Senovka grécka a benedikt lekársky

O dojčení malých bábätiek

Senovka grécka a benedikt lekársky

Neprečítaný príspevokod bambulkaj » 15 Nov 2011, 01:01

Ahojte maminky!
Chcela by som poprosiť o radu laktačné poradkyne i maminky, ktoré majú skúsenosti s užívaním byliniek senovky gréckej a benediktu lekárskeho na zvýšenie tvorby mliečka. Dcérka ma 14 týždňov a dojčím ju na požiadanie, po narodení to bolo cca.v 3 hod. intervaloch, teraz je to cca. 2 - 1,5 hod. Narodila sa v 37.tt s pôrodnou váhou 2650g, prvé 2 mesice priberala po kile, na trojmesčnej poradni pribrala 700 g, ale pani doktorka je spokojná.Teda na konci 3.mesiaca vážila 5490g.
Keď mala 6 týždňov, mala som pocit, že mám menej mlieka, tak mi LP, s ktorou som bola v osobnom kontakte skontrolovala prisatie a pre moju spokojnosť poradila užívať senovku a benedikt. Mám pocit, že to zabralo, lebo malá už potom bola pokojnejšia a prospievala. Ale odvtedy ich beriem stále, čo je dosť finančne náročné, hoci som ochotná pre dojčenie urobiť všetko na svete.Moje otázky teda sú nasledovné:
1.chcela by som skúsiť dojčenie aj bez týchto kapsúl, je predpoklad, že ak sa už raz s ich pomocou zvýšila tvorba mliečka, zostane to tak aj naďalej?(samozrejme za predpokladu, že budem stále dojčiť na požiadanie, atď...) PO nejakej dobe ich užívania som naozaj voňala po senovke, teraz však už nie. Je to preto, že hladina je už nasýtená alebo to prestalo účinkovať? Máte s tým niektorá skúsenosti?
2.Ostatné 2 týždne dcérka efektívne pije pri každom krmení cca. 5 min, niekedy aj menej, potom už len cucká a väčšinou zaspí na prsníku.Predtým papala asi 10 min.Niekedy je však aj po papaní - hlavne podvečer a večer - nervoznejšia, trhá sa na prsníku, púšťa sa a zas sa prisáva, ponúknem teda aj 2.prsník, niekedy sa potom upokojí a inokedy sa musíme zas vrátiť k 1.prsníku...obávam sa teda, či mi aj napriek užívaniu kapsúl nemohla klesnúť tvorba mlieka, lebo na rast.špurt to už trvá dlho. :( Nepomohol by mi lepšie Domperidon? Kto ho môže predpísať? Asi by bol aj finančne menej náročný ako kapsule, či nie?

Prosím, poraďte mi, som z toho dosť zúfalá, aj keď sa snažím myslieť pozitívne.Staršiu dcérku sa mi podarilo dojčiť len 6 týždňov, teraz by som veľmi chcela dlhšie, nakoľko mladšia má aj zdravotný problém, vyžadujúci si operáciu a uvedomujem si, čo pre ňu dojčenie znamená.
Na záver chcem ešte podotknúť, že robím všetko preto, aby som podporila laktáciu - mám dobrý pitný režim, pijem podporné čaje, veľa jem, užívam kapsule a snažím sa pozitívne myslieť, aj keď nedokážem úplne vyblokovať strach z toho, či mám naozaj dostˇ mlieka a tak by som chcela jeho produkciu zvýšiť.
Všetkým vopred veľmi pekne ďakujem za odpovede. :)
bambulkaj
 
