sanie prstov

O dojčení malých bábätiek

Re: sanie prstov

Neprečítaný príspevokod wieruss » 25 Mar 2012, 22:31

a este jedna vec, maly zacal byt strasne zvedavy a ked sa koji tak papa krasne, roztaha si, pekne papa asi minutku-dve a potom sa odtrhne a kuka okolo, potom sa pricucne naspet ako mala pirana a zas cuca , zas sa odtrhne a zas kuka a zas naspet... normalne mam pocit ze sa so mnou bavi , je to v pohode ? alebo robim niekde chybu ...
wieruss
 
Príspevky: 7
Registrovaný: 31 Máj 2011, 21:31
Počet detí: 1
1. dieťa: Marecek
Rokov: 12 rokov, 3 mesiace, 25 dní

Re: sanie prstov

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 25 Mar 2012, 22:49

Mam niekolko otazociek - je maly noseny v nosici? Kde sa zvycajne nachadza, ked si zacne sat prsteky? V dosahu prsnika alebo niekde mimo - postielka, kociarik? Ked si zacne sat prsteky a ponukne sa mu prsnik, je ochotny prsty vymenit za prsnik?

Pustanie prsnika moze mat viac pricin - prilis rychly tok mliecka, pri pusteni moze cakat, kym sa trocha znizi. Nemusi za tym aj nic, naozaj sa mu to moze jednoducho pacit. Otazocky - robi tak az do konca dojcenia alebo pri konci sa pusti riadne do papania? Zacne sa pri pustani aj vrtiet alebo sa len jednoducho bavi? Vie sa pri dojceni uspat?
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: sanie prstov

Neprečítaný príspevokod wieruss » 25 Mar 2012, 23:27

takze po rade :
- ano je noseny v Manduci ked ideme von, ked sme doma tak sa nosi na rukach, prsteky zacne cucat ci uz u mna na rukach, ked sa hra s hrazdickou, ked lezime na posteli... neni to vyhradene ze len pri urcitej cinnosti. Neznasa byt sam, takze v postielke/kociare je len vtedy ak spinka a niekedy vymenit chce, inokedy len "oblizne" a zas si vopcha rucicky do pusy.
To pustanie cici je asi kvoli tomu, ze ked sa mi mliecko pusti tak vyslovene strieka prudmi a ked niekedy nestiha pit tak sa odthrne, ale toto ked sa hra a kuka okolo seba je jedno ci mliecko je pustene prudom alebo nie... on sa proste bavi... potom ked sa pohra tak zacne pit normalne vecsinou a uz pije riadne. A ano vecsinou ked dopapa tak zaspinka ak bol predtym hore. Este ma napadlo, ze stava sa obcas ze taha,taha, a potom zrazu sa zacne prehybat v chrbatiku a rozculovat a uz sa nechce prisat naspet, minule som musela vymenit cici lebo uz nechcel tu prvu.
wieruss
 
Príspevky: 7
Registrovaný: 31 Máj 2011, 21:31
Počet detí: 1
1. dieťa: Marecek
Rokov: 12 rokov, 3 mesiace, 25 dní

Re: sanie prstov

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 26 Mar 2012, 23:14

To, ze dietatko v tomto obdobi objavi svoje prsteky je a pokusa sa s nimi hrat je normalne. Druha vec je to, ze pre dietatko v tomto veku je prirodzene maximum casu travit na prsniku a pouzivat dojcenie aj nenutritivne sanie. Kedze mate zjavne nadmernu tvorbu mliecka, tato brani malemu sa na prsniku ukludnovat a preto zacal pouzivat nahradu - svoje ruky, ktore boli dovtedy len hrackou. Ak je sanie prstov prilis intenzivne, mozu vzniknut problemy podobne ako pri pouzivani cumlika.

