únava

únava

Neprečítaný príspevokod lucious » 10 Mar 2012, 11:36

Chtěla jsem se zeptat zkušených maminek, jestli máte zkušenosti s únavou po kojení. Malý má teď 10,5 měsíce a nevím, jestli nezavádím příkrmy moc pomalu, ale jsme hodně rozkojený a já bych v posledních týdnech prospala i 10 i více hodin denne a přes den jsem celá neobratná, zapomínám a jsem náladová. Nevím, jestli to nesouvisí s mojí tendencí k chudokrevnosti. Nebo jen špatně jím? - moc to nestíhám a kvuli malému jsem to nechtěla přehánět s s tropickým ovocem.
lucious
 
Príspevky: 36
Registrovaný: 10 Feb 2012, 10:16
Bydlisko: praha 9
Počet detí: 1
1. dieťa: vit
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 10 dní

Re: únava

Neprečítaný príspevokod Norika » 10 Mar 2012, 13:42

podobnu otazku som tu uz chcela dat aj ja....tiez mam obcas dni, ze zaspavam cez den skor, ako moj maly....

co sa tyka dojcenia, ono samotne pocas dojcenia uspava mamicku aj dieta, ale nie je zodpovedne za unavu ako taku...

tiez by som privitala rady,ako zvysit energiu, je normalne,aby som cez den spala tolko co moje dieta? :D
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 3 dni

Re: únava

Neprečítaný príspevokod Klemka » 10 Mar 2012, 20:50

Často sa traduje, že dojčenie je pre organizmus matky vyčerpávajúci. Tieto obavy sú však založené len na neopodstatnených obavách a mýtoch vychádzajúcich z predpokladu, že ak materské mlieko poskytuje dieťaťu všetky živiny, musí to organizmus matky stáť veľa námahy a jej živín na to, aby vyprodukoval kvalitné mlieko.
Matkino telo je však na dojčenie uspôsobené a štúdie poukazujú skôr na to, že ženy, ktoré nedojčili dlhodobo, majú vyššie riziko vzniku rôznych zdravotných problémov, ktoré ženám dojčiacim dlhodobo hrozia v nižšej miere (vrátane osteoporózy).
Pocity vyčerpania, únavy, nevyspatia je preto vhodné hľadať pravdepodobne v materstve ako takom, ktoré je náročnejšie než život bez dieťaťa. Mnohé matky nemajú čas dávať si pozor na kvalitnú stravu, v čase, kedy dieťa spí, sa snažia doháňať zameškané domáce práce a celý deň venujú starostlivosti o dieťa aj v oblastiach, ktoré v evolúcii matky svojim deťom nikdy neposkytovali.
Veľmi často sa dojčiace matky nestravujú kvalitne aj kvôli rôznym mýtom o tom, čo všetko dojčiace matky nesmú. Dojčiaca žena sa pritom nemusí obmedzovať v akejkoľvek potraviny, môže jesť to, na čo bola zvyknutá aj pred pôrodom, vrátane tropického ovocia, strukovín, kapustovín a iných "zakázaných" vecí.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: únava

Neprečítaný príspevokod Norika » 10 Mar 2012, 22:03

Klemka píše:Často sa traduje, že dojčenie je pre organizmus matky vyčerpávajúci. Tieto obavy sú však založené len na neopodstatnených obavách a mýtoch vychádzajúcich z predpokladu, že ak materské mlieko poskytuje dieťaťu všetky živiny, musí to organizmus matky stáť veľa námahy a jej živín na to, aby vyprodukoval kvalitné mlieko.
Matkino telo je však na dojčenie uspôsobené a štúdie poukazujú skôr na to, že ženy, ktoré nedojčili dlhodobo, majú vyššie riziko vzniku rôznych zdravotných problémov, ktoré ženám dojčiacim dlhodobo hrozia v nižšej miere (vrátane osteoporózy).
Pocity vyčerpania, únavy, nevyspatia je preto vhodné hľadať pravdepodobne v materstve ako takom, ktoré je náročnejšie než život bez dieťaťa. Mnohé matky nemajú čas dávať si pozor na kvalitnú stravu, v čase, kedy dieťa spí, sa snažia doháňať zameškané domáce práce a celý deň venujú starostlivosti o dieťa aj v oblastiach, ktoré v evolúcii matky svojim deťom nikdy neposkytovali.
Veľmi často sa dojčiace matky nestravujú kvalitne aj kvôli rôznym mýtom o tom, čo všetko dojčiace matky nesmú. Dojčiaca žena sa pritom nemusí obmedzovať v akejkoľvek potraviny, môže jesť to, na čo bola zvyknutá aj pred pôrodom, vrátane tropického ovocia, strukovín, kapustovín a iných "zakázaných" vecí.

a vedela by si mne odpovedat presnejsie? :D lebo ja toto vsetko uz viem, samozrejme ako vysvetlenie, ze dojcenie je v tomto nevinne, je to potrebne podat , ale ako proti unave??

