Bradavky - veľký problém

Bradavky - veľký problém

Neprečítaný príspevokod Mirkaska » 21 Dec 2011, 00:32

Ahojte.
prosím vás súrne o pomoc pre moju sesternicu, je v írsku, tam rodila a trápi sa s bolestivými bradavkami. dcérka sa jej narodila 7.12., na 2. deň išla domov z nemocnice. Mali na začiatku problém s prisatím, ale bola u nej pôrodná sestra, detská sestra a riešili to. Zatiaľ efekt veľmi nie je. Prekopírovala som sem jej mail pre mňa, kde popisuje svoje bradavky. dve noci dozadu sa jej malá na pravý prsník ani nedokázala prisať. Ja som je poslala článok anny g o ragádach a mykoze, aj to, že zdravá bradavka sa v prípade trhlinky vylieči a zahojí pomerne rýchlo (2-3 dni).
tu je mail:
no to co mne ostalo z bradavky, pochybujem, ze sa vylieci do 2 dni.. zajtra idem za tou laktacnou poradkynou a uvidim, co mi poradi, ci kojit dalej alebo to riesit cez pumpu... na oboch bradavkach mi vlastne chyba koza z jednej strany no a dnes som si vsimla, ze tam mozno zacina aj infekcia... :( lebo sa mi to zda take kus nazltkave... uz nech je zajtra... v noci ju musim budit na dojčenie, lebo sa sama nezobudi a potom ma bolia prsia, plus mam take male hrcky, ale tie aj rozmasirujem a ako vytlacim mlieko, a potom sa naje, tak su prec... cez den sa kojíme aj kazde 2 hodky... v noci mam budik na zhruba kazde 3... ale dakedy je na prsniku len 10 min... krv mi asi nejde, len to vyzera ako keby som mala malariu a pomaly mi odpadavali kusy masa :( cize v podstate, ked sa naje a je bradavka cela makka a rozuzlana, a potom to zaschne, tak to vyzera ako velka chrasta :( ked sa ma prisat, tak odtahujem prso, lebo vzdy cakam, ze sa zle prisaje a ja sa postim od bolesti...

neviem jej poradiť takto na diaľku, ja som nemala taký problém, čo to môže byť?
dakujem všetkým. je to dosť súrne.
Mirkaska
 
Príspevky: 258
Registrovaný: 20 Apr 2011, 11:30
Bydlisko: Brezno
Počet detí: 0
1. dieťa: Ema Mária
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 21 dní
2. dieťa: Filip
Rokov: 10 rokov, 1 mesiac, 23 dní

Re: Bradavky - veľký problém

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 21 Dec 2011, 01:23

1 - Na bradavky nech pouzije univerzalnu masticku, cim skor (navod tu v anglictine: http://www.nbci.ca/index.php?option=com ... &Itemid=17). Ked ju nama hned, tak aspon Citrovital ci iny vytazok z grapfruitovych semien. Nech si da nieco od bolesti, ked to potrebuje.
2 - skontrolovat uzdicku.
3 - riesit spravne prisatie. Kedze je to takto na dialku, radsej odporucam aspon zo zaciatku vertikalnu polohu, pri nej je vacsia pravdepodobnost, ze to urobi spravne bez pomoci. Nech si da babatko brusko na brusko, hlavicku medzi prsia (ziadne perinky, ci ina bariera medzi nimi - optimalne koza na kozu), nozicky niekde na jej nohach, bradavka zhruba na urovni nosteka, ci oci. V tejto polohe dosiahne babo dobry zaklon hlavy dozadu potrebny na asymetricke prisatie. Treba pozriet videa na mamila.sk ako ma vyzerat dobre prisatie a pitie + dalsie rady a protokoly.
4 - ak dosiahne dojcenie, nech pouzije pri dojceni stlacanie prsnika, aby na jedno nadojcenie maximalizovala objem mliecka a tym eliminovala pobyt na bolavych prsnikoch
5 - Ak ju to boli tak, ze nemoze dojcit, treba mliecko pravidelne odstriekat a podavat alternativne (cievkou po prste, malym tenkostennym poharikom prip. lyzickou). Pokial moze dojcit aspon z jedneho prsnika, tak odsate mliecko dat cievkou na druhom prsniku. Cievku dufam ich laktacna bude mat. taktiez by mohla mat specialne pohariky na dokrmovanie (Tusim jedine Medela ma take). Odsavat radsej s rukou, aby jej pumpa neznicila bradavky
6 - ziadne flasky, cumliky ci klobuciky. Ak jej ich laktacna radi a nevie ako ma vyzerat dobre prisatie, tak jej taka pomoc momentalne velmi nepomoze. Moja skusenost je taka, ze to skor nevedia ako vedia
7 - na naliate prsia kapustne listy
8 - moze kontaktovat mna (janka_mich) alebo Elenku Hutton (ELenku najde v adresari) cez Skype, idealne s videom a niekym kto jej bude asistovat. Ja mozem najskor v stredu poobede, ale v tom pripade nech prezvoni (+421-905923908), inak som pri pocitaci az vecer.

