hnev

O dojčení malých bábätiek

hnev

Neprečítaný príspevokod charlie » 31 Mar 2011, 09:24

Dobry den,
moja mala ma skoro 9 tyzdnov a posledny tyzden a pol pije tak 6-8 minut a potom sa odpoji a bud chvilu pokojne lezi a potom zacne plakat, alebo sa uz odpaja s placom. Ked si prsnik stlacim, este mi z neho strieka mlieko. Ked sa ju snazim dat opat prisat, tak robi len rychle pohyby a potom sa znova odpoji a place. Neskor sa rozplace tak, ze uz sa vobec nechce prisat. Predtym vyzeralo byt vsetko v poriadku, pila intenzivne tak 10, niekedy aj 15 minut a potom si este pocuckavala. Cez vikend sa mi upchal mliekovod a mala som uplne tvrdy prsnik, nemala som pri sebe odsavacku, kedze som bola mimo domu a odsala som to az v pondelok, no produkcia mlieka sa mi znizila. Prikladala som ju castejsie, aj som odsavala a mlieko vyzera, ze je spat, no nie v takej miere, ako bolo predtym. Za posledny mesiac pribrala 500g, myslim si, ze za posledny tyzden schudla. V noci nechce spavat, budi sa kazdu hodinu, hodinu a pol, no ked jej dam pit, opakuje sa stale ten isty scenar na obidvoch prsnikoch. Uz som z toho hotova, uz ma to cele pali z toho opatovneho prisavania, mam 100 chuti to vzdat. Je hladna? Ci ma dost??? Neviem...
charlie
 

Re: hnev

Neprečítaný príspevokod Klemka » 31 Mar 2011, 09:38

Charlie, posledná veta naznačuje, že máš toho všetkého už plné zuby a potrebuješ riešenie hneď. Z tohto dôvodu by som sa prihovárala za to, aby si si v zozname poradkýň zo stránok www.mamila.sk našla poradkyňu v mieste svojho bydliska a dohodli ste si osobné stretnutie - spoločne za jedno stretnutie zhodnotíte, čo sa dá upraviť a hneď budeš vedieť, aké máš možnosti. Riešiť túto situáciu cez net je časovo náročnejšie a za ten čas to naozaj môžeš vzdať, čo by bola veľká škoda, pretože problém, tak ako ho popisuješ, by sa mal dať riešiť.
V zásade bábätko pri hnevaní sa na prsníku väčšinou reaguje na tok mliečka. Keď človek vie rozlíšiť pohyby brady pri pití od pohybov pri satí naprázdno, väčšinou v situácii, ktorú popisuješ, je vidieť, že bábätko najskôr pije, potom postupne začína piť menej a čoraz viac pohybov brady naznačuje, že saje naprázdno a v tomto bode sa bábätko, zvlášť ak je naučené používať cumlík či príležitostne dokrmované fľašou, začína mrviť, mrnkať, môže vyzerať, že ho bolí bruško a nakoniec plače, odťahuje sa od prsníka. Ak je toto Váš prípad, prvou pomocou je upraviť polohu a prisatie bábätka (https://sites.google.com/site/problemys ... e-prisatie), vďaka čomu je bábätko schopné si so spomalením toku mliečka poradiť. Druhou pomocou je používať v tejto situácii techniku stláčania prsníka (https://sites.google.com/site/problemys ... ie-prsnika). Túto techniku je dobré používať dovtedy, kým už aj napriek stláčaniu dieťa na prsníku prestáva piť - vtedy je vhodné mu ponúknuť druhý prsník a tam to celé zase zopakovať.
Poradkyňa pri dojčení pri osobnom stretnutí vyhodnotí spolu s Tebou výdatnosť dojčenia a tým aj to, či je dostatočná tvorba mlieka. Máme rôzne postupy a prostriedky, ktorými sa dá pomôcť pri zníženej ale aj príliš veľkej tvorbe mlieka. V Tvojom príspevku navyše zaznieva aj ďalší problém - bolestivé bradavky a zablokovaný mliekovod, čo si takisto vyžaduje osobné stretnutie a liečbu príčiny tohto problému.
Držím palce!
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: hnev

Neprečítaný príspevokod charlie » 31 Mar 2011, 10:13

Pouzivam aj stlacanie prsnikov, no zda sa, ze nepomaha. Je pravda, ze mala ma cumlik. My sme jej ho davali len v krajnych pripadoch a v podstate ho ani nepotrebovala, az kym neprisla svokra a ta jej ho strkala do ust pri kazdej prilezitosti a ked mala plakala, tak jej ho tam drala nasilu( dieta predsa =cumlik, nie?)...teraz uz bez cumlika takmer nemoze byt. Snazila som ju to aj oducit, ale nevydrzala som ten rev. :cry: Problem tiez je, ze cez den zaspi jedine s cumlikom a akonahle jej vypadne, hned je hore a dalsia vec je ta, ze ja tym padom neviem presne, kedy je hladna.
charlie
 

Re: hnev

Neprečítaný príspevokod leelo » 31 Mar 2011, 11:38

charlie, ved jej namiesto cumlika ponukni prsniky. mas v nich mlieko, bude priberat a zaroven sa ti nebudu upchavat mliekovody. cumel je prepytujem svina a vie zapricinit vcely breviar tazkosti ako vidis :?
Obrázok užívateľa
leelo
 
Príspevky: 344
Registrovaný: 22 Mar 2011, 15:20
Bydlisko: Mnichov, Nemecko
Počet detí: 2
1. dieťa: Benjamin
Rokov: 14 rokov, 6 mesiacov, 1 deň
2. dieťa: Hugo
Rokov: 12 rokov, 6 mesiacov, 21 dní
Môj status: Podla nemeckeho casopisu Eltern 4/2012 usetri dojciaca zena domacemu rozpoctu zhruba 75 euro mesacne. tym, ze dojci. tak sem s peniazmi a idem nakupovat!

