zle prisatie

O dojčení malých bábätiek

Re: zle prisatie

Neprečítaný príspevokod lenkaa » 29 Aug 2011, 13:09

Beatrixi píše:Lenkaa dakujem za tvoj vycerpavajuci prispevok, ako vidim viacere sme tu s problemami. ja som zacala davat umele s domnenim ze je hladna, ale tiez si myslim, ze keby bola az taka hladna, tak to stiahne jedna radost. len mne sa jej to velmi nedari dat cez tu cievku, tak som uz dala aj flasu. teraz som vo faze ked som si povedala, ze budem dojcit ako nam to vyhovuje, kaslem na predpisane polohy, budem to skusat tak, aby hlavne pila, LP necham pre niekoho ineho :) a budem sa riadit mojim instinktom, poradnu mame 7.9 potom uvidim kolko pribrala a rozhodnem sa co dalej. keby bolo najhorsie dam UM. urcite nebudem zla matka, ked ju budem dokrmovat.
Inak to odsavanie vycerpava aj mna, hlavne ked si odsajem tak malo. urcite sa mi nechce zvysovat produkciu tym, ze budem odsavat a v noci urcite nie, ked som rada, ze sa chvilu vyspim a hlavne nemyslim na mlieko a dojcenie.


Ani mne to neislo moc dobre cez cievku. Bola to hotova maturita :? Zo zaciatku mi musel flasu s cievkov drzat muzik. Stavalo sa mi, ze som si prilozila maleho a nic mu cez cievku neislo a manipulacia celkovo nebola jednoducha. Nakoniec som to urobila tak, ze maleho som dala na paperovy vankus a flasu s cievkov som polozila vedla hlavicky. Na vankusi nam to islo najlepsie. Pocula som, ze niektore mamicky si na kojenie davali muzove kosele, kt. maju vrecko vo vyske prs a davali si flasku do toho vrecka. No to sa u nas neosvedcilo koli tomu, ze sa mi zdala cievka moc kratka. Zato tu na fore dala JankaMich foto doma vyrobeneho suplementora zo zuvaciek vdaka kt. by mala byt cievka dlhsia a teda manupilacia by mohla byt jednoduchsia. viewtopic.php?f=4&t=325
Inak dufam, ze to uz ani nebudes potrebovat, ako som citala, tak ste tusim vcera boli bez prikrmu. ;)
Inac ta tvoja malicka je fakt rozkosnaaa. A tie vlasy! Uz teraz moze robit reklamu na sampon :D
lenkaa
 
Príspevky: 340
Registrovaný: 11 Aug 2011, 11:59
Počet detí: 1
1. dieťa: syncek prvorodený
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace, 24 dní

Re: zle prisatie

Neprečítaný príspevokod Beatrixi » 30 Aug 2011, 10:59

Lenkaa dakujem, no tymi vlasmi vzbudzujeme vsade pozornost. Aj vcera sme sa len kojili, tak hadam to poide len k lepsiemu :)
Obrázok užívateľa
Beatrixi
 
Príspevky: 51
Registrovaný: 16 Aug 2011, 16:28
Bydlisko: BA Karlovka
Počet detí: 2
1. dieťa: Samuel
Rokov: 17 rokov, 3 mesiace, 25 dní
2. dieťa: Evka
Rokov: 12 rokov, 10 mesiacov

Re: zle prisatie

Neprečítaný príspevokod Beatrixi » 30 Aug 2011, 11:14

Klemka, takze tie dalsie udaje:
porodna hmotnost 4220g, 52 cm
S porodnice sme odchadzali mali sme 3930g, to bola vaha asi 3 den zivota
5 tyzden 4830g
11 tyzden 5680g
to su udaje z poradne,viac ich nemam, sice mam doma vahu, ale ta digitalna raz ukazuje tak, raz tak a vobec sa mi nezhodovala z vahou u doktorky. Dalsiu poradnu mame buduci tyzden, tak som sama zvedava ako na tom budeme.
Obrázok užívateľa
Beatrixi
 
Príspevky: 51
Registrovaný: 16 Aug 2011, 16:28
Bydlisko: BA Karlovka
Počet detí: 2
1. dieťa: Samuel
Rokov: 17 rokov, 3 mesiace, 25 dní
2. dieťa: Evka
Rokov: 12 rokov, 10 mesiacov

Re: zle prisatie

Neprečítaný príspevokod akdarka » 30 Aug 2011, 11:17

beatrixi, moj maly sa narodil 4245g a teraz v roku ma cca 9300g - u nas ziadne strojnasobenie vahy...vzdy priberal len 400g/mesiac nech som robila cokolvek :-)
akdarka
 
Príspevky: 935
Registrovaný: 22 Mar 2011, 06:36
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 5 dní
Môj status: "Stratené je len to, čoho sa sami vzdáme."

