Prirasteny jazycek - ankyloglossia

O dojčení malých bábätiek

Prirasteny jazycek - ankyloglossia

Neprečítaný príspevokod TIA » 07 Aug 2011, 23:29

Mojej dcere pred dvoma tyzdnami prestrihli podjazykovu uzdicku - mala vtedy 10 tyzdnov. Dojcenie bolo doposial pre nas obe velmi namahave a frustrujuce. Aj napriek jazycku sme celkom dobre priberali (asi vdaka mojim mensim dvorcom, nadprodukcii a dojceniu na vyziadanie), ale trapime sa s grganim a vrackanim uz asi od jej 4. tyzdna. Zial, pouzivali sme aj cumlik ale po precitani tychto skvelych stranok sme ho v 6. tyzdni vyhodili. Odvtedy spime spolu, casto klokankujeme a nosime sa - zial viac na rukach ako v satke, lebo pri jej stalej potrebe grgania sa to inak moc neda.
Take nieco ako vypitie celeho prsnika na jedno dojcenie alebo dokonca pokracovanie z druheho pre nas zneju ako utopia. My zvacsa jeden prsnik pijeme 3-4 hodiny s prestavkami a potom ideme na druhy. Vzhladom na to caste grganie mame hrozne problemy s dennym spankom, spinkame max pol hodinu aj to iba na rukach alebo na brusku na mne a potom musime grgat a je "hotovo". Stolicu mavame dost riedku a casto, obcas aj zelenu, vela aj poprdkavame. Presli sme si uz aj bojkotom prsnikov - vtedy nas zachranilo klokankovanie..

Prisatie mame teda asi dost hrozne :-(. Snazim sa zo vsetkych sil o asymetricke prisatie. Cez den sa dojcime v priecnej polohe, ale zvacsa sa mala po par tahoch odtiahne a pije zase "po starom". Cmuka pri tom, mliecko jej vyteka po licku, casto jej zabieha, odtahuje sa a znova prisava.. K tomu musime casto davat odgrgnut (prestane pit a nechce sa prisat). Niekedy sa stava, ze ked mam pocit ze sa pekne hlboko prisala tak ju az napne a samozrejme sa odtiahne.
Po prestrihnuti som ale ziadne vyrazne zmeny k lepsiemu nezaznamenala. Jazycek moc nevyplazujeme ani teraz, tak sa chcem opytat ci s tym mate niektora skusenosti? Ako dlho to trva kym sa nieco zlepsi? Da sa to prisatie vobec zlepsit alebo uz s tym nic nenarobim?
TIA
 
Príspevky: 422
Registrovaný: 07 Aug 2011, 22:12
Počet detí: 1

Re: Prirasteny jazycek - ankyloglossia

Neprečítaný príspevokod Klemka » 08 Aug 2011, 08:19

Tia, dá sa s žým niečo robiť, ale ako jedinú možnosť vidím osobnú spoluprácu s poradkyňou - natrénovať polohu, správne prisatie a ďalšie techniky. Používaš nejaký nosič? Napr. šatku? Výrazne pomáha problémom s grckaním aj s celkovo touto situáciou. Teoreticky Ti môžu pomôcť tieto informácie https://sites.google.com/site/problemys ... iu-pusinku plus ďalšie na tých stránkach v sekcii Úprava techniky dojčenia. Sú to však veci, ktoré sú skutočne veľmi o detailoch a preto je lepšie ich riešiť s poradkyňou osobne. Plus takto na diaľku sa nedá zhodnotiť dobre, ako sa to vyvíja s nadprodukciou atď...
Podrezanie uzdičky bol dobrý krok, upozorni však na to ešte poradkyňu aj pri osobnej návšteve, často sa stane, že je nepodstrihnú úplne.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Prirasteny jazycek - ankyloglossia

Neprečítaný príspevokod TIA » 08 Aug 2011, 11:26

Klemka, dakujem za rychlu odpoved. Satku pouzivame, aj ked nie az v takej miere ako by som si predstavovala. Kedze nase dojcenie prebieha systemom prisat-odpojit-prisat po nejakej chvilke za mala zacne vykrucat a nechce pit, tak ju dvihnem na odgrgnutie a potom vratim na prsnik - v satke sa to neda. Po 3-4 cykloch odgrgavania zvacsa zaspi, ale len na pol hodinu, lebo ju zas zobudi grganie. Skusali sme aj uviazat zvislo ale tak dojcit je velmi zlozite, prisatie je tak este horsie, mala este viac cmuka, zabieha jej a mliecko vyteka po brade, tak sa snazim tomuto vyhybat, lebo ju neviem spravne prilozit.. . Vela sa nosime na rukach, ale kedze uz mame 6 kg, nie je to lahke, uz aby to prisatie bolo lepsie, aby sme mohli viac satkovat :-).

