chcem mliecko aspon odsavat, ale nejde to...

O dojčení malých bábätiek

chcem mliecko aspon odsavat, ale nejde to...

Neprečítaný príspevokod victoriad » 31 Aug 2011, 13:49

ahojte, chcela by som sa poradit. Mam 3tyzdnovu dcerku, od prichodu z porodnice nekojim, davame specialne UM kvoly zdravotnym problemom. Chcem si ale odsavat mliecko, lebo mam dovolene 1-2 davky MM. Moj problem je ale v tom, ze na jedno odsatie mi ide maximalne 30ml a to uz spolu z oboch prsnikov. Prsniky sa mi vobec nenalievaju, su stale makke, len niekedy rano su plnsie, dokonca ked sa zohnem, vyjde par kvapiek mliecka, ale stale odsajem rovnako, 20-30ml. Da sa nejako to mnozstvo zvysit? Uz som vyskusala aj druhu odsavacku, myslela som si ze je chyba v nej, ale asi bude chyba niekde inde ma alebo mala niektora podobny problem? Ked tu citam v roznych temach ze mamicka odsaje aj 120ml mliecka, tak len tisko zavidim
victoriad
 
Príspevky: 1
Registrovaný: 31 Aug 2011, 13:45

Re: chcem mliecko aspon odsavat, ale nejde to...

Neprečítaný príspevokod akdarka » 31 Aug 2011, 14:01

victoriad, iba zo zvedavosti - ake zdravotne problemy viedli k tomu, ze lekar ti "povolil" 1-2 davky MM.
a odsavas od narodenia malej alebo ste aj cisto dojcili? pytam sa kvoli produkcii MM lebo samozrejme ak bol nejaky utlm a neboli prsniky vyprazdnovane tak produkcia klesla. mas vo svojom okoli laktacnu poradkynu s ktorou by si riesila zvysenie produkcie? pozri na www.mamila.sk
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojci ... ho-mlieka/ tu su rady laktacnej poradkyne k odsavaniu mlieka...aku pouzivas odsavacku?
laktacne poradkyne ti poradia zachvilu viac. a zatial si pozri aspon ten link...
akdarka
 
Príspevky: 935
Registrovaný: 22 Mar 2011, 06:36
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 6 dní
Môj status: "Stratené je len to, čoho sa sami vzdáme."

Re: chcem mliecko aspon odsavat, ale nejde to...

Neprečítaný príspevokod luludi » 31 Aug 2011, 14:29

victoriad: kym sa vyjadria laktacne poradkyne,tak aspon z mojej skusenosti ti pisem, ze ja som vzdy najviac odsala, ked som si sama rukou stlacala prsnik, pri odsavani odsavackou mi niekedy trvalo aj 30 min, kym sa mliecko vobec spustilo.. :)
Obrázok užívateľa
luludi
 
Príspevky: 274
Registrovaný: 22 Mar 2011, 10:01
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1
1. dieťa: Richard
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 18 dní
2. dieťa: Milota
Rokov: 11 rokov, 5 mesiacov, 25 dní
Môj status: Sú len dva trvalé odkazy, ktoré môžeme dať našim deťom – jedným
sú korene, druhým krídla.

Hodding S. Carter

Re: chcem mliecko aspon odsavat, ale nejde to...

Neprečítaný príspevokod gabika78 » 31 Aug 2011, 15:04

Ahoj victoriad nie som síce Laktačná ale viem, že tvoje MM je najprirodzenejšie a najstráviteľnejšie pre tvoje dieťatko. Žiadne UM ho nikdy nenahradí a dokonca je viac zdraviu škodlivé ako prospešné. Určite by si mala nakontaktovať laktačnú poradkyňu ako ti radí akdarka, príp. napísať viac o probléme a počkať čo ti poradia laktačné na tejto stránke. :goodjob:
Obrázok užívateľa
gabika78
 
Príspevky: 448
Registrovaný: 15 Apr 2011, 13:54
Počet detí: 2
1. dieťa: Martinko
Rokov: 13 rokov, 16 dní
2. dieťa: Romanko
Rokov: 10 rokov, 6 mesiacov, 1 deň
Môj status: Najväčšia liečivá sila je LÁSKA

Re: chcem mliecko aspon odsavat, ale nejde to...