Fakt ma niekedy doobeda tak hrozne sklada...

a to ja nezijem v klasickej rodine, ze som sama cele dnis dietatom na domacnost a na vsetko,kedze byvam s rdocimi...v noci spim dostacujuco, nevynechavam jedla....mozno u mna viazne pitny rezim....naozaj clovek musi vypit 2l denne??
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 3 dni

Re: únava

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 10 Mar 2012, 23:03

Mimochodom, konci zima, zacina sa jar, okolo nas zuria same chripky, telo sa brani ako moze, dochadzaju mu cerstve zasoby a preto ...setri svoju energiu, co sa cele tusim vola Jarna unava :) . A na to odbornici doporucuju zasobit telo vitaminanami, mineralmi (velmi dobrym zdrojom je napr. melasa) a optimizmom. Takze ja ked mozem, tiez si pospim :D .

A co sa vody tyka, voda je predsa zakladom zivota. Mozte si precitat velmi dobry clanok v prilohe, akurat vcera mi opatovne prisiel.
Prílohy
Voda.doc
(143 KiB) 306 krát
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: únava

Neprečítaný príspevokod tamoulik » 10 Mar 2012, 23:06

Norika, pokial ja viem, tak clovek ma pit tolko, kolko sa mu ziada, aj v lete. NIekedy vypijem liter, niekedy tri, niekedy si poobede uvedomim, ze som za cely den skoro nic nevypila, viem podla toho skor, ze ma zacina boliet hlava. Takze urcite nelej do seba tekutiny nasilu. Co sa tyka unavy, nevidim nic zle na tom, aby si si s Jankom pospala. Ja ked mam starsieho v skolke, tak tiez si niekedy aspon jeden spanok s malym pospim, velakrat neplanovane, proste ma vyvali a zobudim sa az na jeho prebudzanie. Hovorim si, ze je dolezitejsie si oddychnut, ako mat umyty riad. Ja som ale zly nocny spac, pred polnocou nespim skoro nikdy a medzi polnocou a 6h rano som asi 4-5x hore bud kvoli jednemu alebo druhemu. U mna super na unavu zabera pohyb, spolocensky zivot, materske centrum a najviac sa endorfinmi nabijem na salse s malym vo vaku.
Obrázok užívateľa
tamoulik
 
Príspevky: 497
Registrovaný: 22 Máj 2011, 22:05
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 3
1. dieťa: Tomáš
Rokov: 15 rokov, 4 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Samuel
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 6 dní
3. dieťa: Izabela
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: On ne voit bien qu´avec le coeur, l´essentiel est invisible pour les yeux (A.de Saint Exupéry)

Re: únava

Neprečítaný príspevokod Klemka » 11 Mar 2012, 11:59

Norika píše:a vedela by si mne odpovedat presnejsie? :D lebo ja toto vsetko uz viem, samozrejme ako vysvetlenie, ze dojcenie je v tomto nevinne, je to potrebne podat , ale ako proti unave??

Fakt ma niekedy doobeda tak hrozne sklada...

a to ja nezijem v klasickej rodine, ze som sama cele dnis dietatom na domacnost a na vsetko,kedze byvam s rdocimi...v noci spim dostacujuco, nevynechavam jedla....mozno u mna viazne pitny rezim....naozaj clovek musi vypit 2l denne??

Norika, ja na tomto fóre vystupujem ako poradkyňa pri dojčení, na túto otázku Ti z tejto pozície nemám čo odpovedať z odborného pohľadu, okrem osobných názorov, ktoré sú ale súkromné... Z hľadiska pitia súhlasím s Tamoulik - treba piť toľko, aby človek necítil smäd a cítil sa dobre.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: únava

Neprečítaný príspevokod lucious » 07 Máj 2012, 13:14

Tak to bylo poslední dny opět :))-zachránilo nás až hovězí a čerstvý špenát .... u nás to bude asi kombinace drobného nachlazení, růstu zubů, jarního období s malo vitamíny ale hlavně moje jakási podivná chudokrevnost, kterou jsem asi zdědila od mamky. To jak mi moc bude zasahovat do života jsem až do kojení skoro netušila - testy na krev mi vycházi relativně v normě (doktorka mi tu chudokrevnost vlastně ani nevěří), jen když se v nějaké náročnější chvíle honím a nespím, tak spadnou znatelně dolů - ale od únavy mi hodně pomáhají potraviny, případně doplňky na krev + vit C. Celé těhotenství jsem vlastně "prospala" - jen mě nikdy nenapadlo, že budu ještě v roce dítěte kojit tak, že mě skolí. Legrace jak všude řeší, jak zajistit aby dítě neusínalo u prsa ... a já řeším jak udělat, abych u kojení neusla večer já :)))
lucious
 
Príspevky: 36
Registrovaný: 10 Feb 2012, 10:16
Bydlisko: praha 9
Počet detí: 1
1. dieťa: vit
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 10 dní

