Svrbenie spojené s bolesťou

O dojčení malých bábätiek

Svrbenie spojené s bolesťou

Neprečítaný príspevokod katarína » 22 Aug 2012, 13:21

Dobrý deň, mám mesačnú dcérku a už asi týždeň pociťujem pri dojčení svrbenie prsníka spojené s miernou bolesťou. Prichádza to najmä večer, v noci a nie hneď po prisatí, ale po pár minútach, keď sa mi zdá, že mliečka už ide menej, no malá sa s prsníkom skôr hrá, pocuckáva ho a šteklí. Niekedy je to neznesiteľné, mám chuť ju z prsníka odpojiť, no je mi jej ľúto a tak sa snažím zaťať zuby. No potom som nervózna, pretože mi pri dojčení nie je dobre. Čo by ste mi poradili? Vraj by mohlo ísť o kandidózu, no ako spoznať, či je to naozaj ono a ako to liečiť? Môžem si kúpiť masť z lekárne?
katarína
 
Príspevky: 2
Registrovaný: 22 Aug 2012, 13:20

Re: Svrbenie spojené s bolesťou

Neprečítaný príspevokod nika1914 » 22 Aug 2012, 13:34

Ahoj,

rada by som ti poradila, ale toto som nezažila. Ja som mala kandidózu, ale to ma bolia končeky bradaviek, zbelejú mi po dojčení normálne. kukni si to, či to aj tebe nerobí.
Ja mám tiež akoby také šteklenie počas dojčenia a taký tlak v prsiach, ale to som si všimla že sa to robí keď sa mi spúšťa mlieko. Vždy je to tak, ked to začnem cítiť, tak o chviľku malý ťahá ako o dušu a riadne prelta. Normálne ja cítim ten spúšťací reflex.
Nie je to tak aj u teba ???

Ak je to kandidóza, laktačné poradkyyne dávajú univerzálnu masť, ale kamoške pomohlo aj Canesten cez den dávať
Obrázok užívateľa
nika1914
 
Príspevky: 61
Registrovaný: 20 Jún 2012, 10:22
Bydlisko: Rajec
Počet detí: 1
1. dieťa: Matejko
Rokov: 11 rokov, 9 mesiacov, 27 dní

Re: Svrbenie spojené s bolesťou

Neprečítaný príspevokod lulu » 22 Aug 2012, 13:57

Ja už som mala veľa ráz bolesti, hlavne, keď som bola vyprázdnená a malá stále ťahala. Tiež sa to niekedy nedalo vydržať, niekedy až akoby žiletky somňa šli.
Párkrát za deň som natierala s fialovou tinktúrou. Laktačná poradkyňa mi poradila aj citrovital kvapky, sú prírodné a je to výťazok z grepfruidových semien. Sú horké, takže Ich netreba dávať tesne pred dojčením, ale medzi dojčeniami. Mne to vždy zabralo, možno to chvíľu potrvá...
Inak najväčšie bolesti som mala, keď bol upchatý mliekovod, vtedy bolí nielen tá hrča (ktorú nasilu vytláčam), ale aj v mliekovodoch je silná pichľavá bolesť...
Tieto kvapky mám stále k dispozícii a ak je problém, tak ich používam...
Skoré zlepšenie želám
lulu
 
Príspevky: 352
Registrovaný: 22 Máj 2012, 11:45
Počet detí: 2
1. dieťa: princeznička
2. dieťa: bzučinka
Rokov: 11 rokov, 10 mesiacov, 24 dní

Re: Svrbenie spojené s bolesťou

Neprečítaný príspevokod Klemka » 22 Aug 2012, 18:23

Diagnostika kandidózy na prsníku sa robí symptomaticky - to znamená, že podľa toho, ako bolesť popisuje mamička pri poradenstve. Toto vyzerá skutočne na bolesť spôsobenú infekciou bradaviek a pre riešenie tejto situácie je potrebné skontaktovať sa osobne s poradkyňou pri dojčení, pretože riešením nie je len si nasadiť lieky, ktoré infekciu potlačia, ale začať riešiť priamo príčinu, pre ktorú sa infekcia na bradavkách môže uchytiť a tou býva najčastejšie nesprávne prisávanie sa bábätka. Schopnosť prisávať sa správne ovplyvňuje zásadným spôsobom aj používanie umelých náhrad prsníka - cumlíka, fľašky (oboch aj pri občasnom či výnimočnom používaní) a klobúčikov. Nájdi si prosím poradkyňu vo svojom okolí zo zoznamu poradkýň na www.mamila.sk.

