dojčenie a aj odsávanie

témy o dojčení starších detí

dojčenie a aj odsávanie

Neprečítaný príspevokod Jonatánka » 24 Apr 2014, 16:51

Dobrý deň,
potrebovala by som pomôcť. Mám druhého synčeka, ktoré plne dojčím, bude mať v máji rok, ale ja som rozhodnutá ho naďalej plne dojčiť ešte dlhšie podobne ako svojho prvého synčeka, teda približne tri až štyri roky. Všetko by bolo v poriadku, dojčenie by som nedala za nič na svete, ibaže sa naskytla jedna udalosť, s ktorou som nepočítala. Jedna mamička ma poprosila, aby som pre jej bábätko, ktoré je predčasne narodené odsávala mliečko. Bolo ťažké odmietnuť, keď viete, že mu to pomôže. Ibaže, teraz mám aj strach či bude mať dostatok môj synček a či zase dosť odsajem. Skúsila som raz, odsala som dosť dobre na začiatok, ale môj malý sa potom akoby viac dožadoval mliečka a potom som cítila, že mu aj nejde. Na druhý deň som neodsávala, ale veľmi to nepomohlo. Už si myslím, či som si to nevsugerovala. či som urobila naopak chybu, že som na druhý deň neodsávala? A preto mi mliečko ide pomalšie a musí pri papaní viac "cucať", aby sa napapal?
Prosím odpíšte. Ďakujem.
Jonatánka
 
Príspevky: 3
Registrovaný: 24 Apr 2014, 16:38

Re: dojčenie a aj odsávanie

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 24 Apr 2014, 20:23

Velmi pekny postoj :love: :dojcenie:, take sme tu tusim este neriesili. Urcite sa radi pridaju i tandemove mamicky, pre ne je normalne, ze jedna mamicka je schopna dojcit bez problemov deti rozneho veku.

Zaklad je samozrejme dojcenie pre synceka. Preto prvorada otazka znie, ci syncek bol ochotny sa dojcit, aj ked bolo menej mliecka. Podla vsetkeho ano. Je normalne, ze po odsati mliecka, bolo mliecka a syncek musel viac sat - presne toto je potrebne, aby sa tvorilo viac mliecka. takato situacia moze vzniknut aj bez odsavania pre ine babo - napriklad, ak by syncek ochorel a odmietal prikrmy, tak je uplne normalne, ze sa zacne dozadovat viac prsnika a tak sa zacne tvorit viac mliecka.

Nejake tipy na manazovanie tejto situacie:
- odsavat viackrat denne (min. kazde 3 hodiny) z kazdeho prsnika, zo zaciatku mensie mnozstva. Napr. 10ml z kazdeho prsnika. To je pri odsavani 6x denne hned 120 ml. Staci davat do chladnicky a zberat v jednej nadobe. Mliecko sice trochu zmeni vonu, ale to je normalne, su v tom zive enzymy. Cim skor odovzdat. Toto by syncek nemal skoro ani pocitit.
- mnozstva postupne zvysovat podla syncekovej reakcie, ak nebude spokojny, mnozstvo v dany den nezvysit, ale ani neznizit.
- druha mamicka by si cim skor mala zavolat pomoc poradkyne v dojceni, aj predcasne narodene deti sa mozu (a maju) dojcit. Kazdopadne aj ona potrebuje zapracovat na zvysovani tvorby mliecka
- najblizsiu poradkynu si moze najst na www.mamila.sk Ak z nejakych pricin nemoze nikoho pozhanat na osobne poradenstvo, moze niekomu zavolat, prip. da sa urobit poradenstvo cez SKype (kludne moze oslovit i mna)
- neviem, ci ma dana mamicka moznost byt s dietatkom, kazdopadne hned ako to bude mozne, nech dietatko klokankuje koza na kozu a skusi dojcit (vid na hlavnej stranke dojcenie.eu samoobsluzne dojcenie, resp. prezentacia o vertikalnej polohe pri dojceni)
- dokrmovat pokial je to mozne (pokial ma dietatko pri sebe) treba bez flase - vid videa na www.mamila.sk
:goodjob:
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: dojčenie a aj odsávanie

