bolestive bradavky

Re: bolestive bradavky

Neprečítaný príspevokod matja » 10 Jún 2012, 18:43

ahojte, poradí mi niekto, prosím vás? Už asi 3-4 dni ma pobolieva jedna bradavka/dvorec, teraz už začínam cítiť aj bolesť v prsníku. Žiadne viditeľné zmeny na bradavke nevidím. Čo by mi mohlo pomôcť? Ďakujem.
matja
 
Príspevky: 21
Registrovaný: 25 Mar 2011, 09:04
Počet detí: 2
Rokov: 15 rokov, 1 mesiac, 10 dní
Rokov: 12 rokov, 4 mesiace, 27 dní

Re: bolestive bradavky

Neprečítaný príspevokod Norika » 10 Jún 2012, 20:17

matja píše:ahojte, poradí mi niekto, prosím vás? Už asi 3-4 dni ma pobolieva jedna bradavka/dvorec, teraz už začínam cítiť aj bolesť v prsníku. Žiadne viditeľné zmeny na bradavke nevidím. Čo by mi mohlo pomôcť? Ďakujem.

a mozes kontaktovat osobne poradkynu??
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 3 dni

Re: bolestive bradavky

Neprečítaný príspevokod matja » 10 Jún 2012, 21:54

norika, mohla by som, ale skusala som najskor cez net :-) Ta bolest nie je neznesitelna, ale pobolieva to, tak zvazujem, co robit...
matja
 
Príspevky: 21
Registrovaný: 25 Mar 2011, 09:04
Počet detí: 2
Rokov: 15 rokov, 1 mesiac, 10 dní
Rokov: 12 rokov, 4 mesiace, 27 dní

Re: bolestive bradavky

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 10 Jún 2012, 23:11

Poradkyna je potrebna, aby sa pozrela, ako sa dietatko prisava - to je prva mozna cast bolesti. S tym sa vsak da pomoct len osobne. Mimochodom, ake velke je dietatko? Ine problemy pri dojceni neboli a nie su? Pouzivas niekedy cumlik, flasu alebo klobucik?

Pravdepodobne sa vsak na prsniku usidlila kandida a ta vyvolava tu bolest. Ako prvu pomoc si natri bradavku a dvorec gencianovou violetou - toto moze byt aj pred dojcenim - zaroven sa tak osetria aj usta dietatka. Tiez si k tomu pridaj Citrovital kvapky - zozenies v lekarni, pouzivaj nariedene. Dalsi prostriedok je univerzalna mast, ktoru vsak najlepsie ziskat za pomoci poradkyne po celkovom zvazeni situacie. To je naozaj velmi silny a ucinny prostriedok. Uvidis, mozno bude stacit ta gencianka + Citrovital.

Ak pouzivas cumlik alebo nebodaj flasu, tak tieto celu situaciu zhorsuju - kazia sposob prisatia a prenasaju infekciu. V pripade cumlika je najlepsie eliminacia na minimum, este lepsie nepouzivat vobec. Flasa, hoci i na cajik,je na tom este horsie - tam uz posobi i jej potencial na znizenie tvorby mlieka.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: bolestive bradavky

Neprečítaný príspevokod matja » 11 Jún 2012, 08:21

Dakujem za odpoved. Ja som v dojceni relativne skusena, uz pri prvom dietatku som vela studovala annaginu "poradnu" na MK, takze ziadne cumliky, klobuciky ani nic podobne nepouzivame. Dcerka ma 7 mesiacov a druhy prsnik je uplne v pohode. Co by naozaj mohla byt pravda, je nespravne prisatie. Mozno ani nie tak prisatie, to je OK, ustocka ma otvorene nasiroko, ale mala mi vzdy prsnik "vcucne", ked sa prisava (obvykle sa neprisava s otvorenymi ustami) a aj ked je prisata, hocikedy mece hlavickou s prsnikom v puse, lebo ju vsetko dookola zaujima, pritom este viac stisne pusinku a natahuje prsnik. Dojcime prevazne poleziacky a boli ma ten prsnik, co je dalej od nej, ja sa iba trochu viac otocim, ale urcite mi ho viac natahuje ako ten druhy prsnik. Ked som vcera skusila zmenit polohu tak, aby smerovala bradicka inym smerom ako zvycajne, menej to bolelo, podrazdenu mam hlavne tu cast, ktoru mi zvycajne stiska ustami.
Kandida moze byt iba na jednom prsniku? Citrovital by jej pomohol?
matja
 
