zltacka a dojcenie u predcasniatka

O dojčení malých bábätiek

zltacka a dojcenie u predcasniatka

Neprečítaný príspevokod leelo » 01 Okt 2011, 14:02

ahojte, skoda, ze sa musim okrem radosti prihlasit aj s problemom, ale to je zivot.
porodila som predcasne 35+0, 2560g, 45cm. maly sa od zaciatku prisal, pekne pil, pauza v brade a stagnacia na vahe. prisiel 3.den, ozltol nam a stal sa spavym. schudol este o nieco viac, ale zatial je to stale v tej ich tolrrancii, bili ma 11,6.
davam si ho skin to skin, ale spinka vela pricom aktivne potom pije velmi kratko. menim polohy aj prsniky, stlacam, ale vzdy po par hlbokych prehltnutiach zase odchadza do spanku.
mam pocit, ze neprijima dost, aj ked cika a kaka vydatne. mal by vsak asi este viac.
prsia mam plne a bojim sa naliatia, lebo z toho staleho ponukania a zaroven nevyprazdnovania sa mi asi produkcia coskoro znizi alebo budu tak naliate, ze sa neprisaje vobec uz.
mam tu Prakt.navod na dojc., ale neviem co s tym. studovala som aj klemkine clanky o zltacke, ale tie su asi o donosenych detoch.
vie mi, prosim, niekto poradit, ako nenechat maleho uplne vychudnut a zaroven zvladnut tu zltacku, ktora sa asi este zhorsi?
dakujem.
p.s. zda sa mi, ze aj toto moje dieta ma kratku uzdicku, ale pokial nas nepustia z nemocnice, asi s tym nespravim nic.
Obrázok užívateľa
leelo
 
Príspevky: 344
Registrovaný: 22 Mar 2011, 15:20
Bydlisko: Mnichov, Nemecko
Počet detí: 2
1. dieťa: Benjamin
Rokov: 14 rokov, 6 mesiacov, 1 deň
2. dieťa: Hugo
Rokov: 12 rokov, 6 mesiacov, 21 dní
Môj status: Podla nemeckeho casopisu Eltern 4/2012 usetri dojciaca zena domacemu rozpoctu zhruba 75 euro mesacne. tym, ze dojci. tak sem s peniazmi a idem nakupovat!

Re: zltacka a dojcenie u predcasniatka

Neprečítaný príspevokod Bibiq » 01 Okt 2011, 16:32

Ahoj leelo,ja som mala 1.syna 36+0,tiez mal silnu zltacku a prakticky spal stale...bol aj v inkubatord a po porode tiez chudol,lebo nemal silu tahat s prsnika...ja som to riesila odstriekavanim a flasou...lebo nas nechcel lekar pustit domou,kym nebude mat 2500g...takze som ho doslova nadzgavala aby nabral,potom sme sa uz na cicik nedostali a s odstriekavanim sme vydrzali 7mes.
Bolo to pred 9rokmi,kedy laktacne por.neboli,nebol net,a v zasade nikto mi nevedel pomoct...s odstupom casu,ked uz mam malu som toto chcela prekonat a dojcit...
Nieje to sice rada,ale presne viem ake to je s takym predcasniatkom(zltacku sme mali do 3mes.a boli sme sledovany v poradni pre rizik.novorodencov)takze velmi vam drzim palce,aby ste sa coskoro dosjali z nem.a maly pekne papkal a prospieval...
Obrázok užívateľa
Bibiq
 
Príspevky: 322
Registrovaný: 22 Máj 2011, 19:59
Bydlisko: doteraz Krompachy-odteraz Bratislava-Dubravka
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáš
Rokov: 22 rokov, 2 mesiace, 23 dní
2. dieťa: Melánia
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 16 dní
Môj status: NEVZDAVAT SA!

