pauza v brade

O dojčení malých bábätiek

pauza v brade

Neprečítaný príspevokod andreal » 13 Apr 2011, 15:48

su pauzy v brade aj u novorodenca ,ktory sa prisava od zaciatku dobre , skusa sat, ale jeho matka ma velmi neskory a pozvolny nabeh tvorby mliecka?
co robit ak ani na 5 den nie je mliecka tolko aby pauzy v brade vobec dieatko malo, kedze nie je co prehltat ?

mala som tieto problemy s prvym dietatkom, bol prilozeny po dvoch hodinach :( prikrmovany bol asi na treti den ,prsnik ale neodmietal, len sa troska zo zaciatku pojedoval. nakoniec sa to do dostatocnej miery rozbehlo po dvoch mesiacoch..

som teraz 39 tyzden tehotenstva. zakupenu mam napr feniklovu silicu,odsavacku na stimulaciu prs mimo prisatie dietatka, alebo po kojeni . budem prikladat casto..
ako by som ale mohla zabranit rovnakemu scenaru ?

dakujem za odpoved, a skusenosti
andreal
 

Re: pauza v brade

Neprečítaný príspevokod Norika » 13 Apr 2011, 17:08

neporadim ti konkretne,ale co by som robila ako prve, je dohodla sa s nejakou laktacnou poradkynou, nech ti pomaha od zaciatku,aby si na to nebola sama :)
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 24 dní

Re: pauza v brade

Neprečítaný príspevokod annag » 13 Apr 2011, 20:56

ahoj Andrenal,

ako zabrániť podobnému scenáru? snažiť sa čo najviac eliminovať umelé zásahy počas a po pôrode , čím sa vyhneš problémom, ktoré by mohli následne nastať:

- ak pôjde o fyziologický pôrod, tak sa v maximálnej miere vyvarovať zásahom počas pôrodu napr. zbytočnému podávaniu liekov , nech sa čo najviac podobá prirodzenému pôrodu

- pokúsiť sa s lekármi vopred dohodnúť, ak bude bábo v poriadku, na jeho samoprisatí - teda aby sa mohlo po pôrode adaptovať na Tvojom brušku namiesto inkubátora a mohlo sa samé priplaziť k prsníku a prisať a tým dať Tvojmu telu informáciu, že bábo tu je a že mliečko piť chce a potrebuje

- bábätko si i naďalej nechať non stop pri sebe (aby nedošlo k žiadnemu odlúčeniu a aby si ho už i prvé hodiny mohla intenzívne dojčiť )

- vyhnúť sa cumľom, fľaškám - ak bábo čo i len raz skúsi cumeľ, už sa jeho prisatie oslabuje (a to bola i u Vás zrejme tiež jedna z významných príčin )

- pokúsiť sa bábo prikladať čo najlepšie - dnes som pridala článok s videami, na ktorých vidno, ako zdanlivo mierny posun k matkinmu telu a zdanlivo mierna zmena polohy hlavičky dokáže bábätku ľahšie sa dostať k svojmu mliečku. Keďže kolostra sa tvorí málo, lebo to tak má byť, je dôležité bábo prikladať správne - bez perinky tak, aby nič nebránilo uchopiť mu i spodnú časť dvorca

- stláčanie prsníka - ďalšia pomôcka, ktorá vynikajúco funguje a pomáha bábätku vytiahnuť mliečko, ktoré by za iných okolností v prsníku zostalo (a ak sa stláča dobre, tak žiadnu odsávačku netreba :-))

