Z flase na prso

O dojčení malých bábätiek

Z flase na prso

Neprečítaný príspevokod mamusia » 29 Dec 2011, 12:25

Mam pocit,ze tu stale zakladam novu temu,no ked tu nie je a potrebujem poradit :P
Tak sesternici sa narodila asi o mesiac skor malinka,rodila v USA cisarskym a hned malu zacali dokrmovat Sunarom,predpokladam,ze z flase a mala teraz odmieta prsia,sesternica odsava,aj v noci,no ju to fest vycerpava,to odsavanie a mlieka aj tak nie je dost.
Aky je najlepsi sposob,aby sa mala prisala na prsia a zacalo sa tvorit mlieko,pravdebodobne este bude musiet ostat na Sunari,pozuivat cievku a dokrmovat na prse Sunarom,ci aky by bol najlepsi postp,hlavne,ako sa moze malinka chytit prsa najlepsie,ked ho odmieta,ma 3tt asi babatko.
mamusia
 
Príspevky: 200
Registrovaný: 15 Apr 2011, 14:04
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
1. dieťa: Zoe
Rokov: 14 rokov, 2 mesiace, 27 dní
2. dieťa: Zara
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 24 dní

Re: Z flase na prso

Neprečítaný príspevokod shira » 29 Dec 2011, 13:02

hmm tak toto som zažila na vlastnej koži, mám to v príbehu, že sa to dá ale bolo to fakt ťažké.. mne ho priložila laktačná, nejako ho tam nacapila, dodnes nechápem, ako sa jej to podarilo, zázrak.. dôležitý bol stály tok mlieka- cievka, stláčanie... som zvedavá, čo napíšu LP my sme potom boli nonstop koža na kožu a nijaká iná možnosť, iba prsník..fúúha ale plakala som teda riadne, malý hrozne bojoval, to štrajk bol slabý odvar
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Z flase na prso

Neprečítaný príspevokod mamusia » 29 Dec 2011, 13:39

No len neviem,ci ta moja sesternica bude az tak moc chciet,kedze je to tak narocne ako pisese Shira :-/
mamusia
 
Príspevky: 200
Registrovaný: 15 Apr 2011, 14:04
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
1. dieťa: Zoe
Rokov: 14 rokov, 2 mesiace, 27 dní
2. dieťa: Zara
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 24 dní

Re: Z flase na prso

Neprečítaný príspevokod Klemka » 29 Dec 2011, 13:42

Mamusia, súhlasím so Shirou, plus toto je práve obdobie - myslím vek toho bábätka, kedy má sesternica veľkú šancu, že ak vytrvá, bábätko sa raz prisaje. Na diaľku je to ťažké v tom, že musí bojovať so správnou polohou a bez praktickej pomoci je to ťažké, presne, ako píše Shira, v správnej polohe a prisatí sa často poradkyni podarí prisať dieťa, aj keď to matke nešlo - fintou je správna priečna poloha, ktorá má veľa technických detailov...
Každopádne - vzhľadom na rozsiahlosť opatrení, budem len heslovite, Ty to sesternici tlmoč nejako kultivovanejšie prosím :D
Ide o dve základné veci:
1. zachovanie vynikajúcej tvorby mlieka
2. prilákanie dieťaťa na prsník

1. Tvorba mlieka
- zvýšiť kapsulami senovky gréckej a benediktu lekárskeho - užívať z každého 3x denne 3 kapsule, dajú sa zohnať napr. od Swansonu
- začať odsávať alebo odstrekovať - a) väčšinou funguje najlepšie časté a krátke odsávanie - napr. 5 minút každú hodinu, dôležité je aspoň raz aj v noci
b) odstrekovanie môže fungovať najlepšie - ako na to, je v tomto videu http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne- ... -dojcenia/ video č. 13
Ak nebude fungovať odstrekovanie, oplatí sa investovať do kvalitnej odsávačky - ideálna je nabíjateľná (nie je teda treba pripájať do elektriny, matka je mobilná pri odsávaní), na oba prsníky súčasne, taká, ktorá sa dá pripojiť k prsníku a netreba ju pridržiavať rukami

