cmulanie palceka

O dojčení malých bábätiek

cmulanie palceka

Neprečítaný príspevokod tina » 27 Mar 2011, 18:38

ak cumel moze pokazit dojcenie {spravne prisavanie sa na prsnik}, moze ho pokazit aj cmulanie palceka? mate niekto tento problem?
tina
 
Príspevky: 470
Registrovaný: 25 Mar 2011, 11:29
Počet detí: 0

Re: cmulanie palceka

Neprečítaný príspevokod annag » 27 Mar 2011, 21:47

palček podobne ako cumeľ môže deformovať ak ho bábo saje stále čeľusť, zúbky rastú krivo, tvárička sa inak vyvíja.

Mali by sme hľadať príčinu, nielen potláčať následky - prečo chce stále cmúľať palček? Deti, ktoré sú dojčené na požiadanie a dokážu si, resp. im umožníme na prsíčku si i pocuckať, nemajú zvyčajne potrebu neustále čosi sať - tinka, v akých situáciách si palček saje? po dojčení, pred spaním alebo?
Obrázok užívateľa
annag
 
Príspevky: 153
Registrovaný: 20 Mar 2011, 22:46
Bydlisko: okres Liptovský Mikuláš
Počet detí: 3
1. dieťa: Adelka
Rokov: 21 rokov, 1 mesiac, 10 dní
2. dieťa: Miško
Rokov: 17 rokov, 6 mesiacov, 21 dní
3. dieťa: Anička
Rokov: 15 rokov, 4 mesiace, 25 dní
Môj status: Aby dojčenie prinášalo mamičke radosť ...

Re: cmulanie palceka

Neprečítaný príspevokod shira » 28 Mar 2011, 19:14

náš malý cucká ruky ked je v nejakej nepohode, nedá sa tomu úplne zabrániť, ale vypozorovala som, že ked je hladný, začne cuckať úplne intenzívne, a tiež ked je unavený. prsník vždy pomôže. ked je v pohode, na prieskum berie radšej iné veci ako prštek- hračku, moju ruku, deku, plienočku...čokolvek, na čo dosiahne. niekedy sa mi stáva, že odmieta prsník a radšej si vyberie ruku, trvá mi chvíľu, kým ho presvedčím, a nakoniec pekne a dlho pije...
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 6 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: cmulanie palceka

Neprečítaný príspevokod tina » 28 Mar 2011, 19:32

Saje si ho podla mna vo vsetkych tych situaciach, ked babo potrebuje prsko: koli hladu, upokojeniu, uspatiu… vzdy sa snazim cim skor mu dat prsnik, ale dokonca aj pocas dojcenia to robi – hned ak strati bradavku, uz si chce strcit palcek, tak mu ho chytro podrzim prec z dosahu a on sa zas chyti… Alebo bradavku po kojeni pusti, chvilu vyzera ako napapany, ale potom zrazu pociti potrebu a uz sa otaca za palcekom. Takisto v noci, najskor hlada palcek, az potom prso.
Palcek si cuca uz od narodenia. Ked mi ho doniesli v porodnici po troch hodinach na prve kojenie, mal uz palcek v ustach. Pytala som si ho k sebe na izbu co najskor, ale dali mi ho az od druheho dna. Po porode ho nenechali naheho pri mne, aby hladal bradavku, len v zavinovacke ho k nej dali ustami na par sekund, a este na chvilu jeho celo k mojim ustam, aby som ho mohla bozkat. Bolo to velmi umele, neprirodzene. Skoda ze som nemala dost energie a sebadovery presadzovat sa. Moze to byt tym?
Alebo: ked okolo druheho mesiaca lekarka povedala ze je prekrmeny a ze to zhorsuje jeho stav {mal koliky, velmi vela plakal}, ze ho nemam nechat, aby si robil z mojich bradaviek cumel a uspavat ho prsnikom, sice som nesuhlasila, ale zacala som davat vacsi pozor, dala som ho k prsu len ked sa prejavoval ako fakt hladny, cuckat som ho ale potom nechala…aj zaspavat pri prsku.
Teraz ma cez 4 mesiace a nijak sa mi nedari ho odtoho odvyknut.
:?:
tina
 
