkami tak ma sleduje uprene ockami a zeby provokuje reakciu? Ak ano tak mam dobreho vymyselnika :(
akdarka
 
Príspevky: 935
Registrovaný: 22 Mar 2011, 06:36
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 4 dni
Môj status: "Stratené je len to, čoho sa sami vzdáme."

Re: Hryzenie pri dojčení

Neprečítaný príspevokod Klemka » 23 Mar 2011, 11:57

Niektoré detičky sú skutočne potvorky - pre toto obdobie všeobecne je typické, že sa hrajú štýlom "čo sa stane, ak...". Toto môže byť jedna z príčin hryzenia a ak je toto na príčine, môže pomôcť dôrazne naznačiť, že toto nie je vhodné - napr. povedať jasne "nie" a odpojiť dieťa od prsníka. Je skvelé, ak sa Ti podarí zdržať sa hlasných reakcií (hoci je to veeeeľmi ťažké niekedy, lebo to človek nikdy nečaká a je to vždy šok). Toto by mohlo pomerne rýchlo zabrať, hoci tieto detičky zvyknú zase po nejakom čase skúsiť hryzkanie znova :( Je to veľmi nepríjemné, ale je to časté, osobne nepoznám dojčené dieťa, ktoré by toto aspoň raz neskúsilo.
Dr. Newman hovorí, že jednou z možných príčin hryzenia môže byť reakcia na znižovanie toku mliečka pri dojčení. Tok mlieka sa počas dojčenia mení - najskôr je rýchly, potom sa spomaľuje, potom sa zase zrýchľuje atď. - niektoré deti v tom čase, keď tok mliečka klesá, hryzú. Skús si odsledovať, čo synček robí pri dojčení - možno spozoruješ, že hryzenie sa objavuje v čase, kedy prestáva piť a postupne čoraz viac a viac saje naprázdno - v tomto čase môže pomôcť technika stláčania prsníka https://sites.google.com/site/problemys ... ie-prsnika, ktorou sa tok mlieka zase zrýchli.
Chcem ešte dodať, že akékoľvek hryzenie do zdravých bradaviek by nemalo spôsobiť trhlinky, ktoré sa do pár hodín nevyhoja. Ak takéto hryzkanie dokáže poškodiť bradavky natoľko, že sú na nich ragády, ktoré sa rýchlo nevyhoja a dojčenie bolí, je vhodné kontaktovať poradkyňu pri dojčení vo svojom okolí.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Hryzenie pri dojčení

Neprečítaný príspevokod janka » 23 Mar 2011, 13:17

ahoj Klemka,
tiez mi to mala robila, este sa na mna pozrela a stihla sa aj uskrnut, kym stisla, takze urcite to bolo o zabave. Aj to, ze uchopila bradavku a mykala hlavou zo strany na stranu, asi sa hrala... :? Ale to hryzenie bolelo viac. Raz cvakla prilis, takze som sa neovladla a dost som zvrieskla, odvtedy to neskusila. Akurat sa po tej traume nechcela nejaku dobu vobec prisat, dost som bola z toho mimo, takze neodporucam. Nejake rady sa daju najst tu:
http://www.askdrsears.com/html/2/T029900.asp
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: Hryzenie pri dojčení

Neprečítaný príspevokod akdarka » 23 Mar 2011, 13:42

dakujem pekne za rady klemka.

janka aj u nas to bude asi o zabave lebo je to az na konci dojcenia. asi svojske podakovanie, ze som dobre "navarila" hehe :) akurat je problem, ze on vtedy s papanim konci takze trest pre neho odpojenie od prsnika nebude...
akdarka
 
Príspevky: 935
Registrovaný: 22 Mar 2011, 06:36
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 4 dni
Môj status: "Stratené je len to, čoho sa sami vzdáme."

