stracanie mlieka

O dojčení malých bábätiek

stracanie mlieka

Neprečítaný príspevokod monchili » 19 Apr 2011, 20:33

Dobry vecer,
obraciam sa na vas so ziadostou o pomoc. nas syn Tomas, ma skoro 3 mesiace. dojcim ho prevazne z jedneho prsnika, nakolko lavy od zaciatku viac menej odmietal. urobila somm chybu,ze som ho viac neprikladala, zanedbala som to a mliecko sa zacalo stracat.z lepsieho mu prestalo stacit, museli sme zacat prikrmovat. vtedy som zacala viac menej stracat mlieko aj v tom lepsom. uzivam ricinus comunis, pijem caje pre dojciace matky, odsavala som si, teraz uz ani nie, nakolko som doslova vycucnuta a niet co odsat. v nedelu sa mi zduril lepsi prsnik, ze som mala vela mliecka, no velmi ma to bolelo, prikladala som ho, odsavala, no od vcera je to velmi slabe, nestaci sa poriadne naplnit.znama mi dnes poradila Motherlove Kapsule na tvorbu mlieka More Milk Plus, chcem si ich kupit, mate nejake skusenosti s nimi. prosim, co treba este urobit, aby sa uplne nestratilo mliecko.
dakujem za odpoved.
monchili
 
Príspevky: 9
Registrovaný: 19 Apr 2011, 20:23
Počet detí: 0
1. dieťa: 1
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 26 dní

Re: stracanie mlieka

Neprečítaný príspevokod Klemka » 19 Apr 2011, 21:13

Monchili, toto sa dá porešiť cez internet len čiastočne, samotnú tvorbu mlieka je možné zvýšiť, ale treba v prvom rade riešiť príčinu, ktorá spôsobuje, že dojčenie nie je bezproblémové, ak sa tá neodstráni, všetky zásahy smerujúce len čisto k zvýčeniu tvorby MM sú z dlhodobého hšadiska neefektívne. Preto v tejto situácii jednoznačne najrýchlejšie riešenie je zavolať si na osobnú konzultáciu poradkyňu pri dojčení (zoznam nájdeš na www.mamila.sk) a riešiť samotné dojčenie - úpravou polohy a prisatia zabezpečiť, aby Tomáško vypil viac mliečka, stláčaním prsníka ešte zvýšiť príjem MM atď. a ak to bude potrebné, poradkyňa Ti odporučí rôzne možnosti ako zvýšiť tvorbu mlieka, ktoré sú omnoho účinnejšie a celkovo lacnejšie než Tebou spomínaný produkt. V situácii, keď treba zvýšiť tvorbu mlieka pri staršom bábätku v kombinácii toho, že v jednom prsníku je tvorba mlieka utlmená, zvykne najlepšie pomáhať liek s účinnou látkou "domperidón". Ten však treba nasadiť aj užívať a meniť dávkovanie v spolupráci s poradkyňou.
Držím palce, za dojčenie sa oplatí zabojovať ;)
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: stracanie mlieka

Neprečítaný príspevokod shira » 20 Apr 2011, 11:27

Klemka, chcem sa opýtať aj ja... dostala som zase menzes a mám aj pomenej mliečka. Vyzerá to tak, že ho budem bohužiaľ dostávať pravidelne (síce slabý, 2-3dni, ale predsa). chcem sa opýtať, či by nebolo dobré pripraviť sa na to nejako dopredu, napr. pred očakávaným menzesom dať nejaké prípravky na zvýšenie tvorby... tentokrát sme to prežili častým prikladaním a dojčením z oboch pŕs, počas jedného dojčenia sme vystriedali prsia aj viac krát (večer pred spaním). lenže z toho nemám najlepší pocit - viac námahy, vyrušovanie bábatka pri prekldaní atd. veľmi dlhé dojčenie, ťažšie zaspávanie... v noci a ráno je mliečka dosť, ale malý sa dojčí poobede a k večeru častejšie, vtedy je ho menej. chcem sa ťa opýtať, čo odporučíš a aký je nástup účinku, kolko dní.. doma mám len Costi, zatial som to neskúšala.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: stracanie mlieka

Neprečítaný príspevokod shira » 20 Apr 2011, 11:34

aha a ešte som chcela sa opýtať, ked mám zamrazené mlieko a vyskúšala by som mu dať večer cievkou na prsníku, ak by sa mi zdalo, že je málo? lyžičkou som skúšala, nejde nám to, vyplúva... vačšina skončí okolo. ešte je malý,nesedí. neviem ani, ako by som ho mala pri tom správne podoprieť. neoodiali zase prikŕmenie ďalšie dojčenie a nezabrzdí tvorbu? flaštičku s cievkou mám dať nižšie ako prsník, alebo vyššie? ked by som dala vyššie, tieklo by to asi samo a to je zle nie?
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: stracanie mlieka

Neprečítaný príspevokod Ludka » 20 Apr 2011, 23:33

Shira, skus si zvysit produkciu mlieka senovkou a benediktom lekarskym...
Obrázok užívateľa
Ludka
 
Príspevky: 298
Registrovaný: 22 Mar 2011, 00:06
Bydlisko: Košice
Počet detí: 3
1. dieťa: 8
2. dieťa: 3
3. dieťa: 14 dní
Môj status: ...aby dojčené dieťa bolo normou...