Príspevky: 470
Registrovaný: 25 Mar 2011, 11:29
Počet detí: 0

Re: cmulanie palceka

Neprečítaný príspevokod Mata28 » 28 Mar 2011, 21:04

Naša malá si tiež este stále cucká palček a to už bude mať pomaly rok. Robí to najmä keď je unavená alebo hladná. Vždy ju uspávam na prsníku, no napriek tomu niekedy prsník proste pustí, otočí sa a začne si cuckať palček. V noci si ho cucká keď je hladná alebo sa začína preberať. To ju tiež zoberiem na prsník, pekne sa napapá a spinká ďalej. No občas sa tiež stane, že pustí prsník, vopchá palec do pusy a tak spí ďalej až kým zase nemení polohu. Neviem, ako ju odučiť od cmúľania palčeka, hlavne v noci :-(
Mata28
 
Príspevky: 27
Registrovaný: 22 Mar 2011, 15:09
Bydlisko: okres Prešov
Počet detí: 1
1. dieťa: Tamarka
Rokov: 13 rokov, 11 mesiacov, 16 dní
2. dieťa: Kristinka
Rokov: 10 rokov, 9 mesiacov, 16 dní

Re: cmulanie palceka

Neprečítaný príspevokod tina » 28 Mar 2011, 21:14

no ved prave... v noci to ide najtazsie - sice mu ho vzdy z pusy vyberiem a dam bradavku, ale obcas :) sa stane ze zaspim a nevsimnem si... a je to umenie spat v takej polohe. No sice necucka si palcek stale, ale zda sa mi ze stale viac. A tak rada by som ho kojila cim dlhsie! {A aj krivym zubkom a suslaniu by som sa chcela vyhnut.}
tina
 
Príspevky: 470
Registrovaný: 25 Mar 2011, 11:29
Počet detí: 0

Re: cmulanie palceka

Neprečítaný príspevokod annag » 28 Mar 2011, 23:20

tina - oboje k potrebe sať palček významne prispelo

- bábätko, ktoré je v strese a nemôže si ho odbúrať na prsníku z nejakého dôvodu, bude hľadať inú formu uspokojenia - palček, pästičky, peru, ruku ... cumlík. A keďže ide len o veľmi nedokonalé náhrady, uspokojiť sa dokonale tak ako na prsníku nedokáže. Preto sa stáva, že bábätko začne nenutritívnu náhradu sať čoraz viac a čoraz dlhšie - nakoniec i pri akejkoľvek činnosti - ak spí, ak sa hrá, ak rozpráva .... Dieťa, ktoré vždy mohlo nenutritívne sať na prsníku,ktorému nechýbala pozornosť , ho využíva len keď to ozaj potrebuje - napr. sa hrá, zrazu hru preruší, na pár minút si prsíčko pocucká a ide sa hrať ďalej, s prsníkom sa nedá zároveň chodiť, hrať na ihrisku, rozprávať....

Je väčšinou veľmi ťažké bábätko odučiť od cumlíka, ale i palčeka, či iných spôsobov. A najmä pre mamičku - lebo sa jej bábo javí ako oveľa náročnejšie, potrebuje sa oveľa viac dojčiť, oveľa viac nosiť. Postupujete veľmi, veľmi dobre, ponúkate prednostne prsník, spíte s bábätkami, asi i nosíte ...., super :) Ide však o dlhodobý proces a napriek tomu sa môže stať, že bábo si palček alebo niečo iné bude sať ešte dlho.

