kazivosť zubov počas dojčenia?

kazivosť zubov počas dojčenia?

Neprečítaný príspevokod cottoncandy » 09 Jan 2012, 22:09

Ahojte,
chcem sa vám trošku vyžalovať, lebo už som fakt na prášky...
odmalička mám zlé zuby, vždy sa mi dosť kazili, aj napriek častým návštevám stomatológa a starostlivosti o ne mám dosť hlbokých kazov (ošetrených samozrejme), mŕtvych zubov a hádam len šesť komplet zdravých zubov :cry: chodím už zopár rokov po lekároch a hľadám riešenie, viackrát som menila lekára, každý len mykne hlavou, že genetika, slabá sklovina a pod. :mrgreen: odkedy som však otehotnela, porodila a intenzívne kojím svoju dcérku, začína to byť katastrofa, prichádzam o jeden zub za druhým, stále ma niečo bolí, chodím po pohotovostiach, jeden zub mi už museli vytiahnuť, ďalšie liečia, stále sa hlásia nové bolesti... nechápem to, snažím sa o ne starať najlepšie ako viem, jem v rámci možností zdravo, ládujem sa mliečnymi výrobkami, nič nepomáha.. :cry: :cry:
aj dnes som bola u lekára, ďalší bolestivý zákrok, ďalšie liečenie, opäť som sa pýtala, či neexistuje nejaké riešenie, lekárka ma sa ma opýtala, dokedy plánujem dojčiť - povedala som, že čo najdlhšie a priznala sa, že chcem dojčiť ešte aspoň dve deti, ktoré by sme s manželom v budúcnosti chceli... bola šokovaná a dôrazne mi odporučila s dojčením skončiť, inak sa mi vraj všetky zuby rozsypú :evil: toto isté mi radila v septembri aj iná lekárka, dokonca aj lekár na pohotovosti :(
ale ja som odhodlaná pokračovať, hoci sa bojím, ako neskôr dopadnem...nerada by som si dávala na noc zuby do pohára, no na drahé porcelánky tiež nemám :roll:
ach jaj, aspoň som sa vyžalovala... nemáte niekto podobné skúsenosti? Nechce sa mi veriť, že sprievodným znakom dojčenia je takáto kazivosť zubov...
cottoncandy
 
Príspevky: 88
Registrovaný: 02 Aug 2011, 21:23
Počet detí: 0
1. dieťa: Veve
Rokov: 12 rokov, 8 mesiacov, 28 dní

Re: kazivosť zubov počas dojčenia?

