nočné grganie

O dojčení malých bábätiek

nočné grganie

Neprečítaný príspevokod gabika78 » 10 Máj 2011, 14:08

Potrebujem poradiť.. :o S 2 mesačným synčekom spávame spolu v posteli a v noci keď ho nakojím nedávam ho odgrgnúť. Kojím každé 2 hodiny aj v noci.. takže také 4 kojenia. Moja LP mi poradila, že keď zaspinká a je spokojný nemusím ho dávať grgať... nakoľko je to niekedy kontraproduktívne, dieťa si aj tak negrgne a iba ho zobudím. Malý mi prespí skoro stále celú noc, budí sa až o 4: 30 na kakanie alebo prdkanie.
V poslednej dobe riešime nadprodukciu, hltavo pije, odťahuje sa, má riedku tmavožltú stolicu, pri kojení je nepokojný, veľa prdká. V článku o nadprodukcí som čítala, že pokiaľ dieťa takto hltavo pije, má veľa vzduchu a vtedy je potrebné ho dávať často grgať. Malý cez deň si odgrgne po každom jedení (ako veľký chlap :mrgreen: , počuť ho až k susedom ) preto potrebujem poradiť či ho treba dávať grgať aj v noci. V noci pije troška miernejšie... ale viem, že aj tak poberie dosť veľa vzduchu.... Ráno sa totižto budí na tlak v črevku :twisted: pučí sa... veľa prdká a niekedy sa nevie... vtedy sa jeduje... môže to byť tým, že ho v noci nedávam odgrgnúť?....Ďakujem
Obrázok užívateľa
gabika78
 
Príspevky: 448
Registrovaný: 15 Apr 2011, 13:54
Počet detí: 2
1. dieťa: Martinko
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 3 dni
2. dieťa: Romanko
Rokov: 10 rokov, 6 mesiacov, 19 dní
Môj status: Najväčšia liečivá sila je LÁSKA

Re: nočné grganie

Neprečítaný príspevokod Klemka » 10 Máj 2011, 16:38

Gabika, k tomuto existuje pomerne jednoduchý univerzálny kľúč - odgrgávať preventívne skutočne netreba, ak bude bábätko nepokojné, aj tak s ním musíš niečo robiť, takže môžete skúsiť odgrgnúť, ale inak, ak je spokojný a hlavne, ak spí, či zaspáva, robí preventívne odgrgnutie viac škody než úžitku - bábätko vyruší zo zaspávania, je potom predráždené, nervózne, uplakané a keďže toto nasleduje tesne po dojčení, je to bohužiaľ jeden z dôvodov, pre ktoré dieťa predčasne prestáva byť dojčené a prechádza na umelú výživu, pretože matka alebo jej okolie to vyhodnotí tak, že dieťa plače od hladu a treba ho dokŕmiť.
Pri nadprodukcii sa môže stať, že sa bábätko nahltá viac vzduchu v prípade, že ho nadprodukcia obťažuje a pri dojčení plače, je mrzuté, opakovane sa prisáva, púšťa, zase plače - pri plači sa bábätko môže nahltať vzduchu. Preto napr. nie je dobré pred dojčením dieťa zdržovať, aby sa nerozplakalo, plač je neskorý indikátor dojčenia, pre toto napr. nie je vhodné dieťa, kroeé signalizuje potrebu dojčenia začať pred tým prebaľovať...
Avšak samotné satie na prsníku nespôsobuje potrebu odrgnutia a to ani pri nadprodukcii - bábätko pri samotnom satí na prsníku sa nemá prečo a ako nahltať vzduchu - pri dojčení bábätko pevne obopne pusinkou prsník a na rozdiel od pitia z fľaše, pri satí na prsníku dovnútra žiaden vzduch nejde. Veď si skús odpojiť bábätko pevne prisaté na prsník, to tesné obopnutie nie je jednoduché zrušiť. Pre tento istý dôvod najmä v noci väčšinou vôbec nie je treba riešiť odgrgávanie, pretože tam bábätko dávame na prsník ešte rozospaté, neuplakané, jeho prisatie je tým pádom omnoho lepšie a tak lepšie reguluje tok mlieka, aj ak má matka nadprodukciu a tok je rýchly a bábätko v noci lepšie znova zaspí, väčšinou ho uspíme samotným dojčením, čo znova eliminuje plač a potrebu si odrgrnúť.
Držím palce v riešení nadprodukcie, verím, že riešiš spolu s poradkyňou, pretože riešenie nadprodukcie treba menežovať opatrne, aby sa dosiahla optimálna tvorba mlieka.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: nočné grganie

