odúčanie od cumľa

O dojčení malých bábätiek

odúčanie od cumľa

Neprečítaný príspevokod esme » 30 Nov 2011, 11:55

ahojte mamky,
som medzi vami nová, nestihla som si naštudovať všetky témy tohto fóra, preto vás prosím o radu.. ak ste už rozoberali odúčanie od cumlíka, prosím vás dajte mi vedieť kde približne to tu hľadať.. ak ešte nie a máte s tým skúsenosti, PORAĎTE!!

mám štvormesačné dievčatko, už dva týždne žijeme bez cumlíka. začalo sa mi tvoriť menej mlieka, preto som sa skontaktovala s laktačnou poradkyňou - pani Glavovou - (príde mi to neslušné, nazvať ju tu annag, keď som jej celý čas doma vykala :D ), nuž a po rozhovore som sa rozhodla kategoricky cumle vyhodiť. staršia, štvorročná dcérka, veľmi závistlivo pozerala na menšiu "cumľatú", vraj aj ona bezpodmienečne potrebuje niečo také pre jej plyšové deti :D :D , tak som ich opláchla a leteli do krabice s bábami. A OD VTEDY ICH KAŽDÝ DEŇ PREKLÍNAM, lebo som si decko zle naučila a nevie bez nich zaspať. :D, skúšam ju uspať na prsníku, ale nie vždy sa mi to podarí.. nevie totiž len tak cuckať a uspať sa, lebo sa naučila, že prsník je len na jedenie, žiadne mojkanie na prsníku za bdelého stavu nefunguje. v noci, to áno, ale cez deň, teda skôr večer, už bývam poriadne unavená, podráždená z toho plaču a niekedy mám chuť ísť potajomky do tej detskej izby a tie blbé cumle bábam ukradnúť. :roll: Ivka totiž vedela fantasticky rýchlo zaspať a teraz sa trápi aj hodinu, vyrevuje, no chúďa unavené a nevie si poradiť. darmo jej ponúkam ten prsník, keď ona chce niečo iné.

tak vás prosím o rady, tipy, triky :D
ďakujem
esme
 
Príspevky: 15
Registrovaný: 30 Nov 2011, 11:42

Re: odúčanie od cumľa

Neprečítaný príspevokod Klemka » 30 Nov 2011, 12:22

Esme, situácia, v ktorej si, je mimoriadne náročná. Naučiť sa fungovať s bábätkom úplne inak, ako ste fungovali posledné týždne a mesiace - vlastne celý jeho život, znamená v istom zmysle začínať odznova. Je to však rozhodnutie, ktoré sa Ti vyplatí a stojí za to, prekonať prekážky. Toto je jediná cesta, ako dať dcérke možnosť pokračovať v dojčení a prípadne jej umožniť dojčiť sa až do prirodzeného odstavenia a to nie je vôbec málo!
Konkrétny návod na úspech Ti asi nedá nikto, pretože svoje dieťa pozná len jeho matka. Fintou je jedine to, postupne dieťa naučiť prijímať rôzne funkcie dojčenia, ktoré mu nahradia to, čo prebral cumlík. Myslím, že tak, ako to robíš, to robíš dobre. Moje mamičky, ktorým sa toto podarilo, sa snažili maximálne zintenzívniť kontakt s bábätkom - spoločným spaním, nosením v nosiči cez deň (môžeš si pozrieť fotogalériu môjho blogu https://sites.google.com/site/blogodojc ... hcit-zivot a https://sites.google.com/site/blogodojc ... t-cokolvek), častým kontaktom koža na kožu. Dieťa aj matka postupne našli spôsob, ako sa vrátiť k tomu, ako by to malo vyzerať prirodzene. Daj tomu čas. Dúfam, že sem napíšu maminy s podobnou skúsenosťou a navzájom sa podporíte!
Zatiaľ Vám to ide skvele! Držím palce!
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: odúčanie od cumľa

Neprečítaný príspevokod akdarka » 30 Nov 2011, 13:13

akdarka
 
Príspevky: 935
Registrovaný: 22 Mar 2011, 06:36
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 2 dni
Môj status: "Stratené je len to, čoho sa sami vzdáme."

