Velke dojca

O dojčení malých bábätiek

Velke dojca

Neprečítaný príspevokod KatkaC » 02 Sep 2011, 16:41

Ahojte, chcela by som sa spytat, ci moze byt plne dojcene dieta v buducnosti problemy s nadvahou resp. ci treba nejak obmedzovat - sledovat viacej kedy je dieta dojcene. Syn ma 3 a pol mesiaca 69cm a vazi 9kg. Dakujem velmi pekne.
KatkaC
 
Príspevky: 4
Registrovaný: 02 Sep 2011, 16:39

Re: Velke dojca

Neprečítaný príspevokod vejula » 02 Sep 2011, 18:26

tak ja ti neporadim laktačne určite budu vedieť. A vy ste z manželom aky? nemože to mať dedične že je proste väčši? Ja neviem či pri takych malych deťoch može byť nejaka porucha štitnej žlazy alebo čo, fakt neviem, čo vam na to povedala decka lekarka?
Obrázok užívateľa
vejula
 
Príspevky: 841
Registrovaný: 29 Máj 2011, 10:14
Bydlisko: žilina
Počet detí: 0
1. dieťa: Dominik
Rokov: 13 rokov, 11 mesiacov, 20 dní
2. dieťa: kristinka
Rokov: 11 rokov, 4 mesiace, 25 dní
Môj status: nieje nič krajšie ako byť mamičkou

Re: Velke dojca

Neprečítaný príspevokod luludi » 02 Sep 2011, 19:15

KatkaC: urcite nie... pisem ti miery mojho dietatka: 3 mesiac: 7200g a 64 cm, 4 mesiac: 8440 g a 66 cm, 5 mesiac: 9300 g a 71 cm, v roku 12 250 g a cca 80 cm :)
Obrázok užívateľa
luludi
 
Príspevky: 274
Registrovaný: 22 Mar 2011, 10:01
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1
1. dieťa: Richard
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 18 dní
2. dieťa: Milota
Rokov: 11 rokov, 5 mesiacov, 25 dní
Môj status: Sú len dva trvalé odkazy, ktoré môžeme dať našim deťom – jedným
sú korene, druhým krídla.

Hodding S. Carter

Re: Velke dojca

Neprečítaný príspevokod KatkaC » 02 Sep 2011, 19:34

Ja aj manzel sme dost vysoki, takze predispozicia tu je. Len niekto mudry mi dal chrobaka do hlavy, ze to nie je normalne. Doktorka je spokojna :) a laktacnu sestru nemam, ale skusila som jednu kontaktovat, tak uvidime :)
KatkaC
 
Príspevky: 4
Registrovaný: 02 Sep 2011, 16:39

Re: Velke dojca

Neprečítaný príspevokod luludi » 02 Sep 2011, 19:35

KatkaC: urcite nie... pisem ti miery mojho dietatka: 3 mesiac: 7200g a 64 cm, 4 mesiac: 8440 g a 66 cm, 5 mesiac: 9300 g a 71 cm, v roku 12 250 g a cca 80 cm :)
Obrázok užívateľa
luludi
 
Príspevky: 274
Registrovaný: 22 Mar 2011, 10:01
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1
1. dieťa: Richard
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 18 dní
2. dieťa: Milota
Rokov: 11 rokov, 5 mesiacov, 25 dní
Môj status: Sú len dva trvalé odkazy, ktoré môžeme dať našim deťom – jedným
sú korene, druhým krídla.