Infekcia bradaviek môže ale nemusí byť spojená so syndrómom bielej bradavky, aký opisuje Nika. Každopádne, ak mamička popisuje aj tento úkaz, je to len dôkaz toho, že bradavka je pri dojčení traumatizovaná a dôsledná úprava polohy a prisatia často tento úkaz úplne potlačí.

Poradkyňa Ti odporučí účinné prostriedky pre liečbu bradaviek. To, aké prostriedky odporučí, závisí od toho, čo uvidí priamo na poradenstve. Je možné, že odporučí aj výťažok z grapefruitových semienok, ktorý spomína Lulu - k tomu len chcem dodať, že pri používaní tohto prípravku sa musí roztok zriediť a až tak aplikovať na bradavky, používa sa po dojčení, nie preto, že by bol horký, ale preto, že dieťatko by všetko, čo chceme, aby ostalo na bradavkách, zlízalo, preto sa dáva po dojčení, aby tam mal čas pôsobiť.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Svrbenie spojené s bolesťou

Neprečítaný príspevokod lulu » 22 Aug 2012, 21:55

Klemka:
Je nutné riediť roztok? Ja som to nikdy nerobila. V akom pomere?
lulu
 
Príspevky: 352
Registrovaný: 22 Máj 2012, 11:45
Počet detí: 2
1. dieťa: princeznička
2. dieťa: bzučinka
Rokov: 11 rokov, 10 mesiacov, 24 dní

Re: Svrbenie spojené s bolesťou

Neprečítaný príspevokod luciole » 22 Aug 2012, 22:49

Lulu, kvapky z grapefruitovych jadierok sa na vonkajsie pouzitie - tj. natieranie bradaviek a dvorcov riedia na roztok 5-10 kvapiek do 30 ml prevarenej vychladenej vody (je to riedenie nastavene na kvapky s 33% ucinnej latky, lebo na trhu su dostupne rozne). Koncentraciu roztoku je mozne pripadne zvysit, je to vsak dobre vzdy robit v spolupraci s poradkynou, aby sa problem riesil naozaj komplexne.
Obrázok užívateľa
luciole
 
Príspevky: 875
Registrovaný: 28 Jún 2011, 12:53
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 13 rokov, 19 dní
2. dieťa: Grétka
Rokov: 9 rokov, 7 mesiacov, 24 dní
Môj status: dojčenie je jedna z najúžasnejších vecí na materstve a na svete vôbec :)

Re: Svrbenie spojené s bolesťou

Neprečítaný príspevokod Klemka » 22 Aug 2012, 22:53

Lulu, poradkyňa by Ti mala odporučiť aj ako užívať prostriedky, ktoré Ti odporučí. Neriedený roztok mnohým mamičkám celú situáciu zhorší, pretože bradavku akoby spáli. Riedenie, ktoré odporúča dr. Newman je 5-10 kvapiek na 30 ml prevarenej vychladenej vody, roztok držať v chladničke, používať cca týždeň, potom zarobiť nový.
Niektorým mamičkám zaberá aj neriedený roztok, každopádne, podľa protokolu odporúčame toto riedenie.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Svrbenie spojené s bolesťou

Neprečítaný príspevokod lulu » 23 Aug 2012, 09:39

Neriedila som a neublížil mi nijak, možno pretože to nebolo treba používať dlhodobo.
ďakujem za upresnenie.
lulu
 
Príspevky: 352
Registrovaný: 22 Máj 2012, 11:45
Počet detí: 2
1. dieťa: princeznička
2. dieťa: bzučinka
Rokov: 11 rokov, 10 mesiacov, 24 dní

Re: Svrbenie spojené s bolesťou

Neprečítaný príspevokod katarína » 23 Aug 2012, 18:04

ak by išlo o kandidózu (alebo inú infekciu), môže ublížiť bábätku?
katarína
 
Príspevky: 2
Registrovaný: 22 Aug 2012, 13:20

Re: Svrbenie spojené s bolesťou

Neprečítaný príspevokod Klemka » 23 Aug 2012, 18:45

Katarína, nie a bábätko ani nie je potrebné riešiť a to ani ak má prejavy kvasinkovej infekcie v pusinke - tzv. soor, žabku. Túto infekciu je dôležité riešiť u mamičky preto, že spôsobuje bolesť a tým sťažuje matke dojčenie, čo je rizikové z hľadiska ochoty matky pokračovať v dojčení. A predčasné odstavenie prináša riziká aj pre dieťatko, aj pre matku.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1


Späť na Novorodenec - 6 mesiacov

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 6 hostia

cron