Re: odúčanie od cumľa

Neprečítaný príspevokod esme » 30 Nov 2011, 15:27

Klemka, Akdarka, ďakujem pekne.
prečítala som si diskusiu a našla som tam naozaj motivujúcu vetu: Musime naucit nase deti, ze nie veci uspokojuju ich potreby, ale LUDIA.
v podstate sa zdá, že som na dobrej ceste - šatka, spoločné spanie, to inak praktizujem od narodenia. cumeľ som začala používať neskôr, keď prepukla žiarlivosť u staršej dcéry, a malá potrebovala spať a väčšia uisťovať sa o tom, že ju milujem a stále chodila nazerať do izby, rapotať, hádzať sa po posteli a všelijako vyrušovať.. najprv som to riešila vysvetľovaním, potom krikom, potom vyhadzovaním z izby a keď sa už začalo schyľovať ku výprasku, povedala som si, že či som normálna, že život nie je boj, a dokazovanie, ktorú ľúbim viac a pichla som malej cumeľ. na prvý pohľad sa zdá, že ľahšia cesta, ale v skutočnosti som nič nevyriešila.
malú zapájam do nášho života ako sa dá, nie všetko si síce trúfam robiť s nou v šatke - napr žehlenie, alebo krájanie nožom, vtedy ju mám v kočíku a snažím sa udržiavať očný kontakt, nech je spokojná. cez deň, keď je staršia v škôlke sa povaľujeme v posteli, ona si škrabká po knihe, alebo sa prevaľuje na bruško, hrá sa s mojou rukou, ona je v podstate veľmi kľudné bábo, vtedy vystihnem jej nepokoj, dám jej napiť, kedy potrebuje, .. len to zaspávanie ma trápi
plače, plače do zachrípnutia, oči zatvorené, už ich nevládze ani rozlepiť ale ak jej aj dávam ten prsník, začne sa trepotať ako taká rozčúlená včielka, len pichnúť :D :D , v priebehu 5 min ma aj 5x odmietne a potom na 6x už z vysilenia vezme ten prsník do úst. zvláštne je, že v spaní si ho v pohode podudká ani si mlieko nespustí. celá je pomotaná, chudinka
esme
 
Príspevky: 15
Registrovaný: 30 Nov 2011, 11:42

Re: odúčanie od cumľa

Neprečítaný príspevokod jjjulia » 30 Nov 2011, 15:47

esme ja len ze moj maly cumel nikdy nepoznal a aj tak mi nechce zaspat na prsniku,ale to je uz ina tema... tiez verim,ze sa to casom podari ;) Urobila si super krok, ked si si pozvala Katku k Tebe domov a myslim, ze si sa rozhodla naozaj spravne.Drzim prsty nech sa Vam to podari vsetko dobre zvladnut a nech sa malej prsnicek rychlo zapaci aj na relax :D
jjjulia
 
Príspevky: 155
Registrovaný: 04 Nov 2011, 12:22
Bydlisko: dacov, okres sabinov
Počet detí: 1
1. dieťa: Jonasko
Rokov: 12 rokov, 9 mesiacov, 6 dní
Môj status: pády na bicykli sú súčasťou toho, ako sa naučiť bicyklovať...

Re: odúčanie od cumľa

Neprečítaný príspevokod Klemka » 30 Nov 2011, 17:33

Esme, len malý dodatok - ak sa naučíš naozaj dobre pracovať so šatkou, nebudú problém aktivity, ktoré si spomínala, ani pri dieťati spiacom na prsníku, alebo pri maximálnej opatrnosti sa dá viazať dieťatko aj na chrbát a potom máš naozaj možnosť robiť takmer čokoľvek.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: odúčanie od cumľa

Neprečítaný príspevokod Anna » 30 Nov 2011, 18:43

Esme, nám sa čosi podobné stalo po 5. mes., nešlo síce o cumeľ, ten Martinko po 5. mes. definitívne vypľul sám, ale s tým odmietaním prsníka....ja som si nevšimla, že za predošlé obdobie príjimal málo potravy, lebo všade ti hovoria, čím staršie tým rýchlejšie sa naje a samozrejme intervaly....malý sa viac zaujímal o svet / od narodenia bol vnímavejší, dokonca mi známi hovorievali, že má pohľad dospelého/ a tak plynul čas a on jedol menej a menej a za dva mesiace pribral 70g/ cikal! z 30ml/...pri skúške dojčenia som mala 30ml, ale fakt veľké díky mojej pediatričke a gastroenterologičke, ktoré ma presvedčili, že UM nepotrebujem /ja som normálne s plačom prosila o UM, lebo vo fľaši skontrolujem koľko toho vypil/, že všetko sa vráti, ak budem ja chcieť spolupracovať a tak som si na tri dni s malým "ľahla" do postele /na odporúčanie mojej lekárky/-to mal celých päť mesiacov a neustále ho priam nútila jesť....nebolo mu pochuti, ale keď som bola vyzlečená a stále, čo i len jeden glg každú polhodinu či hodinu...fakt to išlo...za tri dni sme ho prevážili a vážil o 100g viac, kúpila som si vtedy odznova bežné čaje určené dojčiacim mamičkám a tiež homeopatikum 5CH, mne pomohlo veľmi...u teba je to zložitejšie kvôli staršej dcére, ale chcela som tým povedať, že kontakt je naozaj dôležitý a že dieťa sa naozaj naučí , že prsník slúži na všeličo.
Anna
 
Príspevky: 389
Registrovaný: 23 Sep 2011, 21:50
Počet detí: 1
1. dieťa: Martin
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov, 30 dní


Späť na Novorodenec - 6 mesiacov

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 15 hostia

cron