Dvojtyzdnovy chlapcek a pospavanie na prsniku

O dojčení malých bábätiek

Dvojtyzdnovy chlapcek a pospavanie na prsniku

Neprečítaný príspevokod zlatik » 26 Apr 2011, 16:24

Ahojte, som tu prvy krat a potrebovala by som poradit ohladne kojenia mojho dvojtyzdnoveho chlapceka. Kojime sa od prveho dna, v porodnici mi ho nosili zakazdym ako sa prebudil, krasne pribera, v prvej poradni mu lekarka nastrihla uzdicku pod jazyckom. Od zaciatku sa budil na kojenie kazde 3 hodiny, no odkedy sme doma sa v noci okolo 4hod rano budi kazdu hodinu, napije sa len trochu, pospava na prsniku, je to velmi unavne a neviem ci je to este tou zltackou, alebo kde je problem. Ked sa v noci zobudi, kojim cca 20minut z jedneho prsnik, chvilu pije aktivne, potom pospava a ked sa mi zda, ze uz uplne zaspal, tak ho prelozim do postielky, no o par minut zacne sa mrvit a pusinkou hlada opat prsnik, tak ho kojim z druheho, opat nejakych 20 minut, plus prebalovanie atd nam spolu trva hodinu a mne sa to zda priserne dlho. Cez den spinka dobre, aj ked dnes sa tiez budi aj kadzu 1,5 hodinu. Nas problem je hlavne v nie dost aktivnom sani, snazim sa ho pri kojeni steklit aby nezaspaval. Viete mi niekto poradit ako docielit aby aktivne sal a na prsniku nespal???
Vopred velmi pekne dakujem
Zuzana
zlatik
 
Príspevky: 2
Registrovaný: 26 Apr 2011, 13:01

Re: Dvojtyzdnovy chlapcek a pospavanie na prsniku

Neprečítaný príspevokod Klemka » 26 Apr 2011, 20:07

Zlatik, riešenie Tvojho problému by bolo dobré rozdeliť do dvoch oblastí:
1. Je bábätko dojčené efektívne? To znamená, prijíma celkovo dostatok mlieka na to, aby prospievalo a priberalo podľa svojho percentilu (to by Ti mala zhodnotiť lekárka podľa percentilových grafov WHO vypracovaných pre dojčené deti), dostatočne cikalo a kakalo (v tomto veku by malo mať aspoň jednu objemnú stolicu za deň)?
2. Ak je dieťa prijíma mliečka dostatok, čo s tým, čo Ťa trápi?