Neprečítaný príspevokod gabika78 » 31 Aug 2011, 15:09

jáááj a k tomu odsávaniu... ja som nikdy nič nevedela odsať. Vyskúšala som všetky možné odsávačky. Najlepšie som si vedela odsať rukou. Myslím, že dosť pomáha keby ti prsník rozťahalo bábätko. Vtedy keď sa ti spustí mlieko sa dá dobre odsať. Čo sa týka toho prázdneho pocitu, čím menej kojíš tým menej stimuluješ prsníky a budeš mať stále menej mliečka. Odsávanie môže pomôcť.. ale ja si myslím, že nie vždy. Lebo odsávačka nie sú detské ústa.. a kojenie (apoň u mňa) bolo vždy veľmi psychicky naviazané na môjho drobca. :dojcenie:
Obrázok užívateľa
gabika78
 
Príspevky: 448
Registrovaný: 15 Apr 2011, 13:54
Počet detí: 2
1. dieťa: Martinko
Rokov: 13 rokov, 16 dní
2. dieťa: Romanko
Rokov: 10 rokov, 6 mesiacov, 1 deň
Môj status: Najväčšia liečivá sila je LÁSKA

Re: chcem mliecko aspon odsavat, ale nejde to...

Neprečítaný príspevokod didulka » 31 Aug 2011, 15:11

Tiez nie som laktacna, ale z vlastnej skusenosti... Ziadnou odsavackou som neodsala viac ako par kvapiek. Ked som bola donutena okolnostami, tak som skusila odsavat rucne a islo to ovela lepsie. Niekde som nasla video ako na to, ako to mam stlacat a pomohlo.
Obrázok užívateľa
didulka
 
Príspevky: 475
Registrovaný: 22 Mar 2011, 12:13
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1

Re: chcem mliecko aspon odsavat, ale nejde to...

Neprečítaný príspevokod Klemka » 31 Aug 2011, 15:49

Victoriad, čisto k otázke, ktorá Ťa zaujíma - odsávanie ide väčšinou ľahšie v predklone, po masáži medzi lopatkami, zdá sa byť efektívnejšie odsávať častejšie (napr. každú hodinu) kratšiu dobu (napr. 10 minút), pri odsávaní niektorám matkám pomáha pachová stimulácia - ovoniavať bábätko alebo nejakú jeho vec, pozerať sa naňho, či na jeho fotku. Bolo by možno dobré pokúsiť sa o ručné odstrekovanie MM, poradkyňa pri dojčení Ti môže pomôcť ukázať ako na to, ručné odstrekovanie býva väčšinou efektívnejšie než odsávačka. Poradkyňa Ti okrem toho môže odporučiť overené prostriedky pre účinné zvyšovanie tvorby mlieka, ktoré Ti môžu pomôcť udržať tvorbu mlieka napriek tomu, že odsávanie nie je také účinné ako dojčenie, a to aj niekoľko mesiacov, prípadne aj dlhšie.
Rada by som však spomenula aj to, že nakoľko z Tvojej otázky nie je jasné, prečo máš "dovolené" len dve dávky MM, že aj mnohé reálne kontraindikácie dojčenia - napr. galaktozémia bábätka, v skutočnosti nie je nutné riešiť odstavením, takže by bolo dobré vôbec sa pozrieť na to, či skutočne dieťa nemôže byť výlučne kŕmené materským mliekom. A ak by to skutočne bolo tak, že dieťa môže byť kŕmené len MM, čo je podľa mňa vysoko pravdepodobné, mnohé situácie, kedy sa u nás dojčenie neodporúča, napr. choroba či liečba matky a pod. sú v skutočnosti omnoho menej rizikové, ak pri nich matka v dojčení pokračuje než ak je dieťa predčasne odstavené a potom je pre Teba užitočné vedieť aj to, že ešte vôbec nie je neskoro sa pokúsiť vrátiť dieťa na prsník a obnoviť dojčenie, hoci to bude stáť veľa úsilia a je pre to nevyhnutná opakovaná spolupráca s poradkyňou. Stojí to za to, drvivá väčšina bábätiek sa pri správnych postupoch prisaje a je úžasné vidieť, ako sa to mamičkám darí. V Trnave máme teraz takú menšiu epidémiu neprisávajúcich sa bábätiek, všetky sa "mojim" mamičkám prisali, stojí za to sa o to pokúsiť, šanca, že sa to podarí je veľmi vysoká.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: chcem mliecko aspon odsavat, ale nejde to...