Re: zltacka a dojcenie u predcasniatka

Neprečítaný príspevokod charlie » 01 Okt 2011, 16:35

Neviem, ci ti velmi poradim, ale moja mala sa narodila sice v 37+5, ale s vahou 2450g a 47cm, po 3 dnoch jej tiez hrozila zltacka. Mne kazali kazdu hodinu ju budit(prebalovanim) a prikladat a neustale na prsniku budit, nech vydrzi aspon 20 minut...idealne 30. Za mesiac mi tak pribrala 1200g, len mam pocit, ze sa jej tym uplne narusil spankovy rezim a odvtedy nespime. :roll:
charlie
 
Príspevky: 132
Registrovaný: 18 Máj 2011, 09:30
Počet detí: 2

Re: zltacka a dojcenie u predcasniatka

Neprečítaný príspevokod Klemka » 01 Okt 2011, 17:03

Leelo, toto sa týka skutočne najmä dojčenia a toho, že pri predčasniatku je o to naliehavejšie efektívne dojčiť od začiatku. Preto, čo by som Ti odporúčala:
1. ak máš koho, kontaktovať laktačnú poradkyňu, verím, že aj tam, kde žiješ, môže byť niekto, kto vie, ako v tejto situácii pomôcť, ideálne niekoho, kto prešiel školením od Newmana
2. ak sa to nedá - kontakt koža na kožu je kľúčový a ak to je tak, ako sa zdá z Tvojho popisu, stálo by možno za zváženie začať si odstrekovať mlieko a v čase, kedy bábätko začína na prsníku zaspávať, ho odstriekaným mliekom dokŕmiť cievkou na prsníku. Toto je možno zbytočné, lebo mi to je fakt ťažko na diaľku posúdiť, či toto bábätko efektívne pije, ale osobne mám dôveru vo výroky matiek a ak máš Ty pocit, že bábenko pije príliš krátko, plus tie ďaľšie ukazovatel, ktoré uvádzaš, najmä tá uzdička, pri ktorej naozaj napriek všetkej snahe nemusí byť jednoduché pre bábätko vypiť dostatok mlieka a tak dokrmovanie môže pomôcť, okrem iného aj nenavyšovať ďalej hladiny bilirubínu o ten, ktorý už je pripravený na vylúčenie.
Držím palce a ozvi sa prosím!
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: zltacka a dojcenie u predcasniatka

Neprečítaný príspevokod TIA » 01 Okt 2011, 19:45

Leelo, gratulujem k syncekovi a drzim palce, aby ste sa cim skor rozpapkali a vsetko bolo uz ok..
TIA
 
Príspevky: 422
Registrovaný: 07 Aug 2011, 22:12
Počet detí: 1

Re: zltacka a dojcenie u predcasniatka

Neprečítaný príspevokod estterka » 01 Okt 2011, 21:32

ahoj leelo,ja som na teba tolko myslela,ze po dovolenke na gran canarii si sa neozvala viac :( kolko ma teraz drobcek,teda kedy sa narodil? velmi drzim palce,ma krasne miery na 35 tt,my sme mali len o trosku viac v 36,prajem vela zdravia drobecekovi,drzte sa!!
estterka
 
Príspevky: 555
Registrovaný: 24 Mar 2011, 08:57
Počet detí: 1
1. dieťa: Hannah
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 26 dní

Re: zltacka a dojcenie u predcasniatka

Neprečítaný príspevokod leelo » 02 Okt 2011, 12:02

baby, velka vdaka za odpovede, velmi mi to pomaha.
odisla som vcera z nemocnice na vlastne riziko s tym, ze musim riesit uzdicku a oni napomocni nie su. suhlasila som vsak s tym prost dnes na kontrolu, tak som zvedava s cim pridu. myslim, bili sa mu iste este zvysil. ale je to zle??
vecer a noc u nas vyzerali tak, ze som mu davala kazdu hodinu papat a ked nechcel, odstriekala som. dala som mu to potom suplementorom, ale jednoducho pp takychto castych dojceniach uz velmi nechcel. mozno bol inaveny, ze som mu nedovolila poriadne sa prespat a mozno mal naozaj len dost. neviem, co si mam o tej zltacke a jeho spravani mysliet- ta spavost k tomu isto patri - znamena to, ze zltacku dojcene dieta neprezije, ak ho nedokrmim flasou? vdaka suplementoru som si na istom, ze mu tecie a on nic. klemka, co si o tom myslis? moze to byt zase ta uzdicka, ale aj to, ze hugo chudak netusiac, ze ma zltacku a je predcasne narodeny, tak papa podla seba.
este mam na teba otazku: tie toxicke hodnoty su pre nedonosenych ine? to tak rychlo sa stihne vsetko zvrhnut a priroda mu neda ani cas sa s tym popasovat, prezit par dni unavy a rozpapat sa? snazim sa byt optimista a nadlahcovat, ale snad chapes, kam tym mierim. to by malo pol sveta ikterus, nie? a vsetci predcasni komplet.
za posl 24h sa mi tie plienky zdaju ok, ale asi na zltacku to nestaci...
fakt diki za radu. ja som tiez planovala dokrmit ho, ale striekackou. som rada, ze som vdaka tebe vytiahla ten suplementor, to mi povie daleko viac o situacii. ale ako z toho von, to neviem. asi bude musiet ist pod svetlo, cize zase nemocnica. bez uzdicky poriesenej to ma ale aky vyznam. ma ta fototerapia skutocne ucinok? u nedonosencov su asi komplet ine pravidla.