Pozornosť - či už dojčením, nosením, klokankovaním ... je vlastne jediný spôsob, ako znížiť riziko, že sa sanie prejaví na deformácii čeľuste , zúbkov. Pretože ak bábätku namiesto palčeka dáte cumlík, začne neustále sať ten - a bude ho sať dlho, intenzívne. Ak urobíme A = vezmeme cumlík, zabránime sať palček či čosi iné a neurobíme B = neumožníme bábätku uspokojiť sa v náruči mamičky, tak si bábo vždy bude hľadať inú náhradu ... a začne si napr. obhrýzať peru, ruku, plienku ... Veľmi Vám držím palce a aj Vašim bábätkám
Obrázok užívateľa
annag
 
Príspevky: 153
Registrovaný: 20 Mar 2011, 22:46
Bydlisko: okres Liptovský Mikuláš
Počet detí: 3
1. dieťa: Adelka
Rokov: 21 rokov, 1 mesiac, 10 dní
2. dieťa: Miško
Rokov: 17 rokov, 6 mesiacov, 21 dní
3. dieťa: Anička
Rokov: 15 rokov, 4 mesiace, 25 dní
Môj status: Aby dojčenie prinášalo mamičke radosť ...

Re: cmulanie palceka

Neprečítaný príspevokod tina » 29 Mar 2011, 21:52

dakujem, dufam, ze sa to zacne konecne zlepsovat. :) hlavne pri upokojovani sa velmi nerad vymiena palcek za prsnik, zlosti sa, .... snad mu ho tym neznechutim...
tina
 
Príspevky: 470
Registrovaný: 25 Mar 2011, 11:29
Počet detí: 0

Re: cmulanie palceka

Neprečítaný príspevokod annag » 29 Mar 2011, 21:54

tinka, áno, veľmi opatrne na to treba ísť - ale ak budeš využívať materinský inštinkt, pôjde to :)
Obrázok užívateľa
annag
 
Príspevky: 153
Registrovaný: 20 Mar 2011, 22:46
Bydlisko: okres Liptovský Mikuláš
Počet detí: 3
1. dieťa: Adelka
Rokov: 21 rokov, 1 mesiac, 10 dní
2. dieťa: Miško
Rokov: 17 rokov, 6 mesiacov, 21 dní
3. dieťa: Anička
Rokov: 15 rokov, 4 mesiace, 25 dní
Môj status: Aby dojčenie prinášalo mamičke radosť ...

Re: cmulanie palceka

Neprečítaný príspevokod lucinka » 04 Apr 2011, 12:27

nas syncek si tiez niekedy,nastastie len vynimocne cucka palcek, spodnu peru alebo hracku, robi to najma vtedy,ked je unaveny a chce zaspat, napr,v autosedacke alebo kociku, niekedy ale aj na rukach.Nosim ho v satke, denne spi 3-4x po polhodinke-hodinke na prsniku, v noci spi s nami a vzdy,ked sa zacina prebudzat dostane cicik hned,takze sa ani neprebudi, co mam este robit viac,aby vobec nemal potrebu sat nieco ine ako cicik, ten mu ponukam aj kazdu polhodinu, niekedy sa stane, ze si vedla bradavky strci ukazovak, ale vtedy akoby si len masiroval dasienka.
lucinka
 
Príspevky: 34
Registrovaný: 22 Mar 2011, 11:13
Počet detí: 1
1. dieťa: Tominko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 3 dni
Môj status: :)))

Re: cmulanie palceka

Neprečítaný príspevokod akdarka » 05 Máj 2011, 10:17

chcem sa opytat - ked si maly palcom smatra v pusinke (necmula, nesaje ju) tak je to ok? nerobi to casto, asi kvoli zubkom, vsak?
akdarka
 
Príspevky: 935
Registrovaný: 22 Mar 2011, 06:36
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 5 dní
Môj status: "Stratené je len to, čoho sa sami vzdáme."


Späť na Novorodenec - 6 mesiacov

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 7 hostia

cron