Dojcim dve deti a jedno strajkuje

O dojčení malých bábätiek

Dojcim dve deti a jedno strajkuje

Neprečítaný príspevokod Amosa » 13 Aug 2013, 14:35

Zdravim vas mamicky, zial prislo aj na mna a momentalne zapasim s jednym problemom. Zatial som si vzdy vystacila so svojim instiktom a strankou Annag a Mamila ale tentokrat potrebujem radu skusenejsich. Mladsia dcerka ma 4 mesiace a priblizne mesiac sa trapime pri dojceni. Odmieta prsnik a uprednostnuje cmulanie prstov. Neviem zistit, kde vznika pricina tohto spravania, mali sme nadherny porod (len porodna asistentka, dieta okamzite bez umyvania prilozene na prsnik, sama som prestrihovala pupocnu snuru po asi 20min. od porodu, ziadne lekarske zasahy okrem maleho sitia, dieta (okrem par minut na porodnej sale) neustale so mnou a krasny zaciatok dojcenia..), dcerka so mnou spi v objati alebo v tesnej blizkosti na manzelskej posteli, dojcila sa na poziadanie, samozrejme ziadne cumliky ani flase, caje, nic take, kocik nepouzivame iba satku... pred par dnami sme boli na kontrole a podla tabuliek pribera ukazkovo. Co sa tyka spravania, je velmi pokojna, rada a casto sa smeje, takmer neplace, dobre spi. V motorickom vyvine je dopredu, otaca sa a dokonca sa plazi vpred. Uz som uvazovala, ci tento moj problem nie je sposobeny iba tym, ze je tak odlisna od starsej dcerky, ktora bola nespokojna, narocna na pozornost, placliva, nespala ale dojcila sa vzdy, vsade a hltavo. Mozno to teraz vyznieva, ze nemam ziaden velky problem, ale obavam sa, ze tomu tak nie je. Ked jej ponuknem prsnik, odmietne a zvoli si prst. Posledne dni som sa vzdala a povedala si, ze ok, skusim ti doverovat, sama najlepsie vies, kedy si hladna. Pri tomto pristupe sa dojci asi tak kazde 3hodiny a aj to nevzala prsnik uplne dobrovolne, ale v naruci sala palec a ked som jej ho zoparkrat jemne vybrala a nahradila prsnikom, tak ho prijala. (u starsej taketo spravanie nepamatam). Zaujimala by ma vasa skusenost, moze dietatu prirodzene vyhovovat takyto rytmus? (v noci dojcim len 2x a aj to sa ja sama zobudim na to, ako si saje palec a vtedy ju skusim spiacu prilozit. Starsia sa dojcila aj 12x v noci, aktivne sa pytala..) Je mozne, ze pocas tychto malo frekventnych dojceni si take male dieta zoberie dostatok mlieka? Laktaciu mam lepsiu nez pri prvej. Ked sa dojci, niekolkokrat sa mlieko spusta a obcas strieka aj z druheho prsnika. Aby som nezabudla, dojcim obe dcerky. Starsia ma 3roky,3mesiace. Ospravedlnujem sa za dlhu spravu ale snazila som sa poskytnut co najviac info.
Amosa
 
Príspevky: 25
Registrovaný: 23 Jan 2013, 23:06
Počet detí: 2
Rokov: 13 rokov, 10 mesiacov, 22 dní
Rokov: 10 rokov, 11 mesiacov, 27 dní

