dojcenie len z jedneho prsnika?

O dojčení malých bábätiek

dojcenie len z jedneho prsnika?

Neprečítaný príspevokod lucinela » 30 Jún 2011, 07:52

Ahojte, potrebovala by som poradit, moj trojmesacny syn mi uz niekolko dni odmieta lavy prsnik. Vzdy preferoval viac pravy, ale posledne dni uz odmieta lavy takmer uplne. Som z toho smutna, pretoze pravy prsnik mam neporovnatelne vacsi a zacina ma i boliet. Snazim sa mu stale ponukat i lavy, ale parkrat si len "cucne" a zacne zlostit. Chapem, lebo tok mlieka v lavom je ovela slabsi, musi sa viac namahat. Snazim sa lavy odsavat - s odsavackou nejde takmer nic a rucne odsajem par kvapiek. Mate niektora podobnu skusenost? Da sa rozbehnut laktacia v lavom prsniku ako bola kedysi? Ake odsavanie je najefektivnejsie? Dakujem za kazdu radu.
lucinela
 
Príspevky: 3
Registrovaný: 30 Jún 2011, 07:48
Počet detí: 1

Re: dojcenie len z jedneho prsnika?

Neprečítaný príspevokod etnicka » 30 Jún 2011, 18:52

Ahoj lucinela, bezne sa stava, ze dietatko preferuje jeden prsnik. Je dolezite, aby si zvysila tvorbu mliecka v prsniku, ktory odmieta. Rucne odstriekavanie moze byt efektivnejsie ako odsavacka. Skus to robit tak, ze najprv dietatku ponuknes prsnik, ktory odmieta, s tym, ze si z neho predtym odstreknes trosku mlieka, aby bolo na bradavke a hned, ako sa babatko prisaje, stlacis prsnik, aby mu mliecko tieklo pekne rychlo. Stlacanie prsnika mozes vidiet tu http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne- ... -dojcenia/ a su tam aj dalsie videa, ktore sa oplati vidiet. Na preferovany prsnik babatko preloz az vtedy, ked prestane pit s pauzou v brade aj napriek stlacaniu. Drzim palce :)
Obrázok užívateľa
etnicka
 
Príspevky: 326
Registrovaný: 23 Mar 2011, 00:23
Bydlisko: Sazdice
Počet detí: 1
Rokov: 15 rokov
Môj status: Kazdy si vytvara svoju realitu

Re: dojcenie len z jedneho prsnika?

Neprečítaný príspevokod Klemka » 30 Jún 2011, 21:27

Ja by som len k tomu, čo Etnicka spravne napísala, chcela dodať, že ak by to nezabralo, tak ešte existuje možnosť zvýšiť celkovo tvorbu mlieka domperidónom, ktorý práve v tejto situácii krásne zaberá - zvýši výrazne tvorbu mlieka aj v "horšom" prsníku a ak potom matka začne ponúkať oba prsníky vyvážene, dieťa ten slabší väčšinou prestane tak vehementne odmietať, pretože dôvod, pre ktorý ten prsník dovtedy odmietalo, je väčšinou slabší tok mlieka v tom "horšom" prsníku. Dá sa to potom citlivo vyvážiť, hoci je na tom treba popracovať.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: dojcenie len z jedneho prsnika?

Neprečítaný príspevokod ayshka » 30 Jún 2011, 22:33

lucinela, mna este napadlo, ze ten slabsi prsnik ponukaj hlavne v noci a cez den hned po zobudeni, alebo este v spanku, vtedy dietatko velmi neriesi ako a kolko mu tecie a tak ho nebude odmietat.
ayshka
 
Príspevky: 101
Registrovaný: 27 Mar 2011, 17:15
Bydlisko: Kosice
Počet detí: 1
1. dieťa: Dominik
Rokov: 14 rokov, 3 mesiace, 11 dní

Re: dojcenie len z jedneho prsnika?