dakujem fakt vsetkym, napisem viac, ked toto prehrmi, ale snad len tolko, ze som mala skvely porod, hned po nom som uz behala, hormony, ziadna bolest, paradicka. dnes uz ani neviem, ze som rodila. som pysna na seba, ze som dokazala to, co pri prvom nie - poddala som sa tomu...
este dodam: huginko sa narodil tuto stredu 28.9.
Obrázok užívateľa
leelo
 
Príspevky: 344
Registrovaný: 22 Mar 2011, 15:20
Bydlisko: Mnichov, Nemecko
Počet detí: 2
1. dieťa: Benjamin
Rokov: 14 rokov, 6 mesiacov, 1 deň
2. dieťa: Hugo
Rokov: 12 rokov, 6 mesiacov, 21 dní
Môj status: Podla nemeckeho casopisu Eltern 4/2012 usetri dojciaca zena domacemu rozpoctu zhruba 75 euro mesacne. tym, ze dojci. tak sem s peniazmi a idem nakupovat!

Re: zltacka a dojcenie u predcasniatka

Neprečítaný príspevokod Bibiq » 02 Okt 2011, 12:55

ahoj leelo,mam kamku co mala maleho narodeneho v termine a prepustili ich oboch z nem.po 4dnos,so novorod.zltacko,mal ju vyssiu ako ine deti,ale kazali maleho vystavovat na slniecko...vraj rychlejsie sa bilir.z koze vyplavuje...nevedela mi povedat ake hodnoty mali,ale o 2 dni od prepustenia,utekali na urgent a hned ich prijali a maly bol 48hod v kuse pod svetlom...bolo to dost vazne,a nechcem strasit,ale vravela mi,ze bol v ohrozeni...asi by som to nepodcenovala,samozrejme toto su informacie take jedna babka povedala,takze neviem do akej miery by sa lekar s tym stotoznil...snad kinsi by vedela viac,je sice urolog,ale lekar...
Drzim velmi palceky,nech je malusiatko v poriadku!
Obrázok užívateľa
Bibiq
 
Príspevky: 322
Registrovaný: 22 Máj 2011, 19:59
Bydlisko: doteraz Krompachy-odteraz Bratislava-Dubravka
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáš
Rokov: 22 rokov, 2 mesiace, 23 dní
2. dieťa: Melánia
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 16 dní
Môj status: NEVZDAVAT SA!

Re: zltacka a dojcenie u predcasniatka

Neprečítaný príspevokod Klemka » 02 Okt 2011, 21:28

Bibiq, nejeden lekár by sa s tým stotožnil, nejedna vedecká štúdia o novorodeneckej žltačke však upozorňuje na to, že obavy z toho, že by bilirubín bol schopný poškodiť mozog, sa nezakladajú na žiadnom reálnom dôkaze a veľký prehľad dostupných vedeckých poznatkov zhŕňa, že nenašli jediný dôkaz o škodlivosti akokoľvek vysokých hladín bilirubínu v prípade zdravého, donoseného novorodenca.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: zltacka a dojcenie u predcasniatka