Hodding S. Carter

Re: Velke dojca

Neprečítaný príspevokod Klemka » 02 Sep 2011, 19:35

Katka, priberanie dojčených detí by sa malo hodnotiť komplexne, bolo by dobré, keby si poslala aj iné údaje o hmotnosti, ktoré poznáš - v ktorom týždni koľko vážil. Priberanie sa potom hodnotí podľa tohto grafu http://www.who.int/childgrowth/standard ... _p_0_6.pdf, z ktorého vyplýva, že 3,5 mesačné dieťa, ktoré priberá podľa tzv. 97. percentilu môže byť v tomto veku tesne pod 9 kilami. Tvoje dieťatko je tesne nad tým, čo znamená, že by bolo dobré pozrieť sa na dojčenie spolu s človekom, ktorý vie dojčenie zodpovedne vyhodotiť, čo sú napr. poradkyne pri dojčení (zoznam nájdeš na www.mamila.sk) a vylúčiť napr. prípadnú nadprodukciu, pri ktorej dieťa môže priberať aj viac, než by možno bolo optimálne. Nadprodukciu je dobré riešiť aj kvôli iným dôvodom, nielen tomuto. Inak ale netreba dojčenie nijako obmedzovať, ani častosť prikladania ani dĺžku dojčenia, jedine v prípade, že by si s poradkyňou začala riešiť napr. tú nadprodukciu, tak sa priamo od nej dozvieš, čo by bolo vhodné upraviť.
Obezitou a inými zdravotnými problémami (napr. zvýšenými hladinami cholesterolu, menej priaznivým krvným tlakom či zhoršeným lipidovým profilom) sú ohrozené práve naopak deti, ktoré nie sú dojčené, špeciálne nie dlhodobo dojčené. Takže v tomto smere prispievaš k zdraviu synčeka práve dojčením.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Velke dojca

Neprečítaný príspevokod Klemka » 02 Sep 2011, 21:12

Katka, ospravedlňujem sa, konzultovala som situáciu s našou veľmi skúsenou poradkyňou, ktorá mi upresnila, že normálne sú aj deti nad 97. percentilom a v takom prípade je dieťa s takouto hmotnosťou normálne, dokonca ani nie také raritné (z 1000 detí má 10 takúto hmotnosť v tomto veku) a nie je to dôvod na akúkoľvek úpravu dojčenia, ani nie je treba pozrieť, či má matka nadprodukciu. Takže pokojne rob ďalej, čo robíš :)
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Velke dojca

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 02 Sep 2011, 23:18

Len tak z praxe - ja som mala prvu dcerku 3050g pri narodeni, 9kg ked mala 6mesiacov (takze 3x viac). Od 1 roka si drzala asi rok rovnaku hmotnost -10kg a aj potom priberala pomenej. Dnes ma 9 rokov, patri k tym mensim v skole ( je najmladsia a aj najmensia) a tenka ako prutik.
Tiez som zacila jedneho valibuka s mierami podobnymi vasim, samozrejme po valibukovsky dojceny, volaco mladsi od prvej dcerky a je z neho pekny sumerny chlapec, ziadna obezita, patri k vyssim. Mimochodom, dost dlho mal hlavu trochu vacsiu voci telu (hlava dost vazi), ale dnes uz uplne ok.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 20 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 13 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 14 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Velke dojca

Neprečítaný príspevokod gabika78 » 03 Sep 2011, 13:40

Myslím, že je to v poriadku a časom sa vytiahnu. Martinko má 5 mesiacov a 3 týždne a váži 9 500g :-))) Nie že by som sa netešila... ale už niekedy nevládzem. Je ťažký.
Obrázok užívateľa
gabika78
 
Príspevky: 448
Registrovaný: 15 Apr 2011, 13:54
Počet detí: 2
1. dieťa: Martinko
Rokov: 13 rokov, 16 dní
2. dieťa: Romanko
Rokov: 10 rokov, 6 mesiacov, 1 deň
Môj status: Najväčšia liečivá sila je LÁSKA

Re: Velke dojca

Neprečítaný príspevokod akdarka » 03 Sep 2011, 16:05

Môj má rok a 9400 ;-) koľko som ja preplakala, že malo priberá...ale je zdravý, má 82cm a proste vždy priberal cca 400g/mes. A to sa narodil 4245g, cize u nás strojnasobenie váhy nehrozilo do roka. Čo uz :-)
akdarka
 
Príspevky: 935
Registrovaný: 22 Mar 2011, 06:36
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 6 dní
Môj status: "Stratené je len to, čoho sa sami vzdáme."

Re: Velke dojca

Neprečítaný príspevokod gabika78 » 03 Sep 2011, 21:44

akdarka: sedliacky rozum mi hovorí, že to je úpne normálne. (Dúfam, že aj môj sedliacky rozum je zatiaľ normálny hehe)
Obrázok užívateľa
gabika78
 
Príspevky: 448
Registrovaný: 15 Apr 2011, 13:54
Počet detí: 2
1. dieťa: Martinko
Rokov: 13 rokov, 16 dní
2. dieťa: Romanko
Rokov: 10 rokov, 6 mesiacov, 1 deň
Môj status: Najväčšia liečivá sila je LÁSKA