Neprečítaný príspevokod annag » 01 Júl 2011, 13:08

lucinela - len dodám k dievčatám a k odsávaniu - ak je mliečka málo a málo zatiaľ odsávaš, je lepšie využiť krátke a veľmi časté odsávania - vždy keď budeš mať chvíľku čas, odsať - odstreknúť ručne hoci len pár kvapiek - tak, aby Ťa to nejako extra nezaťažovalo a aby si prsník príliš netrápila, kým mliečko tečie. Veľmi časté znamená hoci i každú polhodinu - hodinu , samozrejme , nie non stop 24 hodín, ako budeš mať čas, aby to nebolo na úkor bábätka, krátko - zrejme ozaj to nebude dlhšie než nejakých 3-10 minút. Ak používaš odsávačku a nič netečie, vždy začni plytkým a rýchlym pohybom, len ak sa mliečko spustí, daj hlbší záber a pomalší. Dobré je využívať čas počas a tesne po dojčení - kľudne skús z jedného prsníka dojčiť a druhý pritom ručne odstrekovať ( ak nájdeš vhodnú polohu ) - využiješ tak spúšťací oxytocínový reflex, ktorý pôsobí na oba prsníky počas dojčenia.
Obrázok užívateľa
annag
 
Príspevky: 153
Registrovaný: 20 Mar 2011, 22:46
Bydlisko: okres Liptovský Mikuláš
Počet detí: 3
1. dieťa: Adelka
Rokov: 21 rokov, 1 mesiac, 10 dní
2. dieťa: Miško
Rokov: 17 rokov, 6 mesiacov, 22 dní
3. dieťa: Anička
Rokov: 15 rokov, 4 mesiace, 25 dní
Môj status: Aby dojčenie prinášalo mamičke radosť ...

Re: dojcenie len z jedneho prsnika?

Neprečítaný príspevokod lucinela » 01 Júl 2011, 23:00

Dakujem Vam dievcata :) myslim ze to moje odstrekovanie uz prinasa prve ovocie :) prsnik mam uz viac naliaty a maly sa uz prisaje a pije, hoci nie tak dlho a "s chutou" ako na pravom - plnsom, ale som vdacna i za tych par minut. ja sa nevzdavam a odstrekujem stale kedy je to len mozne.. Odstrekujem iba ručne, s odsavackou nejde takmer nic. Ja som si zrejme tento problem spôsobila sama - asi som ho automaticky prikladala viac k pravemu prsniku.. Neviem..Nuz, uvidime, snad to dam do pôvodneho stavu, prve mesiace som mala prsia naliate rovnako. Teraz je ten pravy dost vacsi, aj ked dnes uz sa ten rozdiel celkom vyrovnava. Inak, maleho uz na lavu stranu vobec nedostanem, musim ho "oklamat" - prilozit k pravemu a ten lavy si potom pritiahnem. Nechapem, preco tak tu lavu stranu vehementne odmieta? Citala som, ze vela zien dojci len z jedneho, ale nechcem sa vzdat, je to podla mna skoda, aby bol jeden prsnik len tak nevyuzity :)
Klemka - ten domperidon - ma zaujal, napisala by si mi prosim viac o tom? Nikdy som o tom nepocula, dakujem!
lucinela
 
Príspevky: 3
Registrovaný: 30 Jún 2011, 07:48
Počet detí: 1

Re: dojcenie len z jedneho prsnika?

