Papa mliecko iba v spanku

O dojčení malých bábätiek

Papa mliecko iba v spanku

Neprečítaný príspevokod Lenka » 13 Júl 2011, 12:11

Ahojte, hladam radu a pomoc. Mam 4-mesacne dievcatko, ktore od druheho mesiaca postupne zacalo odmietat prsnik. Momentalne sa prisaje len v noci, ked spinka a cez den, tiez ked spi si k nej liham a na niekolko pokusov skusam, niekedy cakam pri nej aj hodinu, kym sa prisaje a napapa trochu mliecka. Cez den jej este stale skusam davat prsnik, ale iba otaca hlavu zboka na bok a nenapije sa. Stretla som sa uz s dvomi laktacnymi poradkinami, avsak bezuspesne. Skusala som sa s malou kupat, spavat, cez den sa spolu hravame. Je to vesele dievcatko, ktore nie je mrzute, ani ked je hladne. Brali jej aj krv aj ster, obe vysledky ma dobre. Davam jej aj kvapky Biogaia na podporu chuti do jedla. Som uz zufala, cely den som s nou a nemozem si oddychnut, ani ked si ide lazkat, lebo idem s nou a skusam jej davat prsnik, kym ho nechyti. Tiez nechce pit ani z flasky.
Budem velmi vdacna za dobru radu.
Lenka
Lenka
 
Príspevky: 11
Registrovaný: 13 Júl 2011, 12:01

Re: Papa mliecko iba v spanku

Neprečítaný príspevokod luciole » 13 Júl 2011, 12:22

Lenka a malinka co a ako papa? Alebo je iba na tom mliecku, co sa jej dari vysat pocas spanku z prsnika?
Obrázok užívateľa
luciole
 
Príspevky: 875
Registrovaný: 28 Jún 2011, 12:53
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 13 rokov, 19 dní
2. dieťa: Grétka
Rokov: 9 rokov, 7 mesiacov, 24 dní
Môj status: dojčenie je jedna z najúžasnejších vecí na materstve a na svete vôbec :)

Re: Papa mliecko iba v spanku

Neprečítaný príspevokod Lenka » 13 Júl 2011, 12:27

Papa iba mliecko z prsnika. Z flase odmieta aj moje odstriekane mlieko, aj akekolvek ine, co sme skusali. Nabera pekne, lebo jej ho stale skusam davat. Teraz som jej zacala postupne davat trochu ryzovej kase a uvareneho a popuceneho jablcka - co je ochotna spapat. Ale s tym mliekom z prsnika, je to desne...
Lenka
 
Príspevky: 11
Registrovaný: 13 Júl 2011, 12:01

Re: Papa mliecko iba v spanku

Neprečítaný príspevokod luciole » 13 Júl 2011, 13:36

Tak keď napriek týmto problémom prospieva, ste úžasné bojovníčky! :goodjob: Kočky odborníčky, čo sú tu určite spravia všetko, aby ti poradili, pomohli, tak super, že si sem zavítala.
Obrázok užívateľa
luciole
 
Príspevky: 875
Registrovaný: 28 Jún 2011, 12:53
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 13 rokov, 19 dní
2. dieťa: Grétka
Rokov: 9 rokov, 7 mesiacov, 24 dní
Môj status: dojčenie je jedna z najúžasnejších vecí na materstve a na svete vôbec :)

Re: Papa mliecko iba v spanku

Neprečítaný príspevokod Lenka » 13 Júl 2011, 13:50

na zaciatku, ked prestala pekne papat z prs, aj menej naberala, tak nam doktorka povedala, ze zacat prikrmmovat, ale bol to boj dostat do nej flasu, tak som to vzdala a dala ju spinkat a zistila som tak, ze ked spinka, je ochotna napit s v spanku z prs aj cez den - ale clovek musi mat naozaj poriadnu davku trpezlivosti, lebo prsnik hned nechyti a tiez sa hned poriadne nenapapa, ale papa na etapy, aj v spanku...
Lenka
 
Príspevky: 11
Registrovaný: 13 Júl 2011, 12:01

Re: Papa mliecko iba v spanku

Neprečítaný príspevokod Klemka » 13 Júl 2011, 16:00

Lenka, potrebovala by som doplniť informáciu, ako presne dcérka od pôrodu priberala - v ktorom týždni života mala koľko gramov, plus to, či ste niekedy používali/používate cumlík a čo povedali poradkyne pri osobnej návšteve. Díki.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Papa mliecko iba v spanku