Re: Velke dojca

Neprečítaný príspevokod KatkaC » 04 Sep 2011, 19:34

Ahojte dievcata, dakujem vsetkym. Ja sa priznam, ze ja mam pocit, ze maly je uplne v pohode a hlavne ma byt po kom velky a vysoky, ale jeden clen rodiny mal isty kometar (nemyslel to v zlom) a ja som zacala pochybovat. Ale uz som kludna, dostala som odpoved od laktacnej poradkyne http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=115 a utvrdila som sa v tom, ze pokial je dieta spokojne, usmievave, zdrave a aj pani doktorka je spokojna, vsetko je s dietatkom v poriadku :)
KatkaC
 
Príspevky: 4
Registrovaný: 02 Sep 2011, 16:39

Re: Velke dojca

Neprečítaný príspevokod Klemka » 04 Sep 2011, 19:58

Katka, veľmi ma teší, že si sa upokojila a plánuješ pokračovať v tom, čo robíš, skvelé. Toto fórum je super aj v tom, že tu dostaneš správnu podporu od mamičiek, ktoré sú presvedčené o dojčení ako o normálnej súčasti starostlivosti o bábätko, plus sem chodia aj poradkyne pri dojčení s certifikátom Mamily (sme vyznačené zeleným písmom). Verím, že tu nájdeš dobré rady aj do budúcna. Držte sa!
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Velke dojca

Neprečítaný príspevokod Klemka » 04 Sep 2011, 20:00

Akdarka, preto je také dôležité rozumieť tomu, ako priberanie dieťaťa správne vyhodnotiť. Mamičky, ktorých deti priberajú podľa nižších alebo naopak vyšších percentilov sú potom zbytočne stresované, že ich deti sú vychudnuté či naopak tučné a pritom môžu byť úplne normálne. Univerzálne pravidlo, koľko by dieťa malo kedy pribrať a koľko by malo kedy vážiť spôsobuje nutne nervozitu, pretože jeden meter neplatí na všetkých.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Velke dojca

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 04 Sep 2011, 22:02

Este ma napadlo dopisat jeden dovetok k tej mojej najstarsej dcerke, co mala 9kg v polroku, hoci naozaj nema po kom byt vacsia a preto z toho vyrastla. Totiz v case, ked som ju mala, som nastastie vedela aspon to, ze dojcit treba na poziadanie a ziadne flase a cumliky. To som presne dodrziavala, snad kazdych 20minut.
Ale vtedy som nevedela, ze dietatko ma spinkat s mamickou a cez den je jej najlepsie tiez pri mamicke - v satke, bola ako inak v postielke a v kociariku. Kedze patri k tym, co svoje dosiahnu za kazdu cenu (to je vsak tiez pochybne, ci to nevzniklo tym, ze nebola stale pri mne) tak sa neustale hlasila. Ano, uhadli ste, skoncila vzdy na prsniku. A v noci bola hore aspon 5x - dnes uz tiez viem, ze je to preto, lebo som ju vzdy prekladala do postielky - hoci tesne pri mojej posteli. Ulavu som konecne pocitila od polroka, ked som zacala pouzivat turisticky nosic na chrbat (ale neda sa vobec porovnat s babyvakom ci satkou - lebo bol na chrbte, nepohodlny a nevidela mi do tvare). Takze to vacsie priberanie si myslim, ze bolo sposobene prave tymto. Dnes si mnohokrat poviem, ze take a take spravanie ma na svedomi nenosenie babatka, ale s tym uz nic neurobim. A o co jednoduchsie to bolo potom s vakom pri druhych dvoch.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 20 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 13 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 14 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Velke dojca

Neprečítaný príspevokod estterka » 05 Sep 2011, 18:59

neviem co na to povedia laktacne poradkyne,ale ja mam tiez velke dieta,ako 10 mesacna mala 12 kil. a lekarka mi stale vysvetluje,ze je uplne iny tuk ten co sa tvori z materskeho mlieka ako ten,co sa tvori neskor z normalnej stravy. tento tuk nema nic spolocne s neskorsou obezitou. viem ze mi to vysvetlovala pri nprilezitosti,ked mi niekde nejaka zdravotna sestra povedala,ze si mam davat pozor,aby nechytila kvoly tucnote cukrovku,ze to teda nema s dojcenym dietatom vobec nic spolocne.
estterka
 
Príspevky: 555
Registrovaný: 24 Mar 2011, 08:57
Počet detí: 1
1. dieťa: Hannah
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 6 dní

