Lieky a dojcenie

Re: Lieky a dojcenie

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 08 Okt 2011, 13:56

Resp. mala je uz nakazena, ani o tom nemusis vediet, lebo s tym ako sa ti rozvija choroba, rozvijaju sa aj protilatky v mliecku. V konecnom dosledku u nej choroba mozno ani neprepukne, ale uz si buduje voci nej imunitu. Toto funguje presne ako ockovanie, ale uplne bezpecne. Preto je dobre, ak prichadza do styku s inymi detmi aj ked maju nejake bacile, ale vzdy s tebou - ty uz asi neochories, ale zacnes tvorit protilatky.

Co sa tyka Coldrexu, osobne to povazujem za tahac penazi Farma firiem. Dobre si pozri zlozenie a miesto toho si daj Paralen 500 a vysoku davku vitaminu C. Plus v Coldrexe je este nieco na uvolnenie nosa. A nezabudni k tomu horuci cajik, to je zvysok Coldrexu.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Lieky a dojcenie

Neprečítaný príspevokod Klemka » 10 Okt 2011, 08:13

Ja len musím dodať, že dojčenie nepredstavuje pre dojčené dieťa chorej matky zaručenú ochranu pred tým, že ono matkinu chorobu nedostane. Dojčenie takto nefunguje. Dôležité je však to, že keby dieťa nebolo dojčené, bolo by vystavené infekcii matky bez ochraného vplyvu materského mlieka a pravdepodobnosť, že ochorie je omnoho vyššia, pretože by na zvládnutie choroby ostalo úplne samo.
Dôležité je v dojčení a kontakte s dieťaťom pokračovať aj počas matkinej choroby, pretože väčšina chorôb je infekčných ešte tesne pred tým, než budúci chorý človek vôbec vie, že bude chorý - v tzv. inkubačnej dobe. Matke sa postupne začína tvoriť čoraz viac a viac protilátok a iných imunitných zložiek, z ktorých mnohé prechádzajú do materského mlieka a účinkujú aj u dieťaťa. Keď začne byť infekčná a vylučuje napr. ten vírus do svojho okolia, deje sa to v čase, kedy už dieťa dostáva cez materské mlieko protilátky a v čase, kedy dieťa ešte len zažíva svoju inkubačnú dobu - kedy sa mu postupne v tele množí to, čo spôsobilo infekciu matky, napr. vírus, ale ešte vôbec nie je viditeľne choré, už matka posiela najväčšie množstvá protilátok cez materské mlieko a pomáha tak dieťaťu zvládnuť prítomnosť vírusu. Častokrát vďaka dojčeniu a imunitným faktorom z materského mlieka chorej matky zvládne dieťa infekciu tak, že si to ani nevšimneme, alebo je choré, ale väčšinou omnoho menej intenzívne než matka.
Aj toto je úžasné na dojčení - poskytuje dieťaťu to, čo vlastne očakávame od očkovania - stretne sa s infekciou, jeho imunitný systém dostane "prácu", ale súčasne vďaka matkinej ochrane materského mlieka, ju prekoná bez príznakov choroby alebo len s veľmi miernymi príznakmi a tak choroba zohrá len úlohu povzbudenia imunitného systému, ale nezaťaží organizmus dieťaťa bojom s chorobou. Nie je to úžasné?
Charlie, prajem Ti skoré uzdravenie a samozrejme, že lieky, ktoré si chcela nasadiť, sú s dojčením kompatibilné.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Lieky a dojcenie

Neprečítaný príspevokod didulka » 10 Okt 2011, 09:22

Mam zdureninu pod pazuchou, hrozne ma boli. Mam pocit, ze to bude lymfaticka uzlina. Uz poriadne neviem pouzivat tu ruku, kde to mam. Trpnu mi uz aj prsty. Hrozi mi, ze by mi zakazali dojcenie?
Keby to bola zapalena lymfaticka uzlina, daju sa na to dat lieky popri ktorych by som mohla dojcit?
Zajtra idem na onkologiu k mojej prsnikarke, hrozne sa bojim.
Obrázok užívateľa
didulka
 