Zijem v Chorvatsku, mam ten pocit, ze je to tu s laktacnymi poradkynami asi len v zaciatkoch. Nejako sa zdruzili az minuly rok a nie je to co sa informacii tyka na takej urovni ako na Slovensku. Na strankach medzinarodnej organizacie LP, som pre Chorvatsko nasla e-mailovu adresu, na ktoru som poslala hned aj mail. Odpovedala mi LP, ktora je zaroven aj doktorkou a posobi na univerzite v Splite a mam pocit, ze tu laktacne poradenstvo "zastresuje". Ona nam robila nastrih uzdicky, a poradila nam vytrvat, ze sa to casom zlepsi. Teraz je na dovolenke, takze sa jej ozvem ked sa vrati. Byvame na ostrove, 2 hodiny lodou do Splitu, takze najviac informacii nachadzam na internete. Som velmi vdacna za toto forum a stranky, ktore mi pomohli nevzdat nas boj o dojcenie (a tych zufalych chvil bolo az-az). Este raz vdaka za pomoc a rady..
TIA
 
Príspevky: 422
Registrovaný: 07 Aug 2011, 22:12
Počet detí: 1

Re: Prirasteny jazycek - ankyloglossia

Neprečítaný príspevokod Ludka » 08 Aug 2011, 14:45

Tia, to vyzera na nadprodukciu....dojcis aj poleziacky?? alebo vo zvysenej polohe?? posielam este dokument o nadprodukcii, precitaj si to, ci to nie je nieco podobne, mne sa to tak javi....mozno cez skype to vidiet...
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pr ... la-mlieka/

ps. vidis...mozno casom budes LP aj ty v Chorvatsku a budes moct im podavat informacie zo Slovenska :)) a pomahat im sa zdruzit :love:
Obrázok užívateľa
Ludka
 
Príspevky: 298
Registrovaný: 22 Mar 2011, 00:06
Bydlisko: Košice
Počet detí: 3
1. dieťa: 8
2. dieťa: 3
3. dieťa: 14 dní
Môj status: ...aby dojčené dieťa bolo normou...

Re: Prirasteny jazycek - ankyloglossia

Neprečítaný príspevokod TIA » 08 Aug 2011, 18:46

Ludka, tak ten link to na nas sedi jak r.. na serbel :-), tie body ako nadprodukcia vyzera splname uplne vsetky, teda az na ten posledny - mastitidu som nikdy nemala..
V podstate ale uz dlho dojcim z jedneho prsnika minimalne 3 hodiny a az potom ponuknem druhy, takze z toho vyplyva, ze by som mala robit este dlhsie intervaly. Odsavala som si iba raz, aj to preto ze som chcela vyskusat ako sa to rucne robi.
Mala zacala v poslednych dnoch preferovat lavy prsnik, ktory je mensi - z praveho jej asi prilis strieka ..?! Dnes poobede sme mali prve zablesky zlepsenia, na lavom prsniku dokazala byt prisata bez odtrhania, size pri tom cmukala a po chvilke si potrebovala odgrgnut ale uz to nebolo to neustale pustanie sa a prisavanie. Taktiez dneska som nezaznamenala take maliate prsia a strasne vytekanie mlieka ako doposial - inak mam asi naozaj silny vypudzovaci reflex, az ma to vie zaboliet ako citim ze sa mliecko spusti (aj mimo dojcenia). Aspon raz do tyzdna mavame bolesti bruska, aj dneska to tak bolo :-(. Minuly tyzden som zacala intenzivnejsie skusat bezplienkovat, su tu teraz strasne horucavy tak malu nechavam s holou ritkou a kakame do serblika. Cika skutocne velmi casto a kaka tak 3-4 krat za den, velmi riedko, vystrelujuco, niekedy na zeleno.

Co sa tyka dojcenia po leziacky, tak to je mozne iba v noci, cez den tak odmieta pit, hneva sa ak to vobec skusame, tak som si povedala ze to nechame par dni tak a uvidime, mozno sa to zmeni. Mame ale overenu polohu ked mala lezi na mne na brusku a pije tak, tuto polohu zvykneme robit vecer pred spanin, lebo si tak aj pekne hned odgrgne ak treba a zvacsa potom zaspi a ja ju este necham na sebe aspon hodinku a odgrgavame :-) a az potom ju polozim vedla seba.

:-) ja a LP, neviem, mozno sa na to dam.. Pani doktorka v Splite, certifikovana LP mi v poslednom e-maile napisala ze ked uz nam to pojde s dojcenim, ze mozem malej dat cumlik na zaspavanie aby mi nehryzla bradavky..

