Zvýšenie tvorby mlieka - je potrebné?

O dojčení malých bábätiek

Zvýšenie tvorby mlieka - je potrebné?

Neprečítaný príspevokod Martina » 11 Okt 2011, 15:09

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, čo mi pomôže zvýšiť tvorbu mliečka, hlavne počas dňa. Ráno mám mliečka dosť, ale večer, hlavne medzi 18,00-19,00 je malá na mne stále prisatá a ja mám pocit, že už mliečko nemám. Náš harmonogram je asi takýto. v noci sa zobudí na dojčenie medzi 05-06 h ráno, potom ešte zaspíme do 7,30. Kým sa preberieme, umyjeme a podobne je 8,30-9,00, potom ide papať a chvíľku je hore. okolo 9,30 sa už pýta znova spať a spí do 12,00h. Keď sa zobudí, znova sa naje, ale už mi až do večera nezaspí. medzi tým sa na prsník veľa x vypýta a ako som hore napísala, medzi 18,00-19,00 je prisatá skoro stále. o 19,00-19,30 ideme sa kúpať a znova napapať a zaspí okolo 21,00h. Potom prespí už celú noc až do 05,00h. Lenže večer už mliečka veľa nieje, preto by som sa chcela spýtať, čím by som mohla tvorbu zvýšiť, nech aj večer máme dosť mliečka. Možno robíme aj v dačom chybu...neviem. Čaje pre kojace matky nemôžeme, robia zle na Barborkine bruško. ďakujem Martina
Martina
 
Príspevky: 21
Registrovaný: 06 Sep 2011, 08:58
Bydlisko: Žilina
Počet detí: 2
1. dieťa: Bianka
Rokov: 20 rokov, 6 mesiacov, 15 dní
2. dieťa: Barborka
Rokov: 12 rokov, 7 mesiacov, 21 dní

Re: Zvýšenie tvorby mlieka - je potrebné?

Neprečítaný príspevokod didulka » 11 Okt 2011, 15:27

Martinka neviem cim to je, ale tiez som mavala pocit, ked bola Sara malinka, ze vecer som mala malo mlieka. Podla mna to bol len pocit. Bolo to hlavne vtedy, ked som zanedbala pitny rezim alebo som malo cez den jedla.
Mne na mlieko vzdy pomohla Vinea.
Obrázok užívateľa
didulka
 
Príspevky: 475
Registrovaný: 22 Mar 2011, 12:13
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1

Re: Zvýšenie tvorby mlieka - je potrebné?