(práve prvé hodiny a dni spolu so skutočne dobrým prisatím a efektívnym dojčením dokážu zabrániť tomu, aby sa prsníky na tretí deň nenaliali, aby nevznikla situácia, že bábo "zrazu" treba dokrmovať, že je spavé a bilirubín stúpa čoraz viac, lebo pije len málo mliečka či boľavým bradavkám)

spomínam vyhnúť sa fľaške s cumľom - niekedy sa stane, že bábätko treba dokŕmiť (ak sa bábo prisáva správne a dojčí na požiadanie, lebo nie je odlúčené od mamičky, tak je to fakt zriedkavé) , vznikli nejaké zdravotné komplikácie u mamičky či bábätka ... no dá sa dokŕmiť pohárikom, ak sa prisáva tak cievkou na prsníku

ozaj je ideálne mať pri sebe poradkyňu (trebárs ako bežnú návštevu na izbe) , čo však ešte nie je také bežné, no aspoň na telefóne a hneď po návrate domov sa s ňou skontaktovať

- a ešte skontrolovať bábätku pusinku a ak má prirastený jazýček, tak hneď uzdičku pod jazykom prestrihnúť - i dnes som mala mamičku, ktorá sa niekoľko týždňov zbytočne spolu s bábätkom trápila len preto, lebo každý uzdičku a jej vplyv na dojčenie podceňoval ...

Správne prisatie je pri dojčení kľúčový bod a záleží i na malých detailoch, ktoré môžu dojčenie ovplyvniť na dlhé mesiace

tu sú odkazy:
http://www.dojcenie.eu/2011/04/ako-vylepsit-dojcenie/

http://dojcenie.wordpress.com/2011/02/2 ... e-kojenie/


http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojci ... babo-pije/


http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojci ... lozenie-2/

http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojci ... na-poloha/

http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojci ... e-prsnika/

http://dojcenie.wordpress.com/2010/02/2 ... a-kojenie/


držím palce, keby čosi, hlás sa nám hoci i z pôrodnice :-)
Obrázok užívateľa
annag
 
Príspevky: 153
Registrovaný: 20 Mar 2011, 22:46
Bydlisko: okres Liptovský Mikuláš
Počet detí: 3
1. dieťa: Adelka
Rokov: 21 rokov, 1 mesiac, 30 dní
2. dieťa: Miško
Rokov: 17 rokov, 7 mesiacov, 11 dní
3. dieťa: Anička
Rokov: 15 rokov, 5 mesiacov, 14 dní
Môj status: Aby dojčenie prinášalo mamičke radosť ...