Takze budeme opatrne znizovat produkciu, masirovat jazycek a snad to bude lepsie.. . Dakujem Ludka aj Klemka, ste zlate stvorenia..
TIA
 
Príspevky: 422
Registrovaný: 07 Aug 2011, 22:12
Počet detí: 1

Re: Prirasteny jazycek - ankyloglossia

Neprečítaný príspevokod luciole » 08 Aug 2011, 18:56

TIA, ja mam tiez, uz od zaciatku nadprodukciu a mavam take dni, ze dojcim cely den z jedneho a celu noc z druheho, takze aj 12 hodin. Hanka s tym nemala take velke problemy ako tvoja mala, ale mozno aj preto, ze my sme mali od zaciatku osobnu pomoc LP, tak sme to mali jednoduchsie. Polohu, ktoru spominas ma tiez velmi rada, ze mi lezi na bruchu a tak si cucka, ale velmi rada ma aj poleziacky, lebo prave tak si vie dobre regulovat (a vypustat prebytocne) mliecko, ale tiez na to musela dorast, zo zaciatku nam to velmi neslo, iba v noci :) Teraz je to jej najoblubenejsia poloha, tak uvidite, priebezne vyskusaj a uvidis, ci vam nezacne vyhovovat.

Aaaale ten cumlik, nechapem, preco by ti mala hryzt bradavky ;) Chorvati maju nejake zvlast hryzave deti? :mrgreen:
Obrázok užívateľa
luciole
 
Príspevky: 875
Registrovaný: 28 Jún 2011, 12:53
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 10 dní
2. dieťa: Grétka
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 15 dní
Môj status: dojčenie je jedna z najúžasnejších vecí na materstve a na svete vôbec :)

Re: Prirasteny jazycek - ankyloglossia

Neprečítaný príspevokod TIA » 08 Aug 2011, 20:41

Luciole, :-) nemaju zvlast hryzave deti :D .. som sa zle vyjadrila, ale si ma rozosmiala. To moja Alisa "hryzie", teda dasnami drzi bradavku a taha do strany alebo hore (ked lezi na mne), vacsinou to robi ked si dudka pred spanim a strhne sa na grganie. Zacala to robit po tom prestrihnuti uzdicky, tak som sa na to doktorky LP pytala a dostala som vyssie uvedenu odpoved. Trochu to otriaslo mojou doverou k nej.. . Cumlik sme prestali pouzivat ked mala Alisa 6 tyzdnov a zostalo nam po nom "na pamiatku" otvaranie malej pusiny, takze uz s nim do buducna rozhodne nepocitam.

Urcite budeme dojcenie po leziacky este skusat, ja by som to preferovala, aspon poobede si zdriemnut, teraz aj ked zaspi ju musim drzat aby spala aspon tu pol hodinu, takze nic moc cez den nestiham.
TIA
 
Príspevky: 422
Registrovaný: 07 Aug 2011, 22:12
Počet detí: 1

Re: Prirasteny jazycek - ankyloglossia

Neprečítaný príspevokod Ludka » 08 Aug 2011, 20:48

Tia, tak len postupovat podla protokolu. Natiahnut to dojcenie...ozaj znizit tvorbu mlieka je niekedy horsie ako zvysit. A este ak nahodou pijes nejaky caj pre dojciace matky, ktory podporuje tvorbu. VYLUC HO! Nepit...OK?
co sa tyka polohy, ok, ak nechce poleziacky cez den, skus toto:
sadni si ako normalne ked ides dojcit, prisaj malu, a pomalicky sa sklzavaj po gauci do takej "striesky" aby bola akoby hore na tebe a mala vyssie hlavicku ako prsnik. Aby pila do kopca! je to zlozite opisat...Klemka :mrgreen: vies to lepsie! budes v zaklone, asi 45° vom...maj za chrbtom nejake vankuse, aby to bolo pohodlnejsie...vies asi co myslim??

cumlik...no vieme o cumliku svoje, vsakze :mrgreen: takze ten urcite nie....nadprodukciu, radsej riesit lepsim prisatim a postupom ako je v tom protokole....cumlik absolutne nie....
Obrázok užívateľa
Ludka
 
Príspevky: 298
Registrovaný: 22 Mar 2011, 00:06
Bydlisko: Košice
Počet detí: 3
1. dieťa: 8
2. dieťa: 3
3. dieťa: 14 dní
Môj status: ...aby dojčené dieťa bolo normou...

Re: Prirasteny jazycek - ankyloglossia

Neprečítaný príspevokod TIA » 08 Aug 2011, 21:06

Ludka, ok, caj zrusime - manzel bude rad, ze mi ho moze prestat kazde rano robit :-). A polohu som pochopila, skusime to, je to vlastne podobne ako nasa vecerna polohe, takze skusime..

Len ten jazycek sa mi nepozdava, nevyplazi ho viac nez na spodnu peru, pod nu nikdy, je to normalne? Je mozne ze len nevie pouzivat tie svaly ktore tym prirastenim doteraz nepouzivala? Teraz si zacala davat do pusinky pasticku ale jazyk schovany za spodnou perou. No neviem, budeme masirovat, len aby nemala Klemka pravdu, ze bude treba este strihat :(
TIA
 
Príspevky: 422
Registrovaný: 07 Aug 2011, 22:12
Počet detí: 1

Re: Prirasteny jazycek - ankyloglossia

Neprečítaný príspevokod Ludka » 08 Aug 2011, 22:11

Ta masaz jazyka by mala pomoct pripravit babatko....a ak ani potom to nepomoze, mozno to este bude potrebne....len taky maly test, ked jej prejdes pod jazykom s prstom, citis tam este uzdicku??
Obrázok užívateľa
Ludka
 
Príspevky: 298
Registrovaný: 22 Mar 2011, 00:06
Bydlisko: Košice
Počet detí: 3
1. dieťa: 8
2. dieťa: 3
3. dieťa: 14 dní
Môj status: ...aby dojčené dieťa bolo normou...