Neprečítaný príspevokod Klemka » 11 Okt 2011, 16:17

Martinka, dovolím si odpovedať na Tvoju otázku trošku okľukou. Účelom dojčenia z hľadiska výživy je poskytnúť dieťaťu dostatok potravy a tekutín pre jeho dobré prospievanie. To znamená, dieťa potrebuje pri dojčení vypiť dostatok materského mlieka na to, aby dobre priberalo a prospievalo. Okrem priameho ukazovateľa - sledovania pohybov brady pri dojčení (ktoré sa líšia pri pití a pri satí naprázdno), je preto možné efektívnosť dojčenia v tomto zmysle vyhodnotiť aj prostredníctvom nepriamych ukazovateľov - dieťa by malo dostatočne cikať, kakať (nepíšeš, aké staré máš bábätko, skús upresniť, frekvencia normálneho vylučovania stolice sa môže podľa veku bábätka líšiť) a malo by dobre priberať (to tu tiež môžeme zhodnotiť ak pošleš v ktorom týždni života dieťatko vážilo koľko gramov). Ak dieťa priberá dobre, je zrejmé, že pije dostatok mlieka na to, aby dobre priberalo. Ak je toto Váš prípad, pravdepodobne vôbec nie je potrebné čokoľvek s tvorbou mlieka robiť. Pretože tvorba mlieka nekolíše podľa dňa, v prsníku je mlieko vždy dostupné. Večer je dokonca mlieko tučnejšie než ráno. Čo sa však zásadne líši je unavenosť a predráždenosť bábätka. Je typické, že dieťatko sa javí doobeda ako pomerne spokojné, sústredene sa nadojčí, na prsníku často zaspí, ak nezaspí na prsníku, stačí ho uspávať krátko a rýchlo spinká. Toto sa postupne počas dňa mení a k večeru sa to väčšinou zhoršuje - detičky sú často nervózne, môžu sa aj na prsníku hnevať, naťahovať bradavku, odťahovať sa od prsníka, znova sa prisávať, často sa veľmi náročne a zložito uspávajú a keď konečne zaspia, za chvíľu sú hore znova a plačú alebo robia to, čo popisuješ Ty - tráviť na prsníku dlhú dobu. Čokoľvek z tohto môže byť vyostrené zníženou tvorbou mlieka, ale je omnoho pravdepodobnejšie, že ide skrátka väčšinou jednoducho o to, že dieťa je večer predráždené. Ak sa to prejavuje "len" tým, že potrebuje byť často a dlho na prsníku, dá sa pomôcť si k tomu, aby to Teba ako matku obťažovalo čo najmenej. Bábätko sa dá napr. pohodlne uložiť k prsníku do šatky, uviazať a matka sa tak môže venovať svojim činnostiam spolu s bábätkom. Takéto nosenie aj počas dňa môže výrazne pomôcť, aby bábätko nebývalo večer uplakané a nervózne. Je pre Teba dôležité pochopiť aj to, že dieťa na prsníku nepotrebuje byť len kvôli pitiu mlieka. Veľa času trávi satím naprázdno, pri ktorom prehĺta len málo mliečka alebo nepije vôbec nič a toto je taktiež dôležitá súčasť dojčenia. Satie na prsníku totiž reguluje mnohé dôležité telesné funkcie - činnosť srdiečka, dýchanie, telesnú teplotu, znižuje prežívanie stresu, preciťovanie bolesti atď. Z toho vyplýva, že bábätko môže chcieť byť na prsníku veľmi dlho alebo veľmi často a vôbec to nemusí súvisieť s tým, že v tom čase je v prsníku menej mlieka a potrebuje toľko času, aby sa napilo. Množstvo detí chce tráviť večer veľa času na prsníku práve preto, že sú už unavené, predráždené a nervózne a všetky tieto nepríjemné pocity im môže dojčenie pomôcť zmierniť.
No a aby som sa vrátila k Tvojej otázke - existujú prostriedky na zvýšenie tvorby mlieka a tie ktoré odporúčame my - poradkyne pri dojčení s certifikátom o. z. Mamila - sú v protokole pre zvyšovanie tvorby mlieka, ktorý vypracoval svetovo uznávaný odborník na dojčenie, dr. Jack Newman. Dôležité však je, že žiadna poradkyňa Ti nemôže tieto prostriedky odporučiť, ak nevidela osobne, či sú skutočne potrebné. Preto by bolo vhodné, keby si sa skontaktovala s niektorou poradkyňou zo svojho okolia (zoznam je na stránkach www.mamila.sk) a dohodla si s ňou osobné stretnutie, na ktorom by ste sa spoločne pozreli na dojčenie. Poradkyňa by Ťa naučila rozlíšiť, kedy dieťatko pije a či vypilo pri dojčení dostatok mlieka a tak by ste mohli spoločne posúdiť, či vôbec treba tvorbu mlieka zvyšovať. Je dosť pravdepodobné, že to v skutočnosti vôbec nebude potrebné a skôr Ti pomôže naučiť sa rozumieť tomu, prečo sa bábätko správa večer inak a čo sa s tým dá robiť. V tomto Ti takisto pomôže poradkyňa pri dojčení pri osobnom stretnutí. A ak by ste na stretnutí s poradkyňou videli, že skutočne treba niečo robiť s tvorbou mlieka, je pre Teba dôležité vedieť, že ak sa znižuje tvorba mlieka, riešením nie je len ju zase zvonka zvýšiť nejakým prostriedkom, ktorý tvorbu mlieka zvýši, ale aj postupmi, ktoré povedú k odstráneniu príčiny poklesu tvorby mlieka, teda toho, čo primárne spôsobil, že tvorba mlieka začala klesať. Základným bodom zvýšenia tvorby mlieka je preto úprava polohy, prisatia a používanie techniky stláčania prsníka. A toto Ti taktiež môže ukázať len osobne poradkyňa pri dojčení.
Verím, že sa s nejakou skontaktuješ a daj prosím potom vedieť, ako si dopadla!
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Zvýšenie tvorby mlieka - je potrebné?

