mam zapal prsníka???

mam zapal prsníka???

Neprečítaný príspevokod hysterka » 30 Mar 2013, 19:24

ahojte
vcera sa mi na prsniku vytvorila bolava hrca, myslela, som, ze je to len upchaty mliekovod. Dala som si na to vinovy obklad a horucu sprchu. Dnes mi vsak bolo blbo, akoby som mala chripku, teraz som uz mala 38.
Muz ma nahana na pohotovost, ale ja neviem... teraz su sviatky, gynekologicka nerobi.
A neviem, ci mam zajtra ist ci nie :roll:
Ako zistim, ze je to zapal prsnika a nie len upchaty mliekovod?
vdaka
hysterka
 
Príspevky: 225
Registrovaný: 23 Apr 2011, 08:25
Počet detí: 0
1. dieťa: Natálka
Rokov: 14 rokov, 2 mesiace, 28 dní
2. dieťa: Tomáško
Rokov: 11 rokov, 7 mesiacov, 26 dní

Re: mam zapal prsníka???

Neprečítaný príspevokod Klemka » 30 Mar 2013, 20:37

Hrča v prsníku môže byť zablokovaný mliekovod alebo zápal prsníka. Momentálne je jedno, čo to je, pretože aj ak by to bol zápal prsníka, je možné čakať. Väčšinou zápal prsníka prejde bez potreby užívať antibiotiká a je dobré dať tomu šancu.
Citujem z protokolu dr. Jacka Newmana, ktorý Ti dá odpoveď na to, ako postupovať ďalej:
Zablokované mliekovody
Zablokované mliekovody sa takmer vždy vyriešia bez akejkoľvek zvláštnej liečby do 24 až 48 hodín od prepuknutia prvých príznakov. Počas doby, kedy je blokáda prítomná, dieťa môže byť pri dojčení na postihnutom prsníku nespokojné, pretože tok mlieka môže byť pomalší než obyčajne. Toto nastáva pravdepodobne v dôsledku tlaku hrče, ktorá stláča ostatné mliekovody. Zablokovaný mliekovod sa môže rýchlejšie odblokovať, ak budete:
1. Pokračovať v dojčení z postihnutého prsníka a prsník sa bude lepšie vyprázdňovať. Toto je možné dosiahnuť:
• dosiahnutím najlepšieho možného prisatia (pozrite si leták „Ako sa prisáva“ ako aj videoukážky ako dieťa prisávať z www.mamila.sk).
• používaním stláčania, aby sa zabezpečiť stály tok mlieka (pozrite si leták „Pomôže stláčanie prsníka“ z www.mamila.sk).
• dojčením dieťaťa v pozícii, v ktorej brada bábätka „ukazuje“ na zablokovaný mliekovod. Takže, ak je zablokovaný mliekovod v spodnej vonkajšej časti prsníka (7 hodín), dojčenie dieťaťa vo futbalovej polohe môže pomôcť.
2. Aplikovať teplo na postihnutú oblasť. Toto môžete urobiť s použitím nahrievacieho vankúšika alebo fľaše s horúcou vodou, ale dajte pozor, aby ste si nespálili kožu použitím prílišného tepla príliš dlhú dobu.
3. Odpočívať. Samozrejme, toto s bábätkom nemusí byť jednoduché. Skúste ísť do postele. Vezmite si do postele bábätko a tam ho dojčite.
Zápal prsníka
Ak začínate pociťovať príznaky zápalu prsníka (bolestivá hrča v prsníku, začervenanie a bolesť prsníka, horúčka), snažte sa odpočívať. Choďte do postele a vezmite si so sebou bábätko, aby ste mohli pokračovať v dojčení, kým odpočívate v posteli. Odpočinok je dobrým pomocníkom pre boj s infekciou.
Pokračujte v dojčení na postihnutej strane. Samozrejme, pokračujte v dojčení aj z druhého prsníka. Samozrejme, ak pociťujete takú bolesť, že nie je možné k postihnutému prsníku priložiť dieťa, dojčite z druhej strany a akonáhle je postihnutý prsník menej bolestivý, dojčite dieťa aj z prsníka postihnutého zápalom. Niekedy môže byť menej bolestivé odstrekovanie mlieka, ale nie je to tak vždy, takže, ak môžete, pokračujte v dojčení z postihnutej strany. Matky a deti zdieľajú všetky svoje mikroorganizmy.
Teplo pomáha v boji s infekciou. Takisto môže pomôcť pri vyprázdňovaní prsníka. Použite horúcu vodu alebo nahrievací vankúšik, ale dajte si pozor, aby ste si nespálili kožu.
Horúčka pomáha v boji s infekciou. Dospelí sa väčšinou cítia hrozne, keď majú horúčku a možno budete chcieť znížiť svoju teplotu z tohto dôvodu. Ale nemali by ste znižovať horúčku len preto, že máte horúčku. Horúčka nespôsobí, že mlieko nebude dobré!
Zemiaky (prebrané od Bridget Lynch, RM, Spoločnosť pôrodných asistentiek v Toronte). Počas prvých 24 hodín od prvých príznakov, vám použitie plátkov surových zemiakov položených na prsník môže znížiť prežívanie bolesti, opuch a začervenanie zápalu prsníka.
• Nakrájajte 6 až 8 zemiakov na plátky po dĺžke.
• Ponorte ich do veľkej misy s vodou izbovej teploty a nechajte ich tam 15 až 20 minút.
• Aplikujte mokré plátky zemiakov na postihnutú stranu prsníka a nechajte pôsobiť 15 až 20 minút.
• Po 15 až 20 minútach ich odstráňte a vyhoďte a použite nové plátky z misy.
• Opakujte tento postup 2 ďalšie razy, takže použijete plátky zemiakov 3x za hodinu.
• Dajte si pauzu na 20 až 30 minút a znova postup zopakujte.
Zápal prsníka a antibiotiká
Všeobecne je lepšie sa vyhnúť antibiotikám, ak je to možné, pretože zápal prsníka sa môže zlepšiť sám od seba a antibiotiká môžu spôsobiť, že dostanete kandidózu (mykózu, soor) – infekciu bradaviek alebo prsníka. Náš prístup je nasledovný:
Ak máte príznaky, ktoré zodpovedajú zápalu prsníka menej ako 24 hodín, dali by sme vám recept na antibiotiká, ale odporučili by sme ešte vyčkať s ich užívaním.
• Ak sa príznaky počas nasledujúcich 8 až 12 hodín zhoršujú (bolesť je silnejšia, začervenanie sa rozširuje a bolestivá hrča sa zväčšuje), začnite užívať antibiotiká.
• Ak sa počas nasledujúcich 24 hodín príznaky nezhoršujú, ale ani nezlepšujú, začnite užívať antibiotiká.
• Ak sa počas nasledujúcich 24 hodín príznaky zmierňujú, takmer vždy sa už potom len zmierňujú a vymiznú bez nutnosti použitia antibiotík. V takomto prípade by sa príznaky mali zmierňovať a vymiznúť by mali počas nasledujúcich 2. až 7. dní. Horúčka zmizne väčšinou do 24 hodín, bolesť do 24 až 72 hodín a hrča v prsníku zmizne počas nasledujúcich 5. až 7. dní. Niekedy trvá dlhšie než 7 dní, kým hrča úplne vymizne, ale je dôležité, aby sa stále zmenšovala.
Ak máte príznaky zodpovedajúce zápalu prsníka dlhšie ako 24 hodín a príznaky sa nezlepšujú, mali by ste hneď začať užívať antibiotiká.
Ak potrebujete užívať antibiotiká, potrebujete užívať tie správne. Amoxicilín, bežný penicilín a aj niektoré iné antibiotiká často používané na zápal prsníka, nezabíjajú baktériu, ktorá je takmer vždy príčinou zápalu prsníka (Staphylococcus aureus). Niektoré antibiotiká, ktoré zabíjajú Staphylococcus aureus: cefalexín (toto bežne používame), kloxacilín, dikloxacilín, flukloxacilín, amoxicilín kombinovaný s kyselinou klavulánovou, klindamycín, ciprofloxacín. Antibiotiká, ktoré je možné použiť v prípade „v komunite získaného“ meticilín-rezistentného Staphylococcus aureus: kotrimoxazol a tetracyklín.
Všetky tieto antibiotiká môžu matky užívať počas dojčenia a nie je potrebné prerušovať dojčenie.
Nemali by ste prerušovať dojčenie preto, že ste infikovaná MRSA (metycilín-rezistentný Staphylococcus aureus)! Dojčenie naopak znižuje riziko, že dieťa túto infekciu dostane.
Lieky znižujúce bolesť alebo horúčku (ibuprofen, acetaminofen a iné) vám môžu pomôcť prejsť týmto obdobím. Množstvo, ktoré sa dostáva do mlieka je, ako pri väčšine liekov, nepatrné. Acetaminofen je pravdepodobne menej užitočný ako lieky (ako napr. ibuprofen), ktoré majú protizápalový účinok.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: mam zapal prsníka???