Neprečítaný príspevokod shira » 09 Jan 2012, 23:24

súvislosť medzi dojčením a "rozpadom" zubov neexistuje, je to mýtus, ktorý by už bolo vhodné opustiť, ale musia vymrieť aspon 2 generácie zubárov, kým sa niektorých mýtov zbavíme. starostlivosť o zuby z hľadiska zubára spočíva v poriadnej a včasnej diagnostike a predvídavosti a potom v správnom ošetrení. zvyšok je na pacientovi, ktorý musí byť riadne poučený a vyškolený o tom, ako sa správne čistia zuby a čo im prospieva a škodí. odpoveď "ved ja si zuby stále čistím" neobstojí. rozhodujúci je spôsob, ako.
zuby sa nelámu len tak. zdravý zub sa nezlomí. nezlomí sa ani plombovaný zub, ani správne ošetrený mŕtvy zub. pokial ale postavíš betónovú platňu na kopu blata, je otázkou času, kedy praskne- pokial je pod plombou kaz, alebo nediagnostikovaný nový kaz v medzizubnom priestore, hoci zvrchu prekrytý zdravou sklovinou, je otázkou času, kedy sa to prevalí, plomba vypadne.. pokial má mŕtvy zub dve sklovinové steny a v strede amalgámovú plombu, je otázkou času, kedy jedna z tých stien odletí, zub sa rozsype.. toto ale nemá nič spoločné s dojčením, to je FYZIKA. zub tiež nebolí bez príčiny, zrazu, ani ho netreba vytrhnúť, lebo sa "zrazu" zlomil. to sú veci ktoré sú vo väčšine prípadov jasné dávno predtým, než sa to stane, len to tam treba vidieť.
finančná otázka: najlacnejšia je prevencia. prevencia zubného kazu=disciplína. genetika má do toho čo vravieť. kvalita skloviny je u ľudí rôzna, postavenie zubov rôzne. taktiež získaná mikrobiálna flóra v ústach je u ľudí rôzna. niekto má povlak "agresívnejší", sklovinu menej odolnú, je náchylnejší na kazy. ale, či to ľudia radi počujú alebo nie, je to VŽDY o povlaku- a teda o hygiene. niekomu stačí vyčistiť zuby raz za týždeň (preženiem), niekomu, bohužiaľ, treba 6 krát za deň pre rovnaký výsledok. ale vždy je to o čistení.
ked sme zanedbali prevenciu (vlastnú) a máme už kazy, potrebujeme lekára, ktorý nám zuby zosnímkuje raz do roka a odhalí kazy, ktoré ešte volným okom nie je vidno (i ked dobré oko vidí naozaj veľa). popichať háčikom do zubov v decembri nestačí. potom treba tieto kazy ošetriť tak, aby to nebolo treba robiť zase ( však o rok budeme zase snímkovať- a tam to predsa bude vidno, ako je to urobené). ak sa vytvoria nové kazy niekde inde, opäť sme pri otázke hygieny.
ked sme došli už tak daleko, že zuby sú mŕtve, musia mať dobrú koreňovú výplň -inak budú pravdepodobne znova bolieť. dalej musia mať dobre vymyslenú plombu, aby sa nezlomili. ked toto dodržíme, plus hygiena, neohrozí nás ani dojčenie 10 rokov.
ak sa deje so zubami "stále dookola niečo", tak niekde je určite chyba. kým sa táto chyba neodstráni, ťažko hľadať východisko.
znova tu vyskakuje finančná otázka, ked treba investovať stále do niečoho, a nevidno zlepšenie ani výsledok. bohužiaľ, čím horší stav, tým drahšie riešenie. čím väčší komfort a estetika, tým drahšie riešenie.
každý z nás dostal plné ústa zdravých zubov. bohužiaľ, ich cenu si vieme uvedomiť až vtedy, ak ich treba vymeniť za porcelánové.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 6 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 28 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: kazivosť zubov počas dojčenia?

Neprečítaný príspevokod akdarka » 09 Jan 2012, 23:35

Moja zubarka uznáva rovnaku teóriu ako shira. Skusala som to u nej s tým, že či sa zuby po pôrode a dojcenim viac kazia ale zrušila má hned: "Zuby sa po pôrode kazia viac preto lebo mamička nema čas ich poctivo cistit" :-)
Mmch, vždy som si myslela, že cistim zuby dobre...ha ha - velky omyl z mojej strany. Teraz mám strojcek na zuby a moje dve návštevy u dentalnej hygienicky ma utvrdili v tom, že moja starostlivosť o chrup bola o ničom! Takze som sa zlepšila a odteraz (aj po snati strojceka) budem pouzivat zubnu kefku, jednozvazkovu kefku, medzizubnu kefku, elmex gel a budem pravidelne navštevovať dent. hygienicku....amen :mrgreen: :mrgreen:
akdarka
 
Príspevky: 935
Registrovaný: 22 Mar 2011, 06:36
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 6 dní
Môj status: "Stratené je len to, čoho sa sami vzdáme."

Re: kazivosť zubov počas dojčenia?

Neprečítaný príspevokod shira » 09 Jan 2012, 23:41

no, to práve nie je "amen", to je "norma" :)
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 6 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 28 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: kazivosť zubov počas dojčenia?

Neprečítaný príspevokod akdarka » 09 Jan 2012, 23:46

Jaj no, bohužiaľ to norma nie je - situácia presne ako s dojcenim... Mám super zubarku ale nikdy ma detailne nepoucila o hygiene ani neodporucila k dent.hyg. Mala som parkrat pokusy s medzizubnou kefkou ale nikdy mi to nikto nazorne neukazal tak som to po pár dňoch vždy vzdala.
akdarka
 
Príspevky: 935
Registrovaný: 22 Mar 2011, 06:36
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 6 dní
Môj status: "Stratené je len to, čoho sa sami vzdáme."

Re: kazivosť zubov počas dojčenia?

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 10 Jan 2012, 00:41

Ja mam zuby dost natesno a tiez som sa poriadne natrapila najprv s dentalnou nitou, potom roznymi medzizubnymi kefkami. Medzitym sparatka a kusky papierika. A ked bolo na obed hovadzie maso, tak som sa mohla trapit i dva dni. Teraz to vsak uz mam vyriesene, nasla som v DM markete specialne medzizubne sparadlo s kuskom dentalnej nitky (DM-kacka znacka, mala som aj inu znacku ale bola slaba). Super. Tiez pomaha obcasna navsteva dentalnej hygienicky, aby tie priestory boli vobec priechodzie.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 20 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 13 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 14 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: kazivosť zubov počas dojčenia?