Re: únava

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 07 Máj 2012, 22:52

Myslim, ze odpoved ti vlastne jasna, len sa jej asi branis. Priroda to zazracne nastavila tak, dojcenim sa uvolnuje oxytocin nielen u dietata, ale aj u matky. A to ma za nasledok lahky prechod do rise snov.
Starostlivost o dietatko je krasna cinnost, urcite je najdolezitejsia z beznych domacich cinnosti. Ale je aj vysoko namahava, vyzaduje si dostatok oddychu. Kebyze nemame elektrinu, tak nedostatok spanku a unavu tu neriesime (ono ani ten internet by nesiel :lol: ) a spime so sliepkami. V nasej dedine zaviedli elektrinu v roku 1924 - a este stale tu ziju ludia, co chodia spat podla slnka. Ach, ako im je dobre.

Takze skus sa plne podriadit rezimu dietatka - a bez akychkolvek vycitiek spi vzdy, ked spi aj ono, ci jej den alebo noc. Ked uz na materskej nebudes, este ti bude smutno za tymto luxusom
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: únava

Neprečítaný príspevokod lucious » 17 Sep 2012, 16:14

ahojky, zdravím po 6 měsícíh (utíká to nějak rychle) ... souhlasím s tím, že je dobré se věcem poddat, i bez výčitek by to skoro šlo - jen těm broukům, co nám lezou po bytě to nějak nevysvětlím (o oknech a utírání prachu ani nechci mluvit,to může určitě ještě pár let počkat) - i taťka má někdy nálady říkat, proč to u jiných vypadá jinak a babičky,ty jen kroutí hlavou ...

Na druhou stranu, čas od času se najde nějaká ta úleva - vypadá, že nějaké látky chybí v běžně koupitelné zelenině, ale je jich dost v planých rostlinkách.Kytí jsem se učila z této knížky http://knihy.abz.cz/prodej/jedle-rostliny-z-prirody -- nic o tom vlastně nevím, ale přijde mi, že si tělo dost dokáže jen podle ochutnání říct, co potřebuje, co mu chybí - a jestli je na tom něco pravdy, tak je výborná čerstvá mladá bršlice kozí noha (použití místo petrželky),merlík bílý a dobrý je sem tam nějaký plod dřišťálu (i když rostlina je jinak jedovatá zvlášť pro těhotné) - zvlášť na jarní únavu ty čerstvé rostlinky fakt fajn.

Jinak dítě je pořád tak kojené, že pomalu spí skoro míň jak já bych spala.
lucious
 
Príspevky: 36
Registrovaný: 10 Feb 2012, 10:16
Bydlisko: praha 9
Počet detí: 1
1. dieťa: vit
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 10 dní

Re: únava

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 17 Sep 2012, 21:52

Ak mas zelezo a stravu poriesenu, s unavou okrem narocnej starostlivosti moze mat suvis i stitna zlaza. Uz si niekedy bolo u endokrinologicky?
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: únava

Neprečítaný príspevokod lulu » 19 Sep 2012, 17:49

Janka:
Treba brať železo vo forme tabliet popri kojení? Mne ho dal gyndo a ani ho neberiem. Unavená som, veď kto nieje na materskej "dovolenke" unavený? :lol:
Myslíš, že je to nutné, aby telo nemalo nedostatok?
lulu
 
Príspevky: 352
Registrovaný: 22 Máj 2012, 11:45
Počet detí: 2
1. dieťa: princeznička
2. dieťa: bzučinka
Rokov: 11 rokov, 10 mesiacov, 24 dní

Re: únava

Neprečítaný príspevokod Norika » 19 Sep 2012, 21:30

lulu, zelezo som nedavno riesila ja v inej teme...tablety by som nebrala, aj mne ich doktorka predpisala, radsej poriesit stravu..a ta unava, och...
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 3 dni

Re: únava

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 19 Sep 2012, 23:07

Zelezo patri do ruk doktorky, treba si dat pozriet vysledky krvi. Lulu, ty asi este nemas ani periodu, takze straty z tohto smeru by si nemala mat velke. Dojcenie by nemalo mat vacsi vplyv na zelezo.

AKurat dnes som sa bavila s kolegynou, ma deti priblizne rovnako ako ja a tiez ako ja ma znizenu cinnost stitnej zlazy. U oboch zhodne nam problemy objavili cca 2 roky po prvom porode. U nej kvoli nadmernej unave, u mna bolavym hrdlom (unavu som neriesila, to sa mi zdalo normalne - dieta, dom, praca...). Ono na druhej strane je mozne, ze nadmernou zatazou sa ta stitna zlaza ozvala. Je mi jasne, ze najidealnejsie by bolo spavat vzdy zarovno s dietatom, a to aj v noci :-).
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt


Späť na Dojčenie a ochorenia, boľavé prsníky

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia

cron