Re: Hryzenie pri dojčení

Neprečítaný príspevokod Klemka » 23 Mar 2011, 13:45

Janka, v tomto víno pijem a vodu kážem :lol: , tiež som sa pri hryzení svojho syna (mal toto obdobie až trikrát a ja k tomu bradavky oslabené kandidózou, vždy som z toho mala problémy) neovládla a aj som vykríkla :oops: Je fajn sa toho vyvarovať, sú deti, ktoré na takúto reakciu matky potom reagujú štrajkom v dojčení. Našťastie sa nám toto nestalo a hoci nie som hrdá na to, ako som tieto situácie občas nezvládala, na druhej strane, kto nezažil, nepochopí, aké to môže byť nepríjemné. :?
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Hryzenie pri dojčení

Neprečítaný príspevokod luly13 » 23 Mar 2011, 21:27

ahojte, mna dnes v noci tiez synator nechtiac trosku uhryzol. a spravil mi malinku ranku tesne nad bradavkou. ked sa prisaje, vidim celu hviezdnu sustavu. chcela som sa spytat, co si na to mozem dat, aby sa to rychlejsie zahojilo. napr framykoin ci nieco pod? vdaka
luly13
 
Príspevky: 8
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:11

Re: Hryzenie pri dojčení

Neprečítaný príspevokod annag » 24 Mar 2011, 08:24

luly13 - neliečila si sa Ty už na candidu v minulosti, dobre si pamätám?
Obrázok užívateľa
annag
 
Príspevky: 153
Registrovaný: 20 Mar 2011, 22:46
Bydlisko: okres Liptovský Mikuláš
Počet detí: 3
1. dieťa: Adelka
Rokov: 21 rokov, 2 mesiace, 8 dní
2. dieťa: Miško
Rokov: 17 rokov, 7 mesiacov, 20 dní
3. dieťa: Anička
Rokov: 15 rokov, 5 mesiacov, 23 dní
Môj status: Aby dojčenie prinášalo mamičke radosť ...

Re: Hryzenie pri dojčení

Neprečítaný príspevokod annaq » 24 Mar 2011, 09:28

ano, katka, niekolkokrat. teraz aktualne beriem kuru candivac. tak verim, ze to pomoze. ale toto mam vyslovene poskriabane zubkami
annaq
 

Re: Hryzenie pri dojčení

Neprečítaný príspevokod luly13 » 24 Mar 2011, 09:31

nebola som prihlasena a nevsimla som si to :D.
luly13
 
Príspevky: 8
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:11

Re: Hryzenie pri dojčení

Neprečítaný príspevokod annag » 24 Mar 2011, 10:12

luly13

ak ešte stále Tvoj organizmus s kvasinkami bojuje, bolo by fajn i na bradavku dať antimykotikum - tak to v praxi väčšinou dopadne - zaberie antimykotická mastička- Ak ide o staršie bábo a napr. v spaní sa náhodne zle prisaje a nechtiac pohryzie až tak, že spôsobí ranku a tá sa spontánne rýchlo nevyhojí, je to znak toho, že tá koža nie je odolná, že tam zrejme spóry candidy stále sú . Čiže odporúčam antimykotikum, ak chceš i atb, tak v tomto prípade radšej Bactroban, ktorý sa "nebije" s atimykotickou liečbou. Ak Candivac nezaberie, stálo by za to uvažovať o liečbe flukonazolom (Mycomax, Diflucan) . Ak sa mamička lieči na kvasinky systémovo, tak sa v lokálnej liečbe neprestáva. Zdravá bradavka vydrží veľmi veľa , ale infikovaná praskne rýchlo, znenazdania , pri minimálnom tlaku.
Obrázok užívateľa
annag
 
Príspevky: 153
Registrovaný: 20 Mar 2011, 22:46
Bydlisko: okres Liptovský Mikuláš
Počet detí: 3
1. dieťa: Adelka
Rokov: 21 rokov, 2 mesiace, 8 dní
2. dieťa: Miško
Rokov: 17 rokov, 7 mesiacov, 20 dní
3. dieťa: Anička
Rokov: 15 rokov, 5 mesiacov, 23 dní
Môj status: Aby dojčenie prinášalo mamičke radosť ...