Príspevky: 475
Registrovaný: 22 Mar 2011, 12:13
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1

Re: Lieky a dojcenie

Neprečítaný príspevokod Klemka » 10 Okt 2011, 13:30

Didulka, máš právo sa dať vyšetriť a len preto, že by Ti niekto mohol hypoteticky zakazovať dojčenie, určite neotáľaj s návštevou lekára. Nech lekár stanoví diagnózu a ak bude treba nasadiť nejakú liečbu, môžeš odporúčaný liek skontaktovať s poradkyňou pri dojčení, drvivá väčšina liekov je s dojčením kompatibilná, hoci to niektorí lekári nevedia, ale pravdepodobnosť, že budeš skutočne musieť prerušiť dojčenie, je absolútne minimálna, vždy sa dá nájsť vhodný liek, prípadne lepšia alternatíva pre dojčiacu matku.
A držím palce, nech je to nejaká banalita, ktorej sa ľahko zbavíš.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Lieky a dojcenie

Neprečítaný príspevokod didulka » 10 Okt 2011, 13:49

Diky... To som potrebovala pocut, resp. precitat si.
Obrázok užívateľa
didulka
 
Príspevky: 475
Registrovaný: 22 Mar 2011, 12:13
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1

Re: Lieky a dojcenie

Neprečítaný príspevokod didulka » 11 Okt 2011, 10:00

Dnes som bola v NOU u prsnikarky. Je to dobre, nemam sa stresovat. Ani nepovedala, co to je. Len ze to prejde. Zapal to nie je urcite.
Kontrola o 6 mesiacov, aj ultrazvuk.
Chvalila ma za dojcenie, len podla nej staci do 2 rokov, ze potom to uz bude utrpenie, ked ma zacne hryzt. Mame 12 zubov uz teraz, obcas to je utrpenie, ale snad to nebude az take zle, aby som prestala. :-)
Obrázok užívateľa
didulka
 
Príspevky: 475
Registrovaný: 22 Mar 2011, 12:13
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1

Re: Lieky a dojcenie

Neprečítaný príspevokod luciole » 11 Okt 2011, 10:19

didulka :goodjob: viem si predstaviť, ako ti odľahlo... :love: :dojcenie:
Obrázok užívateľa
luciole
 
Príspevky: 875
Registrovaný: 28 Jún 2011, 12:53
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 13 rokov, 19 dní
2. dieťa: Grétka
Rokov: 9 rokov, 7 mesiacov, 24 dní
Môj status: dojčenie je jedna z najúžasnejších vecí na materstve a na svete vôbec :)

Re: Lieky a dojcenie

Neprečítaný príspevokod akdarka » 11 Okt 2011, 10:28

didulka, uff asi ti spadol kamen zo srdca...ja som raz takto mala "hrcu" pod pazuchou a bolo to kvoli deodorantu - upchala sa mi nejaka potna zlaza...
akdarka
 
Príspevky: 935
Registrovaný: 22 Mar 2011, 06:36
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 5 dní
Môj status: "Stratené je len to, čoho sa sami vzdáme."

Re: Lieky a dojcenie

Neprečítaný príspevokod vejula » 11 Okt 2011, 10:47

ahojte tak som SA Prišla spytať na vaš nazor.

Prave som došla od gastroenterologa, davali mi tu hadičku do žaludka a zistili že mam reflux, bližšie
pažerak - zapal, kardia nedoviera
Antrum - sliznica zapal, pylorus nedoviera

Povedala som že kojim, pozeral tam lieky a nakoniec skonštatoval, že pokial dojčim tak mi žiadne lieky nemôže dať a jedine čo si mam davať je štava zo zemiaka. A akonahle prestanem kojiť tak si mam prisť po lieky.
Povedala som že maly ma rok (trocha som zaklamala aby nenaliehal s odstavenim) no a na to on že však už asi ani nebudem dlho dojčiť ked už ma rok a hned ako dokojim tak po tie lieky.

