čo jej je?

O dojčení malých bábätiek

čo jej je?

Neprečítaný príspevokod Lubkanz » 23 Mar 2011, 13:32

Ahojte. Potrebujem poradit, co tej mojej malej je... Kojim od nedele, predtym som odsavala a davala malej MM z flasky a v noci davala UM, kedze som tolko MM neodsala, kolko mala potrebovala. pila v priemere 120 ml. od nedele cisto kojim, nedela a pondelok prebehli uplne super, az som sa sama cudovala. mala vypila jeden prsnik, potom druhy a zaspala. spinkala asi 3 hodiny a znova to iste. akurat v utorok v noci nastal problem, ktory trva doteraz. po zobudeni vypije jeden prsnik a druhy uz nechce. potiahne parkrat a vypluje, niekedy mi potiahne strasne bradavku. zacne sa jedovat, kope nozickami a mrnci, niekedy place. toto uz robi aj cez den. napr. dnes by som chcela ist von, ale neviem, kolko vydrzi spinkat, kedze je hore od 9:30, vypila rano jeden prsnik, druhy jej skusam davat stale, ale ona sa len jeduje. ukludni sa iba na mojich rukach. proste ona od vcera vobec nespi. vcera sme boli vonku, vstala o 15tej a bola hore do 23tej s tym, ze spala asi 3x po 20 min. aj to zasapala mne na rukach a ked som ju polozila, hned bola hore. mala ma dnes 4 tyzdne.
dakujem
Lubkanz
 
Príspevky: 18
Registrovaný: 22 Mar 2011, 00:27
Počet detí: 1
1. dieťa: Bianka
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 27 dní

Re: čo jej je?

Neprečítaný príspevokod Klemka » 23 Mar 2011, 13:42

Lubka, jednoznačne dohodnúť si čo najskôr stretnutie s poradkyňou pri dojčení (zoznam poradkýň nájdeš na www.mamila.sk). Z popisu situácie, tak, ako si ju tu uviedla, sa nedá nič jednoznačné usúdiť, poradkyňa pri stretnutí Ti priamo ukáže a vysvetlí, aké sú možnosti a riešenia, ktoré ponúkne, budú na mieru šité Tvojej konkrétnej situácii a môžu zabrať omnoho skôr, než keď budeš skúšať rôzne možné riešenia a postupy, ktoré možno vôbec nie sú vhodné pre riešenie Vašej konkrétnej situácie.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: čo jej je?

Neprečítaný príspevokod annag » 23 Mar 2011, 23:02

lubkanz, súhlasím s klemkou - lebo príčin môže byť viacero a na diaľku nevidíme. Ak by si nemala poradkyňu v okolí, určite sa čím skôr ozvi a podrobne to prejdeme aspoň na diaľku.

Ak skutočne na prsníkoch dobre pije , tak sa situácia mohla zmeniť preto, lebo maličká začala efektívnejšie prsníky vyprázdňovať a tým i viac stimulovať tvorbu mliečka , a preto druhý prsník už zakaždým nepotrebuje. Lebo ono to tak môže byť - raz pije z oboch, inokedy len z jedného. Dieťatko, ktoré sa začne prisávať, sa oveľa viac priblíži k svoje mamičke, dychtivo po nej túži a už sa jej nechce vzdať . Uvedomuje si priepastný rozdiel medzi napr. osamelosťou postieľky a bezpečnou náručou svojej mamičky. Napodobniť dojčené bábätko a jeho správanie bábätku kŕmenému z fľašky nefunguje - kým z fľašky dokážeš nasilu do bábätka vliať veľa mliečka, dokonca viac než chce, tak dojčiť ho nedonútiš - ak bábätko prsník vypije a druhý nechce, nedá sa to v tej chvíli ovplyvniť - rozhoduje sa ono. Nátlak a nútenie je rovnako zlé, ako predlžovanie intervalov - oddiaľovanie dojčenia. To sa môže vypomstiť až tak, že bábätko prsník nakoniec úplne odmietne a odmietne i mamičku. Preto môže byť maličká teraz nervózna, lebo cíti nátlak, Tvoju neistotu - a takéto bábätko uspíš a upokojíš len veľmi ťažko.

Dojčené bábätko raz vypije od hladu celý prsník, inokedy od smädu pár hltov, inokedy pre únavu či štikútku vôbec nič a naopak, od veľkého hladu obidva prsníky ... preto sú aj intervaly medzi dojčeniami zakaždým iné - raz pije každú hodinu, inokedy každé tri, niekedy si dá ešte dlhšiu prestávku , alebo naopak, pije každých 20 minút ... možno sa to zdá na prvý pohľad ako chaos - ale je to dokonalá harmónia medzi bábätkom a prsníkmi. Bábätko si dokáže svoje potreby veľmi dobre regulovať, ak mu v tom nebránime - Jedna obrovská bariéra medzi mamičkou a bábätkom je cumlík -Cumlík je veľmi nedokonalá náhrada mamičky, lebo okrem iného mamička netuší, kedy je správna chvíľa bábätko priložiť (resp. priložiť pre hlad) a dokonca i samé bábätko to popletie - hlási sa na dojčenie príliš neskoro, príliš hladné a príliš nervózne na to, aby sa dobre a pokojne najedlo . Niekedy mamička vedome cumlík ponúka, lebo si myslí, že ono nie je hladné, ale chce len napr. spať. No vie to naozaj? To, čo platí dnes, nemusí zajtra ... Dojčenie nie je len kŕmenie, dokáže uspokojiť takmer každú potrebu bábätka a je škoda to nevyužívať, ak to chce. To, prečo sa bábätko chce dojčiť, vie ono samé najlepšie a naopak, ono vie, prečo sa v danej chvíli dojčiť nechce ... ak sa neriadime hodinkami, ale bábätkom a jeho reakciami, tak mu oveľa rýchlejšie porozumieme - prvé týždne a mesiace sú o vzájomnom spoznávaní sa. V postieľke s fľaškou či cumlíkom to trvá oveľa, oveľa dlhšie. Aby sme bábo poznali, musíme byť pri ňom - presne ako keď je v brušku - celých 9 mesiacov vnímame svoje bábätko a časom ho už celkom fajn poznáme , už vieme, kedy asi kopká, kedy spinká ... a takto to má pokračovať i po pôrode - len máme k dispozícii zrak- sledovanie mimiky, pohybu telíčka, ručičiek, vzájomné dotyky ... je to výborná škola poznania a chápania bábätka - to sa z niekoľkých metrov, za múrmi steny ... dá len ťažko.

