Dojčenie vo veku 3+

témy o dojčení starších detí

Dojčenie vo veku 3+

Neprečítaný príspevokod akdarka » 15 Okt 2013, 22:45

Syn ma 3roky a 2mesiace a ja pozorujem, ze mi dojcenie začína prekážať :( na noc este inak ako na prsníku asi ani nezaspal. začína mi vsak prekážať ako sa dojčí - uz pár týždňov pozorujem, ze on akoby nesaje ale znervoznujuco (pre mna) oblizuje bradavku.
Ked v noci precitne, stane sa občas, ze zaspi bez mliecka ale vačšinou ho potrebuje. Ale to funguje naštastie tak, ze mu stačí pár cucnuti, poviem mu nech sa odcucne a on tak urobí a zaspi. Ale samotné nočné zaspavanie - ak mu co i len spomeniem, ze skúsime bez mliecka tak plač veľký. A poslednú dobu (nikdy nebol dobry spac) nadránom od 5-6tej do 7:30 pocucava...úprimne ma to znervózňuje ale kedže chcem aspon trochu este driemat tak to nejako "prežívam"...racionálne si viem zdôvodniť, ze teda dlhodobé dojcenie je super atd. Ale mohol by sa uz odstaviť sám :mrgreen:
Teraz v piatok bude prvý krát s mojou mamou na noc, ideme na oslavu s mužom. Doteraz som bola preč 2x do 9tej, to ma vzdy počkal. U nas take nefungovalo nikdy, ze ked nie je mama prsník nevyžaduje :lol:
akdarka
 
Príspevky: 935
Registrovaný: 22 Mar 2011, 06:36
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 5 dní
Môj status: "Stratené je len to, čoho sa sami vzdáme."

Re: Dojčenie vo veku 3+

Neprečítaný príspevokod kinsi » 16 Okt 2013, 07:11

Super tema, som rada,ze si ju zalozila. Mne tiez niekedy dojcenie malej lezie na nervy, hlavne ked je dlhe, ale vacsinou mi nastastie nevadi. Fakt je ale ten,ze ja nenecham dudlat dlho,asi hlavne vdaka tandemu mam mlieka dost(v jej prsniku je dokonca tvorba vyssia) a tak nechavam malu na prsniku viac menej kym aktivne pije ,malokedy dlhsie. Skor mam problem,ze dost vaham,ci je to spravne. Ako je to Akdarka u vas s mnozstvom mm? Pride mi totiz,ze keby nebol tandem,bolo by mm menej a tym by asi klesal i zaujem malej. Na druhej strane vidim i pozitiva, deti krasne vychadzaju, mala napriek tomu,ze nechodi do skolky je vyrovnana, v kontakte s detmi smela,spolocenska,cici uz nastastie von pyta minimalne a da si povedat,ze neskor...Akdaarka,ako tvoje okolie? Ja uz dojcenie viacmenej tajim.
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 22 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 3 mesiace, 17 dní

Re: Dojčenie vo veku 3+

Neprečítaný príspevokod akdarka » 16 Okt 2013, 08:56

Moje okolie je v pohode, myslím najbližšiu rodinu. Inak nie som verejná propagatorka :-) ale ak príde reč na dojcenie tak sa netvárim, ze nedojcim. Maly vonku nepýtal, resp. som povedala, ze doma a respektoval to.
Maly sa dojčí uz vačšinou len ráno a vecer. Ale tie 2-3hodiny precitania nadránom mi to "vynahradí" celodenné dojcenie. Ale mlieka uz je malo...
Ja si uvedomujem, ze ten moj zlý pocit je psychická záležitosť. Ale aj jeho prisatie začalo byt otravné :o do škôlky nechodí, on je ale celkovo introvertnejsi v spoločnosti, deti nepotrebuje, stačí mu mama :lol: doma je zasa ako duracelka. Ale všetci ho charakterizujú ako veľmi pokojne, spokojne a poslušne dieta. V domácom prostredí ho vsak nepoznajú :mrgreen:
akdarka
 
Príspevky: 935
Registrovaný: 22 Mar 2011, 06:36
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 5 dní
Môj status: "Stratené je len to, čoho sa sami vzdáme."

Re: Dojčenie vo veku 3+

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 16 Okt 2013, 23:12

lepsie ako zrusit dojcenie je skusit nastavit pravidla: uz to boli, staci , koncime. Prenho je dolezitejsie, ze moze prist aj nabuduce, ako to, ze bude na prsniku nekoncene dlho. Dojcenie ma vyhovovat vam obom, aj tu sa uz uplatnuju vychova...
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Dojčenie vo veku 3+

Neprečítaný príspevokod Anna » 30 Okt 2013, 14:43

Mňa už dojčenie tiež doslovne otravuje, stále to chcem radikálne poriešiť, ale vždy sa nájde niečo , čo skončenie dojčenia odsúva- napr. nástup do škôlky, choroba...a obťažuje ma už hlavne v noci, furt mi vstáva každú 1,5 hod. až dve, takže som dokonale vyčerpaná a cez deň mi to niekedy príde už akokeby aj protivné...tiež ho chcem dať na noc k mame, mama sa mi snaží pomáhať ako sa dá, vlastne bez rodičov by sme obajas manželom skončili z vyčerpania v nemocnici...
Anna
 
Príspevky: 389
Registrovaný: 23 Sep 2011, 21:50
Počet detí: 1
1. dieťa: Martin
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov, 2 dni

Re: Dojčenie vo veku 3+

Neprečítaný príspevokod kinsi » 30 Okt 2013, 15:05

Tak to pozerám, že so na tom ešte dobre :) Moja už posledné dni prespí skoro celú noc, dojčí sa až nad ránom, Matúš tak isto, takže ma nejako zvlášť dojčenie neobťažuje. Cez deň je tiež niekedy otravná, ale dá sa to zniesť. Cez noc by som ju zatiaľ ani sama moc nechcela dávať inak, takže jej zaspávanie "na prsníku" mi nejako nevadí. Ale ja si myslím, že by Kristi bezo mňa zaspala, keby bolo treba. Anna, myslíš, že malý by u Vašich nezaspal, alebo , že by v noci vystrájal?
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 22 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 3 mesiace, 17 dní

Re: Dojčenie vo veku 3+

Neprečítaný príspevokod Anna » 31 Okt 2013, 13:47

Myslím si, že bude vystrájať pri prebudení, mama ho určite uspí alebo zaspí z vysilenia sám, ale čo sa bude diať po prebudení, ešte taká situácia nebola- 3 roky som večer a v noci kvôli častému zobúdzaniu doma alebo cestujeme mimo domov spolu.
Anna
 
Príspevky: 389
Registrovaný: 23 Sep 2011, 21:50
Počet detí: 1
1. dieťa: Martin
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov, 2 dni

Re: Dojčenie vo veku 3+

Neprečítaný príspevokod kinsi » 31 Okt 2013, 14:15

u nás je to to isté, ale ked som rodila, tak jednu noc spala s mojou mamou a bolo to v pohode. Takže možno by to bolo podobné i u Vás - naša tiež inak neskutočne vystrája, ak by som jej nechcela v noci dať prsník, ked sa preberie, ale ked bola s mamou, tak nebol problém.
Inak mňa by zaujímalo, ako to potom, to zaspávanie začne vyzerať, keď sa dieťa už odstavuje - ako to bolo u Vás - Klemka, prípadne Janka Mich - tebe ešte malá zaspáva na prsníku? Príde to naraz, alebo sa bude dojčenie skracovať? Neviem si to akosi vobec predstaviť.
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 22 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 3 mesiace, 17 dní

Re: Dojčenie vo veku 3+

Neprečítaný príspevokod akdarka » 31 Okt 2013, 16:06

Ja som uz 2x vyskusala spanie bezo mna. Raz vobec nezaspal, pockal do 9tej na mna (2roky) a raz (teraz 3r a 2mes) zaspal okolo 8mej s mojou mamou a o 10tej mi volala, ze maly place, ze chce maminku...tak som sla domov, zatial pozerali nieco na tablete.
akdarka
 
Príspevky: 935
Registrovaný: 22 Mar 2011, 06:36
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 5 dní
Môj status: "Stratené je len to, čoho sa sami vzdáme."

Re: Dojčenie vo veku 3+

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 31 Okt 2013, 20:04

KInsi, uprimne povedane, neviem osobne ako vyzera prirodzene odstavenie. Starsie dve som odstavila ja, ked mali kazda 27 mesiacov (keby mi mal kto poradit, urcite by som tak neurobila) a najmladsia stale zaspava i vstava s dojcenim, co je uz rovnake mozno asi rok. V noci uz dojcit nepotrebuje. Krasne je to, ze ked ju mus nahodou zobudi skor ako vstavam ja, napapa sa a zaspi a potom ked vstanem ja, na to uz zabudla a pyta si este raz :-). Vie si aj pockat, ale vacsinou nezabudne.
Vcera sa inka stala jedna vynimka - rano vstala (isli na prazdniny ku starym rodicom) a nemala mliecko. Ked som jej opakovane ponukala, tak nechcela. Som zvedava, co bude, ked budem zajtra s nimi.

CO sa tyka spania mimo mamy a prsnika, mam skusenosti (po 1.roku) , ze to zvládli dobre, napriek tomu akočasto zvykli bývať hore so mnou. Keď nie prvú noc, tak druhú určite. ALe prvé odlúčenia boli s mužom, až potom prišli na rad starí rodičia
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Dojčenie vo veku 3+

Neprečítaný príspevokod Mamamima » 31 Okt 2013, 20:34

Ospravedlnujem sa za vstup do tejto elitnej skupiny. :D Snad ale privriete oko pri zaokruhlovani nahor.
Kinsi, Klemka o odstaveni svojho synceka napisala clanok, ktory je na mamilackej stranke pristupny.
My sa teda neodstavujeme, ale v sposobe zaspavania je badat zmeny. Zacali u chlapca dovrsenim 2. roku. Dovtedy normalne zaspavanie bolo tak do 10 min dudat dievca, potom chlap do 15 min. On sa mi zrazu asi po 10 min odvalil a vraj, ze chce ist do postielky. Dala som ho tam, zaspal sam po tme v spacaku , jeden plysak. Opakovalo sa to 3 dni, ja natesena. Potom ma jeden vecer opat zavolal , ze chce opat dudat. Opat sa odvalil sam. Este aj to som v pohode prijala. Mala som dojem, ze dozrel na daku metu, ale obcas si este nie je isty a treba mu pomoct. Behom par dni nase ukladanie vyzeralo ale tak, ze ma zavolal kazde 3 minuty spat aj 10 x a vzdy sa sam odvalil a pytal do postele. To som uz znasala tazsie. Nevedela som ho nijak presvedcit, aby sme zaspali na prsniku, alebo si spolu lahli, ani tatinko nepomohol, ina postel.... NIc. Dieta je odvtedy vecer na prsniku neuspatelne. Zaspi len sam. Fazy boli take, ze ma volal aj 10x k sebe, alebo dudal 45 min,kym ma poslal prec. Ja som presla vsetkymi vnutornymi ukludnovacimi mechanizmami, ktore vsak aj tak obcas nefungovali a najma spociatku som obcas vybuchla, kym som si na to zvykla. Postupne sa to utriaslo. Teraz asi 15 min duda, moja sa, potom sa odkotula a aj odchadzam. Velmi prijemne. Na prsniku zapsat vecer nevie, aj ked je chory. Neda sa.
Zaujmave je, ze posledne 2 tyzdne prechadzame podobnym procesom u Paulinky. Duda sa aj 30 min, potom ma posle prec. Obcas este raz zavola. Obcas este zaspi pri dudani, ale stale castejsie sama.
Mamamima
 
Príspevky: 499
Registrovaný: 03 Jún 2012, 23:02
Počet detí: 3
Rokov: 15 rokov, 9 mesiacov, 17 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 9 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 9 dní

Re: Dojčenie vo veku 3+

Neprečítaný príspevokod Mamamima » 31 Okt 2013, 23:39

Mamamima
 
Príspevky: 499
Registrovaný: 03 Jún 2012, 23:02
Počet detí: 3
Rokov: 15 rokov, 9 mesiacov, 17 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 9 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 9 dní

Re: Dojčenie vo veku 3+

Neprečítaný príspevokod Mirkaska » 06 Nov 2013, 13:31

JankaMich píše:KInsi, uprimne povedane, neviem osobne ako vyzera prirodzene odstavenie. Starsie dve som odstavila ja, ked mali kazda 27 mesiacov (keby mi mal kto poradit, urcite by som tak neurobila) a najmladsia stale zaspava i vstava s dojcenim, co je uz rovnake mozno asi rok. V noci uz dojcit nepotrebuje. Krasne je to, ze ked ju mus nahodou zobudi skor ako vstavam ja, napapa sa a zaspi a potom ked vstanem ja, na to uz zabudla a pyta si este raz :-). Vie si aj pockat, ale vacsinou nezabudne.
Vcera sa inka stala jedna vynimka - rano vstala (isli na prazdniny ku starym rodicom) a nemala mliecko. Ked som jej opakovane ponukala, tak nechcela. Som zvedava, co bude, ked budem zajtra s nimi.

CO sa tyka spania mimo mamy a prsnika, mam skusenosti (po 1.roku) , ze to zvládli dobre, napriek tomu akočasto zvykli bývať hore so mnou. Keď nie prvú noc, tak druhú určite. ALe prvé odlúčenia boli s mužom, až potom prišli na rad starí rodičia


Jej, pozerám, že tvoja najmladšia má 4 r. a 7 mes. :-))) super, tak pre nás mamy dojčiacich detí 3+ žiadna optimistická správa :D
ja som znovu tehotná, teraz v 26. týz. . už dlhšiu dobu mam pocit, že nemám žiadne mlieko, resp. úplne minimum , nakoľko na jednom prsníku sa mi robí biela bodka takmer nonstop. v posledných dňoch dcéra párkrát preglgla, a na moju otázku, či má mliečko povedala, že áno, trochu.
Nedostatok mlieka jej nevadí, potrebuje dudku.
My sme v škôlke, ráno sa dojčí v posteli, niekedy ešte popri chystaní sa do škôlky (lebo stále to nie je bez problémov), potom tiež poobede po škôlke, resp. podvečer podľa nálady a toho, či v škôlke spala (čo je málokedy). NO a samozrejme večer pred spaním. Bezo mňa ešte nezaspala večer nikdy a na obed sa to raz podarilo u starých rodičov a sem tam v škôlke, ked je menej vyspatá a unavená. Noci nebývali najhoršie, ale posledný týždeň- dva je to zase ťažké, niekedy sa dojčí aj 2-3 hodiny s pár minútovými prestávkami, ked s vydýchnem, že konečne zaspala, a po chvíli je zase pri mne a vyzlieka mi pyžamo... celkovo mi to nevadí, len je to velmi vyčerpávajúce, a hlavne mam rizikové tehotenstvo, takže to, že sa veľmi nevyspím, mi nepomáha. navyše ma prisanie bolí. myslím si, že je to teraz kvôli predposlednej stoličke,ktorá sa tlačí von a ešte zostáva posledná. vždy ked jej išli zuby, tak bola celú noc na prsníku. idú jej veru veľmi ťažko a dlho. len dúfam, že čoskoro vyjde aj tá posledná, a potom by som si otvorila , keby som mohla , aj šampanské. :D
Mirkaska
 
Príspevky: 258
Registrovaný: 20 Apr 2011, 11:30
Bydlisko: Brezno
Počet detí: 0
1. dieťa: Ema Mária
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 21 dní
2. dieťa: Filip
Rokov: 10 rokov, 1 mesiac, 23 dní

Re: Dojčenie vo veku 3+

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 07 Nov 2013, 00:47

SNad sa ti ozvu tandemacky (inak je tu nejaka tema aj pre ne), ale podla toho ako sa bavili, toto je sice narocne obdobie, ale pozitiva z pokracovania v dojceni tandemovo prevazuju. I ked pozeram ten vek 3roky, tam to bude zaujimave, co bude pre malu naozaj zaujimavejsie - ci sa este dojcit napriek docasnemu znizeniu mliecka a neskorsiemu deleniu sa o mamu alebo uz sa zrazu stane velka a potrebovat to uz nebude. Kazdopadne 3 roky je uz rozumny vek, kedy sa uz da s dietatom dohodnut aj inak ako prsnikom. :-)
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Dojčenie vo veku 3+

Neprečítaný príspevokod Mirkaska » 08 Nov 2013, 20:33

povedala, že sa podelí so súrodencom - jedna dudka bude jej, a druhá sestričkina :-) temu o tandeme musím prečítať, lebo o tom nemám žiadne info...
Mirkaska
 
Príspevky: 258
Registrovaný: 20 Apr 2011, 11:30
Bydlisko: Brezno
Počet detí: 0
1. dieťa: Ema Mária
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 21 dní
2. dieťa: Filip
Rokov: 10 rokov, 1 mesiac, 23 dní

Re: Dojčenie vo veku 3+

Neprečítaný príspevokod shira » 10 Nov 2013, 08:46

Mirkaska píše:Jej, pozerám, že tvoja najmladšia má 4 r. a 7 mes. :-))) super, tak pre nás mamy dojčiacich detí 3+ žiadna optimistická správa :D

:lol: :lol: :lol: priznám sa, tohoto som sa aj ja obávala... poradkyne hovoria, že každé dojčenie raz skončí, lenže to rozpätie je poriadne široké ;) málo máme vzorov prirodzeného odstavenia...
náš urobil za leto veľké posuny vo vývoji, možno aj následkom nich prišlo odstavenie. dojčenie som korigovala v zmysle dĺžky, ked som povedala že stačí, bolí to, malý to začal akceptovať. (toto ak som skúšala pár mesiacov pred tým, následkom bolo len silnejšie privinutie ku mne, protesty, plač). taktiež začal akceptovať odloženie dojčenia "na neskôr" a potom odloženie na ráno a večer. aj tak ma odstavenie tak trošku prekvapilo, že bolo také jednoduché.. zrazu začal zaspávať bez prsníka - najprv som myslela, že veľká náhoda, potom sa to stalo pravidlom.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Dojčenie vo veku 3+

Neprečítaný príspevokod kinsi » 21 Nov 2013, 16:01

Minule som si uvedomila, že už je to so mnou asi fakt zle, keď už aj na tomto fore sa začinam citiť akosi čudne, že sa mi mala ešte stale tak intenzivne dojči. Strašne by ma zaujimalo, ako sa prišlo k tomu udaju, že priemerny vek odstavenia vo svete je 4.2 roka - poradkyne, prosím, neiete mi k tomu dať nejaký link na štúdiu, či vysvetlenie? Lebo to by znamenalo pri tom obrovskom množstve detí, ktoré nie ovedzme nie su dojčene, že niekde sa dojčí bežne aj do 10 rokov. Z prvej ruky mam napr. info z Jemenu, čo je ozaj chudobna krajina , ženy nerobia, su len na "rodenie deti"a dojčit by sa tym padom malo asi dlho a kolega jemenčan odtial vravel , že dojčia do 2 rokov, dlhšie nie. Navyše odstavenie v živočišnej ríši je z matkinej strany "aktívny" dej - matky od istého veku odháňajú mládatá, ktoré sa chcú dojčiť (min.psi, mačky, medvedice...). Som dosť zmatená, čo je vlastne prirodzené.
Mne dojčenie dcérky nevadí, ale mám pocit, že som jediná, kto dojčí tak velké dieťa a ešte mu to viac-menej ani nevadí :(
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 22 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 3 mesiace, 17 dní

Re: Dojčenie vo veku 3+

Neprečítaný príspevokod quaxi » 21 Nov 2013, 17:01

kinsi, a preco sa citis cudne? ved tu sa dojcia aj starsie deti ;-)
V bohatych krajinach sa koji kratko alebo takmer vobec, lenze mame aj malo deti. Vacsina deti sa narodi v chudobnych krajinach kde sa dojci dlhsie. Neviem ake su presne cisla, ale keby napr. na jedno bohate dieta dojcene 2 mesiace pripadalo 10 deti z chudobnych krajin ktore su dojcene 5 rokov, tak ti hned vyjde priemer nad 4r. Aj ked tazko povedat, ci su tie chudobne deti dojcene vsetky tak dlho, ked mnohe z nich, alebo ich matky, sa takeho veku ani nedoziju :-/ Mne sa to cislo tiez zda dost vysoke.
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 27 dní

Re: Dojčenie vo veku 3+

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 22 Nov 2013, 01:06

Kinsi, naozaj super kniha na tvoje otazky je Nase deti nase svety. Moj koment ku knihe najdes http://www.martinus.sk/?uItem=128872

Inak Quaxi ma pravdu - statistika vie vykuzlit co chce. Je velky rozdiel medzi priemerom a medianom. Aj priemerna mzda je u nas vyssia ako medianova mzda, t.j. vascina ludi ma nizsiu ako priemernu mzdu.

Inak nie je vzdy prirodzene, co sa nam javi prirodzene. Aj u nas na Slovensku sa volakedy len dojcilo, ale napriek tomu frcali medove cumle a makove odvary. Aj velmi velky pocet zijucich deti - 10-15 hovori o tom, ze nedojcili prirodzene a nemali prirodzenu ochranu pred dalsim pocatim. Zeny potrebovali robit na poli, tak tie mensie zrejme velmi skoro na starost tym starsim. Akonahle doslo k vacsej casovej odluke v dojceni pocas dna, tak prislo ku skoremu navratu plodnosti. Celkom zaujimave by bolo mensia statistika medzi nami, kedy prislo ku navratu plodnosti. Za mna mozem povedat, ze pri starsich, ked som isla po roku do prace to bolo do mesiaca po nastupe do prace a u najmladsej, kde nebola ziadna intervencia v podobe prace to bolo 2 a stvrt roka.

Ked si vezmem, ze tie 2 roky ochrany by mohol byt standard (i ked Liga par paru uvadza 10mesiacov, ale tazko posudit, ci tam k inervenciam prislo), tak dalsie dieta by bolo najskor v 3 rokoch, co je podla mna taky idealny vekovy rozdiel. Znamena to, ze dlzka tehotenstva+ dalsie dieta = cca 4 roky. Ak by sa prirodzene zacinalo rodit v 16tich a koncilo pre 40tkou (co v minulosti bolo podla mna nizsie), bolo by to max okolo 8 deti. Z toho by boli nejake potraty, nejake zomrete deti - skor ci neskor, takze prirodzene mi to vychadza tak na priemerne max 4 deti. Myslim, ze u prirodnych ludi (lovci a zberaci) to takto nejako funguje.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Dojčenie vo veku 3+

Neprečítaný príspevokod kinsi » 22 Nov 2013, 14:03

Janka, tu knihu mam, je super, ale odpoveď mi podla mňa neda, lebo žena v "primitivnom" narode je podla mňa ešte viac ovplyvnena spoločnosťou - mysim samozrejme jej spoločnosťou, rodinou, zvykmi. ... ako sme my.
Ide mi skor o to, že by som rada prišla na povod toho udaju 4.2roka, presne ako píšeš, ide mi o metodiku toho, ako k tomu číslu niekto prišiel (inak štatistika je moj koniček, takže dobre viem, že z tych istych dat dokažem podla potreby vec ako dokazať tak i vyvratiť :D ). Pokiaľ to mamila prednaša, tak isto niekto msi i vedieť, kde sa ten udaj vzal - nevedela by si to Janka , prosim , zistiť?
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 22 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 3 mesiace, 17 dní

Re: Dojčenie vo veku 3+

Neprečítaný príspevokod Mamamima » 22 Nov 2013, 16:01

Kinsi, zaujma Ta len to cislo: 4,2. Alebo skutocne nejaka priemerna doba dojcenia. Lebo mne to tiez nedalo a celkom s pozitkom sa do tych studii a skusenosti s dojcenim prilezitostne zahrabem. Na temu trvanie dojcenia som nedavno vyhrabala 2 clanky, jeden archeologicky, druhy cerpal z etnografickych dokumentov. Pisala som o Tom do Jjulliinej temy: Studie o dojceni.
Mamamima
 
Príspevky: 499
Registrovaný: 03 Jún 2012, 23:02
Počet detí: 3
Rokov: 15 rokov, 9 mesiacov, 17 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 9 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 9 dní

Re: Dojčenie vo veku 3+

Neprečítaný príspevokod Mamamima » 22 Nov 2013, 16:14

Pre mna je ta formulacia priemerna doba dojcenia 4,2 roka tiez velmi malo vypovedna. Medzi dojcenymi detmi? Alebo vsetkymi? V nasom storoci?....
Preto sa skor priklanam k tym formulaciam, minimalna doba prirodzeneho odstavenia 2,5 a to, ze k odstaveniu najcastejsie potom pride v priebehu 3 alebo 4. roku dietata. Taketo vyjadrenie mi je vierohodnejsie a vypovednejsie, ako dake jedno cislo.

A k tej Meredith Small, tak pekna knizka, Vela mi dala, ale aj mnohe otazky. Ved v nejednej z tych studovanych prirodzenych populacii, boli deti aktivne odstavovane okolo 2 rokov. Zeny si tam cimsi potierali prsia...A rovnako boli deti aktivne odstavovane, ked matka opat otehotnela. Alebo, v inej populacii, nebol sex, kym dojcila. Takze mi z toho vyvstala otazka, ci je napriklad tandemove dojcenie skutocne az take prirodzene....
Mamamima
 
Príspevky: 499
Registrovaný: 03 Jún 2012, 23:02
Počet detí: 3
Rokov: 15 rokov, 9 mesiacov, 17 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 9 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 9 dní

Re: Dojčenie vo veku 3+

Neprečítaný príspevokod quaxi » 22 Nov 2013, 22:40

JankaMich píše:Celkom zaujimave by bolo mensia statistika medzi nami, kedy prislo ku navratu plodnosti. Za mna mozem povedat, ze pri starsich, ked som isla po roku do prace to bolo do mesiaca po nastupe do prace a u najmladsej, kde nebola ziadna intervencia v podobe prace to bolo 2 a stvrt roka.

Za seba - prve dieta malo par krat cumel (v porodnici myslim ze 2x a potom max. raz do tyzdna na par minut (napr. pri akutnom reve v autosedacke po najblizsie parkovisko), inac kojene na poziadanie, spalo v postielke tesne vedla mojej postele, casty kontakt koza na kozu, nosenie okolo 2-3h denne, prvy menzes po 6,5 tyzdni od porodu. Druhe dieta absolutne bez cumla ci flasiek, spalo tesne pri mne, kojene na poziadanie, kontakt koza na kozu celu noc, nosene vela hodin denne, prvy menzes presne 6 tyzdnov od porodu.
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 27 dní

Re: Dojčenie vo veku 3+

Neprečítaný príspevokod miriam » 22 Nov 2013, 23:22

Som na tom podobne ako Quaxi- prve dieta dojcene na poziadanie, cumel prilezitostne, spaval prvy mesiac v postielke pri mojej posteli, neskor druhu cast noci so mnou. Menzes 10 tyzdnov po porode. Druhe dieta dojcene na poziadanie, spalo hned vylucne so mnou, nosene, dojceny tandem so surodencom. Menzes 10 tyzdnov po porode.
miriam
 
Príspevky: 251
Registrovaný: 23 Mar 2011, 11:18
Počet detí: 2
1. dieťa: *1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 4 dni
2. dieťa: *2
Rokov: 12 rokov, 6 mesiacov, 2 dni
3. dieťa: *3
Rokov: 9 rokov, 10 mesiacov, 15 dní

Re: Dojčenie vo veku 3+

Neprečítaný príspevokod Mamamima » 23 Nov 2013, 00:02

Starsie dieta dostalo prikrm v 6. m ako nahradu jedneho dojcenia. Inak bolo dojcene na poziadanie, ale to bolo u nej v prvych 6 mesiacoch presne v dvojhodinovych intervaloch. Ked sme jedno dojcenie nahradili, vznikla 4 hodinova pauza, nasledovala menstruacia.

Dalsie dve dojcene na poziadanie 100x denne, prikrmy popri dojceni, pauza od dojcenia behom dna max 1,5 hodiny pocas poobedneho spanku, velka cast spanku spolocna. Menstruacia presne pri dovrseni 1 roka.


Janka, zda sa, ze nase skusenosti nezodpovedaju obyvatelom pralesa. Asi sme velmi civilizovane plodne.
Mamamima
 
Príspevky: 499
Registrovaný: 03 Jún 2012, 23:02
Počet detí: 3
Rokov: 15 rokov, 9 mesiacov, 17 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 9 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 9 dní

Ďalší

Späť na 6 a viac mesiacov

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 10 hostia

cron