Re: Prirasteny jazycek - ankyloglossia

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 08 Aug 2011, 22:22

Ta mala pusinka - pozri si hned prve video na www.dojcenie.eu, to kde je napisane, ze treba odsledovat 44.sekundu. Tak odsleduj :-).
Inak ak potrebujes, ja aj Etnicka radime i cez Skype. So mnou je sa treba dohodnut na hodine, normalne byvam pripojena az vecer. Tuto stredu az do soboty k dispozicii asi nebudem, inak ma najdes ako Janka_Mich.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 5 mesiacov, 10 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 5 mesiacov, 3 dni
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 1 mesiac, 4 dni
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Prirasteny jazycek - ankyloglossia

Neprečítaný príspevokod TIA » 09 Aug 2011, 20:50

Dneska som skusala prst pod jazyk a uzdicku som citila :-(

JankaMich, to video poznam, som jej tak skusala otvarat pusinku odkedy sme vyhodili cumliky, ale nezabera to. Jedine co tym dosiahnem je, ze sa mi odpoji od prsnika, ked jej zatlacim na bradicku = mizerne prisatie..? Ked niekedy otvori aj vacsiu pusinku - zvacsa na zaciatku dojcenia, ked este mliecko netecie. Ked ale spravi par sacich pohybov, napne ju akoby isla zvracat a odpoji sa..

Dneska sme sa dojcili v tej polohe polo-leziacej s malou na mne a islo jej to trosku plynulejsie, ale aj tak pri tom cmukala a par krat jej aj klasicky zabehlo a samozrejme sme odgrgavali do nemoty. Pobede spala 2 krat po 20 minut, bola dost uplakana, teraz spi uz hodinu tak ze lezi bruskom na mne a furt sa zo spanku vykruca, prehyba sa, hlavicku zaklana jak gymnastka.. V noci som dojcila 2 krat z praveho prsnika ale dost kratko, takze rano som mala pln pravy a na prasknutie lavy. Obycajne som to robila tak, ze som pokracovala z laveho, ale dneska som skusila davat dalej z praveho az do 11-tej (lavy som si iba trochu odstriekala aby som si ulavila od bolesti), od 11-tej do 15:30 z laveho, potom do 19:00 z praveho (to ale moc nechcela), po kupani si cucla trochu z laveho a zaspala. Nemam teraz pocit, ze by som mala preplnene prsniky, ale ako tal na mne lezi tak sem-tam ma zabolia bradavky a spusti sa mi trochu mlieka.

JankaMich, budem rada ak si najdes chvilku pre mna na skype, fakt by mi to pomohlo. Skusim si Ta pridat do kontaktov, tak kedykolvek budes mat cas, tak zazvon, mam skype v mobile tak som online cely den..
TIA
 
Príspevky: 422
Registrovaný: 07 Aug 2011, 22:12
Počet detí: 1

Re: Prirasteny jazycek - ankyloglossia

Neprečítaný príspevokod Klemka » 12 Aug 2011, 14:29

TIA, prepáč, že píšem až teraz.
Určite by bolo skvelé aspoň cez Skype zhodnotiť, o čo vlastne ide.
Každopádne, vyzerá to vysoko pravdepodobne na nadprodukciu. Som zvedavá ako Ti pomôže stratégia dojčiť dlhšie intervaly z jedného prsníka, napíš prosím, plus zrušenie toho čaju je určite rozumný krok.
Potrebuješ sa jednoznačne naučiť rozlíšiť pitie od satia naprázdno, aby si vedela posúdiť, čo vlastne Alisa robí. Tu https://sites.google.com/site/blogodojc ... i-dojcenia som sa snažila vysvetliť aký je medzitým rozdiel. Tu http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne- ... -dojcenia/ sú rôzne užitočné videá k tomu.
Nadprodukcia býva totiž spojená s nadmerným vypudzovacím reflexom a v takom prípade, keď sa bábo prisaje, po pár potiahnutiach je zavalené mliekom, dusí sa, kašle, plače, prisáva sa znova a znova to robí, potom môže potrebovať aj odgrgávanie, lebo sa pritom nahlce vzduchu... každopádne, toto sa dá trochu ovplyvniť, ak teda ide o toto, tým, že hneď pri prisávaní si uchopíš prsník tzv. nožnicovým úchopom - priškrtíš ukazovákom a prostredníkom dvorec tesne pri pusinke dieťaťa, v podstate ako keby si bradavku uchopila podobne ako keď drží človek cigaretu. Týmto priškrtením môžeš zmierniť tok mlieka. A to, že ide o tok mlieka spoznáš práve ak sa naučíš rozlíšiť pitie - uvidíš, že bábenko sa prisaje, 2-3x prehltne a potom už sa dusí.
Uzdička tomuto celému neprospieva, samozrejme, ak nie je dostrihnutá, pokusy o vyplazenie jazyka sú nedostatočné a dieťa nevie regulovať tok mlieka... podstatné však nie je to, či uzdičku cítiš, keď pod jazykom prejdeš prstom, ale či sa prstu trochu podvolí, ak je hrubšia alebo tuhá, stačí naozaj kúsok nedostrihnutej uzdičky a nejde to...
Ešte doplnok k tej mastitíde, nadprodukcia nemusí nutne znamenať vyššie riziko zápalov prsníka, takže na to sa vôbec netreba sústrediť. Inak k tomuto všetkému - nejaké bolesti pri dojčení nie sú?
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Prirasteny jazycek - ankyloglossia