Re: zle prisatie

Neprečítaný príspevokod Klemka » 30 Aug 2011, 12:29

Beatrixi, tých údajov je bohužiaľ stále málo :( Oni aj tak tie percentilové grafy dokážú len tak doťuknúť celkový obraz o dostatočnom príjme MM plus o celkovom zdraví bábätka, ale prakticky z dvoch údajov (pôrodná hmotnosť je vždy dosť zavádzajúca), viem povedať len toľko, že je dôležitejšie sa teraz zamerať na dojčenie a hodnotiť výdatnosť dojčenia podľa toho, čo dieťa robí na prsníku, ako dlho pije, ako to pitie vyzerá atď. Ja by som sa rada vyjadrila aj k príspevkom, ktoré si sem doteraz napísala, len je to všetko také zamotané, veľmi ťažko sa to bez osobnej návštevy dá zhodnotiť, určite potrebuješ osobnú pomoc a je mi ľúto, že v tom ani po opakovaných náštevách poradkýň nemáš jasnejšie :( Pri poradenstve by si sa mala jasne naučiť rozlíšiť, čo dieťa na prsníku robí - rozlíšiť satie naprázdno od pitia a následne vedieť posúdiť, či toho pitia bolo dosť. S polohou sa v tomto veku bábätka už ťažko pracuje a takisto prisatie už nemusí byť jednoduché zlepšiť. Preto je podstatné vyhodnotiť dojčenie ako také - či sú dojčenia celkovo dostatočne výdatné. Ak by sa zistilo, že nie sú, je možné okrem pokusov o úpravu techniky dojčenia, pracovať aj na samotnej tvorbe mlieka. Odsávanie väčšinu mamičiek výrazne vyčerpáva a stresuje. Preto by v takom prípade bolo pravdepodobne lepšie riešenie zaobstarať si kapsule senovky gréckej a benediktu lekárskeho alebo domperidón na zvyšovanie tvorby mlieka a popri tom spolu s poradkyňou ďalej pracovať na prisávaní a používať techniku stláčania prsníka, aby dieťa prsník lepšie "vyprázdnilo". Držím Ti veľmi palce, verím tomu, že to je náročné a už máš toho plné zuby. Možno aj v tomto fóre nájdeš potrebnú podporu, aby si ešte zabojovala.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: zle prisatie

Neprečítaný príspevokod Beatrixi » 30 Aug 2011, 12:54

Klemka, aj tak dakujem, inak domperidon beriem uz 6 tyzden, senovku a benedikt uz nechcem, bylinkam velmi neverim. Senovku pisali, ze semena boli napadnute E.coli, to riskovat nebudem. Inak vsetko mam nastudovane,viem kedy mala pije, puazy v brade vidim ked su . Uz som sa rozhodla, budem to uz riesit bez LP, pardon, ale budem verit sebe a materinskemu instinktu. Ked bude treba dam UM z flase a bude, dost bolo stresu okolo kojenia, ked to nepoide, tak to nepoide, netreba nic silit. Pre laktaciu robim, si myslim maximum. Viac sa mi uz nechce, proste ako som pisala, prestavam to riesit a ked mlieka nebude, dam nahradu a vobec sa za to hanbit nebudem. nebudem o nic horsia matka ako tie co koja do 3 rokov, mimochodom toho som neni zastancom. Asi tak. Ale aj tak dakujem vam vsetkym za podporu.
:D
Obrázok užívateľa
Beatrixi
 
Príspevky: 51
Registrovaný: 16 Aug 2011, 16:28
Bydlisko: BA Karlovka
Počet detí: 2
1. dieťa: Samuel
Rokov: 17 rokov, 3 mesiace, 25 dní
2. dieťa: Evka
Rokov: 12 rokov, 10 mesiacov