Neprečítaný príspevokod Klemka » 02 Okt 2011, 21:42

Leelo, bilirubín dokázateľne funguje ako antioxidant a pomáha bunkám zneškodniť rôzne splodiny metabolizmu, ktoré by mohli byť nebezpečné. Pri deťoch, ktoré sa narodili predčasne a strácajú tak prirodzené prostredie pre svoje dovyvíjanie sa, je pochopiteľné, že ochrana navyše sa takémuto dieťaťu hodí. Na druhej strane predčasne narodené dieťatko naozaj môže trpieť rôznymi zdravotnými problémami a v prípade, že tieto problémy spôsobia priepustnosť bariéry medzi krvou a mozgom, môže sa dostať bilirubín (hoci je aj v krvi v omnoho nižšej koncentrácii, než považujeme za nebezpečné pri zdravých novorodencoch) do mozgu a zafarbiť mozgové bunky, ktoré sa poškodia toxickými látkami, ak sú prítomné v krvi, čo často bývajú ako sprievodný jav ochorenia, ktoré spôsobilo priepustnosť tej bariéry medzi krvou a mozgom. A hoci žiadna štúdia nedokázala, že za poškodenie mozgu, ktorému je takéto dieťa potom vystavené, je spôsobené prítomnosťou bilirubínu a množstvo nepriamych dôkazov naznačuje, že realita je úplne iná, že bilirubín je jednoducho len farbivo, ktoré tam zafarbí už poškodené mozgové bunky, momentálny trend v lekárskej praxi je ten, že za pôvodcu poškodenia sa považuje bilirubín a ak sa predčasne narodené dieťa dostane do situácie, že si nejaké poškodenie mozgu odnesie a súčasne nebolo liečené na žltačku, bude zle. Ty ako matka máš možnosť sa zariadiť podľa seba, ja osobne Ti ako poradkyňa môžem odporučiť len to, aby si v terapii žltačky postupovala podľa pokynov lekárov a súčasne sa maximálne snažila o čo najlepšie dojčenie. Bábätko na dojčenie nemusíš budiť, naopak, je dobré ho nechať dobre vyspať, ale dôležité je poskytnúť mu možnosť spať v telesnom kontakte s Tebou, ideálne koža na kožu a keď sa sám začne zobúdzať, nadojčiť ho v priečnej polohe v správnom asymetrickom prisatí, sledovať, či pije, ak prestáva piť, stláčaním prsníka mu pomôcť vypiť viac, potom prsníky prestriedať, môžeš aj viackrát a ak sa zdá, že množstvo vypitého mlieka nemusí postačovať, dokŕmiť ho odstriekaným mliekom na prsníku. Dieťa len z titulu možnej žltačky nepotrebuje byť dokrmované fľašou, ak vieš zabezpečiť efektívne dojčenie a prípadne dokŕmenie dieťaťa na prsníku. Rovnako nie je jediný dôvod takémuto dieťaťu podávať ako terapiu žltačky umelé mlieko či prevárať materské mlieko, čo sa u nás občas odporúča.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: zltacka a dojcenie u predcasniatka

Neprečítaný príspevokod Ludka » 03 Okt 2011, 12:21

V prvom rade gratulujem leelo k babatku.
Vcera som sa vratila z kurzu kde sme rozpravali o predcastniatkach. Najdolezitejsie je mat kontakt skin to skin. Tieto babatka potrebuju 6 hodinovy skin to skin na stabilizaciu minimalne pocas dna. Najidealnejsie 20 hodin a striedat sa po 6 hodinach s partnerom. Dojcenie na poziadanie. V malych davkach, castejsie. Babatko ak sa narodi ma obsah zaludku 15-18 ml. Normalna davka mlieka je 20 ml. Vsetko nad vedie, k roztiahnutiu zaludka. Takze caste dojcenie v malych davkach. Klokankovat denne a dlho. Nahradzat mu pocit maternice. Nie malymi dotykmi, ale obrovskou narucou.... V tomto je velkou inspiraciou Dr. Nnils Bergman. Odporucam ti este zvysit si tvorbu mliecka senovkou a benediktom. Zltacku by som zatial nejako neriesila, poriesi sa pokial budes dojcit a skinovat (klokankovat)!!!
ak mozu ti pomoct specialne kosele pre predcastne narodene deti
http://www.capersbookstore.com.au/produ ... other+Care
ale postaci elasticka satka, aby bolo babatko co najblizsie k mamicke
a tu je prakticky sprievodca
http://www.who.int/making_pregnancy_saf ... 590351/en/
Obrázok užívateľa
Ludka
 
Príspevky: 298
Registrovaný: 22 Mar 2011, 00:06
Bydlisko: Košice
Počet detí: 3
1. dieťa: 8
2. dieťa: 3
3. dieťa: 14 dní
Môj status: ...aby dojčené dieťa bolo normou...