Teraz som trocha v neistote, či to nieje nebezpečne, či fakt nemam v tych 2 rokoch radšej odstaviť aby sa mi to preliečilo. Nerada by som bola aby sa to zvrtlo do niečoho horšieho. NA rovinu bojim sa aj rakoviny pažeraka či sa to nemože zvrtnuť, kedže mne sa potrava po najedeni vracia do ust aby tam nenastali v tom pažeraku nejake zmeny. no proste mam trocha boja. Aky mate na toto nazor vy?
Obrázok užívateľa
vejula
 
Príspevky: 841
Registrovaný: 29 Máj 2011, 10:14
Bydlisko: žilina
Počet detí: 0
1. dieťa: Dominik
Rokov: 13 rokov, 11 mesiacov, 19 dní
2. dieťa: kristinka
Rokov: 11 rokov, 4 mesiace, 24 dní
Môj status: nieje nič krajšie ako byť mamičkou

Re: Lieky a dojcenie

Neprečítaný príspevokod luciole » 11 Okt 2011, 11:03

mne sa to s tými liekmi nezdá, že by si nič nemohla, veď zatiaľ mi to aj z predošlých situácií, čo sa tu riešili vyšlo tak, že vždy sa nájdu také, čo s popri dojčení môžu, resp. v skutočnosti sa ich pri dojčení nemôže len veľmi málo, skôr je to neznalosť a predsudky lekárov. Ale poradkyne určite napíšu odbornú radu. Nevieš náhodou, konkrétne aký liek ti chcel na to dať?
Obrázok užívateľa
luciole
 
Príspevky: 875
Registrovaný: 28 Jún 2011, 12:53
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 13 rokov, 19 dní
2. dieťa: Grétka
Rokov: 9 rokov, 7 mesiacov, 24 dní
Môj status: dojčenie je jedna z najúžasnejších vecí na materstve a na svete vôbec :)

Re: Lieky a dojcenie

Neprečítaný príspevokod vejula » 11 Okt 2011, 11:07

pozeral tam viacero liekov. No všetky tie lieky znižuju kyselinu lebo ta zapričinuje tie zapali kedže sa mi dostaava z dvanastnika do žaludka )pylorus mi nedoviera) a zo žaludka do pažeraka (kardia nedoviera) no a povedal že malemu by sa zhoršilo travenie, že by mal bolesti bruška atd. Tak neviem :-(
Obrázok užívateľa
vejula
 
Príspevky: 841
Registrovaný: 29 Máj 2011, 10:14
Bydlisko: žilina
Počet detí: 0
1. dieťa: Dominik
Rokov: 13 rokov, 11 mesiacov, 19 dní
2. dieťa: kristinka
Rokov: 11 rokov, 4 mesiace, 24 dní
Môj status: nieje nič krajšie ako byť mamičkou

Re: Lieky a dojcenie

Neprečítaný príspevokod Klemka » 11 Okt 2011, 11:14

Vejula, samozrejme, že je dôležité tento stav liečiť! Ak budeš dojčiť 5 rokov, čo dovtedy urobí zapálený pažerák?Existujú určite aj prírodné prostriedky, ktoré Ti môžu pomôcť, ale ak je stav taký, že potrebuješ lieky, čisto kvôli dojčeniu skutočne nemáš prečo otáľať. Môžeš zavolať lekárovi a spýtať sa, aké lieky vlastne odporúča užívať a môžem Ti ich preklepnúť z hľadiska kompatibility s dojčením.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Lieky a dojcenie

Neprečítaný príspevokod Klemka » 11 Okt 2011, 11:16

Didulka, veľmi sa teším! A čo sa hryzenia týka, to sme tu už riešili v iných témach a atribútom dlhodobého dojčenia skutočne nie je, že dieťa hryzie matku pri každom dojčení ako besné :)
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Lieky a dojcenie