Re: hnev

Neprečítaný príspevokod annag » 31 Mar 2011, 12:55

ahoj charlie -

pointa je v tom, že to, kedy je bábätko hladné, vie iba ono samé. Len bábätko, nikto - žiaden lekár, vedec, mamička ....nikto z nás to presne nevie. Tak, ako nikto iný okrem nás samých dospelých nevie, či sme alebo nie sme hladní. Rovnako nikto iný netuší, kedy máme pocit smädu, kedy sme unavení, alebo je nám smutno , alebo nás trápi čosi iné.

Ak bábätko pozná cumlík, už nemôžeme hovoriť o dojčení na požiadanie. Dojčenie totiž nie je len kŕmenie, ono zasýti hlad, ale i uhasí smäd, utíši, upokojí, uspí, spláchne záhu, dokonca pomôže vykakať, vypukať sa bábätku. Preto sa bábätko raz dojčí pre hlad, inokedy pre smäd, únavu ... a raz je to každých 20 minút a inokedy každé dve hodiny ....a každý deň môže byť úplne iný , lebo jeho potreby sú rôzne a rôzne dlho trvá,kým sa uspokoja. Cumlík je vlastne umelá náhrada bradavky = prsníka = mamičky. Je to zásah, ktorý narúša vzácnu harmóniu medzi mamičkou - prsníkmi = ponukou a bábätkom = dopytom. Cumlík potláča prvé známky hladu u bábätka - ono sa nám potom akoby nehlási na papanie tak často ako by sa mohlo a chcelo. Saje cumeľ, lebo prsník mať nemôže a ani si neuvedomuje, že už je i hladné - najmä maličké bábo. Potom ide na prsník až príliš vyhladnuté , pahltne sa prisáva, pije hltavo, prehĺta veľa vzduchu , má koliku. Klame i mamičku - nevie rozpoznať čas, kedy sa bábätko má dojčiť aspoň pre hlad, keď už nie pre nič iné. Mamička vlastne nedokáže rýchlo a dobre spoznať svoje bábätko, jeho potreby - drobné náznaky, ktorými bábo komunikuje s okolím , predovšetkým s mamičkou. Ak bábätko dostane prsník vždy, keď je v strese (keď plače), tak nemá potrebu non stop čosi sať - ani prsník, ani cumlík , ručičku či čokoľvek iné. Dá sa bez neho existovať oveľa ľahšie , než sa na prvý pohľad zdá.

Cumlík mení polohu jazýčka pri saní i v čase, keď nesaje. Ak sa bábo dojčí, jeho jazýček musí byť vyplazený nad spodné ďasienka, čím chráni bradavku pred poškodením. A ak je v kľude, tak sa dotýka takmer predných spodných ďasienok. Pri cumli je jazýček viac "zapadnutý" v hrdielku, mení sa i tvar, vývoj čeľuste . Mamičky sa často sťažujú na hryzenie starších detí, na dojčenecký štrajk, laktačné krízy - to všetko má na svedomí predovšetkým cumlík. A je i zdroj neustálej infekcie bradaviek, presne akú popisuješ, treba ju intenzívne začať liečiť . Kým Tvoje bábätko pri saní cumľa nepije nič, pri dojčení vždy nejaké mliečko vypije - nikdy nie je úplne vyhladnuté, ide spinkať nasýtené a nebudí sa príliš hladné ... Prsník, ktorý namiesto dojčenia stojí plný, nevyprázdnený rýchlo zareaguje - zvýši sa v ňom hladina inhibítora, ktorý laktáciu tlmí - výsledok je spolu s oslabeným prisatím zástava mliečka , možno i v podobe zápalu. Takže cumlík mohol spôsobiť, že bábätko sa slabšie prisáva a zároveň sa i prsníky horšie a menej často vyprázdňujú, bábätko zostáva nepokojné.

Ak chceš situáciu zvrátiť, tak je potrebné začať bábätko prednostne, namiesto cumľa dojčiť - možno sa ho nezbavíš zo dňa na deň (hoci by to bolo ideálne). No pôjde to, a bábo bude spokojnejšie, lebo dostane šancu vyrábať si toľko mliečka, koľko práve potrebuje. Ideálne by bolo, ak by si si urobila taký pelíškový deň. v posteli koža na kožu by ste obe oddychovali, sem tam by si niečo cucla, pospala ... a najmä by si opäť privykla, že mamičkine prsníky sú tu, že ich môže mať keď bude chcieť, že jej neublížia, ale naopak, že ju dokážu uspokojiť oveľa lepšie než cumeľ.
Obrázok užívateľa
annag
 
Príspevky: 153
Registrovaný: 20 Mar 2011, 22:46
Bydlisko: okres Liptovský Mikuláš
Počet detí: 3
1. dieťa: Adelka
Rokov: 21 rokov, 1 mesiac, 30 dní
2. dieťa: Miško
Rokov: 17 rokov, 7 mesiacov, 11 dní
3. dieťa: Anička
Rokov: 15 rokov, 5 mesiacov, 14 dní
Môj status: Aby dojčenie prinášalo mamičke radosť ...

Re: hnev

Neprečítaný príspevokod charlie » 31 Mar 2011, 15:34

Dakujem Vam za odpovede. Laktacnu poradkynu by som aj zavolala, ale mam doma taky neporiadok z toho, ze nic ine nerobim, len ju utesujem a nosim na rukach, ze sa hanbim kohokolvek sem zavolat. No, ponuknut jej prsnik pri kazdej prilezitosti mi pride dost nerealne, to by som nic ine nerobila a ani nemohla nikam ist, ale skusim aspon kym budem doma v ramci moznosti...Skusam jej ten cumlik vytiahnut z ust akonahle zaspi a vonku na prechadzke ho takmer vobec nemava, lebo ked ju kocikujem, tak spi a nepotrebuje ho, tak ju snad nejak postupne oducim a pride na to, ze ho vlastne nepotrebuje. Kupila som si kapsule More milk plus, tak uvidime...Po kojeni si odsajem este takych 10-20ml.
charlie
 