Neprečítaný príspevokod Lenka » 13 Júl 2011, 16:49

ahoj Klemka, poradkine povedali, ze je mala v strajku, ale trva to uz druhy mesiac. mala ma 16 tyzdnov, minuly tyzden sme boli na prevazeni a mala 6,040 kg. najproblematickejsi bol 12 a 13 tyzden, ked pribrala v 12 t. - 70 g a v 13 - 80 g, potom nam doktorka povedala, aby sme ju zacali prikrmovat, avsak flasu nechcela. tak sme to vzdali a zacala som ju krmit ibav spanku, aj cez den, ked spinka a zacala opat normalne naberat. cumlik veronka ma akurat v kociku a v postielke, ked zaspava. na noc ej cumlik vyberam, aby sa zobudila, ked je hladna a necumlala ho. cumlik som zacala pouzivat preto, lebo asi v mesiaci stale chcela cucat, bola stale na prsniku, potom sa prejdala a vela vracala. v tom obdobi culik mala aj cez den, ked bola hore, ale uz asi druhy mesiac jej ho davam len na spanok.
Lenka
 
Príspevky: 11
Registrovaný: 13 Júl 2011, 12:01

Re: Papa mliecko iba v spanku

Neprečítaný príspevokod Lenka » 13 Júl 2011, 17:06

jej pociatocna hmotnost bola 3290 g. najhorsie je, ked vidim, ze je hladna, vsetko by cucala, ale prsnik nechce, az v spanku. zacala som jej teraz davat kasiscky a prevarenen popucene jabcko, aby aspon nieco zjedla, ked je hore a ja som pokojnejsia, ze ma nieco v sebe.
Lenka
 
Príspevky: 11
Registrovaný: 13 Júl 2011, 12:01

Re: Papa mliecko iba v spanku

Neprečítaný príspevokod etnicka » 13 Júl 2011, 17:35

Lenka, toto je klasicky pripad strajku sposobeneho cumlikom. Poradila by som Ti cumlik uplne zrusit, byt s dcerkou co najviac v kontakte koza na kozu, nosit ju v satke alebo ergonomickom nosici. Je uplne normalne, ze chcela byt stale na prsniku. Bolo by dobre znovu sa stretnut s poradkynou pri dojceni, ktora by dokazala odborne posudit a upravit prisatie a efektivnost satia na prsniku. Tu Ti davam link na clanok, ktory vysvetluje problematiku cumlika a navrhuje riesenia http://www.mamila.sk/domain/flox/files/ ... ky-jun.pdf
A tu je clanok o tom, ako sa spravne dojci http://dojcenie.wordpress.com/2010/04/2 ... vne-kojit/
Obrázok užívateľa
etnicka
 
Príspevky: 326
Registrovaný: 23 Mar 2011, 00:23
Bydlisko: Sazdice
Počet detí: 1
Rokov: 14 rokov, 11 mesiacov, 28 dní
Môj status: Kazdy si vytvara svoju realitu

Re: Papa mliecko iba v spanku

Neprečítaný príspevokod Klemka » 13 Júl 2011, 21:09

Lenka, vyzerá to skutočne na štrajk. Niektoré štrajkujúce deti sú schopné sa dostatočne napiť počas nočného dojčenia a tak naďalej priberajú.
Súhlasím s tým, čo napísala Etnicka, snažiť sa cumlík úplne odbúrať, maximálne zintenzívniť kontakt koža na kožu s bábätkom, veľa nosiť, spoločne spať a do toho zvýšiť tvorbu mlieka pomocou byliniek senovky gréckej a benediktu lekárskeho. A riešiť to s poradkyňou osobne. Držím palce!
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Papa mliecko iba v spanku

Neprečítaný príspevokod Lenka » 14 Júl 2011, 09:28

problem je, ze ked sa malo napapa, ked malo pribera, ako napr. tento tyzden, tak ona sa nenapapa ani cez cievku po prste a ani cez flasku...
Lenka
 