Re: Velke dojca

Neprečítaný príspevokod KatkaC » 05 Sep 2011, 19:20

Klemka a Janka a aj ostatne dievcata, este raz velmi pekne dakujem. Ak mozem, tak mam este jednu otazku na vas mile poradkyne :) Co si myslite o uspavani maleho na prsniku? Maly mi zaspi iba tak, ale mne to nejak nevadi, skor mam z toho radost, len sa obavam, ze ak by som chcela niekam vypadnut, tak bude potom problem.
Janka, maleho by som rada nosila na sebe, ale doslova neznasa akykolvek nosic. Skusali sme skoro vsetko, ale nic. Mozno mu bolo prislis teplo, tak budem opat skusat, ked bude trochu chladnejsie. Inaksie je to mega (klop klop na drevo) dobre babo, place len vynimocne a spi celu noc :)
KatkaC
 
Príspevky: 4
Registrovaný: 02 Sep 2011, 16:39

Re: Velke dojca

Neprečítaný príspevokod Klemka » 05 Sep 2011, 19:44

Katka, uspávanie dieťaťa pri dojčení je jednou z dôležitých funkcií dojčenia a uchovanie čo najväčšieho množstva prirodzených funkcií dojčenia je jednou z podmienok, aby dojčenie mohlo vydržať z dlhodobého hľadiska. Čím viac ho zredukujeme len na príjem potravy, tým vyššie riziko predčasného odstavenia dieťaťa. Monotónne satie naprázdno je pre dieťa upokojujúce, nie je nič čudné ani nenormálne, ak pri ňom dieťa zaspí. Nie je dokonca nič nenormálne ani na tom, ak dieťa bez prsníka v ústach nedokáže nielen zaspať, ale ani spať - v zmysle, že keď matka prsník vytiahne z pusky, tak sa dieťa okamžite budí.
Píšeš, že malý odmieta nosič, skúšala si viazať si opatrne, pomaly šatku počas dojčenia? Mnohé deti sa takto dajú naviazať a s inštruktážou skúsenej šatkárky sa postupne darí úspešne nosiť. Takto by Ti odpadol stres z toho, že ho potrebuješ uspávať na prsníku a si kvôli tomu obmedzovaná. S bábätkom na prsku sa v šatke dá robiť takmer čokoľvek, na Tvojom mieste by som to aspoň vyskúšala.

Estterka, v hmotnosti rovnako ako vo výške je normálne byť priemerný ale rovnako normálne je byť nízky alebo vysoký. Pri bábätku, zvlášť ak ide o dojčené dieťa toto skutočne netreba riešiť. Dojčené deti nemávajú častejšie obezitu, práve naopak, častejšie obezitou trpia deti, ktoré dojčené nie sú.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Velke dojca

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 05 Sep 2011, 21:56

KatkaC, ak potrebujes niekam vypadnut, kludne vezmi maleho so sebou. Uplne idealne by bolo, keby sa ti to podari s tym nosicom. V tomto veku by som uz skusala MeiTai, ci Manducu - je tam pevnejsie napasovany a rychlejsie sa ukludni (pozri temy o noseni). Dobre je ako Klemka pisala s prsnikom v pusine a hned potom vyrazit na cestu. Monotonny pohyb babatko vacsinou rychlo ukludni.
Dietatko v tomto veku je este prakticky tvojou sucastou. Pokial nejdes zrovna na hlucnu zafajcenu diskoteku, ale s kamoskami do cukrarne alebo do kina a hoci by si mala prist neskoro v noci - vsade mu bude s tebou dobre. Ak bude potrebovat, tak si pospi, v najhorsom dohoni na dalsi den. Aj ty budes moct ostat tak dlho ako budes chciet, lebo nebudes nervozna, co je s malym. To, ze mame deticky, nas neodtrha od zivota, jednoducho zime spolu s nimi - ist pre starsie do skolky, na postu, na rodicovske zdruzenie, s kamoskami von... vsade tam mozme ist predsa s babom. Dojcit sa da vsade, mne sa podarilo i v jaskyni i na schodzi rodicov. Babyvak vsetko zabezpecil :-).
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 20 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 13 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 14 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Velke dojca

