problemova stolica?

O dojčení malých bábätiek

problemova stolica?

Neprečítaný príspevokod leelo » 15 Apr 2011, 14:28

mamusia pise:

Ahojte,

som tu 1.x a neviem,ci sem mozem napisat aj svoj problem,no velmi by som potrebovala poradit,najma od annag,ak sa da :)
Prave sa nam narodila druha dcerka a odkedy jej odisla smolka,tak ma uplnu hnacku. Ide z nej iba sama zlta voda s trochou "prazenice" zakazdym,ked kaka. Velmi sa puci pred kakanim,cize predpokladam,ze ju boli brusko,alebo sa jej to tam vsetko toci vselijak..... Pediatricka mi poradila,ze aby som vynechala na 2 mesiace vsetok lepok,teda presla na bezlepkovu stravu,co mi pride strasne radikalne,kedze mam este druhu malu dcerku a urcite by som nemala cas si varit obedy,este aj malej a starat sa este o celu domacnost a vsetko.Este mi odporucila vynechat mliecne vyrobky,co nie je az taky problem. Dnes napriklad mala vstala o pol noci a cely cas sa iba pucila,takze som striedala,prebalovanie,nosenie,resp.uspavanie a krmenie a zaspala az o pol 7 rano,to pospala 3 hodky a znova dokolecka pucenie sa a zaspalaaz teraz Viete mi nejak poradit,ze co s tym?A este mam pocit,ze ked taha z prsa,tak si nevytiahne tolko,kolko by potrebovala a je hladna,cize po 20 minutach krmenia ju vacsinou musim dokrmit 40ml odsateho mlieka.Ako ju mam naucit,aby si vytiahla dostatocne mnozstvo?
Dakujem za vsetky rady.
Obrázok užívateľa
leelo
 
Príspevky: 344
Registrovaný: 22 Mar 2011, 15:20
Bydlisko: Mnichov, Nemecko
Počet detí: 2
1. dieťa: Benjamin
Rokov: 14 rokov, 5 mesiacov, 11 dní
2. dieťa: Hugo
Rokov: 12 rokov, 6 mesiacov
Môj status: Podla nemeckeho casopisu Eltern 4/2012 usetri dojciaca zena domacemu rozpoctu zhruba 75 euro mesacne. tym, ze dojci. tak sem s peniazmi a idem nakupovat!

Re: problemova stolica? (mamusia)

Neprečítaný príspevokod annag » 15 Apr 2011, 14:58

mamusia,

toto je problém, ktorý by bolo treba riešiť osobne, o čo pravdepodobne ide:

- bábätko sa pravdepodobne neprisáva tak dobre, ako by sa mohlo a malo - zrejme má v puse len malú časť dvorca, vďaka čomu vypije len trošku mliečka, mliečko, ktoré sa reflexne bez nejakej cielenej stimulácie pusinky spustí. No mliečko, ktoré by si stláčaním sánky vstrekovala do úst, v prsníku zostáva . Výsledkom je, že zostáva hladná, ale i prijíma menej tukové mliečko. Mliečko tak teraz príliš rýchlo prechádza tráviacim traktom , bábätko ho nestíha dobre stráviť, nestrávená laktóza mu spôsobuje plynatosť,riedku, vodnatú stolicu

- ďalším dôvodom riedkej stolice , môže byť práve podávanie odsatého mliečka namiesto dojčenia trebárs i z druhého prsníka- neviem, ako ho získavaš, ale ak ide tiež o mliečko , ktoré sa Ti ľahko a rýchlo podarilo odsať z plného prsníka, môže ísť tiež o mliečko, ktoré obsahuje menej tuku a bábo ho horšie trávi

- spomínaš, že maličká na pocit nevytiahne dosť mliečka, zaspáva na prsníku a zostáva hladná - to je tiež znak toho, že dojčenie nie je efektívne, že prisatie nie je ideálne - malá pozná fľašu - cumlík, určite neotvára veľkú pusinku a uchopí len malú časť dvorca , rovnako situáciu spôsobujú i klobúčiky -vylúčenie cumlíkov, hoci len tých na upokojenie spolu so správnou polohou pomôžu najviac

