Ked sa dlho prisava mesacne babatko.

O dojčení malých bábätiek

Ked sa dlho prisava mesacne babatko.

Neprečítaný príspevokod estterka » 09 Júl 2011, 17:47

Ahojte,mam kamaratku,talianku a porposila ma,ci by som sa vas nemohla opytat nieco :)
Najprv musim povedat,ze mala strasne stastie a ukazkovy porod,bez medikacie,dietatko si sama chytila,ked mu vysla hlavicka,vybrala a prilozila k prsniku a odvtedy su stale spolu(a to ma doma este jedneho dvojrocneho syna). v nemocnici sa vsetci velmi cudovali,ze s novorodencom chcela spat v jednej posteli,ale kedze bola sama na izbe a druhorodicka,nechali ju nech robi ako mysli. dokonca som ju este pred porodom presvedcila na satku a satkuje stale :goodjob: maly je uzasny a spokojny,tak sa z ich pribehu tesim,ze aj taketo u nas existuje ;) prveho syna prestala kojit dost skoro,kvoly navratu do prace,nezvladla situaciu,co ju mrzi,ale dkonca aj ten,ked vidi teraz bratceka,tak si obcas vypyta prsnik a napije sa trochu mliecka :dojcenie:

ma len jediny problem,ked si drobcek vypyta prsnik,ma problem prisat sa,respektivne je v polospanku a prsnik aj 10 minut ignoruje,kym sa prisaje a zacne papat(poloha aj prisatie su potom ok) da sa s tymto nieco urobit?
estterka
 
Príspevky: 555
Registrovaný: 24 Mar 2011, 08:57
Počet detí: 1
1. dieťa: Hannah
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 27 dní

Re: Ked sa dlho prisava mesacne babatko.

Neprečítaný príspevokod Klemka » 11 Júl 2011, 08:04

Estterka, môže to byť OK, hoci to nie je obvyklé. Ja by som sa prihovárala za skypové poradenstvo, ktoré tu robila napr. Etnicka. Zhodnotiť prisatie nie je také jednoduché, vôbec nemusí byť dobré, hoci sa to tak javí, a čo je dôležité, je potrebné vidieť pitie, či sú dojčenia výdatné.
Je možné, že kamarátke sa neskôr spúšťa mliečko, v tom by jej mohlo pomôcť sa psychicky uvoľniť, vypiť niečo horúce, pomasírovať prsníky v predklone, alebo keby jej niekto urobil masáž medzi lopatkami. Ale naopak, môže to byť aj prejav nespokojnosti kvôli nadmernej tvorbe mlieka, to je fakt ťažko posúdiť naslepo...
Ešte k tomu staršiemu synčekovi - ak sa teraz občas prisaje na prsník, môže ho skúsiť normálne dojčiť, najmä, ak jej je ľúto, že to nevyšlo, keď bol bábätko. Teraz má šancu ho začať dojčiť a môže byť kľudne dojčený ďalšie tri roky, koľké naše deti nie sú dojčené ani tretinu tejto doby!
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Ked sa dlho prisava mesacne babatko.

Neprečítaný príspevokod etnicka » 12 Júl 2011, 14:48

ahoj estterka, rada Tvojej kamaratke pomozem cez Skype, vie po anglicky? Ak by o to mala zaujem, nech mi napise email na elenka.hutton@gmail.com.
Obrázok užívateľa
etnicka
 
Príspevky: 326
Registrovaný: 23 Mar 2011, 00:23
Bydlisko: Sazdice
Počet detí: 1
Rokov: 15 rokov, 21 dní
Môj status: Kazdy si vytvara svoju realitu

Re: Ked sa dlho prisava mesacne babatko.