Neprečítaný príspevokod katka » 11 Máj 2011, 09:30

S grganim, hlavne tym nocnym mame problem aj my. Syn, bude mat rok a asi od dvoch mesiacov strasne vela potrebuje odgrgovat, aj pet krat pocas dojcenia. Uz malinky mi ocami komunikoval kedy si ho mam posadit ze chce odgrgnut, ked zacal dvihat hlavicku sam prestal cuckat a snazil sa dvihnut a vzdy si pritom tak kvalitne od pluc grgol.
Najhorsie je to v noci, lebo sa casto budi a uspavame kojenim aj kazdu hodinu no a ked ho nedam odgrgnut za chvilu je hore, ak vynecham dve tri grgania , rano ma uz take nafuknute brusko ze sa s placom budi a puci, kruti...Je mi vzdy luto ked si ho posadim po kojeni ale viem ze musim, lebo by ho bolelo brusko. Snazim sa o asymetricke prisatie nech je nahltaneho vzduchu co najmenej. Maly ma cely dvorec v pusinke a aj tak sa nahlta. No a v noci casto chyti prsko len tak ledabolo, a vtedy je to hotova katastrofa, ked len dudluje tiez sa nahlce, neviem si predstavit kojenie v satke za pohybu ved to by mi vzlietol co by sa tak nahltal vzduchu. Aj ked mu dam pit z poharika chodacik este dve hodiny odgrgava z toho. Nerozumiem tomu preco je to tak ci ja robim chybu alebo co je vo veci.
katka
 
Príspevky: 143
Registrovaný: 02 Apr 2011, 19:17
Počet detí: 2
1. dieťa: zelenoocko
Rokov: 20 rokov, 1 mesiac, 12 dní
2. dieťa: modroocko
Rokov: 13 rokov, 10 mesiacov, 28 dní
Môj status: Ja si tady sednu a uz se ani nehnu!

Re: nočné grganie

Neprečítaný príspevokod gabika78 » 11 Máj 2011, 19:45

klemka: veľmi pekne ďakujem za odpoveď, nebudem to teraz riešiť a uvidíme ako to bude ďalej... :D lebo čím viac riešim.... tým to viac prežívam ale veľa vecí sa časom vyrieši samo. ;) Martinko má zlé prisatie... to viem isto... ústočká otvára ako akváriová rybka... no a v noci hľadá so zavretými...,. vtedy neviem či plakať alebo sa smiať... :lol: veľa krát počas kojenia sa púšťa, počujem ho hltať a cmuká. Masáž jazýčka a podnebia už ani nerobím... lebo to sa strašne najeduje...
katka : tak v duchu som si hovorila, že podrastie a chytí bradavku poriadne ale pozerám, že tvoj synček má rok a bojujete s tým.... tak teraz neviem... :dojcenie: mám sa začať báť..., že sa to nezlepší... :(
Obrázok užívateľa
gabika78
 
Príspevky: 448
Registrovaný: 15 Apr 2011, 13:54
Počet detí: 2
1. dieťa: Martinko
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 3 dni
2. dieťa: Romanko
Rokov: 10 rokov, 6 mesiacov, 19 dní
Môj status: Najväčšia liečivá sila je LÁSKA

Re: nočné grganie

Neprečítaný príspevokod akdarka » 11 Máj 2011, 20:40

gabika, moj krpec mal zle prisatie od narodenia. LP mi ukazala ako ho upravovat. Tak som cez den opravovala,v noci som kaslala na to. Opravovanie sa vyplatilo, od nejakeho 3.-4.mes ma pekne prisatie :-)
akdarka
 
Príspevky: 935
Registrovaný: 22 Mar 2011, 06:36
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 24 dní
Môj status: "Stratené je len to, čoho sa sami vzdáme."

Re: nočné grganie

Neprečítaný príspevokod shira » 11 Máj 2011, 21:40

My sme tiež toto riešili, mala som nadprodukciu a veľmi často grckal, štikútal, grgal atď. veľa sa upravilo správnym prisatím, ale omnoho lepšie bolo až po skončení "kolikového" veku, po 3 mes. zo dňa na deň sa prestal nad ránom pučiť (nikdy nemal typické koliky, len také pučenie, ked som ho položila po dojčení do ľahu) a tak, ako pri dojčení v noci zaspal, tak zostal do dalšieho dojčenia. Ale kedže sme prvé 2 týždne fungovali iba s odsávačkou a fľaškou, museli sme sa naučiť dojčiť nanovo a prisatie strážim dodnes. z tohoto dôvodu neviem dojčiť po ležiačky (ani malý to nedokáže) iba naťahuje bradavku, tiež všelijako cmuká a sa hnevá, rozčúli sa až do revu.. a hlavne mám veľmi malé prsia, v ľahu dosť ťažko dostupné :mrgreen: zo začiatku som dávala tiež stále odgrgávať, nosila som ho v noci na pleci, iba som ho zobudila a všetko sa len zhoršilo. tiež som nevedela, či potrebuje ešte odgrgnúť, alebo papať alebo čo...ale ako sme popravili dojčenie plus vývoj tráviacej sústavy- omnoho lepšie. cez deň odgrgáva aj teraz, hlavne ked je na brušku alebo v nosiči, to aj hodinu, aj neskôr po dojčení :o
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 24 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 9 mesiacov, 15 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: nočné grganie

