Stále nespokojné bábätko

O dojčení malých bábätiek

Stále nespokojné bábätko

Neprečítaný príspevokod repina » 11 Apr 2011, 14:51

Mám 2,5 mesačného synčeka. Je plne kojený a myslím si, že mu moje mliečko nestačí. Kojím ho podľa jeho potrieb (aspoň si to myslím) aj 12 a viac krát za 24 hodín. Je mrzutý a nespokojný prakticky skoro stále. Ráno sa zobudí okolo 7 - 8 hodiny, nakojím ho, prebalím, hráme sa a začne byť nespokojný. Stále počúvam od mamy, že je hladný keď je nepokojný, tak ho kojím aj každú hodinu, keď nič nepomáha a som už vyčerpaná. Okolo obeda ho kočíkujem a spí aj 3 hodiny v kuse. Potom sa znova nosíme a večer už nepomáha ani nosenie na rukách, hojdanie, ja prakticky doma nič neurobím. A večer ho znova kojím skoro každú hodinu lebo je až zúrivý v plači. Stane sa, že unavený si ešte večer pol hodinku až hodinku pospí. Skutočne zaspí až v noci okolo 23.00 a to sme s manželom už vyšťavený od neustáleho nosenia a hojdania. V noci sa prebudí ešte 2 x to ho nakojím a spinká. Som rada, že v noci už spinká pekne, tiež to nebolo od začiatku takto. Stolicu má teraz už asi mesiac ráno a večer. Bruško mu masírujem (pupík) a polohujem ho na bruško tiež. Večer radšej nikde s manželom nechodíme lebo, náš maličký ne neutíšiteľný. Prosím vás poraďte mi, mám myslieť na umelé mlieko, čo ak je hladný a nestačí mu moje mlieko. Ešte podotýkam, že sa ho niekedy snažím upokojiť cumľom, aby bol (hlavne večer) chvíľu ticho., ale cumlík nechce. Ďakujem za všetky dobré rady :)
repina
 
Príspevky: 8
Registrovaný: 11 Apr 2011, 14:29
Bydlisko: Trstená
Počet detí: 1
1. dieťa: Samko
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace, 8 dní

Re: Stále nespokojné bábätko

Neprečítaný príspevokod Ludka » 11 Apr 2011, 17:50

ahoj repina,
Ako dlho pije na prsniku...a potom co sa napije je spokojne babatko? A ako dlho cez den nespi?
mas babatko, ktore proste nevie spinkat bez pomoci....najradsej by boli s tebou stale, na prsniku...v tvojej situacii by som uz daaaavno rozmyslala nad nosenim v satke, ci nosici, kedze mas silne socialne babatko, ktore potrebuje teba. Ale je to normalne spravanie dojcata, ktore potrebuje MAMu.
Obrázok užívateľa
Ludka
 
Príspevky: 298
Registrovaný: 22 Mar 2011, 00:06
Bydlisko: Košice
Počet detí: 3
1. dieťa: 8
2. dieťa: 3
3. dieťa: 14 dní
Môj status: ...aby dojčené dieťa bolo normou...

Re: Stále nespokojné bábätko

Neprečítaný príspevokod repina » 11 Apr 2011, 18:46

ahoj, kojím ho vždy z jedného prsníka a pije približne 15 - 30 minút. Po kojení je chvíľu pokojný, ale´nevydrží byť dlho v kľude, potom sa začína nosenie. Cez deň prespí približne 1x dlhšie 3 hodiny a približne 3 x po pol hodine . Ja chápem, že ma potrebuje, len mám strach, aby to nebolo tým, že je hladný a mám málo mlieka. Podotýkam, že prospieva pekne.
repina
 
Príspevky: 8
Registrovaný: 11 Apr 2011, 14:29
Bydlisko: Trstená
Počet detí: 1
1. dieťa: Samko
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace, 8 dní

Re: Stále nespokojné bábätko

Neprečítaný príspevokod lusia » 11 Apr 2011, 19:59

jaaaj repinka, ako keby som citala o nas :-) ak priberate, tak rada je: vydrzte a este si skus precitat aj nieco o narocnych detoch
nas maly papal prve tri mesiace kazdu hodinu aj v noci, bola som na prasky, ale ododolala vsetkym, co mi radili dat mu umelu vyzivu, lebo vraj mam "slabe" mlieko, vela sme sa nosili v nosici a v satke, tam spinkal aj tri hodky, po papani hned na fit loptu a tam sa ukludnoval, lezanie v klude nehrozilo
ako pise Ludka, kupte si satku alebo nosic je to skvele na uspavanie a ukludnovanie
a este pozitivum - vsetko je docasne, cize aj toto obdobie sa skonci a babatko sa ti odvdaci, urcite :-)
drzim palceky
lusia
 