Najmä spočiatku netušíme, ako dlho bábätko bude vonku spať - ale mliekareň máme so sebou :D - bábo sa dá nadojčiť kdekoľvek. Chápem, že teraz je to možno pre Teba ešte náročné, no postupne isto nájdeš spôsob, ako bábo nenápadne nadojčiť - povedzme v kútiku cukrárne, na odľahlej lavičke v parku, v zaparkovanom aute ... kým je pre Teba ťažké dojčiť von, skús len krátke prechádzky v blízkosti domu...

Skús maličkú spoznávať - v posteli, koža na kožu (ty do polpása odhalená, malá len v plienočke ) , o všeličo ste za tých pár týždňov prišli, potrebujete si to vynahradiť. Večer sú všetky deti veľmi citlivé,nedokážu spracovávať nové podnety, pomáha im ticho, prítmie, dlhé dojčenie . Len to musíš urobiť skôr, než bude v totálnom strese. Ty si môžeš niečo čítať, piť teplý čajík ... a ona si bude na prsíčku relaxovať - veľmi to Vám obom pomôže. Tak či tak sa jej venovať musíš - no je rozdiel, či to je v podobe relaxu, alebo v podobe plaču, nepokoja, ktorý privádza celú rodinu do zúfalstva. A že bude s Tebou spať v posteli? Bude nielen jej, ale i Tebe oveľa ľahšie. Je jednoduchšie len sa otočiť a privinúť bábätko, než stráviť noc vyberaním a vkladaním do postieľky - ak nechceš postieľku úplne vyradiť, stačí odobrať bočnicu, prisunúť postieľku k posteli a miesta bude dosť pre všetkých.

Sama spomínaš - upokojí sa len v mojej náruči - toto potrebuje, presne ako každé bábätko - veľa sa nosiť. Aby to však pre Teba nebolo extrémne únavné, a aby si svoje napätie z nosenia neprenášala na maličkú, pomôže nosič - či už v podobe šatky, vaku, ergonomického nosiča ... Lebo máš voľné ruky, nezaťažuješ si chrbticu, bábätko je optimálne podopreté látkou, môže sa "odstrihnúť" úplne od okolia a množstva podnetov, ktoré sa na neho valia , ak je len tak na rukách. Veľa mamičiek sa bojí, že sa bábätko rozmazná, že bude nesamostatné - no ono také je a nedá sa to nasilu zmeniť či urýchliť. Naopak, nosené deti sú zvedavejšie, nijako motoricky nezaostávajú, skôr naopak.

Toto je však len "psychologický pohľad na vec" - v prvom rade a oveľa dôležitejšie je posúdiť dojčenie , najmä : pije vôbec na prsníku s "pauzami v brade" a tým pádom i prijíma dosť mliečka? papá pokojne bez toho, aby hltala veľa vzduchu? vyprázdňuje prsník správne? ako sa prisáva (mala fľašu, zrejme je čo vylepšovať - lebo správne prisatie je kľúč k úspešnému dojčeniu) , je dojčená skutočne na požiadanie ?

Kým sa s poradkyňou nestretneš, tak si prosím dobre prezri kedy bábätko na prsníku pije, kedy len robí sacie pohyby, takisto ako sa má správne prisávať asymetricky - na dvorec odspodu a tak, že mu pevne držíš telíčko i hlávku a zároveň prsník aby sa vôbec dokázalo dobre prisať a nechytalo si prsník bradavku a dvorec len tak naslepo, čo veľa detí nesmierne rozčuľuje, ale predovšetkým im to neumožňuje prisať sa čo najlepšie a najrýchlejšie a dosýta sa najesť. To, či pije veľa mliečka okrem pozorovania dojčenia zistíš podľa plienok ,jednorázových dobre pocikaných ťažkým by mala mať aspoň 6-8 za 24 hodín. Držím palce :)


http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojci ... babo-pije/

http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojci ... lozenie-2/

http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojci ... na-poloha/

http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojci ... e-prsnika/
Obrázok užívateľa
annag
 
Príspevky: 153
Registrovaný: 20 Mar 2011, 22:46
Bydlisko: okres Liptovský Mikuláš
Počet detí: 3
1. dieťa: Adelka
Rokov: 21 rokov, 2 mesiace
2. dieťa: Miško
Rokov: 17 rokov, 7 mesiacov, 12 dní
3. dieťa: Anička
Rokov: 15 rokov, 5 mesiacov, 15 dní
Môj status: Aby dojčenie prinášalo mamičke radosť ...

Re: čo jej je?