Neprečítaný príspevokod Klemka » 02 Júl 2011, 08:00

Skvelé, ak si si tento problém "spôsobila sama" :D , tak to dáva veľkú šancu, že sa z toho pomerne ľahko dostaneš, tak ako to už vlastne robíš, aj bez domperidónu, lebo ak to vzniklo z režimovej "chyby", tak upravením tejto chyby sa máš šancu dopracovať k dojčeniu z oboch prsníkov.
Domperidón je liek, ktorého vedľajším účinkom je zvyšovanie tvorby mlieka a ktorý v tejto situácii dobre zaberá, rýchlo zdvihne tvorbu mlieka, ale neviem, či v Tvojej situácii ho vôbec potrebuješ, pretože z toho čo píšeš, sa zdá, že to zvládneš aj vlastnými silami. Čo by som videla ako optimálne:
- pokúsiť sa zvýšiť tvorbu mlieka v tom horšom - ľavom prsníku tým, že ho budeš tak, ako teraz všelijako ponúkať a odstrekovať (nepotrebuješ odsávať, ak Ti to nejde, odstrekovanie je rovnako dobrá alternatíva), môžeš skúsiť klasické prístupy pri neprisávajúcom sa bábätku - veľa kontaktu, ideálne koža na kožu - nosiť, spať spoločne, ak k tomu bude z toho prsníka aj možnosť vypiť dostatok mlieka, dieťatko sa k nemu vráti
- ak by to nešlo a vytrvalo by prsník odmietal, všetko to, čo som napísala vyššie plus domepridón - môžeš si kúpiť voľnopredajný ako Motilium v lekárni alebo lacnejšie Costi, ktoré ale je len na predpis, alebo zohnateľné z internetovej lekárne, viac tu https://sites.google.com/site/problemys ... rbu-mlieka Ak je tvorba mlieka v tom prsníku utlmená len mierne, možno vôbec nebudeš potrebovať tú klasickú dávku, ktorú odporúčame 3x3 tabletky denne a ani ho užívať dlhodobo (väčšinou sa užíva aspoň dva týždne a potom sa zhodnotí, ako v ňom pokračovať a postupne pomaly sa vysádza, ak už je situácia v poriadku, ak nie je užíva sa ďalej v plnej dávke).
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: dojcenie len z jedneho prsnika?

Neprečítaný príspevokod lucinela » 04 Júl 2011, 19:27

Dakujem Klemka.. No, prsnik lavy poctivo odstrekujem, vela pijem, kupila som si i homeopatika na podporu tvorby mlieka. Prsnik mam krasne naliaty, normalne mlieko z neho strieka, ale syna aj tak musim takmer "znasilnovat" aby z neho pil. Na lavu stranu si ho uz vobec nemozem ulozit ako dakedy, iba na pravej ruke ho mam a potom mu lavy pritiahnem, aby z neho aspon cosi vypil. Pravy je proste jeho favorit :) Neviem ci sa mi podari dojcit z neho este ako dakedy, ale obavam sa ze asi to uz nepojde. Ono to nemoze byt tym, zeby mu slabo tieklo, lebo ked odstrekujem, mlieko strieka. Pravy mam samozrejme naliaty viac, pretoze viac pije z neho. Syncek ma 3,5 mesiaca a vsimla som si ze to papanie je uz celkovo problematickejsie ako predtym. Stale cosi sleduje, odtahuje sa.. Minule mi dokonca uplne odmietal jest takmer 6 hodin. Je to normalne?
lucinela
 
Príspevky: 3
Registrovaný: 30 Jún 2011, 07:48
Počet detí: 1

Re: dojcenie len z jedneho prsnika?

Neprečítaný príspevokod etnicka » 05 Júl 2011, 13:52

Ahoj lucinela, nepouzivate nahodou cumlik alebo nejake ine nahrady prsnika? To by vysvetlovalo, preco sa odtahuje. Dalsi dovod by mohol byt tok mlieka, ktory je prilis rychly alebo prilis pomaly. Poradila by som Ti co najviac skin to skin, nosit maleho naholo v satke, mat ho holeho v posteli, kupat sa spolu a nechat ho, nech sa s prsnikmi "spriateli". Tu je link na clanok o strajku http://dojcenie.wordpress.com/som-zufal ... ta-prsnik/
Obrázok užívateľa
etnicka
 
Príspevky: 326
Registrovaný: 23 Mar 2011, 00:23
Bydlisko: Sazdice
Počet detí: 1
Rokov: 15 rokov
Môj status: Kazdy si vytvara svoju realitu

Re: dojcenie len z jedneho prsnika?