Príspevky: 3
Registrovaný: 14 Nov 2011, 23:48

Re: Senovka grécka a benedikt lekársky

Neprečítaný príspevokod Klemka » 15 Nov 2011, 11:58

Bambulkaj, bez toho, aby som Vás videla, bude toto veľmi teoretická odpoveď.
Senovka a benedikt sa môžu užívať aj dlhodobo a sú mamičky, ktoré majú v začiatkoch dojčenia problémy, ktoré sa nejakú dobu ťahajú a potom aj pri úprave toho, čo tie problémy spôsobilo, sa nedarí udržať tvorbu mlieka na optimálnej úrovni a musia dlhodobo užívať prostriedky na podporu tvorby mlieka. Toto by však Tvoj prípad byť nemal, pretože dcérka dobre priberala a prospievala a ako píšeš - aj poradkyňa usúdila, že je všetko v poriadku a bylinky Ti dala, ak tomu dobre rozumiem, nie kvôli nejakému existujúcemu problému pri dojčení, ale kvôli spokojnosti a pocitu, že je to celé lepšie podporené.
Keď odporúčame matke prostriedky pre zvýšenie tvorby mlieka, v prvom rade musíme riešiť nejaký existujúci problém s dojčením, čo vo Vašom prípade - ak dobre rozumiem Tvojim slovám z otázky - v podstate nebolo, takže nebolo ani čo riešiť. Bylinky odporúčame preto, že ak má mamička nejaký problém s dojčením súvisiaci so zníženou tvorbou mlieka, počas doby, v ktorej naprávame to, čo v dojčení spôsobilo vznik poklesu tvorby mlieka, bylinky dočasne ťahajú tvorbu mlieka - bylinky teda len riešia dôsledok - zníženú tvorbu mlieka a my zatiaľ pracujeme na príčine - napr. na nesprávnom prisatí, na používaní cumlíka atď. Keď sa problém s dojčením podarí zvládnuť, bylinky postupne pomaly vysadzujeme.
Takže by som Ti odporúčala sa skontaktovať s poradkyňou znova a postupne bylinky vysadzovať a spoločne sa pozrieť na dojčenie, napr. každý druhý deň a hodnotiť, čo sa mení, či sa vôbec niečo mení, či bylinky skutočne treba užívať ďalej, alebo ide len o placebo efekt. Za normálnych okolností totiž pitie na prsníku a dostatočný čas na prsníku strávený satím naprázdno stačí mamičke na to, aby sa jej stimulovala tvorba mlieka do uspokojivej úrovne. Čo sa môže meniť, je napr. pocit naplnenosti prsníkov, či samovoľné vytekanie mlieka pri dojčení z druhého prsníka alebo pomedzi dojčenia, toto sa okolo tretieho mesiaca zmierňuje či stráca úplne. Je to znak optimalizácie tvorby mlieka, nie dôkaz, že mlieka ubúda. Ak naďalej matka dojčí na požiadanie, neobmedzuje dojčenia, necháva dieťaťu dostatočne veľa príležitostí na dojčenie a možnosť dojčiť sa tak dlho ako potrebuje, prípadne na prsníku zaspať a spať na ňom, nie je skutočne pravdepodobné, že by sa s tvorbou mlieka čokoľvek udialo v zmysle, že jedného dňa sa stratí.
Večerný nepokoj bábätiek v tomto veku býva pomerne častý a vôbec nemusí súvisieť s dojčením či s tvorbou mlieka. Dieťa býva večer často predráždené a veľmi ťažko sa mu zaspáva. Často ho na prsníku hnevá práve tok mlieka, pretože má predstavu, že sa tam ucucká a bude spať a ak sa mu do toho pletie tečúce mlieko, hnevá sa. Niekedy sa zase rýchlejšie hnevá na spomalený tok mlieka, ak chce piť a nejde to tak, ako si predstavuje. Aj v tomto Ti môže poradkyňa pomôcť - naučí Ťa rozlíšiť, kedy dieťa pije, kedy saje naprázdno a podľa toho, čo práve na prsníku robí, mu budeš vedieť pomôcť - ak bude piť a hnevať sa, môžeš priškrtiť tok mlieka, ak bude sať naprázdno po tom, čo pilo a hnevať sa na to - môžeš stláčaním prsníka tok mlieka zvýšiť. Okrem toho s poradkyňou môžete prejsť celý denný režim, môže Ťa napr. naučiť používať šatku či iný nosič, aby ste minimalizovali nespokojnosť dieťaťa z dôvodu, že sa celý deň Tvoja pozornosť sústredí na dieťatko a nie na prácu, ktorú potrebuješ urobiť. Ak sa pozornosť presunie na svoje povinnosti a záľuby, ktoré budeš absolvovať s bábätkom vnímajúcim pasívne Tvoje činnosti z bezpečia Tvojho náručia, veľmi často to zruší večernú nespokojnosť a predráždenie.
Poradkyňa by Ťa takisto mohla pozvať do podpornej skupiny dojčiacich matiek, ktorá si myslím, je prínosná najmä pre mamičky, ktoré už majú skúsenosť s materstvom, ale nedojčili a museli sa naučiť starostlivosti o dieťa kŕmené fľašou umelým mliekom, ktorá je iná než starostlivosť o dojčené dieťa. Na podporných skupinách Ťa podporia skúsenosti ostatných mamičiek plus sa dozvieš informácie, ktoré vysvetlia mnohé mýty, ktoré bežne kolujú v našej spoločnosti, napr. aj to, prečo v skutočnosti nič také, ako rastový špurt neexistuje a pod.
Držím palce!
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Senovka grécka a benedikt lekársky