Neprečítaný príspevokod hysterka » 31 Mar 2013, 18:58

vďaka, dnes som už bola bez teplota, stále to síce strašne bolí, ale snáď je to už na ústupe.
uvidím, čo bude zajtra, prípadne v utorok skočím k svojej dr.
dakujem za odpoved
hysterka
 
Príspevky: 225
Registrovaný: 23 Apr 2011, 08:25
Počet detí: 0
1. dieťa: Natálka
Rokov: 14 rokov, 2 mesiace, 28 dní
2. dieťa: Tomáško
Rokov: 11 rokov, 7 mesiacov, 26 dní

Re: mam zapal prsníka???

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 31 Mar 2013, 20:20

Namiesto zemiakov mozes pouzit i tvaroh - makky tvaroh das do handricky, prilozis na prsnik a nechas vyschnut. Mam to spolahlivo odskusane mamiciek a dokonca i na sebe v pripade bolaveho hrdla. V principe sa jedna o to iste co pri zemiakoch - jemne ochladzovanie zapalu. Tekutina v tvarohu ci zemiaku odobera teplo a postupne sa odparuje.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 21 rokov, 25 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 17 rokov, 18 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 19 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: mam zapal prsníka???

Neprečítaný príspevokod Klemka » 31 Mar 2013, 21:38

Dôvodom, pre ktorý Newman odporúča zemiaky, sú účinné látky, ktoré sa z nich uvoľňujú.
Bolesť väčšinou ustupuje neskôr ako horúčka. Do utorka by si snáď mohla vedieť, či sa stav vyvíja ako je uvedené v citovanom protokole, ak sa zhoršuje alebo nezlepšuje, tak áno, treba to pravdepodobne riešiť aj s pomocou antibiotík.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1


Späť na Dojčenie a ochorenia, boľavé prsníky

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia

cron