Neprečítaný príspevokod ayshka » 12 Máj 2011, 08:38

ono to grganie potom uz nebude take caste, lebo babatka sa naucia prdkat a potom to pojde druhou stranou a bez problemov :D tie prve tri mesiace su najhorsie z hladiska toho pucenia, naduvania a grgania, potom sa to uz len zlepsuje.
ayshka
 
Príspevky: 101
Registrovaný: 27 Mar 2011, 17:15
Bydlisko: Kosice
Počet detí: 1
1. dieťa: Dominik
Rokov: 14 rokov, 3 mesiace, 29 dní

Re: nočné grganie

Neprečítaný príspevokod katka » 12 Máj 2011, 09:01

gabika neboj urcite sa to zlepsi, ja siroko daleko nepoznam nikoho kto by mal tak grgajuce dieta ako mam ja. A sranda je ze aj moja starsia dcerka hoci bola od narodenia na flasi, presne tak isto sa nahltala vzduchu a sto krat si grgla kym bola spokojna. Preslo to same ani neviem kedy ale tusim az po roku som vobec uz nedavala odgrgavat. Asi mame nejaku blbu geneticku predispoziciu na grganie alebo co :D Co sa tyka prisatia da sa to trenovat, aby babo fakt PORIADNE otvorilo pusinku kym sa prisaje, skusaj to kym je este malicky lebo cim bude strasi tym menej si bude chciet dat do kojenia kecat a iba ho nahnevas ked ho budes nutit do niecoho. Ale ty mas este drobca, urcite by sa to dalo poriesit.
katka
 
Príspevky: 143
Registrovaný: 02 Apr 2011, 19:17
Počet detí: 2
1. dieťa: zelenoocko
Rokov: 20 rokov, 1 mesiac, 12 dní
2. dieťa: modroocko
Rokov: 13 rokov, 10 mesiacov, 28 dní
Môj status: Ja si tady sednu a uz se ani nehnu!

Re: nočné grganie

Neprečítaný príspevokod gabika78 » 12 Máj 2011, 20:19

jéééj ďakujem za povzbudenie... dobre to padne... :goodjob: shira presne ako si napísala o tom pučení.... robí aj náš malý presný ako hodinky o pol piatej ráno sa začne pučiť..
to prisatie sa mu snažím opravovať tak, že mu ťahám bradičku... ale nejde to lebo ju má pevne zovretú.... keď sa mu ju snažím natiahnúť tak si iba ešte viac stisne čelusť... niekedy sa mi zdá, že čím viac sa mu ju snažím opraviť tým viac sťahuje stisk... teraz sa prisáva tak, že bradavku si vcucne..... otvorí malé ústa a bradavku si vcucne... stretli ste sa s tým niekto?...
Moja LP mi povedala, že mám robiť masáž (to sa mu nepáči) alebo tú bradičku (to nejde) a kontakt koža na kožu... zatiaľ žiadna zmena...
Dokonca ani keď ho dávam rozospatého sa nevie pekne prisať.... LP ešte spomínala, že ona mala s tým tiež problém a riešila to tak, že dieťatku tam tú bradavku ešte vpasovala... ale, že to nemám robiť lebo, že to nie je práve šťastné riešenie. :cry:
Prosím viete mi niekto poradiť ešte inú metódu. ? :? Ďakujem
Obrázok užívateľa
gabika78
 
Príspevky: 448
Registrovaný: 15 Apr 2011, 13:54
Počet detí: 2
1. dieťa: Martinko
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 3 dni
2. dieťa: Romanko
Rokov: 10 rokov, 6 mesiacov, 19 dní
Môj status: Najväčšia liečivá sila je LÁSKA

Re: nočné grganie

Neprečítaný príspevokod katka » 13 Máj 2011, 14:33

gabika toto si videla? http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojci ... lozenie-2/,
a v niektorej teme tu niekomu annag pridala aj odkaz na take videa ako sa ma babetko spravne stimulovat bradavkou aby otvorilo pusu a pekne sa prisalo, ale nemozem to najst...
katka
 
Príspevky: 143
Registrovaný: 02 Apr 2011, 19:17
Počet detí: 2
1. dieťa: zelenoocko
Rokov: 20 rokov, 1 mesiac, 12 dní
2. dieťa: modroocko
Rokov: 13 rokov, 10 mesiacov, 28 dní
Môj status: Ja si tady sednu a uz se ani nehnu!


Späť na Novorodenec - 6 mesiacov

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia

cron