Neprečítaný príspevokod bambulkaj » 15 Nov 2011, 12:26

Milá Klemka, veľmi pekne ďakujem za rýchlu odpoveď, v mnohom ma upokojila, pretože robím všetko, ako píšeš vo svojej odpovedi, takže by tvorba mliečka mala byť primeraná potrebám dieťatka. Používam aj stláčanie prsníka..A stým rastovým špurtom je to tak, že niektoré zdroje aj LP o ňom hovoria ako o realite, iné ako o fáme..to sa potom my "laici" ťažko orientujeme... Je pravda, že starostlivosť o dojčené dieťatko a dieťatko krmené z fľaše je úplne odlišná, preto som sa na dojčenie poctivo teoreticky pripravovala a chápem jeho prirodzenosť a dôležitosť z každej stránky.Napriek tomu plačúce bábätko dokáže - najmä v prvých týždňoch - rodičov poriadne zneistiť (lebo na rozdiel od detí nedojčených, nemajú istotu, že dieťa neplače od hladu, keďže sa nedá určiť, koľko vypilo)...
šatku mám aj ja (aj rôzne nosiče), ale od 2. mesiaca mi v nej dcérka veľmi nechce byť :x - najradšej sa nosí chrbátikom ku mne, aby všetko dookola pozorovala :) Myslíš, že ju to ešte môžem naučiť? Ako?
Ešte raz ďakujem za odpoveď i všetky rady. Spojím sa s mojou LP. Pekný deň :)
bambulkaj
 
Príspevky: 3
Registrovaný: 14 Nov 2011, 23:48

Re: Senovka grécka a benedikt lekársky

Neprečítaný príspevokod lenkaa » 15 Nov 2011, 13:38

bambulkaj, skus sa opytat svojej LP, ci by ti vedela pomoct s satkou. Ak nebude, mozno bude mat kontakt aspon na satkarku, kt. by ta naucila viazat satku tak, aby si sa ty i drobec prijemne citili. Popripade si skus pozriet www.noseniedeti.sk/menu/zasady-spravneh ... -babysatke alebo temy o noseni na tomto fore. Pises, ze mas viacero nosicov. Jedna sa o ergonomicky nosic, ci klokanku? To totizto nieje jedno! Par nevyhod klokaniek www.nosime.sk/sk/vsetko-o-noseni/preco-nie-klokanka.
lenkaa
 
Príspevky: 340
Registrovaný: 11 Aug 2011, 11:59
Počet detí: 1
1. dieťa: syncek prvorodený
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace, 24 dní

Re: Senovka grécka a benedikt lekársky

Neprečítaný príspevokod bambulkaj » 15 Nov 2011, 14:21

milá lenkaa,mám šatku, ergo.nosič i klokanku, ale tú nechcem veľmi používať, lebo niečo o jej nevhodnosti som už počula.Dík za linky, stránku o nosení poznám, to druhé pozriem.ďakujem, pa
bambulkaj
 
