Málo mlieka verzus nočný spánok (7-8 hod.)

O dojčení malých bábätiek

Málo mlieka verzus nočný spánok (7-8 hod.)

Neprečítaný príspevokod atreyu » 19 Máj 2012, 10:30

Ahojte nechcem to tu spamovať, naozaj som si toho už prečítala dosť a nielen tu...chcem sa opýtať je možné, že mám málo mliečka kvôli tomu, že malinký v noci krásne spí?proste, že sa tvorba prispôsobila tomu, že mlieko toľko hodín nie je potrebné?

prvý týždeň som kojila normálne plne...no mliečka ubudlo malinký bol hladný tak dokrmujem nutrilonom...fakt môžem povedať, že som skúšala už naozaj všetko...babské rady ako zapražené polievky, vineu, hroznový cukor, odsávanie, prikladanie, čaje a ricinus...ricinus pomohol na pár dní tvorba sa zvýšila, ale opäť sa to vrátilo na starú koľaj...čajíky pijem každý deň a pijem veľa tekutín...malinký URČITE saje, na to nepotrebujem nikoho, cítim ako ťahá , vidím pauzu v brade, počujem ako vo veľkom pregĺga, na pol hodinu ho to zasýti a je spokojný...ale každú pol hodinu ho kojiť nemôžem je to o držku :dojcenie: cumlík nemáme, nechceme, sem tam si ho podrží kým urobím UM, ale ináč ho vypľúva, zaspávame na 90% bez neho...samozrejme papáme z fľaše, ako ináč každé 3- 4 hodiny ale pred každým kŕmením ho nechám najprv vysať všetko mliečko z prsníka, trvá to asi pol hodinku potom len cicku väčšinou žužle...chcela som vyskúšať aj cievku, ale na čo keď on sa pekne prisáva a produkcia je stále rovnaká...

takže zo srdca hovorím vyskúšala som všetko, jedine na čo nepristúpim je aby som ho v noci budila...som rada, že vie kedy je deň a noc už od narodenia....
chcem len vedieť či môže tá produkcia záležať aj od toho...ďakujem za odpovede
atreyu
 
Príspevky: 1
Registrovaný: 19 Máj 2012, 10:09

Re: Málo mlieka verzus nočný spánok (7-8 hod.)

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 19 Máj 2012, 12:25

Nevieme ešte aké veľké je tvoje bábätko. Nie som laktačná poradkyňa, určite sa čoskoro nejaká ozve, ale napíšem môj postreh a skúsenosť. Ja mám dojem, že problém môže byť s tým prikrmovaním fľašou. Prsia nedostávajú signál, že majú tvoriť viac mliečka a tak sa dostávaš do špirály postupného poklesu tvorby mlieka. Ďalej môže byť problém v tom, že bábo kŕmiš v intervaloch 3-4 hodiny, nie na požiadanie.
Čo sa týka nočného spania, moja skúsenosť pri dcére je taká, že u nej sa nočný spánok veľmi rýchlo stabilizoval po návrate z pôrodnice. Prvý mesiac sa budila 1x za noc, od druhého mesiaca zhruba do 4. mesiaca prespala celú noc. Potom sa začala budiť, ale neviem ako často, lebo som si ju nasáčkovala k sebe do postele a ona sa sama obsluhovala. :lol: :D :D
Dojčenie dobiehala cez deň, stalo sa, že som dojčila veľmi často, nepozerala som na hodinky, možno aj po hodine, dvoch - hlavne v obdobiach rastového špurtu. Ja som to riešila tak, že som sa na všetko vykašľala, teda na celú domácnosť, uvarila si špagety, rozvalila som sa s ňou do kresla a pozerala filmy 8-) :dojcenie: , no teraz to zrejme už také možné nebude, keďže mám staršie dieťa, o ktoré sa musím starať, ale budem to riešiť šatkou, čiže budem mať voľné ruky na domáce práce... 8-)
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 9 mesiacov, 3 dni
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 7 mesiacov, 15 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: Málo mlieka verzus nočný spánok (7-8 hod.)

Neprečítaný príspevokod janka » 19 Máj 2012, 14:25

je to v poriadku, uplne prirodzene, aj ked nie velmi bezne, ked dojcene babatko prespi noc, a nemalo by to mat vplyv na tvorbu mlieka, ale to len v pripadne, pokial si dieta k tomu nejak specialne neviedla, napriklad ze mu pomozes k spanku cumlikom. Aj to, ze dokrmujes UM, uz prispieva k tvrdsiemu spanku dietata. Moje pozorovanie je, ze babatko ma prve asi tri tyzdne tuhsi spanok, tak ja si viem predstavit, ze prvych par tyzdnov prespi noc, no potom sa zacne budit. Ak vsak zacnes v tejto dobe prikrmovat, moze pokacovat v prespatych nociach, no uz to nebude celkom prirodzene. Scenare, ako vyzera spanok, su velmi rozne, zavisi od dietata.