Re: Hryzenie pri dojčení

Neprečítaný príspevokod luly13 » 24 Mar 2011, 11:27

fu, tak to si ma nepotesila. lebo teraz mam prsia ciste, tak som sa tesila, ze mam na cas pokoj :(. ale uz som volala, aby mi zarobili masticku. tak budem opat poctivo natierat.
a teraz prvykrat viem, co citia mamicky, ked pisu, ze vidia pri prisati vsetkych svatych. mna totiz moja kvasinka nikdy nebolela.
luly13
 
Príspevky: 8
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:11

Re: Hryzenie pri dojčení

Neprečítaný príspevokod Klemka » 24 Mar 2011, 11:38

Luly13 - "toto mam vyslovene poskriabane zubkami" - to je typický prejav kandidózy - zdravé bradavky jednoducho nepoškriabeš zúbkami, môže pri silnom poškriabaní alebo inom silnom podnete dôjsť k poškodeniu tkaniva bradavky, ale pri zdravých bradavkách to musí byť skutočne veľmi silný podnet a navyše - za pár hodín je to vyhojené, ak tkanivo bradavky bolo predtým zdravé. Ak stačí menší podnet a nehojí sa to, je to preto, že tkanivo bradavky je oslabené a najčastejšie ide o kvasinkovú infekciu. K odporúčaniam, ktoré uvádza Annag by som ešte doplnila pridať Citrovital - tabletky aj roztok (užívať tak, ako uvádzam na tejto stránke https://sites.google.com/site/problemys ... -bradaviek - bod 3.).
A k tomu ešte jedno varovanie - rozhodne na toto nepoužívať mastičky s obsahom lanolínu (napr. kalciovú masť alebo iné takéto bežné mastičky na bradavky - väčšina z nich lanolín obsahuje) - lanolín je živnou pôdou pre kvasinky a hoci úžasne lieči mechanické poškodenie tkaniva, priamo tam spôsobuje pomnožovanie kvasiniek, ktoré to všetko zase rozrušujú a oslabujú. Preto by sa tieto mastičky prakticky nikdy na poškodené bradavky používať nemali, pretože ak je poškodenie spôsobené nesprávnou technikou, netreba riešiť poškodenie, ale zlepšiť prisávanie bábätka s pomocou poradkyne pri dojčení, a ak je poškodenie spôsobené kvasinkovou infekciou, tak príčinu problému ešte zhoršuje.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Hryzenie pri dojčení

Neprečítaný príspevokod Ludka » 24 Mar 2011, 12:11

No ja sa musim priznat, ze som ustipla malu do lica, ked ma uhryzla umyselne. Najprv to bolo s napomenutim, ale ked videla ze sa nic nedeje, tak uhryzla poriadne...tak to som nevydrzala, a ustipla som ju spat. Nastastie sa naspat prisala a odvtedy neuhryzla. :ugeek:
Pri druhej, ma uhryzla len v spanku, a to som spala aj ja, a to je takyyyyyyy sok, ze az...ale to som neriesila, pretoze v noci o tom nevie.
Obrázok užívateľa
Ludka
 
Príspevky: 298
Registrovaný: 22 Mar 2011, 00:06
Bydlisko: Košice
Počet detí: 3
1. dieťa: 8
2. dieťa: 3
3. dieťa: 14 dní
Môj status: ...aby dojčené dieťa bolo normou...

Re: Hryzenie pri dojčení

Neprečítaný príspevokod didulka » 25 Mar 2011, 11:16

Ked ma dcerka cvakne, vzdy vykriknem. Ona sa zlakne a place, moj muz na mna krici, ja kricim na neho... Ako v blazninci. :D
Niekedy na nej vidim, ked ma ide kusnut. Robi to vacsinou ked uz docucala a bradavku si len tak oblizuje a drzi.
Moja dcera ma 2 zuby a 6 prerezavajucich. Uz teraz mam strach z toho, ze ma kusne 8 zubami.
Obrázok užívateľa
didulka
 
Príspevky: 475
Registrovaný: 22 Mar 2011, 12:13
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1

Re: Hryzenie pri dojčení

Neprečítaný príspevokod Andrea » 04 Apr 2011, 11:55

Podla mna pomoze jedine vyhresit. Dieta musi pochopit, ze ked uhryzne bude to pre neho neprijemne, tak sa tomu radsej vyhne. Ja som sa tomu najprv branila, lebo mi bolo luto ho zobudit - hryzol ma v noci zo spanku. Ale raz ma uhryzol tak, ze som mala 2 dni na bradavke otlacky jeho zubkov, tak som zasycala naco sa zobudil a razne povedala nie naco sa rozplakal a odvtedy pokoj. Sem tam to trocha skusi, ale to ma ani nezaboli, vzdy mu poviem nie a je pokoj. Zatial, dufam ze to tak aj zostane.
Andrea
 