2. Prilákanie dieťaťa na prsník
- kontakt koža na kožu - čím častejšie tým lepšie, pokúšať sa dieťa prikladať v neobvyklých polohách, situáciách (postojačky, pri kúpeli vo vani...), ideálne počas precitania zo spánku, matke môže výrazne pomôcť šatka
- raz sa dieťa prisaje, keď sa to stane, je pravdepodobnejšie, že tomu pomôže správna priečna poloha a správne prisatie - brada v prsníku, nos ďaleko od prsníka - viac sa dočíta v sekcii Úprava techniky dojčenia tu https://sites.google.com/site/problemysdojcenim/
Keď sa prisaje, matka musí byť schopná rozlíšiť, kedy pije a kedy nie, môže si to skúsiť naštudovať z videoukážok http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne- ... -dojcenia/ alebo sa potom pokúsiť spojiť s poradkyňami, ktoré robia poradenstvo aj cez Skype - Elenka Hutton alebo Janka Michálková
Stláčaním prsníka môže dieťaťu pomôcť vypiť viac mlieka, keď už dieťa nepije aj napriek stláčaniu, preložiť na druhý prsník.

Doplnok
Nevyhnutné pre úspech je prestať používať všetky umelé náhrady prsníka - cumlík, fľašu alebo klobúčiky (nipple shields, keby nevedela, čo to je). Namiesto cumlíka je lepšie dať prst, ak sa svete nebude dať inak dieťa upokojiť a prsník odmieta.
Namiesto fľaše je lepšie nakŕmiť pohárikom alebo cievkou po prste, ale pohárik je lepší, vo videoukážkach nájde ako sa to robí, v letáku od Newmana je aj viac teoretických informácií http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pr ... poharikom/ - ako pohárik najlepšie poslúži tenkostenný štamprlík.

A podporovať, povzbudzovať, dieťatko sa na 99 percent určite prisaje, rozhoduje o tom najmä výdatnosť tvorby mlieka a odhodlanie matky a to jej treba podporovať ako sa len dá. Najmä medzi 4. - 8. týždňom života je také špeciálne "okno", kedy to, čo dovtedy nefungovalo, zrazu začne fungovať.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Z flase na prso

Neprečítaný príspevokod mamusia » 02 Jan 2012, 12:32

Dakujem,skusila som jej to podrobne napisat,no neviem,ci to zvladnu,kedze mala sa jej len raz v zivote prisala a aj to len na chvilku,bo sa rozculovala,ze netecie mliecko.
mamusia
 
Príspevky: 200
Registrovaný: 15 Apr 2011, 14:04
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
1. dieťa: Zoe
Rokov: 14 rokov, 2 mesiace, 27 dní
2. dieťa: Zara
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 24 dní

Re: Z flase na prso

Neprečítaný príspevokod Klemka » 02 Jan 2012, 21:15

Mamusia, to samotné nehovorí nič o tom, či sa to podarí. Obvyklý scenár, ktorý pozorujem na poradenstvách je, že tie detičky sa buď prisajú s poradkyňou hneď alebo to ide za pár dní, ale väčšinou to cca. 6 týždňov, počas ktorých sa to dieťatko vôbec neprisáva, trvá a potom sa prisaje a dojčí normálne. Treba začať pracovať na tých krokoch, ktoré som napísala a nestrácať čas, tu zaváži každý deň...
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Z flase na prso

Neprečítaný príspevokod mamusia » 10 Apr 2012, 19:26

Ahojte,

idem znova po radu.Bola u mna jedna zena so 7tyzdenou predcasniackou,na flaske,je mozne,ze by presla este na prso???
mamusia
 
Príspevky: 200
Registrovaný: 15 Apr 2011, 14:04
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
1. dieťa: Zoe
Rokov: 14 rokov, 2 mesiace, 27 dní
2. dieťa: Zara
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 24 dní

Re: Z flase na prso

Neprečítaný príspevokod tamoulik » 10 Apr 2012, 21:41

Mamusia, urcite je to mozne, rovnake kroky ako pisala Klemka pre tvoju sesternicu. Svagrina rodila v 33tt, mala bola 6 mesiacov striedavo na flaske a prsniku a od pol roka je plne dojcena bez flase, takze urcite sa to da, len musi velmi chciet a dodrziavat rady.
Obrázok užívateľa
tamoulik
 
Príspevky: 497
Registrovaný: 22 Máj 2011, 22:05
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 3
1. dieťa: Tomáš
Rokov: 15 rokov, 4 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Samuel
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 6 dní
3. dieťa: Izabela
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: On ne voit bien qu´avec le coeur, l´essentiel est invisible pour les yeux (A.de Saint Exupéry)


Späť na Novorodenec - 6 mesiacov

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 7 hostia

cron