Dojcenie, kratke a casto

O dojčení malých bábätiek

Dojcenie, kratke a casto

Neprečítaný príspevokod terezka » 14 Nov 2011, 16:07

Ahoj, Chcela by som sa poradit mam 5,5 mesacnu dcerku, kt. je plne kojena. Kojim ju po leziacky, posledne cca 1,5 mesiaca ju kojim dost casto ale vypije malo som si ju prevazovala cca 50 ml. Ked si ju prilozim na prsnik tak zacne tahat, spusti sa mi mlieka az strieka a ked dostrieka tak taha, ale ked uz musi vynalozit vacsiu namahu tak prestane. Prisata je dlhsie len vtedy ked sa uspava, zaspava na prse.Neviem ci je to chyba, ale po dojceni je spokojna ale na kratku dobu aj v noci ju x krat kojim ani neviem kolkok lebo spi so mnou tak to radsej ani neratam a niekedy aj zaspim :). Pribera celkom pekne za posledne 3 tyzdne pribrala 220gr. Nepouzivam ani cumel ani flasu. Este jeden problem ma uplne riedku stolicu, ale zltu no to nieje az take smerodajne lebo musela 1,5 mesica uzivat ATB a skoro 2 mesiace probiotika tak Dr. povedala, ze z toho, neviem ci su to ATB alebo pije len predne mlieko. Pocikanych plienok ma 6 aj viac (niekedy ich prevazim a nacikane ma dost).
terezka
 
Príspevky: 17
Registrovaný: 17 Jún 2011, 13:18
Počet detí: 1

Re: Dojcenie, kratke a casto

Neprečítaný príspevokod lenkaa » 15 Nov 2011, 09:54

Ahoj Terezka, ja by som na tvojom mieste neprevazovala malu pred a po dojceni. Zamestnavas tak svoju mysel zbytocnymi informaciami :) Dojcene babatka piju castejsie a mensie mnoztva na rozdiel od babatiek na UM. Cize tych 50ml je celkom aj dost :) Dolezite je, ze ju dojcis na poziadanie (bez dudla) a ze sa uspavate na prsku. Super je aj to, ze spolu spite :) Podla precikanych plienok ste na tom uplne v poriadku. Kakusa dojceneho drobca by mala byt taka - horcicovo zlta. Takze aj to vyzera ok. ;) K vah.prirastkom - jeden udaj je malo na to, aby LP dokazali vyhodnotit, ci je vsetko tak ako ma byt. Napisala by si vase vazenia od narodenia v mes. intervaloch? Urcite sa ti na to niekto pozrie.
lenkaa
 
Príspevky: 340
Registrovaný: 11 Aug 2011, 11:59
Počet detí: 1
1. dieťa: syncek prvorodený
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 20 dní

Re: Dojcenie, kratke a casto

Neprečítaný príspevokod terezka » 15 Nov 2011, 10:38

Dakujem, za odpoved. na vahu som uz dlhsi cas nepozrela, ale potom ma to zlakalo ju znova prevazovat :-) uz nebudem lebo potom mam iba stres. Terzka sa narodila v 37tt. s porodnou hmotnostou 2320 gr. ale ked sme odchadzali z porodnice tak uz mala o 200gr. viac teraz vazi 6190gr. Preto ma to tak vyrusilo, ze vypije len 50 lebo ako novorodene v porodnici vypila aj 60ml a tak som si myslela, ze musi teraz aspon 100ml. Mozno ja vypije. este som odpozorovala, ze v polohe po leziacky sa horsie prisava aj menej vypije ako v polohe po sediacky (ja sedim) neviem ci ma niekto s tym skusenost? vahave prirastky boli vzdy ok podla dr.
terezka
 