Re: zle prisatie

Neprečítaný príspevokod Bibiq » 30 Aug 2011, 13:30

Beatrixi,vsetko je vecou postoja a sebadovery...myslim,ze tebe to pekne pojde a budete pekne priberat,bez stresu a pripadnych vycitiek co este by sa dalo zlepsit...ja som tiez do takeho stadia dosla a pekne sa dalej kojime,mala mi pribera a nieje to uz kilo mesacne,ale je zdrava,spokojna a ja tiez...ine neriesim,domperidon vysadzam a vsetko ok...
Drzim palce!a ozvi sa z casu na cas co a ako :-)
Obrázok užívateľa
Bibiq
 
Príspevky: 322
Registrovaný: 22 Máj 2011, 19:59
Bydlisko: doteraz Krompachy-odteraz Bratislava-Dubravka
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáš
Rokov: 22 rokov, 2 mesiace, 2 dni
2. dieťa: Melánia
Rokov: 12 rokov, 10 mesiacov, 26 dní
Môj status: NEVZDAVAT SA!

Re: zle prisatie

Neprečítaný príspevokod vejula » 30 Aug 2011, 14:18

Beatrixi a ako vam to ide aky ste mali včerajšok? Dalo sa???? Jasne že nebud zdeptana o tom predsa dojčenie nieje... Držim vam prsty a verim že to zvladnete a ked nieč aspon budeš vedieť že si urobila maximum. Nechcem vyzerať že to berem nejako na lahku vahu, ale mne pride že ty si tak zodpovedna mamina že robiš fakt všetko pre svoje detičky a preto myslim že nikto tu nebude mať pravo povedať krive slovo na teba. Mas moj obdiv ako bojuješ a silno na teba myslim aby ste to zvladli.
Obrázok užívateľa
vejula
 
Príspevky: 841
Registrovaný: 29 Máj 2011, 10:14
Bydlisko: žilina
Počet detí: 0
1. dieťa: Dominik
Rokov: 13 rokov, 11 mesiacov, 19 dní
2. dieťa: kristinka
Rokov: 11 rokov, 4 mesiace, 24 dní
Môj status: nieje nič krajšie ako byť mamičkou

Re: zle prisatie

Neprečítaný príspevokod Beatrixi » 30 Aug 2011, 20:53

Ved to, ono to kojenie je vecou aj hlavicky, ja som osoba, co vsetko riesi a niekedy to az prepisknem ako teraz.Tym ze som pri prvom "zlyhala" o to viac som chcela uspiet teraz. A este moja jedna velka vada, som dost pesimista, ale uz som sa naladila na optimistickejsiu notu. Teraz sa kojime uz 3 den bez dokrmovania. Domperidon chcem aj ja zacat vysadzat, necham to na prirodzeny priebeh a mozno to poide lepsie. Urcite sa ozvem, cloveku dobre padne podpora aj od ostatnych. Dost mi to pomaha, vedomie, ze nie som v tom sama :) .
Obrázok užívateľa
Beatrixi
 
Príspevky: 51
Registrovaný: 16 Aug 2011, 16:28
Bydlisko: BA Karlovka
Počet detí: 2
1. dieťa: Samuel
Rokov: 17 rokov, 3 mesiace, 25 dní
2. dieťa: Evka
Rokov: 12 rokov, 10 mesiacov

Re: zle prisatie

Neprečítaný príspevokod Bibiq » 30 Aug 2011, 22:33

Mas nadherne deticky,Samko mi pripomina mojho Tomasa,drzim palce! :-)
Obrázok užívateľa
Bibiq
 
Príspevky: 322
Registrovaný: 22 Máj 2011, 19:59
Bydlisko: doteraz Krompachy-odteraz Bratislava-Dubravka
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáš
Rokov: 22 rokov, 2 mesiace, 2 dni
2. dieťa: Melánia
Rokov: 12 rokov, 10 mesiacov, 26 dní
Môj status: NEVZDAVAT SA!

Re: zle prisatie

Neprečítaný príspevokod Beatrixi » 07 Sep 2011, 15:10

Podavam hlasenie, vyse tyzdna sa len kojime, 3 dni je to zase trosku horsie, mala sa vrti na prsniku aj toho mliecka mam pocit je zas menej, cez den malo spi, aj v noci sa casto budi. Dnes sme boli na poradni za 4 tyzdne pribrala 660g, doktorka povedala, ze staci. Nechapem, preco u nas su dni ked je to dobre, prsniky citim naliate, mala celkom pekne pije a potom pridu dni ked je to zas horsie, mala da 3-4 glgy, odpoji sa, potom zase 3-4 glgy, no je to na nervy aj je taka nekludnejsia, stale mrnka. Dost mi aj slini, dufam, ze jej nepoidu uz zuby, maly mal prvy zub ked mal 4 a pol mesiaca, zeby ho prekonala.
Obrázok užívateľa
Beatrixi
 