Moje odporucanie je preto zamerat sa znizenie nadprodukcie a taktiez na obmedzenie prilisneho satia prstov - snazit sa vzdy ponuknut prsnik. Tu je popis riesenia pripadu nadprodukcie: http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=282, pricom idealne je toto riesit s poradkynou pri dojceni, ktorych zoznam je na stranke ww.mamila.sk
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: sanie prstov

Neprečítaný príspevokod wieruss » 27 Mar 2012, 20:24

dakujem velmi pekne za radu :-) snad sa nam podari s tym nieco urobit aj s pomocou
wieruss
 
Príspevky: 7
Registrovaný: 31 Máj 2011, 21:31
Počet detí: 1
1. dieťa: Marecek
Rokov: 12 rokov, 3 mesiace, 25 dní

Re: sanie prstov

Neprečítaný príspevokod Klemka » 28 Mar 2012, 12:44

Súhlasím s Jankou, a chcem dodať, že nadprodukciu treba upravovať mimoriadne citlivo, ideálne riešenie je vytrvalo upravovať polohu a prisatie, nie samotnú tvorbu mlieka, pretože pri dobrom prisatí si s veľkým množstvom mlieka dieťatko poradí uspokojivo. Znížiť tvorbu mlieka je jednoduché, nie je ale úplne jednoduché ju potom vrátiť späť do nadprodukcie a niektoré deti reagujú na toto znižovanie odmietaním prsníka - tok mlieka, ktorý zažívajú na prsníku, a ktorý by inému dieťaťu v pohode stačil, tomuto dieťaťu, ktoré je zvyknuté na superrýchly tok mlieka z prsníka, toto môže vadiť. Preto by som skutočne chcela zdôrazniť, aby sa toto riešilo osobne s poradkyňou a v prvom rade úpravou techniky dojčenia.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: sanie prstov

Neprečítaný príspevokod wieruss » 28 Mar 2012, 22:58

no to je asi pravda, ze ked to netecie rychlo, tak je problem... pri vecernom krmeni som dala z prazdnejsieho prsnika, a on zacal normalne plakat, ze mu netecie :-( nastastie sa mi hned potom rozbehlo a uz bol spokojnejsi. Ono maly je aj velky hlados, papa kazde 2 hodinky, cez den aj za 1-1,5 hodinky pyta ako kedy a vecsinou papa naozaj ze papa (sledujem bradu) a tak sa bojim upravovat to, ze je mliecka dost. Tiez vie vecsinou papat aj ked uz ide mlieko prudom, ale problem je ked ho nieco zaujme (co sa deje poslednu dobu casto, lebo vsetko je taaaaaak zaujimave) a vtedy sa pozabudne otoci sa prec a mne mlieko tece kade tade. A teda poslednu dobu ho najrasej kojim poleziacky, lebo to nema taku sancu mi ujst niekam prec s hlavickou a pekne papa.
wieruss
 
Príspevky: 7
Registrovaný: 31 Máj 2011, 21:31
Počet detí: 1
1. dieťa: Marecek
Rokov: 12 rokov, 3 mesiace, 25 dní

Re: sanie prstov

Neprečítaný príspevokod kinsi » 04 Apr 2012, 08:53

Wieruss, my sme mali rovnaký problém, malá si stále sala ľavý ukazovák, niekedy i oba ukazováky naraz. Tiež som mala pocit, že ju dojčím "na požiadanie", ale teraz spatne to hodnotím tak, že som ju dojčila menej ako si žiadala. Mám tu niekde i svoju tému. Vtedy mi baby poradili, dávať jej cici vždy keď dudle prstík a ono to ozaj zabralo. Najprv sa mi to síce zdalo čudné a hlavne malá chcela prst a nie prsník (prsník hned vyplula a pricucla prst), ale trpezlvo som jej ho menila za prsník a asi za mesiac, dva si na prstík ozaj nespomenula. Ale tak ako kedysi pekne zaspávala sama s prstíkom v puse, tak teraz zaspí len na prsníku, ale to až tak nevadí, lebo jej to zaspávanie ide rýchlo a tak ma to neobmedzuje.
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 22 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 3 mesiace, 17 dní

Re: sanie prstov

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 06 Apr 2012, 00:27

Super Kinsi, ano, je to napisane uplne vystizne. :goodjob:

Aj o prstiku by sa dalo povedat to iste co o cumliku - lepsie ked mama nahradi cumlik (prstik) ako ked cumlik (prstik) nahradi mamu. A co uz len moze byt na svete prijemnejsie ako zaspavat pri mamicke a to este aj s prsnikom v ustach? :dojcenie: :love:
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Predchádzajúci

Späť na Novorodenec - 6 mesiacov

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 5 hostia

cron