Príspevky: 17
Registrovaný: 17 Jún 2011, 13:18
Počet detí: 1

Re: Dojcenie, kratke a casto

Neprečítaný príspevokod Klemka » 15 Nov 2011, 11:33

Terezka, podstatné je, aby dcérka dobre priberala a prospievala. V takom prípade akýkoľvek vzorec dojčenia, ktorý si medzi sebou ustanovíte (či už časté alebo dlhé dojčenia) je v poriadku a netreba sa tým znepokojovať. Ak si chceš byť úplne istá, skús si zavolať domov poradkyňu pri dojčení (zoznam nájdeš na www.mamila.sk) a zhodnotíte výdatnosť pitia pri dojčení spoločne. 50 ml po prvé vôbec nemusí byť 50 ml skutočne, štúdie o hodnovernosti prevažovania pred a po dojčení hovoria, že môže dôjsť k omylu aj plus alebo mínus 30 ml, okrem toho to vôbec nemusí byť málo, ak nepije napr. v 3-hodinových intervaloch.
Poloha je pri dojčení dôležitá. Veľakrát vidíme na poradenstvách, že bábätká a deti sa prisávajú a pijú horšie v polohe poležiačky, mnohé deti potom túto polohu aj odmietajú. Dôvod je jednoduchý - pre získavanie dostatočného toku mlieka je potrebné správne prisatie bábätka. To znamená, že sa prisáva do prsníka bradou, noštek má po prisatí odtiahnutý od prsníka, voľný a pokrýva viac dvorca (hnedého kruhu okolo bradavky) spodnou perou, vrchnou perou je tesne pri bradavke a nad hornou perou je vidieť dvorec. Viac o správnom prisatí a fotky nájdeš na www.mamila.sk. V polohe posediačky sa darí mnohým mamičkám lepšie privinúť si telíčko bábätka tesne k sebe a dať hlavičku do pozície, v ktorej ide dieťa naozaj do prsníka s vystrčenou hlavou. Pri dojčení poležiačky je často dieťa odtiahnuté od tela matky a do prsníka smeruje nosom, bradou sa prsníka dotýka minimálne. Pri takomto prisatí sa mu môže získavať mliečko ťažšie a to môže byť dôvod toho, čo popisuješ. Aj poležiačky sa to však dá upraviť, najmä tým, že bábätko si tesne privinieš k svojmu telu a nastavíte sa tak, aby pri prisávaní mala hlavičku v záklone a tým pádom bradu vystrčenú dopredu a takto ju prisunieš do prsníka.
Novorodenci v pôrodnici by nikdy nemali piť 60 ml. Ich žalúdok nie je stavaný na takéto množstvo mlieka naraz, hoci to do nich dokážeme naliať, niekedy dokonca ešte aj viac :( Okrem toho - v súčasnoti Tvoja dcérka nepotrebuje pre dobré priberanie a prospievanie viac mlieka, než pila, keď mala jeden mesiac. Materské mlieko sa totiž mení v zložení, nie je potrebné dávať dieťaťu čoraz vyššie a vyššie dávky MM so stúpajúcim vekom, narozdiel od umelého mlieka. Také množstvo, aké dieťa pije v mesiaci pravdepodobne pije počas celej doby dojčenia, až do času, kedy sa začne prirodzene odstavovať (čo nie je skôr ako po 2,5 roku života) a postupne na odstavovanie reaguje tvorba mlieka znižovaním.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Dojcenie, kratke a casto