Príspevky: 51
Registrovaný: 16 Aug 2011, 16:28
Bydlisko: BA Karlovka
Počet detí: 2
1. dieťa: Samuel
Rokov: 17 rokov, 3 mesiace, 25 dní
2. dieťa: Evka
Rokov: 12 rokov, 10 mesiacov

Re: zle prisatie

Neprečítaný príspevokod lenkaa » 07 Sep 2011, 15:51

Beatrixi, dnes som na vas myslela. Gratulujem k peknemu prirastku na vahe! My sme mali tiez kazdy den iny. Mam pocit, ze to je normalne. Ani ja nejem kazdy den rovnako. Navyse daky cas potrva, kym sa ti produkcia mliecka ustali. S malou to bude rovnako. Ak budes dojcit na poziadanie aj nadalej a budes jej nukat psnik kedykolvek to bude vyzadovat, tak sa casom ukludni a zacne prejavovat zaujem aj o ine veci ako o tvoje prsia ;) Strasne som rada, ze mate dost mliecka! :goodjob: Uz aj pomaly vysadzas costi?
lenkaa
 
Príspevky: 340
Registrovaný: 11 Aug 2011, 11:59
Počet detí: 1
1. dieťa: syncek prvorodený
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace, 24 dní

Re: zle prisatie

Neprečítaný príspevokod Bibiq » 07 Sep 2011, 17:10

ahoj Beatrixi,to s tym vrtenim sa a slintanim je uplne normalne...ale tesim sa,ze pekne kojis a ako vidim uz si viac v pohodke...netreba sa stresovat,mliecka vzdy bude a to ze mas pocit ze je menej,treba vykompenzovat castejsim ponukanim a dopyt zvisi produkciu a vsetko bude ok...to ze mala si viac mmka a nespi tolko neni iste hladom,ale vyzaduje si uz pozornost a zaujma sa uz o okolie tak sleduje,myslim si...je fajn ze si sa ozvala :-)
Obrázok užívateľa
Bibiq
 
Príspevky: 322
Registrovaný: 22 Máj 2011, 19:59
Bydlisko: doteraz Krompachy-odteraz Bratislava-Dubravka
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáš
Rokov: 22 rokov, 2 mesiace, 2 dni
2. dieťa: Melánia
Rokov: 12 rokov, 10 mesiacov, 26 dní
Môj status: NEVZDAVAT SA!

Re: zle prisatie

Neprečítaný príspevokod Beatrixi » 08 Sep 2011, 20:48

Vie mi niekto vysvetlit, preco sa u mna striedaju a dost casto dni, ked mam mlieka urcite dost, prsniky mam plne, citim to, trva to tak 3 dni a potom to zase poklesne a prsia mam ako handricky, kedy sa to uz ustali??? Zase je to uz o dost horsie, vecer uz mala mala len par glgov, v noci sa casto budi. Preco to nemoze byt dobre aspon dva tyzdne, ved nemozem mat laktacnu krizu kazdy tyzden. Uz som myslela, ze sme dovrsili 3 mesiace a ze sa to ustali, ale nie. Mozno mam kolisavu produkciu, tak som si to nazvala. Je pravda, ze momentalne riesim synovu dochadzku do skolky, nechce tam chodit, vyplakava, takze mam celkom stres. Chodi tam uz druhy rok, ale vobec si nezvykol :((((.
Obrázok užívateľa
Beatrixi
 
Príspevky: 51
Registrovaný: 16 Aug 2011, 16:28
Bydlisko: BA Karlovka
Počet detí: 2
1. dieťa: Samuel
Rokov: 17 rokov, 3 mesiace, 25 dní
2. dieťa: Evka
Rokov: 12 rokov, 10 mesiacov

Re: zle prisatie

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 08 Sep 2011, 22:17

Ako vyzera dojcenie ked mas plne prsia a ako ked ich mas prazdne?
Mohlo by byt, ze pri prazdnejsich si pyta omnoho castejsie a castejsie aj menis strany pocas jedneho dojcenia. A zasa ked uz ich mas plnsie, tak ponukas menej - su dlhsie intervaly (ake dlhe?) a nemenis strany (to vsak samozrejme nie je nevyhnutne). Odporucala by som, aby aj pocas tych dobrych dni si ponukala mliecko co najcastejsie. Lebo ponuka tvori dopyt. Jeden klasicky problem so znizovanim tvorby je pocuvnutie doktorov, ktori odporucaju dodrziavanie 3 hodinovej pauzy bez ohladu na potreby dietata.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: zle prisatie