Neprečítaný príspevokod Klemka » 31 Aug 2011, 15:50

Joj - a mimochodom - 30 ml je slušný výkon, vôbec to nie je málo! :goodjob:
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: chcem mliecko aspon odsavat, ale nejde to...

Neprečítaný príspevokod didulka » 31 Aug 2011, 16:20

Klemka ma pravdu. Este nie je neskoro vratit tvoje babo na prso. Mam kamosku, ktora od narodenia maleho nikdy nemala na prse, lebo sa nechcel prisat. Krmila ho odsatym mliekom flaskou. Bola stale vycerpana, lebo len odsavala a krmila. Postupne mala mlieka malo, tak zacala prikrmovat UM. Stale som jej hovorila, ze by mala zavolat nejaku laktacnu. Ked sa mi jedneho dna zase stazovala, ako uz nevladze cele dni a noci odsavat, bola pri nas este jedna moja kamoska a presvedcila ju, aby zavolala laktacnu. Este v ten den k nej prisla, zobrala maleho, chytila jej prso a on zacal papat. Ked mi to kamoska hovorila, tak plakala od stastia. Ako sprosta sa tusim 6 alebo 7 mesiacov trapila odsavanim.
Vsetky odsavajuce mamy obdivujem. Neviem, ci by som to pri vsetkej starostlivosti o dieta a domacnost zvladla.
Obrázok užívateľa
didulka
 
Príspevky: 475
Registrovaný: 22 Mar 2011, 12:13
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1

Re: chcem mliecko aspon odsavat, ale nejde to...

Neprečítaný príspevokod Klemka » 31 Aug 2011, 16:23

Didulka, pri odhodlaní mamičky a dodržiavaní postupov, ktoré máme pre neprisávajúce sa bábätko, nie je stratené pokúsiť sa aj o dojčenie adoptované dieťaťa, ktoré nikdy dojčené nebolo. Viem dokonca o 14. mesačnom adoptovanom dieťaťi, ktoré sa podarilo začať dojčiť. To už je ale aj vysoká škola poradenstva, chce to aj šikovnú a skúsenú poradkyňu.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: chcem mliecko aspon odsavat, ale nejde to...

Neprečítaný príspevokod didulka » 31 Aug 2011, 16:32

Viem... To vzdy tvrdim kazdej, ktora mi tvrdi, ze nie kazda matka moze dojcit. Ked moze dojcit zena, ktora dieta neporodila, tak moze naozaj kazda. :-)
Dojcenie je podla mna hlavne o psychike.
Obrázok užívateľa
didulka
 
Príspevky: 475
Registrovaný: 22 Mar 2011, 12:13
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1

Re: chcem mliecko aspon odsavat, ale nejde to...