Preto teraz potrebujeme:
- v prvom rade upraviť prisatie a prosím, i sama skús skontrolovať pusinku, či nemá prirastený jazýček - malú blanku pod jazykom, ktorá bráni bábätku vyplazovať jazýček a dobre sa prisávať

http://www.dojcenie.eu/2011/04/ako-vylepsit-dojcenie/

http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojci ... lozenie-2/

http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojci ... na-poloha/


http://dojcenie.wordpress.com/2010/02/2 ... a-kojenie/


- sledovať dojčenie - prsník stláčať, aby mala tok mliečka rýchly a nezaspávala predčasne

http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojci ... e-prsnika/



- ponúknuť ak treba i druhý prsník a počas dojčenia sa vrátiť späť na prvý i druhý prsník (keď dojčíš z jedného prsníka, v druhom tiež funguje spúšťací reflex, bábätko po opätovnom priložení znovu pekne pije

- máme dva prsníky - nech už sa bábo prisáva akokoľvek, ak na prvom prsníku nepije a zostáva hladné, potrebuje i druhý prsník namiesto fľaše

http://www.dojcenie.eu/2011/04/pije-moj ... eka-video/


skús si prosím vybrať poradkyňu v okolí, ak by si ju nemala, tak potom sa určite ozvi aspoň raz za deň, ako sa dojčí - a budem potrebovať potom i fotku a videá, ako sa prisáva, aby som Ti aspoň na diaľku povedala, čo treba vylepšiť - skutočne spôsob dojčenia dokáže takéto problémy úplne eliminovať

http://www.dojcenie.eu/2011/04/poradkyn ... ivna-mapa/


v jedle sa obmedzovať nemusíš , držím palce a prosím, ozvi sa a smelo sa pýtaj :)
Obrázok užívateľa
annag
 
Príspevky: 153
Registrovaný: 20 Mar 2011, 22:46
Bydlisko: okres Liptovský Mikuláš
Počet detí: 3
1. dieťa: Adelka
Rokov: 21 rokov, 1 mesiac, 9 dní
2. dieťa: Miško
Rokov: 17 rokov, 6 mesiacov, 21 dní
3. dieťa: Anička
Rokov: 15 rokov, 4 mesiace, 24 dní
Môj status: Aby dojčenie prinášalo mamičke radosť ...

Re: problemova stolica? (mamusia)

Neprečítaný príspevokod mamusia » 15 Apr 2011, 15:10

Dakujem velmi pekne.
Moze to byt sposobene tym,ze je zle prisata,malo taha mliecka a preto je aj hladna.Pouzivam klobuciky cely cas,najprv som mala krvave bradavky,to sa uz upravilo,no urobili sa mi trhliny,ragady na bradavkach,prava je uz celkom ok,tam mam aj velmi vela mlieka,tak skusim bez klobuciku dat papat a na lavej mam dost velku trhlinu a boli to aj cez klobucik,mam tam aj menej mlieka,kedze mam pridavnu prsn zlazu pod pazuchou.
Este som chcela napisat,ze som dostavfala antibiotika pocas porodu,ze ci to nemoze byt sposobene aj tym,ale to by asi takto dlho netrvalo..... a ked som jej v nemocnici necchala tahat z prsa kolk chce,tak vzdy bola nacapena 2 hodiny na prse,co mi povedali sestricky,ze to je velmi vela,ze si mam sledovat cas,ze tak maximalne 20-30 minut a ma byt nadojcena.
Prvu dcerku som kojila len mesiac,kedze som bola malo poucena a mala si len dudlovala bradavku cely cas,no teraz by som to chcela toho pol roka vydrzat :)
Pod jazyk som jej uz pozerala a nezda sa mi,ze by mala tu blanku prirastenu.
mamusia
 
Príspevky: 200
Registrovaný: 15 Apr 2011, 14:04
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
1. dieťa: Zoe
Rokov: 14 rokov, 2 mesiace, 27 dní
2. dieťa: Zara
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 24 dní

Re: problemova stolica? (mamusia)

Neprečítaný príspevokod annag » 15 Apr 2011, 15:26

mamusia

toto je "len" nesprávnym prisávaním. Bábätko, sa prisáva na klobúčik - nie na prsník, čo je úplne iné. Cez bariéru klobúčika nemá šancu vziať do pusinky dvorec, stláča bradavku, čo ju iba viac a viac zraňuje. Klobúčiky pri boľavých bradavkách vôbec nefungujú, naopak, robia nové a nové trhlinky, prenášajú infekcie. Bábo nedokáže vôbec uchopiť dvorec a stláčať ho a tým sa dostávať k svojmu mliečku. Preto na prsníku zaspáva hladná - vypije len mliečko, ktoré sa reflexne spustí na začiatku. A to len teraz, akonáhle sa laktácia pre nesprávne prisávanie čo i len trošku utlmí, už sa k mliečku nedostane vôbec a dojčenie dopadne ako pri staršej dcérke ...