Príspevky: 12
Registrovaný: 27 Mar 2011, 19:56
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 5 mesiacov, 22 dní

Re: Stále nespokojné bábätko

Neprečítaný príspevokod annag » 11 Apr 2011, 23:11

repina,

aby si vedela rozlíšiť, či Tvoje bábätko pije dosť mliečka alebo nie, pozri si prosím tieto odkazy v podstate ide o to, aby si vedela rozlíšiť, kedy bábo na prsníku skutočne pije, kedy sa len tvári, že pije, ale robí len sacie pohyby naprázdno a sem tam sa objaví spúšťací reflex a mliečko pár krát prehltne.

http://www.dojcenie.eu/2011/04/pije-moj ... eka-video/ (myslím, že podľa týchto videí by si to mohla dobre posúdiť)

http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojci ... babo-pije/

http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojci ... e-prsnika/

Na to máme dva prsníky, aby sme bábätku, ak treba, ponúkli i druhý prsník. A dosýti sa na ňom -niekedy mu môže stačiť jeden, inokedy dva. Niekdy pije každú hodinu, inokedy každé 3 . No dojčenie každú hodinu je normálny jav (aj u poradkýň :-D , moje deti dlhšie tiež nevydržali) . Ak si nebudeš istá, či bábätku treba alebo netreba ponúknuť i druhý prsník, tak to urob - a pozoruj dojčenie na druhom prsníku - ak bude na ňom pokračovať, zrejme chcelo piť viac a teda i z druhého prsníka. Aby sa bábo predčasne prsníka nepúšťalo, tak je dôležité, aby bolo správne prisaté - hlboko, asymetricky, aby malo v puse i veľkú časť dvorca.


http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojci ... lozenie-2/

http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojci ... na-poloha/

Ak bábätko dobre ciká - tak i veľa mliečka pije - a ak dávaš jednorázové plienky tak má byť po cca 3 hodinách dobre precikaná. maličký kaká 2 krát denne, to je dobré znamenie.


A ak budeme vedieť, že bábätko pije dosť mliečka, tak je to len o nosení a mojkaní - bábätko doma málokedy len tak spinká samé - buď spí v šatke, alebo na prsíčku, no len tak v postieľke asi ťažko - deti sa potrebujú nejako kolísať, hýbať (presne ako v kočíku) Šatka by bola ideálna, no ak funguje kočík, využi i ten - smelo i viackrát denne - v šatke je bábo zakryté látkou, je odstrihnuté od okolia a môže nerušene spinkať, vníma mamičku. Je to neporovnateľne iné než len tak na rukách. (kočík mu nosenie v šatke pripomína - tiež sa kolíše, tiež je zakrytý, ale nevníma mamičku, čo samozrejme nie je to isté :-) )
Obrázok užívateľa
annag
 
Príspevky: 153
Registrovaný: 20 Mar 2011, 22:46
Bydlisko: okres Liptovský Mikuláš
Počet detí: 3
1. dieťa: Adelka
Rokov: 21 rokov, 1 mesiac, 10 dní
2. dieťa: Miško
Rokov: 17 rokov, 6 mesiacov, 22 dní
3. dieťa: Anička
Rokov: 15 rokov, 4 mesiace, 25 dní
Môj status: Aby dojčenie prinášalo mamičke radosť ...

Re: Stále nespokojné bábätko

Neprečítaný príspevokod Klemka » 12 Apr 2011, 10:06

Pridávam sa k tomu, čo tu bolo uvedené, je podľa mňa veľmi dôležité práve v situácii, ak máme nespokojné bábätko, byť si aspoň istí, že to nie je spôsobené hladom. Obavy o dostatok mlieka a dostatočné nasýtenie dieťatka môžu viesť k neprávnym riešeniam (dokrmovanie fľašou) a predčasnému odstaveniu v situácii, kedy možno dieťa vôbec nemá problém s príjmom mlieka.
Ale ak by mamička vedela zhodnotiť výdatnosť dojčenia, mohla by sa zamerať na iné formy riešenia - dojčiť (ale nie preto, že dieťa je hladné, ale preto, že dojčenie bábätko môže upokojiť, uspať, uľaviť mu od bolesti, predráždenia, regulovať telesné funkcie atď.), nosiť, uspávať rôznymi spôsobmi - hojdaním, nosením, spievaním... Práve v Tvojej situácii, Repina, je to podľa mňa veľmi dôležité, pretože, ak dieťa priberá a prospieva, je zrejmé, že musí prijímať aj dostatok mlieka a že teda Ty máš dostatok mlieka. Najvhodnejšia by bola osobná návšteva poradkyne pri dojčení, kde by Ťa osobne mohla naučiť, ako spoznať, kedy dieťa pije, kedy saje naprázdno a či celkovo počas dojčení vypije dostatok mlieka. Niekedy nespokojnosť bábätka môže súvisieť aj s dojčením, hoci je príjem mliečka postačujúci, bábätko môže negatívne reagovať na príliš silný tok mlieka, alebo naopak spomalenie toku mlieka, na nadprodukciu, ktorá je bežná a toto všetko by ste mohli priamo pri poradenstve odsledovať a ak by tam bol nejaký takýto problém, riešiť ho, aby bolo bábätko spokojnejšie.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Stále nespokojné bábätko