Neprečítaný príspevokod terezka » 15 Nov 2011, 15:25

Dakujem za odpoved. V porodnici bola tiez vylucne dojcene najprv 2 dni len spala(mala zltacku, dost vysoke hodnoty) na 3 den som ju zacala krmit lyzickou. Podavala som jej kolostrum po kvapkach na lyzicke pekne to papala a stale som su ju priklada az v raz v noci sa pricucla. Ona tych 60 vypila za asi 20 min aj setricky sa hnevali, ze tak vela pije, ale co som mala robit ked chcela.A to bola 2 dni ziarena kvoli bilirubinu cez 260 uz u nej nebol ani naznak ospalosti. Inak som bola dost nabita informaciama ako dojcit (asymetricka poloha, kojenie bez vankusa, a hocikedy na poziadanie). Vobec som nemala znicene bradavky, ziadne ragady a tak fakt odporucam vsetkym mamickam sa vopred teoreticky dobre pripravit. Aj ked musim priznat, ze v porodnici mi pomohla LP ukazala ako krmit lyzickou. Aj potom doma akolo 2 mesiaca som znova vyhladala pomoc LP, strajk na prse papala len v polospanku ale potom ju to preslo. Polohu po leziacky som zacala praktizovat okolo 3 mesiaca. Mam dost silny vypudzovaci reflex, mlieko priam strieka a sa s tym pridusala, a potom zacala plakat a nechcela dalej pit, LP mi poradila aj poloha posediacky so zaklonom dozadu, ale nepomohlo tak som zacala kojit po leziacky inak super si aj zdriemnem. Zacinam kojit aj uz po leziacky nakolko je vacsia a tok mlieka uz lepsie zvlada. Inak este jedna otazka pre mamicky, kt. spia s detmi v posteli, ci sa dobre vyspia lebo ja ani nie mala sa dost casto v noci pricucava a mna dost potom boli chrbat, lebo musim byt prehnuta aby boladobre prisata na prse.
terezka
 
Príspevky: 17
Registrovaný: 17 Jún 2011, 13:18
Počet detí: 1

Re: Dojcenie, kratke a casto

Neprečítaný príspevokod terezka » 15 Nov 2011, 15:27

Oprava: Zacinam kojit aj uz po sediacky nakolko je vacsia a tok mlieka uz lepsie zvlada. :-)
terezka
 
Príspevky: 17
Registrovaný: 17 Jún 2011, 13:18
Počet detí: 1

Re: Dojcenie, kratke a casto

Neprečítaný príspevokod lenkaa » 15 Nov 2011, 15:48

terezka, tvoja svedomita priprava na :dojcenie ::goodjob: to sa casto nevidi :)
K tomu spaniu s drobcom - to prisatie v lahu nebude nikdy take dokonale ako v priecnej polohe. u nas to bolo zo zaciatku vselijake. Aj mna casto bolieval chrbat. Teraz akokedy - podla toho ci maleho spiaceho presuvam z jednej strany na druhu. Ked ho dojcim s dolneho prsa a prisuvam si ho k prsniku, tak som rano uplne v pohode. Ak sa mi nechce a davam mu z horneho, alebo sa posuvam ja k nemu s dolnym prsom namiesto toho aby som ho tam prisunula tak sa rano budim sem tam s bolestou chrbta. LP ti aj ukazala polohu v lahu? Mne musela, inak som sa z tych obrazkov nevedela vysomarit.
lenkaa
 
Príspevky: 340
Registrovaný: 11 Aug 2011, 11:59
Počet detí: 1
1. dieťa: syncek prvorodený
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 20 dní

Re: Dojcenie, kratke a casto

Neprečítaný príspevokod terezka » 15 Nov 2011, 16:06

Viac menej ukazala, ale ja kojim len zo spodneho prsa, lebo prsia mam dost male len A tak by horne nedociahla.
terezka
 
Príspevky: 17
Registrovaný: 17 Jún 2011, 13:18
Počet detí: 1

Re: Dojcenie, kratke a casto

Neprečítaný príspevokod charlie » 15 Nov 2011, 16:31

Moja mala sa narodila 38tt 2450g a ked som ju vazila, tak najviac, co mi vaha ukazala bolo 40g...podla mna hlupost, alebo mozno aj nie...prestala som vazit, prestala som sa tym stresovat, dieta priberalo, bolo spokojne...Inak prave som pozerala, ze ked mala 5 mesiacov, vazila 5600g. ;)
charlie
 
Príspevky: 132
Registrovaný: 18 Máj 2011, 09:30
Počet detí: 2


Späť na Novorodenec - 6 mesiacov

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia

cron