Ak jeden prsník nefunguje, dokáže ho druhý naplno nahradiť i na celé obdobie dojčenia, trebárs i na 3 roky :-). Ale si na začiatku, ak by sa prisatie teraz napravilo, budeš môcť dojčiť z oboch prsníkov.

Fakt by bolo ideálne stretnúť sa s poradkyňou. Prosím, keď ideš teraz prikladať - bábätko si zobleč len do plienočky, i Ty sa zobleč do pol pása - tak, aby Vám neprekážal odev a mohla si si malú zozadu pevne pritisnúť k svojmu telu a dosiahla si správny uhol, pri ktorom sa dokáže správne prisať. Musíš pevne držať bábätko zozadu - hlavičku popod hrdielko , aby bradavku nechytala naslepo . A takisto i prsník drž pevne - bez klobúčika možno vôbec dokrm nebude nutný

pozri si i toto video:
http://www.nbci.ca/index.php?option=com ... &Itemid=13


ako som dávala odkaz - asi budeš teraz čítať, čas strávený na prsníku nám nič nehovorí - ani 20-30 minút - hovoria nám "pauzy v brade"

http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojci ... babo-pije/

prosím, ozvi sa, ako dopadlo dojčenie bez klobúčika :-)
Obrázok užívateľa
annag
 
Príspevky: 153
Registrovaný: 20 Mar 2011, 22:46
Bydlisko: okres Liptovský Mikuláš
Počet detí: 3
1. dieťa: Adelka
Rokov: 21 rokov, 1 mesiac, 9 dní
2. dieťa: Miško
Rokov: 17 rokov, 6 mesiacov, 21 dní
3. dieťa: Anička
Rokov: 15 rokov, 4 mesiace, 24 dní
Môj status: Aby dojčenie prinášalo mamičke radosť ...

Re: problemova stolica? (mamusia)

Neprečítaný príspevokod mamusia » 15 Apr 2011, 18:56

Tak,nakojila som ju bez klobucika,nebolelo to az tak moc,zacala som prsom,kde mam dost velku trhlinu a kde je menej mlieka.Mala dost problem sa prisat bez toho klobucika,no ako sa prisala,tak uz ako tak bolo ok,aj prestavky v brade mala a vysala ho do makka,tak predpokladam,ze dobre,potom som jej ponukla druhe prso,to len chvilku sala a potom zaspala,tak som ju dala odgrgnut a zaspala na mne,kde som ju este chvilu hojdala v kresle,no ako nahle ju dam do postielky,uz je hore. A teraz uz nespinka vpodstate znova od 17-tej. Inak som zabudla napisat,ze ma 10 dni.
mamusia
 
Príspevky: 200
Registrovaný: 15 Apr 2011, 14:04
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
1. dieťa: Zoe
Rokov: 14 rokov, 2 mesiace, 27 dní
2. dieťa: Zara
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 24 dní

Re: problemova stolica?

Neprečítaný príspevokod annag » 15 Apr 2011, 21:08

výborne :-)

bábätká nemajú rady postieľky, a len ťažko samé len tak zaspinkajú - potrebujú sa uspávať :-)

mammusia, je normálne bábätko najskôr priložiť keď sa ešte len prebúdza, zíva a otvára pusu dokorán, neuvedomuje si hlad,až potom, keď sa zasýti ho prebaliť (lebo aj tak ciká, kaká počas či po dojčení ) a keďže zostane nepokojné, môže ísť opäť na prsíčko ak chce - dojčenie nie je len kŕmenie, ono dokáže bábätko i uspať, upokojiť, utíšiť, spláchnuť záhu, potlačiť štikútku ....

ak bábätko dlhšie nespinká, lebo sa mu pre čosi zaspať nepodarilo, potrebuje sa zvyčajne dojčiť veľmi často - a dá to najavo, napr. ho chvíľočku ponosíš, je pokojné a náhle zmení náladu - to už asi potrebuje znovu prsíčko - možno i každú hodinu alebo i častejšie. Úloha mamičky je ponúkať a bábo sa rozhodne či sa chce alebo nechce dojčiť . To znamená, že ak si písala napr. o 19.00 a od 17.00 nespala, tak už sa medzitým mohla aspoň 1-2 krát dojčiť

detičky majú nezrelú nervovú sústavu, potrebujú mať podvečer minimum podnetov, tíško, prítmie spálne, alebo musia byť schované v šatke - každopádne tesne na mamičke , aby mohli dobre zrelaxovať a pokojne zaspinkať

prosím, dobre si sleduj plienočky, ako ciká aká je plienka ak dávaš jednorázovú po cca 3 hodinách ? je ťažká?