Neprečítaný príspevokod Jonatánka » 24 Apr 2014, 21:19

Ďakujem za odpoveď a aj za podporu. Len si však robím ťažkú hlavu z toho, že synček sa začal správať trocha inak. Keďže mu nejde hneď mliečko, musí viac cuckať a potom to niekedy aj vzdá a začne plakať alebo nie veľmi pokojný. Vníma isto, že sa niečo zmenilo a ak by som sa rozhodla pre odsávanie tak si na to postupne zvykne. Mamička toho bábätka dojčila mala dostatok mliečka, odsávala, má ešte malú zásobu svojho mliečka. Ibaže bola chorá, pričom musela brať antibiotika, po ktorých sa mliečko stratilo. Viem, že okrem svojho materského mliečka, ktoré ešte má v zásobe dáva aj mlieko Beba. A na druhej strane mám strach aj z toho, či to zvládnem. Nedávno som bola tiež chorá a antibiotík, ktoré som mala brať som sa vzdala brať, pretože som sa bála, že mliečko stratím. Neviem, teraz každí aj očakáva, že to mliečko poskytnem, ale čo keď to nie je v mojich silách. Myslím si, že to záleží od vnútorného rozhodnutia, od toho či sa vnútorne rozhodnem či budem alebo nie.
ďakujem za odpoveď
Jonatánka
 
Príspevky: 3
Registrovaný: 24 Apr 2014, 16:38

Re: dojčenie a aj odsávanie

Neprečítaný príspevokod Mamamima » 24 Apr 2014, 22:13

Jonatanka,

mas krasnu uslachtilu myslienku. Ja myslim, ze v tejto chvili by ale mala zapracovat mamicka predcasniatka. Urcite nie je byt lahke mamickou predcasne narodeneho babatka so vsetkymi starostami, obavami a rizikami....Niektore udalosti sa uz zmenit nedaju. Ale velmi pravdepodobne by sa dalo opat "rodzdojcit" mamicku a babatko. Nie je v tejto situacii ojedinely pripad a aj tato situacia spada do kompetencii laktacnej poradkyne. Urcite to stoji za pokus, ved ked mas ty sama s dojcenim dlhorocne skusenosti, vies velmi dobre, ze dojcenie nie je len o tom mliecku, co babatko dostane.

Uzivanie antibiotik nie je dovodom na prerusenie dojcenia a dojcenie nie je dovodom k tomu, aby zena nemohla uzivat antibiotika.

Ak by si v obdobi, kym tvoja kamaratka nabude mat este dostatok mliecka, jej chcela poskytnut svoje mliecko na dokrmovanie ( v optimalnom pripade na prsniku pomocou laktacnej pomocky),
mozes skusit odsavat i nasledovne:
- pocas dojcenia synceka odsavat paralelne z druheho prsnika ( vyhoda: mlieko tecie lepsie). Pije tvoj syn vzdy z oboch prsnikov, ci sa zvacsa uspokoji s jednym? lebo takto by mozno nemal dojem, ze mu ubudlo.
- Ak je v jeho dojceni nejaka pravidelnost, tak by som odsavala este vzdy po dojceni z oboch stran, aby bol od odsavania do dojcenia co najdlhsi odstup.
- Ako ste na tom v noci?
- Vseobecne pri odsavani zvysuje vynos, ak sa zapodievas paralelne s niecim babatkovskym: pozeras fotky dietata, alebo ho sledujes spiace, vonias jeho oblecenie.

Inak si skor myslim, ze dokonca ona s malym babatkom, snad par dni alebo par tyzdnov po porode, ma vacsiu sancu zvysit svoju tvorbu mlieka, aj ked je tato aktualne mala, ako ty, ktora kojis rok a tvorba je u teba v podstate ustalena. Janka, co si myslis ty?

Drzim Tebe i Tvoje kamoske palce. Ale najma jej, aby to zvladli. Nemala by si ty niest na pleciach tarchu tejto situacie.
Mamamima
 
Príspevky: 499
Registrovaný: 03 Jún 2012, 23:02
Počet detí: 3
Rokov: 15 rokov, 9 mesiacov, 17 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 9 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 9 dní

Re: dojčenie a aj odsávanie

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 24 Apr 2014, 22:51

suhlas s tebou.
Prednost ma vzdy vlastne dieta - ono uz len stres z toho, ze nieco nie je v poriadku, moze tvorbu mlieka ovplyvnit, preto treba urobit len tolko, na co sa clovek citi.
Ano, je lepsie odsavat po dojceni - toto sa pouziva i v pripadoch, ked je treba zvysit tvorbu mlieka i z inych pricin. Co sa tyka tej ustalenosti - ako som pisala, aj za normalnych okolnosti pri vlastnych detoch je niekedy zvyseny dopyt po mlieku, telo to obvykle zvladne, potrebuje par dni na prisposobenie sa situacii. Skor by som povedala, ze u rocneho dietatka sa jednoduchsie zvladne kratkodoby pokles tvorby, nakolko dojcenie je uz stabilizovane a dietatko potrebuje viac samotne dojcenie ako objem mlieka - tam to vie nahradit prikrm.
Pre predcastniatko je kriticke, aby malo aspon nejake MM, energeticky objem moze doplnit UM.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: dojčenie a aj odsávanie