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 12 Aug 2011, 20:17

Uz sme sa spojili pred dvoma dnami, naozaj to vyzera na tu uzdicku. Skusili sme totiz satie po prste naprazdno a neslo to (vobec babo prst nesalo) + sme rozoberali, co si pisala vyssie. TIA dostala este za ulohu porovnat to satie po prste s inym babatkom, aby si bolo ista, ze je tam ozaj rozdiel.
Doposial bolo inak aj vyhodne, ze bola nadprodukcia, lebo napriek slabsiemu prisatiu dietatko dobre pilo (prirastky ok, prehltanie bolo viditelne), i ked s problemami pre mamicku. Teraz vlastne cakam, co sa medzicasom udialo, lebo som mimo dom.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 5 mesiacov, 10 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 5 mesiacov, 3 dni
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 1 mesiac, 4 dni
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Prirasteny jazycek - ankyloglossia

Neprečítaný príspevokod TIA » 12 Aug 2011, 20:41

Takze podarilo sa nam s Jankou spojit na skype. Skusali sme, ci a ako bude mala sat prst, ale iba mi ho okusovala dasnami, skusala som to niekolko krat kym sme spolu telefonovali ale vysledok bol vzdy rovnaky - malu napinalo a prst mi zo znechutenym vyrazom na tvari kusala dasnami. Skusala som to potom este neskor a chvilku sala, jazycek mala na urovni dolnej pery ale potom hned prestala a uz nechcela.

Klemka, naozaj to neviem posudit, ci sa uzdicka prstu podvoli alebo nie :-(.. Momentalne to ale nemam kde riesit, tu na ostrove mi to nikto spavit nechce, zdravotnici su tu len taky nudzovi, vsetko sa posiela do nemocnice do Splitu. Asi budem musiet pockat na pani doktorku LP kym sa vrati z dovolenky.

Co sa tyka znizenia produkcie tak myslim, ze uz je to lepsie. Prsia uz nemam naliate, mliecko nevyteka svojvolne ani Alise nestrieka ani nekvapka ked sa odpoji. Dojcime sa prevazne tak ze na mne lezi.

Poznam tie videa, mam to uz nastudovane :-). U nas to vyzera asi tak, ze Alisa travi na prsniku prevaznu cast dna, z toho zvacsa dudluje. Dokazem spolahlivo rozoznat kedy na prsniku pije - vidno pauzy v brade a k tomu pocut ako prehlta a cmuka pri tom. Presne dokonca viem kedy uz zacne pit, lebo ma zabolia bradavky ked sa mi spusta mlieko. Tazko mi je opisat ako casto alebo dlho pije, je to vzdy ine, zalezi na tom co prave potrebuje. Zhrnula by som to ale tak, ze sa cely den dojcime bud preto ze sa potrebujeme vykakat (vtedy aj najintenzivnejsie pije) alebo ze chce spat (vtedy najviac dudluje). Cez den nespi skoro vobec, je cely cas pri mne, nosim ju, ak si aj zdriemne tak lezi na mne.

Tak uz naozaj neviem, ak to nie je tou uzdickou tak sa asi zufalstvu poddam uplne..:-((( Bradavky mam citlive, da sa povedat ze po celom takom dni dudlovania bolia, ale da sa to vydrzat. Nie je to taka bolest ako prvych desat dni (vtedy som vzdy ked sa mala prisala trieskala nohou o zem aby som si inou bolestou odviedla pozornost). Mala som vtedy aj ragady ale po tych prvych dnoch to preslo.

Vcera mi Alisa 2 krat pekne kakala, na zlto, hustejsie. Ale odvtedy zase po starom, rano na zeleno a potom size na zlto ale vodnato, vela poprdkava. A zase strasne vela grgala a k tomu este aj vyraznejsie vygrcla poobede. Bude to urcite trvat kym produkciu prisposobime na optimum.. .