Re: stracanie mlieka

Neprečítaný príspevokod monchili » 23 Apr 2011, 10:36

dakujem.
ja som nakoniec skusila ten pripravok, mliecko sa zvysilo,no v noci sa mi tak nalial ten funkcnejsi prsnik,ze ani odsavackou to nejde vytiahnut, malicky ho uplne odmieta, kedze mu zle tecie, jedine rukou to ide,no trva kym sa spusti strieka.velmi to boli,stale je naliaty,na bradavke ma bielu akoby chrastu:( poradte co s tym? tak velmi som chcela mat viac mlieka a teraz neviem co stym :(((
dakujem pekne
monchili
 
Príspevky: 9
Registrovaný: 19 Apr 2011, 20:23
Počet detí: 0
1. dieťa: 1
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 26 dní

Re: stracanie mlieka

Neprečítaný príspevokod Klemka » 24 Apr 2011, 07:50

Shira, prepáč tú pauzu, odpoviem trošku neskôr na Tvoju otázku, chvíľku strpenia ešte maj prosím.

Monchili, z Tvojho príspevku nie je jasné, či si konzultovala situáciu s poradkyňou alebo nie, a zdá sa mi skôr, že nie, je mi to ľúto, pretože som zdôrazňovala, že domperidón by sa mal nasadiť vždy až po konzultácii s poradkyňou, aby sa napr. nedostavil takýto nepríjemný stav nadprodukcie. Ťažko Ti teraz na diaľku poradiť, čo s tým, môžu Ti pomôcť obklady z kapustových listov vychladených v chladničke a roztlačených napr. valčekom na cesto - obložiť nimi prsníky na najviac 20 minút 2x denne a sú aj ďalšie možnosti ako znížiť v tom lepšom prsníku tvorbu mlieka, ale treba to robiť rovnako citlivo ako nasadzovať domperidón, preto treba rozhodne zavolať poradkyňu a riešiť toto aj bradavku.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: stracanie mlieka

Neprečítaný príspevokod Klemka » 26 Apr 2011, 09:45

Shira, konečne sa dostávam aj k Tebe, nechcela som tu totiž napísať niečo, o čom si len myslím, že je to tak, ale už som si to objasnila - pýtaš sa na prechodné zníženie tvorby mlieka počas menštruácie a čo s tým, či si kúpiť niečo na zvýšenie tvorby mlieka - dnes som si definitívne potvrdila to, čo som si len myslela - ak dochádza k zníženiu tvorby mlieka počas menštruácie, tak je to podobné ako v tehotenstve, sú za tým hormóny a tie ťažko prebiješ niečím, čo inak zvyšuje tvorbu mlieka. Takže kupovať si senovku alebo benedikt, či dokonca domperidón, nie je asi správnym riešením.
Niektoré deti navyše môžu reagovať nie na zníženie tvorby mlieka, ale na zmenenú chuť mliečka počas menštruácie a v zásade s týmto ťažko niečo spraviť. Ak sa zníži frekvencia dojčenia a dieťa je už po 4. mesiaci života, dá sa prechodne viac prikrmovať a ponúkať tekutiny a medzitým robiť všetky opatrenia, ktoré odporúčame pri štrajku - zvýšiť intenzitu telesného kontaktu, ideálne koža na kožu, nosiť, spoločne spať a nenápadne ponúkať prsník, najlepšie v polospánku, najmä však nenútiť, nechať na dieťati, dôležité je, aby dieťa pri prsníku nezažívalo žiadne frustrácie a násilie, ale naopak, aby malo pocit, že je to príjemné miesto. Ak sa dostaví úplný štrajk - dieťa sa na pár dní prestane dojčiť, väčšinou je schopné sa aspoň v noci normálne nadojčiť a cez deň si môže mamička odsávať mliečko, aby udržala tvorbu.
Odsaté alebo zamrazené mlieko môžeš podať aj cievkou, ale na to sa vôbec musí dieťa prisať, ak máte štrajk, človek je vôbec rád, že dostane dieťa na prsník, trápiť sa tam s cievkou môže dieťa ešte viac frustrovať a nahnevať... vyskúšať môžeš, ale asi to nebude najlepšia cesta. Skôr to mliečko možno dať do príkrmu, aj keď niektoré deti vytrvalo odmietajú materské mlieko inak ako cez prsník, uvidíš sama, ako to pôjde. Ak by si dokrmovala cievkou - čím vyššie dáš fľašku nad prsník, tým rýchlejšie to potečie, čím nižšie, tým slabšie. Sama nájdeš optimálnu výšku.
V podstate si myslím, že si výborne vyriešila to posledné obdobie menštruácie, takto nejako by sa na to malo ísť a sama aj vidíš, že to pomohlo, len je jasné, že to chce viac námahy a nie je to také jednoduché, ale zvládla si to, to je podstatné, prekonali ste to a dojčíte sa ďalej, to je skvelé!!!
Možno je dobré vedieť aj to, že štrajk nemusí byť nutne súčasťou každej nasledujúcej menštruácie, možno to nabudúce bude v pohode. Osobná skúsenosť - dieťa mi zareagovalo na prvú menštruáciu po pôrode nespokojnosťou, častým nočným prebúdzaním a naviazaním na mňa (ako keby sa bálo, že o mňa príde), vtedy už mal takmer 3 roky a potom podobne reagoval na ďalšie dve menštruácie a odvtedy je to omnoho menej dramatické. Možno by mohli aj iné mamičky sem napísať, ako to bolo u nich, aby si mala aj ďalšie osobné skúsenosti.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: stracanie mlieka