Re: hnev

Neprečítaný príspevokod Klemka » 31 Mar 2011, 17:09

Charlie, poradkyňu robím už nejaký ten pátek a za seba osobne môžem povedať, že to, či má mamička dokonalý poriadok mi je úplne lautrfuk jedno, prichádzam do jej priestorov, ani sa vlastne nedívam, čo tam má a ako to tam má, zaujíma ma, či si má kam sadnúť a ja si môžem kľaknúť k jej nohám :lol: Takže tohto sa z môjho pohľadu skutočne nemusíš obávať. Problémy, ktoré popisuješ a fakt, že máš všetkého dosť, je podľa mňa omnoho dôležitejší, než to, či máš byt v prijateľnom stave. Dojčenie je omnoho dôležitejšie než trocha prachu, smetí a rozhádzaných veci a každá poradkyňa je poradkyňou pre to, že to vie!
Neuvažovala si nad používaním šatky? Dá sa v nej dojčiť a pritom mať obe ruky voľné a venovať sa svojim povinnostiam a záľubám. Samozrejme, že časté a dlhé dojčenie matku obťažuje, pokiaľ ju obmedzuje v jej živote. So šatkou je naopak potreba takmer nepretržitého dojčenia, ktorá je úplne normálna a fyziologická, paradoxne výhodou - bábätko sa dojčí uviazané v šatke, popritom zaspí, ak sa precitne, dostane prsko späť a to všetko bez toho, aby to matku akokoľvek obťažovalo - preto je používanie nosiča ideálne aj na prechádzky, nielen doma.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: hnev

Neprečítaný príspevokod annag » 31 Mar 2011, 21:16

charlie -

všimni si, čo prežívaš - celé hodiny ju utišuješ a nosíš na rukách, domácnosť stojí, nič iné nerobíš ... ak by si dojčila, možno by tiež celá domácnosť pár dní stála, ale nemusela by si malú tíšiť a zároveň by si nebola unavená - aspoň by si si v tom bordeli oddýchla :D . A ak by si mala šatku, vak ... tak by si mala voľné ruky, malá by bola spokojnejšia a ešte by si toho i veľa stihla , kuk obrázok
Prílohy
vysava.jpg
mamička vysáva, bábo sa nosí ...
(31.65 KiB) 928 krát
Obrázok užívateľa
annag
 
Príspevky: 153
Registrovaný: 20 Mar 2011, 22:46
Bydlisko: okres Liptovský Mikuláš
Počet detí: 3
1. dieťa: Adelka
Rokov: 21 rokov, 1 mesiac, 30 dní
2. dieťa: Miško
Rokov: 17 rokov, 7 mesiacov, 11 dní
3. dieťa: Anička
Rokov: 15 rokov, 5 mesiacov, 14 dní
Môj status: Aby dojčenie prinášalo mamičke radosť ...

Re: hnev

Neprečítaný príspevokod luludi » 01 Apr 2011, 12:46

charlie:

prikladam jednu fotku ako to vyzera u nas pri upratovani - moj maly ma na foto 8 mesiacov, my sme sice nemali satku, ale pouzivali sme nosic - najpr. mai tei, teraz manducu. Ked je maly hore a v dobrej nalade, spolu upratujeme, takto nemam stres, ci stihnem upratat, kym bude spat, ci ho nezobudim a podobne. Zaroven to beriem ako investiciu do buducnosti, lebo tymto malemu davam najavo, ze upratovanie je bezna sucast rodinneho zivota a nie "trest". Neboj sa latkovania a satkovania, velmi som si tym ulahcila zivot :lol:
Prílohy
bubo.jpg
(77.69 KiB) Zatiaľ nikým nestiahnuté
Obrázok užívateľa
luludi
 
Príspevky: 274
Registrovaný: 22 Mar 2011, 10:01
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1
1. dieťa: Richard
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov, 7 dní
2. dieťa: Milota
Rokov: 11 rokov, 6 mesiacov, 14 dní
Môj status: Sú len dva trvalé odkazy, ktoré môžeme dať našim deťom – jedným
sú korene, druhým krídla.

Hodding S. Carter

Re: hnev

Neprečítaný príspevokod charlie » 02 Apr 2011, 12:29

Takze, volala som laktacnej, bola u nas - mala sa prisava dobre, dobre saje, mlieka mam dost...len akurat ze furt reve a hneva sa. Prehadzujem ju z jedneho prsa na druhe v 5 minutovych intervaloch, lebo princeznej sa nechce sat, ked sa tok spomali. Celu noc sme poriadne nespali,budila sa kazdu hodinu a nie a nie zaspat, manzel ju nosil na rukach a potom zas len hodinku pospala a znova to iste. Boli sme aj u doktorky, vsetky vysetrenia su v poriadku, tak ja uz neviem. Mlieko mi tecie tak, ze mam mokru nocnu koselu a ona si pocucne 6-8 minut a koniec, zacne sa rev, viac sa uz na to iste prso nechce prisat. Kedy zacne znova pit len z jedneho? Predtym si pocucla z jedneho tak 10-15 minut a zaspala. Teraz par minut a rev. Rozumiete tomu niekto? Ked uz citam, alebo pocuvam, ako deti v 3 mesiaci spia 6-8 hodin, tak mam osypky. Nasa spala maximalne 4,5 hodiny, to ma zivotny rekord!
charlie
 