Neprečítaný príspevokod Lubkanz » 26 Mar 2011, 10:02

dakujem vam velmi pekne. uz sa nasla pricina. zjedla som nieco, z coho malinku bolelo brusko. ani vam nepoviem radsej co to bolo :oops: velmi si vycitam, ze som jej sposobila take trapenie :cry:
viete niekto vymenovat, co sa zasadne jest nema? viem o citrusoch a alergenoch. ale co takto napr. hrozno, banan, pecienka, taveny syr, niva?
Lubkanz
 
Príspevky: 18
Registrovaný: 22 Mar 2011, 00:27
Počet detí: 1
1. dieťa: Bianka
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 27 dní

Re: čo jej je?

Neprečítaný príspevokod Ludka » 26 Mar 2011, 11:37

Preco by si to nemohla jest? V zasade plati, ze dojciaca matka ma jest vyvazenu bohatu stravu na vitaminy a mineralne latky. Ziadne obmedzenia vlastne neexistuju, pokial nezbadas neprijemnu reakciu na jedlo(samozrejme). Dokonca i nami opovrhovany citrus, ak si das jeden mesiacik, tak sa nic nestane. Telo si pyta to, co ti chyba.
Povacsine bolave brusko zapricinuje vzduch, ktory babatko nasaje nespravnym prisatim, co sa kludne mohlo stat, kedze ste presli z flase na prsnik, a ta technika este nie je ok....
skus si zavolat poradkynu pri dojceni nech vas skontroluje, napravi polohu a prisatie. Co sa tyka stravy, jedz to na co mas chut, to si kludne daj...a nezabudaj, najlepsie co mozes urobit pri bolavych bruskach je ponuknut prsnik :)
Obrázok užívateľa
Ludka
 
Príspevky: 298
Registrovaný: 22 Mar 2011, 00:06
Bydlisko: Košice
Počet detí: 3
1. dieťa: 8
2. dieťa: 3
3. dieťa: 14 dní
Môj status: ...aby dojčené dieťa bolo normou...

Re: čo jej je?

Neprečítaný príspevokod leelo » 26 Mar 2011, 12:09

Lubka ahoj. mna by celkom zaujimalo, co si zjedla. v skutocnosti toho do mliecka prestupuje totiz velmi malo. to su take myty. tvrdi to vo svojich prednaskach aj dr. jack newman a mne to potvrdzuje aj nasledovny fakt. zijem v nemecku a tu sa ako "nebezpecne" uvadzaju uplne ine potraviny ako na slovensku. v porodnici sme mali ako menu pestru bohatu stravu, ziadne obmedzenia. ako dezert sme mali exoticke ovocie.
samozrejme, treba pozorovat babo. ale pripady nejakych potravinovych intolerancii su velmi ojedinele a naplno sa prejavia, az ked dieta zacne s tuhou stravou. vacsinou ta nervozita a plac suvisi s rezimom a my to mylne pripisujeme brusku.
jedine, coho som sa ja stranila a stranim, su plesnove syry a sushi. ale to skor preto, ze moja nakaza by nam trosku skomplikovala chod domacnosti, tak naco riskovat.
annag o strave pocas dojcenia pise tu:
http://dojcenie.wordpress.com/zivot-s-d ... -dojcenie/
Obrázok užívateľa
leelo
 
Príspevky: 344
Registrovaný: 22 Mar 2011, 15:20
Bydlisko: Mnichov, Nemecko
Počet detí: 2
1. dieťa: Benjamin
Rokov: 14 rokov, 6 mesiacov, 2 dni
2. dieťa: Hugo
Rokov: 12 rokov, 6 mesiacov, 22 dní
Môj status: Podla nemeckeho casopisu Eltern 4/2012 usetri dojciaca zena domacemu rozpoctu zhruba 75 euro mesacne. tym, ze dojci. tak sem s peniazmi a idem nakupovat!

Re: čo jej je?

Neprečítaný príspevokod Lubkanz » 26 Mar 2011, 12:41

kurnik, vzdy, ked chcem odpoved odoslat, tak ma to vyhodi a musim sa znova prihlasit...tak to skratim.

leelo jedla som pecienku na cubuli... co sa tyka toho clanku, poznam tento nazor, vela som citala v tehotenstve, no ale ja nechcem na malej robit experimenty.
co sa tyka kojenia, myslim, ze sa mala prisava dobre.kojim po leziacky, davam pozor na bradu. mala pije intenzivne z jedneho prsa cca 4 minuty a koniec. kedze ma stale pocikanu plienku, tak si myslim ze je to ok.

este by ma zaujimalo, preco kaka niekedy zltu vodu? je to ok? zevraj hnacka z MM nie je, ale toto vyzera ako hnacka.
inak stolicu ma normalnu, zltu - prazenicovu.dakujem
Lubkanz
 
Príspevky: 18
Registrovaný: 22 Mar 2011, 00:27
Počet detí: 1
1. dieťa: Bianka
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 27 dní

Re: čo jej je?

Neprečítaný príspevokod Klemka » 26 Mar 2011, 14:36

Lubkanz - pečienka na cibuli by možno vadila dr. Bukovskému, ale z hľadiska dojčenia je predsa úplne OK! Dojčiaca matka by mala tak ako každý iný dospelý človek konzumovať pestrú, vyváženú a nutrične bohatú stravu a zámerne sa vyhýbať jedine potravinám, ktoré jej samej nerobia dobre alebo prípadne viacerými pokusmi si odsleduje, že na tú konkrétnu potravinu dieťa reaguje (výnimočne je možné, aby skutočne príčinou nespokojnosti či nejakých zdravotných ťažkostí bola potravina zo stravy matke, je to však zriedkavé). A strava by mala byť pestrá, vyvážená a nutrične bohatá len preto, že to, čo jeme, ovplyvňuje náš zdravotný stav, preto je fajn sa stravovať zdravo. Z dôvodu dojčenia sa mamička skutočne nemusí obmedzovať, ani robiť špeciálne výživové opatrenia.
Naďalej si myslím, že by návšteva poradkyne bola pre Teba vhodná, načo sa zbytočne trápiť - ak je všetko v poriadku, aspoň budeš mať uistenie, že robíš všetko správne, ak nie, poradkyňa Ťa môže naviesť na riešenie a ušetríš si kopec trápenia - napr. teraz si mala výčitky, že si na príčine bola Ty tým, čo si zjedla a pritom toto je veľmi málo pravdepodobnou príčinou nespokojnosti bábätka.