Príspevky: 11
Registrovaný: 13 Júl 2011, 12:01

Re: Papa mliecko iba v spanku

Neprečítaný príspevokod katka » 14 Júl 2011, 20:47

Lenka prezila som nieco podobne s mojim malym...Ak Ti mozem poradit zbav za UPLNE cumlika, nedavaj ani na uspavanie ani do kocika, nech malinka nema inu moznost ked bude chciet dudkat- len dudkat tvoj prsnik. Nos ju co najviac pri sebe, najlepsie ak budes mat odhalene prsia a ona bude mat volny pristup ak by sa rozhodla prisat. Ak to nepojde posediacky skus s nou chodit alebo si sadni a jemne sa pohupuj na fit lopte.
Ako tento stav u vas vznikol? Za akych okolnosti dochadzalo k tomu odmietaniu zo zaciatku? Skusila si dat vecsie prestavky medzi kojeniami? Nema mala anemiu, vtedy je dietatko menej hladne..
katka
 
Príspevky: 143
Registrovaný: 02 Apr 2011, 19:17
Počet detí: 2
1. dieťa: zelenoocko
Rokov: 20 rokov, 24 dní
2. dieťa: modroocko
Rokov: 13 rokov, 10 mesiacov, 9 dní
Môj status: Ja si tady sednu a uz se ani nehnu!

Re: Papa mliecko iba v spanku

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 15 Júl 2011, 01:15

Deticky zvyknu menit svoje dojcenske spravanie niekedy doslova zo dna na den (pri tom strajku si to spoznala). Dufam, ze u vas to bude podobne, a ked budes trpezliva a urobis co ti radia (bezpodmienecne zrusenie cumlika, nosenie, neustale volny pristup ku prsniku) a co robis i ty - ponukanie pocas spanku, tak sa to upravi.
Mimochodom, ako znasate tieto horucavy? Bezne dojciatka sa velmi casto dojcia, vy ako riesite prisun tekutin mimo spanku? Davas vodu v pohariku?
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Papa mliecko iba v spanku

Neprečítaný príspevokod etnicka » 15 Júl 2011, 09:25

Katka, snazit sa zvacsit rozostupy medzi dojceniami nie je dobry napad, vedie to ku znizeniu tvorby mlieka. Dieta treba dojcit na poziadanie, to znamena reagovat na jeho signaly a zakazdym, ked prejavi zaujem, ponuknut mu prsnik. Signaly su: cuckanie rucicky, hladanie prsnika pusinkou, otacanie hlavickou, zamrvenie sa v spanku, prebudenie sa (aj ked toto je aj signal na cikanie a kakanie), atd.

Lenka, ak by si chcela, mozeme si dat sedenie cez Skype. Napis mi prosim sukromnu spravu.
Obrázok užívateľa
etnicka
 
Príspevky: 326
Registrovaný: 23 Mar 2011, 00:23
Bydlisko: Sazdice
Počet detí: 1
Rokov: 14 rokov, 11 mesiacov, 28 dní
Môj status: Kazdy si vytvara svoju realitu

Re: Papa mliecko iba v spanku

Neprečítaný príspevokod akdarka » 15 Júl 2011, 09:38

etnicka, praveze katka skusila identifikovat problem a preto sa pytala ci Lenka nerobila velke odstupy v dojceni a to nemohlo sposobit problem. nebolo to jej odporucanie ak som spravne pochopila :-)
akdarka
 
Príspevky: 935
Registrovaný: 22 Mar 2011, 06:36
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 5 dní
Môj status: "Stratené je len to, čoho sa sami vzdáme."

Re: Papa mliecko iba v spanku

Neprečítaný príspevokod etnicka » 15 Júl 2011, 09:40

aha, tak pardon, mne to prislo ako rada :) To je nevyhoda diskutovania na nete, ze ked nevidime mimiku, gesta, nepocujeme zmeny tonu hlasu, mozeme nieco nespravne pochopit.
Obrázok užívateľa
etnicka
 
Príspevky: 326
Registrovaný: 23 Mar 2011, 00:23
Bydlisko: Sazdice
Počet detí: 1
Rokov: 14 rokov, 11 mesiacov, 28 dní
Môj status: Kazdy si vytvara svoju realitu