Neprečítaný príspevokod majalina » 23 Júl 2011, 14:07

Dobry den, zdravim vsetky mamicky , ktore uspesne dojcia, z jedneho ci dvoch prsnikov. Ja som pri prvom babetku dojcila takisto len z jedneho. Mala preferovala lavy, uz aj tak vacsi prsnik, pri druhom sa len zlostila a netahala, mne to neslo odstriekat ani rukou. Ked mala 4 mesiace, prestala som ju prikladat k pravemu a jednoducho dojcila z jedneho. Taketo kojenie ma podla mna len esteticky problem, nesymetricke prsniky(u mna boli aj bez toho).
Kojila som dcerku do roka a pol, nechcela dlhsie, aj ked ja som chcela. Druhe babo som kojila z oboch do pol roka, potom ma to nebavilo a takisto len z jedneho, lebo bolo jasne, ze z praveho ide tazsie, tak sa babetku nechcelo trapit a papalo hlavne z jedneho. Ten papal do dvoch rokov, potom spadol na pusu a bolo odstavene....Nemam pocit , ze tym prsniky nejako utrpeli....Prve babo malo koliky, reflux, nastasie to hrozne obdobie po 3mes. aj preslo, druhe bolo celkom v pohode....
Robim ako sestricka na detskej ambulancie asi pol roka, ked vidim co sa tam deje s kojenim chce sa mi plakat, neviem ci nad hlupostou, naivnostou ci neznalostou mamiciek alebo nad tym, ako ich pan doktor vie pekne naviest na umelu vyzivu.Tak 8-9 mamiciek z 10nekoji!!!!!
Mam znamu , ktora ma 4 deticky v priebehu 5-6rokov a vkuse dojcila, stale po dve deti, aj pocas tehotenstiev, posledny bude mat dva roky, myslim koji uz len jeho sameho......nikdy neriesila ci ma dost a pre koho, proste kojila koho a kolko bolo treba...
Drzim palce !!!!!
majalina
 
Príspevky: 2
Registrovaný: 23 Júl 2011, 13:43

Re: dojcenie len z jedneho prsnika?

Neprečítaný príspevokod akdarka » 23 Júl 2011, 14:54

majalina, myslim, ze tvoj pohlad "zvnutra" pediatrickej ambulancie hovori o realite..aspon co poznam vo svojom okoli. a trochu off topic ale preco to dr robi? ma z toho nejaky uzitok (financny od vyrobcov UM) alebo len svojou nevedomostou/nezaujmom? a teba ako sestricku-zenu nepocuvaju matky? snazis sa im to nejako vysvetlovat - alebo "kaslu" na to? vela otazok, ale som zvedava :-)
prajem krasny den!
akdarka
 
Príspevky: 935
Registrovaný: 22 Mar 2011, 06:36
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 6 dní
Môj status: "Stratené je len to, čoho sa sami vzdáme."

Re: dojcenie len z jedneho prsnika?

Neprečítaný príspevokod Klemka » 23 Júl 2011, 16:53

Majalina, mňa by zaujímalo, ako to potom vyzeralo s veľkosťou prsníkov po skončení dojčenia, pretože na toto sa ma mnohé mamičky pýtajú, ako to bude potom, ak dojčia len z jedného a je tam viditeľná asymetria. Ako to bolo u Teba?
Mnohí pediatri považujú dojčenie za oblasť, v ktorej by matky mala viesť ich zdravotná sestra a ak by to tak bolo aj vo Vašej ordinácii, možno by sa oplatilo absolvovať kurz poradkýň Mamily, na ktorom by si sa dozvedela všetky potrebné informácie, ktoré by Ti mohli pomôcť porozumieť tomu, ako matkám s dojčením pomôcť a prakticky zlepšiť podporu dojčenia pre tieto mamičky.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: dojcenie len z jedneho prsnika?