Príspevky: 21
Registrovaný: 25 Mar 2011, 09:04
Počet detí: 2
Rokov: 15 rokov, 1 mesiac, 10 dní
Rokov: 12 rokov, 4 mesiace, 27 dní

Re: bolestive bradavky

Neprečítaný príspevokod Klemka » 11 Jún 2012, 09:05

Matja, jednoznačne by bolo dobré stretnúť sa s poradkyňou pri dojčení osobne, pretože prisatie je možné upravovať aj v tomto veku a ako ho upraviť je ťažké si naštudovať z fotiek a videí, pretože je tam veľa technických detailov, ktoré bez vysvetlenia môžeš prehliadnuť. Správne prisatie je pritom základ, od toho sa odvíja ďalší postup.
Je takisto dobré vedieť, že fľaša nemusí byť len klasická fľaša s cumlíkom, ale variantou fľaše sú aj rôzne poháriky s náustkom - nielen mäkkým ale aj tvrdým, "sippy cups", fľašky, z ktorých sa pije cez taký ten sosáčik (mnohé pollitrovky v obchodoch majú takýto sosáčik) atď. Mnohým mamičkám sa začne kandidózová infekcia prejavovať práve v čase zavádzania príkrmov z tohto dôvodu - že bábätko učia piť z nejakej takejto pomôcky a nie z otvoreného pohárika. Ďalším dôvodom môže byť príliš rýchle zavádzanie príliš veľkého množstva príkrmov a tým pádom pokles tvorby mlieka. Aj pre tieto dôvody je dôležité toto riešiť s poradkyňou osobne.
Cez internet je navyše ťažké nastaviť správnu liečbu. Ja by som osobne takto na ďiaľku takisto zvažovala v situácii, ktorú popisuješ - že to nebolí nejako zásadne veľmi, tak, aby si zvažovala kvôli bolesti odstavenie alebo iné možnosti, použiť genciánovú violeť - tu je návod https://sites.google.com/site/problemys ... -bradaviek, ako ju používať, len si prosím v lekárni popros, aby ju zriedili na 1-percentný roztok. Po 4. dňoch užívania sa sem prosím ozvi, ako sa vyvíja situácia ďalej. Dôležitá vec - hoci bolí len jeden prsník, genciánku použi na oba prsníky. Ak by to bolelo veľmi, ozvi sa mi prosím na môj email poradnapredojcenie@gmail.com.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: bolestive bradavky

Neprečítaný príspevokod matja » 11 Jún 2012, 14:34

dakujem pekne, skusim genciánovú violeť, potom sa ozvem. Dcérke dávam popíjať vodičku iba občas a z obyčajného pohárika a príkrmom veľa neublíži, stále je takmer plne dojčená.
matja
 
Príspevky: 21
Registrovaný: 25 Mar 2011, 09:04
Počet detí: 2
Rokov: 15 rokov, 1 mesiac, 10 dní
Rokov: 12 rokov, 4 mesiace, 27 dní

Re: bolestive bradavky

Neprečítaný príspevokod matja » 14 Jún 2012, 12:58

ahojte, musím povedať, že sa to naozaj zlepšilo, ďakujem vám všetkým za rady, ste zlaté, že takto radíte mamičkám vo svojom voľnom čase. :)
matja
 
Príspevky: 21
Registrovaný: 25 Mar 2011, 09:04
Počet detí: 2
Rokov: 15 rokov, 1 mesiac, 10 dní
Rokov: 12 rokov, 4 mesiace, 27 dní

Re: bolestive bradavky

Neprečítaný príspevokod Klemka » 14 Jún 2012, 14:16

Matja, to je super, používaš genciánku? Ak áno a zaberá, užívaj ju ďalej 1x denne celkovo 7 dní. Potom vysaď a pozoruj, čo to spravilo.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: bolestive bradavky