Neprečítaný príspevokod estterka » 05 Sep 2011, 23:06

klemka,na to,ze sa narodila skor ako mala,priberala fakt dost,boli mesiace,ked pribrala dve kila. ale lekarka to nikdz neriesila,ona sa tesila,ze takto super pribera len dojcene dieta. aj na gran canarii,ked sme vosli do ordinacie nefrologicky tak ochkali nad nou,ze dojcene dieta a ako dlho len vylucne dojcene. skor ludia su blbci,doslova..jedna zenska raz sa nakloknila do kocika a zacala na malu krtochkat a proste maju blbe pripomienky,ale snazim sa nevsimat si to.
katka,deticky sa niekedy spravaju uplne inak ked su bez nas ako s nami. napriklad nasa zaspava pri mne vylucne len na prsniku,ale stalo sa velakrat,ze muz ju drzal na rukach a zaspala tak..alebo sa hraju a zrazu ticho v izbe a obaja spia :D
estterka
 
Príspevky: 555
Registrovaný: 24 Mar 2011, 08:57
Počet detí: 1
1. dieťa: Hannah
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 6 dní

Re: Velke dojca

Neprečítaný príspevokod lenkaa » 06 Sep 2011, 13:43

JankaMich píše:Dietatko v tomto veku je este prakticky tvojou sucastou. Pokial nejdes zrovna na hlucnu zafajcenu diskoteku, ale s kamoskami do cukrarne alebo do kina a hoci by si mala prist neskoro v noci - vsade mu bude s tebou dobre..


Do kina? To fakt? :) Ja som chcela ist s malym do Amfika cez leto, ale bala som sa hluku. Navyse, ked si s nim v satke sadnem, tak sa mu to moc nepaci. Takze by som musela cely film stat. To statie mi vsak, az tak neprekaza. Este premietaju v tom amfiku tento mesiac. Tak by som to aj skusila... Boli ste niektora s babatkom v satke v kine? :)
lenkaa
 
Príspevky: 340
Registrovaný: 11 Aug 2011, 11:59
Počet detí: 1
1. dieťa: syncek prvorodený
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace, 25 dní

Re: Velke dojca

Neprečítaný príspevokod tamoulik » 06 Sep 2011, 14:58

No to kino by sa hodilo aj mne...premiera 4. dielu Twilight bude v novembri a uz teraz vymyslam ako tam ist...ale tiez sediet nemozem. Ja som bola s malym, ked mal 4,5 mesiaca na jednom bretonskom koncerte na Hlavnom namesti, bol nadseny, vydrzal 1,5h a ked bol hlucnejsi, tak prso do pusy a tancovali sme do rytmu hudby.
Obrázok užívateľa
tamoulik
 
Príspevky: 497
Registrovaný: 22 Máj 2011, 22:05
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 3
1. dieťa: Tomáš
Rokov: 15 rokov, 4 mesiace, 6 dní
2. dieťa: Samuel
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 7 dní
3. dieťa: Izabela
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 28 dní
Môj status: On ne voit bien qu´avec le coeur, l´essentiel est invisible pour les yeux (A.de Saint Exupéry)

Re: Velke dojca

Neprečítaný príspevokod luciole » 06 Sep 2011, 16:35

tamoulik, zober aj fitloptu a pojde to ;-) jedine hrozi, ze si ta vsetci budu fotit do mobilov :mrgreen:
Obrázok užívateľa
luciole
 
Príspevky: 875
Registrovaný: 28 Jún 2011, 12:53
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 13 rokov, 20 dní
2. dieťa: Grétka
Rokov: 9 rokov, 7 mesiacov, 25 dní
Môj status: dojčenie je jedna z najúžasnejších vecí na materstve a na svete vôbec :)

Re: Velke dojca

Neprečítaný príspevokod lenkaa » 06 Sep 2011, 17:05

S vlastnou fitloptou si mozes narokovat zlavu na vstupne. :D Ved tvoje kreslo mozu predat niekomu inemu ;)
lenkaa
 
Príspevky: 340
Registrovaný: 11 Aug 2011, 11:59
Počet detí: 1
1. dieťa: syncek prvorodený
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace, 25 dní

Re: Velke dojca

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 06 Sep 2011, 18:49

Ano, bola som, a dokonca som cely cas sedela. AK by bolo potrebne, tak sa trochu poprechadzam. Inak nase detusky su myslim celkom zvyknute na pozadie TV a inych hlukov, a kino je to iste, len v bielom.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 20 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 13 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 14 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt


Späť na Novorodenec - 6 mesiacov

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 8 hostia

cron