Neprečítaný príspevokod majalina » 26 Júl 2011, 23:52

Dobry vecer, co sa tyka velkosti prsnikov po dojceni z jedneho prsnika, mozem uviest len z vlastnej skusenosti.....prsia ostali uplne rovnako ako pred kojenim, s tym istym rozdielom. Ale urcite je to u kazdej zeny inak a zalezi od toho kolko, ako dlho kojila deticky a mozno inych faktorov. Ale teraz tomu vobec nevenujem pozornost, som stastna ze som svoje deticky kojila kolko oni chceli(ja som chcela aj dlhsie).
Co sa tyka mojej praxe v ambulancii, som vlastne novacik. Este ako bezdetna som robila s velkymi detmi, potom so starymi ludmi, teraz na detskej ambulancii.Som na materskej, takze som tam len par hodin tyzdenne na vypomoc. Uz po par dnoch stravenych v ambulancii mi doslo, ze v tej pomoci mamickam zo strany lekara pri ne-kojeni bude asi biznis....
Znama, ktora kedysi pracovala pre farmac. firmu mi potvrdila, ze lekari z toho nieco maju...(pocula som ze aj dovolenky). Nie su to moje tvrdenia, tak sa nechcem niekoho dotknut, ak to tak nieje....
Vela som sa naucila o dojceni dojcenim, ale vela som si o tom citala, rozpravala sa o tom s mamickami. Mozno to beriem az prilis osobne, ale trapi ma, ked vidim, ze mamicky nekoja z banalnych pricin a nikto im to nevysvetli, nepodpori. Nechapem len, ze dnes , ked je vsetko na nete a nieje problem kdekolvek prist k informaciam, to mamicky neriesia.V ambulancii riesi s mamickami vsetko lekar, ohladom liecby, kojenia, prikrmov a podobne. Je to sukromna prax, ja som nova a zaucam sa.
Nemozem niekomu "sprtat do kseftu" Napriklad nepocula som od lekara, aby niekedy spominal laktacne krizy, rastove spurty, trojmesacne koliky , z korych deticky vyrastu a podobne. Ked im povie, nech nekoja, davaju len UM, lebo ich mliecko nerobi dietatku dobre, vobec im to nepride divne, robia ako im povie...... Urcite su aj pripady, ze babo sa nemoze kojit, ale ja som za prirodzenu vyzivu.
Uz dlhsiu dobu vsak uvazujem o nejakom kurze, potom by to bolo urcite lepsie, mohla by som sebavedomejsie a istejsie riesit tieto veci.
Mamicky doveruju lekarom viac ako svojim detickam a instinktom.....
A ja osobne ak mam verit chlapovi pri radach o kojeni, tak len tym, ktore su v prospech kojenia.....
Malo sa stretavam aj s tym, ze zeny volaju laktacnym poradkynam. Vela ich asi ani nepozna ten vyraz. Na zaciatok by som bola spokojnejsia aj stym, keby som mohla spropagovat aspon nejaku ich web. stranku.
Tak mi drzte palce.....
majalina
 
Príspevky: 2
Registrovaný: 23 Júl 2011, 13:43

Re: dojcenie len z jedneho prsnika?

Neprečítaný príspevokod Klemka » 27 Júl 2011, 08:18

Majalina, to je skvelé, pretože takto som to mala naštudované aj ja - že tá výrazná asymetria sa stratí a prsníky sa vrátia do tej asymetrie, ktorá bola ešte pred pôrodom.
Bolo by skvelé absolvovať náš kurz pre budúce poradkyne. Na stránkach Mamily sú vždy uvedené nové termíny kurzov, najbližšie bude asi nový kurz otvorený na jeseň v Trnave. Treba sledovať stránky Mamily, bude to tam včas uvedené.
Pre ordinácie pediatrov máme rôzne pekné plagáty o dojčení, ktoré sa takisto dajú nájsť na stránkach Mamily a môžu sa poslať na zavesenie. Okrem toho má Mamila skvelú knižku o dojčení, ktorá by takisto mohla byť dostupná v ordinácii. Takisto je možnosť dať do čakárne časopisy Oskar (napr. s týmto vydaním http://www.oskarsk.sk/index.php?ID=259&l=sk, ale aj viaceré iné). Zoznam poradkýň pre konkrétny región je takisto uvedený na stránkach Mamily a môžete mať v čakárni napr. vytlačené kontakty na poradkyne vo Vašom meste... bolo by to skvelé.
Ešte len malá poznámočka - nedá sa samozrejme súhlasiť s odporúčaním UM ako prvým riešením všetkých problémov s dojčením, len mi to nedá - ak lekár nehovorí o laktačných krízach a rastových špurtoch, nerobí tak aj preto, že nič také neexistuje. V tomto má pravdu.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: dojcenie len z jedneho prsnika?