Re: pauza v brade

Neprečítaný príspevokod shira » 14 Apr 2011, 13:43

andreal presne ako ty, ked budem čakať druhé bábo urobím mnoho vecí ináč, tak ako píše annag. keby som vtedy vedela to čo teraz, bolo by super, ale vdaka minulým problémom s dojčením som bola nútená vyhladať laktačnú poradkyňu a získať o dojčení čo najviac informácií. takže v konečnom dosledku všetko zlé je na niečo dobré :) obdivujem baby, ktoré to pri dnešnom všeobecnom povedomí o dojčení pochopia už pred príchodom prvého dieťatka a idú dostatočne vyzbrojené už do porodnice. ja som o nejakej "pauze v brade" nechyrovala :o
u mna napriek všetkej snahe o prirodzený porod nakoniec bolo potrebné použiť všetky možné lieky, aby sme malého konečne dostali von (lekárovi som vďačná za citlivý prístup, snahu a trpezlivosť, že som neskončila s cisárskym). napriek tomu, že to bol silný donosený zdravý novorodenec, namiesto prisatia na sále spal... ja som chcela velmi kojiť a urýchliť mliečko, tak som ho prikladala každú chvílku, lenže zle. chvalabohu že som intuitívne stláčala prsníky (to robím ked po porode prikladám sučke najslabšie šteniatka ;) ) takže dostal dostatok kolostra, navyše bol žltačkový, spavý a nemuseli ho dokrmovať (neplakal od hladu). odmietala som zostať so žltačkou v porodnici, tak mi dali fľašku s glukózovou vodou, aby sme ten bilirubín "vyhnali" to som nevedela, že je to nesprávne. ked sa mi naliali prsia, boli také tvrdé že som ho už na prsník nedostala a navyše som mala tak zničené bradavky, že to bolo úplne nemožné, aby som nakojila bez plaču a bolesti. namiesto lp som skúšala mastičky, klobúčiky - chvalabohu ich zúrivo odmietal. hned po príchode domov som odsala mliečko a nakŕmila som s fľaškou... lebo to už ozaj plakal od hladu, a iný spôsom som nepoznala. čakala som, kým sa bradavky zahoja a ja budem schopná "použiť" prsia správnym spôsobom. lenže to už malý zabudol, ako sa pije z prsníka. až potom som tušila riadny prúser a volala laktačnú - zázračná osoba.. hned ho dostala na prsník :) a bez bolesti bradaviek. čakal nás 2-dňový boj, plač, ale dokázali sme to. hned ako sa začal prisávať na prsník, absolútne a nadobro odmietol fľašu. robím veci, ako ukazuje video od annag - potiahnuť bradičku, podoprieť pod lopatkami, po spomalení toku stláčam prsník... sú odvtedy skoro 4 mesiace, ale ešte aj teraz sa stáva, že sa prisáva "vcucávaním" bradavky, takže treba bradu potiahnuť, a sila prisatia tiež nie je ideálna, takže aby mal dostatok zadného mliečka, stláčam prsník. mám šťastie, že mám zatiaľ dostatočnú produkciu a dobrý spúšťací reflex..takže aj pri slabšom prisatí malý dostáva dostatok. nemali sme koliky, krásne priberá... dojčenie je pre mňa teraz veľká radosť a hrozne si to vážim... lenže následky použitia fľašky v prvých dňoch sú, zdá sa, trvalé. prisatie musím kontrolovať a strážiť pri každom jednom dojčení :!:
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 26 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 9 mesiacov, 17 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: pauza v brade

Neprečítaný príspevokod annag » 14 Apr 2011, 14:04

shira píše:

> chvalabohu že som
> intuitívne stláčala prsníky (to robím ked po porode prikladám sučke
> najslabšie šteniatka ;)

to tak rada čítam :-) . Niektorí totiž stláčanie prsníka považujú za čosi umelé - ale zdá sa, že túto intuíciu máme ako ženy v sebe hlboko zakorenenú . Keď sa Dr.Newmana na jednej prednáške pýtali, či sa mu stláčanie prsníka nevidí ako čosi neprirodzené pri dojčení a kde to videl, odpovedal: "V Afrike" :-)

Africké ženy si takto stláčaním prsníka z pokolenia na pokolenie pomáhajú v prvých dňoch po pôrode , aby ich deti pili mliečko.
Obrázok užívateľa
annag
 
Príspevky: 153
Registrovaný: 20 Mar 2011, 22:46
Bydlisko: okres Liptovský Mikuláš
Počet detí: 3
1. dieťa: Adelka
Rokov: 21 rokov, 1 mesiac, 30 dní
2. dieťa: Miško
Rokov: 17 rokov, 7 mesiacov, 11 dní
3. dieťa: Anička
Rokov: 15 rokov, 5 mesiacov, 14 dní
Môj status: Aby dojčenie prinášalo mamičke radosť ...

Re: pauza v brade

Neprečítaný príspevokod shira » 15 Apr 2011, 22:02

:) :)
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 26 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 9 mesiacov, 17 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: pauza v brade

Neprečítaný príspevokod andreal » 16 Apr 2011, 23:28

dakujem vam za rady , skusenosti.

mam spisane porodne zelania, ktore porodnikovi predlozim, uz som mu ich cca nacrtla.nemal s nimi problem, samozrejme zalezi od priebehu porodu.
presne to mam spomenute, ze pri dobre prebiehajucom nekoplikovanom porode nechcem ziadnu medikaciu, dietatko nech sa zadaptuje na mojom bruchu a potom skusime prisat... a vlastne vsetko to co popisujete a viem, ze prispieva k dobremu startu.