Re: zltacka a dojcenie u predcasniatka

Neprečítaný príspevokod leelo » 03 Okt 2011, 18:00

hlasim sa s novinkami, dievcata.
predvcerom sme opustili porodnicu, dali sme sa do kludu. s mojou hebamme, ktora je uplne fantasticka, a bola pre mna na mobile noc aj den cely vikend, sme to zvladli!
vcera a dnes sme boli na kontrole v nemocnici ambulantne. vcera vecer mu to stuplo, ale stale este pod kritickou hranicou, dnes uz to mal nizke a sme za vodou. nie vsak preto, ze to sedi s tabulkami, ale vidim sama, ze H je culy, vyprazdnuje prsniky, cika, kaka, nema zlte oci, ruky, nohy. velmi sa tesim. dnes tu este pred kontrolou hebamme aj bola a pochvalila maleho aj za vahu.
neskutocne mi pomohlo klemkino ubezpecenie, ze je to v dojceni. dalej ta skuska suplementorom, kedy som videla, ze maly nehladuje a nemusim ho teda tyrat budenim a velka podpora hebamme, ze som matka a mozem na zaklDe opodstatnenej dovery vo svoje schopnosti a usudok prevziat zodpovednost za svoje dieta.

klemka, vdaka ti aj za to vysvetlenie priepustnosti. je to presne tak aj v pripade ockovania...

bibiq, dakujem za zelania. chcem sa takto tesit z maleho, dojcit spat a dojcit a uzivat si tie najkrajsie prve dni/tyzdne bez hrozby a rutinnych odberov denne v porodke. vies, maly mal cely ten cas bili aj vahovy ubytok v norme a ja som
mala pocit, ze kvoli predcasnosti ho chcu skumat ako zvieratko v labaku. neutiekla som pred lampou, ale aj na nu musi byt bili vstanovenej hranici, tak to by sme sa este nacakali, haha. inak je znamy skandal zo slovenska, kedy ponukli mamicke medikamentozne zhorsit stav dietata, len aby sa konecne kvalifikoval na fototerapiu. sila, ze?!
ja som ten reverz podpisala s uplne cistym svedomim, lebo som si verila, ze ho viem nadojcit a pomozem mu dostat sa z toho. ja stale verim v súlade s klemkinymi clankami, ze zltacka je adaptacny proces a detickam treba nechat cas.

ludka, uplne som zaslzila nad tym klokankovanim - presne takto to robime, ze sa s muzom striedame. v noci spi maly na mne a ked sa len zacne mrvkat a kopkat ma do brucha, tak si ho príozim v priecnej a papame. asi na pol dna som prepadla pocitu, ze keby sme neskinovali, tak by mozno nebol tak spavy, ale uz je to prec. si perfektna s tou satkou, lebo prave teraz som si objednala speci elastik didy nino predcasniatkovu!

joj, nechcem tolko uz pisat. zo srdca vsetkym vdaka a vzhuru do sestonedeliii:))))
Obrázok užívateľa
leelo
 
Príspevky: 344
Registrovaný: 22 Mar 2011, 15:20
Bydlisko: Mnichov, Nemecko
Počet detí: 2
1. dieťa: Benjamin
Rokov: 14 rokov, 6 mesiacov, 1 deň
2. dieťa: Hugo
Rokov: 12 rokov, 6 mesiacov, 21 dní
Môj status: Podla nemeckeho casopisu Eltern 4/2012 usetri dojciaca zena domacemu rozpoctu zhruba 75 euro mesacne. tym, ze dojci. tak sem s peniazmi a idem nakupovat!

Re: zltacka a dojcenie u predcasniatka

Neprečítaný príspevokod shira » 03 Okt 2011, 18:19

leelo, super, blahoželám k maličkému! dostanete sa z toho, si super. ja som síce predčasniatko nemala ale zato žltačku áno, odmietla som zostať v nemocnici kvoli tomu, aj všetky ostatné liečby. boli sme žltačkoví 3 mesiace :mrgreen: ale doma :goodjob:
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 26 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 9 mesiacov, 17 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: zltacka a dojcenie u predcasniatka

Neprečítaný príspevokod akdarka » 03 Okt 2011, 18:31

velmi sa tesim leelo a z celeho srdca blahozelam k H. :-) a Ben ako?
akdarka
 
Príspevky: 935
Registrovaný: 22 Mar 2011, 06:36
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 26 dní
Môj status: "Stratené je len to, čoho sa sami vzdáme."