Neprečítaný príspevokod vejula » 11 Okt 2011, 11:44

dakujem klemka za odpoved. No on mi pozeral viacero liekov, v compe ale nič mi nepovedal. A teraz neviem čo mu mam vlastne povedať ked tam zavolam. LEbo aby to nebral že ho zhadzujem že nevie čo sa može pri dojčeni, ked poviem že si dam tie lieky preklepnuť laktačnej poradkyni. Fakt som teraz z toho taka nervozna, neznašam tieto situacie. Alebo ho oklamem že som už prestala dojčiť? Alebo že som obmedzila dojčenie na minimum?(aby bral aspon trocha do uvahy že ešte trocha dojčim) Neviem čo by si mi poradila????
Obrázok užívateľa
vejula
 
Príspevky: 841
Registrovaný: 29 Máj 2011, 10:14
Bydlisko: žilina
Počet detí: 0
1. dieťa: Dominik
Rokov: 13 rokov, 11 mesiacov, 19 dní
2. dieťa: kristinka
Rokov: 11 rokov, 4 mesiace, 24 dní
Môj status: nieje nič krajšie ako byť mamičkou

Re: Lieky a dojcenie

Neprečítaný príspevokod Klemka » 11 Okt 2011, 12:35

Vejula, hmm, tu je ťažké poradiť a hlavne rada typu "ako na lekára" už nespadá do mojich kompetencií poradkyne, že áno... jednoducho potrebuješ zistiť, aké lieky by si mala užívať, ak Ti je problém to zistiť od tohto lekára, choď k inému, ukáž mu svoje výsledky a skús pochodiť tam... neviem fakt...
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Lieky a dojcenie

Neprečítaný príspevokod vejula » 11 Okt 2011, 13:14

ja viem že to nespada do tvojej kompetencie ako LP. JA som sa to pytala len že či nahodou nevieš ty alebo niekto poradiť ako na to kedže sama mam v tom zmatok
Obrázok užívateľa
vejula
 
Príspevky: 841
Registrovaný: 29 Máj 2011, 10:14
Bydlisko: žilina
Počet detí: 0
1. dieťa: Dominik
Rokov: 13 rokov, 11 mesiacov, 19 dní
2. dieťa: kristinka
Rokov: 11 rokov, 4 mesiace, 24 dní
Môj status: nieje nič krajšie ako byť mamičkou

Re: Lieky a dojcenie

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 11 Okt 2011, 23:36

Vejula, dam tvoju otazku na nasu konferu, su tam aj doktorky, tak myslim, ze sa vyjadria. Tiez si ako KLemka myslim, ze to bude v pohode.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Lieky a dojcenie

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 12 Okt 2011, 00:11

Odpoved jedna: Na tieto problemy moze brat lieky bez problemov, napriklad taky domperidon, vsak?  Ale aj vselico ine. Mnohe z tych liekov, ktore by jej dali, by dali v pohode uzivat aj babatku s refluxom. A navyse mnohe z tych liekov nici zaludocna kyselina, takze ak by sa aj nahodou babatku nepatrne mnozstvo dostalo, tak sa nic nedeje, pretoze ho jeho zaludocna kyselina znici.
Nech lekarovi povie, ze sa chce liecit popri dojceni.

Odpoved dva:
Doporucila by som gastrotuss..pouziva sa aj u malych deti na reflux. Ale su aj ine..urcite je nieco co maminka moze.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Lieky a dojcenie

Neprečítaný príspevokod vejula » 12 Okt 2011, 15:17

Janka dakujem ti velmi pekne :-) ten gastrotuss sa tušim že da kupiť aj bez receptu. LEn nevieš nahodou či ten lieky lieči aj ten zapal pažeraka a žaludka??? Inak na nete som čitala že ta šťava zo zemiakov lieči aj vredy a ja si myslim že ten zapal je niečo ako počiatok vredov tak by aj to mohlo pomocť.
Inak pytala som sa aj kamaratky doktorky a jej odpoved ma velmi nepotešila, že lieky ked dojčim lekari neradi predpisuju.. Ale tak to viem ,mno čo už :-/
Obrázok užívateľa
vejula
 
Príspevky: 841
Registrovaný: 29 Máj 2011, 10:14
Bydlisko: žilina
Počet detí: 0
1. dieťa: Dominik
Rokov: 13 rokov, 11 mesiacov, 19 dní
2. dieťa: kristinka
Rokov: 11 rokov, 4 mesiace, 24 dní
Môj status: nieje nič krajšie ako byť mamičkou