Re: Dojcim dve deti a jedno strajkuje

Neprečítaný príspevokod Mamamima » 14 Aug 2013, 00:01

Amosa,

v prvom rade Ti blahozelam k takemu peknemu porodu.
Isto sa Ti ozve v dohladnej dobe skusena poradkyna, len dovtedy som Ti chcela dat do pozornosti Kinsinu temu:
viewtopic.php?f=4&t=1018&hilit=kinsi
Ak ju nahodou este nepoznas.
Ja som podobny problem nemala, ale z tobo, co tu pisu dievcata a odpovedaju poradkyne, by som postupovala tak, ze by som kontaktovat LP, ci uz osobne, alebo on-line, aby si pozrela dake dojcenie. Mozno sa da nieco vylepsit v prisati, zaviest inu polohu. Urcite je dobre, ak aktivne ponukas v spanku, snad by sa to dalo este zintenzivnit a ponukat aj pocas dennych spankov, alebo po nich. Kym je babo este prispate. S prstikmi bojovali mnohe mamicky a myslim, ze univerzalny liek asi nie je. Snad len dokola vyberat prsteky z ust a ponukat prsnik. Najmä ak mas pocit, ze ich zuzlanie ma neblahy vplyv na dojcenie.
Zjavne si uz skusena a vela o dojceni vies, tak prepac, ak pisem nieco, co je pre Teba uz samozrejme.
Drzim palce
Mamamima
 
Príspevky: 499
Registrovaný: 03 Jún 2012, 23:02
Počet detí: 3
Rokov: 15 rokov, 9 mesiacov, 17 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 9 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 9 dní

Re: Dojcim dve deti a jedno strajkuje

Neprečítaný príspevokod kinsi » 14 Aug 2013, 07:11

Amosa, ked sa maly narodil , mala mala 2r a 5m, tiez sa dojcia tandemovo. Podobne ako u Vas, mame tu istu situaciu, neviem, ci by bolo vhodne to oznacit problemom. Maly sa mi dojcil od mala, viac som si to zacala uvedomovat od cca 3m, kazde zhruba 4, niekedy i 5-6hodin, v noci max.raz. Teraz sa tie interali mozno trosku zmensili, vezme si uz niekedy aj po 3, ale pod 2-2,5hod to nikdy nejde. Ked by som ponukla mimo jeho "hladu", tak ani za svet sa neprisaje, dudle si prstíky - to robí aj po dojcení, na zaspatie i ked postupne sa mi obcas darí uspat ho uz aj na prsníku (nenasilne menim prstiky za prsnik - ale len ozaj nenasilne, ak sa da, lebo toto je asi jedina vec, čo ho vie ozaj nahnevat). Inak je to nekutocne pohodove babo, smeje sa, neplace. Rad sa nosi, aj bdely. Doteraz bol hlavne na mm, ale o jedlo ma velky zaujem, ked jeme my, sam si uz pekne berie z taniera a papa, kusky uplne bez problemov, skusa uz aj sam s lyzicou do ust :) Ja ho nelyzickujem, len vynimocne, ked ozaj chce a nemoze sam (polievka) a to priam "skace" za lyzickou.Vzdy bol obrovsky, teda narodil sa skor mensi 3350g, ale uz v 14d 4160, 6t 6060g, 3m 8020g, 6m 10640 a vcera v osmich ronych 1200g. Cize hladny a neprospievajuci napriek jeho frekvencii nikdy nebol a vzhladom k tomu, ze je taky pastozny ako je, je asi len dobre, ze sa nedojcil častejsie. Mozno pri tom tandeme so starsim dieťaťom, hlavne ak starsie je taka "piraňa" ako u nas, je zrejme ozaj ta tvorba vystimulovana tak, ze maly sa pri dojceni raz za 4-5hod napratal tak, ze viac ozaj jest nepotreboval a nechcel.
Ja sa len vzdy snazim, aby si prstiky nedudlal nikde inde ako mne v naruci, optimalne pri prsniku, aby si to spajal so mnou a snad mu to dudlanie casom nahradim prsnikom. Uvidime, ci sa poradi.
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 22 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 3 mesiace, 17 dní