Neprečítaný príspevokod Martina » 17 Okt 2011, 16:14

ďakujem veľmi pekne za odbornú odpoveď a vysvetlenie, nad laktačnou poradkyňou už uvažujeme dlhšie. Moja dcérka sa narodila 7.8.2011, vážila 3140g a merala 49cm 13.10.2011 sme boli na poradni a vážila 5800g. doktorka je s priberaním spokojná. mne nevadí, že ju mám na prsníku, iba ma trápi, že aj po zmačknutí už nič netečie. Ale asi máš pravdu, najlepšie mi v tomto poradí laktačná poradkyňa. Ešte raz...Ďakujem Martina
Martina
 
Príspevky: 21
Registrovaný: 06 Sep 2011, 08:58
Bydlisko: Žilina
Počet detí: 2
1. dieťa: Bianka
Rokov: 20 rokov, 6 mesiacov, 15 dní
2. dieťa: Barborka
Rokov: 12 rokov, 7 mesiacov, 21 dní

Re: Zvýšenie tvorby mlieka - je potrebné?

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 19 Okt 2011, 00:11

Podla hmotnosti su to naozaj vynikajuce prirastky, v tvorbe mliecka by naozaj nemal byt problem. Zaklad na uspokojenie prinasa pohlad na babatko na prsniku - je na prsniku spokojne, napriek tomu, ze nam sa zda, ze mliecka uz vela nie je? Ak ano, ak sa babo nehneva a neodtrha od prsnika, ale len spokojne lezi a dudla si, je to naozaj znak toho, ze za cely den uz toho prezilo velmi vela a potrebuje si oddychnut. A kde si babo oddychne najlepsie? Pri mamine na prsnicku. Tieto chvilky sa mozu sprijemnit polozenim dietatka koza na kozu (dat babo len do plienocky a byt hore bez, spolu zakryti dekou). Mamina si moze vtedy zdriemnut (vsak mala toho za cely den tiez dost) alebo precitat knizku, pozriet spravy alebo poklabosit s manzelom. Ak babo medzitym zaspi, je vhodne kupanie prelozit skorsie, najlepsie vtedy, ked je vyspinkane, najedene a v dobrej nalade. Unavene a mrzute babo ci dost casto kupel ani nevychutna a preplace ho, pricom niekedy potom dokonca odmietne paradoxne ist od unavy na prsnik.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Zvýšenie tvorby mlieka - je potrebné?

Neprečítaný príspevokod Martina » 25 Okt 2011, 09:41

ďakujem :D , Ďakujem :D a ešte raz ďakujem za podporu a odborné rady. Možno iba ja som ustráchaná, pretože Barborke sa darí, na prsníku a hlavne pri maminke je spokojná a veľmi kľudná. Možno som iba potrebovala "počuť" ;) , že je všetko v poriadku. Ste hrozne zlaté a určite budem túto stránku odporúčať aj ďalej.
Martina
 
Príspevky: 21
Registrovaný: 06 Sep 2011, 08:58
Bydlisko: Žilina
Počet detí: 2
1. dieťa: Bianka
Rokov: 20 rokov, 6 mesiacov, 15 dní
2. dieťa: Barborka
Rokov: 12 rokov, 7 mesiacov, 21 dní

Re: Zvýšenie tvorby mlieka - je potrebné?