Re: Papa mliecko iba v spanku

Neprečítaný príspevokod katka » 15 Júl 2011, 11:28

etnicka, akdarka ;) , nechcem sa pliest skusenym poradkinam do kapusty...ale mam podobnu skusenost ako Lenka- 2,5 mesiaca sme sa kojili iba v spanku, pocas dna bud prsnik odmietol alebo si dvakrat cucol a pustil. Nasa prvotna pricina bola cumlik a moje nerespektovnie toho ze maly si z casu na cas daval aj 4 hodinove rozostupy v dojceni.
Nam pomohlo: - vysmarit cumlik z okna a viac ziadny iny nedat!
- respektovat aj dhsie prestavky v kojeni s tym ze prsnik bol k dispozicii vzdy ale nestrkala som mu ho do pusinky, iba sa pri nom nosil.
-prakticky nonstop nosenie na rukach (nemam satku a v manduce neviem kojit)
Ked sa babetko dhsiu dobu (niekolko mesiacov) koji iba pocas spanku, vznikne podmieneny reflex- spanok- kojenie. Pocas bdenia potom babo nie je hladne a nukanie prnika ho iba znervoznuje. Najme ak ma k dispozicii cumlik na dudkanie. Je to bludny kruh a je tazke z neho von.
katka
 
Príspevky: 143
Registrovaný: 02 Apr 2011, 19:17
Počet detí: 2
1. dieťa: zelenoocko
Rokov: 20 rokov, 24 dní
2. dieťa: modroocko
Rokov: 13 rokov, 10 mesiacov, 9 dní
Môj status: Ja si tady sednu a uz se ani nehnu!

Re: Papa mliecko iba v spanku

Neprečítaný príspevokod Lenka » 15 Júl 2011, 12:32

dakujem dievcata za rady. chcem sa este spytat, ked nosite babtko v babyvaku a zaspinka, vyberiete ho potom a date do postielky? alebo o nosite non-stop? nemoze sa potom stat, ze nebude chciet inak zaspat, iba kolisanim v babyvaku?
Lenka
 
Príspevky: 11
Registrovaný: 13 Júl 2011, 12:01

Re: Papa mliecko iba v spanku

Neprečítaný príspevokod luciole » 15 Júl 2011, 13:06

Lenka, my ked nosime (satka alebo manduca), tak mala vacsinou hned zaspi, ale nevyberame ju, az ked sa zobudi. Teraz vacsinou nosime normalne vonku a v poslednej dobe sa vzdy zobudi skor, ako prideme domov, takze ju potom doma normalne vyberieme...ale aj ked som nosila doma, tak som si porobila, co sa dalo, kym mi spala v satke a potom som si sadla a trebars citala, kym sa zobudila, lebo vykladanie by ju naozaj zobudilo. Ale pokial viem, su aj take deticky, ktore citlive vyberanie nezobudi, vyskusas a uvidis, ako je na tom to vase :) A subezne s nosenim normalne zaspava aj v kociku a v posteli pri dojceni, prip. pri inom uspavani (lebo taky typ dietata, co zaspi same v postielke zas nemame :D treba jej trochu pomoct). Ale teda nevyzaduje satku alebo nosic pri zaspavani, aj ked sa jej tam zjavne dobre buvinka :)
Obrázok užívateľa
luciole
 
Príspevky: 875
Registrovaný: 28 Jún 2011, 12:53
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 13 rokov, 19 dní
2. dieťa: Grétka
Rokov: 9 rokov, 7 mesiacov, 24 dní
Môj status: dojčenie je jedna z najúžasnejších vecí na materstve a na svete vôbec :)

Re: Papa mliecko iba v spanku

Neprečítaný príspevokod Lenka » 15 Júl 2011, 13:14

a este sa chcem spytat, ze co to medziobdobie, kym sa nauci znova pit z prs pri noseni v babysatke? bojim sa, aby neschudla, lebo uz tento tyzden sla dole s vahou...
Lenka
 
Príspevky: 11
Registrovaný: 13 Júl 2011, 12:01

Re: Papa mliecko iba v spanku

Neprečítaný príspevokod Lenka » 15 Júl 2011, 13:27

dakujem luciole za odpoved. nasa mala sa velmi rada hra v hracej deke a chyta, skuma hracky a pritom si veselo pvyska. to ju nemem nechat sa hrat, ale stale nosit v babyvaku?
Lenka
 