Re: Dojcim dve deti a jedno strajkuje

Neprečítaný príspevokod Amosa » 14 Aug 2013, 21:28

Dakujem vam Mamamina a Kinsi za reakciu. Kontaktovat LP mi samozrejme napadlo, ale ked ja som taka natura, ze sa so vsetkym radsej sama mlcky borim. K dievcatam tu na tomto fore mam uz vytvoreny vztah (ak to tak mozem v dobrom slova zmysle nazvat), ze zverit prave tu v tomto priestore mi pomohlo. Polohy na dojcenie menim, bolo obdobie kedy pomohlo prilozenie v lahu, teraz sme opat vratili ku klasickemu sedu a dojceniu na rukach v pohybe. Pocas dna prijme prsnik (zoparkrat vystriedame prsty a bradavku) a potom zaspi. Akceptuje to len ked je unavena, v bdelom stave nie. Dnes pocas vecerneho uspavania sa nadojcila (opat to chvilu trvalo nez prsnik prijala), zaspala a potom precitla. No kedze uz potom dojcit odmietla, tak som ju vela nosila v naruci a zaspala napokon na mne. Paradoxne je, ze to, co vacsina ludi popisuje ako zlozvyk, teda zaspavanie s prsom v puske je prave to, co sa snazim vzdy docielit (zvykla som si tak pri dojceni starsej dcerky). Mladsia to momentalne asi nepotrebuje, ked sa zasyti, zrejme ju emocne naplna aj moja naruc a satie naprazdno nepotrebuje. Ak sa mylim, dufam, ze ma pritomne LP opravia. V kazdom pripade mi Kinsi pomohlo vedomie, ze aj v inych vztahoch matka-dieta sa podobna situacia vyskytla a neviedla k nicomu fatalnemu ako predcasne ukoncenie dojcenia. Zrejme mi nezostava ine, nez jej volbu akceptovat a nevnucovat jej moje predstavy o idealnom dojceni, Uvidim, dam vediet ako sa to dalej bude vyvijat. Mozno to pomoze aj niekomu dalsiemu.
Amosa
 
Príspevky: 25
Registrovaný: 23 Jan 2013, 23:06
Počet detí: 2
Rokov: 13 rokov, 10 mesiacov, 22 dní
Rokov: 10 rokov, 11 mesiacov, 27 dní

Re: Dojcim dve deti a jedno strajkuje

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 15 Aug 2013, 01:46

ja by som sa skusila spytat okrem ineho, ci sa nahodou nieco nezmenilo - nastup menzesu, antikoncepcia, zvyseny stres, ockovanie (to by mozno aj zodpovedalo - ockuje sa v 3 mesiacoch a pises, ze to trva uz asi mesiac a mala ma 4)...?
Pises tiez, ze mliecka je dost a tam by zadrhel snad nemal byt.
Ak je vsetko ok, tiez by som skusila menit polohy. Tie co popisujes, mi pridu stale ako poloha viac poleziacky. Toto aktivnemu dietatu nemusi vzdy vyhovovat - tym ze ho nastelujem do dojciacej polohy, tak to moze vnimat ako nutenie papat. Ponuknutie dojcenia by malo skor vychadzat z aktualnej polohy, kde ma dieta jednoducho prsnik na dosah ust. Najidealnejsie na to byt hore bez, v kontakte koza na kozu. Takze rano ked ste este v posteli, po spanku a prebalovani si sadnut hore bez na gauc (vtedy skusit pouzit vertikalnu polohu), spat poobede spolu brusko na brusko, kupat sa spolu... a medzitym nenapadne mat prsnik k dispozicii.
Je mozne, ze ku strajku prislo ani nevies ako (mozno si si pri dojceni kychla :-)) a snad sa to jemnym pristupom vylepsi.
Ano, naruc je velmi dolezita, moze nahradit ciastocne potrebu sat, na druhej strane pises, ze prstiky si dudle, takze to satie predsa len asi potrebuje- prsnik je lepsi ako prsty.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Dojcim dve deti a jedno strajkuje

Neprečítaný príspevokod Mamamima » 15 Aug 2013, 22:07

Janka,
to, co pises ma zaujalo. Bola to len srandicka s tym kychnutim, alebo fakt? Je mozne, ze aj taky maly podnet vedie ku strajku? Aj v situacii, kedy je inak vsetko v pohode? Myslim porod, matku, prirodzeny pristup k dojceniu...? Ja som podobne ako Amosa bola v dobrej viere, ze co nejprirodzenejsi porod je najlepsi start do bezproblemoveho dojcenia, ale ako vidim, ci citam, tak este stale to nie je zaruka uspechu.
Mamamima
 
Príspevky: 499
Registrovaný: 03 Jún 2012, 23:02
Počet detí: 3
Rokov: 15 rokov, 9 mesiacov, 17 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 9 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 9 dní