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 14 Jún 2012, 22:45

niet za co, hlavne ze uz si dojcenie mozte opat uzivat :dojcenie:
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: bolestive bradavky

Neprečítaný príspevokod Norika » 06 Dec 2012, 13:09

ahojte zienky.....tie ktore ste mali candidu, stalo sa vam, ze sa vam urobila hrcka na bradavke?? a po dojceni zmizla, akokeby sa vstrebala?
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 3 dni

Re: bolestive bradavky

Neprečítaný príspevokod elinka27 » 03 Jan 2013, 00:28

Norika, neviem ci tvoja otazka je este aktualna :) ak ano tak prosim popis co myslis pod pojmom hrcka na bradavke :)
Obrázok užívateľa
elinka27
 
Príspevky: 240
Registrovaný: 26 Mar 2011, 21:15
Počet detí: 2
1. dieťa: Jakubko
Rokov: 16 rokov, 4 mesiace, 10 dní
2. dieťa: Zinka
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 4 dni
Môj status: www.nosmesa.eu
www.dojcenie.webnode.sk

Re: bolestive bradavky

Neprečítaný príspevokod lulu » 27 Jan 2013, 17:27

Už dlhšie ma pobolieva jedna bradavka pri dojčení, lenže dnes už to bola bolesť aj po dojčení taká prepichujúca cez bradavku až do mliekovodu. Viete mi zopakovať ten pomer riedenia citrovitalu s vodou prosím? Už som to zabudla:( Ešte by ma zaujímalo, či takúto bolesť môže spôsobiť aj dhlhodobejšie používanie elektrickej odsávačky.?
Ďakujem:)
lulu
 
Príspevky: 352
Registrovaný: 22 Máj 2012, 11:45
Počet detí: 2
1. dieťa: princeznička
2. dieťa: bzučinka
Rokov: 11 rokov, 10 mesiacov, 24 dní

Re: bolestive bradavky

Neprečítaný príspevokod elinka27 » 27 Jan 2013, 18:04

lulu citrovital sa riedi 5-10 kvapiek do 30ml prevarenej vody. A teda natierat po dojceni a nechat oschnut. A pouziva sa spolu s uni mastou.
A okrem tej bolesti, mas nejake ine priznaky, ktore su navonok napriklad vidiet? Teplota? Bolestivost na dotyk?
Obrázok užívateľa
elinka27
 
Príspevky: 240
Registrovaný: 26 Mar 2011, 21:15
Počet detí: 2
1. dieťa: Jakubko
Rokov: 16 rokov, 4 mesiace, 10 dní
2. dieťa: Zinka
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 4 dni
Môj status: www.nosmesa.eu
www.dojcenie.webnode.sk

Re: bolestive bradavky

Neprečítaný príspevokod lulu » 27 Jan 2013, 18:10

elinka, ďakujem.
...a nemám žiaden iný príznak. Prsia nemám nijak plné, prešla som si už aj zápalom aj upchatými mliekovodmi, aj pľuzgierik som už zažila. Teraz nemám nič podobné, nič viditeľné, len tá bolesť.
Malá ma nedrží často ideálne, okrem toho dojčím iba v leže, tak to zrejme neprispieva k dobrému prisatiu, občas mám belavú bradavku, takže asi zlé prisatie:(
lulu
 
Príspevky: 352
Registrovaný: 22 Máj 2012, 11:45
Počet detí: 2
1. dieťa: princeznička
2. dieťa: bzučinka
Rokov: 11 rokov, 10 mesiacov, 24 dní

Re: bolestive bradavky

Neprečítaný príspevokod elinka27 » 27 Jan 2013, 18:12

lulu, ano aj odsavacka samozrejme mohla bradavku poskodit.
Odporucam uni mast a citrovital, alebo aj gencianku. A uvidime ako to pojde, ci by bolo vhodne aj kapsule citrovital.
Obrázok užívateľa
elinka27
 