Nie som LP, ale tu nadprodukciu som si asi vyvolala tym non-stop nacucnutim malej, a to bolo sposobene tym prirastenym jazyckom, lebo si mala nedokaze vytiahnut mlieko na jedno dojcenie, rychlo sa unavi, frustruje a potom sa dojci velmi casto po troskach..? Ak to nie je jazykom, tak sa nevieme spravne prisat a ja uz si neviem rady :-(

Nechcete niektora LP prist na dovolenku??? :-)
TIA
 
Príspevky: 422
Registrovaný: 07 Aug 2011, 22:12
Počet detí: 1

Re: Prirasteny jazycek - ankyloglossia

Neprečítaný príspevokod Ludka » 13 Aug 2011, 10:05

Dakujeme za pozvanie na dovolenku :D radi by sme dosli :DD

ale vazne...ak je to uzdicka, treba len pockat. Radsej dojcit po leziacky, alebo nech je malinka na tebe. Urcite sa to upravi, ak by sa to neupravilo, je lepsie ak mas nadprodukciu, pretoze jej to tecie lahsie.
Prisatie, este skusaj...nevzdavaj sa, chce to cas. Raz sa to urcite podari. Skus futbalovu polohu, v tej to ide niektorym detickam lahsie ;)
Obrázok užívateľa
Ludka
 
Príspevky: 298
Registrovaný: 22 Mar 2011, 00:06
Bydlisko: Košice
Počet detí: 3
1. dieťa: 8
2. dieťa: 3
3. dieťa: 14 dní
Môj status: ...aby dojčené dieťa bolo normou...

Re: Prirasteny jazycek - ankyloglossia

Neprečítaný príspevokod TIA » 16 Aug 2011, 21:34

Budeme dalej bojovat, nic ine nam nezostava :-). Posledne dva dni je to s tym grganim este horsie - trva jej niekedy aj hodinu kym sa jej podari si odgrgnut, mrnci, je nervozna a neskor tak bolestivo place :-(((. Najhorsie je, ze vtedy nechce prsnik, tak ju len nosim na rukach a snazime sa grgat, no hroza. Nakoniec si odgrgne a vygrcne dost mliecka a je dobre (na chvilku). Strasne ma boli ju vidiet takto sa trapit, radsej keby sto krat mna bolelo len ju nie :-(.

Nuz, zhanam nejakeho doktora (JankaMich poradila chirurga), nech nam tu uzdicku docvakne, nech uz sa mozme zaradit medzi Vas stastne dojciace.

Este taka perlicka na zaver, aby sme si vazili nase LP, ktore obetavo pomahaju na ukor vlastneho volneho casu a castokrat aj rodiny:
Certifikovana LP (teda IBCLC), ktora je podla vsetkeho "hlavou" LP tu v Chorvatsku mi v poslednom maily napisala (ako reakciu na to ze Alisa sa cez den za kazdym do pol hodiny zobudi na grganie), "aby som skusila uspavat nejako alternativne (hupanim, potlapkavanim, cumlikom..), lebo sa jej zda ze som Alisu naucila zaspavat na prsniku a to musi byt narocne pre mna aj pre nu.." A taktiez, ze "Alisa ma pravdepodobne koliku, ktora sposobuje grganie a plac a babatka do troch mesiacov ju mavaju z nevysvetlitelnych dovodov, takze na nu neexistuje liek a pomaha masirovat brusko.." Mam sa snazit o dobru techniku, odporucila mi Newmanove videa a za 3 tyzdne (vtedy sa vracia z dovolenky) sa mam objednat na sukromnu kliniku kde vykonava poradenstvo.

Vsetkym tu na fore moc fandim a ak sa nam raz podari dostat z tychto jazykovych tazkosti dufam ze sa medzi Vas zaradim. V kazdom pripade este napisem ked bude nieco nove..
TIA
 
Príspevky: 422
Registrovaný: 07 Aug 2011, 22:12
Počet detí: 1

Re: Prirasteny jazycek - ankyloglossia

Neprečítaný príspevokod TIA » 29 Aug 2011, 13:07

Tak len male info od nas, vraciame sa prave od ORL chirurga, ktory povedal, ze uz nema co strihat, ze je to v poriadku.

Situacia s dojcenim sa tak nejak stabilizovala, nadprodukcia je uz pod kontrolou, niekedy sa kojime aj cely den z jedneho prsnika a potom v noci z druheho. Minuly tyzden som po veceroch citala Koncept kontinua a tak mi to pomohlo sa nejak s tym vsetkym vyrovnat a ukludnit sa. Proste sa dojcime kedykolvek a akokolvek mala chce (som v podstate stale hore bez alebo s prsom vonku :-), uz nemam v tomto ziadne zabrany), stale sa nosime, kedze su tu uz 2 tyzdne 40-ky horucavy, tak bez satky, lebo kto by sa v tom potil..., naucila som sa vsetko robit jednou rukou (aj uvarim nejak), prestala som sa k malej spravat jak k porcelanovej babike, chodim s nou hore-dole, zohybam, vyberam umyvacku, zametam atd. a mala spokojna jak nikdy!! Sice cez den toho moc nenaspi, ale uz v podstate neriesim uspavanie, castokrat ju ta moja aktivita uspi a len mi odkvacne na ramene, spinka pol hodinku, zobudi sa, odgrgne a vysmiata caka co bude dalej :-). Chodime sa aj kupat a velmi sa jej paci ked jej mocim nozky. Vsade sa snazim chodit pesi, pouzivame teraz ring sling, nie je v tom tak teplo a na take pol hodinkove prechadzky je to idealne..