Ludka - prečo z citrusov len jeden mesiačik? :? Ja som dnes zjedla dva pomaranče! :P
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: čo jej je?

Neprečítaný príspevokod annag » 26 Mar 2011, 21:53

Lubkanz

maličká pije dosť krátko - 4 minútky - za 4 minúty sa samozrejme bábo dokáže napapať, ak pije s pauzami v brade a tok mliečka je rýchly. No trošku to spolu s riedkou stolicou naznačuje, že niekedy zrejme nedokáže či nemôže dobre prsník vyprázdniť - a to buď preto, že je slabšie prisatá, alebo preto, že ide na druhý prsník predčasne alebo ide z prsníka príliš rýchlo preč . Resp. pije z preplneného prsníka, čo sa stáva, ak pije bábo nie celkom na požiadanie (napr. má cumlík, intervaly sa naťahujú...), či preto, že má mamička nadprodukciu.

Ak bábätko z nejakej príčiny prsník slabšie vyprázdňuje, tak sa zrýchľuje trávenie a bábätko tak nedokáže dobre mliečko stráviť - výsledok môže byť kolika, bolesť bruška, alebo vodnatá, strieľajúca stolica, niekedy zelená, s hlienom či krvičkou ... lebo sa dráždi črievko. To sa mohlo stať i keď maličká mala zlý deň, čo si si automaticky spojila s jedlom.

Maličká pije 4 minútky a potom sa sama odpojí a viac už nechce? Nedokáže si už prsník len tak pocuckať ? Za aký čas asi po takomto kŕmení ide na prsník?

(p.s. ak Ťa odpája, skús si celkom dolu vpravo Vymazať všetky cokies fóra a prihlás sa ešte raz)
Obrázok užívateľa
annag
 
Príspevky: 153
Registrovaný: 20 Mar 2011, 22:46
Bydlisko: okres Liptovský Mikuláš
Počet detí: 3
1. dieťa: Adelka
Rokov: 21 rokov, 2 mesiace
2. dieťa: Miško
Rokov: 17 rokov, 7 mesiacov, 12 dní
3. dieťa: Anička
Rokov: 15 rokov, 5 mesiacov, 15 dní
Môj status: Aby dojčenie prinášalo mamičke radosť ...

Re: čo jej je?

Neprečítaný príspevokod Lubkanz » 26 Mar 2011, 22:48

annag no ona pije od zaciatku tak kratko. niekedy sa odpoji a ponuknem jej druhy prsnik a zoberie si, tam potom len parkat potiahne. niekedy je na prvom zavesena dlhsie a len cucka a druhy uz nechce, popripade aj zaspi.ked spi dlhsie, pije z oboch prsnikov, ked kratsie, staci jej jeden. cumlik jej nedavam. no kojim, vzdy ked sa zobudi, niekedy spi 2 hod., ale zvycajne 3 hodiny, v noci dlhsie. mne zacne tiect mlieko tak s 2,5 h az 3 hodinovym odstupom. no presne, to co pises, ze strielajuca a vodnata stolica, to ma. dokonca tak spenena. prave dnes som si nasla, ze to moze byt moc plnymi prsiami a asi v tom bude problem. ked spi cca 3 hodiny, ja mam strasne plne prsia a tecie mi mlieko. ked mala papa, dokonca jej tecie z ust a na zaciatku sa aj trosku jeduje. potom je to uz ok. zrejme, to bude problem. tak som dnes vyskusala pred kojenim odsat a asi som to prehnala. mala mi je uz 2 hodiny na prsiach, odkedy sa zobudila (dnes mimoriadne prespala cely den, len na kojenie a prebalenie sa zobudila) a striedam jedno a druhe a dokola az som mala pocit, ze mam malo mlieka, dost sa zacala jedovat... tak teraz neviem, asi som fakt odsala vela (cca 40ml z oboch). aaaaa prave zaspinkala :) dufam, ze nie je hladna.
a este chcem doplnit, ze asi sa jej aj zle prisava, ked mam take plne prsia, lebo sa viackrat odpiji a az na cca 5 pokus sa prisaje dobre. a vsimla som si, ze ked sa odpoji, tak mi strieka mlieko.
Lubkanz
 
Príspevky: 18
Registrovaný: 22 Mar 2011, 00:27
Počet detí: 1
1. dieťa: Bianka
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 27 dní

Re: čo jej je?

Neprečítaný príspevokod annag » 27 Mar 2011, 00:36

lubkanz
- pre toto je ideálna poradkyňa :-) - lebo správnym prisatím sa dá i so silným tokom mliečka celkom dobre poradiť - prikladáš maličkú v akej polohe? pozerala si si odkazy - držíš jej hlavičku a telíčko a prikladáš ju k prsníku tak, aby nemusela len naslepo otáčať hlávku a pricucnúť sa naslepo? Lebo práve teraz je dôležité z hľadiska dlhodobého dojčenia, aby si zafixovala správny spôsob prisávať sa . Ak mliečko rýchlo tečie, deti majú tendenciu kĺzať sa na prsníku , zošpúlia pusu, čím si škrtia tok mliečka - no ak sa laktácia utlmí, môže nastať problém, lebo vďaka nesprávne zafixovanému prisávaniu sa už k mliečku ľahko nedostanú - nedokážu uchopiť dvorec odspodu...