Neprečítaný príspevokod shira » 26 Apr 2011, 16:55

klemka super, ďakujem :) hormóny si robia svoje :( ale dobre, teraz je už fajn. my sme po tom štrajku zmenili napríklad úplne polohu pri dojčení, teraz malý leží na mne pozdĺžne,na boku, hlavu zakloní a cicá, je strašne zlatučký, ja musím byť v polosede ale takto je to príjemné aj mne. s tým máš pravdu, že som pri štrajku rada, že ho vobec dostanem na prsník, kašlem na polohu a okolnosti a nechcem ho nijak vyrušovať. som myslela, že ked sa už upokojí, tak mu nenápadne šupnúť cievku do kútika...to by mi muž pomohol. ale zatiaľ nebolo treba, chcem sa len pripraviť, potom sa to ťažko rieši, ked už prihára. v ľahu nám to nevyhovuje, malý sa hnevá lebo mu uteká prsník, potom mi naťahuje bradavku a mna seklo v krku, čo som ho stále kontrolovala, ako je prisatý :? navyše strašne reaguje na všetky rušivé vplyvy. otáča sa úplne na každý zvuk, hlas, nato že sa trochu pohnem, na veci čo mám na sebe... musíme byť sami, v pokoji, ja holý prsník.. nové prostredie to je o nervy, vrtí sa, kuká po stenách, svetlách... s bradavkou v ústach, alebo sa s bradavkou v ústach mykne a kuká za seba. hrá sa so všetkým, na čo dosiahne...ale ked je v horšej nálade a niečo ho vyruší, hned ide do revu, musím dávať pozor. čo sa týka príkrmov, rada by som vydržala, pokiaľ sa dá, do 6 mesiacov, čas rýchlo letí a ani sa nenazdám a bude jún, uvidíme.ale aj v tomto veku už nemám takú paniku, ked viem, že okrem mm budú aj dalšie možnosti, ked bude upne najhoršie, možme začať s príkrmami aj skor ;)
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: stracanie mlieka

Neprečítaný príspevokod Klemka » 27 Apr 2011, 10:15

Shira, ale ak malého počas štrajku dostaneš na prsník, tak ho tam už netreba dokrmovať cievkou, on sa tam napije koľko potrebuje.
Rozmýšľam tak nad tým, čo píšeš, takéto dojčenie, ako opisuješ je totiž pri starších deťoch normálne - už to nie je také sústredené dojčenie ako pri novorodencovi, bábätko okolo 3. mesiaca a neskôr začína piť štýlom, ktorý nazývame aj kuk-cuc - pije, potom sa pozrie, kto ide okolo, čo to šuchlo, atď. - toto je normálne, staršie detičky sa dokážu napiť pomerne rýchlo a ľahko sa dajú pri dojčení vyrušiť, nie je to prejav ničoho, čo treba riešiť.
Podstatné je sledovať priberanie a prospievanie. Ak je toto v poriadku, je to dobré. A k tým príkrmom - samozrejme, ideálne je vydržať až dovtedy, kým dieťa o príkrmy neprejaví záujem, čo býva okolo 6. mesiaca. Ak by sa však stalo, že máte ostrý štrajk a dieťa úplne odmieta prsník, ani v noci sa neprisaje, treba okrem udržania tvorby mlieka riešiť aj výživu a hydratáciu bábätka a po 4. mesiaci je v takej situácii rozhodne bezpečnejšou variantov ponúknuť tuhú stravu a vodu ako umelé mlieko.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1


Späť na Novorodenec - 6 mesiacov

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 4 hostia

cron