Neprečítaný príspevokod repina » 12 Apr 2011, 11:40

Ďakujem všetkým, práve som si pozrela tie videá o správnom satí dieťatka. A môj synček na začiatku saje rýchlo ale potom už len pomaličky, ale ja mám pocit že prehlta. Už od začiatku sme kojili veľmi dlho, lebo bol pomalý a robil si dlhé prestávky aj hodinu na začiatku. Teraz je už troška rýchlejší. Aby som bola spokojná, zavolám si poradkyňu, ktorú som si našla na tejto stránke z môjho okolia Trstená. Byť stále v neistote či to robím správne, či je synček zdravý keď je stále nepokojný ma už nebaví. A tú šatku si môžem kúpiť niekde v obchode? , Ja má trocha z tej šatky strach, aby sa mu nepokrivil chrbátik, ale je to hádam bezpečné. Nikdy by som neverila, že ja začnem uvažovať o nosení dieťatka v šatke. Keď ma uvidí mama, alebo nedaj Bože svokra, viem si predstaviť ich reakciu, že zasa preháňam, a že nepočúvam ich rady o podávaní čajov a keď to nestačí mám si kúpiť UM a bude po starostiach. Ja nechápem prečo majú taký postoj ku kojeniu.
repina
 
Príspevky: 8
Registrovaný: 11 Apr 2011, 14:29
Bydlisko: Trstená
Počet detí: 1
1. dieťa: Samko
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace, 8 dní

Re: Stále nespokojné bábätko

Neprečítaný príspevokod Ludka » 12 Apr 2011, 11:57

repina,
svokra, ci mama boli vychovavane v case, ked prisla do mody flasa a krmenie UM z flase. Nemali sa na koho obratit, aby im niekto pomohol s dojcenim. Tvrdili im, ze je to totozne ako dojcenie. Vtedy k informaciam sa nedalo vobec odstat. Musis im to len vysvetlit, a poprosit aby to akceptovali. Ak nechces pocuvat ich rady, tak im to musis jednoducho povedat. Mozno to neprijmu hned, ale chce to cas. Ak uvidia, ze je spokojny v satke, budu opat stastne, ze je vsetko OK.

satku ano, da sa objednat napr.
www.nosime.sk - hoppendiz, je svojou kvalitou a cenou velmi dobra satka :) ak mas chut investovat viac samozrejme, mozes si vybrat inu :)
Obrázok užívateľa
Ludka
 
Príspevky: 298
Registrovaný: 22 Mar 2011, 00:06
Bydlisko: Košice
Počet detí: 3
1. dieťa: 8
2. dieťa: 3
3. dieťa: 14 dní
Môj status: ...aby dojčené dieťa bolo normou...

Re: Stále nespokojné bábätko

Neprečítaný príspevokod lusia » 13 Apr 2011, 14:40

repinka
ako pise Ludka, mama a svokra boli matkami v dobe, kedy povinnostou zeny bolo odlozit dieta do jasliciek, aby ona mohla odist do prace a tak pomoct budovat socializmus, takze sa aj propagovala umela vyziva ako to lepsie pre dieta, vobec sa nimi nedaj odradit, oni si uz svoje deticky vychovali a teraz si ty vychovas to svoje, tak ako to citis ty
ja som si tiez nevedela seba predstavit v satke, ale dnes si uz den bez satky neviem predstavit, uvidis ako sa ti bude zdat, ze ani babatko nedrzis, take bude lahucke, jeho vaha sa ti rozlozi a pri spravnom viazani sa o chrbticu nemusis bat, preveza nesenie podporuje to spravne zakrivenie chrbtice
skus pozriet aj pouzite satky v bazaroch, satka je jedna z mala veci, ktora nosena ma este lepsie vlastnosti ako nova, lebo uz je nosenim meksia a poddajnejsia - zanosena, ale aj lacnejsia :-)
drzim palce
lusia
 
Príspevky: 12
Registrovaný: 27 Mar 2011, 19:56
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 5 mesiacov, 22 dní


Späť na Novorodenec - 6 mesiacov

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 8 hostia

cron