Re: hnev

Neprečítaný príspevokod Klemka » 04 Apr 2011, 13:43

Charlie, dojčenie je veľmi prepojené s celkovou starostlivosťou o dieťa, keďže dojčenie je omnoho viac než len kŕmenie. Preto je zbytočné sa sústrediť na to, ako dlho bábätko pije aj na to, či pije z jedného prsníka alebo potrebuje prsníky viackrát vystriedať - to totiž vôbec nemusí súvisieť s hladom. Ako dlho bábätko potrebuje zostať na prsníku závisí od jeho potreby dojčenia, ktorá je pre každé dieťatko iná, ale všeobecne, pokiaľ je dieťa dojčené na požiadanie (prsník mu ponúkame vždy, keď je nespokojné, nenaťahujeme čas medzi dojčeniami umelo - cumlíkom, nedostatkom fyzického kontaktu dieťaťa s matkou, fľašou s čajíkom či umelým mliekom atď.), tak by malo využívať viaceré funkcie dojčenia, nielen pre nasýtenie, ale aj pre reguláciu telesných funkcií, uspávanie, upokojenie... a pre takto dojčené dieťa je typické, že chce byť na prsníku často a na prsníku netrávi čas len pitím, ale veľa času aj satím naprázdno (ktoré je nesmierne dôležité).
Vychádzajme z toho, čo si napísala, že podľa poradkyne, ktorá u Vás bola je tvorba mlieka dostatočná a bábätko pije dostatočné množstvá mlieka, čo sa prejavuje pozorovaním dostatočne výdatného pitia pri dojčení a ďalšími ukazovateľmi dobrého príjmu MM - dostatočným cikaním, kakaním a priberaním podľa svojho percentilu. V takom prípade máš v podstate zodpovedanú otázku, ktorú si dávala v prvom príspevku tejto diskusie - je malá hladná? Vyzerá to, že nie. O čo teda ide? O potrebu bábätka pomôcť so zaspaním? O potrebu znovu uspať, keď sa precitne? O väčšie naviazanie na matku - viac nosenia, blízkosť matky pri spánku bábätka? Toto všetko sú regulérne potreby normálneho zdravého dieťaťa a je vysoko pravdepodobné, že ak mu ich naplníš, bude spokojnejšie. V predchádzajúcich odpovediach môžeš nájsť odporúčania na nosiče - nie je nič lepšie, ako využiť normálnu, fyziologickú potrebu dcérky byť v blízkosti svojej mamičky a často sa dojčiť používaním dobrej pevnej šatky v správnom úväze, čím si oslobodíš ruky a získaš možnosti robiť to, čo potrebuješ, či to, čo Ťa baví. Ak je dojčenie bezproblémové, nemal by byť problém prikladať dieťa často, pretože pri bezproblémovom dojčení nebolia ani bradavky, ani prsníky a matku z tohto hľadiska časté prisávanie neobťažuje. O tomto sa nevyjadruješ po návšteve poradkyne, či ste poriešili aj problém bolestivých bradaviek a zablokovávania mliekovodu, čo spolu s používaním cumlíka naznačuje nesprávne prisávanie, poškodzovanie tkaniva bradavky a infekciu bradavky kandidózou - toto všetko treba riešiť, pretože je pochopiteľné, že človek nemá chuť robiť niečo, čo ho bolí a obťažuje.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: hnev

Neprečítaný príspevokod shira » 06 Apr 2011, 09:05

ahojte, synček má 3 a pol mesiaca, včera a dnes mám problém ho priložiť, v noci spí dobre, nakojila som ho v spánku o 4.00, odvtedy ked ho skúšam priložiť v bdelom stave, ešte ho len priblížim, už vreští. má prestávku už skoro 5 hod to je velmi dlho, ja mám už preplnené prsia. včera sme mali tiež takýto problém, dlhé pauzy, hnev. ale ked som ho už po ťažkom boji nejak priložila, velmi pekne a pokojne pil, až zaspal... ako keby sa až vtedy zbadal, že je naozaj hladný. tri dni dozadu sa práveže dožadoval prsníka každú chvíľku, až som mala strach že nebude dosť mliečka, papal aj každú hodinu a pol. po 3 dňoch zase takýto extrém. mimo toho neplače, len neviem prečo nechce papať. neviem posúdiť, či ide na prsník málo hladný alebo už velmi hladný ked tak vystrája, či ked ho nechám a nebudem sa snažiť priložiť, nebude sa hnevať potom už od velkého hladu a únavy čím dalej tým viac... alebo mu idú zúbky, neviem. sú takéto výkyvy normálne? včera sa chytil akoby náhodne počas natriasania a spevu, no celý cirkus pritom...
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 26 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 9 mesiacov, 17 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: hnev

Neprečítaný príspevokod Klemka » 06 Apr 2011, 12:01

Shira, máte cumlík? Niekedy môže takto dieťatko reagovať aj na menštruáciu matky alebo ak si napr. nasadila antikoncepciu.
Odporúčala by som Ti naložiť sa s bábätkom do postele, v kontakte koža na kožu fungovať čo najviac, či už ležíte alebo nie (ideálne je napr. byť v takomto kontakte v šatke - nebude Vám zima a pritom budete koža na kožu) a nechať ho, či sa prisaje, alebo nie, ak nie, zotrvať v takomto kontakte.
Mnohé deti sa prisajú v polospánku - takže využiť spánok bábätka (nechať ho spať v kontakte koža na kožu) a ponúknuť mu prsník, keď sa bude precitať. Niektoré deti sa prisajú pri monotónnom pohybe - pomáha, ak matka v kontakte koža na kožu skáče s dieťatkom na fitlopte, alebo sa s ním prechádza a ono sa prisaje počas jej chôdze.
Ak sa prisaje, môže pomôcť, ak hneď stlačíš prsník, aby hneď tieklo mliečko a motivovalo ho to k tomu, aby na prsníku zostal.
Ak sa obávaš dehydratácie, môžeš si odstriekať trošku mliečka (ak sa Ti nepodarí, stačí aj voda) a skúsiť mu dať pár lyžičiek, ak sa naďalej nepodarí priložiť ho. Pri takýchto štrajkoch sa väčšina detí prisáva aspoň v noci, ak sa tam výdatne a často dojčia, nevadí, že cez deň pár dní štrajkujú.
Okrem toho v tejto situácii nezaškodí zvýšiť tvorbu mlieka, napr. senovkou gréckou a benediktom lekárskym alebo domperidónom (o kokrétnych možnostiach je lepšie sa pobaviť s poradkyňou pri dojčení osobne).
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: hnev