Re: Lieky a dojcenie

Neprečítaný príspevokod didulka » 12 Okt 2011, 15:38

Vejula neskusila si nejakeho homeopata? Mozno by ti pomohol.
Obrázok užívateľa
didulka
 
Príspevky: 475
Registrovaný: 22 Mar 2011, 12:13
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1

Re: Lieky a dojcenie

Neprečítaný príspevokod Klemka » 12 Okt 2011, 16:34

Vejula, potrebuješ odbornú radu, konkrétnu liečbu, čo ak ten Gastrotuss nebude ono, budeš sa trápiť zbytočne? Máš právo sa liečiť, máš právo užívať lieky, ktorých riziko pre dieťa pri užívaní je absolútne zanedbateľné, najmä v porovnaní s tým, čo hrozí pri predčasnom odstavení. Môžeš lekárovi povedať, že chceš nastúpiť na liečbu a ak Ti ju pri dojčení nechce predpísať, že si praješ lieky užívať aj napriek jeho varovaniu. Zisti si, čo odporúča, aké alternatívy sú a potom spolu môžeme preklepnúť navrhované lieky a zvoliť tú najbezpečnejšiu variantu.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Lieky a dojcenie

Neprečítaný príspevokod charlie » 12 Okt 2011, 21:25

Klemka, dakujem, az teraz som si to precitala. Nadcha ma vobec neprechadza a aj zapal hrdla sa mi vratil :( A vyzera to tak, ze som nakazila aj malu, lebo uz kycha a sopli :( V lekarni mi povedali, ze ziadne nosne kvapky nemozem, no mne sa to zda ako uplna hlupost. Doteraz som si davala ten Nasivin pre deti (ved ked to je aj pre novorodencov, tak preco nie pre mna?) Co myslite, mozem aj normalny Nasivin? Malej dvama Mar.
charlie
 
Príspevky: 132
Registrovaný: 18 Máj 2011, 09:30
Počet detí: 2

Re: Lieky a dojcenie

Neprečítaný príspevokod akdarka » 12 Okt 2011, 21:51

Charlie, lokálne aplikovane lieky podľa mna môžeš..

Nejde o liek, skôr o liečbu krivych zubov :-) Mna by zaujimal vás názor - zubarka mi odporúča strojcek na zuby lebo sa mi posúvajú spodne zuby kvôli chybajucej 6tke... Môžem z pohladu dojcenia? A máte niektorá skusenost so strojcekom v dospelosti? Uvazujem, že vyriesim aj moj predkus na horných zuboch - cize strojcek hore aj dole :-(
shira, tvoj odborný názor na strojcek v dospelosti?
akdarka
 
Príspevky: 935
Registrovaný: 22 Mar 2011, 06:36
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 5 dní
Môj status: "Stratené je len to, čoho sa sami vzdáme."

Re: Lieky a dojcenie

Neprečítaný príspevokod Petra » 12 Okt 2011, 22:14

Ahojte, mozem sa opytat na kompatibilitu vag. tbl.Clotrimazolu a dojcenia? Dakujem pekne za odpoved.
Petra
 
Príspevky: 64
Registrovaný: 23 Mar 2011, 11:00
Počet detí: 1
1. dieťa: Andy
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 15 dní
Môj status: "Cestu si najdem, alebo spravim" (Hannibal)

Re: Lieky a dojcenie

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 13 Okt 2011, 00:24

Petra, protikandidova mast sa zvykne dokonca aplikovat priamo na prsniky, takze tam sa naozaj niet coho obavat.

Charlie, s Nasivinom uvazujes uplne logicky. A okrem toho, lekarnicky zvacsa za dojca pokladaju 3kg novorodenca, a nie 8mesacnu slecnu. Dalsi dovod pre ktory netreba mat obavy.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

PredchádzajúciĎalší

Späť na Dojčenie a ochorenia, boľavé prsníky

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 5 hostia

cron