Neprečítaný príspevokod reanda » 25 Apr 2014, 10:15

zaujimava prosba... a to dokedy chce, aby si jej dietatu poskytovala to mlieko? aspon sa snazi este nejak pomoct vlastnemu dojceniu? lebo presne, dojcenie nie je len o tom mlieku.. to mu dava z flase, ci aspon cievkou na prsniku? .. hm
tandem vie byt tazky pre starsieho surodenca a to este, ak to ma byt kvoli nejakemu "cudziemu" dietatu...
viem, ze to mnohym pripadne sebecke, ale ja by som to asi neurobila... maximalne na nejaky kratky cas ako vypomoc, ak by sa mamicka snazila znovu nastartovat vlastne dojcenie.. a iba, ak by to neublizovalo mojmu dietatu..
povedat nie je tazke, ale niekedy aj potrebne...
Obrázok užívateľa
reanda
 
Príspevky: 199
Registrovaný: 14 Feb 2013, 19:34
Počet detí: 2
1. dieťa: malá sojka
Rokov: 12 rokov, 5 mesiacov, 12 dní
2. dieťa: lapajo
Rokov: 10 rokov, 9 mesiacov, 25 dní

Re: dojčenie a aj odsávanie

Neprečítaný príspevokod reanda » 25 Apr 2014, 10:24

ale samozrejme je to tvoje rozhodnutie :) nechcem ta nabadat, aby si jej to odmietla... prakticky poradit neviem ako, ja som nikdy neodsavala a so znizenou tvorbou mlieka sa moje deti vzdy vysporiadavali same, museli, inac to neslo, boli aj place, aj mrzutosti aj moje vycerpanie z nonstop predojcenych dni, ale je to ine, ak to robis pre vlastne deti, to je nutnost...
ale mozno to v pohode zvladnete a pomozes aj druhemu :) vsak vsetko sa da, ak sa chce
Obrázok užívateľa
reanda
 
Príspevky: 199
Registrovaný: 14 Feb 2013, 19:34
Počet detí: 2
1. dieťa: malá sojka
Rokov: 12 rokov, 5 mesiacov, 12 dní
2. dieťa: lapajo
Rokov: 10 rokov, 9 mesiacov, 25 dní

