soor alebo žabka

soor alebo žabka

Neprečítaný príspevokod zuzu » 19 Aug 2011, 23:15

Vie mi niekto poradiť dobrý osvedčený liek, hoci i "babský" na soor, čiže žabku? Môj malý to dostal pred týždňom (idú mu zúbky a hryzie všetko, od mojich prsníkov až po svoje topánočky), vodička z lekárne vôbec nezabrala, trochu zabrala vodička predpísaná doktorkou, ale problém je aj v tom, že už to mám aj ja na prsníkoch, keďže dojčím. Prsníky už mám dosť boľavé. Vopred ďakujem za akúkoľvek radu a pomoc.
zuzu
 
Príspevky: 5
Registrovaný: 19 Aug 2011, 22:48
Bydlisko: Žilina
Počet detí: 2
1. dieťa: Katarínka
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 23 dní
2. dieťa: Jakubko
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 20 dní

Re: soor alebo žabka

Neprečítaný príspevokod Klemka » 20 Aug 2011, 07:57

Zuzu, babské lieky sú na to všelijaké, dôležité však je, podľa protokolov kanadského pediatra Jacka Newmana, ktorý je svetovo uznávaným odborníkom na dojčenie a jeho "škola" je základom, o ktorý sa opierajú certifikované poradkyne pri dojčení na Slovensku - dieťa liečime v prípade, že mu soor spôsobuje nejaké problémy, napr. plienkovú dermatitídu (zaparený zadoček, ktorý sa nechce zahojiť). Na internetových stránkach nájdeš viacero babských receptov, niektoré aj pomerne drastické - vytierať ústa bábätka gázou so sódou bikarbónou až do krvi, osobne sa spolieham na informácie od dr. Newmana, ktoré ma zatiaľ v poradenstve nesklamali. A ten tvrdí, že soor dieťaťa s infekciou bradaviek matky väčšinou nesúvisí a dôležité je sa sústrediť na matku. V Tvojom prípade uvádzaš bolesti bradaviek a to je jednoznačne dôvod pre osobnú návštevu poradkyne pri dojčení, pretože dôležitou súčasťou liečby je úprava techniky dojčenia, vďaka čomu sa bradavka prestane mechanicky poškodzovať a prestane sa tak vytvárať priestor pre infekciu bradaviek. Podľa symptómov, ktoré poradkyni uvedieš, poradkyňa navyše odporučí vhodnú liečby podľa protokolov dr. Newmana, ktorá v drvivej väčšine prípadov výborne zaberá. Poradkyňa takisto vyhodnotí tvorbu mlieka, pretože aj to je dôležité, keďže niekedy je výskyt kandidózy spojený a súvisiaci s poklesom tvorby mlieka, čo nemusí byť Váš prípad, ale ak by áno, zvýšenie tvorby mlieka je dôležitou súčasťou liečby. Inokedy zase výskyt kandidózy naopak súvisí s neriešenou nadprodukciou - skrátka poradkyňa by k tomu mala vidieť, čo sa vlastne deje pri dojčení.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: soor alebo žabka

Neprečítaný príspevokod zuzu » 20 Aug 2011, 22:59

Klemka, ďakujem za radu. U nás sa toho v jednom čase zbehlo mnoho: malému sa prerezávajú horné dvojky, do toho dostal "žabku", po pár dňoch 6. chorobu a v tedy sa dosť uspokojoval na prsníkoch, a hoci dovtedy už papal aj zeleninku, ovocie, tak počas horúčiek som ho väčšinou iba dojčila. Dosť mi hryzie bradavky, je to beťár, ešte sa pri tom aj usmieva :D . Myslím, dúfam, že ho dojčím správne, musím sa priznať a aj Vám poďakovať, lebo práve vďaka tejto stránke syna dojčím (a to som prvú dcéru dojčila 13 mesiacov!,ale ako som zistila, nesprávne.). Tak ešte raz ďakujem. Ak ma neprestane hrýzť, resp. ma bolieť bradavky, skúsim vyhľadať poradkyňu.
zuzu
 
Príspevky: 5
Registrovaný: 19 Aug 2011, 22:48
Bydlisko: Žilina
Počet detí: 2
1. dieťa: Katarínka
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 23 dní
2. dieťa: Jakubko
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 20 dní

Re: soor alebo žabka

Neprečítaný príspevokod Norika » 20 Aug 2011, 23:09

klemka, to som nevedela, ze vytieranie gazou patri medzi drasticke sposoby.....mne to este davnejsie poradila jedna poradkyna, sa mi zda ze strapco!

ak mam babo soor, staci liecit len matku, teda?? aj ked u nej zjavne nevidiet ziadne priznaky.....
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov

Re: soor alebo žabka

Neprečítaný príspevokod Klemka » 21 Aug 2011, 07:58

Norika, podľa protokolov dr. Newmana liečime bábätko len v prípade, že sa zdá, že má nejaké problémy, napr. plienkovú dermatitídu, alebo iné príznaky. Matku liečime symptomaticky, ak má problémy, liečime a upravujeme dojčenie, ak nemá a dieťa má soor, neliečime ani dieťa ani matku.
Zuzu, hryzenie dieťaťa môže byť takisto spôsobené kandidózou bradaviek matky, hoci nemusí (pozri inú tému na tomto fóre o hryzení). Podstatné je, že ak je bradavka zdravá, aj pri horšom uhryznutí sa buď neporaní vôbec alebo ak áno, veľmi rýchlo sa zahojí. Ak na mechanické poškodenie, ktoré je pomerne slabé, reaguje rankou a navyše sa tá ranka do pár hodín nezahojí, je vysoko pravdepodobné, že hojacim procesom bráni infekcia bradaviek, ktorá okrem toho spôsobuje, že tkanivo bradavky je zraniteľnejšie, lebo je oslabené. Aj z tohto dôvodu by som na Tvojom mieste odporúčala zvážiť riešenie čo najskôr.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1


Späť na Dojčenie a ochorenia, boľavé prsníky

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 5 hostia

cron