Neprečítaný príspevokod didulka » 31 Aug 2011, 16:38

Teraz ma napadlo... Su aj deti, ktore sa nepodari dojcit. Tetka cvici deti Vojtovku a chodi aj na oddelenie patologickych novorodencov. Ze sa stava, ze sa dieta narodi bez cicacieho reflexu. Ale to je uz o inom.
Obrázok užívateľa
didulka
 
Príspevky: 475
Registrovaný: 22 Mar 2011, 12:13
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1

Re: chcem mliecko aspon odsavat, ale nejde to...

Neprečítaný príspevokod Klemka » 31 Aug 2011, 16:54

Victoriad, po zhliadnutí Tvojej otázky na inom fóre:
- obráť sa prosím na niektoré z poradkýň zo zoznamu www.mamila.sk, konkrétne Ti z Martina neviem koho odporučiť, z neďalekého Ružomberka viem odporučiť našu výbornú poradkyňu Dominiku Senkovú, ktorá je skúsenou dlhoročnou poradkňou, obetavou, ľudskou, veľmi príjemnou a k tomu je aj lekárka, takže budeš mať možno ešte profesionálnejší pocit
- dieťa može byť dojčené, toto nie je dôvod na podávanie UM a "dovolenie" 2 dávok MM (ako keby MM bolo horšie než UM), dokonca pri refluxe by malo byť dojčené, MM pri refluxe neškodí, UM škodiť môže, aj zahustené
- chápem úplne stres z toho, že dieťa skončilo na infúziách, ale to nebolo "z Tvojho mlieka", "z Tvojho dojčenia", ale z nášho, pre mňa nepochopiteľného, systému, v ktorom najskôr matke prvé dni po pôrode hádžeme v oblasti dojčenia pod nohy jedno poleno po druhom a potom ju pustíme samu v pohode domov s dieťaťom, ktoré nikto poriadne nevidel pri dojčení a ktoré, ak jeho matka nemá nadprodukciu, pri pokazenom spôsobe prisávania nie je schopné pri dojčení získavať dostatok mlieka a necháme na nej, nech posúdi, či má dieťa dostatočnú výživu, pritom to nemá odkiaľ vedieť.
Poradkyňa Ti môže pomôcť bábätko vrátiť na prsník a ak sa bude prisávať, ukáže Ti ako na prsníku rozlíšiť pitie od satia naprázdno a pomôže Ti, aby si vedela posúdiť, či je toho pitia dostatok. Váženie pred a po dojčení Ti nepodá žiadnu relevantnú informáciu. Dojčenie sa dá zodpovedne posúdiť tak, aby človek vedel, či dieťatko vypilo dosť aj bez čiselného údaju o množstve vypitého či naváženého mlieka a netreba len hádať a možno ohrozovať dieťatko nedostatočnm príjmom potravy. A navyše - v Tvojom prípade po troch týždňoch nedojčenia bude potrebné dočasne, kým spoločne s poradkyňou zvýšite tvorbu mlieka, kŕmiť na prsníku odsatým MM a UM (postupne sa bude dať znižovať množstvo UM), takže budeš aj tak vedieť, že dieťatko vypilo dosť a nebudeš sa musieť stresovať, či sa tá desivá situácia nezopakuje.
Pri dojčení bábätka Ti poradkyňa dokáže pomôcť s dojčením v tzv. priečnej polohe, pri ktorom sa najlepšie dosahuje správne asymetrické prisatie, ktoré nielenže umožňuje dieťaťu, aby z prsníka získavalo mlieko, ale navyše chráni bradavku matky a tak sa nedostavia bolesti či iné komplikácie ako zablokovanie mliekovodov či zápal prsníka.
Poradkyňa Ťa okrem toho naučí aj ďalšie znaky dostatočného príjmu mlieka pri dojčení - ako by malo vyzerať cikanie, kakanie a priberanie bábätka. Nie je to z Tvojich odpovedí jasné, ale ak má dcérka aj nejaké zdravotné problémy, priberanie môže byť slabšie, jednoducho preto, že časť energie spotrebuje aj na boj s chorobou. Veď to je v podstate prapôvodný dôvod, pre ktorý sa priberanie sleduje, pretože je to ukazovateľ dobrého zdravia. A ak ukazovateľ ukazuje, že zdravie nie je OK, neriešime ukazovateľ, ale zdravie...
Ak by sa poradkyni nepodarilo pomôcť Ti hneď s prisatím, odporučí Ti techniky, ako bábätko prilákať časom k prsníku, ako dotedy zvyšovať tvorbu mlieka a ako kŕmiť bábätko alternatívne, nie fľašou. Takže zase budeš presne vedieť, či je príjem mliečka dostatočný.
- ešte jedna vec - zápal prsníka nevzniká tým, že v prsníku sa zapáli neodsávané mlieko, vznik zápalu alebo zablokovaného mliekovodu má iný pôvod a ak by sa Ti také niečo stalo, znova je lepšie to riešiť s poradkyňou
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: chcem mliecko aspon odsavat, ale nejde to...