- máš nadprodukciu, no ešte by som sa do redukcie mliečka určite nepúšťala. Odsávanie pred dojčením nie je moc dobrá voľba - či už preto, že nevieš, koľko máš odsať, alebo preto, že si tým iba zbytočne zvyšuješ tvorbu mliečka. Bohato stačí, ak necháš len voľne mliečko vystriekať do napr. bavlnenej plienky . A podobne zakaždým, keď sa odpojí. Cieľ nie je , aby nasilu dostala obidva prsníky. Na druhý prsník by malo ísť bábo až keď prvý dopije - keď už na ňom nepije, len robí sacie pohyby naprázdno a reaguje na pomalý tok mliečka - je už veľká slečna: ak by reagovala na pomalý tok mliečka, tak to vyzerá asi takto: spustí si mliečko, začne pekne piť, po chvíľke už nevidíš toľko páuz v brade (sánka neklesá hlboko dolu, len robí také rýchlejšie pohyby a v jednom momente sa zasekne na chvíľočku (akoby si kládlo otázku, čo to,prečo netečie?). opäť začne robiť sacie pohyby a znovu sa zasekne - ale to už sa asi začne okato hnevať -vykrúcať, prisávať a púšťať. No Tvoja maličká asi aktívne pije a po napr. spomínaných 4 minútach sa pustí - ak efektívne, rýchlo pije, zrejme len chce prestávku, trošíčku si oddýchnuť, no asi by znovu na tom istom prsníku pekne pila. Ak to nevieš naisto posúdiť, skús tak, že sa prebudí, priložíš ju, bude piť, možno si oddýchne chvíľu - potom ju prebaľ,možno si i grgne pritom ... a po prebalení jej prsíčko ponúkni, ale najskôr to isté, na ktorom začala. Zrejme bude na ňom pekne piť - a až keď nebude a začne sa hnevať,krútiť-reagovať na pomalý tok, ponúkni i druhý (to sa asi väčšinou vôbec nestane, aby chcela i druhý). Takýmto spôsobom (opakovaným priložením) lepšie prsíčko vyprázdni, prijme viac tuku, ktorý trávenie spomalí a stolica bude hustejšia.

- ak spí krátko, resp. ak po dojčení hneď nezaspí, tak opäť ponúkni to isté prsíčko -takto ho na etapy lepšie vyprázdni (ale pozorne prosím sleduj, či na prsníku pri opakovanom dojčení pije a nereaguje na pomalý tok mliečka ) väčšinou, ak má mamička takto dobre rozvinutú laktáciu a bábo pije často, krátko, len prsíčko zakaždým načne, pomôže v obvyklom 2-3 hodinovom intervale ponúkať rovnaký prsník, čiže raz sa možno v tom čase dojčí jeden krát, inokedy 5 krát, ale prednostne z toho istého prsníka a na druhý ide až keď na prvom reaguje na pomalý tok. Takto splníme podmienku dojčiť na požiadanie a zároveň zbytočne nevytvárame nadprodukciu)

- teraz večer asi bola len unavená, prestimulovaná - dlhé dojčenie pomáha, super - najlepšie v prítmí spálne, v tichu, aby mohla dobre zrelaxovať a oddýchnuť si. Možno ju rušilo, že si ju neustále prehadzovala, hoci ona si už len chcela pocuckať a podriemať . Nezaspala náhodou až vtedy, keď si začala písať sem a "zabudla" si na ňu , že si na prsíčku len cucká?
Obrázok užívateľa
annag
 
Príspevky: 153
Registrovaný: 20 Mar 2011, 22:46
Bydlisko: okres Liptovský Mikuláš
Počet detí: 3
1. dieťa: Adelka
Rokov: 21 rokov, 2 mesiace
2. dieťa: Miško
Rokov: 17 rokov, 7 mesiacov, 12 dní
3. dieťa: Anička
Rokov: 15 rokov, 5 mesiacov, 15 dní
Môj status: Aby dojčenie prinášalo mamičke radosť ...

Re: čo jej je?

Neprečítaný príspevokod Lubkanz » 27 Mar 2011, 15:55

malu kojim iba po leziacky, zatial.
napr. dnes v noci, zaspala pred 10tou (presne ako si napisala, ked som zacala pisat sem :D ) a o jednej sa zobudila, pekne potahala z jedneho asi tie 4 minutky a zaspala. zobudila sa az pred 6tou rano a do 8mej bola striedavo na prsiach. potom sme vstali pred 12tou a doteraz je hore. striedaju sa kludne chvilky a mrncanie, ponukam jej prsnik, ale len chvilku vzdy pije, potom len cucka. zaspala mi na rukach a akonahle som ju polozila, bola hore. teraz som si lahla k nej a zasa je na prsniku :) (odkedy kojim, spi so mnou, nechce byt v koliske :/ ) este som si vsimla, ze ked kojim po zobudeni, strasne sa zadychava. aj preto podla mna vydrzi pit len tak kratko. mas pravdu, urcite by chcela pit dalej. co potom s tym druhym prsnikom? mam z neho odstat mlieko alebo co? no dnes v noci a rano bola iba jedna plienka pokakana a uz tam nebola taka riedka stolica. ale mala aj tak chvilami krci nozky, tlaci az je cervena a mrnci :( no kym som toto dopisala, zasa zaspinkala a prso ma v ustach :D

ako mam riesit situaciu, ked idem na cca 4 hodiny prec a mama mi bude strazit malu? bude to len jednorazovka, mozem jej dat odsate MM z flase? mama jej urcite nebude chciet davat lyzickou a ani inak... :(
Lubkanz
 
Príspevky: 18
Registrovaný: 22 Mar 2011, 00:27
Počet detí: 1
1. dieťa: Bianka
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 27 dní

Re: čo jej je?