Neprečítaný príspevokod Andrea » 06 Apr 2011, 12:43

Charlie, no ja nechcem strasit, ale moj maly ked mal cca 2,5 mesiaca zacal po kratkom kojeni vrestat akoby jedol ziletky a doktorka zistila, ze mal uska zapalene. Nebola to ziadna katastrofa, ale nekludny ostal aj potom ako sa to vyliecilo - ja si osobne myslim, ze za to mohli zuby, zacali mu rast ked mal 4,5 mesiaca a doktorka povedala, ze ho to kludne mohlo tie 2 mesiace tlacit a pri sani ho to mohlo zaboliet. Celkovo sa nam zacalo krusne obdobie, strasne zle zaspaval, tiez som bola zufala, musela som ho vlacit na rukach - pomohol nosic aj ked si nan tazsie zvykal. S nim v nosici som slapala na steperi, hojdala na fitlopte, sem tam si fajne porevala a dobre schudla :) Drzim ti palce, aby ti toto obdobie rychlo preslo.
Andrea
 
Príspevky: 28
Registrovaný: 04 Apr 2011, 11:26
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 22 dní

Re: hnev

Neprečítaný príspevokod charlie » 06 Apr 2011, 13:35

Andrea, uska to nie su, boli sme na vsetkych vysetreniach a vsetko je ok. Mam ale pocit, ze je to zo dna na den horsie. Niekedy pekne zaspinkala aspon v noci na prsniku a spavala tak od 21 do 1 a potom sa budila kazde 3 hodiny, ale teraz sa budi kazde 2 hodiny a potom nie a nie zaspat. Buducu stredu ideme na prevazenie a uvidime, kolko pribrala, ak nepribera dost, budeme to musiet asi riesit inak. Zrejme si budem odsavat a davat jej z flase :( Davam jej prsnik na poziadanie (samozrejme, v ramci moznosti - ked som na nakupe, u doktorky, v aute...tak to samozrejme nejde) Ale niekedy (vacsinou) to dopadne tak, ze sa prisaje bud len na chvilocku, alebo prsnik uplne odmieta s placom. Vcera mi mlieko same striekalo z prsnika po tom, co sa odpojila, nevedela som, ako to mam zastavit, vsetko naookolo to ostriekalo. :roll: ani som prsnik nedrzala, proste same...to som este nezazila.A nosic nam ortoped zakazal, takze... :|
charlie
 

Re: hnev

Neprečítaný príspevokod shira » 06 Apr 2011, 14:05

klemka, dakujem za odpoved, cumlík nemá- neznáša ho, menzes som mala pred týždom- taký symbolický a antikoncepciu nepotrebujeme ;) problém je že neviem dojčiť poležiačky. mám malé prsia a neviem dobre priložiť malého, len čo sa trošku pohneme tak mu vypadne bradavka z pusy a to je potom katastrofa, takže som vždy vľahu strašne napätá a v nepohodlnej polohe, nakoniec to vzdám a nakojím posediačky pohodlnejšie, rýchlejšie a s istotou. včera nám pomohlo vyzliecť sa do pol pása, natriasať ho a spievať mu, nenápadne dať do ľahu a priložiť. on už ked sa chytí, na prsníku sa nehnevá a pije ukážkovo, potom som sa mohla aj posadiť. len tie scény predtým...dúfam že ho to prejde lebo má vyše 7kg a mne dali len pred 2t. dole sadru z ruky, moc nevládzem takto kŕmiť "za pochodu" , šatku nemáme a nechce sa nosiť horizontálne. dnes sa snažím dojčiť len v polospánku, tak je to ok, ale dnes sme celý deň doma chvalabohu. ráno som musela odsať mliečko kvoli tým dlhým prestávkam, keby bolo najhoršie skúsim mu dať lyžičkou ale snád sa nejako "uhopkáme". mliečka mám inak dostatok, len aby sa to kvoli tomuto štrajku neutlmilo. no budem musieť odsať, čo narobím. snád je to prechodné :(
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 26 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 9 mesiacov, 17 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: hnev

Neprečítaný príspevokod Klemka » 06 Apr 2011, 17:31

Shira, s malými prsiami sa ťažko dosahuje dojčenie poležiačky, poradkyňa by Ti vedela dať osobne pár tipov, ako to skúsiť zlepšiť, alebo môžeš vyskúšať ľahnúť si na chrbát a bábätko položiť bruškom na svoje brucho a hlavičku mu pri prisatí podopierať lakťom. Ak si lakeť dobre vypodložíš vankúšom, dá sa tak dojčiť bez toho, aby vypadávala bradavka a Ty môžeš spať.
Zvýšenie tvorby mlieka (ideálne až po osobnej návšteve poradkyne) neodporúčam preto, že by si ho mala málo, ale pomáha to lepšie prekonať štrajk. Môžeš vyskúšať.
Držím palce.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: hnev

Neprečítaný príspevokod Klemka » 06 Apr 2011, 17:41

Charlie, ťažko ti pomôcť na diaľku, potrebovala by si intenzívne časté poradenstvo, ideálne osobné, aby si dostala potrebnú podporu a odhodlanie. Mám z Tvojich slov pocit, že už si z toho všetkého veľmi vyčerpaná. Informácie, ktoré mám, sú len z tohto fóra a to je problém. Vôbec neviem, či ste s poradkyňou riešili bolesti bradaviek, zablokované mliekovody, navyše, z tohto posledného príspevku je zrejmé, že bábätku vadí aj nadprodukcia, čo by logicky zapadalo aj do obrazu bolestí bradaviek, so zablokovanými mliekovodmi, aj s nespokojným bábätkom. Nadprodukcia sa dá riešiť a navyše - spomínaš možné odstavenie - ak máš dostatok, prípadne ako sa zdá až nadbytok mliečka, je vhodnejšie pracovať na tom, aby ho bábätko vedelo efektívne piť z prsníka, čo by sa v spolupráci s poradkyňou mohlo podariť. Neviem, ako ste to s poradkyňou osobne uzavreli, či ešte príde, alebo ako, ak nie si spokojná, môžeš sa pokúsiť obrátiť na inú poradkyňu.
Používaniu nosiča bránia nejaké konkrétne zdravotné prekážky?
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: hnev