Príspevky: 240
Registrovaný: 26 Mar 2011, 21:15
Počet detí: 2
1. dieťa: Jakubko
Rokov: 16 rokov, 4 mesiace, 10 dní
2. dieťa: Zinka
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 4 dni
Môj status: www.nosmesa.eu
www.dojcenie.webnode.sk

Re: bolestive bradavky

Neprečítaný príspevokod lulu » 11 Máj 2013, 17:00

Ahojte, chcela by som poprosiť o radu....
Bolela ma jedna bradavka, teraz bolí aj druhá...bolia pri dojčení a aj na dotyk. Akoby malá do mňa zaťala zubami, je to tuším stále horšie. Jedna bradavka je akoby trošku poškodená, je to vidno len tak úúúúplne z blízka a minule som si všimla, že sa trošku šúpala, ale už nevidím šupinky nikde, akoby boli trošku červenkasté...niesom si istá. Sú skrátka bolavé aj pri dojčení, pri dotyku aj pri odsávaní. boli sme nedávno sa kúpať v termalparku, tak či som tam niečo nechytila, neviem...Malá má belavý jazýček. Mlieka mám málo, teraz akoby ešte menej...ak je to možné :mrgreen: Môže to aj mliekotvorbu ovplyvniť? Mám si dať tú fialovú tinktúrku, alebo citrovital? Unimasť nemám...dnes som sa pýtala v jednej lekárni na ňu a kukali na mňa jak na blázna, že také niečo nepoznajú :o
Ďakujem za rady:-)
lulu
 
Príspevky: 352
Registrovaný: 22 Máj 2012, 11:45
Počet detí: 2
1. dieťa: princeznička
2. dieťa: bzučinka
Rokov: 11 rokov, 10 mesiacov, 24 dní

Re: bolestive bradavky

Neprečítaný príspevokod Klemka » 11 Máj 2013, 17:50

Lulu obráť sa prosím na svoju poradkyňu osobne, toto je náročné diagnostikovať cez internet. Pravdepodobne Ti pomôže liečba s využitím prostriedkov z tohto protokolu http://www.mamila.sk/domain/flox/files/ ... zu.doc.pdf, genciánová violeť môže byť dobrou voľbou, ale toto treba riešiť v osobnom kontakte s poradkyňou, ktorá Ti aj podľa vývoja liečby odporučí ako konkrétne ďalej postupovať.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: bolestive bradavky

Neprečítaný príspevokod Alisa » 04 Jún 2013, 21:48

Ahojte, chcem sa spytat, dcerka ma 14 mesiacov a plnu pusu zubov ;) nikdy ma nekusala, len teraz jej isla nejaka stolicka a v noci ma asi omylom kusla ked ju to zabolelo. Mam tam normalne ranku a strasne ma to boli pri kojeni, normalne musim zatinat zuby. Prisatie sme mali vzdy dobre, teraz ako je starsia tak sa kazi, bo vsetko ju zaujima na okolo a nechce pekne sat, ale sa toci, zdviha ritku, nohy :) no je tazke ju udrzat kludnu. Normalne mi to nevadi, len teraz s tou rankou je to peklo. Neviete mi nieco poradit, uz ju z toho prska aj menej kojim, co ma to tak boli.
Alisa
 