Ked sa ti nepozdava, ze sa dieta v noci nebudi, no nechces ho budit nasilu, tak ho mozes skusit presunut k sebe. Deti spiace so svojimi rodicmi sa budia v noci castejsie nez tie, co spia same v postielke. Mozno babatko tvoja pritomnost namotivuje k tomu, aby sa na chvilku poloprebralo a cuclo si mlieka (asi bude treba vysadit vecerne UM, ktore sposobuje tvrdsi spanok).

Suma sumarum - ze dieta prespi noc, nemusi mat negativny vplyv na produkciu. No ze davas UM a obcas aj cumel, to na produkciu rozhodne vplyv ma.

Dalsie veci, na ktore sa sice nepytas, ale neda sa na ne na tomto fore nereagovat:

Ked sa babatko dnes nadherne prisava a ukazkovo pije, neznamena to, ze sa tak isto bude spravat aj o mesiac. Prisatie sa lahko moze zhorsit, a pokial pouzivas flasu a (aj ked len obcas) cumel, nie je to prilis nepravdepodobne, pozor na to, ak teda chces dojcit dlhsie nez len par tyzdnov ci mesiacov.

Ze krmis "samozrejme" kazde tri hodiny - no pre mna to vobec nie je samozrejme. Pre mna je samozrejmejsie skor to krmenie kazdu pol hodinu - to je uplne v poriadku, je to prirodzene, je to fyziologicke. Hovorim prirodzene o MM. Pokial sa bavime o UM, tam je to urcite o inom, v tom ti poradit neviem. Otazka je, o co ti vlastne ide, ci si chces udrzat laktaciu co najdlhsie, a ci chces dieta naucit na nejaky rezim, ktory je pre teba prijatelnejsi ako neustale dojcenie.
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: Málo mlieka verzus nočný spánok (7-8 hod.)

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 19 Máj 2012, 21:40

Skusene mamicky Ti uz toho napisali dobre a vela. Otazka je, co k tomu este dodat.

Pises, ze si vyskusala vsetky babske rady, ktore ako vidis, ti velmi nepomohli - naopak - zrejme ti vyrazne odobrali chut a silu este nieco ine skusat. To je asi zasadne - mas dost sil pre dojcenie este nieco urobit?
Ak ano, treba zacat s odbornymi radami poradkyn, ktorych rady Ti naozaj mozu pomoct. Najidealnejsie je vyhladat si najblizsiu poradkynu pri dojceni zo zoznamu, ktory najdes na http://www.mamila.sk, ktora ti velmi rada pomoze a to najlepsie pri osobnom stretnuti. Niet nad to, ked sa mozte spolu porozpravat a poradkyna ti priamo vsetko prakticky ukaze. Na povzbudenie ti mozu sluzit pribehy matiek http://www.mamila.sk/pre-matky/pribehy- ... o-dojceni/ prip. si mozes pozriet i poradnu. Velmi ti drzim palce k tomuto rozhodnutiu.

Co sa tyka konkretnych otazok-
- kazde dieta je ine a niektore naozaj dokazu prespat celu bez potreby pit mliecko, pricom na tvorbu mlieka to nemusi mat nijaky vplyv. Druha vec je, ked je toho mliecka malo, tak je vhodne zintezivnit frekvenciu dojcenia, a to sa tyka aj noci. Takze ako odznelo, vhodne je dat dietatko k sebe do postele a ponuknut prsnik vzdy, ked prejavi zaujem
- suplementor (cievka) idealny pomocnik v pripade, ze je nutnost dokrmovat UM. Dojcenie hoci s UM je pre celkovy zdravy vyvoj babatka dolezitejsi ako krmenie flasou hoci s MM. Pitie z flase sa na dojcenie len podoba, inak su uplne odlisne. Za pomoci cievky tvorba mlieka postupne stupa, pri flasi je velmi vysoke riziko, ze dojcenie bude ukoncene predcasne.

Drzim palce, aby si mala dostatok sil pre dojcenie este nieco urobit. Verim, ze ked naladis svoje srdiecko, aby dobre pocuvalo potreby babatka (a spojis to s podporou poradkyne), vsetko pojde omnoho lahsie :love:
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Málo mlieka verzus nočný spánok (7-8 hod.)