Prvú otázku Ti jednoznačne môže zodpovedať poradkyňa pri dojčení pri osobnej návšteve, kde spoločne skontrolujete dojčenie a poradkyňa Ťa naučí jednoznačne rozpoznať pitie od satia naprázdno (čo sa zdá, že zvládaš už teraz) a hlavne - naučí Ťa posúdiť, či dojčenie je dostatočné z hľadiska príjmu mlieka. Okrem toho je dôležité sledovať nepriame ukazovatele dostatočného príjmu mlieka - vylučovanie a priberanie dieťaťa v poradni pediatra.
A ak teda bábätko pije mliečka celkovo dosť, je dôležité vedieť, že predstava o tom, ako by sa malo správať bežné dojčené bábätko v tomto veku, je veľmi pokrivená tým, že žijeme v spoločnosti, kde dojčenie nie je normou, kde sa správanie dieťaťa často posudzuje podľa toho, ako sa správajú deti na umelom mlieku. A tie sú v mnohých veciach často odlišné. Dojčenie výrazne posilňuje naviazanie bábätka na matku (a naopak) a toto prirodzené a správne naviazanie, dôležité pre jeho správny fyzický a psychický vývoj, sa prejavuje aj tým, že bábätko prirodzene potrebuje nepretržitú fyzickú prítomnosť matky. Naše deti sa rodia do istej miery predčasne, aj ak sa rodia v termíne, pretože v evolúcii sme sa postavili na zadné nohy a otvor v panve už nie je možné viac rozšíriť, preto sa naše deti musia narodiť v čase, kedy by ešte stále mali byť v brušku matky a rodia sa teda "nedonosené" a treba ich "donosiť" - na matkinom tele. To je na to veľmi dobre pripravené - hrudník, prsníky sú výrazne prehriate, práve preto, že matkino telo počíta s tým, že tam bude bábätko, ktoré treba zohrievať. Bábätko na to tiež je pripravené - napr. tuku má spredu menej, pretože tam ho zohrieva matka, chrbátik bol väčšinou viac vystavený vonkajším podmienkam a tam má bábätko tuku viac, atď, dôkazov, prečo je bábätko a matka pripravení na to, že aj po pôrode budú naďalej "jedno telo" existuje ešte viac. Je dôležité si to uvedomiť, pretože z toho vyplýva, že bábätko v tomto veku a aj mnoho ďalších týždňov bude potrebovať cítiť fyzicky prítomnosť matky. Jej telo reguluje jeho telesnú teplotu, dýchanie, srdcovú činnosť, spánkové cykly atď.
Nepretržitá fyzická blízkosť mamičky však v našich podmienkach nie je bežnou vecou, matku nahrádzajú kolísky, kočíky, cumlík, plienka na zaspávanie, či plyšáčik, monitory dychu atď. Toto všetko vplýva na to, aký máš Ty sama postoj k naviazaniu bábätka na Teba, ako to bude vnímať Tvoj manžel, okolie. Z hľadiska bábätka je to jasné - potrebuje Ťa, keď stratí kontakt s Tebou, je nespokojné. Je preto pre neho ideálne mať ho stále pri sebe, na sebe. Toto sa zdá byť obmedzujúce a vyčerpávajúce, ale existuje riešenie, ktoré práve tieto potreby bábätka dokáže efektívne využiť pre to, aby matka mala viac slobody a mohla sa venovať svojim záľubám či povinnostiam spolu so svojim dieťaťom - a tým riešením je naučiť sa používať nejaký pohodlný detský nosič, najlepšie asi baby šatku, v ktorej sa dá bábätko uviazať na spinkanie, alebo sa tam dá vložiť už napr. na dojčenie, pri dojčení zaspí a v kontakte s matkou sa neprecitne tak ľahko, ako keď ho v polospánku položíme do postieľky a ono sa po chvíľke začne správať tak, ako popisuješ. Navyše, ak sa začne precitať v šatke, buď ho uspia pohyby matky, ktorá niečo robí, alebo mu šupne do pusky naspäť prsník a spí ďalej. Takto sa dá prirodzená potreba častého a dlhého dojčenia bábätka využiť pre to, aby matka mohla jednoduchšie robiť to, čo potrebuje a pritom uspokojovať potreby svojho bábätka.
Pre dobré nosenie je fajn, keď Ti s tým niekto pomôže, pretože zvládnuť šatku si vyžaduje trošku praxe a času.
Ak sa Ti nosenie nepozdáva, odporúčala by som Ti dávať synčeka do postieľky v čase, kedy je úplne tuhý - v hlbokom spánku, keď už nemyká prstíkmi alebo nemá iné pohyby, napr. mimických svalov. Takisto v noci - toto je kľúčové pre Tvoju ochotu dlhodobo dojčiť, pretože v noci je dôležité, aby matku dojčenie neobťažovalo, ale naopak, aby jej uľahčovalo zvládať starostlivosť o dieťaťa, ktoré sa prirodzene často precitá. Dojčenie je jednoduchý spôsob, ako ho znova uspať a ak to matka dokáže v polohe, pri ktorej môže ona sama spať, tak dojčenie jednoducho uspí aj dieťa, aj matku a spoločne tak zmierni nepríjemnosť nočného vstávania. Spoločné spanie tak môže uľahčiť dojčenie a starostlivosť o dieťa v noci.
Na záver - pýtaš sa, ako zabezpečiť, aby dieťa na prsníku pilo - ak si na otázku toho, či je dojčenie dostatočne výdatné, môžeš odpovedať áno - dieťa pije dostatok mlieka a priberá, prospieva, tak potom toto vôbec netreba riešiť - je prirodzené, že bábätko na prsníku pije ale aj saje naprázdno - pričom satie naprázdno je mimoriadne dôležité, reguluje bábätku rôzne telesné funkcie, správnym spôsobom mu tvaruje tvár, čeľusť, postavenie zubov, zubné oblúky atď, satím naprázdno si vymieňa dôležité imunologické informácie s matkou atď, bábätko by satím naprázdno malo stráviť minimálne toľko času, ako pitím, ideálne ešte omnoho viac (za predpokladu, že na prsníku niekedy aj pije, teda, že nejde o dieťa, ktoré na prsníku LEN saje naprázdno, bez pitia a preto má nedostatočný príjem MM). To, že bábätko na prsníku zaspí, je správne a je to jedna z hlavných funkcií dojčenia. Matka tak získava jednoduchý spôsob ako uspať bábätko, kdekoľvek sa práve nachádza. A znova - šatka to celé uľahčuje - dieťatko zaspí a matka sa môže venovať tomu, čo potrebuje robiť a nemusí sa trápiť s tým, či sa dieťa za chvíľu v postieľke zobudí a či dýcha.
Ak treba, aby bábätko na prsníku viac pilo (čo pripadá do úvahy, ak by sa dojčenie ukázalo byť nepostačujúce), dieťatko najjednoduchšie zobudí na prsníku mlieko - preto je najlepšou stratégiou si chytiť prsník, uchopiť ho prstami a palcom a silno stlačiť, keď dieťa saje ale nepije. Malo by byť vidieť, že dieťa začína piť, keď prestane hýbať pusinkou, môžeme tlak na prsníku povoliť a zase čakať, kedy začne sať - ak saje naprázdno, znova stlačíme, aby pilo. Ale som presvedčená, že toto Vy nepotrebujete.
Žltačkou toto spôsobené nie je, normálna fyziologická novorodenecká žltačka býva pri dojčených deťoch aj do 3. mesiaca, aj dlhšie, je to dobré, pretože zvýšené hladiny bilirubínu chránia zdravie dieťaťa pred splodinami metabolizmu.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Dvojtyzdnovy chlapcek a pospavanie na prsniku