Neprečítaný príspevokod giliath » 23 Aug 2011, 08:27

ahojte som tu nova a tiez by som sa chcela popytat a poradit ohladne dojcenia z jedneho prsnika.maly ma vyse 3 mesiacov a kojili sme sa bez problemov a doteraz ked som dostala zapal laveho prsnika.uspesne som sa z toho dostala tvarohovymi obkladmi,masazov v sprche a castym prikladanim ale ako to preslo maly viac a viac odmieta prsnik,trosku pocucka a uz si ziada druhy.zacala som si odsavat ale to mi nejde nic proste najlepsia odsavacka bol vzdy on ale teraz stale chce byt menej a menej.snazim sa aj v noci prikladat ho k tomu,,neoblubenemu,, cez den ked dokojim tak este nieco povytlacam,pijem dost.bol tu zmieneny liek costi alebo motilium.do akej miery je to overene?v kontraindikaciach je pisane ze nemozu tehotne a dojciace ...tak prosim poradte ako to rozbehnut opat do normalu?dakujem
giliath
 
Príspevky: 3
Registrovaný: 23 Aug 2011, 08:20

Re: dojcenie len z jedneho prsnika?

Neprečítaný príspevokod Klemka » 28 Aug 2011, 07:21

Giliath, vitaj na fóre!
Ospravedlňujem sa, že píšem až neskôr. Pri zápale prsníka dochádza prechodne k zníženiu tvorby mlieka v jednom prsníku a dieťa ho môže začať odmietať, najmä, ak sa nedokáže na prsníky prisávať správnym hlbokým prisatím (to znamená, že pri dojčení nemá v ústach len špičku prsníka s bradavkou alebo dokonca len bradavku), pretože pri plytkom prisatí nedokáže dieťa regulovať tok mlieka z prsníka a pri slabom toku sa môže začať hnevať, takisto môže takto reagovať dieťa, ktoré je zvyknuté (hoci aj len občas) používať cumlík, pretože potom od prsníka čaká dobrý, rýchly tok mlieka a satie naprázdno má rado na cumlíku.
Toto všetko nie je z Tvojej otázky zrejmé a preto by to bolo dobré poriešiť osobne s poradkyňou pri dojčení (zoznam poradkýň nájdeš na www.mamila.sk). Bolo by dobré sa na to pozrieť už len preto, že aj ten samotný zápal má nejakú príčinu, zápaly a zablokované mliekovody nie sú normálnou súčasťou bezproblémového dojčenia a je lepšie to skontrolovať, o čo vlastne išlo.
Bez osobnej konzultácie s poradkyňou takisto nie je vhodné nasadzovať domperidón (Costi, Motilium). V indikovaných prípadoch dokáže pomôcť, ak sa dá bez zhodnotenia dojčenia, efekt môže byť nulový, alebo naopak môže do dojčenia negatívne zasiahnuť, takisto dávkovanie treba riešiť s poradkyňou.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: dojcenie len z jedneho prsnika?

