Zapal alebo upchaty mliekovod?

O dojčení malých bábätiek

Zapal alebo upchaty mliekovod?

Neprečítaný príspevokod Janinka83 » 11 Jan 2012, 16:52

Dobry den, vedeli by ste mi poradit? Mam dvojtyzdnoveho syna a predvcerom vecer ma zacal strasne boliet prsnik a vytvoril sa mi na nom cerveny flak- okolo dvorca taky polkruch. Snazila som si to nahrievat aj pod sprchou aj teplymi obkladmi - aj kojit z neho, potom si odstriekavat. No nepomohlo mi to a vcera ma to uplne zmohlo, mala som teplotu 39stupnov. Dala som si paralen, lebo uz som nevladala. Dnes uz je lepsie, teplotu nemam, len som strasne malatna. Cerveny flak tam mam stale. Na dotyk uz nie je prsnik taky bolestivy, ale ked si ho stlacim v tom zacervenanom mieste, stale citim vnutri taku zatvrdlinu velku asi ako orech. Snazim sa to masirovat, odstrikavat, az mam svalovicu. Stale si robim teple obklady, vela pijem, ale nechce to povolit. Aj simdavam octanovu mast na to. Na bradavke mam ragadu, ako som si ho tam stale prikladala a nechala som si ho tam co najdlhsie, aby mi to vysal, tak asi mi to rozzuzlal. Prosim poradte mi, sko mam pokracovat, ci je to zapal a treba vyhladat doktora, alebo ako si mam uvolnit tu zatvrdlinu, ako casto odstriekavat a ako si to vymasirovat? Aj som si nasla dve hrcky, ktore som si rozmasirovala, ale aj tak mi to neuvolnilo to tvrde vnutri a ked malicky pije tak vypije iba to miesto, kde to nie je tvrde. To tvrde tam stale ostava. Poradte mi prosim, nechcem skoncit zo zapalom. Dakujem
Janinka83
 
Príspevky: 2
Registrovaný: 11 Jan 2012, 16:33

Re: Zapal alebo upchaty mliekovod?

Neprečítaný príspevokod Klemka » 11 Jan 2012, 18:34

Janinka, toto vyzerá na klasický zablokovaný mliekovod.
Okrem vecí, ktoré môžeš urobiť teraz sama doma, je dôležité, aby si čím skôr vyhľadala pomoc certifikovanej poradkyne pri dojčení osobne. Je dôležité riešiť príčinu tohto stavu, nielen to, aby sa Ti teraz uľavilo a cítila si sa lepšie. Toto sa dá len osobne s poradkyňou. S ňou by si mala potom podľa toho, čo zistíte, na mieru nastaviť svoju liečbu.
Čisto teoreticky sa môžeš inšpirovať odporúčaniami v tejto téme viewtopic.php?f=23&t=137&p=2320&hilit=z%C3%A1pal+prsn%C3%ADka#p2320 Veľmi stručne (podrobnosti si prosím prečítaj v tom odkaze) čo je momentálne najdôležitejšie (podrobnejšie si prečítaj v tej téme, prosím):
- odpočinok
- teplo
- tekutiny
- snažiť sa uvoľniť zablokovaný mliekovod:
a) pozri si, či nemáš na bradavke niekde biely pľuzgierik alebo len takú bielu kožičku, akoby bodku - ak áno, treba ju sterilne (vydezinfikovanou ihlou napr.) prepichnúť alebo zotrieť z prsníka a s poradkyňou osobne sa dohodnúť, ako zohnať špeciálnu masť podľa dr. Jacka Newmana - univerzálnu masť na bradavky a používať ju pod dohľadom poradkyne podľa jej inštrukcií
b) ak na bradavke nič také nemáš, môžeš si pomôcť tým, že pri dojčení budeš masírovať prsník stláčaním, smerom od hrude k bradavke po prsníku
c) alebo tým, že si medzi dojčeniami pokúsiť odstriekať alebo odsať mlieko z postihnutého prsníka a uvoľniť hrču, dobre funguje aj elektrická zubná kefka či iný zdroj vibrácií priložený k tomu miestu
d) ak sa Ti nič z toho nepodarí, zablokovaný mliekovod sa väčšinou do 48 hod uvoľní aj sám, ale treba toto celé komplexne riešiť, aby sa to nezačalo opakovať v budúcnosti
Príznaky by sa mali postupne zmierňovať, začervenanie môže pretrvávať aj niekoľko dní, dôležité je, aby sa stav už len zlepšoval, ak budeš mať pocit, že je to čoraz horšie, je potrebné začať liečbu antibiotikami. Unavená a vyčerpaná sa ešte môžeš cítiť, ono je to také podobné ako po naozajstnej chrípke, človek je vyčerpaný ešte pár dní, bohužiaľ. V tomto stave, ktorý popisuješ, určite nie.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Zapal alebo upchaty mliekovod?

Neprečítaný príspevokod Janinka83 » 12 Jan 2012, 15:53

Dakujem Kemka za radu. Uz sa citim dobre, teplotu uz vobec nemam a aj ta vycerpanost ma prechadza. To zacervenanie pomaly ustupuje. Mam pocit, ze uz je ten prsnik makky, ale na tej vonkajsej strane, kde mam ten cerveny flak, ked ho stlacim je oproti vnutornej strane trochu tvrdsi. Ale to iste mam aj na to zdravom prsniku. Jedine s cim mam este problem je, ze ked si ho stlacim, tak je citlivy a cudne mi je, ze ma zacalo boliet nieco pod pazuchou, ale nemam tam ziadnu hrcku. Je mozne, ze to je sposobene tym, ze som si to stale dost intenzivne masirovala? Bojim sa, aby sa mi to znova nevratilo a aby som nedajboze nedostala zapal. Mam si to stale nahrievat a odstriekavat a natierat octanovou mastou? dakujem za odpoved. Jana
Janinka83
 
Príspevky: 2
Registrovaný: 11 Jan 2012, 16:33

Re: Zapal alebo upchaty mliekovod?

Neprečítaný príspevokod Klemka » 12 Jan 2012, 19:37

Janka, je skvelé, že sa to vyvíja takto. Čo teraz -nechať to doliečiť - teplo, odpočinok, nemusíš nahrievať prsník a odstrekovať, to odstrekovanie je potrebné v čase, kedy chceme uvoľniť blokádu, teraz už je to asi odblokované, keďže symptómy ustujú. Octanová masť takisto nepredstavuje vhodnú terapiu. Čo by bolo fajn urobiť teraz je skontaktovať sa s poradkyňou a zhodnotiť o čo vlastne išlo, čo to bola ojedinelá náhla príhoda alebo naozaj treba riešiť prisávanie bábätka a ragádu - príznak toho, že bradavka je mechanicky poškodzovaná pri prisávaní, či možno už aj infekciou. Toto všetko sa dá dobre riešiť, ale treba na to osobnú návštevu poradkyne.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1


Späť na Novorodenec - 6 mesiacov

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 6 hostia

cron