Neprečítaný príspevokod zlatik » 27 Apr 2011, 17:15

Klemka, dakujem za takuto dlhu odpoved. Viliamko prospieva velmi dobre, v poradni sme boli min.tyzden a pribral za 3 dni 170g, podla lekarky vynikajuco. Taktiez aj bez vazenia vidim, ze prospieva, ma vydatnu stolicu 2-3 krat denne, asi 6 pocikanych plienok.
Co sa tyka satky, pouzivala som ju chvilu pri prvom synovi, ale nenosil sa mi v nej dobre. Prveho syna som dojcila 18mesiacov a dufam, ze druheho budem dojcit rovnako uspesne.
Dakujem velmi pekne za rady. Zuzana
zlatik
 
Príspevky: 2
Registrovaný: 26 Apr 2011, 13:01

Re: Dvojtyzdnovy chlapcek a pospavanie na prsniku

Neprečítaný príspevokod gabika78 » 28 Apr 2011, 21:07

ahoj zlatík .... pripojím sa... môj synček má teraz 1 mesiac a 3 týždne a keď mal toľko čo tvoj, mali sme podobnú situáciu. Na prsníku sa dojčil aj vyše hodiny. Vtedy som bola z toho zúfalá.... brala som to ako problém. nevedela som si predstaviť naše fungovanie. Posťažovala som sa doktorke.. a tá mi vtedy povedala, že on je ešte maličký zobáčik :-)))))... a nevie si tak rýchlo vytiahnuť a že mám tomu dať čas, že keď trocha podrastie, tak sa napapá za pár minút. A veruže mala pravdu. Zobáčik je už veľký zobák :-))))) hihihi nahlce sa za pár minút... potom sa začne obzerať a krútiť, hrkúta si a vyžaduje aktivitu.... a čo z toho vyplýva...., že mi je smutno za tým hodinovým dojčením kedy sa mi dalo aj schrupnúť.... teraz by som si aj chcela pospať... ale ten môj malý aktivista má pre mňa vždy iné plány. Len si uži kým je taký maličký, že ho zaujíma len tvoja dida.... ten čas rýchlo uteká.... :-)))) a gratulujem 18 mesiacov... kojiť to je pre mňa taká modla.. :-))
Obrázok užívateľa
gabika78
 
Príspevky: 448
Registrovaný: 15 Apr 2011, 13:54
Počet detí: 2
1. dieťa: Martinko
Rokov: 13 rokov, 16 dní
2. dieťa: Romanko
Rokov: 10 rokov, 6 mesiacov, 1 deň
Môj status: Najväčšia liečivá sila je LÁSKA


Späť na Novorodenec - 6 mesiacov

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 7 hostia

cron