Neprečítaný príspevokod charlie » 06 Apr 2011, 19:01

Neriesili sme upchaty mliekovod. Bradavky ma nebolia, iba po odsavani odsavackou mam zodretu kozicku, takze preto to bolelo, resp. stipalo. Inak mam od kamaratky taku masticku, co sa vyraba v lekarni (jej to predpisala pediatricka) a tym si tu postihnutu bradavku natieram. Je pravda, ze toho mam naozaj dost a kolko krat som si uz povedala, ze s UM by bolo vsetko jednoduchsie. Vedela by som, kolko mala vypije a kolko by jej asi mohlo stacit a spala by mozno aj celu noc. Len ked sa mi mlieko zacalo stracat, tak som mala paniku a ked uz raz poznam kojenie, nechce sa mi velmi ist do UM. Snad by mi aj luto za kojenim bolo, aj ked mi zatial neprinasa vela radosti. Len ja svojmu dietatu asi nerozumiem, alebo co...Ona sa prisava dobre (laktacna potvrdila) a akurat ked tu bola aj pekne pila, takze velmi nebolo co riesit. Povedala, ze ked budem potrebovat, nech jej zavolam. Ona pije tak 7 minut (raz som to stopla) a potom sa odpoji a chvilu je kludna a potom zacne plakat (alebo sa uz odpoji s placom), ked ju chcem dat opat prisat, tak uz sa nechce prisat, tak ju prehodim na druhy prsnik. Tam niekedy saje, alebo uz sa nechce prisat ani tam. Na druhom prsniku sa potom opakuje to iste. Mam aj taky pocit, akoby bola dezorientovana, alebo som dezorientovana ja, lebo som (sme) boli zvyknute tak, ze jeden prsnik, 2-3hodinky a druhy a tak dookola, no teraz...casovy interval je od 30 minut az po tie 3 hodiny a jeden, druhy, potom niekedy znova este ten prvy prsnik...Ja som clovek, co potrebuje sysyem a toto ma totalne vyvadza z rovnovahy, pripada mi to strasne chaoticke a potom uz ani neviem, ktory prsnik jej na dalsom kojeni mam dat ako prvy.... :?
charlie
 

Re: hnev

Neprečítaný príspevokod Klemka » 06 Apr 2011, 20:24

Charlie, vidíš sama, že to nad čím rozmýšľaš, sú veľmi závažné veci, ktoré by bolo potrebné riešiť. Ak máš pocit, že dojčenie pri návšteve poradkyne vyzeralo inak, ako bežne vyzerá, prípadne, že by bolo fajn, keby s Tebou pobudla nejakú dlhšiu dobu - napr. celé doobedie, aby videla ako spolu fungujete, stálo by za to ju pozvať znova a na dlhšiu dobu.
Rozumiem Tvojej potrebe nájsť v tom celom akýsi systém, nejaký kód podľa ktorého sa riadiť. Je to logické, chceš mať nejaké jasné body, podľa ktorých sa dá orientovať a tak zabezpečiť svojmu dieťatku lepší život, aby nemuselo toľko plakať. Je veľmi frustrujúce mať konečne svoje vytúžené bábätko, pre ktoré sme toľko veľa schopné obetovať a želáme si, aby bolo šťastné a spokojné a denne byť konfrontovaná so situáciami, kedy naše bábätko plače a je nespokojné a my nevieme prečo a nevieme mu pomôcť. V takej situácii je v našej spoločnosti veľa mamičiek a mnohé siahajú po rôznych riešeniach, ktoré nie sú vhodné a ani ony samé by ich nevolili, keby neboli natoľko zúfalé.
Prechod na umelé mlieko síce poskytne jasný ukazovateľ, že dieťa pije a že vypije svoju obvyklú dávku - ale toto isté sa dá predsa zabezpečiť aj pri dojčení. Síce nebudeš mať údaj o objeme vypitého mlieka, ale pri pozorovaní dojčenia môžeš odpozorovať, kedy malá pije a kedy saje naprázdno, toto Ti iste ukazovala aj poradkyňa osobne a takisto by Ti mala ukázať, čo možno považovať z hľadiska príjmu mlieka za výdatné dojčenie. A dostatočný príjem mliečka sa prejaví aj vo vylučovaní a priberaní, mala by si mať predstavu o tom, či má dcérka dostatočne pocikané plienky, či kaká tak, ako bežne kakáva a priberanie by malo kopírovať krivku percentilového grafu - v tom percentile, v ktorom sa Tvoja dcérka ocitla - toto by mal zhodnotiť detský lekár.
Čo Ti ale neposkytne ani odmerka na fľaši s umelým mliekom ani schopnosť posúdiť, či sú dojčenia celkovo za 24 hodín dostatočne výdatné, je istota, že ak bude dcérka napapaná, bude automaticky spokojná. Takto to skrátka nefunguje. Ťažko posúdiť z útržkov informácií na fóre, ale napr. píšeš tieto veci:
1. Ona pije tak 7 minut (raz som to stopla) a potom sa odpoji a chvilu je kludna a potom zacne plakat (alebo sa uz odpoji s placom), ked ju chcem dat opat prisat, tak uz sa nechce prisat, tak ju prehodim na druhy prsnik. Tam niekedy saje, alebo uz sa nechce prisat ani tam. Na druhom prsniku sa potom opakuje to iste.
2. posledny tyzden a pol pije tak 6-8 minut a potom sa odpoji a bud chvilu pokojne lezi a potom zacne plakat, alebo sa uz odpaja s placom. Ked si prsnik stlacim, este mi z neho strieka mlieko. Ked sa ju snazim dat opat prisat, tak robi len rychle pohyby a potom sa znova odpoji a place. Neskor sa rozplace tak, ze uz sa vobec nechce prisat.
Čo popisuješ? Dieťa sa dobre výdatne napilo, potom začne byť nervózne, ak sa prisaje na prsník, po chvíli je zase nespokojné, plače, už sa odmieta prisať. Takéto malé bábätko potrebuje veľakrát za deň spinkať, pričom spánok neprebieha spôsobom, ktorý nám tu diktuje kult umelej výživy - bábätko sa napapá, spokojne zaspí a spí 2-3 hodinky a potom sa zobudí a zase sa napapá - takto dojčené dieťa málokedy funguje. Väčšinou sa dojčí často, niekedy potrebuje jeden prsník, inokedy prsníky strieda, pri dojčení podriemkava, občas zaspí na pol hodinku, potom sa zase budí, dojčí sa, podriemka, alebo sa úplne zobudí - nič nie je presne nalinkované a hlavne dojčené dieťa nespáva dlhé časové úseky, typické sú kratšie a časté spánky, často v plytkej spánkovej fáze, kedy sa ľahko precitne (napr. keď sa snažíme ho položiť z prsníka dole a dať do postieľky). Tak ako to popisuješ Ty by som si trúfla tipnúť, že toto robí bábätko, ktoré sa dobre nadojčilo a potom pomaly zaspáva, ale nepodarí sa mu zaspať. Postupne je nervóznejšie a nervóznejšie, lebo je unavené a nedokáže zaspať. Ak sa mu to nepodarí, prisaje sa, ale zase to nefunguje, veľmi sa rozplače, je ťažké ho utíšiť. Toto nie je dôkaz, že dieťa je hladné, alebo že dojčenie nefunguje. Deti potrebujú pomoc rodiča so zaspatím a uspatím, ak sa v spánku precitnú. Často ich uspí satie naprázdno na prsníku, keďže jednou z funkcií dojčenia je uspať dieťa, ale ak to nezaberie (a hlavne popoludní a večer je pre bábätko čoraz ťažšie jednoducho zaspať), je dobré skúšať niečo iné - nosiť (a samozrejme, že na rukách sa to už s ťažkým, 3-mesačným dieťaťom realizuje čoraz horšie), hojdať, spievať, chodiť, robiť čokoľvek monotónne. Preto sme Ti tu mnohé odporúčali šatku alebo iný nosič, pretože je najjednoduchšie dieťa dojčiť už v šatke a popri dojčení robiť niečo, čo matka potrebuje spraviť a dieťa pri jej pohyboch zaspí často aj bez akejkoľvek snahy zo strany matky.
Fyzický kontakt s dieťatkom v čo najväčšej možnej miere je veľmi dôležitý aj preto, že matke, ktorá potrebuje nájsť nejaký systém, ako fungovať s dieťaťom, ponúka možnosť prebudiť inštinktívnu starostlivosť o dieťa, pri ktorej nepotrebujeme žiadne čísla či iné záchytné body - orientujeme sa podľa dieťaťa. Matka, ktorá je v intenzívnom fyzickom kontakte s dieťaťom a umožní sa jej silné naviazanie sa na dieťa, ho postupne spoznáva, rozumie jeho prejavom a potrebám. Nie je Tvoja chyba, že momentálne máš pocit, že svojmu dieťaťu nerozumieš. Nie je to ani dôkaz, že si zlá matka a že Ti to nejde. Vstup do života v našej spoločnosti je charakteristický tým, že matke sa neumožní starať sa o svoje dieťa inštinktívne od narodenia - separácia začína už na pôrodnej sále a odpútanie potom pokračuje na šestonedelí a doma v tom matka pokračuje, pretože čo sa naučí v prvých dňoch, aplikuje aj doma a navyše je v tom masívne podporovaná spoločnosťou, kde je normou dieťa kŕmené fľašou. Je skutočne ťažké potom svojmu dieťaťu rozumieť a uspokojovať jeho potreby inštinktívne. Dobrá správa je, že obnovanie intenzívneho telesného kontaktu, ideálne v čo najväčšej možnej miere v kontakte koža na kožu, byť so svojim bábätkom cez deň aj v noci v tesnej blízkosti, vedie behom krátkeho času k obnovaniu inštinktov a schopnosti porozumieť svojmu dieťaťu.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: hnev