Neprečítaný príspevokod lenkaa » 09 Sep 2011, 12:12

Mne sa striedal pocit plnych prs a pocit placiciek az do doby, kym som nevysadila costi uplne. Teda skor tak tyzden po uplnom vysadeni. Vlastne odvtedy uz ani nemam pocit naliatych prs. Cize mne obdobie, co popisujes trvalo nieco vyse 3 a pol mesiaca. 3dni som bola ako Dolly Buster :lol: , tak som znizila davku o jedno costi. Potom boli 3 az 7 dni placky. Pomedzi to som mavala 1-2 dni neutral (ani dolly ani placicky). Az ked som bola 3 dni ako Dolly, tak som vysadila na dalsi den o dalsiu tabletku costi. Zo zaciatku ma tieto zmeny dost nervovali. Rano som nikdy nevedela, co za den moje prsia (a teda aj nas) caka. A pri plackach som este sem tam stresovala, ci ma maly dost mliecka. Tak som doverovala technike stlacania a ponukala som mu na poziadanie, na kazde mrnknutie. Nakoniec som zistila, ze jemu bolo jedno, ci su ako Dolly alebo placicky. Ku koncu vysadzania ma skor zacalo obtazovat to, ze su plne a zase som stresovala, ze preco ich mam plne. Cudovala som sa, preco neje? Tak som mu papat nukala castejsie. Obdobie s costi bolo take premenlive, takze mi zase pride uplne normalne, co opisujes. To dojcenie na poziadanie robi fakt veci aj pri nespravnon prisati. Este ma napadlo, nepouzivate dudlik? Moja znama berie costi a tiez sa jej to obmiena len u nej mam pocit, ze ma na tom velky podiel dudel. Kazdopadne ti prajem ti vela trpezlivosti a pevnych nervov.
lenkaa
 
Príspevky: 340
Registrovaný: 11 Aug 2011, 11:59
Počet detí: 1
1. dieťa: syncek prvorodený
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace, 24 dní

Re: zle prisatie

Neprečítaný príspevokod annag » 11 Sep 2011, 10:09

Beatrixi - pocit v prsníkoch nám takmer nič nehovorí o tom, či sa mliečka tvorí dostatok. Väčšina mamičiek túži po nadprodukcii, po preplnených prsníkoch. Mamička celé dni venuje svoju pozornosť práve tomu, aby tento stav dosiahla(odsáva, strieda prsníky, často dojčí). No keď svoj cieľ dosiahne, pre preplnené prsníky je to signál, že majú tvoriť menej mliečka. Lebo bábätko toľko mliečka nevládze vypiť, mliečka sa tvorí viac, než ho potrebuje. Bábätko sa menej často dojčí, papá z jedného prsníka .... a zvyšné mliečko zostáva v prsníkoch. V plnom prsníku sa okrem iného zvyšuje hladina inhibítora, ktorý laktáciu tlmí - výsledok je, že i doslova z večera do rána sú prsníky opäť mäkké, tak aby mliečka bolo akurát pre bábätko. A vzniká neustály kolotoč plných a prázdnych prsníkov. Preto nie je dobré orientovať sa podľa prsníkov, ale podľa bábätka a toho, čo na prsníkoch robí - či pije, alebo len cucká. Aby bábo predčasne nereagovalo na pomalý tok mliečka, je dôležité, aby si už od začiatku osvojilo správne prisatie (bez cumlíka, bez fľašky).
Obrázok užívateľa
annag
 
Príspevky: 153
Registrovaný: 20 Mar 2011, 22:46
Bydlisko: okres Liptovský Mikuláš
Počet detí: 3
1. dieťa: Adelka
Rokov: 21 rokov, 1 mesiac, 9 dní
2. dieťa: Miško
Rokov: 17 rokov, 6 mesiacov, 21 dní
3. dieťa: Anička
Rokov: 15 rokov, 4 mesiace, 24 dní
Môj status: Aby dojčenie prinášalo mamičke radosť ...

