panoramaticky rontgen zubov

panoramaticky rontgen zubov

Neprečítaný príspevokod tanya32 » 21 Okt 2011, 08:21

DObry den,
mam 9 mesacnu dcerku, ktoru dojcim. No pred mesiacom som absolvovala panoramaticky rontgen zubov, mala som ho mat uz pocas tehotenstva, no vtedy sme to odlozili. A teraz sa trapim, ci to nemohlo dcere nejak ublizit. Citala som, ze rontgen zubov pri dojceni nie je problem, ale plati to aj o panoramatickom? Nemala som ani ziadnu pauzu v dojceni, dceru som dojciala par hodin po rontgene a nedali mi ani ochranu vestu pocas rontgenovania.
Mate niekto podobnu skusenost? Je to pre dceru nebezpecne?
Dakujem,
Tana
tanya32
 
Príspevky: 4
Registrovaný: 21 Okt 2011, 08:16

Re: panoramaticky rontgen zubov

Neprečítaný príspevokod Anna » 21 Okt 2011, 09:27

Panoramatický RTG pri dojčení nie je nebezpečný...nepíšeš či išlo o klasický alebo digitálny, ale v zásade je to jedno, skôr je diskutabilná tá vesta...naozaj by sa aspoň ochranný golier mal rešpektovať kvôli štítnej žľaze...Prechod RTG žiarenie sa ráta na milisekundy bez nejakého zjavného hromadenia sa v tkanivách, samozrejme ho nemôžeš absolvovať každý deň / existuje tzv. ročná maximálna dávka, ale bežné ošetrenia zubov s pomocou RTG nie sú až takou záťažou/, ale platí, že digitálne RTG a tiež digitálne panoramatické sú oveľa menej "škodlivé", lebo dávka žiarenia a čas sú zredukované....dokonca aj tehotná ak absolvovala digitálny RTG /nič netušiac, že je tehotná/ sa nemusí obávať...lúč je maximálne centrovaný a dávka žiarenia redukovaná na minimum, preto si treba vyberať lekára, ktorý sa správa k pacientom s lekárskou etikou, t.j. ak je možné má dig. RTG, používa ochr. pomôcky/ golier, vesta/ a prípade minimalizuje zvyšok rozptýleného RTG žiarenia vhodnou podlahou.
Anna
 
Príspevky: 389
Registrovaný: 23 Sep 2011, 21:50
Počet detí: 1
1. dieťa: Martin
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov, 3 dni

Re: panoramaticky rontgen zubov

Neprečítaný príspevokod Klemka » 21 Okt 2011, 13:00

Áno, potvrdzujem, ani panoramatický rengen nie je dôvod na prerušenie dojčenia, ani na sekundu. Matka môže dojčiť okamžite po vyšetrení.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: panoramaticky rontgen zubov

Neprečítaný príspevokod tanya32 » 23 Okt 2011, 07:34

Dakujem krasne za rady,
bol to digitalny rontgen. Tak dufam,ze naozaj dcere neublizil.
Dakujem
tanya32
 
Príspevky: 4
Registrovaný: 21 Okt 2011, 08:16


Späť na Dojčenie a ochorenia, boľavé prsníky

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 5 hostia

cron