Drzim palce. Momentalne je velmi dolezite verit (a podporovat), ze ked to aj teraz nejde, ze neskor sa to podari.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Bradavky - veľký problém

Neprečítaný príspevokod Klemka » 21 Dec 2011, 11:38

Ja len k Janke par technickych detailov - presný návod ako používať mastičku alebo Citrovital, ktorý Janka spomína je tu https://sites.google.com/site/problemys ... -bradaviek. Do univerzálnej mastičky si môže nechať rozmiešať aj prášok z jedného ibuprofenu (oškrabať poťah tablety a do mastičky dať prášok z tabletky.
Upravu techniky dojčenia - poloha, prisatie, stláčanie prsníka nájde tiež na stránkach https://sites.google.com/site/problemysdojcenim/
Na kŕmenie mimo prsníka v prípade, že by pre bolesť odmietala dojčiť úplne stačí aj bežný štamprlík, ideálne s tenkou stenou, špeciálny pohárik je lepší, ale nie nevyhnutný.
Kapustové listy - zelená kapusta, vrchné listy, ideálne popučiť trochu valčekom na cesto alebo niečim iným - a používať veľmi opatrne lebo znižujú tvorbu mlieka, max. 2x denne po 20 minút položiť na prsia. Neviem, koľko vlastne bábätko na prsníku pije, či má dostatočný príjem materského mlieka, ak by bolo treba riešiť aj toto, tak určite namiesto kapustových listov je lepšie, aby si pravidelne odstrekovala mlieko a tým bránila jeho hromadeniu a týmto mliekom kŕmila dieťa pri dojčení cievkou na prsníku, čím bude dojčenie aj rýchlejšie vybavené z hľadiska zasýtenia dieťaťa a bude možné v tomto čase, kedy sú bradavky zničené, minimalizovať čas, ktorý dieťa strávi na prsníku.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Bradavky - veľký problém

Neprečítaný príspevokod Mirkaska » 24 Dec 2011, 00:37

ja som nebola dlho na nete kvoli tomu, že nam nešiel. idem jej to hned poslať. janka mich, dakujem krasne za ochotu. stredu sme už nestihli, ako naschval sa nam pokazil internet, teraz idu zase sviatky,.... :-(( zistim, čo je nove. a dam vedieť. dakujem
Mirkaska
 
Príspevky: 258
Registrovaný: 20 Apr 2011, 11:30
Bydlisko: Brezno
Počet detí: 0
1. dieťa: Ema Mária
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 21 dní
2. dieťa: Filip
Rokov: 10 rokov, 1 mesiac, 23 dní

Re: Bradavky - veľký problém

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 25 Dec 2011, 18:47

Mirkaska, najblizsi tyzden nebudem na pocitaci pravidelne, ale nech potrebuje, nech necha odkaz bud na ss a telefon funguje tiez vzdy. Teda myslim na to, aby sme sa dohodli, kedy mam ist na Skype.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt


Späť na Dojčenie a ochorenia, boľavé prsníky

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 5 hostia

cron