Neprečítaný príspevokod giliath » 31 Aug 2011, 15:25

dakujem klemka za odpoved,nasla som si teda poradkyne dojcenia u nas v bb kraji a pravdepodobne sa nakontaktujem na niektoru pretoze po vcerajsej poradni maly pribral menej za 2 tyzdne 250g teraz ma 5520g a pred 2 tyzdnami 5370g o to viac sa obavam priberania pretoze mame reflux ked este nestrajkoval a papal pekne z obidvoch tak priberal viac aj na to co vyzvrackal:(prikladam si ho tak casto ako sa len da uzivam homeo to odsavanie velmi nejde tak dufam ze poradkyna pomoze,dakujem este raz za info.pa pa Lucia
giliath
 
Príspevky: 3
Registrovaný: 23 Aug 2011, 08:20

Re: dojcenie len z jedneho prsnika?

Neprečítaný príspevokod Klemka » 31 Aug 2011, 16:02

Lucka, urobíš dobre, lebo aj ten reflux sa najlepšie rieši režimovými opatreniami dojčenia, dojčenie sa dá upraviť tak, aby sa reflux zmiernil alebo aspoň zostal v rovine problému s pogrckanou bielizňou. Jednou z príčin refluxu môže byť nadprodukcia a mne sa z toho Tvojho popisu javí, že to môže byť Váš prípad a úprava nadprodukcie by potom pomohla aj s riešením toho, aby sa už nevyskytovali zablokované mliekovody. A je dôležité zistiť, či tam nadprodukcia je alebo nie je, pretože ak je, samozrejme, že odsávanie či zvyšovanie tvorby mlieka domperidónom alebo inými prostriedkami môže byť kontraproduktívne. Daj vedieť, ako si dopadla, ak sa Ti bude dať, prosím!
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: dojcenie len z jedneho prsnika?

Neprečítaný príspevokod giliath » 07 Sep 2011, 08:22

ahoj klemka,tak pisem ako som slubila:)dopadla som asi tak ze som napisala rozsiahli mail poradkyni u nas ale odpovede som sa nedockala:(tak som si nejako dopomohla sama a vyzera to tak ze maly zacal tolerovat aj druhy prsnik uz sa od neho neodtahuje a papa aj z neho len akoby si teraz dozadoval viac mliecka neviem ci je to tym tzv obdobim,,rastoveho spurt,, v obdobi 3 mesiaca alebo ze sa potrebuje ukludnit asi nam z idu dolne zubky videla som ze sa nam prerezavaju tak sme taky nekludnejsi:(kazdopadne verim ze sa uz zapal alebo upchaty mliekovod nevrati a budeme sa kojit nadalej a budem zvedava kolko priberieme ked pojdeme najblizsie o 5 tyzdnov do poradne.dakujem za rady aspon od teba.pekny dnik zelam.pa pa Lucia
giliath
 
Príspevky: 3
Registrovaný: 23 Aug 2011, 08:20

Re: dojcenie len z jedneho prsnika?

Neprečítaný príspevokod Klemka » 08 Sep 2011, 17:41

Lucka, škoda, nie je možné sa obrátiť na inú poradkyňu alebo skúsiť tejto zavolať? Bola by si si istejšia, keby si vedela posúdiť výdatnosť dojčenia a vyhodnotiť to, čo dieťatko na prsníku robí.
Inak sa ale teším, že sa to upravilo a ak by si to s poradkyňou neriešila, aspoň sem daj občas vedieť, ako pokračujete prosím.
K rastovému špurtu - rastové tabuľky dojčených detí neukazujú nič také ako rastové špurty, rovnako predstava laktačnej krízy v zmysle, že niekedy má žena menej mlieka, ako dieťa potrebuje, nie je správna, materské mlieko sa nemení čo sa objemu týka ale čo sa týka zloženia. Množstvo materského mlieka, ktoré vypije 5-mesačné dieťa je približne rovnaké ako to, čo vypije mesačné dieťa, ktoré je tiež výlučne dojčené a dobre priberá a prospieva. Tieto mýty často ozrkadľujú to, že v určitých obdobiach môže bývať bábätko menej spokojné a rôzne "problémy", ktoré ho trápia, si pomáha riešiť častejším dojčením, keďže dojčenie upravuje činnosť srdiečka, dýchanie, telesnú teplotu, znižuje hladiny stresových hormónov ako aj prežívanie bolesti atď.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: dojcenie len z jedneho prsnika?