Neprečítaný príspevokod Klemka » 20 Máj 2012, 07:51

Jednoznačne odporúčam čo najskôr kontaktovať poradkyňu pri dojčení na osobné poradenstvo. Ak máš už od prvého týždňa pocit, že dieťatko treba dokrmovať a dokrmujete ho umelým mliekom fľašou, je dôležité vedieť, že fľaša (cumlík ako taký, a cumlík je aj súčasťou fľaše) ovplyvňuje spôsob, akým sa dieťa prisáva a akým spôsobom saje na prsníku. Nejde iba o to, či bábätko saje a vidíš, že pri tom pije, je dôležité na tomto pracovať komplexne - pozrieť sa spolu s poradkyňou na to, aké výdatné sú dojčenia, či je dokrmovanie umelým mliekom (a tým pádom vystavovanie takéhoto malého bábätka rizikám podávania umelej výživy) skutočne potrebné. A ak by bolo dokrmovanie skutočne potrebné, je dôležité pracovať na dojčení tak, aby bábätko dokázalo získať z prsníka ešte viac mlieka - čo sa dá úpravou polohy a prisatie pri dojčení a technikou stláčania prsníka a ak by bolo potrebné, aby bábätko pilo ešte viac mlieka a dojčením sa to momentálne nedá zabezpečiť, situáciu treba riešiť komplexne, tak, aby sa postupne upravilo to, prečo tvorba mlieka poklesla a medzičasom bábätko dokrmovať na prsníku cievkou a zvyšovať tvorbu mlieka prostriedkami na zvýšenie tvorby mlieka, ktoré Ti takisto poradkyňa pri dojčení môže odporučiť. S dobrou pomocou je možné, aby sa dojčenie stalo úplne jednoduchým, aby si nemusela rozmýšľať, či treba alebo netreba dokrmovať a mohla len dojčiť a aby si nemala prácu navyše s fľašami a umelým mliekom. Nehovoriac o tom, že umelé mlieko prináša so sebou riziká a dokrmovanie fľašou ohrozuje úspešnosť dojčenia z dlhodobého hľadiska, čo navyše prináša so sebou závažné riziká predčasného odstavenia.
Bábätká môžu prespať celú noc aj pomerne skoro po narodení, hoci je to mimoriadne zriedkavé a často ide aj o dôsledok toho, že bábätko spí v noci mimo kontaktu s matkou a pri spoločnom spaní sa na dojčenie v noci občas zobudí. Ak spí celú noc bábätko, ktoré spí v kontakte s matkou a je dostatočne výdatne dojčené počas dňa, netreba to nijako riešiť. V situácii, ktorú popisuješ Ty atreyu, je však možné, že ide o ďalší príznak toho, že dojčenie ako také treba riešiť.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Málo mlieka verzus nočný spánok (7-8 hod.)

Neprečítaný príspevokod Klemka » 20 Máj 2012, 08:01

Ešte k príspevkom vyššie - súhlasím so všetkým, čo napísali žienky vyššie, jediná vec, ktorú by som rada uviedla na pravú mieru - rastové špurty sú mýtus, nič také neexistuje. Rastový špurt predpokladá, že dieťa v určitom období rastie rýchlejšie - toto by sa ukázalo na rastových grafoch, ktoré ale majú krivku bez výkyvov, rovnomerne stúpajúcu - a predpokladá sa, že v tomto období jednoducho tvorba mlieka nestačí a treba ju zvýšiť. Ak sa však pozrieme na reálne dôkazy, okrem tých rastových grafov, tak je dokázané, že dieťa počas celej doby dojčenia pije približne rovnaké množstvá materského mlieka - tento predpoklad neustále sa zvyšujúcej potreby vyššieho a vyššieho množstva mlieka je založený na odvodení od umelej výživy, kde skutočne dávky mlieka postupne stúpaju - ale dojčenie nie je kŕmenie fľašou! A okrem toho - boli by sme skutočne čudný živočíšny druh, keby sme jednoducho v určitom veku dieťaťa nemali čím ho nakŕmiť a týrali ho hladom, jednoducho preto, že príroda nepočíta s "rastovými špurtami". Naproti tomu stojí termín "laktačná kríza" - ktorý znova ale vyplýva jedine z toho, že nevieme veľa o dojčení - ak vieme posúdiť dojčenie, vieme, že veľa plačov detičiek vôbec nesúvisí s hladom.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Málo mlieka verzus nočný spánok (7-8 hod.)

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 20 Máj 2012, 10:56

Klemka, zaujímavé s tými špurtami, ďakujem za upresnenie, má to veľkú logiku čo píšeš. :)
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 9 mesiacov, 3 dni
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 7 mesiacov, 15 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: Málo mlieka verzus nočný spánok (7-8 hod.)

Neprečítaný príspevokod Klemka » 20 Máj 2012, 13:54

Newman, carodejnica, Newman :) Mnohé veci z toho, čo nám vtláčajú mýty o dojčení, sa zdajú byť pomerne "jasné" a "zrejmé", a v skutočnosti sú o dosť inak. Rastový špurt je tak často prezentovaný mýtus, že ešte aj odborná verejnosť tento termín dosť často používa.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1


Späť na Novorodenec - 6 mesiacov

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 6 hostia

cron