Re: zltacka a dojcenie u predcasniatka

Neprečítaný príspevokod luciole » 03 Okt 2011, 18:35

blahoželám, leelo, krásne dni s drobčiatkom! :love: :dojcenie:
Obrázok užívateľa
luciole
 
Príspevky: 875
Registrovaný: 28 Jún 2011, 12:53
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 9 dní
2. dieťa: Grétka
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 14 dní
Môj status: dojčenie je jedna z najúžasnejších vecí na materstve a na svete vôbec :)

Re: zltacka a dojcenie u predcasniatka

Neprečítaný príspevokod Norika » 03 Okt 2011, 19:18

leelo, aj ja srdecne blahozelam za nas troch!! :-) a potom,ak budes mat cas, posli foto :P
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 24 dní

Re: zltacka a dojcenie u predcasniatka

Neprečítaný príspevokod lucinka » 03 Okt 2011, 21:07

zo srdca blahozelam!!! Velmi drzim palce, aby ste sa zohrali cim skor cela rodinka a zltacka rychlo prehrmela! Gratulujem aj ku krasnemu porodu, isto je nadherny pocit rodit podla seba :) tesim sa, ze dojcenim ste zvitazili nad kritickou zltackou :)
lucinka
 
Príspevky: 34
Registrovaný: 22 Mar 2011, 11:13
Počet detí: 1
1. dieťa: Tominko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 24 dní
Môj status: :)))

Re: zltacka a dojcenie u predcasniatka

Neprečítaný príspevokod Klemka » 04 Okt 2011, 07:49

Leelo, to sú skvelé správy! Teším sa a blahoželám k tomu, ako si zabojovala!
Pár doplnkov, na ten škandál zo Slovenska máš aj nejaký link?
K tomu kontaktu koža na kožu - aj pre toto je také dôležité byť po pôrode a ešte lepšie aj v ďalších týždňoch a mesiacoch po pôrode v čo najčastejšom fyzickom kontakte s dieťaťom! Matka reguluje spánkové cykly dieťaťa len ak je prítomná. A správna regulácia spánkových cyklov vedie k optimalizácii príjmu potravy, okrem iného. Ak je dieťa spavé, toto je krok č. 1, nechať ho dobre sa vyspať na matke koža na kožu. Dieťa, ktoré necháme v tomto stave oblečené a zavinuté v zavinovačke, sa môže budiť nefyziologicky a tým ešte zhoršovať príjem mlieka pri dojčení (a samozrejme aj abnormálne navyšovať hladiny bilirubínu).
Držte sa aj ďalej!!! :goodjob:
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: zltacka a dojcenie u predcasniatka

Neprečítaný príspevokod Bibiq » 04 Okt 2011, 07:51

jej,uplne uzasne ste to zvladli...gratulujem a prajem veeela zdravickag.nadojcenych rockov a radosti v rodinke :-)
Obrázok užívateľa
Bibiq
 
Príspevky: 322
Registrovaný: 22 Máj 2011, 19:59
Bydlisko: doteraz Krompachy-odteraz Bratislava-Dubravka
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáš
Rokov: 22 rokov, 2 mesiace, 23 dní
2. dieťa: Melánia
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 16 dní
Môj status: NEVZDAVAT SA!

Re: zltacka a dojcenie u predcasniatka

Neprečítaný príspevokod Klemka » 04 Okt 2011, 07:52

Shira, väčšina výlučne dojčených a dobre priberajúcich detí máva viditeľnú žltačku do cca. 3. mesiaca, niekedy aj dlhšie. Vzhľadom na pozitívne antioxidačné účinky bilirubínu a na to, že dojčenie je norma, je toto možné považovať za fyziologický a žiaduci stav a to, že deti, ktoré sú živené umelým mliekom a takúto žltačku nemajú, za ďalšie riziko podávania umelej výživy v čase, kedy by dieťa malo byť len dojčené.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: zltacka a dojcenie u predcasniatka

Neprečítaný príspevokod shira » 04 Okt 2011, 08:50

Klemka píše:Shira, väčšina výlučne dojčených a dobre priberajúcich detí máva viditeľnú žltačku do cca. 3. mesiaca, niekedy aj dlhšie. Vzhľadom na pozitívne antioxidačné účinky bilirubínu a na to, že dojčenie je norma, je toto možné považovať za fyziologický a žiaduci stav a to, že deti, ktoré sú živené umelým mliekom a takúto žltačku nemajú, za ďalšie riziko podávania umelej výživy v čase, kedy by dieťa malo byť len dojčené.