Príspevky: 11
Registrovaný: 13 Júl 2011, 12:01

Re: Papa mliecko iba v spanku

Neprečítaný príspevokod katka » 15 Júl 2011, 14:08

lenka samozrejme ze nechaj dcerku hrat sa, aj hra je pre nu velmi dolezita. Ked sa ti bude zdat ze ju to prestava bavit, zacne byt mrzuta ci mrncat- neries to nosenim na pleci, cumlikom atd ale si ju daj do satky ci vaku tak, aby bola pri tvojich prsiach a mohla sa prisat. Postupne by sa mala vratit k prskam ako zdroju uspokojenia svojej nepohody a samozrejme ako ku zdroju mliecka. Zaroven ponukaj prsnik aj pri zaspavani, prebudzani a nechaj ho Veronke dokial ho sama nepusti z pusinky.
Lenka dolezite je aj to ci sa malinka dobre prisava a ci tak dostava dostatok mliecka. Skus predsa len este raz kontaktovat priamo laktacnu poradkinu taketo tazke situacie a dlhodobe strajky sa najlepsie zdolavaju ak ti vie niekto pomoct nazivo nie iba cez net.
katka
 
Príspevky: 143
Registrovaný: 02 Apr 2011, 19:17
Počet detí: 2
1. dieťa: zelenoocko
Rokov: 20 rokov, 24 dní
2. dieťa: modroocko
Rokov: 13 rokov, 10 mesiacov, 9 dní
Môj status: Ja si tady sednu a uz se ani nehnu!

Re: Papa mliecko iba v spanku

Neprečítaný príspevokod etnicka » 15 Júl 2011, 17:01

Ahoj Lenka, je velmi dolezite, aby si si odsavala alebo odstriekavala mliecko, kym Tvoja dcerka strajkuje a ked ju dojcis v spanku, dbaj na spravne prisatie, stlacanie prsnika, striedanie prsnikov po stlacani. Odsavat by si mala co najcastejsie z oboch prsnikov. Mohol by Vam pomoct aj suplementor alebo laktacna pomocka, ale takto na dialku sa mi tazko radi, ked som Vas nevidela pri dojceni. Pozrela si si uz videa pauzy v brade a stlacania prsnika? Tu su vsetky videa http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne- ... -dojcenia/
Obrázok užívateľa
etnicka
 
Príspevky: 326
Registrovaný: 23 Mar 2011, 00:23
Bydlisko: Sazdice
Počet detí: 1
Rokov: 14 rokov, 11 mesiacov, 28 dní
Môj status: Kazdy si vytvara svoju realitu

Re: Papa mliecko iba v spanku

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 16 Júl 2011, 00:26

To medziobdobie si riesila spravne, zaradila si prikrmy. A na horucavy vodicku z pohara, pokial odmieta prsko.
Lenka neviem, ci si si vsimla poznamku od Klemky, ale bolo by tiez velmi vhodne zvysit tvorbu mlieka, bud pomocou senovky greckej alebo v tvojom pripade by som rovno zaradila Domperidon. Tym ze dojcis menej ako je potrebne, mas nizsiu tvorbu mliecka a zaroven vyssia ponuka lahsie prilaka malu na prsnik. Pozri si Klemkinu web stranku, ma tam prakticky navod ako ziskat Domperidon, tu su zasa protokoly, ktore mozes ukazat lekarovi ci v lekarni, ked sa budes pokusat dostat liek Costi na predpis : http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojci ... -laktacie/. Inak bez predpisu je Motilium, ale je drahsie. Upozornujem, ze lekari i lekarnici su i pri ukazani dokumentov velmi skepticki a mnohokrat mamicku odradia, lebo to jednoducho nepoznaju.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Papa mliecko iba v spanku

Neprečítaný príspevokod kinsi » 16 Júl 2011, 09:40

Lenka, všimla som si , že raz píšeš o nosení v babyšatke, inde zase o babyvaku. My sme mali na začiatku tiež Chicco babyvak a bolo to pre malú veĺmi nepohodlné a nezdravé, ležala v ňom ako taká vytočená hurka a mne šlo odtrhnúť pleco. Navyše v ňom dietatko vlasne ani nie je úplne v kontakte s maminou. Ak náhodou máte i vy iba ten babyvak a nie šatku, bolo by lepšie nejakú kúpiť, či zaobstarať si ergonomický nosič - je to pre bábatko zdravšie a pohodlnejšie (i pre teba). Držím prsty.
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 22 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 3 mesiace, 17 dní

Ďalší

Späť na Novorodenec - 6 mesiacov

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 5 hostia

cron