Neprečítaný príspevokod Lubkanz » 27 Mar 2011, 21:22

juuuj, dnes mame tazky den za sebou... co som pisala, ze mala zaspinkala, tak spala 15 min a potom bola stale hore.cely den vsak bola na prsiach. ked nie, tak mrncala a plakala. nemyslim si, ze ju bolelo brusko. stale sa vrhala na prsnik ako keby vobec nepila. nechapem to, prsia mam totalne vyzmykane a ona stale chce jest :( plienka je kazda jedna popisana.
Lubkanz
 
Príspevky: 18
Registrovaný: 22 Mar 2011, 00:27
Počet detí: 1
1. dieťa: Bianka
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 27 dní

Re: čo jej je?

Neprečítaný príspevokod annag » 27 Mar 2011, 21:43

Lubkanz, všimla si si , čo si napísala v predchádzajúcom príspevku? "striedaju sa kludne chvilky a mrncanie, ponukam jej prsnik, ale len chvilku vzdy pije, potom len cucka. zaspala mi na rukach a akonahle som ju polozila, bola hore. teraz som si lahla k nej a zasa je na prsniku". Čiže je spokojná, ak je na rukách, ale je nespokojná, ak má niekde sama ležkať?

nie je to len tým, že jednoducho chce byť pri Tebe ? Ako alebo kam ju prekladáš, ak dojčíš po ležiačky? Nezostane ležať tam, kde sa dojčila? Zdvíhaš ju?
Obrázok užívateľa
annag
 
Príspevky: 153
Registrovaný: 20 Mar 2011, 22:46
Bydlisko: okres Liptovský Mikuláš
Počet detí: 3
1. dieťa: Adelka
Rokov: 21 rokov, 2 mesiace
2. dieťa: Miško
Rokov: 17 rokov, 7 mesiacov, 12 dní
3. dieťa: Anička
Rokov: 15 rokov, 5 mesiacov, 15 dní
Môj status: Aby dojčenie prinášalo mamičke radosť ...

Re: čo jej je?

Neprečítaný príspevokod Lubkanz » 27 Mar 2011, 23:08

ona je stale hore. ja uz zacinam byt zufala. uz place aj a prsniku :( stale si papa rucicku, zrejme je hladna. uz ma aj priatel prosil, nech jej dam UM. ze takto ju trapit :( ale ja nechcem. co mam robit? uz nepomaha ani nosenie na rukach. a uz ma aj zacali boliet prsia, co ich tolko cely den stlacam :(

annag ja som cely den s nou. kojim ju v nasej izbe na posteli a stale som pri nej. nepremiestnujem ju, ja sa otacam ako je potrebne. je to chyba? ked idem jest, beriem ju so sebou (ak nespi) a davam ju do vibracneho lehatka. nechavam ju samu, iba ak tvrdo zaspi.
Lubkanz
 
Príspevky: 18
Registrovaný: 22 Mar 2011, 00:27
Počet detí: 1
1. dieťa: Bianka
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 27 dní

Re: čo jej je?

Neprečítaný príspevokod Lubkanz » 28 Mar 2011, 09:44

takze nakoniec som to vyzdrzala a mala zaspala pred pol nocou. spala do 4tej, ale to som ju uz zobudila lebo mi strasne tieklo mlieko (vcera som vypila dooost caju na kojenie, kedze sa mi zdalo, ze mam malo mlieka). mala vypila jedno prsko a spala dalej, teda od pol piatej do pol 8mej. len ma zaraza, ze ked som ju prebalovala o 4tej, mala suchu plienku. to asi prvykrat. ani rano o pol 8mej nebola nejak extra popisana. no uvidim, aky bude dnes den... dufam, ze lepsi.

mimochodom, stale ma odpaja, aj ked som dala vymahat tie cookies.
Lubkanz
 
Príspevky: 18
Registrovaný: 22 Mar 2011, 00:27
Počet detí: 1
1. dieťa: Bianka
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 27 dní

Re: čo jej je?

Neprečítaný príspevokod annag » 28 Mar 2011, 18:54

Ahoj Lubkanz,znovu zopakujem to isté - na diaľku ťažko posúdiť, či maličká ozaj na prsníkoch pije , a preto by bola fajn poradkyňa- Dojčenie po ležiačky je super, až na to, že v tejto polohe máloktorá mamička vie bábo sama od začiatku správne prikladať - veľmi často sa stáva, že bábo je privysoko a musí sa k prsníku skláňať, alebo je príliš ďaleko od mamičky - nie tesne na jej tele - najmä bruško, nôžky. Stáva sa, že bábo len tak ležká na chrbátiku a hlavičku si k mamke prikláňa .... to všetko môže spôsobovať, že bábo nie je na prsníku prisaté tak dobre ako by sme chceli a potrebovali - preto by bolo fajn stretnúť sa s poradkyňou, resp, vyskúšať i polohu po sediačky - priečnu, futbalovú - čo sú polohy, pri ktorých sa bábo dokáže veľmi dobre prisávať .

prosím, dobre si ešte raz prezri :


http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojci ... babo-pije/


http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojci ... lozenie-2/

http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojci ... na-poloha/
Obrázok užívateľa
annag
 
Príspevky: 153
Registrovaný: 20 Mar 2011, 22:46
Bydlisko: okres Liptovský Mikuláš
Počet detí: 3
1. dieťa: Adelka
Rokov: 21 rokov, 2 mesiace
2. dieťa: Miško
Rokov: 17 rokov, 7 mesiacov, 12 dní
3. dieťa: Anička
Rokov: 15 rokov, 5 mesiacov, 15 dní
Môj status: Aby dojčenie prinášalo mamičke radosť ...