Re: zle prisatie

Neprečítaný príspevokod Beatrixi » 11 Sep 2011, 10:11

Som rada, ze nie som sama s kolisajucou produkciou :). je pravda, ze ked su plnsie tak davam menej casto lebo mam pocit, ze ma dost. ked su prazdnejsie davam casto. uz som na to myslela, ze toto moze mat na to vplyv. Doma sa mi uz smeju, ze stale strkam malej to prso, niekdy uz vyslovene nechce. Ked papa viac, tak zase aj dost grcka, tak preto jej davam menej casto.
Je aj pravda, ze davam cumel, toho sa nevzdam, bez neho nezaspi, aj ked ho velmi nechce , ale ked ho chyti, tak hned ju unasa. Dost zle spava cez den a inak ju neviem uspat, aj v satke niekedy bez dudla nezaspi, ona proste vyslovene hlada nieco na zuzlanie, ked nema dudel v satke, tak zas satku ozuzlava, ruky si ide zjest. Prso mi nechce dudlat len niekedy. asi je to tym ze pozna dudel. Aj ked viem, ze mozno kazi dudel dojcenie, aj ked mam kamosky co koja, davaju flasu aj dudel a kojili aj dva roky dokonca aj z jedneho prsnika, takze si myslim, ze nie vzdy je pricina dudel, su deti ktore dokazu vsetko, ze rozoznaju prso, dudel, flasu. Uz som to dudlom mozno pokazila, tak uz je neskoro sa ho zbavit, na to uz nemam sil.
Uz som si ujasnila v hlave co chcem a ako to budem robit aj ked to neni uplne podla pravideil dojcenia, ja aj tak nechcem kojit do troch rokov, metu mam do toho pol roka, samozrejme ked to poide dalej bez problemov poidem dalej.
Costi este nevysadzam, skusila som, ale zdalo sa mi , ze produkcia klesla, aspon do 4 mesiaca vydrzim v plnom davkovani, potom zacnem vysadzat lebo ked poide produkcia dole, zacnem davat zeleninove prikrmi ako to doporucuju.
Pozerala som si schemu ako vysadit Costi, ale co ak sa costi vysadi proste hned, ze uz si nedam ani jednu tabletku? Totiz nechce sa mi to vysadzat po tabletke ved to trva aj vyse mesiaca. Ked zacnem v 4 mesiaci vasadzat ,ved pomaly do 6 mesiaca ho budem brat.
Obrázok užívateľa
Beatrixi
 
Príspevky: 51
Registrovaný: 16 Aug 2011, 16:28
Bydlisko: BA Karlovka
Počet detí: 2
1. dieťa: Samuel
Rokov: 17 rokov, 3 mesiace, 25 dní
2. dieťa: Evka
Rokov: 12 rokov, 10 mesiacov

Re: zle prisatie

Neprečítaný príspevokod annag » 11 Sep 2011, 10:45

Beatrixi - nepoznám celé Tvoje dojčenie, tak len všeobecne - aby mamička mohla dojčiť na požiadanie a zároveň jej nevznikala nadprodukcia, resp. takáto kolísavá produkcia, tak pomôže, ak mamička v istom intervale, napr. do obvyklých 1-2 hodín, opakovane ponúka rovnaký prsník. Bábätko za 24 hodín vypije približne rovnaký objem mliečka, ale v rámci dňa ho môže zakaždým vypiť v úplne iných dávkach. Väčšinou sa bábo potrebuje dobre najesť po prebudení, a potom sa už na prsko skôr hlási pre upokojenie, nudu, únavu, osamelosť , ak chce zaspinkať , ak ho niekto nahnevá atď. Tieto opakované dojčenia sú často skôr len také cuckania, bábo urobí pár glgov a spontánne sa prska pustí. Ak ide takto opakovane na ten istý prsník, tak ho postupne, hoci na etapy dobre vyprázdni. Samozrejme, niekedy mu treba i druhý, ale to až keď na prvom nepije a je nespokojné, reaguje na pomalý tok mliečka.