Neprečítaný príspevokod Anna » 10 Jan 2012, 11:54

Shira túto problematiku vystihla dokonale, nedá sa to počúva: "Každé dieťa jeden zub."Chcem len doplniť, že aj dentálne hygieničky sú rôzne, bohužiaľ.
Anna
 
Príspevky: 389
Registrovaný: 23 Sep 2011, 21:50
Počet detí: 1
1. dieťa: Martin
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov, 3 dni

Re: kazivosť zubov počas dojčenia?

Neprečítaný príspevokod estterka » 10 Jan 2012, 12:16

shira,ako casto odporucas chodit dentalnej hygienicke?
estterka
 
Príspevky: 555
Registrovaný: 24 Mar 2011, 08:57
Počet detí: 1
1. dieťa: Hannah
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 6 dní

Re: kazivosť zubov počas dojčenia?

Neprečítaný príspevokod Anna » 10 Jan 2012, 12:29

No to práve musí posúdiť lekár alebo dent. hygienička, tak trochu odhadnúť pacienta, či mu prvú kontrolu dá o týždeň alebo o mesiac, vždy to súvisí so stupňom poškodenia ďasien atď.
Anna
 
Príspevky: 389
Registrovaný: 23 Sep 2011, 21:50
Počet detí: 1
1. dieťa: Martin
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov, 3 dni

Re: kazivosť zubov počas dojčenia?

Neprečítaný príspevokod estterka » 10 Jan 2012, 13:21

aha,no ja som na slovensku chodila dvakrat za roka a teraz chodim,ked som doma,teda su tie intervaly o nieco dlhsie
estterka
 
Príspevky: 555
Registrovaný: 24 Mar 2011, 08:57
Počet detí: 1
1. dieťa: Hannah
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 6 dní

Re: kazivosť zubov počas dojčenia?

Neprečítaný príspevokod Anna » 10 Jan 2012, 15:58

Samozrejme, že niekomu stačí chodiť na opakované návštevy raz do roka, ja som skôr myslela na začiatky, zoznamovanie sa s dent. hygienou a preverenie si pacienta.
Anna
 
Príspevky: 389
Registrovaný: 23 Sep 2011, 21:50
Počet detí: 1
1. dieťa: Martin
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov, 3 dni

Re: kazivosť zubov počas dojčenia?

Neprečítaný príspevokod cottoncandy » 10 Jan 2012, 19:40

shira, ďakujem za príspevok...
k dentálnej hygieničke chodievam, techniku čistenia zubov mám zvládnutú (viackrát som u nej absolvovala nácvik spávneho čistenia zubov), zuby sa mi kazia práve pod plombami... pred dvoma rokmi, keď som menila lekára, mi nová lekárka nechala urobiť kompletný rtg snímok a odhalila veľa nedokonale zaplombovaných zubov, ktoré sa napriek ošetreniu kazili, odhalil to až snímok, nie prehliadka...no odvtedy mi snímok nerobili, žiadala som oň, ale odmietli, lebo najskôr som bola tehotná, teraz dojčím...aj teraz som sa pýtala, či by nebolo dobre nechať urobiť rtg snímok všetkých zubov, ale lekárka mi povedala, že v žiadnom prípade, keď dojčím, iba ak by to bol urgent

aby ste ma zle nepochopili, ja nechcem vinu za stav mojich zubov vešať na lekárov, samozrejme na prvom mieste je prevencia, je mi ľúto, že som dopadla, ako som dopadla, môj prvý príspevok bol len akýmsi vyžalovaním sa partii známych :)
cottoncandy
 
Príspevky: 88
Registrovaný: 02 Aug 2011, 21:23
Počet detí: 0
1. dieťa: Veve
Rokov: 12 rokov, 8 mesiacov, 28 dní

Re: kazivosť zubov počas dojčenia?