Neprečítaný príspevokod estterka » 12 Júl 2011, 17:16

ahojte,opytam sa jej,teraz odisla na dovolenku na par dni. nehovori anglicky,ale napriklad janka radila jednej mojej kamaratke cez skype a ja som prekladala:) ked mne to neda,chcela by som im pomoct a nie vzdy viem,predsa,kurz chyba. ona pojde v auguste do talianska domov a chce sa stretnut s niekym s tej liga de leche,lenze o nej mi vravela prave janka,ze oni nemaju to hlboke prisatie podla newmana,teda priecna poloha.
pri pristati ma hlavicku zaklonenu vdaka tej polohe babatko,brada sa mu pohybuje a robi pauzy,perfektne pribera,dojcia sa casto.
ona mi spominala,ze je vzdy vsetko od mlieka mokre,pretoze kym sa prichyti,tak jej vsade strieka,poradila som jej,nech si skusi trosku odstriekat pred dojcenim,ze moze byt tok mlieka na zaciatku silny. ale aj som to videla,on ma zatvorene oci.vypytal si prsnik a ma ho pod nosom,ale ignoruje ho uplne(ani sa nepokusi pit) a po par minutach zacne naprazno pusinou dudlikovat a potom sa zrazu priblizu k bradavke a koji sa.

so starsim ma problem,ze ju hryzie,nevie sa uz prisat. ona s tym nema problem,ak by chcel,dojcila by ho hned. zevraj sa chyti,zycne pit a pohryzne a sam jej dava pohladom najavao,ze vie,ze jej urobil zle a prestane.
estterka
 
Príspevky: 555
Registrovaný: 24 Mar 2011, 08:57
Počet detí: 1
1. dieťa: Hannah
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 27 dní

Re: Ked sa dlho prisava mesacne babatko.

Neprečítaný príspevokod Klemka » 13 Júl 2011, 08:52

Estterka, spoľahnem sa na to, čo píšeš - vidieť pauzy, bábätko priberá, v takom prípade to netreba vôbec riešiť. Skôr by som si dala pozor na nadprodukciu, ktorá sa mi z toho posledného príspevku črtá, pretože nadmerný vypudzovací reflex (keď mliečko veľmi strieka po odpojení bábätka z prsníka) môže dieťa kompenzovať nesprávnym plytkým prisávaním, čo samozrejme spôsobuje problémy z dlhodobého hľadiska a môže to spôsobovať aj iné ďalšie problémy. Odporúčanie odstriekať trochu mlieka pred dojčením nadprodukciu zvyšuje - pretože čím viac sa z prsníka vydá, tým masívnejší signál o potrebe zvýšenia tvorby mlieka matkino telo dostáva. Ak je problém s tým, že mlieko po začatí dojčenia začne striekať a dieťa na to reaguje nespokojnosťou, odťahuje sa od prsníka, plače, znova sa prisáva, znova je zahltené mliekom a plače, tak riešením môže byť uchopiť si prsník tesne za bradavkou tak, ako keby sme držali cigaretu alebo nožnice (preto tomu hovoríme nožnicový úchop) a ako keby prikrtiť mliekovody za bradavkou, aby to tak rýchlo netieklo. Alebo stlačiť celý prsník prstami, ale nepúšťať, držať, robiť akoby protitlak. Pre znižovanie tvorby mlieka v prípade nadprodukcie by som ich fakt potrebovala vidieť, možno je to celé trochu inak a ak začne pracovať s týmto ako s nadprodukciou a ono to nadprodukcia nebude, tak to samozrejme dobrotu nenarobi...
Pomôcť môže aj to, čo si sama napísala - chvíľku pred prisatím robí pohyby ako by sal naprázdno a potom sa prisaje k prsníku - matka mu môže dať do pusinky svoj čistý prst a keď sa rozťahá, po minútke - dvoch - ho preložiť na prsník. Ale ako som napísala - ak inak priberá, prospieva, pri dojčení je vidieť pauzy v brade, dojčenia sú výdatné, tak nie je čo riešiť.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Ked sa dlho prisava mesacne babatko.