Príspevky: 28
Registrovaný: 04 Apr 2011, 11:26
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov

Re: Hryzenie pri dojčení

Neprečítaný príspevokod akdarka » 12 Apr 2011, 12:21

no a mame 2 zuby a jeden na obzore. je to zaujimave. ked na neho skriknem au, nie tak sa zacne rehotat..asi patri medzi deti "potvorky" on to robi ked ponuknem prsnik, zobeŕie si ho ale hned hryzne - cize evidentne nechce. no ale musi hryznutim dat nesuhlas najavo? cize nebude to pomalym tokom...uz vidim na nom, ze to ide urobit a rychlo vsuniem prst medzi dasna ale je to strasne. a najnovsie robi toto : davam ho do satky-koliska (od narodenia krasne takto spaval 2.denny spanok) a ked ma bradavku a ja utahujem satku tak hryzne..nechce asi uz asi takto spavat. ked ho dam nasledne do manducy na chrbat tak spi do 5-10 minut. no asi budeme chodit vsetky spanky von do kocika, ja na tieto boje nemam "nervy"...predtym mi krasne spaval cez den na prsniku v postielke a teraz hystericky zachvat dostava po chvilke. menia si takto deti svoje spanky - resp. miesta? od narodenia je to +- tak, ze prvy spanok kocik, druhy spanok satka, treti bola postel na prsniku teraz bojkot takze manduca...moze to byt zubkami?
akdarka
 
Príspevky: 935
Registrovaný: 22 Mar 2011, 06:36
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 4 dni
Môj status: "Stratené je len to, čoho sa sami vzdáme."

Re: Hryzenie pri dojčení

Neprečítaný príspevokod akdarka » 20 Apr 2011, 16:34

pokracujem v mojom monologu :-) 2 dni nehryzol a teraz zase...uz som sa tesila, ze to bolo len nejake prechodne obdobie. bojim sa ako bude, ked bude mat aj horne zubky. uz ste sa stretli s tym, ze niekomu dieta odhryzlo cast bradavky/bradavku? aby som nebola prva :roll:
akdarka
 
Príspevky: 935
Registrovaný: 22 Mar 2011, 06:36
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 4 dni
Môj status: "Stratené je len to, čoho sa sami vzdáme."

Re: Hryzenie pri dojčení

Neprečítaný príspevokod Norika » 21 Apr 2011, 12:49

no uz aj nas skusa nieco take :)
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 2 dni

Re: Hryzenie pri dojčení

Neprečítaný príspevokod akdarka » 28 Apr 2011, 14:25

a zase nehryzie asi 3.den - asi sa striedaju horsie a lepsie obdobia :-)
akdarka
 
Príspevky: 935
Registrovaný: 22 Mar 2011, 06:36
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 4 dni
Môj status: "Stratené je len to, čoho sa sami vzdáme."

Re: Hryzenie pri dojčení

Neprečítaný príspevokod elinka27 » 05 Máj 2011, 19:23

ahojte, tak mna mala zacala kusat asi 3 dni dozadu, neviem preco,ale ked je hladna normalne taha,ale inokedy potiahne a hned ma cvakne, a usmieva sa pri tom, niekedy tak skriknem,ze ona place asi sa zlakne, no uz som inak z toho na nervy.Zacala som brat ATB mozno jej nechuti penicilin,alebo reaguje na slabsi tok mlieka, kedze mam zdravotne problemy a som dost z toho vynervovana, ale aj ona je celkovo podrazdena stale mrci, chce byt na rukach, stvera sa na mna len aby som si ju zobrala, spavala krasne v satke teraz uz par krat tam vobec nechcela byt a zasapala radsej v kociku ked som ju pokolisala, som psychicky vycerpana, este sa trapim aj so spravnim prisatim+candida.Dojcenie mame v "strehu" cakam ci hryzne alebo nie, cize si to teraz vobec neuzivam.V noci sa budi kazdu hodinu, neviem co sa deje, ci jej idu zuby,alebo citi ze som ja nervozna,alebo mna napadlo ci nemoze byt hladna?
Obrázok užívateľa
elinka27
 