Ak máš prsníky plné, je dôležité práve opakované prikladanie. Nie je vhodné predlžovať interval, najmä preto, lebo hlad je potvora :-). Ak muž :D alebo dieťa majú čakať na jedlo, je to hotová katastrofa. Vyhladnuté bábo ide na prsko nervózne, môže sa zle prisať, papá hltavo, zle reaguje na silný i pomalý tok mliečka ... a z takého nepodareného dojčenia nič dobré nebude. Po dojčení grcká viac než zvyčajne, môže mať iný tráviaci problém, predchádzajúci hlad mu mohol pokaziť náladu na celý deň. A naopak, ak sa bábo dojčí na etapy vždy, keď to potrebuje (a ani nemusíme myslieť prečo), nikdy nie je extrémne hladné. Ak sa napr. pred spaním dojčí, tak čo to mliečka na rozdiel od cumľa vypije, zaplní si trošku bruško, uhasí smäd ... a keď sa prebudí, pôjde na prsko spokojné. Preto je dôležité každý úkon robiť keď je bábo sýte - či už prebaľovať, kúpať, masírovať, hrať sa ... aj my dospelí sme nevrlí, ak sme hladní. A ten blažený pocit po jedle je na nezaplatenie :-) Bábo to vníma podobne. Chápem, že cumľa sa už dnes len tak ľahko nezbavíš :-D - ale ak sa dá, skús prednostne ponúkať prsník , bábätku i Tvojej laktácii to len pomôže.

Costi je fajn vysadzovať postupne najmä pre ten efekt, ktorý Ťa trápi . ak sa vysadzuje pozvoľna, tak reakcia nebude búrlivá a Tvoje prsia zostanú na pocit rovnaké. Keď sa rozhoduješ dokedy chceš dojčiť, tak len spomeniem - pre bábo je veľmi dôležité, aby čo najviac potravín ochutnalo počas dojčenia - vtedy je vysoká pravdepodobnosť, že nové príkrmy bude tolerovať lepšie, že nebude dochádzať k negatívnym reakciám a vaka enzýmom, ktoré MM obsahuje ich bude i lepšie tráviť. Zvlášť u Tvojho bábätka by to bolo užitočné, keďže už vieš, že na nejaký alergén reagovalo zle a to sa s ním stretlo zatiaľ len v malej dávke. Práve potrebu zavádzať príkrmy popri dojčení vyzdvihujú všetky významné svetové inštitúcie , ktoré sa zaoberajú zdravím a výživou detí. Nejde im o poradie, kombinácie nových jedál, načasovanie ... ale práve o to, zaviesť ich popri dojčení. Vrátane lepku, o ktorom sa teraz veľa hovorí.
Obrázok užívateľa
annag
 
Príspevky: 153
Registrovaný: 20 Mar 2011, 22:46
Bydlisko: okres Liptovský Mikuláš
Počet detí: 3
1. dieťa: Adelka
Rokov: 21 rokov, 1 mesiac, 9 dní
2. dieťa: Miško
Rokov: 17 rokov, 6 mesiacov, 21 dní
3. dieťa: Anička
Rokov: 15 rokov, 4 mesiace, 24 dní
Môj status: Aby dojčenie prinášalo mamičke radosť ...

Re: zle prisatie

Neprečítaný príspevokod Beatrixi » 12 Sep 2011, 20:51

Baby pomoc, dnes som uplne zufala, mala odmieta znova prsnik, vela toho dnes nepopila, uz som jej ponukla flasu s UM, trosku si dala. Ja uz nevladzem, asi som podavka, ale uz to nezvladam, zas dalsia kriza, to uz neustojim. Tyzden a pol bolo dobre a zas to ide dolu vodou. Mala mala len 4 pocikane plienky, ozaj zaratava sa do toho aj pokakana plienka ?
Do kelu to vsetci dookola mozu dojcit len ja nie!!!!!!!
Uz som sa aj ukludnila, pozitivne som myslela, ze uz to bude len dobre, ale nepomaha to, u mna nic nezabera, uz ani to COsti a potom, ze mam pozitivne mylsiet.
Obrázok užívateľa
Beatrixi
 
Príspevky: 51
Registrovaný: 16 Aug 2011, 16:28
Bydlisko: BA Karlovka
Počet detí: 2
1. dieťa: Samuel
Rokov: 17 rokov, 3 mesiace, 25 dní
2. dieťa: Evka
Rokov: 12 rokov, 10 mesiacov

Re: zle prisatie

Neprečítaný príspevokod TIA » 12 Sep 2011, 21:18

Beatrixi, skusala si jej prsko ponuknut v polospanku, alebo aj ked spi? Mne ked mala strajkuje a nechce moc papat (co je dost casto), tak to dobiehame vecer alebo v noci ked spi. Niekedy vobec nechce prsnik, nejak sa uspime nosenim a ked zaspi v tu ranu zacne hladat, prisaje sa a taha jak o dusu. Asi to nie je idealny stav, ale aspon mi papa :-). Pomaha nam ked lezi na mne, niekedy aj skinujeme a ked prejavi zaujem, tak ju len jemne zvalim vedla seba a dojcime sa po leziacky.