skús si pozrieť ešte toto video , možno Ti pomôže ešte lepšie pochopiť, ako musí mať hlavičku - bradu a pusinku pri prikladaní

http://www.youtube.com/watch?v=RzptXRlE ... D104BA39DA
Obrázok užívateľa
annag
 
Príspevky: 153
Registrovaný: 20 Mar 2011, 22:46
Bydlisko: okres Liptovský Mikuláš
Počet detí: 3
1. dieťa: Adelka
Rokov: 21 rokov, 1 mesiac, 9 dní
2. dieťa: Miško
Rokov: 17 rokov, 6 mesiacov, 21 dní
3. dieťa: Anička
Rokov: 15 rokov, 4 mesiace, 24 dní
Môj status: Aby dojčenie prinášalo mamičke radosť ...

Re: problemova stolica?

Neprečítaný príspevokod mamusia » 15 Apr 2011, 22:54

Dakujem velmi pekne za vsetky rady :)

Ja s nou bezplienkujem,cize po kazdom zobudeni ide automaticky na nocnik a po skonceni kojenia ako kedy,podla situacie,ci spinka,alebo nie,ci sa puci,alebo je spokojna...... Cize pekne vidim,aku ma tu stolicu,stale je riedka a zacina uz aj kyslo zapachat :-/
Nakoniec som jej potom dala dudlik a az potom zaspala,bo inak sa jej nedalo, no teraz znova ponocujeme. V satke ju nosim iba vonku,nechcem ju moc na nu navykat v byte,resp.cely cas,bo mam eeste malu 15mesacnu dcerku a tej sa chcem tiez naplno venovat,aby sa necitila odstrcena.....cize chcem,aby aj v postielke spavala. Co sa tyka uspavania,tak mala vzdy zaspi na mne alebo na manzelovi,no horsie to je v noci,kedze celu noc sa neda sediet,alebo ju mat na sebe,aby spala,bo my sa nevyspime.
A teraz,obidve prsia mam vyprazdnene "do makka" uz ani nechce viac,no aj tak nechce spinkat,aj vykakana je,vsetko....ja len dufam,ze sa to neskor zlepsi :-N
A este raz fakt velmi pekne dakujem za vsetky rady,toto je nase posledne dieta,tak si to chcem na 100% vsetko pekne vychutnat (kojenie,satkovanie,nocnikovanie,tulkanie sa......)
mamusia
 
Príspevky: 200
Registrovaný: 15 Apr 2011, 14:04
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
1. dieťa: Zoe
Rokov: 14 rokov, 2 mesiace, 27 dní
2. dieťa: Zara
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 24 dní

Re: problemova stolica?

Neprečítaný príspevokod mamusia » 15 Apr 2011, 23:05

Akurat ju tatinko uspal :)
mamusia
 
Príspevky: 200
Registrovaný: 15 Apr 2011, 14:04
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
1. dieťa: Zoe
Rokov: 14 rokov, 2 mesiace, 27 dní
2. dieťa: Zara
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 24 dní

Re: problemova stolica?

Neprečítaný príspevokod mamusia » 22 Apr 2011, 14:09

Ahoj Annag,

tak stolica sa stale neupravila :( Dr. povedala,ze ak to neprejde,tak pojdeme na chirurgiu na sono bruska,co ma moc netesi,bo tam musi ist nalacno a aj ked objednaju na isty cas,tak sa tam caka aj 2 hodiny :?
Kojim iba bez tych klobucikov a bradavky sa uz celkom zahojili,aj ragada,snazim sa,aby vytiahla prso dokonca,co dufam,ze aj taha,ponukam obe prsia,ak je treba a kojim ked len chce.Nakoniec aj satkujeme doma,ak je potreba...no ta stolica je furt velmi riedka a strasne sa puci pri tom kakani,este hadam aj viac ako predtym,si muslim,ze ju boli brusko fest,ale vzdy sa jej pekne ulavi,ked sa vykaka.
Vedela by si mi este nejak pomoct?Alebo to moze byt fakt nejaky problem,kde uz musi zasiahnut lekar?
Dakujem za vsetky rady! ;)
mamusia
 
Príspevky: 200
Registrovaný: 15 Apr 2011, 14:04
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
1. dieťa: Zoe
Rokov: 14 rokov, 2 mesiace, 27 dní
2. dieťa: Zara
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 24 dní


Späť na Novorodenec - 6 mesiacov

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 8 hostia

cron