Re: Dojcim dve deti a jedno strajkuje

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 15 Aug 2013, 22:52

No neviem, ci zrovna kychnutie, ale napr. zjoknutie, ked sa dietatko nechtiac zakuslo, to poznam. Alebo ked ma mliecko nezvycajnu chut (mne sa stalo, ked som si dala por ;). Treba nespanikarit, neponuknut flasu, ale naruc a malo by sa to urovnat.
Druha vec je, ked pretrvava pricina - napr. miesto po ockovani boli, mlieko zmenilo chut a tok po zavedeni antikoncepcie... Tam sa treba snazit najst pricinu a odstranit ju - dieta za bolestive miesto nechytat a dat do takej polohy, aby pri dojceni nebolelo, antikoncepciu vylucit atd.

Stres alebo strajk sa moze prejavit vselijako, nielen nedojcenim. Na forume sme napr. riesili zajakavanie vzniknute pri chorobe mamicky, ktora nevladala v noci dojcit tolko, kolko by maly (2roky) potreboval, odmietala dojcit viac a on mal z toho chudak stres. Vyriesil to zvyseny fyzicky kontakt a dojcenie (viac tu http://www.mamila.sk/domain/flox/files/ ... avanie.pdf).

Problem nastava hlavne vtedy, ak u babatka funguje cumlik, prip. flasa a malo sa nosi - vtedy tieto veci lahko prevezmu kontrolu.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Dojcim dve deti a jedno strajkuje

Neprečítaný príspevokod Mamamima » 15 Aug 2013, 23:02

Dik za vysvetlenie.
Ten silny pribeh so zajakavanim som uz citala.

Inak moja mama obe deti dokojila v 6 m, ked dostala menstruaciu a nastal strajk, co samozrejmä nikto vtedy neriesil.
Mamamima
 
Príspevky: 499
Registrovaný: 03 Jún 2012, 23:02
Počet detí: 3
Rokov: 15 rokov, 9 mesiacov, 17 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 9 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 9 dní

Re: Dojcim dve deti a jedno strajkuje

Neprečítaný príspevokod Amosa » 17 Aug 2013, 11:34

Dakujem JankaMich, poslala som ti spravu so sukromnym emailom. Vertikalna poloha vcera zabrala, urcite mi pomozu informacie, ako ju spravne urobit. Vcera to u nas vyzeralo tak, ze mala bola prisata vertikalne a ja som s mnou bola v pohybe a pochodovala po izbe. To je trocha prilis akrobatiky.
Ockovanie sme absolvovali, ale nepokoj ani ine priznaky nejavila. Antikoncepcia ani menzes nemam, neuzivam. Ale uvazujem o inej veci. Obcas tu na fore bola diskutovana tema dojcenia starsich deti a k tomu viazuce sa neprijemne pocity. Zial, s tym mam tiez skusenost a tak sa mi neustale vkrada do mysle myslienka, ci tu nehladat suvis s nasou situaciou. Obcas pri dojceni starsej (aj pri dojceni oboch deti sucasne) som po chvili vnimala dojcenie starsej ako obtazujuce. Tazko a smutne sa mi to pise ale uvazujem, ci mladsia dcerka, ako malicke vnimave dietatko nezachytila tieto blbe vibracie a nereaguje teraz na ne. Starsia dcerka sa v tychto dnoch aktivne dojci a uziva si to. S tymi odmietavymi pocitmi uz zopar dni pracujem, vizualizujem si pocas dojcenia nase vzajomne prijemne situacie, citam vhodne knizky o dusicke malych deti a pomaha to. Posledne dni uz je pre nas obe opat dojcenie radost. Uvidim, ci nam to prinesie zlepsenie
Amosa
 
Príspevky: 25
Registrovaný: 23 Jan 2013, 23:06
Počet detí: 2
Rokov: 13 rokov, 10 mesiacov, 22 dní
Rokov: 10 rokov, 11 mesiacov, 27 dní

Re: Dojcim dve deti a jedno strajkuje

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 17 Aug 2013, 14:32

budem drzat palce.
Si pekny priklad toho, ze niektore veci nevie vyriesit ani najskusenejsia poradkyna - iba mamina svojim srdcom a vnimanim :love:
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt


Späť na Novorodenec - 6 mesiacov

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 8 hostia

cron