Viem ako sa citis, ked som tu bojovala a po veceroch som si citala jak tu dievcata uspavaju dojcenim, v pohode a s usmevom si to uzivaju, zurila som, do placu mi bolo, ze to mne nejde, ze co som ja nejaka vadna ci co?! Drz sa, pojde to, uvidis, kazda si tu presla nejakym peklom a nejak bojuje, dojci, ja mam niekedy pocit, ze uz len na hlavu sa postavit som neskusala, inak uz asi vsetko :-)
TIA
 
Príspevky: 422
Registrovaný: 07 Aug 2011, 22:12
Počet detí: 1

Re: zle prisatie

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 12 Sep 2011, 22:14

Rady od TIA su ozaj tie najlepsie. Ja len malickost - ak uz to nevydrzis a siahnes po UM, skus pouzit poharik, prip. lyzicku. Dufam, ze nabuduce to zvladnes bez UM, ale ak predsa - kvoli zlej chvili si nepokaz dojcenie jednym krmenim flasou.
A este jedna vec - ak sa ti mala neprisaje, mliecko si nezabudni pravidelne odstriekavat aspon kazde 3 hodiny. Jednak nemusis pouzit UM a jednak sa ti neznizi tvorba mliecka. Pozri i prilohu.
Takyto strajk moze byt kvoli hocicomu - napriklad i menzesu. Treba verit, ze to naozaj prejde :goodjob ;) : ;)
Prílohy
Ako prekonať štrajk - na nástenku.doc
(38.5 KiB) 154 krát
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: zle prisatie

Neprečítaný príspevokod Beatrixi » 13 Sep 2011, 20:32

Dakujem za rady, no polospanok, spanok samozrejme skusam, tak uz fungujeme dost dlho, ale teraz je to este horsie aj ked sa prisaje a chce prsnik, ide jej malo mlieka, tak sa odtiahne. Ked nepotiahne odsavam si, len to sa mi velmi nechce. Ako je to mozne, ze ten domperidon u mna nefunguje, sice minuly tyzden bolo super, mala aj zaspavala na prsniku, prsniky boli plne. Uz ma z toho vsetkeho hlava boli. Keby bolo dlhsie dobre a nie len par dni a potom sa tyzdne trapime.hmmmmm
Este raz dakujem aj za clanok.
Obrázok užívateľa
Beatrixi
 
Príspevky: 51
Registrovaný: 16 Aug 2011, 16:28
Bydlisko: BA Karlovka
Počet detí: 2
1. dieťa: Samuel
Rokov: 17 rokov, 3 mesiace, 25 dní
2. dieťa: Evka
Rokov: 12 rokov, 10 mesiacov

Re: zle prisatie

Neprečítaný príspevokod annag » 14 Sep 2011, 09:41

Beatrixi - rada by som Ti pomohla, ale mám veľmi málo informácií a moje rady by boli len všeobecné a mohli by sa míňať účinkom. Trápiš sa, obávaš sa o prospievanie maličkej, to nie je dobré, príčin môže byť viacero, nielen spôsob dojčenia či množstvo mliečka, ale môže to byť i v niečom, čo sa priamo kŕmenia netýka - ak chceš, vyplň mi dotazník, posúdim to, ešte sa Ťa čosi popýtam a môžeme hľadať riešenie aby si konečne mala radosť z materstva i dojčenia.

http://dojcenie.wordpress.com/som-zufal ... o-dojceni/
Obrázok užívateľa
annag
 
Príspevky: 153
Registrovaný: 20 Mar 2011, 22:46
Bydlisko: okres Liptovský Mikuláš
Počet detí: 3
1. dieťa: Adelka
Rokov: 21 rokov, 1 mesiac, 9 dní
2. dieťa: Miško
Rokov: 17 rokov, 6 mesiacov, 21 dní
3. dieťa: Anička
Rokov: 15 rokov, 4 mesiace, 24 dní
Môj status: Aby dojčenie prinášalo mamičke radosť ...

Predchádzajúci

Späť na Novorodenec - 6 mesiacov

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 6 hostia

cron