Neprečítaný príspevokod rabiva » 21 Nov 2011, 14:29

didulka píše:Martinka neviem cim to je, ale tiez som mavala pocit, ked bola Sara malinka, ze vecer som mala malo mlieka. Podla mna to bol len pocit. Bolo to hlavne vtedy, ked som zanedbala pitny rezim alebo som malo cez den jedla.
Mne na mlieko vzdy pomohla Vinea.


naozaj Vinea pomaha? ja som k tomuto trosku skepticka, dokonca som kdesi postrehla ze odkedy vineu kupila kofola tak uz neobsahuje tu latku, ktora ma podporovat tvorenie mliecka :roll:
ja som zasa v "krize", este min.tyzden som mala par dni kedy sa mi opat pekne tvorilo mliecko a teraz od wkndu je to znova zufale, neviem preco mam stale tie "kolisave stavy" raz je mlieka viac, potom znova pocit prazdnych prsnikov :roll: neviem to ustat v 1 rovine...? takze aj ja skusam vineu, dostatok tekutin aj jedla, tablety benediktu a senovky... a caste dojcenie :-| tak uz fakt neviem ako dalej... mam pocit ze cim viac chcem dojcit, tym je to horsie... :x
Obrázok užívateľa
rabiva
 
Príspevky: 21
Registrovaný: 12 Nov 2011, 20:19
Počet detí: 0
1. dieťa: dcérka
Rokov: 18 rokov, 11 mesiacov, 12 dní
2. dieťa: synček
Rokov: 12 rokov, 8 mesiacov, 2 dni

Re: Zvýšenie tvorby mlieka - je potrebné?

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 21 Nov 2011, 21:48

Na podporu tvorby mliecka sa odporuca vselico - Vinea, cierne pivo, rascova polievka, voda z halusiek... My poradkyne v prvom rade skontrolujeme prisatie a ako babo pije (mnohokrat staci mala uprava v polohe a uz je po probleme) a potom odporucime odstranit vsetky umele zasahy do dojcenia - cumliky, flase, klobuciky ale i obmedzovanie dlzky dojcenia a intervalu medzi jednotlivymi dojceniami. V neposlednom rade sa snazime maximalizovat fyzicky kontakt babo-mamicka tak, aby mamicka dokazala co najlahsie precitat signaly, ktore dietatko vysiela, ked chce mliecko alebo chce cikat, a tiez aby im nezabranovalo. Dietatko v perinke a v kociku ci v postielke sa bude pytat na prsnik menej ako babatko v tesnom kontakte.
Ak napriek tomu nieco nefunguje (casto sposobene i niekolkohodinovou separaciou po porode), co overujeme mnozstvom pocikanych plienok (aspon 6-7 denne u maleho baba, prip stolicou) a spokojnostou baba na prsniku. Je uplne normalne, ze dietatko, ktore je inak na prsniku spokojne, ma dostatok pocikanych plienok, po napapani a polozeni do postielky zacne za chvilku plakat. Nie je to prejav hladu (ten by sa prejavoval nespokojnostou na prsniku a malo plienkami), ale uzkost zo separacie. Najlepsie sa riesi nosicom. Ak je plienok naozaj malo a babo je na prsniku naozaj nepokojne, tak vtedy nasou prvou volbou je senovka + benedikt, pripadne Domperidon u vacsieho dietatka. A ak to nepomoze alebo mliecko napriek tomu chyba, tak sa pristupuje k dokrmu cez cievku - to by vsak mala zhodnotit poradkyna.
Idealna je navsteva poradkyne pri dojceni, ktora zhodnoti predovsetkym prisatie a odporuci co vsetko zhora uvedeneho je este potrebne. Velmi silna je samozrejme i psychika a ako uz mnoho mamiciek tu forume potvrdilo, mnohokrat je lepsie nic neriesit, hlavne pokial je dost plienok a babo je na prsniku (i ked je tam stale :-)) spokojne. Tato podpora je skvela i tu na forume alebo priamo v podpornej skupine dojcenia v blizkom okoli.
Velmi drzim palce.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt


Späť na Novorodenec - 6 mesiacov

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 8 hostia

cron