ano, vychádzala som z člámku annag, tak som nemala strach :goodjob: len moja doktorka bola nespokojná
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 26 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 9 mesiacov, 17 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: zltacka a dojcenie u predcasniatka

Neprečítaný príspevokod leelo » 04 Okt 2011, 22:17

shira, moj prvy drobec bol donoseny a mal hodnoty omnoho horsie ako tento mrnousik. vtedy som nevedela este tak efektivne dojcit, nemala som hebamme na domacu starostlivost (nasli mi ju az sestricky v porodnici) a predovsetkym som nevedela to, co viem z klemkinych clankov na blogu annag. nakoniec z toho bolo 7 dni v nemocnici, maleho denne napichavali na bilirubin a mna strasili poskodeniami mozgu. maly bol presne ako tvoje babatko zlty do 3 mes. teraz som uz bola poucena a chystala som sa na ambulantny porod, cize by ho nekontrolovali vobec. ale som porodila prilis skoro na ambul. por.

klemka, nemam tusenia, kde najst viac info o tomto skandaliku. myslim, ze sme to rozoberali s annag v jej teme na mk prave v suvislosti s clankami, ktore si napisala. cize to bolo niekedy v r.2010. skusim este zalovit v pamati a velmi sa zamysliet co a ako a dam ti vediet.

akdarka, ben ho cely den hladka, ide to tak pekne samo od seba, my sme ho k tomu vobec nenabadali. dokonca aj smerom k nam tak zneznel a pusinkuje a hladka aj nas. dalsi milnik v jeho a aj nasom zivote :)

este raz dakujem za krasnu podporu!
norika, takto sa slnime uz doma:
Prílohy
IMG_6030.JPG
(5.15 MiB) Zatiaľ nikým nestiahnuté
Obrázok užívateľa
leelo
 
Príspevky: 344
Registrovaný: 22 Mar 2011, 15:20
Bydlisko: Mnichov, Nemecko
Počet detí: 2
1. dieťa: Benjamin
Rokov: 14 rokov, 6 mesiacov, 1 deň
2. dieťa: Hugo
Rokov: 12 rokov, 6 mesiacov, 21 dní
Môj status: Podla nemeckeho casopisu Eltern 4/2012 usetri dojciaca zena domacemu rozpoctu zhruba 75 euro mesacne. tym, ze dojci. tak sem s peniazmi a idem nakupovat!

Re: zltacka a dojcenie u predcasniatka

Neprečítaný príspevokod TIA » 04 Okt 2011, 22:24

Leelo, no ten je ale rozkosny :D a s takou skvelou maminou to urcite bude spokojne a usmievave babo, este raz gratulujem, uzite si to zasluzene rodinne stasticko ..
TIA
 
Príspevky: 422
Registrovaný: 07 Aug 2011, 22:12
Počet detí: 1

Re: zltacka a dojcenie u predcasniatka

Neprečítaný príspevokod Bibiq » 04 Okt 2011, 22:33

aky je nadhernyyy :-)
vsetko dobre tfuj tfuj drobcek :-)
Obrázok užívateľa
Bibiq
 
Príspevky: 322
Registrovaný: 22 Máj 2011, 19:59
Bydlisko: doteraz Krompachy-odteraz Bratislava-Dubravka
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáš
Rokov: 22 rokov, 2 mesiace, 23 dní
2. dieťa: Melánia
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 16 dní
Môj status: NEVZDAVAT SA!

Re: zltacka a dojcenie u predcasniatka

Neprečítaný príspevokod Ludka » 04 Okt 2011, 23:30

Ved on vobec tak nevyzera, ako nedonosene, vyzera skveleeeeeeeeee :) len tak dalej
Obrázok užívateľa
Ludka
 
Príspevky: 298
Registrovaný: 22 Mar 2011, 00:06
Bydlisko: Košice
Počet detí: 3
1. dieťa: 8
2. dieťa: 3
3. dieťa: 14 dní
Môj status: ...aby dojčené dieťa bolo normou...

Ďalší

Späť na Novorodenec - 6 mesiacov

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 4 hostia

cron