mykóza

O dojčení malých bábätiek

mykóza

Neprečítaný príspevokod bea » 06 Mar 2012, 17:41

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, ako sa dá úplne vyliečiť mykóza na prsníkoch? Pred cca.2týždňami som začala používať genciánku, po 3-4 dňoch nezaberala, tak som začala s univerzálnou masťou a citrovital kvapkami (aj na bradavku, aj vypiť). Bolesti sa zmiernili, ale ešte stále mám až prehnane citlivé bradavky a sú aj červené a prsníky asi do polovice sú začervenané tiež. Bolesť stále pociťujem pri prisatí a niekedy aj počas kojenia. Medzi kojeniami niekedy ešte stále cítim ostrú, pálivú bolesť v bradavkách. Predpokladám, že tá mykóza tam pretrváva, lebo sa to aj napriek používaniu univerzálnej masti nezlepšuje už niekoľko dní. Vedeli by ste mi poradiť nejakú účinnú liečbu? Počula som aj o canesten tabletkách, alebo prášku. Sladkosti som obmedzila, bradavky skoro celý deň aj noc vetrám...
Ďakujem.
bea
 
Príspevky: 4
Registrovaný: 06 Mar 2012, 17:33

Re: mykóza

Neprečítaný príspevokod Klemka » 06 Mar 2012, 21:04

Bea, si v osobnom kontakte s poradkyňou?
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: mykóza

Neprečítaný príspevokod Klemka » 06 Mar 2012, 21:04

Bea, si v osobnom kontakte s poradkyňou?
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: mykóza

Neprečítaný príspevokod bea » 07 Mar 2012, 08:08

Bola u nás raz, ale odvtedy nie sme v kontakte. Písala som jej email, ale neodpovedala.
bea
 
Príspevky: 4
Registrovaný: 06 Mar 2012, 17:33

Re: mykóza

Neprečítaný príspevokod Klemka » 07 Mar 2012, 09:53

Bea, veľmi ťažko po internete môžem odpovedať komplexne a tak, aby to skutočne malo účinok... kandidóza či infekcia spôsobená iným patogénom na bradavkách/prsníkoch je väčšinou dôsledkom toho, že bradavka je poškodzovaná pri dojčení, najčastejšou príčinou týchto stavov je nesprávne prisatie bábätka (ktoré ešte zhoršuje používanie umelých náhrad prsníka - fľaše, klobúčikov a najmä cumlíka - a to aj občasné, výnimočné). Preto bez odstránenia príčiny toho, prečo sa mykóza vyvinula, sa nedá povedať, nakoľko bude liečba úspešná. Lieky dokážu infekciu preliečiť, potlačiť, ale ak prvotná príčina ostane, bradavka je naďalej poškodzovaná a liečba nie je úspešná z dlhodobého hľadiska.
Preto som sa pýtala na kontakt s poradkyňou, či ste riešili prisávanie bábätka, úpravu polohy a ostatné dôležité detaily. Ak neodpovedá poradkyňa na email, pokús sa jej zavolať (v zozname poradkýň na www.mamila.sk nájdeš aj telefonické kontakty na poradkyne) alebo sa obráť na inú poradkyňu.
Každopádne - veľmi všeobecne - niekedy potrebuje univerzálna masť dlhšiu dobu používania - v zásade je potrebné ju používať (a podľa rozpisu - teda v tenkej vrstve, na obe bradavky a dvorce po každom dojčení, ak sú dojčenia menej často ako 8x za deň, tak aj mimo dojčení tak, aby sa masť aplikovala aspoň 8x denne) až dovtedy, kým všetky príznaky neustúpia. Zvlášť ak zaberá, bolesti či príznaky sa zmierňujú, treba jej dať čas. To isté platí o výťažku z grapefruitových semienok. Protokol pre liečbu kandidózy ešte ponúka možnosť liečby flukonazolom orálne (tabletkami vnútorne), ale toto je skutočne potrebné robiť pod dohľadom poradkyne a až ak boli všetky ostatné možnosti vyčerpané.
Canesten a iné bežné voľnopredajné lieky proti kandidóze obsahujúce účinnú látku klotrimazol alebo ketokonazol môžu fungovať, ale skúsenosť je taká, že drvivá väčšina kmeňov kandidy je dnes už voči týmto látkam odolná a tieto lieky nezaberajú... preto ich dr. Newman ani vôbec vo svojom protokole pre liečbu kandidózy neodporúča. Certifikovaná poradkyňa pri dojčení Ti ich preto neodporučí, ak sa napriek tomu sama rozhodneš, že ich chceš vyskúšať, treba sa poradiť s lekárom alebo lekárnikom, ako ich používať.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: mykóza

Neprečítaný príspevokod bea » 07 Mar 2012, 10:16

Poradkyňa skonštatovala, že bábätko sa dobre prisáva...a to vidím aj ja, väčšinou má široko otvorené ústa, vidím jej jazyk, aj počujem, že prehĺta. Samozrejme, nie vždy sa to podarí, ale skoro vždy počujem, že pije - aj keď má menej otvorené ústa. Je pravda, že väčšinou "celý deň" kojím, a tak 8x si nenatieram bradavky. Možno preto sa to už ďalej nezlepšuje? A preto mám začervenané prsníky a bradavky?
bea
 
Príspevky: 4
Registrovaný: 06 Mar 2012, 17:33

Re: mykóza

Neprečítaný príspevokod Klemka » 07 Mar 2012, 10:34

Bea, ťažko povedať, každopádne mastičku aj roztok z výťažkom z grapefruitových semienok by mali pôsobiť na bradavky vždy, keď sa dieťatko dokojí. Nie je veľmi praktické vždy ísť do chladničky si to aplikovať, ale ak si napr. trošku mastičky odoberieš do nádobky, ktorú si položíš na dosah ruky, môžeš si natrieť prsníky aj po dojčení, aj keď máš bábätko naďalej na rukách napr.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: mykóza

Neprečítaný príspevokod bea » 07 Mar 2012, 20:28

Ďakujem za odpoveď, už som kontaktovala laktačnú poradkyňu zo stránky mamila.
bea
 
Príspevky: 4
Registrovaný: 06 Mar 2012, 17:33


Späť na Novorodenec - 6 mesiacov

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 4 hostia

cron