Príspevky: 240
Registrovaný: 26 Mar 2011, 21:15
Počet detí: 2
1. dieťa: Jakubko
Rokov: 16 rokov, 5 mesiacov, 9 dní
2. dieťa: Zinka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 3 dni
Môj status: www.nosmesa.eu
www.dojcenie.webnode.sk

Re: Hryzenie pri dojčení

Neprečítaný príspevokod Norika » 30 Máj 2011, 18:29

boze zienky, v noci ma tak uhryzol,ze som to psychicky nezvladla....kedze sme akurat bojovali s teplotou, uz som bola z toho vynervovana...
a ked cvakol druhy krat po sebe, ja som skrikla a zacala nahlas plakat a maly tiez..to uz pribehla aj moja mama ze co sa robi...
potom som sa normalne bala dojcit....fakt som nemala odvahu mu dat prsnik..dost hnusny pocit...a maly akoby to vycitil, tak zaspal bez neho....trocha poolizoval ruku, a spal...a rano opäť nechcel......tak som sa zacala bat,ze ho bude odmietat, ale nakoniec nejako chcel.....ajj ked pri tom lavom sa este furt obcas mrvi...potiahne a pusti...
ale fakt to bolo hrozne, neviem, ci som len ja taka precitlivela na bolest....ale manzel uz zo mna zufaly
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 2 dni

Re: Hryzenie pri dojčení

Neprečítaný príspevokod akdarka » 30 Máj 2011, 19:44

u nas to preslo nastastie. Vlastne pozeram, ze to robili v cca rovnakom veku.
Norika, snad to prejde maleho
akdarka
 
Príspevky: 935
Registrovaný: 22 Mar 2011, 06:36
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 4 dni
Môj status: "Stratené je len to, čoho sa sami vzdáme."

Re: Hryzenie pri dojčení

Neprečítaný príspevokod Norika » 30 Máj 2011, 19:54

nerobi to pravidelne a zatial ma zubky len dole :-D...existuje vek, kedy to deti nerobia vobec?? napriklad ako 2 rocne ze sa im da vysvetlit
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 2 dni

Re: Hryzenie pri dojčení

Neprečítaný príspevokod Andrea » 13 Jún 2011, 00:20

Tak moj syn ma zacal hryzt a robi to pravidelne. Takmer kazde papanie konci tak, ze jemne zahryzne a potiahne zubky po bradavke. Zatial to nejak neboli, ale neviem tomu zabranit. Ma 8 zubov a bojim sa, ze raz cvakne poriadne. Vyhresim ho, odpojim, potom chvilu reve ale urobi to vzdy znova. Doteraz stacilo povedat jasne nie, nesmies a zabralo to, ale teraz neviem co robit.
Andrea
 
Príspevky: 28
Registrovaný: 04 Apr 2011, 11:26
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov

Re: Hryzenie pri dojčení

Neprečítaný príspevokod weverka11 » 17 Jún 2011, 22:17

no tak sa pridavam... Ja uz mam fakt pocit, ze proste on cez den prso proste nechce... v noci papa 2x a plne mi vytiahne aj rano, ale cez den to je obrovsky boj... kuše ma hned ako mu dám prsko, točí sa, uteká mi, proste odpojí sa a hned na štyri a preč... dnes na obed sa mi opať podarilo ho nakojit a dvihnem ho a hned to komplet vygrcal, to sa nam este nestalo... a k tomu kusaniu, ja mam taky pocit, ze proste jemu sa nechce tahať... ja som mala vzdy mlieka tolko, ze mi striekalo a stale mokre tričko, fakt to išlo ako zo sprchy, teraz mam prazdnejsie prsia a musi to aj silnejsie ťahať, nielen stláčať a to sa mu podla mna nepači... snazim sa ho cez den kojit a ponukat stale, ale jedine co je, tak stale dokola - pocucka, pokuše, utečie mi.... uz neviem co mam robit, či ho nechať tak a fakt kojiť iba v noci rano a občas ked sa podari...
weverka11
 
Príspevky: 12
Registrovaný: 20 Máj 2011, 21:08
Počet detí: 0
1. dieťa: Gregor
Rokov: 13 rokov, 5 mesiacov, 1 deň

Ďalší

Späť na 6 a viac mesiacov

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 48 hostia

cron