Neprečítaný príspevokod nikush » 29 Jan 2012, 10:28

ahojte,
da sa este nejako zvysit, respektive nastartovat pravy prsnik ak som z neho dojcila len cca mesiac a uz 3mesiace nic? mam v katastrofalnom stave lavy, ragady + mykoza+rayn. fenomen :) dari sa .... ulavilo by sa mi trocha, keby som mohla dat aj druhy. len ked som jej ho skusala ponuknut, tak ju naplo zakazdym ako keby som jej kefku do ust davala :D mala ma 4 mesiace.
vdaka
nikush
 
Príspevky: 2
Registrovaný: 29 Jan 2012, 10:25

Re: dojcenie len z jedneho prsnika?

Neprečítaný príspevokod tamoulik » 29 Jan 2012, 11:23

Nikush, urcite sa opati to aspon skusit nastartovat. Trebalo by nasadit bylinky Senovku grecku a benedikt lekarsky, z kazdeho 3x3 denne, k tomu domperidon (Costi, Motilium) , takisto 3x3 denne. Vela babatko skinovat koza na kozu, vela nosit, spolocne spat a neustale prikladat k tomu prsniku, ktory chces nastartovat.
https://sites.google.com/site/problemys ... rbu-mlieka. A najlepsie asi aj upravit polohu a prisatie, urcite je dovod, preco je druhy prsnik bolavy, nasadit univerzalnu mast, citrovital a protikvasinkovu dietu. https://sites.google.com/site/problemys ... -bradaviek
Obrázok užívateľa
tamoulik
 
Príspevky: 497
Registrovaný: 22 Máj 2011, 22:05
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 3
1. dieťa: Tomáš
Rokov: 15 rokov, 4 mesiace, 6 dní
2. dieťa: Samuel
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 7 dní
3. dieťa: Izabela
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 28 dní
Môj status: On ne voit bien qu´avec le coeur, l´essentiel est invisible pour les yeux (A.de Saint Exupéry)

Re: dojcenie len z jedneho prsnika?

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 30 Jan 2012, 00:40

Urcite by som sa poradila s poradkynou pri osobnom poradenstve, len naber odvahu a zavolaj, preto sme tu. Zaklad je totiz v spravnej polohe a prisati a to sa naozaj da skontrolovat len pozorovanim.

Mimochodom, cumlik, flasu alebo klobuciky pouzivate? Odhadujem, ze ano - velmi vyznamne to prispieva k zhorsovaniu (a aj nastartovaniu ) problemov, ktore opisujes.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 20 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 13 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 14 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: dojcenie len z jedneho prsnika?

Neprečítaný príspevokod nikush » 30 Jan 2012, 11:50

Jankamich - nepouzivam ani flasu, ani klobuciky, ani cumel, poucila som sa u syna...doteraz to bolo v pohode...teraz je to hrozne...sala tak, ze mi vytvorila pluzgiere vodnate na bradavke. tie nasledne praskli a vysledok sa dostavil okamzite:) prisavala sa krasne, pusa nasiroko, brada dole, pera spodna vystrcena, poloha priecna...nechapem...idem si dat teraz predpisat tu univerzalnu masticku a natierat sa az do skonania :)
nikush
 
Príspevky: 2
Registrovaný: 29 Jan 2012, 10:25

Re: dojcenie len z jedneho prsnika?

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 30 Jan 2012, 22:43

Univerzalna mast ti urcite prinesie rychlu ulavu od bolesti, to je dobra volba, ale nevyriesi pricinu problemov + nepomoze ti s pravym prsnikom. Na ten prsnik to co pisala Tamoulik, ale naozaj najidealnejsie s osobnou asistenciou poradkyne. Tych problemov je tam vcelku dost, aby sa ti zisla dobra podpora a pomoc. Smelo do telefonovania :goodjob: .
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 20 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 13 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 14 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt


Späť na Novorodenec - 6 mesiacov

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 4 hostia

cron