Neprečítaný príspevokod estterka » 19 Júl 2011, 00:42

to ma mrzi,neviem odkial som to mala,ze odstriekat mlieko pred dojcenim,nechela som poradit zle. nemyslim si,ze podla tvojho popisu ide o nadprodukciu,pretoze ten maly vobec nereaguje na prsnik,on spokojne oddychuje a po chvilke,ked sa rozhodne,ze je spravny cas,sa bez problemov prisaje.
estterka
 
Príspevky: 555
Registrovaný: 24 Mar 2011, 08:57
Počet detí: 1
1. dieťa: Hannah
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 27 dní

Re: Ked sa dlho prisava mesacne babatko.

Neprečítaný príspevokod Klemka » 19 Júl 2011, 11:01

Estterka, to je v pohode, veď to je logické odporúčanie, len pri nadprodukcii nefunguje a vec zhoršuje.
Toto je mimochodom riziko odporúčaní, ktoré matky dostanú na rôznych fórach, kde si radia matky matkám, že sa môžu dozvedieť niečo, čo v skutočnosti dojčeniu nepomôže, hoci ten človek, ktorý to odporúča, to robí s najlepším vedomím a svedomím.
Ja fakt z tohto neviem posúdiť, či ide o nadprodukciu... potom sa samozrejme z toho ťažko robia nejaké odporúčani, to je fakt...
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Ked sa dlho prisava mesacne babatko.

Neprečítaný príspevokod estterka » 19 Júl 2011, 11:27

ja si uz davam velky poor a studujem si protokoly na mamile.napriklad o spravnom prisati,na co dvat pozor a tak. a o tom,ze nostek sa nema dotykat prsnika som nevedela.mne v nemocnici povedali,ze nos ma mat natlaceny na prsniku,ze oni ho maju taky plochy,aby vedeli dychat pocas kojenia-no to bola teda rada. viem,nie je spravne radit bez skolenia,ale ked tuto mamickam nikto neporadi,nepomoze a ja som rada,ked mozem proadit a pomoct niekomu a dojcit neprestanu. ale vzdy sa radim aj s nejakou laktacnou. lebo ked im vravia,ze bolest pri dojceni je normalna a kazde tri hodiny sa smie kojit a skor nie a podobne,tak to nie vzdy dobre dopadne.
estterka
 
Príspevky: 555
Registrovaný: 24 Mar 2011, 08:57
Počet detí: 1
1. dieťa: Hannah
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 27 dní

Re: Ked sa dlho prisava mesacne babatko.

Neprečítaný príspevokod Klemka » 19 Júl 2011, 16:03

Tak tak, Estterka, nemám k tomu čo dodať, snáď len k tomu nošteku - často sa uvádza, že má byť tiež zaborený, dr. Newman hovorí ak oo jednom zo znakov správneho prisatia, že nos je odtiahnutý od prsníka, ale nie je to kvôli dýchaniu - potrebujeme, aby dieťa tlačilo do prsníka bradou, aby pri prisávaní bola hlavička mierne zaklonená dozadu a pri prisávaní vtláčame dieťatku do prsníka bradu. A ak je do prsníka zaborená brada, nos nemá kde inde byť, len voľný. Pozri si napr. nesprávne prisatie dieťaťa, ktorého čierno-biela fotka je v hornej časti fóra, netlačí do prsníka bradou, nos je pritisnutý k prsníku. Okrem iných ďalších znakov nesprávneho prisatia...
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Ked sa dlho prisava mesacne babatko.

Neprečítaný príspevokod etnicka » 19 Júl 2011, 18:31

Klemka, tak mi k tomu napadlo, preco je na hlavicke fora fotka nespravne prisateho babatka? Inak doteraz som si to vobec nevsimla.
Obrázok užívateľa
etnicka
 
Príspevky: 326
Registrovaný: 23 Mar 2011, 00:23
Bydlisko: Sazdice
Počet detí: 1
Rokov: 15 rokov, 21 dní
Môj status: Kazdy si vytvara svoju realitu

Re: Ked sa dlho prisava mesacne babatko.

Neprečítaný príspevokod Klemka » 20 Júl 2011, 07:35

Neviem, Etnicka, to sem Annag dala :D Ale však vieme, že prisatie nie je úplne všetko :P
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1


Späť na Novorodenec - 6 mesiacov

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 6 hostia

cron