Re: čo jej je?

Neprečítaný príspevokod Lubkanz » 29 Mar 2011, 18:01

dakujem annag velmi pekne. tvoju stranku poznam skoro naspamat :) mala zrejme pije, pribrala za tyzden 220g. vcera bola ok az na vecer.pred 8 zacala plakat a utisili ju iba ruky. trvalo to do 10tej, ale to uz bolo na nevydrzanie, uz ani nosenie nepomahalo. asi bola unavena, nespala od 3tej. vobec som ju nevedela nijak uspat :cry: a dnes to iste, spala 2x po ani jednej hodine. zacinam byt zufala :cry: A ONA STALE PLACE A PLACE... vela nechyba a budem plakat aj ja. dnes som ju obliekla, dala na terasu, ze sa nachystam a ideme von, mala si vidiet ten cirkus. vybrala som ju, pozrela plienku, ponukla prsnik... 4x som to zopkovala a nakoniec som rezignovala... ked je taka jedovata, odmieta aj prsnik hoci si intenzivne cuca rucicku aj vsetko, co sa vyskytne pri jej ustach (deka).dnes som kojila a po sediacky a pre info som ju odvazila pred papanim a vytiahla 90ml na jedno prisatie. potom este cuckala.
Lubkanz
 
Príspevky: 18
Registrovaný: 22 Mar 2011, 00:27
Počet detí: 1
1. dieťa: Bianka
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 27 dní

Re: čo jej je?

Neprečítaný príspevokod Ludka » 29 Mar 2011, 18:54

Juuuuuuuuuuuj, to bola unavenaaaaaaaaaaaaaaaaa!!!Babatka musia spat! Mala prilis vela impulzov z okolia, bola premotivovana! babatko musis naucit SPAT! ked je unavene, a dlho nespi, tak potom nevie samo zaspat!
Je prestimulovane ak nespi 3-5 hodin, vtedy sa odtahuje a place na prsniku, chce SPAT!
Riesenie je klokankovanie a koza na kozu!
Hovori sa tomu aj symptom dezorientovanych biorytmov, a do 3 mesiacov jej musis poskytnut pomoc pri regulacii nervovej sustavy, ako v maternici, fyzicky KONTAKT!!!
SATKA by bola najidealnejsia! skus pri uspavani, jej dat na hlavicku nejaku plienku alebo nieco od coho by si ju odsekla od vnemov, ak nemas satku!
Obrázok užívateľa
Ludka
 
Príspevky: 298
Registrovaný: 22 Mar 2011, 00:06
Bydlisko: Košice
Počet detí: 3
1. dieťa: 8
2. dieťa: 3
3. dieťa: 14 dní
Môj status: ...aby dojčené dieťa bolo normou...

Re: čo jej je?

Neprečítaný príspevokod Lubkanz » 29 Mar 2011, 21:06

nerozumiem ale preco nespi? cely den som s nou, nosim ju na rukach, venujem sa jej... satku mam pozicanu, len som sa ju nemala cas naucit viazat. ale dnes vecer som si pozrela par videii a toto som vyskusala :) http://www.youtube.com/watch?v=TLduLJFS ... re=related neviem, ci som to dobre uviazala, ale mala v momente zaspala :D strasne sa bojim, ci je ta poloha ok. plakala by, keby nie, ci?
Lubkanz
 
Príspevky: 18
Registrovaný: 22 Mar 2011, 00:27
Počet detí: 1
1. dieťa: Bianka
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 27 dní

Re: čo jej je?

Neprečítaný príspevokod annag » 29 Mar 2011, 21:48

lubkanz - výborne , teím sa, že tak krásne pije :-) poloha je fajn - toto potrebuje každé bábo, ako píše Ludka, odstrihnúť sa od okolia. Nosenie v šatke je iné než len tak na rukách - pretože bábätko je v kuse látky obalené, cíti sa pevne, bezpečne ako v brušku. Navyše, neprenáša naň mamička svoje napätie - nosiť bábo len tak na rukách je únavné, logicky v podvedomí po chvíľke vnímame napätie, únavu, hovoríme si, nech už konečne spí ... to bábo vníma a nedokáže sa uvoľniť a zaspať.... Preto fungujú i zavinovačky, preto deti lepšie spia v tesnom kočíku ... lebo to všetko napodobňuje nosenie v brušku. No je rozdiel, ak má bábo spať v hrubej zavinovačke ďaleko od mamičky, než ak spí na jej tele, počúva srdiečko, vníma jej pohyb, hlas , teplo. Na to, aby bábo zaspalo, aby človek zaspal, musí sa cítiť v bezpečí, musí mu byť teplo a mať pocit bezpečia, nemôže sa uvoľniť, ak vníma napätie, nervozitu ...nikto z nás by nezaspal len tak pod lampou v chlade na tmavej ulici. Aj keď bábo spinká v posteli s mamičkou , na to, aby zaspalo rýchlo a pokojne, potrebuje ju vnímať - tesne sa jej dotýkať, často pomôže ak je zozadu opreté povedzme zrolovanou dekou, prekryté ľahkou dekou, plienkou ... čím väčší bunker, tým lepšie :D super, neboj sa šatky, budeš čoraz zručnejšia, bábo nedolámeš len tak ľahko - dôležité je, aby bolo uviazané pevne - aby malo podopretú chrbticu, hlavičku , potom sa mu nič nestane, dobre ju teda priťahuj. Väčšina detí i mamičiek si obľúbi 1-2 polohy , nemusíš toho skúšať až tak veľa , najmä spočiatku .
Obrázok užívateľa
annag
 
Príspevky: 153
Registrovaný: 20 Mar 2011, 22:46
Bydlisko: okres Liptovský Mikuláš
Počet detí: 3
1. dieťa: Adelka
Rokov: 21 rokov, 2 mesiace
2. dieťa: Miško
Rokov: 17 rokov, 7 mesiacov, 12 dní
3. dieťa: Anička
Rokov: 15 rokov, 5 mesiacov, 15 dní
Môj status: Aby dojčenie prinášalo mamičke radosť ...