prvy syncek dostal cumlik, aj dokrmeny bol z flase, ale prisavanie bolo v poriadku, bradavky neporanil, ale naliatie prsnikov sa teda nikdy nekonalo. az na obdobie ked v noci spal , mal asi dva-tri mesiace.samozrejme teraz budem ostrazitejsia .

prisavanie a stlacanie ( o tom som citala az tu pred par dnami, pri prvom som o tom nechyrovala) mam uz nastudovane, tak som zvedava ako nam to pojde , urcite pisnem :)
andreal
 

Re: pauza v brade

Neprečítaný príspevokod Hosť » 04 Máj 2011, 07:53

tak sme uz par dni s porodnice domka, malickeho som si prilozila hned na sale, krasne sa pricucol, a aj neskor na izbe sa to krasne darilo. je to maly vytrvalec. rodila som v cadci.. a musim len chvalit.. detom nedavaju zidne formule!!! len glukozku a ak teda to malicke percento mamiciek nedokaze dojcit podaju UM. ale pocas mojho pobytu tak nik nemal...

krasne sme sa teda rozdojcili, ale tie pauzicky v brade podla mna trocha metu buduce maminy.. lebo tie sa daju ocakavat az nejaky treti stvrty dnicek od porodu , prikladania.. ked uz ma dietatko aspon co to prehltnut.

vdaka annaginej spranocke o dojceni som bola vyborne pripravena . dakujeeeeem :love: :dojcenie:
Hosť
 

Re: pauza v brade

Neprečítaný príspevokod Klemka » 04 Máj 2011, 15:41

Blahoželám k bábätku a som rada, že je všetko OK. 8-)
K tým pauzám v brade, pohyb brady sa líši v závislosti od toho, aký objem bábätko prehĺta. Preto pri satí naprázdno brada robí v podstate ten istý typ pohybu ako pri pití, ale pauza v brade je v podstate neviditeľná, brada sa rýchlo vráti späť. Novorodenec nemá piť veľké množstvá mliečka. Preto sa jeho pauza v brade pri pití líši od páuz v brade pri staršom bábätku, napr. pri dobrej tvorbe mlieka u matky a pri spustení mliečka. Tam sú v podstate vidno len samé výrazné pauzy v brade. Ale čo je dôležité - ak človek vie, čo má sledovať, je zrejmý rozdiel medzi satím naprázdno a pitím s pauzami v brade aj u bábätka tesne po pôrode. Len nie sú také dôrazné, veľké. Ale odsledovať sa to dá. Napr. na videu o samoprisatí z www.breastcrawl.org je čerstvo narodené indické dievčatko a pauzy v brade sú tam jednoznačné - toto bábätko pije a pije adekvátne na svoj vek.
Bábätká teda pijú kolostrum aj prvé 3-4 dni po pôrode, keď matka ešte nemá výraznú tvorbu mlieka, ale má mlieka "len" dostatok pre potreby svojho dieťaťa. Práve fakt, že mliečka v prsníkoch v tomto čase u všetkých žien je "len" tak akurát, núti dieťa k správnemu prisávaniu, jedine tak dokáže získať v týchto dňoch dostatok kolostra. Ak do toho zasahujeme - absenciou samoprisatia, dokrmovaním či používaním cumlíka alebo klobúčikov hneď od začiatku, dieťa je nútené prvé 3-4 dni, po ktorých má už väčšina matiek nadmieru mlieka, hladovať a to, že to tak skutočne je takmer pri každom jednom bábätku potvrdzuje veľké množstvo mamičiek, ktoré ešte v pôrodnici majú poranené, bolestivé bradavky, zvýšenie tvorby MM na 3-4. deň si odtrpia veľmi nepríjemným naliatim prsníkov a ich deti strácajú príliš veľa hmotnosti, sú spavé, hypoglykemické či majú silnú žltačku. Tomuto všetkému sa dá vyhnúť podporou správneho začiatku dojčenia.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1


Späť na Novorodenec - 6 mesiacov

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 7 hostia

cron