Re: dojčenie a aj odsávanie

Neprečítaný príspevokod Jonatánka » 25 Apr 2014, 12:45

Ďakujem Vám veľmi pekne, že ste mi tak rýchlo odpovedali. Mala som tu zavítať oveľa skôr, pretože je niekedy naozaj nápomocné vedieť názory žien, ktoré dojčili, dojčia, ktoré pri prvých problémoch to nevzdajú či tie ktoré dojčia aj dieťa, ktoré má viac ako štyri roky. Okolie to veľmi sťažuje ak nemáte v ňom podporu a porozumenie pre niečo také. To sa týka dojčenia môjho prvého synčeka, ktorý aj keď mal štyri a mala som už aj druhé dieťatko. Teraz svojho prvého synčeka nedojčím a môj druhý ako som spomenula bude mať v máji rok. Teraz mám však plnú hlavu situácie, o ktorej som vám napísala. Nenapísala som, to ma poprosila švagriná. Teda je to aj rodinná záležitosť, to ma aj tak akoby zaväzovalo, že mám pomôcť. Je pravda, že ak by som sa ja ocitla v takejto situácii, neviem či by som niekoho poprosila o niečo také. Pri mojom prvom synčekovi som to tiež nemala ľahké, kým sme si našli tempo a pod. Na začiatku mi chudol a detská lekárka ma upozorňovala, že má hladovú stolicu. Riešením bolo dávať kravské mlieko a kúpené. Ja som nechcela, aby to tak dopadlo a tak čoraz viac a viac som si ho prikladala, čím začala jeho hmotnosť stúpať. Viem, že potom lekárka hovorila, aby som už prestala a dávala príkrmy, pretože váži veľmi veľa. O tom by sa dalo ešte veľmi veľa písať, pretože s niečím podobným som sa stretla pri druhom. Len začiatok bol úplne iný, pretože tým, že som dojčila ešte prvého trojročného syna, tak maličký už mal hotové mliečko. S tým odsávaním som začala, neviem aký dopad bude mať na môjho dojčeného synčeka ak budem vidieť, že nám to robí nejaké "šarapaty" tak budem musieť prestať a povedať, že sa to nedá. Neodsala som zatiaľ veľa, väčšinou po 10 ml. Dávam to potom do chladničky, do jednej nádoby. Zdá sa mi to dosť málo, ale pri takom množstve má potom aj môj malý. Keď som to prvýkrát skúsila, odsala som 60 ml a veľký problém s dojčením môjho synčeka bol na svete. Nemala som pre neho. A tak ako ste písali, trocha po troche a viackrát. Tak uvidíme. Ešte čo by som od Vás chcela vedieť, je či pri odsávaní môžem jesť jedlá zo strukovinou, kapustové jedlá, paradajky, kečup a pod. Môjmu malému to už neprekáža, zo začiatku som to vynechávala, keďže som vedela, že ho z toho môže bolieť bruško, ale teraz už takéto problémy nemá. Lenže ak teraz mám odsávať mliečko tak malinkému bábätku, bude ešte prevarené pred podávaním. Ale ak má dostávať moje mlieko, nechcem mu spôsobiť ešte navyše nejaké bolesti bruška. Poraďte, prosím.
V noci papáme tiež, ak je všetko v poriadku tak je to 4 - 5 krát. Ale ak mu idú zúbky alebo je chorý, tak vtedy je to inak.
Neviem dokedy mám mliečko odsávať. Viem, že mu okrem svojho, ktoré má v rezerve dáva Béba mlieko. A tak ktovie, či to čo odsajem bude postačovať, ale snaha bola.
Ďakujem Vám Janka, Mamamima, reanda za to, že ste si vôbec všimli túto tému a napísali mi Váš postoj.
Jonatánka
 
Príspevky: 3
Registrovaný: 24 Apr 2014, 16:38

Re: dojčenie a aj odsávanie

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 25 Apr 2014, 17:52

Mamicky mozu jest pri dojceni v zasade vsetko. POdstatne je, aby dietatko nebolo zaviazane v perinke a v ortopedicky nohavickach, bruskove problemy vznikaju kvoli nedostatku pohybu criev, nie kvoli jedlu samotnemu. Svagrina by teraz mala klokankovat cely den, takze ziadna perinka ani nohavicky a pohybu by malo mat dost. Ak tak nerobi, vyraba niekolko problemov - problemy s pohybom criev u babatka, brzdenie dojcenia a nestabilizovanie babatka v pre neho prirodzenom prostredi.
Ak je pocit, ze nieco treba obmedzit, tak potom mozno velku fazulu a kapustu.
MLiecko inak netreba prevarat, iba pasterizovat. Tusim 20min pri 80° - treba si to pre istotu dohladat.
Jednoducha situacia to nie je, ale v minulosti to bolo normalne. Ja tam vidim i velky potencial v pozitivnom priklade - vsak ked mi niekto pomaha, snad budem mat i ja vacsiu snahu nieco urobit. Tak drzim obom palce :goodjob:
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: dojčenie a aj odsávanie

Neprečítaný príspevokod snežienka » 29 Apr 2014, 00:04

Ahoj Jonatanka, ja mam skusenost s dojcenim 17m dcerky a odsavania mliecka pre 4.5m babatko.
Moja mala je v podstate stale hlavne na mliecku, mam dojem, ze tych niekolko razov odsavania mi zvysilo tvorbu mliecka. Plus som si pomohla cajom na podporu dojcenia od f. Weleda, ten obsahuje senovku grecku.
Mliecko som nezbierala po castiach, ale isla som na navstevu a tam som si rovno odsala a babo dostalo hned teple mliecko po cievke. Maminka babatka bola rada aj za 10 ml. V tom case malo babo sopliky, takze aj nejake tie protilatky som asi vytvorila.
Ohladom jedenia som sa maminky babatka spytala na alergie, ktore ma a tie potraviny som pre istotu vynechala.
Obrázok užívateľa
snežienka
 
Príspevky: 143
Registrovaný: 01 Júl 2013, 21:20
Počet detí: 1
1. dieťa: Láska
Rokov: 11 rokov, 5 mesiacov, 19 dní
Môj status: So whatever you want your child to become, be.


Späť na 6 a viac mesiacov

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron