Dojčenie a odmietanie príkrmov

témy o dojčení starších detí

Dojčenie a odmietanie príkrmov

Neprečítaný príspevokod Ewulka30 » 24 Apr 2011, 21:09

Dobrý večer,
chcela by som sa vás opýtať. Mám 7 mesačnú dcérku, ktorú kojím a to, čo sme si my prešli za týmto cieľom, neprajem nikomu. Dcérka málo priberá a už vyše mesiaca jej dávam rôzne príkrmy, kaše a výživy. Veľmi málo papá,najviac jej chutia kaše. Zeleninu spapá len pár lyžičiek a všetko musí byť riadne do hladka vymixované. Nemôže tam byť ani trošku väčší kúsok,lebo ju naťahuje a ako keby si nevedela prehltnúť.. Najradšej má mliekárničku :lol: Chcela som jej dávať aj trochu prevarenej vody (som proti čaju, zatiaľ) ale fľašu nechce ani vidieť. Myslí si, že sa do toho fúka :D Stačí jej dojčenie aj cez leto? Ako a čím ju mám učiť jesť aj trošku pevnejšiu stravu? Ďakujem za rady.
Ewulka30
 
Príspevky: 8
Registrovaný: 24 Apr 2011, 20:56
Bydlisko: Podbrezová
Počet detí: 2
1. dieťa: Filipko
Rokov: 20 rokov, 2 mesiace, 8 dní
2. dieťa: Petra
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 1 deň
Môj status: Nebolo mi dopriaté dojčiť syna, kôli neinformovanosti, tak si to pri dcérke vychutnávam plným priehrštím. Aj keď sme museli prejsť kopou problémov, zatiaľ to zvládame :)

Re: Dojčenie a odmietanie príkrmov

Neprečítaný príspevokod Norika » 24 Apr 2011, 21:34

Aj my sa s tymto trapime :( ale s väčšej časti je to moja vina, lebo sa malo snazim......mali sme zopar pokusov dat malemu prikrmy, no ani jednu lyzicku nechcel,....uz mame druhu dvojtyzdnovu pauzu, lebo sa k tomu neviem odhodlat...neviem, co varit, ked zemiak a mrkva nezabera, a stale sa to len vyhadzuje :( svoje svedomie si chlacholim tym, ze je kojeny, ze mu nic nechyba, ale stale mam vycitky, ze nam to nejde,, nas ma zajtra 7 mesiacov....kazdu chvilu cestujeme, raz orava, raz spis, aj 3x za mesiac v poslednom case :( a je tazke si zvykat na nove prostredie, cakam, kym budem mat vlastnu kuchynu a po maturitach, ze uz budeme konecne vklude :(

dakujem, ze som sa mohla vyzalovat :-D som zvedava na riesenia
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 2 dni

Re: Dojčenie a odmietanie príkrmov

Neprečítaný príspevokod estterka » 24 Apr 2011, 21:54

prikrmuj,kazdy den musis skusat! skus v inu dobu dna napriklad,nemusi byt zrovna na obed a skus napr. tekvicu,ja som zacala s nou. ja som zacala s prikrmom az v 7 a pol mesiaci(aj ked annag s tym nesuhlasila,ale mala som an to dovody) a rozpapala sa hned. ale ty skusaj kazdy den,tak uvar stvrtku zemiaku na pare,alebo kusok tekvice,mrkvy,ked sa vyhodi,nevadi.ale ked nebudes skusat,nezmeni sa to.ja by som v tomto pripade polozila misku pred neho a nechala,nech sa v tom pobabre rukami a tak ochutna.
estterka
 
Príspevky: 555
Registrovaný: 24 Mar 2011, 08:57
Počet detí: 1
1. dieťa: Hannah
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 4 dni

Re: Dojčenie a odmietanie príkrmov

Neprečítaný príspevokod Luvie » 24 Apr 2011, 22:15

Ewulka30 Norika rozhodně v tom nejste samy
doporučuju prostudovat http://dojcenie.wordpress.com/category/ ... -prikrmov/ včetně komentářů
Luvie
 
Príspevky: 9
Registrovaný: 20 Apr 2011, 20:18
Bydlisko: Opava
Počet detí: 1

Re: Dojčenie a odmietanie príkrmov

Neprečítaný príspevokod janka » 24 Apr 2011, 23:45

Ewulka30, je to uplne normalne. Sama som si tym presla a bola som sokovana, ze Miska mi vobec nic nechcela jest, cele mesiace. Mrkva a zemiak boli bez sance, ale to mi pediater aj rychlo povedal, ze mrkva dievcatam spavidla velmi nebere, so zemiakom vobec nemam ratat, poradil spenat, brokolicu, salat (preliat vriacou vodou, to pekne zosladne) a pri tychto potravinach Miska zacala konecne trochu jest, spolu s ovocim. Co sa tyka priberania, treba sledovat, ci sa zhruba drzi svojej rastovej krivky, a nie ci pribera tolko, ako susedovie Durko. Niekore deti papaju vela, niektore len par lyziciek za den (moja dodnes papa len tolko). Treba len casto ponukat, nenutit. Specialne deti, co boli sest mesiacov plne dojcene, sa rozpapkavaju velmi pomaly. Co sa tyka tekutin, ak dojcis na poziadanie, je dost mozne, ze jej to staci, vidis podla pocikanych plienok. Flasku radsej nedavaj, ked uz nieco, tak radsej poharik. Ja som Miske dala poharik (taky ten s cucacikom) asi az okolo 9-10 mesiacov, strasne ju to bavilo odtial spliechat vodu, ale nejak vela nepila, dlho vobec nejavila zaujem o vodu. Potom okolo 13 mesiacov som zo dva dni mala dojem, ze malo cika, tak som jej zase dala poharik, a vtedy uz zacala s chutou pit. Pije len vodu, cajiky jej nerobim.
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: Dojčenie a odmietanie príkrmov

Neprečítaný príspevokod Norika » 25 Apr 2011, 06:35

no ja mam dojem, ze tento mesiac stojime na vahe, moze to byt tym, ze sa viac hybe??
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 2 dni

Re: Dojčenie a odmietanie príkrmov

Neprečítaný príspevokod miskap » 26 Apr 2011, 13:33

Vo veku 7 mesiacov nie je ešte potrebné jesť priveľa príkrmov. Dojčenie by malo byť prvoradé a príkrmy pridávať pomaličky, postupne po troške, po lyžičkách - jeden deň zje jednu lyžičku, druhý možno dve a vždy sa nadojčí. Ide o to, aby sa dieťatko oboznámilo s novými chuťami, naučilo sa žuť a prehĺtať. Tvoja dcérka má problém s kúskami, musíš všetko mixovať. To chce čas. Poznám detičky, čo im do dvoch rokov len mixovali, lebo ich napínalo. Nasilu nič nedosiahneš, len jej spôsobíš averziu k jedeniu. Ponúkaj jej do ruky kúsky zeleninky a ovocia na olizovanie, neskôr možno aj odhryzne ( pod dozorom!!!). Nezabudni vždy ponúknuť prsník :) A hlavne žiadny stres, mliečko jej ešte vždy dodá potrebné živiny.
miskap
 
Príspevky: 27
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:53
Bydlisko: Banská Bystrica
Počet detí: 2
Môj status: Vedieť všetko nie je v našich silách, treba vedieť, kde pomoc hľadať...

Re: Dojčenie a odmietanie príkrmov

Neprečítaný príspevokod luludi » 26 Apr 2011, 13:58

Tiež mám otázku. Malý má teraz 9 a pol mesiaca a posledný mesiac mu vyšlo 5 zubov. Počas tohto obdobia uplne odmietal prikrm a tak som ho nenutila, teraz vyzeraju byt zubky uz v poriadku. Prosim poradte, mam tu davat teraz naraz 2 - 3 prikrmy denne, alebo radsej postupne. Prvy tyzden jeden, druhy tyzden pridat druhy atd? Vela z prikrmov nezjedol ani pred zubami..
Obrázok užívateľa
luludi
 
Príspevky: 274
Registrovaný: 22 Mar 2011, 10:01
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1
1. dieťa: Richard
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov, 16 dní
2. dieťa: Milota
Rokov: 11 rokov, 6 mesiacov, 23 dní
Môj status: Sú len dva trvalé odkazy, ktoré môžeme dať našim deťom – jedným
sú korene, druhým krídla.

Hodding S. Carter

Re: Dojčenie a odmietanie príkrmov

Neprečítaný príspevokod ayshka » 26 Apr 2011, 15:02

luludi, toto presne robil aj moj maly a este aj teraz niekedy, ked mu idu zubky, tak odmieta papat, resp. nechce nic lyzickou, jedine ked mu podavam rukou do pusy. Podla mna mu mozes aj viackrat za den ponuknut, ved uvidis podla zaujmu, ked aj vela nezje nech aspon ochutnava, dieta by malo mat pestru stravu a radsej viackrat po mensich davkach a hlavne nenutit :-)
ayshka
 
Príspevky: 101
Registrovaný: 27 Mar 2011, 17:15
Bydlisko: Kosice
Počet detí: 1
1. dieťa: Dominik
Rokov: 14 rokov, 4 mesiace, 9 dní

Re: Dojčenie a odmietanie príkrmov

Neprečítaný príspevokod luludi » 26 Apr 2011, 17:06

ayshka: dakujem :) skusim pekne pomaly, uvidime :)
Obrázok užívateľa
luludi
 
Príspevky: 274
Registrovaný: 22 Mar 2011, 10:01
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1
1. dieťa: Richard
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov, 16 dní
2. dieťa: Milota
Rokov: 11 rokov, 6 mesiacov, 23 dní
Môj status: Sú len dva trvalé odkazy, ktoré môžeme dať našim deťom – jedným
sú korene, druhým krídla.

Hodding S. Carter

Re: Dojčenie a odmietanie príkrmov

Neprečítaný príspevokod Norika » 26 Apr 2011, 18:28

nas nema problem s chutou, napriklad rozok by si velmi rad ozuzlal, ale uz sa dva krat stalo, ze ho dusilo...on to dokaze tam obzut, ze odhryze taky kusisko, ktory by aj mne zabehol....tak neviem si predstavit, ako sa to naucia tie deti,ktore dostavaju prikrmy takouto formou....napriklad romske deti..s nimi sa nebabru, rozok do ruky a ides
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 2 dni

Re: Dojčenie a odmietanie príkrmov

Neprečítaný príspevokod lucinka » 29 Apr 2011, 20:34

ani nasmu sa velmi nechce papat, vzdy len par lyziciek, zato mliecko by si dal vzdy, podla mna ani nema cas vyhladnut :) snazim sa ho krmit po zobudeni,ale on sa ozaj casto dojci , v tom ho nechcem obmedzovat :)
lucinka
 
Príspevky: 34
Registrovaný: 22 Mar 2011, 11:13
Počet detí: 1
1. dieťa: Tominko
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 2 dni
Môj status: :)))

Re: Dojčenie a odmietanie príkrmov

Neprečítaný príspevokod etnicka » 26 Máj 2011, 23:34

Pokial je dietatko plne dojcene, pekne prospieva, netreba mu nutit prikrmy. Ked bude na to pripravene, samo si zacne pytat. Netreba z toho robit vedu a vobec nie sa kvoli tomu stresovat. Najdolezitejsie je dojcenie a dobry prisun materskeho mlieka. Treba sa riadit tym, co chce dieta, ono samo najlepsie vie, co potrebuje ;). My sme zacali malemu davat poriadne prikrmy az po tom, ako som nastupila do prace, mal 17 mesiacov. Je zdravy ako buk :) samozrejme nadalej dojceny.
Obrázok užívateľa
etnicka
 
Príspevky: 326
Registrovaný: 23 Mar 2011, 00:23
Bydlisko: Sazdice
Počet detí: 1
Rokov: 15 rokov, 29 dní
Môj status: Kazdy si vytvara svoju realitu

Re: Dojčenie a odmietanie príkrmov

Neprečítaný príspevokod Ewulka30 » 06 Jún 2011, 12:30

Táto rada mi veľmi pomohla. Malá už má 8 mesiacov a veľmi toho veľa cez deň nezje. Zeleninu odmieta stále, mäso ani nehovorím... Ale 1 x do týždňa jej dávam vaječné žĺtko uvarené do zeleninky, tak to aj spapá. Nie veľa, ale aj tomu sa poteším :) Teraz mám strach z leta a dostatku prijmu tekutín. Ona do fľašky fúka a odmieta akýkoľvek typ cumlíka. Trošku si cucne z fľašky so športovým uzáverom :) Stačí jej to dojčenie? Ono tej vodičky čo vypije, je fakt len minimum :(
Ewulka30
 
Príspevky: 8
Registrovaný: 24 Apr 2011, 20:56
Bydlisko: Podbrezová
Počet detí: 2
1. dieťa: Filipko
Rokov: 20 rokov, 2 mesiace, 8 dní
2. dieťa: Petra
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 1 deň
Môj status: Nebolo mi dopriaté dojčiť syna, kôli neinformovanosti, tak si to pri dcérke vychutnávam plným priehrštím. Aj keď sme museli prejsť kopou problémov, zatiaľ to zvládame :)

Re: Dojčenie a odmietanie príkrmov

Neprečítaný príspevokod tamoulik » 06 Jún 2011, 13:16

Ewulka30, pokial dojcis na poziadanie, tak aj v lete jej bude stacit MM...a pokial chces trosku vody, tak najlepsie z poharika.
Obrázok užívateľa
tamoulik
 
Príspevky: 497
Registrovaný: 22 Máj 2011, 22:05
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 3
1. dieťa: Tomáš
Rokov: 15 rokov, 5 mesiacov, 4 dni
2. dieťa: Samuel
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace, 5 dní
3. dieťa: Izabela
Rokov: 9 rokov, 9 mesiacov, 26 dní
Môj status: On ne voit bien qu´avec le coeur, l´essentiel est invisible pour les yeux (A.de Saint Exupéry)

Re: Dojčenie a odmietanie príkrmov

Neprečítaný príspevokod akdarka » 06 Jún 2011, 13:21

ewulka, dovolim si dat link annag k tvojej otazke http://dojcenie.wordpress.com/2010/06/1 ... orucavach/ mozno uz poznas ten clanok :-)
akdarka
 
Príspevky: 935
Registrovaný: 22 Mar 2011, 06:36
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 4 dni
Môj status: "Stratené je len to, čoho sa sami vzdáme."

Re: Dojčenie a odmietanie príkrmov

Neprečítaný príspevokod Ewulka30 » 06 Jún 2011, 16:10

Tento článok poznám.. Ale ďakujem. Ja len keď vidím sestru, má o 12 dní staršieho syna a aj ho dojčí a aj vypije denne asi 400 ml čaju... O apetíte ani nehovorím :-) ,tak mám pochybnosti. Ale je pravda, že teraz v teplách dojčím častejšie, lebo dcérka chce.
Ewulka30
 
Príspevky: 8
Registrovaný: 24 Apr 2011, 20:56
Bydlisko: Podbrezová
Počet detí: 2
1. dieťa: Filipko
Rokov: 20 rokov, 2 mesiace, 8 dní
2. dieťa: Petra
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 1 deň
Môj status: Nebolo mi dopriaté dojčiť syna, kôli neinformovanosti, tak si to pri dcérke vychutnávam plným priehrštím. Aj keď sme museli prejsť kopou problémov, zatiaľ to zvládame :)

Re: Dojčenie a odmietanie príkrmov

Neprečítaný príspevokod Klemka » 06 Jún 2011, 21:26

Ewulka30, porovnávať svoje dieťa s niekym iným je zradné. Plne súhlasím s tamoulik - nie je prečo sa trápiť, stačí častejšie ponúkať na chvíľku cucnúť mliečko a dieťa bude hydratované dostatočne. Dojčenie takto starých detí bez príjmu iných tekutín stačí v krajinách, kde majú omoho väčšie horúčavy. Deti sú tam prakticky takmer stále na prsníku a nič sa nestane.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Dojčenie a odmietanie príkrmov

Neprečítaný príspevokod etnicka » 09 Jún 2011, 10:17

Ewulka, este by som napisala, ze je velmi dolezite, aby si svojmu dietatku nenukala cumlik a nedavala nic pit z flase, lebo potom to uz nie je dojcenie na poziadanie. Treba reagovat na jeho signaly, napriklad ked si cucka rucicku, hlada pusinkou prsnik, uz vtedy mu treba hned ponuknut prsnik. Flasa a cumel znizuju tvorbu mliecka, kazia prisatie, sposobuju strajk dietatka a maju vela dalsich negativnych vedlajsich ucinkov. Pokial budes reagovat na signaly dietatka a zakazdym mu ponuknes prsnik, bude mat dostatok tekutin aj v tych najvacsich horucavach. Materske mlieko sa z velkej casti sklada z vody, takze dojcene dieta ziadne ine tekutiny nepotrebuje. Je dobre si uvedomit, ze cim viac inych tekutin vypije, tym menej vypije materskeho mliecka. Materske mliecko je tekute zlato a kazdej kvapky, ktora sa nedostane dietatku, je skoda.
Obrázok užívateľa
etnicka
 
Príspevky: 326
Registrovaný: 23 Mar 2011, 00:23
Bydlisko: Sazdice
Počet detí: 1
Rokov: 15 rokov, 29 dní
Môj status: Kazdy si vytvara svoju realitu

Re: Dojčenie a odmietanie príkrmov

Neprečítaný príspevokod Ewulka30 » 02 Júl 2011, 15:51

Tak už máme 9 mesiacov preč. Síce len 7350 g, ale je to živé striebro :) etnicka. Cumlík máme, ale cez deň ho dávame, len keď chce spať. Fľašu jej nedávam, už je to v tomto veku asi zbytočné učenie, keď za chvíľku by som ju odúčala.. Cmukne si z fľaše zo športovým uzáverom a teraz sme dostali pohár s sosáčikom, tak je občas ponúknem, nech si trošku cmukne. je to fakt len jeden-dva glgy a aj to čistej vody. Veľmi vám všetkým ďakujem za odpovede. Niektoré ma povzbudili, niektoré pomohli..
Ewulka30
 
Príspevky: 8
Registrovaný: 24 Apr 2011, 20:56
Bydlisko: Podbrezová
Počet detí: 2
1. dieťa: Filipko
Rokov: 20 rokov, 2 mesiace, 8 dní
2. dieťa: Petra
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 1 deň
Môj status: Nebolo mi dopriaté dojčiť syna, kôli neinformovanosti, tak si to pri dcérke vychutnávam plným priehrštím. Aj keď sme museli prejsť kopou problémov, zatiaľ to zvládame :)

Re: Dojčenie a odmietanie príkrmov

Neprečítaný príspevokod annag » 03 Júl 2011, 00:09

ewulka, skús v záujme dlhodobého dojčenia namiesto cumlíka na uspanie ponúkať prsník ... dojčenie pred spaním má veľký význam, sú to väčšinou posledné dojčenia, ktorých sa dieťatko dobrovoľne vzdá, takže predlžuje obdobie dojčenia. Je to taký krásny presun z reality do ríše snov a naopak, keď sa prebúdza, nie je pre bábo nič krajšie než sa do reality preniesť dojčením ... keď bude staršie, budeš bábätku rozprávať, čo pre neho chystáš, čo idete robiť ...

okrem toho, ak sa bábo pred spaním dojčí, tak pije na rozdiel od cumľa mliečko - uhasí smäd, dosýti sa. Neprebudí sa príliš hladné, príliš smädné , papá potom pokojnejšie. V spánku sa deti v lete často potia, potrebujú byť dobre zavodnené ... a na to je dojčenie pres spaním ako stvorené :-)
Obrázok užívateľa
annag
 
Príspevky: 153
Registrovaný: 20 Mar 2011, 22:46
Bydlisko: okres Liptovský Mikuláš
Počet detí: 3
1. dieťa: Adelka
Rokov: 21 rokov, 2 mesiace, 8 dní
2. dieťa: Miško
Rokov: 17 rokov, 7 mesiacov, 20 dní
3. dieťa: Anička
Rokov: 15 rokov, 5 mesiacov, 23 dní
Môj status: Aby dojčenie prinášalo mamičke radosť ...

Re: Dojčenie a odmietanie príkrmov

Neprečítaný príspevokod Ewulka30 » 03 Júl 2011, 16:24

Snažím sa jej pred spaním stále ponúkať prsník. To ju ukladá na spánok, ale tým cumlíkom sa asi nejak ukľudní a zaspí v postieľke. V noci sa budí aj každú hodinu, tak jej dávam prsník a nie cumlík. Niekedy je to fakt náročné :) ale krásne. Mrzí ma, že nechce papať tuhšiu stravu. A mäsko ani nehovorím, tak jej dávam raz do týždňa uvarené žĺtko z vajíčka do zeleninky a to jej chutí.
Ewulka30
 
Príspevky: 8
Registrovaný: 24 Apr 2011, 20:56
Bydlisko: Podbrezová
Počet detí: 2
1. dieťa: Filipko
Rokov: 20 rokov, 2 mesiace, 8 dní
2. dieťa: Petra
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 1 deň
Môj status: Nebolo mi dopriaté dojčiť syna, kôli neinformovanosti, tak si to pri dcérke vychutnávam plným priehrštím. Aj keď sme museli prejsť kopou problémov, zatiaľ to zvládame :)

Re: Dojčenie a odmietanie príkrmov

Neprečítaný príspevokod etnicka » 04 Júl 2011, 12:40

Ewulka, neboj, tuhej stravy sa Tvoja dcerka este napapa dost :). Pokial ju budes dojcit na poziadanie a budes sa dobre stravovat (vela ovocia, zeleniny, celozrnneho peciva atd.), bude materske mlieko este dlho pokryvat vsetky ziviny, ktore potrebuje. Bolo by fajn postupne uplne odstranit ten cumlik, nielen kvoli ohrozeniu dlhodobeho dojcenia, ale aj kvoli jeho dalsim negativnym ucinkom http://dojcenie.wordpress.com/2009/11/2 ... na-cumlik/
Obrázok užívateľa
etnicka
 
Príspevky: 326
Registrovaný: 23 Mar 2011, 00:23
Bydlisko: Sazdice
Počet detí: 1
Rokov: 15 rokov, 29 dní
Môj status: Kazdy si vytvara svoju realitu


Späť na 6 a viac mesiacov

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 43 hostia

cron