Neprečítaný príspevokod Klemka » 31 Aug 2011, 17:00

Didulka, či sa dieťa môže narodiť bez sacieho reflexu som ešte nepočula, každopádne sú ženy, ktoré dojčiť nesmú, napr. také, ktoré sú po operácii prsníka, pri ktorom sa im preseknú mliekovody a niektoré sa už nespoja správne s druhým koncom, takáto žena pri tvorbe mlieka v mieste prerušeného mliekovodu dostane klasické symptómy retencie - horúčka, bolesť, únava, vyčerpanie a nie je možné jej pomôcť, musí prestať dojčiť aj odsávať, jednoducho nesmie mať laktáciu rozvinutú, ale sú aj učité zriedkavo sa vyskytujúce kontraindikácie dojčenia, zo strany bábätka alebo matky. Naozaj nemôže dojčiť každá žena, ale fakt je, že u nás mnohé ženy "nemôžu" dojčiť najmä preto, že im to dojčenie zásahmi v podstate znemožníme a pokrútená spoločenská norma kultu umelej výživy robí tiež svoje.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: chcem mliecko aspon odsavat, ale nejde to...

Neprečítaný príspevokod didulka » 01 Sep 2011, 13:30

Bohuzial rodia sa aj take. Ked som bola s malou hospitalizovana, tak chodila cvicit na patologickych novorodencov take babo. Ze ani svaly na tvari neovladalo. Vtedy mi hovorila, ze sa tlacia na hlave rozne body, aby sa aktivovali niektore svaly. Pisem ako hotentot. :-)
Ale takych deti je nastastie asi tak malo ako zien, ktore nemozu dojcit z pricin, ktore si napisala.

Victoriad takze tvoje babo ma reflux? Dcera mojej kamosky ma tiez reflux, ze ju budu musiet aj operovat(maju to v rodine). A dcerku dojci. Len to ma zlozitejsie. Da ju na cecok, odpoji, da odgrgnut a takto ju dojci aj hodinu. Obcas sa jej aj tak pogrca. Skusali aj UM pre deti s refluxom a nepomahalo, tak sa na to vykaslali.
Obrázok užívateľa
didulka
 
Príspevky: 475
Registrovaný: 22 Mar 2011, 12:13
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1

Re: chcem mliecko aspon odsavat, ale nejde to...

Neprečítaný príspevokod vejula » 01 Sep 2011, 20:02

zda sa že victoriad sa nejako odmlčala :-/ snad je všetko ok
Obrázok užívateľa
vejula
 
Príspevky: 841
Registrovaný: 29 Máj 2011, 10:14
Bydlisko: žilina
Počet detí: 0
1. dieťa: Dominik
Rokov: 13 rokov, 11 mesiacov, 20 dní
2. dieťa: kristinka
Rokov: 11 rokov, 4 mesiace, 25 dní
Môj status: nieje nič krajšie ako byť mamičkou


Späť na Novorodenec - 6 mesiacov

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 7 hostia

cron