Príspevky: 3
Registrovaný: 14 Nov 2011, 23:48

Re: Senovka grécka a benedikt lekársky

Neprečítaný príspevokod Klemka » 16 Nov 2011, 10:43

Bambulkaj, daj potom prosím vedieť, ako si dopadla s LP, dík.
Sú rôzne školy laktačného poradenstva. Mne sa páči filozofia dr. Jacka Newmana, ktorou odborne zastrešuje poradkyne Mamily. Zatiaľ som ho "neprichytila" pri ničom, čo by tvrdil "len tak", lebo si to osobne myslí. Rastový špurt predpokladá, že dieťa v určitom období rastie rýchlejšie - toto by sa ukázalo na rastových grafoch, ktoré ale majú krivku bez výkyvov, rovnomerne stúpajúcu - a predpokladá sa, že v tomto období jednoducho tvorba mlieka nestačí a treba ju zvýšiť. Ak sa však pozrieme na reálne dôkazy, okrem tých rastových grafov, tak je dokázané, že dieťa počas celej doby dojčenia pije približne rovnaké množstvá materského mlieka - tento predpoklad neustále sa zvyšujúcej potreby vyššieho a vyššieho množstva mlieka je založený na odvodení od umelej výživy, kde skutočne dávky mlieka postupne stúpaju - ale dojčenie nie je kŕmenie fľašou! A okrem toho - boli by sme skutočne čudný živočíšny druh, keby sme jednoducho v určitom veku dieťaťa nemali čím ho nakŕmiť a týrali ho hladom, jednoducho preto, že príroda nepočíta s "rastovými špurtami". Naproti tomu stojí termín "laktačná kríza" - ktorý znova ale vyplýva jedine z toho, že nevieme veľa o dojčení - ak vieme posúdiť dojčenie, vieme, že veľa plačov detičiek vôbec nesúvisí s hladom.
lebo na rozdiel od detí nedojčených, nemajú istotu, že dieťa neplače od hladu, keďže sa nedá určiť, koľko vypilo

Táto informácia sa dá získať aj pri dojčení - je možné jasne odlíšiť, kedy dieťa pije a kedy saje naprázdno a odpozorovať, ako približne vyzerá to "jeho" dobré pitie, posúdiť výdatnosť dojčenia. Dá sa to aj bez rysky na prsníku, či iných metód. A je to o to dôležitejšie pre matku, ako si napr. Ty, ktorá mala pred tým skúsenosť len s nedojčením, pretože takáto matka to má mimoriadne sťažené - má za sebou starostlivosť o jedno dieťa, v ktorej sa naučila istým vzorcom, ktoré pri dojčení použiť nemôže - dávala cumlík, kŕmila z fľaše potravou, ktorá sa veľmi odlišuje od materského mlieka - dieťa bolo inak naviazané, malo inú potrebu fyzického kontaktu s matkou, inak zaspávalo, inak spalo, veľa vecí je jednoducho pri tomto druhom dieťati iných a je náročné prehodiť výhybku na iný spôsob starostlivosti. Čo môže výrazne pomôcť, je podporiť čo najtesnejšie naviazanie takéhoto dieťatka na matku, preto aj tá šatka je skvelá. Môže byť náročnejšie naučiť sa používať šatku pri dieťatku, ktoré dva mesiace fungovalo bez nej a navyše sa naučilo nosiť tvárou dopredu (čo takisto môže výrazne prispievať k plaču večer bohužiaľ). Potrebovala by si pomoc skúsenej šatkovej poradkyne, ale neviem, odkiaľ si, ako Ti poradiť... mnohé poradkyne pri dojčení používajú šatku, niektoré ale nie a navyše potrebuješ poradiť, ako spolupracovať s dieťatkom, ktoré môže byť pri viazaní nervózne, môže šatku odmietať, hoci ten kontakt zúfalo potrebuje. Sú to vždy veľmi individuálne rady, šité na mieru, osobne mám skúsenosť, že ak to matka považuje za prioritu, tak sa s tou šatkou aj naučí robiť, aj dieťa ju začne akceptovať bez problémov, ale chce to čas.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1


Späť na Novorodenec - 6 mesiacov

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 8 hostia

cron