Re: čo jej je?

Neprečítaný príspevokod Lubkanz » 05 Apr 2011, 14:19

dlho som tu nebola, mala mi dava zaberat. strieda prespate dni s neprespatymi, esteze tie noci su ok. neviem ju niekedy vecer vobec utisit a uspat. snazim sa robit vsetko tak ako pise annag na svojej stranke clanok "ach, ten vecer". no nedari sa mi. niekedy malu neviem uspat ani cez den. proste nic nepomaha.

dnes som bola na poradni, mala ma zajtra 6tt. pribrala za 2 tyzdne 700g. dr. bola zhrozena, ze jej nemam davat tak casto jest. ja jej vsak davam, vtedy ked sa zobudi (po 2, 3 hodinach ako kedy) a ked je hore, na poziadanie... nedavam jej nic ine, len ju kojim. je toto pribratie normalne? mala ma 57cm.
Lubkanz
 
Príspevky: 18
Registrovaný: 22 Mar 2011, 00:27
Počet detí: 1
1. dieťa: Bianka
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 27 dní

Re: čo jej je?

Neprečítaný príspevokod Andrea » 06 Apr 2011, 07:59

700 g je pekne, moj syn jeden mesiac pribral za dva tyzdne kilo. Mala som obavy, ze celkovo priliz vela pribera, ale doktorka povedala, ze s tym nic nenarobim, dieta si vypyta tolko kolko potrebuje a ze mam byt rada, ze mam dieta ktoremu chuti. Akurat sme boli na neurologii skontrolovat ci je ok kvoli tomu ze je velky, a vsetko bolo v poriadku. Tak vidis, rozny lekar, rozny nazor. Moj syn velmi vela spaval, ale tiez sa nam striedali dobre dni so zlymi. To je v pohode, len sa musis snazit nech co najviac spinka slecna mala. To sa rychlo upravi. A zase pokazi ked pojdu zuby :)
Andrea
 
Príspevky: 28
Registrovaný: 04 Apr 2011, 11:26
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 23 dní

Re: čo jej je?

Neprečítaný príspevokod Klemka » 06 Apr 2011, 09:01

Lubkanz, samotný údaj o hmotnostnom prírastku nepostačuje, pretože každé bábätko priberá svojim tempom. Pre dojčené deti Svetová zdravotnícka organizácia vypracovala tzv. percentilové grafy a priberanie a rast bábätka by sa mal hodnotiť podľa týchto grafov. Pre dieťa, ktoré priberá podľa väčšieho percentilu, je normálny hmotnostný prírastok vyšší, pre menšie bábätko, ktoré priberá podľa spodných percentilov, je normálne, keď priberá menej, než je obvyklé.
Okrem toho Svetová zdravotnícka organizácia zdôrazňuje ako jednu z dôležitých podmienok úspešného dojčenia, aby dojčenie bolo na požiadanie. Z toho vyplýva, že je naďalej vhodné dojčiť na požiadanie a miesto suchého konštatovania koľko dieťa pribralo požiadať lekárku, aby zhodnotila celkové priberanie podľa percentilových grafov vypracovaných pre dojčené deti.
Večery bývajú skutočne veľmi ťažké. Niektorým mamičkám pomáha, ak sa snažia mať dieťa čo najviac cez deň pri sebe, v pohodlnom nosiči, napr. v správne uviazanej šatke, vykonávať svoje práce a povinnosti a bábätko pri tom nechať v kontakte s mamičkou dobre vyspať, v šatke ho nadojčiť, nechať ho zaspinkať a pritom si robiť svoje veci. Môže to byť ťažko predstaviteľné, ale veľa urobí pokúsiť sa zorganizovať si život tak, aby sa matka mohla sústrediť na svoje aktivity a dieťatko absolvovalo tieto aktivity spolu s ňou, teda nesústrediť všetku pozornosť na dieťa, ale na svoje činnosti a dieťa mať pri tom pri sebe. Jean Liedloffová v Koncepte kontinua toto považuje za kľúčové pre spokojnosť dieťatka.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: čo jej je?

Neprečítaný príspevokod Ludka » 06 Apr 2011, 18:58

LubkaZ, aj ja podporujem Klemku v tom co ti napisala ohladom spania. Je potrebne, aby bola malinka s tebou aj cez den, v satke sa krasne vyspi. Satka ma vybornu uspavaciu moc :) deticky su v nej neskutocne stastne....
Co sa tyka prirastku, nechapem postoj lekarky, ze menej jest. V ziadnom pripade, neprestan, dojci na poziadanie. Malinka najlepsie vie, kolko toho potrebuje pre svoj rast....
Obrázok užívateľa
Ludka
 
Príspevky: 298
Registrovaný: 22 Mar 2011, 00:06
Bydlisko: Košice
Počet detí: 3
1. dieťa: 8
2. dieťa: 3
3. dieťa: 14 dní
Môj status: ...aby dojčené dieťa bolo normou...

Ďalší

Späť na Novorodenec - 6 mesiacov

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 12 hostia

cron