Neprečítaný príspevokod charlie » 06 Apr 2011, 21:09

Dakujem, myslim, ze je pravda, ze moje dieta je unavene. Ona takmer vobec nespi a vzdy ju musime uspavat dlhym nosenim na rukach, alebo spi len v kociku. Nad nosicom som uvazovala, skusim ten ergonomicky, ten by nemal vadit na klby. Dufam, ze to moja uz aj tak dolamana chrbtica bude zvladat. Inak ja nie som nejaky velky nadsenec nahoty. Od malicka k tomu nejak nemam vztah, takze koza na kozu u mna urcite fungovat nebude, urcite by som sa ja tak necitila prijemne a darmo mi vsetci budu rozpravat, ze je to prirodzene. Ja som ani ako male dieta nikdy nezaspala bez gati, aj ked nam ich mama pod pyzamko nedavala, ja som si ich tajne chodila vyberat zo suflika, lebo inak by som nezaspala.
charlie
 

Re: hnev

Neprečítaný príspevokod Ludka » 06 Apr 2011, 22:45

Musim, suhlasit z Klemkou, male babatka, potrebuju pomoc rodicov zo zaspavanim. Ona sa hneva ze neviem spinkat, ze je unavena, a potrebuje odseknut vnemy okolia. Do 3 mesiacov dietata je potrebna pomoc pri regulacii nervovej sustavy, ono sa musi citit ako v maternici, musi mat viac fyzickeho kontaktu. Spat ju musis naucit ty.
Na to je velmi dobra uz spominana satka, ci nosic.
Pokial ho este nemas, je dobre odseknut vnemy, ktore jej brania v spani a to tak, ze jej pri uspavani na rukach, este prekryjes hlavicku napr. balvnenou plienkou.
Obrázok užívateľa
Ludka
 
Príspevky: 298
Registrovaný: 22 Mar 2011, 00:06
Bydlisko: Košice
Počet detí: 3
1. dieťa: 8
2. dieťa: 3
3. dieťa: 14 dní
Môj status: ...aby dojčené dieťa bolo normou...