Tak neviem, budeme sa samozrejme snazit nasu tehniku zlepsovat a snad to bude lepsie, zatial mi staci ze sa to moje slniecko na mna krasne usmieva :-)...
TIA
 
Príspevky: 422
Registrovaný: 07 Aug 2011, 22:12
Počet detí: 1

Re: Prirasteny jazycek - ankyloglossia

Neprečítaný príspevokod Klemka » 29 Aug 2011, 14:25

TIA, teším sa, dobre sa to číta, blahoželám k toľkých úspechom a pokrokom!
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Prirasteny jazycek - ankyloglossia

Neprečítaný príspevokod luciole » 29 Aug 2011, 15:47

TIA, to je super! tešíme sa s vami!
Obrázok užívateľa
luciole
 
Príspevky: 875
Registrovaný: 28 Jún 2011, 12:53
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 10 dní
2. dieťa: Grétka
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 15 dní
Môj status: dojčenie je jedna z najúžasnejších vecí na materstve a na svete vôbec :)

Re: Prirasteny jazycek - ankyloglossia

Neprečítaný príspevokod TIA » 29 Aug 2011, 15:58

Klemka, dakujem, od Teba je to ako vyznamenanie :-)

Luciole, velmi ma povzbudil Tvoj prispevok, ze dojcis aj cely den len z jedneho prsnika, dovtedy som sa stale len kdesi v podvedomi bala, aby som neprisla o mlieko ked budem robit vacsie pauzy. Hlavne ked moje okolie ma povzbudzovalo otazkami typu: "A este mas mlieko?" alebo "A ty este kojis?" a to mala Alisa dva mesiace :-). Ocividne tu spravim mensi "prievan", kedze sa chystam dojcit dllllho, a este k tomu satka, ziaden kociarik, bezplienkovanie a proti ockovaniu. Som rada, ze nas tu je viac s podobnym stylom vychovy, velmi to pomaha..
TIA
 
Príspevky: 422
Registrovaný: 07 Aug 2011, 22:12
Počet detí: 1

Re: Prirasteny jazycek - ankyloglossia

Neprečítaný príspevokod Klemka » 29 Aug 2011, 20:56

Joj, TIA, ťažké to budeš mať :lol: Držím palce! Je náročné byť "iná", hoci "iní" sú v skutočnosti všetci ostatní.
Vyznamenanie, prosím Ťa :? Vďaka informáciám od dr. Newmana som prakticky žiadne problémy s dojčením osobne nezažila, naozaj skladám klobúk dolu ja pred Vami - mamičky, ktoré všetku svoju dôveru vložia do rúk poradkýň a ktoré častokrát zvládajú nesmierne ťažké boje, pri ktorých často kladiem otázku sama sebe - vydržala by som toto či ono? A podvedomie mi šepká - nie, vzdala by si to. A ony to nevzdajú, bojujú, často s krutými bolesťami, s bábätkom, ktoré úplne odmieta prsník, niekedy celé týždne, bojujú s ťažkými praktikami, ako napr. dokrmovanie cievkou po prsníku, niekedy celé mesiace, baby - kde beriete tú silu Vy?
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Prirasteny jazycek - ankyloglossia

Neprečítaný príspevokod akdarka » 29 Aug 2011, 21:32

Klemka, vydržala by si určite ;-) mne niečo hovorilo vydržať, bude dobre...v tejto hlúpej dobe UM kedy dojcenie berú ľudia skoro ako "poskodzovanie dieťaťa". Ja som bojovala vlastne do 10mes synceka s vlastnými depresiami + problemami s dojcenim. ale aj vďaka dojceniu som lepšia matka (nemyslím v porovnani s inými!) - nacuvam dieťaťu, nenutim k ničomu, nenacvicujem s ním spánok - mám podporu a rešpekt okolia a hlavne manžela lebo vidia spokojne a šťastné dieťa, zdravo sa vyvijajuce. Asi jedine takto "prerobime spoločnosť" - vlastným príkladom. Bola som veľmi nešťastná pred pár dňami - kamaratka rodila, pripravená teoreticky na dojcenie: v pôrodnici im rozdali mamilacku knihu o dojceni a napriek tomu každá sestra počas pobytu hovorila inak a tak podkopali sebavedomie matky, že teraz uz nie je schopná zavolať ani poradkyni..trápia sa a veľmi dufam, že čoskoro budú OK + nemá šťastie na úplnú podporu blízkej rodiny...veľmi ma to mrzí lebo som si spomenula na svoj pôrod, pobyt v pôrodnici, arogantne správanie personálu a hlavne som sklamana zo seba, že som im "nepovedala od srdca" čo si myslím o ich hlupych vyjadreniach...ked som po pôrode bola zo svojou porodnickou tak som sa jej vyzalovala o správaní personálu na novorodeneckom a ona, že o tom vedia všetci a predsa sa nic nerobí...komu toto vyhovuje preboha??? Zmení sa to niekedy ? Čo s tým "obyčajná" matka zmoze? Vycerpana pôrodom, zaskočena novou zivotnou situáciou a ak nema podporu okolia...ja doteraz neviem aká "vyššia sila" má doviedla k stránke mamily a kontaktu na poradkynu :D ale tejto vyššej sile veeelmi ďakujem :D