Neprečítaný príspevokod Anna » 10 Jan 2012, 21:17

Nechápem súvislosť RTG zubov s dojčením.pred šiestimi rokmi doktor na RTG školení povedal správnu vec, že veľa ľudí si neuvedomuje, že pozeraním farebného televízora absorbuje viac žiarenia ako z digit. RTG, takže všetky tie baterkové hračky, postieľ. babysitterky, satelity na domoch, mobily, PC, mobilné internety, atď. sú zdraviu škodlivé, som zvedavá na štatistiky o generáciu, lebo lekárske výskumy sa robia dosť blbo z časového hľadiska, myslím všetky tie zdroje rôznych druhov žiarení, keď sa sumujú, uvídime...ale na škodlivošť napr. elektrosmogu sú určite početné linky.
Anna
 
Príspevky: 389
Registrovaný: 23 Sep 2011, 21:50
Počet detí: 1
1. dieťa: Martin
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov, 3 dni

Re: kazivosť zubov počas dojčenia?

Neprečítaný príspevokod shira » 10 Jan 2012, 21:21

tak tak, rtg a dojčenie nemá súvislosť. rtg žiarenie tkanivom prebehne a dosť, neukladá sa tam, nekumuluje, neabsorbuje...
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 6 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 28 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: kazivosť zubov počas dojčenia?

Neprečítaný príspevokod tina » 11 Jan 2012, 20:39

ale co v takom pripade, ked o tom lekar nevie? ked pacient poziada o RTG na vlastnu zodpovednost, nemusi vyhoviet?
tina
 
Príspevky: 470
Registrovaný: 25 Mar 2011, 11:29
Počet detí: 0

Re: kazivosť zubov počas dojčenia?

Neprečítaný príspevokod cottoncandy » 11 Jan 2012, 23:15

tina píše:ale co v takom pripade, ked o tom lekar nevie? ked pacient poziada o RTG na vlastnu zodpovednost, nemusi vyhoviet?

toto ma zaujíma
cottoncandy
 
Príspevky: 88
Registrovaný: 02 Aug 2011, 21:23
Počet detí: 0
1. dieťa: Veve
Rokov: 12 rokov, 8 mesiacov, 28 dní

Re: kazivosť zubov počas dojčenia?

Neprečítaný príspevokod Anna » 12 Jan 2012, 15:37

Nerozumiem veľmi otázke, je to myslené tak, že pacient chce a doktor nechce z nevedomosti vyhovieť? V ambulancii sa podpisuje potvrdenie, že pacient bol oboznámený s liečebnými a diagnostickými postupmi a že so všetkým súhlasí, preto alibi by v prípade sporu mal, ja si dávam zvlášť vytvorené oboznámenia podpisovať pacientom, ktorí sú presvedčení o vhodnosti nejakej terapie, ale ja s tým nesúhlasím, ale proti gustu žiaden dišputát, sú to samozrejme hraničné prípady, tiež nevkladám nohy do čiernej diery .
Anna
 
Príspevky: 389
Registrovaný: 23 Sep 2011, 21:50
Počet detí: 1
1. dieťa: Martin
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov, 3 dni

Re: kazivosť zubov počas dojčenia?

Neprečítaný príspevokod cottoncandy » 12 Jan 2012, 17:20

Mňa by zaujímalo, či mám možnosť dať si urobiť rtg snímok aj bez výmenného lístka od zubného lekára.
cottoncandy
 
Príspevky: 88
Registrovaný: 02 Aug 2011, 21:23
Počet detí: 0
1. dieťa: Veve
Rokov: 12 rokov, 8 mesiacov, 28 dní

Re: kazivosť zubov počas dojčenia?

Neprečítaný príspevokod Anna » 12 Jan 2012, 17:52

RTG zubov urobia aj v inej ambulancii a dokonca to môžu odoslať aj v dávke do poisťovne, ale záleží na danom lekárovi, potom by doplatok bol rovnaký ako u jeho pacientov, OPG-snímok všetkých zubov, urobia, závisí od laborantky a koniec koncov OPG už majú skoro všetky minimálne čeľustno-ort. amb., okrem iných, ktoré to za úhradu určite urobia.
Anna
 
Príspevky: 389
Registrovaný: 23 Sep 2011, 21:50
Počet detí: 1
1. dieťa: Martin
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov, 3 dni

Re: kazivosť zubov počas dojčenia?

Neprečítaný príspevokod cottoncandy » 12 Jan 2012, 22:24

ďakujem za info, nevedela som
cottoncandy
 
Príspevky: 88
Registrovaný: 02 Aug 2011, 21:23
Počet detí: 0
1. dieťa: Veve
Rokov: 12 rokov, 8 mesiacov, 28 dní


Späť na Dojčenie a ochorenia, boľavé prsníky

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 9 hostia

cron