Re: hnev

Neprečítaný príspevokod shira » 07 Apr 2011, 04:57

klemka, hmmm...celé zle, tento náš štrajk. už nepomohlo ani hopkanie, nakoniec sme večer museli ist spolu do postele, tam sa mojkať a nechala som ho, nech sa sám chytí. iba tak sa napapal. ja som sa obložila paplónmi a vydržala, ale bola som veru rada ked sa odpojil a mohla som vstat od neho :( neviem prečo sa toto deje, zo dna na den. ked ho idem priložiť, ešte ho len priblížim, už má amok :cry: v noci, v spánku je hned napapaný bez problémov. dnes budeme zaes skoro celý den mimo domu, tam mám stresy ako to zvládneme a bojím sa aj o neho, či je v poriadku, či mu nič nie je :cry: uvidím ako zvládneme den a ked bude zle stretnem sa s lp :(
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 26 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 9 mesiacov, 17 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: hnev

Neprečítaný príspevokod Klemka » 07 Apr 2011, 09:12

Shira, je to ťažké, ale štrajk prejde, za predpokladu, že si matka udrží dobrú tvorbu mlieka a nezačne počas štrajku používať cumlík a kŕmiť fľašou. Podstatné teda je zachovať Tvoju tvorbu mliečka na optimálnej úrovni (a keďže sa dojčíte asi menej často, stálo by za úvahu buď zvonka zvýšiť tvorbu mlieka - bylinkami, domperidónom alebo začať odsávať či odstrekovať MM - čo je ale práca navyše, neviem, či sa Ti to dá a chce). Ak sa bábätko dobre dojčí v noci, cez deň sa nemusí dojčiť často, treba sledovať počet pocikaných plienok, či sa niečo zásadne nezmenilo. A medzičasom sa maximálne snažiť o intenzívny telesný kontakt, ideálne koža na kožu - vidíš sama, že to funguje, len to samozrejme nie je jednoduché a vyžaduje si to úsilie z Tvojej strany. Nosič v tomto smere môže významne pomôcť, ale to už som písala. Niektorým mamičkám pomáha aj spoločný kúpeľ s bábätkom.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: hnev

Neprečítaný príspevokod Klemka » 07 Apr 2011, 09:30

Charlie, často sa mi na poradenstvách stáva, že mamička hovorí "on vôbec nespí", "za celý deň spal len hodinu" - ale keď pozorujem dojčenie, vidím, že bábätko podriemkáva pri dojčení a že za tie dve hodiny, čo tam väčšinou som, skoro celý čas drieme - občas sa pomrví, prehodí na druhý prsník, trošku zamrnká, zase drieme... aj to je spánok, spánok dojčeného dieťaťa skutočne nekopíruje spánok dieťaťa kŕmeného z fľaše veľkými dávkami umelého mlieka, ktoré zaťažuje tráviacu sústavu - takéto dieťa zaspí a spí v porovnaní s dojčeným dieťaťom (všeobecne, neplatí to vždy) relatívne dlho a tvrdšie. Normálne je ale dojčiť, to, ako sa správa dojčené dieťa, je norma.
Nosenie v detskom nosiči je neporovnateľné s nosením na rukách. Uvidíš sama na chrbtici (ale musíš nosič používať správne, pri nesprávne naviazanej šatke, alebo zle používanom babyvaku dokáže chrbát bolieť príšerne), že sa Ti uľaví. Pri výbere nosiča je dôležité, aby bábätko malo podsadený zadoček, aby v nosiči neviselo, ako napr. v klokanke. Nemám osobné skúsenosti s ergonomickým nosičom, ale neviem, ako sa v tom dá dojčiť, z tohto hľadiska sa mi zdá naozaj najvhodnejšia práve tá šatka, ale ako pri šatke, tak aj pri ergonomickom nosiči, by Ti podľa mňa mohlo veľmi pomôcť vidieť niekoho priamo ako to používa - napr. v miestnom Materskom centre sa opýtať, či tam nemávajú nejaké kurzy nosenia, alebo tam nechodia mamičky, ktoré nosia a skontaktovať sa s nimi.
Veľmi sa inak teším, že rozmýšľaš nad nosičom, pretože ak píšeš, že malá je unavená, nosič Ti môže pomôcť práve v tejto oblasti a ušetriť tie nachodené kilometre, kým dieťa uspíš, či na rukách alebo v kočíku. Je dobré sledovať prirodzený režim dieťatka, odsledovať si napr. koľko asi tak vydrží byť po zobudení spokojné, veselé, väčšinou trojmesačné bábätko dlhšie ako 2 hodiny hore byť nevydrží, začne byť už nervózne, umrnčané - to už sú príznaky, že je unavené a ideálne je začať ho uspávať ešte pred tým, než už ono samé cíti, že je unavené, potom to totiž ide o to ťažšie, keď prešvihneme prvé príznaky únavy, dieťa naberie akoby druhý dych a začína byť predráždené, ešte viac unavené a je o to ťažšie ho uspať. Toto je typické hlavne pre večer, vtedy to nejde jednoducho a vyžaduje si to omnoho viac únavy a v zásade - čím horšie sa darilo uspávanie cez deň, tým je dieťa večer viac a viac unavené, predráždené, nervózne. Nosič môže tomuto výrazne pomôcť - dieťa doňho dáš ešte v čase, keď je spokojné, začne napr. vešať prádlo a monotónne pohyby dieťatko uspia, ani nevieš ako. Tebe to ušetrí nervy z uspávania a dieťa nebude také unavené. Je to skvelá pomoc. A skombinovať dojčenie s nosením väčšinou uspí dieťa ešte jednoduchšie a navyše, keď sa precitá, stačí mu šupnúť prsko späť a spí ďalej.
Nemáš v mieste bydliska možnosť navštevovať podpornú skupinu dojčiacich matiek? V skupine máš šancu sa porozprávať s mamičkami, ktoré dojčia a prechádzajú podobnými problémami ako Ty, môžeš sa dozvedieť rôzne možnosti a riešenia, ktoré pomohli iným a okrem toho - tu uvidíš skutočne dojčené deti a ako sa správajú tie, pretože väčšinou okolo seba vidíme samé deti na umelej výžive.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Ďalší

Späť na Novorodenec - 6 mesiacov

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia

cron