Úplne off topic ale "vyventilovala" som sa...
akdarka
 
Príspevky: 935
Registrovaný: 22 Mar 2011, 06:36
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 27 dní
Môj status: "Stratené je len to, čoho sa sami vzdáme."

Re: Prirasteny jazycek - ankyloglossia

Neprečítaný príspevokod TIA » 29 Aug 2011, 23:01

Klemka, viem co myslis, aj ja nad tym casto rozmyslam - co by bolo keby..? Aj napriek vsetkym tazkostiam mi mala vzdy dobre priberala, takze to ma vzdy "drzalo nad vodou". Spatne ked si predstavim, ze by to bolo inak, ze by som mala hladne dieta, naozaj neviem povedat co by som spravila. Mam velky respekt voci vsetkym mamickam, ktore to nevzdavaju a dojcia. Zaroven tak neodsudzujem mamicky, ktore presli na UM lebo prave nemali to stastie na LP, alebo nemali pristup k internetu a nedostali sa k tym skvelym informaciam a radam, ktore Vy, laktacne poradkyne tak vycerpavajuco poskytujete. Vsetky milujeme svoje deti nadovsetko a robime pre ne to co povazujeme za najlepsie. Rovnako tak by si "bojovala" aj Ty, keby si musela. A do buducna to bude lepsie, urcite. Ak len kazda z nas pomoze co i len jednej dalsej mamicke nejakou radou, alebo samotnou informaciou o Mamile a o LP (ja som napriklad vobec nevedela, ze nieco take existuje), tak to zo dna na den bude lepsie, s dojcenim, s dlhodobym dojcenim aj s porodmi. Obdivujem vsetky LP, ze sa na to dali, ste pre mna akesi vyssie bytosti, ktore nam pomahaju prebudit tie spravne "laktacne" instinkty, lebo kult UM a uponahlaneho zivotneho stylu v nas vsetky instinkty potlaca a pomaly sa bojime vziat vlastne dieta do narucia, lebo iba pocuvame ako ho tym rozmazname. No, trochu som este pod vplyvom konceptu kontinua :-), tak som trosku tiez odbocila z temy..
TIA
 
Príspevky: 422
Registrovaný: 07 Aug 2011, 22:12
Počet detí: 1

Re: Prirasteny jazycek - ankyloglossia

Neprečítaný príspevokod tamoulik » 30 Aug 2011, 10:22

KLemka, urcite by si to nevzdala. Pri prvom som LP nebola, presla som si vsetkym moznym (vdaka mudrym radam okolia), nastastie som mala nadprodukciu a maly nadmieru priberal, takze bolesti, starosti isli bokom a dojcila som a vsetky tie problemy ma doviedli k Mamile...pri druhom a po vyskoleni je to neporovnatelne, fakt sme doteraz ziaden problem nemali, neviem, co je odsavanie, dokrmovanie, cumlik, ohrievanie flasiek s odstriekanym mliekom atd a hlavne do mna nik nerype, obcas svokra, ze ci nemam slabe a malo mlieka, kedze maly sa v noci casto budi a je stale na prsniku, ale kedze 6 mesacny ma 10,5kg, tak je dost dostacujuci argument o kvalite mojho mlieka.
Ale tiez obdivujem mamicky, ktore napriek vsetkym problemom a hlavne, ked dietatko malo pribera a je nespokojne, sa biju a bojuju za dojcenie, KLOBUK DOLU!
Obrázok užívateľa
tamoulik
 
Príspevky: 497
Registrovaný: 22 Máj 2011, 22:05
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 3
1. dieťa: Tomáš
Rokov: 15 rokov, 4 mesiace, 27 dní
2. dieťa: Samuel
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 28 dní
3. dieťa: Izabela
Rokov: 9 rokov, 9 mesiacov, 18 dní
Môj status: On ne voit bien qu´avec le coeur, l´essentiel est invisible pour les yeux (A.de Saint Exupéry)

Ďalší

Späť na Novorodenec - 6 mesiacov

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 9 hostia

cron