Príspevky: 6
Registrovaný: 01 Jan 2013, 15:46

Re: bolestive bradavky

Neprečítaný príspevokod Klemka » 04 Jún 2013, 22:45

Stáva sa, že dieťatko uhryzne, môže tam byť ranka, ale zdravá bradavka sa po prvé poškodí veľmi ťažko, bežné uhryznutie jej neškodí a po druhé, ak sa náhodou stane, že sa poškodí, do pár hodín sa vyhojí. Ak sa toto nedeje, čo popisuješ, že sa nedeje a bolí to tak, ako to popisuješ, je vysoko pravdepodobné, že príčinou toho, že bradavku bolo ľahko poškodiť a teraz sa nehojí rýchlo a bolí, je ešte niečo iné. Veľmi často tieto ranky bývajú nie na špičke bradavky, ale na jej báze, ako také malé rezy okolo bradavky. To je úplne typický výskyt kandidózy, ale aj keby to nebolo priamo na týchto miestach, je vysoko pravdepodobné, že ide o infekciu toho tkaniva a je potrebné ju preliečiť prostredníctvom prostriedkov, ktoré popisuje tento protokol - http://www.mamila.sk/pre-poradkyne/mate ... kandidoza/.
Môžeš sa snažiť dieťatko vyzývať, aby sa prisávalo s veľkou pusinkou (niekedy pomáha skrátka ukázať pred prisatím aj u maminy veľkú pusu, dieťa to napodobní) a prisávať ho so zaklonenou hlavičkou (brada do prsníka). Ale tak, ako to popisuješ, by som povedala, že zo všetkého najviac pomôže riešiť infekciu bradaviek, bolo by asi dobré sa obrátiť na poradkyňu osobne a doťahovať s ňou presné detaily liečby.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: bolestive bradavky

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 04 Jún 2013, 23:02

Mozno tiez pomoze zmena polohy pri dojceni. Skus si sadnut pohodlne na gauc, opriet sa mierne dozadu a malu si posadit obkrocmo smerom k tebe. V tejto polohe jej skus ponuknut prsnik. Tym, ze mala sedi vzpriamene, je nutena si hlavku zaklonit (ako pisala Klamka) a tak sa automaticky prisat dobre. Cim vzpriamenejsie bude sediet, tym viac jej bude gravitacia posobit na hlavicku a tym viac sa jej bude zaklanat hlavicka (predstav si seba, ked sa chces dobre napit z pohara a zaklonis hlavu- je to to iste). Pri tomto zaklone sa jej tiez velmi dobre uvolni sanka a podla moznosti otvori dobre velke ustocka.
Vo vzpriamnej polohe sa tiez lahsie zabavi s rukami a bude vediet co so zadockom a nohami.
AK ti to nie je celkom jasne, posli mi na SS tvoj e-mail, poslem ti nejake foto.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: bolestive bradavky

Neprečítaný príspevokod Klemka » 04 Jún 2013, 23:18

Zmena polohy, ak povedie k lepšiemu prisatiu, môže pomôcť, aby sa tkanivo ďalej nepoškodzovalo, ale ak je tam infekcia, treba ju určite liečiť, aby vymizli príznaky a zabránilo sa tomu, aby sa to v blízkej budúcnosti opakovalo znova.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: bolestive bradavky

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 05 Jún 2013, 12:44

Jasne, to bolo len doplnenie. Moze sa zvolit akakolvek dobra poloha, pokial sa neodstrani zdroj bolesti tak problem ostava.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: bolestive bradavky

Neprečítaný príspevokod Alisa » 05 Jún 2013, 14:20

Dakujem pekne za odpoved, precitala som si protokol, mam doma tie kvapky citritidal, tak skusim to najprv s nimi. Skusila som aj inu polohu, (futbalovu) dcerka trosku protestovala, ale nastastie to zabralo a nebolelo ma to :) ak by sa to nehojilo, znamena to teda ze tam je asi kandidoza, ze?
Alisa
 
Príspevky: 6
Registrovaný: 01 Jan 2013, 15:46

Re: bolestive bradavky

Neprečítaný príspevokod Klemka » 05 Jún 2013, 18:42

Alisa, môžeš samozrejme zvoliť akýkoľvek postup, aký budeš považovať za potrebný, z hľadiska postupov, ktoré odporúčame podľa dr. Jacka Newmana - ktorý ich desiatky rokov oskúšaval na tisíckach matiek, sa zdá byť potrebné kandidózu v prvom rade riešiť univerzálnou masťou na bradavky (podľa protokolu, ktorý som uviedla vyššie) v spolupráci s poradkyňou pri dojčení. Je možné k tomu pridať výťažok z grapefruitových semienok, ale mal by sa používať spolu s masťou a ideálne v osobnom kontakte s poradkyňou, aby bolo možné toto všetko používať čo najkratšiu dobu a čo najefektívnejšie.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

PredchádzajúciĎalší

Späť na Dojčenie a ochorenia, boľavé prsníky

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 7 hostia

cron